8 8 8 Die Houten Klaas Defensie-begrooting aangenomen. Eerste Kamer, Minister Colijn acht versterking van het leger meer dan noodzakelijk. Eenzijdige ontwapening op den achtergrond. ^Bimmdand #@ooeee JiodiOpcOQUMUHa ®®®o©o# t 8 JeuiiletcH Den Haag, 26 Maart. Minister Colijn heeft bij de afhandeling zijner wetsontwerpen de aandacht van den senaat gedurende eenige uren met zijn rede sterk geboeid. Als gewoonlijk ving hij aan met eenige speciale punten. Hiertoe behoorde de kwes tie van bilaterale overeenkomsten, welke hem deed opmerken, dat ons land steeds af- keerig is geweest van verdragen, welke ons verplichten, anderen bijstand te verleenen, uitgezonderd wat den Volkenbond betreft. De aandacht verdient ook 's ministers uit lating, dat de geest der bemanning van de K 18, bij anderer hulde waaraan hij zich aansloot, blijkbaar goed was geweest, maar dat dit ook niet meer dan normaal was. Wel was eenige jaren geleden de geest der ma rine verkeerd geweest, maar volgens Z.Exc. was dit het gevolg van het optreden der vakbonden, die zich in het lichaam der marine hadden ingedrongen en die, voor zoo ver het aan hem lag, dit niet opnieuw zouden kunnen doen. Graaf de Marchant et d'Ansembourg (N. S.B.), die zich had beklaagd over het ont slag van reserve-officieren, die lid van de N.S.B. zijn, kreeg te hooren, dat de over heid géén eed van trouw aan anderen dan gezagsdragers bij officieren kan dulden; Z.Exc. voegde hieraan toe, dat de vulgaire kritiek van „Volk en Vaderland" de geesten vergiftigd. Voorts was er geklaagd, dat werkgevers dienstplichtigen ontslaan, wan neer zij onder de wapenen komen, waarop de minister antwoordde, dat men hen moei lijk verplichten kan, hun arbeiders in dienst te houden, wanneer dezen een half jaar of langer voor den eersten oefentijd moeten opkomen, en dat ontslag wegens herhalings oefeningen over het algemeen blijkt voor te komen. Hoe ver minister Colijn ook afstaat van mevrouw PothuisSmit (s.d.), voorstand ster van nationale, eenzijdige ontwapening, hij noemde haar betoog, waarin zij haar persoonlijke meening had geuit, welspre kend, erbij voegende, dat iemand, die zijn diepste overtuiging uitspreekt, bijna altijd welsprekend is. Maar mevrouw Pothuis had, zich beroepende op een uitspraak van prof. De Hartogh, gezegd, dat de bewindsman, als hij zich concentreerde op het ideaal en zich abstraheerde van de werkelijkheid, het daarmede eens moest zijn, en dit deed Z.Exc. zeggen, dat een verantwoordelijk staatsman zich niet van de werkelijk mag abstraheeren. Prof. Van Embden (v.d.) hield, aldus de minister, evenmin als me vrouw Pothuis rekening met de werkelijk heid. Z. Exc, bestreed voorts de interna- tionaal-rechtelyke beschouwingen van dezen senator. De minister betoogde, dat ons leger wel degelijk geroepen kan worden, in een oorlog zelfstandig op te treden, en dat ons land volstrekt niet onder alle om standigheden verplicht is, doortocht te ver leenen aan vreemde troepen, die optreden tegen een land, dat als aanvaller wordt be schouwd. Daartoe immers zijn wij volgens den bewindsman alleen verplicht, wanneer de volkenbondsraad eenstemmig dat land als aanvaller heeft aangewezen en als wi) het met die aanwijzing eens zijn. Verzet te bieden tegen een aanval op ons land, ver klaarde minister Colijn tot primairen over- heidsplicht. En, betoogde hij ook, men moet niet zeggen, dat wij toch niets kunnen uit richten tegen een groot land, want als dit land ons aanvalt, is zijn doel, zich te richten tegen een ander groot land, zoodat het toch niet zijn geheele groote macht tegen ons kan aanwenden. De Volkenbond waardeert de bewinds man ook nu: wat zou er, vroeg hij, veertien dagen geleden gebeurd zijn, als de volken bond niet had bestaan? Maar natuurlijk er kende hij de onvolkomenheid en zwakheid der volkerenorganisatie. Dat er, hoe gevaarlijk de toestand nu ook zij, van 1923 tot en met 1933 voor 13^ mil- lioen op Defensie was bezuinigd, verklaarde de bewindsman door het vertrouwen, dat men in dien tijd in den volkenbond stelde. De bondsleden immers hadden zich ver plicht, hun geschillen te onderwerpen aan het permanente hof van internationale justi tie, aan arbitrage of aan den volkenbonds raad, en ook hadden zij zich verplicht om, als zij zich bü de uitspraak niet konden neerleggen, nog drie maanden te wachten, alvorens vijandelijkheden te beginnen. Voor een uitspraak zou op zijn minst een half jaar noodig zijn. Mocht men niet verwach ten, dat in den minimumtijd van negen maanden een land een uitweg zou hebben gevonden om géén oorlog te voeren? Helaas, sedert zijn landen uit den volkenbond ge treden of hebben zij vijandelijkheden ge opend, zonder vooraf oorlog te verklaren, trachtende, formeel niet in strijd met het volkenbondspact te komen, tegen welks geest zij gruwelijk zondigen. Overgaande tot een bespreking van den toestand onzer weermacht, herinnerde mi nister Colijn eraan, dat zijn militiewet van 1912 ervoor gezorgd had, dat de oorlogseen- htden al in vredestijd bestonden. Maar hij liet erop volgen, dat, als men eerlijk wil zyn en ons volk de waarheid wil zeggen, men moet verklaren, dat ons land thans geen leger hééft, dat het alleen op papier bestaat en dat het eerst moet worden ge vormd door en na de mobilisatie, van wel ker slagen afhangt, of wij een leger zullen hebben. Thans moet de regeering de vragen beantwoorden, hoe de mobilisatie kan wor den verzekerd, of ons leger sterk genoeg is. of de eerste oefentijd moet worden ver lengd en hoe het materiëel kan worden versterkt. Al deze kwesties kunnen niet in eens worden opgelost, want de begrooting heeft een tekort van 150 millidfen. De regee ring zal nu beginnen met wat het aller noodzakelijkste is, de versterking van het materiëel. Zeer urgent noemde Z.Exc. af weermiddelen tegen het luchtgevaar en tegen de moderne vechtwapens. Er zal 10 millioen worden besteed aan de bescher ming tegen het luchtgevaar van den grond af en 4 X millioen aan nieuwe vliegtuigen. (Voor de laatsten zal ook een voldoende personeel moeten worden gevonden, zoodat de regeering niet aanstonds nóg meer vlieg tuigen kan aanschaffen.) Voorts maakt de motoriseering in eenige uren mogelijk, wat in den wereldoorlog nog eenige dagen ver- eischte; kazematten (waarvoor het perso neel overigens nog moet worden gevonden) zullen dienen om snelle overvallen te ver tragen. De minister zal het noodige materiëel, waarvoor hij nu crediet verkregen heeft, zooveel mogelijk in ons eigen land laten maken, wat het voordeel heeft, dat het loon in het land blijft en dat een potentiëel oor logsbedrijf wordt geschapen, dat in oórlogs- tijd aanstonds aan het werk kan gaar). Maar blijkt het, dat wij het nieuwe materiëel met spoed moeten hebben en dat het in het bui tenland sneller kan worden gemaakt, dan zal Z.Exc. niet schromen, het daar te be stellen. De bewindsman eindigde zijn mede met te betoogen, dat juist een goede bewapening van ons land de collectieve veiligheid dient en dat, als wij onze havens zonder slag of stoot in handen van een aanvaller zouden laten, wij groot nadeel zouden toebrengen aan de landen, die daarna de collectieve groot nadeel zouden toebrengeri aan de lan den, die daarna de collectieve veiligheid zouden moeten verzekeren. De minister oogstte met zijn rede een applaus. De replieken brachten (het kon moeilijk anders) een minder indrukwekkende sfeer. Intusschen deed hierbij prof. De Savornin Lohman (c.h.) een scherpen aanval op den heer d.Ansembourg, die gisteren in één adem zichzelf en minister Colijn als oud strijders had genoemd. Prof. Lohman wees erop, dat de heer Colijn heeft gestreden on der de Nederlandsche vlag, maar de heer d'Ansembourg onder de Duitsche. En hij verklaarde, den heer d'Ansembourg liever met het Nederlandsche mobilisatiekruis ge tooid te hebben gezien, dan te weten, dat deze had gestreden in het Duitsche leger op een oogenblik, dat het Nederlandsche leger ertegenover had kunnen worden geplaatst. Kamer en tribune applaudisseerden harte lijk. Maar zij lachten hartelijk, toen de heer d'Ansembourg antwoordde, dat ook de KON HUISHOUDING NIET MEER DOEN. Zy leed aan voortdurende verstopping en hoofdpynen. Tenslotte vond zij het juiste middel. Lees slechts haar brief: „Jarenlang leed ik aan verstopping, waaraan blijkbaar niets meer te doen was. Mijn bloed was door de opgehoopte afval stoffen als vergiftigd. Dit verzwakte my dusdanig en maakte mij zoo zenuwachtig, dat ik niet meer in staat was mijn huis houding te doen. Toen besloot ik eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd reeds was mijn toestand sterk vooruitgegaan. Ik slaap nu veel beter en mijn constipatie is verdwenen. Ik voel mij niet meer zoo moe en mijn werk valt mij nu ook weer veel gemakkelijker. Ik dank dit alles aan Kruschen Salts." Mevr. B. De helft van alle kwalen, waaraan de menschheid lijdt, i$ te wijten aan onvol doend werkende afvoerorganen, waardoor het bloed verontreinigd wordt. Men zal daardoor niet alleen gaan lijden aan hoofdpijnen en voortdurende vermoeid heid, maar ook ernstige rheumatische pijnen, jicht en ischias kunnen hiervan het gevolg zijn. De zes zouten, die Kruschen Salts bevat, sporen ingewanden, lever en nieren aan tot krachtiger werking. De constipatie wordt hierdoor overwonnen en de afvalstoffen worden langs de natuur lijke kanalen uit het lichaam verwijderd. De pijnen nemen af, de oogen staan weer helder, de energie keert terug. Men voelt zich frisscher, jeugdiger en krachtiger, in het kort gezonder, een ander mensch. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en erkende dro gisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Stralende gezond heid voor een cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij voorkomt. S.D.A.P. had geapplaudisseerd en dat aldus de heer Lohman zich had geplaatst in het anti-nationaal-socialistische front onder lei ding van den heer Dimitrof! De senaat heeft de begrooting van Defen sie met 26 tegen 9, en het wetsontwerp tot instelling van een defensiefonds met 28 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen beide wetsontwerpen stemden de S.DA.P. en prof. Van Embden. Met aanteekening, dat dezen tegenstemden, heeft de Kamer de begroo ting van het defensiefonds goedgekeurd. PRINSES BEZOEKT TENTOONSTELLING. De Zuid-Afrikaansche expositie. Gistermiddag te vier uur heeft Prinses Juliana een bezoek gebracht aan de Zuid- Afrikaansche tentoonstelling, die geduren de eenige weken in het Carlton-Hotel te Amsterdam wordt gehouden. De prinses, die per auto uit Den Haag kwam, werd ver gezeld door baronesse Van Asbeck en den heer Van Weideren Baron Rengers van Warmenhuizen. Zij werd in de hall van het hotel ontvangen door den gezant van de Unie van Zuid-Afrika te Den Haag, Z. exc. dr. H. D. van Broekhuizen, den gezant- schaps-secretaris dr. W. C. du Plessis, en de leden van het Uitvoerend Comité, de hee- ren B. van Vlijmen, dr. Sturkop, F. A. Da Costa en J. van Erven Dorens. De Zuid-Afrikaansche gezant leidde H. K. H. rond langs de verschillende inzen dingen. waarvoor de prinses groote be langstelling toonde. Na afloop van deze rondleiding werd in een nevenzaal de thee gebruikt, waarna de prinses met gevolg te vijf uur de tentoonstelling en 'net hotel ver liet. In de Vijzelstraat voor het Carlton-Ho tel hadden zich vele belangstellenden ver zameld, die de prinses bij Haar vertrek hartelijk toejuichten. VERTROUWENSCOMMISSIE AARDAPPELMEELFABRIEKEN. Ter vergadering van de Vertrouwings- commissie van de Aardappelmeelfabrieken met de besturen der verschillende aardap pelmeelfabrieken is te Veendam besloten, dat een geheel nieuwe vertrouwens-com- missie zal worden samengesteld, waarin zullen plaatsnemen drie leden van de Aardappelmeelverkoopbureaufabrieken, A. V, F.), een lid van dq Particuliere Fabrie ken, een lid van de Vrije Coöperatieve Fa brieken en twee neutrale leden. Zaterdag 28 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (VARA- uitz.) 8.— Gr.pl. 10.— VPRO- morgen wijding. 10.15 VARA- orkest en voordr. 12.1.45 Gr.pl. 2.Orgelspel. 2.30 Toespraak. 2.45 Gr.pl. 3.10 Schaakpr. 3.30 R'damsch Philh. orkest. 4.30 Esperanto. 4.50 Verv. concert. 5.40 Literaire eau- esrie. 6.— Orgelspel. 6.30 Film en theater. 7.Groningsch uurtje. 8.Ber. 8.08 VARA-orkest en solisten. 9.— Zang. 9.25 Fantasia mmv. solist. 10.05 Gr.pl. 10.30 12.— Gr.pl. In de pauze's repor tage en ber. HILVERSUM, 301 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.30 12.Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO-orkest. 2.Voor de jeugd. 2.30 Sport. 3.Kinderuur. 4.— Gr.pl. 5.05 KRO-melodisten en gr.pl. 6.20 Causeris. 6.45 Gr.pl. 7.15 Lezing. 7.35 Voordr. 8.— Ber. en reportage en gr.pl. 6.30 Zang. 8.45 KRO-orkest. 9.15 Verv. zang. 9.30 KRO-orkest. 10.— Voordr. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ber. 10.35—12.— Gr.pl. DROITWICH 1500 M. 11.20 BBC- Northern Ireland-orkest en solist. 12.35 Gr.pl. 1.20 Commodore Grand-orkest. 2.20 BBC-Schotsch orkest. 3.20 Orgelspel. 3.55 Rugby- verslag. 4.40 Broadhurst-septet. 5.20 Gr.pl. 5.50 Relais uit Amerika. 6.20 Ber. 6.50 Sportpr. 7.05 Welsch in termezzo. 7.20 Weekend-progr. 8.05 BBC-Theater-orkest. 8.50 Variété. 9.50 Ber. 10.20 BBC-orkest en soliste. 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Nation. orkest. 2.50 Gr.pl. 4.20 Populair concert. 5.50 Gr.pl. 8.20 Piano-recital. 9.05 Ope- rette-uitz. 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Populair concert. 1.35 Gr.pl. 3.20 Vroolyk progr. 5.20 Om- roepkwintet. 7.30 Omroeporkest. 9.50—11.20 Blaasconcert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 1.30 Omroeporkest. 2.20 Gr.pl. 3.05 Russische muziek. 4.05 Zang en piano. 4.50 Gr.pl. 5.20 Piano-recital. 5.50 Relais uit Amerika. 6.35 Gr.pl. 6.50 Oude Kamermuziek. 8.20 Operette-uitz. 10.30 Dansmuziek. 11.2012.20 Gr. pl. 484 M.: 12.20 Omroeporkest. 1.302.20 Gr.pl. 2.20 Zang. 2.50 Opera-concert. 4.35 Symph.-concert. 5.35 Symph.-concert. 6.20 Dansmu ziek. 7.05 en 8.20 Gr.pl. 8.35 Hoor spel met muziek. 10.30 Kamermu ziek. 11.20 Gr.pl. 11.35—12.20 Dans muziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M 7.30 Bont progr. 9.20 Ber. Blaaskwartet. 10.05 10.20—12.15 9.50 Weerbericht. Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2. Hilversum. Lijn 3: Brussel VL 8.—9.20, Keu- len 9.2010.50, D.sender 10.50— 11.20, Keulen 11.20—12.20, Brussel VI. 12.2015.20, Keulen 15.20— 18.20, Brussel Fr. 18.20—19.10 Be- romünster 19.10—20.20, Berlijn 20.20—21.20, Weenen 21.202210 Berlijn 22.10—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.05—8 50 Normandië 8.50—10.35, Lond. Ree'. 10.3513.20, Droitwich 13.2018.20 Luxemburg 18.20—18.50, Lond. Ree. 18.5020.05, Droitwich 20.0521 50 Lond. Reg. 21.50—22.20, Droitwich 22.20—24.—. Zondag 29 Maart. HILVERSUM, 1875 M. (8.55-10— en 5.-8— VARA, de VPRO van 10.—12.— en de AVRO van 12— 5— en 8.—12— uur). 8.55 Orgel spel. 9.— Sport en Tuinbouwpr. 9.30 Orgelspel. 9.45 Causerie. 10.— Voor de kinderen. 10.30 Remon- strantsche kerkdienst. 12.— Filmpr. 12.30 Omroeporkest. 1.Relais uit Indië. 1.30 Gr.pl. 1.45 Boekbespr. 2.15 Voetbalwedstrijd Nederland— België. 4.30 Gr.pl. 4.45 Sportnieuws en -uitslagen. 5.05 Rep. 6-daagsche. 5.35 Gr.pl. 5.45 Sportnieuws. 5,50 Orgelconcert. 6.30 Gr.pL 7— De „Lucky Stars" en solisten. 8—Ber. 8.15 Kovacs Lajos' orkest en so listen. 9.15 Radio-journaal. 9.30 Gr. pl. 9.50 Radio-hoorkrant 10.30 Rep. 6-daagsche. 11.Ber. 11.10— 12.Omroeporkest. HILVERSUM, 301 M. (8.308^0, 12.15—5— en 7.45—11— KRO, de NCRV van 930—12.15 en 5—7.45 uur). 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gr. pL 9.50 Geref. kerkdienst en gr.pL 12.15 KRO-orkest en lezing. 2.— Gr.pl. 2.15 KRO-orkest 2.45 De band tusschen Koloniën en Moe derland. 3.15 Koorconcert en gr.pL 4.30 Ziekenhalfuur. 5— Gr.pL 5.50 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna gr.pL 7.45 Sportnieuws en causerie. 8.10 Ber. 8.20 Tholen en van Lier. 9— KRO-Symph.-orkest en solist 10— Hoorspel. 10.30 Ber. en gr.pL 10.40 fj 11.Epiloog. DE INBRAKEN IN HET GOOI. Een arrestatie te Laren. Een dezer dagen zag de op Crailoo onder Blaricum gestationneerde rijksveldwachter Post dat een man, de woonwagenbewoner S. V. uit Laren, zich op verdachte wijze op hield in een sparrenbosch, grenzend aan den tuin van den sedert langen tijd leeg staande villa van den heer F. J. Zeegers aan de Prins Hendriklaan te Blaricum. De man zeide een stok te hebben gesneden en reed daarna weg. Bij een nader onderzoek bemerkte de rijksveldwachter dat door middel van ver breking van een ruitje ingebroken was in de villa van den heer Zeegers. Onmiddellijk viel toen de verdenking op den woonwa genbewoner V., die niet meer te vinden was. Ook uit Laren was hij verdwenen. By een onderzoek, dat men toen instelde by den petroleumventer Z. aan den Melkweg te aLren, alwaar de woonwagenbewoner en zijn broer hun hittenkarren stalden, bleek dat Z. onmiddellijk een deel van den loo- per uit de villa van den heer Zeegers her kende als een stuk van een 18 M. lange loo- per, die de gebroeders Visser bij hem had den verdeeld. Onmiddellijk werd toen B. V. in het woonwagenkamp gearresteerd en overge bracht naar het bureau van politie te Blari cum. Deze zeide medeplichtig te zijn aan den diefstal van den looper, die men in de heide nabij de Gooyersgracht te Laren zou hebben begraven. Zijn broer, de dader van de inbraak, zou in Den Haag vertoeven. Terwijl nu gisteren de Blaricumsche ge meentepolitie met een rijksveldwachter een onderzoek in Den Haag instelde, werd S. V. te Laren door de Larensche politie ge arresteerd en aldaar opgesloten. Deze heeft bekend de inbraak te hebben gepleegd. Er zal worden nagegaan of deze woonwa genbewoners niet de daders zijn van de in braken, die den laatsten tyd in Laren en Blaricum werden gepleegd. Beide mannen zullen voor den officier van justitie te Am sterdam worden geleid. GROOTE BRAND TE OLDENZAAL. Drie perceelen in de asch gelefd- Gistermiddag heeft in de kom der ge meente Oldenzaal een hevige brand ge woed. aan de Groote Straat in een pand, waarin de Jozef Meyer een pakhuis me* poetskatoen en toxtjeafval heeft, en in een, aan mevrouw de weduwe A. Cohen behoo- rend woonhuis met groente- en fruitinkel, welke zaak wordt geëxploiteerd door den heer L. Doeve. Beide panden gingen met inventaris en al in de vlammen op. Door overwaaiende vonken ontstond daarop aan den Vijfhoek brand in een zeer oud, uit 1633 dateerend pakhuis van den heer Maurits Cohen, in huur bij den nee Meyer Cohen, dienende tot opslagpla® van poetskatoen. Ook dit pand werd me Naar het Engelsch van, CHARLOTTE M. YONGE 44) door J. L en E. A.H. „Waar is ze gedoopt?" „Dat hebben de vrouwen allemaal klaar gespeeld, toen ik op zee was; toen ik weer thuis kwam, vond ik mijn arme vrouw dood en het kind wegl" „U zult toch ook wel begrijpen, dat u volgens de wet geen recht op haar hebt, als u het niet ten volle bewijzen kunt, dat ze u toebehoort, met de huwelijksacte en eën copie van haar geboortebewijs?" „Wat een drukte nu allemaal ineens!" meende de man, „terwijl miss Morton mij toch wel degelijk op mijn woord had wil len gelooven!" „Ja, dames mogen zich dan zoo voor- loopig laten tevreden stellen, maar voor de wet wordt er meer verlangd dan enkel uw woord, en bedenk wel, dat, tenzij u vol ledig bewijzen kunt, dat het kind van u is, er nog zoo iets bestaat als vervolging wegens geldafpersing onder valsche aan spraken". „En hoe moet een arme man aan het geld komen, om al die bewijzen los te krijgen?" vroeg Jones, eén stèèds onbeschaamder toon aanslaand. „Ik zal wel zorgen voor de betaling, als u mij maar zegt, waar ik mij voor de cer tificaten moet aanmelden". „Hoe kan ik nu weten, wat de vrouwen hebben gedaan, terwijl ik op zee was? Zij is in ieder geval in Rotherhithe gestorven; dus zal het kind daar wel staan ingeschre ven". „En het huwelijk? Toen u trouwde, was u toch zeker niet op zee?" Maar de man ontweek het antwoord hierop, door te zeggen, „dat er zóó veel ker ken waren, dat men de een niet van de an der kon onderscheiden, en de jonge meiden liepen je zoo achterna, dat ze je er bij heb ben, eer je het weet!" Eindelijk kwam lord Northmoor van hem af en de man beloofde, dat hij met de be wijzen van zijn vaderschap zou komen, omdat hij anders, zooals hem nogmaals verzekerd werd, noch het kind, noch het geld zou krijgen. „Ik betwijfel het ten zeerste, of je ooit nog wel iets van hem zult hooren", zei lord Northmoor, toen hy het onderhoud be schreef. „0> Frank! riep Bertha, hem voor het eerst zoo noemend, „ik weet niet, hoe ik je genoeg dank kan zeggen. Je hebt mij een onwaardeerbaren dienst bewezen!" .Bedank mij nog niet", antwoordde hij, want ofschoon ik in het minst niet geloof, dat die man de vader is van het kind, kan hij toch nog wel kans zien tot het verkrij gen van vervalschte certificaten en het is raadzaam, om na te gaan, wat er van den waren Jones geworden is en eveneens on derzoek te doen naar Rattler. Is het waar, dat zijn vrouw is gestorven in Rother hithe?" „Volkomen waar. Ik geloof, dat ze daar sinds hun huwelijk gewoond hadden". „Dan zal ik daar heen gaan, als je mij 't adres geeft en trachten dat ik er iets te weten kom van haar man, en of ik iemand te spreken kan krijgen over de identiteit van Cea's vader met hem". „Je bent een onwaardeerbare hulp, Frank, dat je je nu al deze moeite geeft voor mij!" „Ik hoop maar, dat ik slagen mag. Je moet niet vergeten dat ik uit kracht van n-.yn vroege betrekking zoo eenigszins dit klappen van de zweep ken". Het was Bertha mogelijk, het adres te geven van het huis, waar mrs. Jones ge storven was en dien volgenden ochtend vond ze nog een ander document, dat in den Bijbel lag, die voor hel kind bewaard was gebloven, namelijk het huwelijksbewiis van David Jones en Lucy Smith, in de parochie-kerk, waartoe ook wijlen lord Northmoor behoorde, als hh in de stad ver bleef. Om van den dominee of van een klerk te verwachten, dat zij zich een bruidegom zouden herinneren van acht jaar geleden, ®®ngen°m*" dan al dat het toen die- weet? ?et z«n klerk waa ge weest, die dienst hadden gedaan, was och wel wat te véél gevergd; maar Bertha zou probeeren dit uit te vinden, doordat zij wilde gaan spreken met een vroegere dienstbode, een kameraad van die a^a Lucy die de ongelukkige kennismak^ van de jongelui nog in de hand gewerkt zou hebben. Nadat Frank zijn schoonzuster een brief had geschreven, om haar te vragen, wat zij afwist van Sam Rattler, nam hy de moeite om per trein en per stoomboot naar Rotherhithe tc reizen. Toen ze 's avonds weer bijeen waren, was Bertha alleen te weten gekomen van die vroegere dienstbode, dat de stoker een vrij kleine man was en dat hij een rossen baard en haar had, waar Cea's tint dus uit ver klaard zou kunnen worden. De onderzoekingen in Rotherhithe had den meer te berde gebracht. Lord North moor was doorgedrongen to* het armzalig verblijf, waar het vrouwtje gestorven was tn geen wonder, want het bleek, zooals Bertha hem dan ook wel gewaarschuwd had, een nest van malarie, wegens slecht riekenae dampen. De vrouw, by wie zij ingewoond had, herinnerde zich haar dood, daar die door de bezoeken van miss Mor ton wel tot een heugelijk feit was gewor den; maar zy wist niet, waar mrs Jones vandaan gekomen was, ofschoon ze, daar toe aangezet door een halven kroon, een kruidenierswinkeltje uitduidde, waar mis schien meer te hooren viel. De winkelier ster daar herinnerde zich mrs. Jones dan ook als een zeer fatsoenlijk vrouwtje, dat eerst ook wel degeiyk in nettere huizen ge woond had, tot zy verlaten was door haar man, die met een Australische boot was weggereisd. Zij kon hem zelfs den naam van.het schip zeggen en zoo had hy ook nog tyd, om den scheepsagent op te zoe ken, die op de lyst van het scheepsvolk ook wel degelijk den naam van David vond. Verder bleek, dat deze David Jones over oord gevallen en verdronken was, maar daar hy niet ingeschreven stond als een getrouwd man, was zyn vrouw ook niet op de hoogte gebracht van zyn lot. Er W" stond echter geen twyfel aan, dat het Wer^ ne meisje een wees was en dat niets Ber tha dus verhinderen kon, om haar by «en te houden. Lord Northmoor kwam terug, welM vermoeid en geschokt door het armoed g interieur, dat hy in Rotherhithe gezien haa, maar toch in zekeren zin zegevierend. Bertha was zeer voldaan en voelde zie uiterst dankbaar jegens hem gestem Mocht de zoogenaamde vader zich nu eens opdoen, dan kon zy hem in verze de bewaring laten nemen. Toen zy eens keeren optelde, dat hy haar een som g had afgezet, stond ze verbaasd over z zelve, dat ze niet eerder om had gevraagd. Die afpersingen hadden le plaats gehad in het laatste jaar, zo hy waarschyniyk van Louise Hall, he dermeisje, had gehoord, dat Cea he was van een verlaten vrouw. „v»le Een brief van mrs. Morton deelde cn_ byzonderheden mee van Samuel a zooals die vernomen waren van mrs. de werkster, voor wie hy een ware schrikking was. Zyn werkeiyke n®an'' de Jones en hy was waarschyniyk muel Jones, wiens naam lord Nor had opgemerkt als David aa" Hy behoorde tot een fatsoenlij 'e milie, ergens in 'n dorp, maar was%'a"d j0 weggeloopen, naar zee gegaan en s on Westhaven algemeen bekend onder naam van Sam Rattler. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6