DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Een eindindruk na de „stemming" in Duitschland. No. 79 138e Jaargang Het Duitsche Volk ts eerst gevaarlijk, wanneer het zich niet begrepen voelt Heden Duitschland, morgen de wereld. De oorlog in Oost-Afrika Hauptmann's lot aan een zijden draadje. Zware aardbeving geregistreerd. Voor hen die op 4 April „afzwaaien". De hier bedoelde dienstplichtigen behoo- tBüwmtand ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELREN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Ryk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. GOSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 2 April 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Berlijnschen correspondent.) Duitschland heeft Zondag een beken tenis voor den vrede afgelegd. De lezer kent alle bijzonderheden, heeft ver moedelijk ook nog een blik geslagen in de verslagen over de voorbereiding en de doorvoering van dit plebisciet, dat voor de zooveelste maal het bewijs ge f Ieverd heeft, welke kunstenaars deze nieuwe regeerders in Duitschland zijn, als het op organiseeren van een geheel volk aankomt. Ik lees in de Nederlandsche pers, dat men in zekere politieke kringen in het vaderland alle nationaal-socialistische successen in het Derde Rijk aan dit geweldig talent voor propaganda en organisatie toeschrijft en de meening verkondig, dat men een en ander slechts behoètf na te apen, om soortgelijke politieke successen te oogsten. Ik wil niet ontkennen, dat deze propaganda een factor van beteekenis is gebleken. Dat ziet men al dadelijk in de omstandigheid, dat de Duit sche regeeringen in de periode van Weimar (19191932) toch eigenlijk hetzelfde Duit sche volk voor zich zagen, maar niet over de mannen, de mogelijkheden en de ideeën beschikten, die noodig waren om een volk van 67 millioen zielen te veroveren en als geheel en gesloten in beweging te brengen. Wat deze regeering in veertien jaren niet lukte, wist het nationaal-socialisme, wist vooral deze ééne man Adolf Hitier in drie jaren tot stand te brengen. Zoo schijnt het oppervlakkig gezien. In werkelijkheid zit er meer achter. De kansen, die de Duitsche sociaal-demo cratie in. November 1918 had, waren niet ge ringer dan die der nationaal-socialisten in Februari 1933. Eerder grooter. De Hitier- beweging had echter één onschatbaar voor deel: ze streefde bewust naar opheffing van den binnenlandsch-politieken strijd. Ze be reikte dit door te handelen (waarbij het er hier niet op aankomt, hoe wij en onze lezers persoonlijk over vele dezer handelingen dachten en denken). De sociaal-democratie van 1918 handelde niet. Ze onderhandelde. Met als gevolg een regeering van socialisten en onafhankelijke halve-communisten. Daarnaast de nieuwe democraten. Op den achtergrond het Roomsche „Centrum", de conservatieven van alle schakeering, de groepen der egoïstisch-denkende „Volks partij" en der latere „economische partij" om maar bij de grootere te blijven. In deze lankmoedigheid jegens de tegenstan ders lag de kern van den ondergang. De Hitlerbeweging ging den omgekeerden weg. Ze onderhandelde niet, ze wenschte geen compromissen, ze dulde hoogstens, en zeker wel met het oog op de groote populariteit van den „ouden heer", den rijkspresident Von Hindenburg, voor een overgangsperiode en om voor de geschiedenis te kunnen vol houden, dat ze „legaal", dus grondwettig, met een normale parlementsmeerderheid, aan de macht gekomen was, een combinatie met Hindenburg's eigen partij, die der Duitschnationalen. Men herinnert zich deze combinatie. Men herinnert zich de namen Von Papen en Hu- genberg. Na weinige maanden werden deze heeren met hupn invloed en hun aanhang overboord gezet. Later ook de „Stalen Helm", nadat men diens aanvoerder Franz Seldte als rijksminister op sterk water ge zet had (waarin hij ook heden, altijd nog minister, rond drijft). De Hitlerbeweging handelde. Drie jaren lang. Handelde op sympathiek positieve, ook wel op onsym- pathiek-ruwe en cultureele waarden ver nietigende wijze. Daar weten we alles van. Het is hier, op deze plaats, nooit goedge praat, nooit tot voorbeeld gesteld. Zoo zal het blijven. Maar het positieve deel was in drukwekkend, het tempo verlokkend, de overvloed van origineele ideëen verbluf fend. Gelijk de eenheid verbluffend is, die nu Zondag bereikt is. Ik weet niet, hoe men in Nederlandsche kringen, in de huisgezinnen, de clubs, aan den bittertafel, op het land en in de fabrie ken, op de werven en in de kombuizen over een en ander denkt. Ik kan er alleen maar ■wat materiaal, op eigen waarnemingen be rustend aan toevoegen. En dan wil ik er in de eerste plaats op wijzen, dat deze verkie zing, die niets anders geweest is dan een plebisciet vóór of tegen Hitier, den al- machtigen bestuurder, op volkomen eerlijke wijze tot stand gekomen is. Eerlijk wat het technische betreft. Er wordt niet geknoeid bij zulke verkiezingen. Men heeft dat ook niet noodig. Ruim millioen kiezers heeft nog met „neen" gestemd, tegen Hitier, den almachtigen. Ware deze verkiezing een farce, dan zou, in dit Derde Rijk, vrijwel niemand den moed gehad hebben, „neen" te stemmen. Ware het mogelijk, de stemmen te controleeren, dan zouden de „neen"- stemmers (zeker in dit bijzondere geval) als uitgestootenen behandeld zijn, als lepra lijders, als pest-zieken. Die l/2 millioen heb ben des ondanks tegen gestemd, omdat ze wisten, dat er niet geknoeid wordt. Ze vormden iets meer dan 1 van alle kiezers Technisch is ook deze verkiezing uiterst correct geweest. Men zou er tegen kunnen inbrengen, dat ze des ondanks onder een sterken moreelen dwang tot stand is geko men. Immers: andere groepeeringen dan die ééne almachtige partij worden niet ge duld, tegenpropaganda is strafbaar, alle middelen der techniek, alle geldbronnen staan uitsluitend ten dienste van die ééne partij, en die partij is weer de staat, de regeering. Dat alles is juist. Maar er staat tegenover, dat de neen-stemmers slechts nuchter met dit machtige „neen" hebben kunnen antwoorden, voor zoover ze zich niet door de groote machtsbeweging hadden laten overtuigen; eerlijk of opportunistisch, dat willen we in het midden laten. Die neen-stemmers hebben zwijgend kunnen toezien, grijnslachend kunnen afwachten, tot het oogenblik kwam, waarop ze in de stemcellen gingen en hun niet-geteekend biljet in de ondoorzichtige enveloppe sta ken. Een half millioen menschen heeft dat ook gedaah. Het zy'n er, in 193334 nog twee of vier millioen geweest. Het ware denkbaar geweest, dat het er ditmaal tien en meer millioen waren. Maar het is slechts der kiezers geworden. Men vormt zich in het buitenland van het Duitschland van heden een volkomen valsch beeld, als men tracht, dit resultaat nog in eenig opzicht te verkleinen of het aan zekere machinaties van eenige staats' instantie, aan druk, aan bedreiging of wat dan ook toe te schrijven. Men kan er zich over verwonderen, dat een zoo groot volk voor 99 de toch niet ongevaarlijk schijnen de politiek van één enkelen man meemaakt, en dien men een blanco volmacht geeft. Maar men kan er niets aan veranderen. Het is nu eenmaal zoo. Om dit te begrijpen moet men het Duitsche volk kennen. Hitier kent het. Een Scheidemann, een Ebert, een Rosa Luxemburg, ja zelfs een Hindenburg kende het slechts ten deele. De resultaten bewij zen het. Dit: volk wil geregeerd zijn, wil zich be wust zijn van macht en kracht, wil een uni form dragen, gehoorzamen en zich gehoor zaamheid verschaffen. Het wil weerkrach- tig zy'n, zonder dat het die weerkracht in daden wil omzetten. Het is evenmin paci fistisch als oorlogszuchtig. Maar het wil eenvoudig mee vooraan staan onder de staten met den meesten invloed, met de meeste prestaties. Het is in zulke zaken allesbehalve vrij van een sentimentaliteit, die ons niet ligt en die ons op een gegeven oogenblik afstoot. Dat sentimenteele brengt, naar ons gevoel, een overschatting met zich van alles, wat ideëel is. Men zoekt hier steeds naar een overtreffende trap, is koppig in het vervol gen van een doel, dat men als juist ontdekt heeft. Maar men ziet geen grenzen van goe den smaak en van matiging. Men noemt dat hier typisch: „Eine Idee zum Tode hetzen". In geen enkele andere taal is zulk een uitdrukking te vinden. Alles is hier machtig, grootsch, onovertroffen; het be grip „grootste ter wereld, snelste ter wereld" is in hooge eere in Duitschland. Tegenwoordig praat hier elk kleine straat jongen over „eer" over „onderscheiding". Men voelt niets eens, waar dit teruggekeer de respect voor eigen prestaties gevaarlijk naar lachwekkende overschatting overloopt. De kleine „Hitlerjongens" zingen: „Heut gehort uns Deutschland, und Morgen die ganze Welt!" Dat is niet zoo gemeend, maar het klinkt kinderlijk. Men vergete nimmer, dat die neiging naar zelfoverschatting uit dezelfde bron komt als dat prachtige nationale élan, dat ons heden als een wonder voorkomt. Men begrijpe, in welbegrepen eigen be lang, Duitschland. Een schrijven van De Madariaga aan de Italiaansche regeering. De voorzitter van de commissie van der tien, de Madariaga, heeft een schrijven ge> richt tot de Italiaansche regeering met het doel in gezamenlijk overleg te komen tot vaststelling van de procedure der onderhan delingen, waartoe toestemming werd gege ven in antwoord op den oproep van de com missie met betrekking tot oplossing van het ItaliaanschAbessinische geschil. Dit schrij ven is gister te Rome aangekomen. De Italiaansche regeering is thans bezig met de bestudeering van den inhoud. Wórdt Vrydag a.s. terechtgesteld. Kemberling, de gouverneur van de gevangenis, heeft* verklaard, dat Hauptmann Vrijdag a.s. om 8 uur des avonds terechtgesteld zal worden. de Madariaga. Sokota en Debarek niet bezet. Volgens Abessinische berichten is de toe stand aan het Noordelijk front sinds eenige dagen volkomen onoverzichtelijk, aangezien alle bijzonderheden omtrent de troepenbe wegingen en de gevechten ontbreken. In haar communiqué no. 187 dementeert de Abessinische regeering dat de steden Sokota en Debarek zouden zijn bezet, gelijk is medegedeeld in het Italiaansche leger- bericht 168. Ook de overige inrfoud van dit Italiaansche legerbericht wordt onjuist ge noemd. Aan het Noordelijk front heerscht nog steeds een zeer krachtige activiteit van de luchtmacht. Aan het Somalifront komen vrij hevige voorpostengevechten tot ontwikkeling, voor namelijk in de streek ten Zuiden van Dag- gahboer. Bijzonderheden zijn echter nog niet bekend Het Lagerhuis bespreekt het bom bardement van Harrar. Eden heeft gisteren in het Lagerhuis een verklaring afgelegd inzake het bombarde ment van Harrar door de Italiaansche lucht macht. Volgens den Britschen consul te Har rar en den Britschen gezant te Addis Abeba zijn 300 bommen op Harrar geworpen welke aanzienlijke verwoesting aanrichtten, doch weinig slachtoffers eischten, aangezien de stad bij het naderen van de vliegtuigen was ontruimd. De Labour-afgevaardigde Dalton vroeg Eden, wat de Britsche regeering dacht te doen tegen deze Italiaansche wreedheden door maatregelen, welke voorkomen, dat de moordende vliegtuigen worden voorzien van brandstof. Eden antwoordde, dat de com missie van dertien deze kwestie bestudeert Eden antwoordde niet op de vraag van den liberaal Mander, of „dat de lieden waren, die de politie in het Rijnland zouden vormen". In de nabijheid van Celebes. Gistermiddag heeft het seismogra- fisch station te Moskou een aardbe ving „van catastrophalen omvang" geregistreerd. Het epicentrum ligt op een afstand van 9.600 K.M. De bodemverplaatsing te Moskou bedroeg 450 micron. De aardbeving is ook geregistreerd te Swerdlowsk. Volgens berekening der stations bevindt de haard der aardbeving zich in het gebied van het eiland Celebes. Geen verlenging van dienstplicht. De minister van defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in werke- lijken dienst houden niet zal worden toege past op de dienstplichtigen voor wie de eerste oefening op 4 April a.s. eindigt. Deze dienstplichtigen zullen op dien datum met groot verlof vertrekken voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in werke- lyken dienst moeten blijven. ren tot corps-motordienst Ie en Ve regiment veldartillerie onbereden gedeelte; regiment motorartillerie, regiment kustartillerie, regi ment genietroepen Ille bataljon, ponton niers. ALGEMEENE DIENSTPLICHT IN OOSTENRIJK. Verrassing te Weenen. Naar uit welingelichte kringen ver luidt, was de Tsjecho-Slowaaksche regee ring n i e t op de hoogte gebracht van het Oostenrijksche voornemen den algemee- nen dienstplicht in te voeren. De berichten uit Weenen zijn deson danks kalm opgenomen, al verheelt men een zekere verrassing niet, dat Oostenrijk met het oog op de vriendschappelijke be trekkingen met Tsjecho-Slowakije, waar mede thans een begin gemaakt is, niet van tevoren contact heeft gezocht. De regeering te Praag zal de berichten van den Tsjecho-Slowaakschen gezant te Weenen afwachten, evenals het standpunt van de beide andere staten der Kleine Entente alvorens een protest wordt inge diend tegen een inbreuk op het vredes verdrag van St. Germain, wanneer dit zou worden geconstateerd. Het is waarschijnlijk, dat Titoelescoe op zijn terugreis uit Londen te Praag zal afstappen en den toestand met de Tsje chische staatslieden zal bespreken. KRONING VAN EDWARD VIH. Naar wordt vernomen is in het onder houd, dat de koning gisteren met Ramsay MacDonald voerde, de datum voor de kro ning van Edward VIII vastgesteld. Voor Paschen zal deze datum door den minister-president in het Lagerhuis wor den medegedeeld. GEVAARLIJK INCIDENT MANDSJOEKWO—BUITEN-MONGOLIE. Bommenwerpers uit Mongolië beschieten grenswachten. Naar uit Hsinking wordt gemeld, deelt het Kwantoengleger mede, dat gisteren 12 vliegtuigen van Buiten-Mongolië nabij de in de buurt van het Boeir-Meer gelegen stad Taoelan, de Japansch-Mandsjoekwo'sche grenswachten hebben gebombardeerd. De Japansch-Mandsjoekwo'sche troepen openden het vuur op de vliegtuigen, die zich terug moesten trekken. Gisteren is eveneens een gemotoriseerde troepencolonne uit Buiten-Mongolië overge gaan tot een aanval op Japansch-Mandsjoe kwo'sche troepen, die den vijand zware verliezen toebrachten en noodzaakten terug te keeren. De Japansch-Mandsjoekwo'sche troepen hebben eenige verliezen geleden, waarvan de grootte echter nog niet vast staat. 5000 MIJL IN EEN OSSENKAR. Mr. en mrs. Roseborough, twee Engel- schen, zijn te Bombay aangekomen na een afstand van 4790 mijl in een ossenkar te hebben afgelegd. Zij zijn op 18 April 1934 van Hoobli in Bombay vertrokken, om een reis door ge heel Indië te maken op deze primitieve wij ze. Hun weg leidde langs de kust van Ma dras, door Bengalen, Bihar en de centrale provincies. In Juni van dit jaar hopen zij op het punt van uitgang terug te zijn. Daarna willen zij een reis met hun ossen- kar buiten Indië maken. DE KLOPJACHT OP COMMUNISTEN. In Warschau In geheel Polen worden de razzia's op de communisten voortgezet. In totaal heeft de politie reeds verscheiden hon derden personen gearresteerd te Lem- berg, Lublin, in het kolenbekken van Dombrowa, enz. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat bij de recente stakingsrelletjes de commu nisten een groote rol hebben gespeeld. KONING LEOPOLD EN INDIE. Belangstelling voor stand op Brusselsche jaarbeurs. HET OVERLIJDEN VAN REDACTEUR JAN BOSCH. Justitie zal waarschijnlijk sectie op het lijk gelasten. De Haagsche politie stelt op last van den hoofdcommissaris een uitvoerig onderzoek in naar de toedracht van het ongeval, dat den heer Jan Bosch, redacteur van de Haagsche Courant, op 20 Maart is overko men. Zooals wij gister reeds meldden, werd de heer Bosch bij de relletjes voor het Pas sagetheater in verband met de film „Hel- denkermis", door een motor met zijspan- wagen van de Haagsche politie aangereden, waarbij hij oogenschijnlijk lichte verwon dingen opliep. Later is de toestand van den heer Bosch verergerd en gisternacht is hij onverwacht overleden. De politie verhoort thans ooggetuigen en heeft zich o.a. tot verschillende journalisten gewend, die op Te Brussel is gistermorgen de jaarbeurs geopend. Gistermiddag heeft koning Leopold er een rondgang over gemaakt waarbij het niet de bedoeling was de stands binnen te gaan. Toen Z. M. echter den economischen stand, welken het Koloniaal Instituut te Am sterdam daar door zijn afdeeling Handels museum liet inrichten, bijna gepasseerd was, viel zijn oog op het opschrift: „Nederlandsch- Indië". Dat was aanleiding voor den ko ning, op zijn schreden terug te keeren en den stand van het Koloniaal Instituut als nog binnen te treden. Daar werd Z. M. te woord gestaan door den algemeenen conser vator der afdeeling Handelsmuseum, ir. W. L. Utermark, die enkele bijzonderheden ver telde omtrent de derriswortels, de rubber, de kloBf $affHarau en de diepzeemaquette van den Indischen archipel. Voordat Z. M. afscheid nam, verklaarde hy bijzonder mooie herinneringen aan zijn beide bezoeken aan Nederlandsch-Indië behouden te hebben. dien avond by het theater getuige van de relletjes waren. Als het rapport gereed is zal het door den hoofdcommissaris aan den Officier van Justitie worden uitgebracht, die zal heb ben te beoordeelen of er aanleiding tot vervolging bestaat. Eenige dagen voor zijn overlijden is de heer Bosch nog door de politie over het ongeval ondervraagd. Het is niet onmoge lijk, dat er alsnog een sectie op het lijk zal worden gelast. AANGEREDEN OP RIJWIELPAD. Juffrouw door auto gedood. Gisteravond is op de Bornschestraat nabij de Heemaf-fabriek te Hengelo de 23-jarige mej. Hoekstra door een uit de richting Bor- ne komende auto, bestuurd door L. uit En schede, op het langs den weg loopende ver hoogde rijwielpad gegrepen en ter aarde ge worpen. Het meisje bekwam een schedel- basisfractuur en was bijna op slag dood. De politie maakte tegen den bestuurder van de auto proces-verbaal op. SMOKKELENDE LANDBOUWERS. Gedeelte van eventueelen steun zal worden ingehouden. Van bevoegde zijde vernemen wy, dat de minister van landbouw en visscherij, gebruik makende van de hem in de Landbouw-Crisis- wet 1933 verleende bevoegdheid, heeft be sloten ten aanzien van een aantal smokke lende landbouwers die landbouwsteun ge nieten, een gedeelte van dezen steun in te houden. Het betreft hier een aantal landbouwers, bij wie verboden nederlage van Belgische melissuiker was geconstateerd. Door het smokkelen van deze suiker worden groote bedragen aan de schatkist onttrokken, waar tegen naar de meening van den minister krachtig dient te worden opgetreden. Van deze landbouwers, die belangrijken steun voor suikerbieten genieten, zal een hoeveel heid garantiebieten worden ingehouden. Het ligt in het voornemen van den minis ter voort te gaan met het nemen van strenge maatregelen, opdat aan een algemeen als hoogst onbillijk gevoelden toestand een einde wordt gemaakt. KISTJE MET 525 GESTOLEN. Te Haarlem. De filiaalhouder van de N.V. De Veluwe te Haarlem heeft bij de politie aangifte ge daan van het feit, dat hem een ijzeren geld kistje, inhoudende ongeveer 525, is ontsto len. Het kistje stond in een ongesloten kastje van het schrijfbureau in het kantoor op de benedenverdieping. De diefstal is vermoedelijk geschied op Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur, toen e filiaalhouder even naar boven was gega< om te ontbijten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1