QemeeHtetcadm JUoviHciaal Tlieuws HEILOO AFSCHEID VAN SCHEVENINGEN- a'ïJï&sïKisi HEILOO AKERSLOOT OUDKARSPEL De beteekenis van den Draadloozen O hel jonge verleden. Telex verdringt roepster uit den aether. oir», ZUIDSCHARWOUDE maar het duurt lang voor zij eindelijk wor den aangenomen. Knox de clown heeft een lieftallige dochter, die echter van de po sitie van haar vader niets weet. Zij is op n jongedames pensionnaat, doch gaat eenige tijd logeeren bij een vriendin van de direc trice, in welke vriendin men tot zijn genoe gen Adele Sandrock zal herkennen. Deze heeft een kleinzoon, die spoedig met Knox' dochter de beste maatjes is. Hij gaat met haar naar het circus, waar de dochter plotseling haar vader herkent. Na tal van wedewaardigheden volgt dan een blij einde. Alles is afgewisseld met tai van fraaie en boeiende circustafreelen, ta- freelen die als altijd veel belangstelling zullen hebben. Men zal deze prettige film met een lied van Robert Solz, dat een schlager belooft te worden, met veel genoegen zien. Men zal dan tevens kunnen genieten van en zeer goed verzorgd voorprogramma Een boeiend journaal, een tweeacter met zang en dans en in de hoofdrol Tifi d'Orsay, de geestige teekenfilm en een serie opnamen van eerste rangs Amerikaansche variété nummers, met dansers, acrobate, banjospe lers, enz. Voor dit programma bestond reeds veel belangstelling en de aanwezigen hebben zich zeker uitstekend geamuseerd. KERMISGASTEN. City-Theater. Het bonte artistenleven is heel interes sant, tenminste voor de menschen, die in gemakkelijke fauteuils zitten en zich met de grollen en grappen van die artisten ver maken. Voor de artisten zelf is het vaak minder interessant, b.v. voor den honger kunstenaar, den man met de holle wangen, wiens beroep het is om niet te eten. Als je dan trek in een biefstuk hebt is het vak in teressanter voor de toeschouwers dan voor het slachtoffer zelf. Toch heeft de circusdirecteur, die in „Kermisgasten" zijn collectie levende merk waardigheden aan het geachte publiek pre senteert, oogenschijnlijk een vroolyk groepje artisten, die met elkaar best kunnen opschieten. Maar het leven is nu eenmaal veel mooier voor het voetlicht dan achter de schermen en in den woonwagen waar Johan Kaart, de conferencier en liedjeszan ger met zjjn zuster Henriëtte Davids en zijn verloofde huist, is een simpele juf frouw uit een schiettent in staat den vrede te verstoren. De verloofde vertrekt naar een meer luxieus theater en Kaart en Hen riëtte, die door een fout in een gramo- phoonplaat de heele voorstelling bederven, worden door den woedenden directeur op straat gezet en trekken de wijde wereld in op zoek naar nieuwe avonturen. Er komt dan een bijzonder ingewikkelde geschiede nis, waarin een broer van den directeur, die aan lager wal geraakt is, de kostbare ju weelen van zijn vrouw aan een inbreker zal overhandigen, die ze naar het circus zal brengen, waarna ze aan de verzekerings maatschappij als gestolen zullen worden opgegeven. De hongerkunstenaar zal ze 's nachts komen halen, maar het toeval wil dat het weggestuurde tweetal een schuil plaats in de villa zoekt en voor den honger kunstenaar met zijn vrouw aangezien worden. Inplaats van als inbrekers behandeld te worden, wordt het tweetal getracteerd en krijgt nog een koffertje juweelen op den koop toe. Het is natuurlijk een dwaze ge schiedenis en de film wordt bijzonder ko misch als het stel zich voor de beroem de Dolly Sisters uitgeeft en Kaart als jonge dame moet verschijnen, Wie zich de hier vertoonde revue her innert weet wel, dat Johan Kaart een ideaal vrouwspersoon is. Hij is dat ook in deze film, hij „sjanst" zooals dat in den volks mond heet tegen alle mannen en deze mannen schijnen alleen maar oog voor zijn robuste „vrouwelijke" verschijning te heb ben. Er komt nog een tweetal detectieven Elsensohn en Poons een paar vermake lijke typen, die naar de gestolen juweelen moeten zoeken en er komen ten slotte ook nog de echte Dolly Sisters, die de geschiede nis nog ingewikkelder maken, maar het ver haal doet er ten slotte weinig toe. Hoofd zaak is, dat deze Hollandsche filmartisten de bezoekers van ganscher harte doen lachen en voornamelijk Kaart is als een van de Dolly Sisters van een geweldige komische kracht. Mathieu van Eysden toont zich ook in deze film van zijn beste zijde. Het is een amusante, vlotte Hollandsche film, die geen onuitwischbaren indruk achterlaat, maar die de bezoekers toch een avond van ge zonde humor brengt en het bewijs levert, dat ook Holland nog voldoende sterren heeft om er een gezellige film mee te maken. Vooraf gaat veel binnen- en buitenlandsch nieuws in beweegbaar geïllustreerden vorm, een prettige éénacter en een alleraardigste screensong. CINEMA EN THEATER. Deze week vindt men in het Weekblad weer veel verscheidenheid. Behalve film nieuws met photo's, geeft het artikelen over Cecil B. de Mille, de stichter van Hollywood; „Zonderlinge wedstrijden voor groote menschen", over de eerste vredes conferentie in den Haag; vogels bouwen hun nest; Kijkjes op IJsland, enz. De voorzitter deelde bij de opening van de gisteravond gehouden raadsvergade ring mede, dat wethouder Akkerman ten gevolge van het hem overkomen ongeval nog niet aan de vergadering kon deelnemen. Wel is hij in zooverre hersteld, dat hij de volgende week zijn ambtsbezigheden zal kunnen hervatten. Een avondvergadering zou hem te veel vermoeien. Spr. uitte den wensch, dat de wethouder spoedig geheel hersteld zal zijn. Ingekomen waren verschillende berichten van Ged. Staten met goedkeuring van raadsbesluiten. De kermis weer op Zondag? Als antwoord op een adres van de Ver- eeniging van kermisvakgenooten „Ons Belang" om de kermis weder op Zondag te doen houden, deelden B. en W. mede, dat zij bij het opmaken der begrooting voor het dienstjaar 1936 hebben besloten, een voor stel inzake de kennis te zullen doen. Zij gaven daarom in overweging het adres voorloopig aan te houden. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. zullen voorstellen de Zondagskermis weder in te voeren. Het adres werd aangehouden totdat het voorstel van B. en W. zal worden behandeld. Uitvoering landarbeiders wet. Het bestuur der stichting volgens de land- arbeiderswet voor den kring der gemeente Heiloo verzocht om een voorschot van 2850, benoodigd voor uitbetaling aan den landarbeider A. J. de Waard, voor verkrij ging van een plaatsje. De aanvrage en de daarbij overgelegde stukken voldoen aan de daaromtrent bestaande voorschriften, zoo dat B. en W. adviseerden het verzoek toe te staan. Werd goedgekeurd. Uitkeering werkloozen bij ziekte. Na eenige discussie werd met 6 tegen 4 stemmen verworpen het advies van B. en W. om de regeling van uitkeering bij ziekte aan werklooze arbeiders ongewijzigd te laten. Tegen waren de heeren Keesman, Heyne, Schuyt, Kamer, Sengers en Greeuw. Het advies der commissie van de werk- om «een 20 pet. te korten, werd hierna als aangenomen beschouwd. Geldleening. 23 AÏrmTtkniing Van Cen raadsbesluit van li Aug. 1935 tot aangaan van een geldlee ning groot 125.000 (waarvan de uitvoering tot een gunstiger tijdstip was verschoven) werd besloten tot het sluiten van een lee ning van 185.000 tegen 4 1/4 pCt. rente. Uitbreiding r.k. jongensschool. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W. tot het bijbouwen van twee lokalen aan de r.k. jongensschool, waarvan de kosten werden geraamd op 13000. Voorloopig zal nog slechts één lokaal noodig zijn, maar direct ook het andere te bouwen zal circa 1200 goedkooper zijn. Ruimte-tekort ulo-school. Aan stelling kweekeling met akte. Ter tijdelijke voorziening in de behoefte aan meer ruimte voor de u.l.o.-school (ge volg van groote aangifte) zal de eerste klas der school voor l.o. in het gebouw der vereeniging voor evangelisatie worden on dergebracht. Aan de ulo-school zal als leerkracht wor den benoemd een kweekeling met akte (ook akte wiskunde), nl. de heer J. Bakker Hz. te Heiloo, tegen een salaris van 800. Eervol ontslag ambtenaar burgerlijke stand. Naar aanleiding van een verzoek van den heer A. J. C. Maas Geesteranus om eervol ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand, stelden B. en W. voor, dit op de meest eervolle wijze te verleenen, onder dankbe tuiging voor de diensten, in deze betrekking bewezen. Conform besloten. B. en W. stelden nog voor in de vacature te voorzien door benoeming uit de volgende aanbeveling: 1. wethouder Akkerman, 2 wethouder Barnhoorn. Tot tweemaal toe kregen de heeren elk vijf stemmen, waarna bij derde stemming de heer Akkerman benoemd werd met 5 stem men. Rioleering. B. en W. dienden een plan in tot het aan leggen van rioleepng in het deel der ge meente tusschen de Kerklaan en de Krom- melaan, bedoeld als werkverschaffings-ob- ject en ter betere bewoonbaar-making der gemeente. De kosten van aanleg zouden be dragen 277.006^ waarin de huisaanslui- tingskosten niet zijn berekend. Verwacht wordt, dat het Rijk een bijdra ge zal geven van 5000. De heer van 't Veer stelde voor, de kwestie te bespreken in een speciaal daar voor belegde comité-vergadering, omdat het gaat over een bedrag van bijna drie ton. Spr. zou daarbij voorlichting wenschen van den heer ir. Verhey, van het techniscn advies-bureau der vereeniging van Nederl. gemeenten. De voorzitter bracht in het midden, dat de zaak al eenigen tijd is sleepende ge weest, ook al door de ziekte van wethouder Akkerman. B. en W. zouden haar nu gaar ne spoedig in behandeling willen zien ge nomen, omdat het gaat over een belangrijk werkverruimings-object. Zij bevelen de aanneming der voordracht zeer aan, niet alleen terzake werkver schaffing, maar ook omdat de gemeente door rioleering meer bewoonbaar wordt. Bij de begrooting is rekening gehouden met uitvoering van een belangrijk werk in werkverschaffing, zooals ook in vorige ja ren. Ged. Staten hebben tegen de rioleering als werkverschaffing geen bezwaar ge maakt. Wethouder Barnhoorn kon begrij pen, dat voorlichting door een deskundige ni?nr!l?lijk geacht wordt, maar zou toch raad^S Wllle" met de be- derfng deSnoods in bloten verga- 't Veer^ mUs de kLh ,®teunde het idee-van dig plaats heeft. SpT Jas" wef"'"8 SP°e' leering, maar wilde toch T ri°" weten, alvorens zijn stem fa. I*™® detaüs len. te bonnen bepa- Na nog eenige bespreking werd tepS™ kweili= K'"°M 'n Plaatsruimte noopt ons voor vandaag slechts een deel van het verslag te plaat sen en van sommige punten alleen de be slissing. Wij komen op een en ander in ons volgend nummer terug. Red. Alkm. Crt. Weest voorzichtig met vuur In bosch en heide. Bureau van Advies, Het Bureau van Advies hield Donder dagavond jaarvergadering in De Rustende Jager. Behalve de leden waren ook belang stellende niet aangeslotenen uitgenoo- digd. Waarnemend voorzitter was de heer C, ten Bruggencate. Deze avond zal ons eenigs- zins op den weg voeren van de midden- standsvereenigingen, waaruit we zijn voort gesproten. Spr. deelde mede dat voorzitter Cedeé door ambtsbezigheden verhinderd was Uit het jaarverslag, door den heer Hop man uitgebracht, b'eek dat het ledental 58 bedraagt. Het nauwer aansluiten van de leden en het bureau bleef achterwege. Men schijnt ziende blind te zijn. Waarom? Om een ander een cliënt af te snoepen? Dat zou verklaarbaar zijn als het serieuse menschen waren. Er zijn 9 schuldzaken behandeld, waarvan een met succes; 15 personen zijn nader aangeduid en voor een 80-tal is voor zichtigheid geboden. De melkslijtersvereeni- ging heeft het lidmaatschap opgezegd. Het verslag eindigde rret een beroep op allen om de zaak te steunen. De rekening luidde: ontvangsten en uitgaven 209.96, nadeelig saldo 67.81. De schuld is ontstaan door groote kosten van deurwaarder en het aan schaffen van een schrijfmachine Voorstel tot het meer mobiel maken van het Bureau. Wij, aldus het bestuur, vragen geen dank, doch medewerking. En daar is men matig over te spreken. Er zijn aangelegd een zwarte lijst en een reserve zwarte lijst, die de aangeslotenen hebben ontvangen. Dat was dringend noodig. Bestaat de mogelijk heid nu niet om het bureau mobiel te maken in het belang der neringdoenden? Niettemin gaan we door en aan een 6-tal van de aan geslotenen zullen we maandelijks vragen naar de slechte betalers en zoo komen we jaar lijks twee maal rond. Als men wil dan kan het bureau veel en veel meer doen. Daarop doen we een beroep. De middenstand heeft het in zijn hand of we er onder zullen gaan of staande blijven. Leden, knoop dat in Uw oor. (Applaus). De administrateur zeide dat de strengste discretie in acht wordt genomen Het gemeentebestuur heeft afwijzend op ons verzoek beschikt om een lokaal van het gemeentehuis te mogen gebruiken. Het ge meentebestuur gaf tot heden weinig mede werking. Dit is vroeger ook wel gebleken. De voorzitter gaf gelegenheid om de zaak. waarover het ging, te bespreken Gewezen werd op de preventieve werking van de zwarte lijst waardoor blijkt dat som migen inderdaad betalen of daartoe 'n ernsti ge poging doen. Algemeen was men van oordeel dat het bestuur op den goeden weg is. Gerechtelijke vervolging zal men voor zichtig moeten doen. Het kost zeer veel (momenteel moet men nog 173 betalen) en bovendien is het resultaat twijfelachtig, om dat de debiteur in veel gevallen insolvent is. De melkslijtersvereeniging heeft bedankt om financieele redenen, jioch ook omdat we zelf de zaak van de slecht betalende klan ten onder de knie hebben. Het bestuur wees er op dat van de melkslijters meer moet uit gaan, hun belangen zijn ook onze belangen. De vertegenwoordiger van de melkslijters vereeniging (die zitting had in het bestuur) verklaarde, dat hij geen vrijheid had Om mededeelingen uit het bestuur te doen. Dit geldt de financieele gestie van het bureau. Door het bestuur werd een beroep op de melkslijtersver. gedaan, om op het besluit engros te bedanken terug te komen. De voorzitter der melkslijtersvereeniging was bereid om het in zijn ledenvergadering naar voren te brengen. (Applaus). 8 nieuwe leden traden toe. In het bestuur werden herkozen de heeren F. Th. Cedeé voorzitter; J. Kraakman Jr. (melkslijters) en A. Greeuw Jr. (kruideniers). De financiëele kwestie van het bureau werd besproken. De wenscheiyk- heid was óf ledenwerving óf omslag over de leden Een leening op aandeelen zou ook mogelijk zijn. Ledenwerving oordeelde men urgent. Gemeend werd dat voor gerech telijke kosten de aanbrenger aansprakelijk is. Tot een resultaat kwam men niet. Men oordeelde het wenschelijk om de schuld af te doen als het mogelijk is. Een der leden bood daarvoor 55 aan als renteloos voorschot. (Applaus). Mededeelingen werden gedaan over de kwestie van verschillende instellingen, die een vertrouwelijk karakter droegen. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. In de op 25 dezer gehouden vergadering van neringdoenden in café Verduin is een vereeniging opgericht voor vreemdelingen verkeer. In het bestuur zullen zitting hebben de heeren A. van Duin als voorzitter, J. Roemer als 2e voorzitter, J. Slok, secretaris, G. A. van Vliet, 2e secretaris en C. de Jong als penningmeester, terwijl tevens als be stuursleden zijn gekozen de heeren J. Deijlen en K. Borsjes. De contributie werd voor 't eerste jaar vastgesteld op 2 per jaar plus 0.50 voor kostenaanvrage kon. goedkeuring op de statuten. Een veiligheidsmaatregel. Van rijks- en gemeentewege is bij het pontveer geplaatst een afsluitboom, voor zien van reflectoren, zoodat bij avond, wan neer de boom gesloten is en het pont naar den overkant vaart, het uitgesloten is, dat men aldaar een ongeluk kan krijgen. Van wege de K. N. A. C. is op het gevaar aldaar hoogt26"' hetgeen 1X1 de veiligheid ver- van V£K nt— werkverschaffingen en in 'd d* Centrale luke gesubsidieerde werkverscha^?"16' rouleer-systeem worden toegepast g In verband hiermede hebben b besloten met ingang van Maandag a s d', bij het Staatsboschbeheer te Schoor!te het en W. •s. de Het radio-station Scheveningen-Haven met den zender voor den Zakelijken Omroep. beurs werkte allesbehalve perfect, zoodat er in die prille dagen aan de ontvangst noe wel eens iets ontbroken zal hebben. Inmiddels zijn echter radiotoestel^ ge bruiksvoorwerpen in elke huiskamer »- u'orrlnn on 4 onn non i nn i n Das Alte stürzt, es andert sich die Zeit, Und neues Leben bluht auf den Ruinen. Is het niet eenigszins voorbarig, boven staand citaat van Schiller te willen aanha len met betrekking tot den draadloozen omroep? De radio is nog altijd een van de wonderlijkste technische verworvenheden van onzen tijd en verkeert nog steeds in een stadium van ontwikkeling, waardoor zij waarschijnlijk nog ongekende mogelijkheden in zich bergt. Doch zóó snel is het tempo, waarin we leven, dat op een oogenblik, waarop nog zeer veel van de radio verwacht mag wor den, er reeds gebieden zijn, waar men zij het ook bezield door dankbare herinne ringen van haar diensten geen gebruik meer kan maken omdat de voortschrijdende techniek er al weer iets beters voor in de plaats heeft gesteld. Dit is thans het geval met de nieuwsver- spreiding voor de Nederlandsche dagbladen. Op 6 April a.s., als de toetsen der Telex ontvangers op 76 dagbladbureaux tegelijk het nieuws op het papier ratelen, dat het A.N.P. zal seinen, zullen 76 redacteuren of redactie-stenografen voor de laatste maal de stem hooren van de omroepster van het persbureau, de heldere, sterk beklemtoo- nende stem, die dag in dag uit door luid spreker of koptelefoon het nieuws dicteer de en die vertrouwd is geworden aan een ieder, die dagelijks deze berichten moest op nemen om ze daarna in snel tempo te be werken voor het avondblad. Het is gemakkelijk om thans, nu we het nieuwste en meest perfecte middel voor de nieuwsontvangst in huis hebben, vergelij kingen te maken en te wijzen op het onvol maakte van de radio-ontvangst, die toch ja renlang op zoo uitstekende wijze haar taak heeft vervuld. We herinneren ons de lucht- storingen, die vaak elke ontvangst onmoge lijk maakten of toevallig juist den naam of het cijfer, waar het in het bericht op aan kwam, onverstaanbaar deden doorkomen. We herinneren ons het vermoeiende spel len van vreemde eigennamen, die letter voor letter gedicteerd moesten worden, een euvel dat zijn toppunt bereikte wanneer het be richten inzake Chineesche generaals die Chineesche steden veroverden, betrof. We herinneren ons nog allerlei onvolmaakthe den van de radio, maar bovenal herinneren we ons den tijd, toen de radio er nog niet was, en hoe het nieuws toen met zeer veel vertraging en toch nog met zeer hooge kosten zijn bestemming bereikte, waardoor het dikwijls precies een dag later in de krant kon komen dan tegenwoordig. Toen op 21 Februari 1922 het Persbureau Vaz Dias zijn Draadloos-Telefonische Pers dienst opende beteekende dat een revolu- tionneerende daad voor de Nederlandsche dagbladpers, die een aanzienlijke verbete ring in de nieuws verspreiding bracht. Het was de eerste dienst van dezen aard in Europa, en zoowel in binnen- als in buiten land ging deze gebeurtenis dan ook niet on opgemerkt voorbij. Vele vooraanstaande personen gaven van hun belangstelling blijk. De radio-ontvangtoestellen waren toen nauwelijks het stadium der proefnemingen ontwassen, en ook de in het begin gebruik te zender van de Amsterdamsche Effecten- worden, en toen eenige jaren na opening van den radiopersdienst het Rjjk den zen der Scheveningen-Haven liet bouwen en beschikbaar stelde voor den Zakelijken Om- roep, waardoor de zender met enkele on derbrekingen van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds voor het persbureau beschik baar kwam, werkte dit systeem van nieuws- verspreiding met een zoodanigen graad van volmaaktheid, dat tot voor kort niemand zou hebben vermoed, dat ook de draadlooze ver spreiding van persberichten voor de dag bladen weldra tot het verleden zou behoo- ren. Hoe vele particulieren, die in den loop van den dag aan hun radio-toestel draaiden en daarbij toevallig afstemdm op de 1204- meter golf hebben niet de stem van Ce om roepster gehoord, die in langzaam tempo, eik zinsdeel herhalend en elk vreemd woord spellend, haar berichten voorlfl „Hoe vervelend", zei men dan dikwijls, zonder te bedenken, dat men naar iets ge luisterd had, dat voor andere ooren bestemd was, n.L voor de redacties van een groot aantal dagbladen, die het tempo lang niet altijd zoo langzaam vonden en wel dikwijls op veel kernachtiger wijze „hoe vervelend" gedacht zullen hebben als een gekraak in den luidspreker hun precies het woord of de zinsnede deed missen, die essentieel wa ren voor het bericht, dat zij opnamen. Thans is dat alles voorbij. En met ge mengde gevoelens zullen aanstonds vele journalisten in Nederland den zesden April, des namiddags omstreeks vier uren, afscheid nemen, als van een trouwe medewerkster, van Scheveningen-Haven en van de stem van de omroepster, die zal verdrongen wor den door het koude, mechanische geratel van de nieuwste technische aanwinst voor het dagbladbedrijf: de Telex. De omroepster in de spreekcel in c hoofdkantoor van het A.N.P. te Amster a werk gestelde werkloozen te laten rou- leeren. De regeling is als volgt: V» gedeelte zal 2 achtereenvolgende we ken moeten stempelen (steuntrekken) en vervolgens 4 achtereenvolgende weken in de werkverschaffing worden geplaatst. Deze regeling is niet van toepassing op de te werk gestelden in de baggerregeling, daar de minister met het oog op de kleine tuinbouwers, die in de baggerregeling zijn opgenomen, voor deze werkverschaffing heeft goedgevonden de rouleering niet toe te passen. Ouderavond kleuterschool. Woensdagavond werd in een der loka len van de O. L. school, in welke de Kleu terschool gevestigd is een ouderavond ge houden, die zeer druk bezocht was. rr, ,°°reitter was de heer J. Keizer die o.m. e edeelde, dat in de eerstvolgende ouder avond 'n bestuur uit de ouders zal ge worden, welk het beheer der schoo zal voornemen. Voorzitter en sccrerina- van volksonderwijs hebben echter pe nent zitting in het bestuur. f(j Door de onderwijzeres mej. Leiding hierna een inleiding gehouden over teekenis van het voorbereidend onder waaruit duidelijk bleek van welk gr a het Kleuteronderwijs wel is. «reeve" Vervolgens werd gelegenheid g j2e0, om het werk der leerlingen te bezi wat heel aardig en interessant was. ^(j, Diverse vragen werden nog S rgjng waarna de voorzitter tot sluiting "on(jer- met een opwekking om het Kleu vgJ1 wijs te blijven steunen in het be het kind. „Och, waren alle mentc',en als (Dat is heelemaal niet noo°T|,|n ze achter het stuur m'*r

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8