dagblad voor alkmaar en omstreken. Italianen rukken op naar Dessie. Donderdag komen de Locarno-staten bijeen. Ho. 82 ft aantiag 6 April 1936 Eendrachtige handhaving van de veiligheid PARIJS' VREDESPLAN. Inneming van Kworam bevestigd Wijlen Hauptmann naar het crematorium. 138e Jaargang Tupelo door cycloon verwoest. Honderden menschen om het leven gekomen? Gombos wil duelleeren. Nog geen bericht van onze Ambulance. Alle leden kunnen thans naar Nederland terugkeeren. Pakhuisbrand te Nijmegen. Voor 40.000 gulden aan kruideniers waren verloren gegaan. ALKMAARSCHB COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 naanden b\j vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTEN TIEN: Van 15 regels f 1.25, elke regel meer f 0.25. groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnmte. Brieven franco aan de N. V- Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTEK ZOON. Voordans C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. De regeeringen van Engeland, België en Italië hebben de Fransche regeering medegedeeld, dat zij accoord gaan met een bijeenkomst der Locarno-landen te Geneve, direct na de zitting van de Commissie van Dertien. Deze bijeen komst zal Donderdag 9 April a.s. begin nen. De Belgische premier van Zeeland heeft bericht.op dat tijdstip te Geneve aanwezig te kunnen zijn om aan de con ferentie deel te nemen. Gisteravond 7 uur zijn naar Havas me dedeelt de premier Sarraut, de minister van buitenlandsche zaken Flandin en Paul Boncour bijeengekomen. Aan de conferentie werd voorts deelgenomen door een aantal hooge functionnarissen en medewerkers van den Quai d'Orsay. Flandin heeft een uiteenzetting gegeven van het Fransche vredesplan, aan welks definitieve opstelling nog den geheelen dag gewerkt is en waarvan de tekst morgenmid dag aan den ministerraad zal worden voor gelegd. Het plan zal, naar thans definitief vast staat, verdeeld zijn in drie hoofdstukken, die een antwoord zullen inhouden op alle dee- len van het Duitsche memorandum en waarin men met name zal concludeeren tot het negatieve karakter van de Duitsche no ta van den 31sten Maart. De consequenties van een dergelijke constateering zullen mis schien niet in den tekst opgesomd worden, wijl deze tekst zich veeleer bepaalt tot het kiezen van een standpunt ten aanzien van principieele vragen. Maar het valt niet te betwijfelen of minister Flandin zal In den loop van de Geneefsche besprekingen van zijn partners de volledige toepassing eischen van de schikkingen, die bij het accoord van 19 Maart getroffen zijn, zoowel ten aanzien van de daarin voorziene actie voor den Vol kenbondsraad als ten aanzien van de door de Locarno-mogendheden onderling te ne men veiligheidsmaatregelen. Het vredesbeginsel van Frankrijk. Gebaseerd op het beginsel van den on- deelbaren vrede in het kader van den Vol kenbond, en op de collectieve veiligheid door wederzijdschen bijstand, moeten de door de Fransche regeering geopperde con structieve denkbeelden beschouwd worden als een streven naar de verwezenlijking van een diplomatiek systeem, zóó samenhan gend, dat men zich thans reeds een concre te oplossing van de verschillende Europee- sche problemen zou kunnen zien afteekenen. Minister Flandin zal de vertegenwoordi gers van de Locarno-staten waarschijnlijk te Geneve in kennis stellen van den inhoud van het document, dat vervolgens zal wor den gepubliceerd. Daar de datum, waarop de Locarnisten bijeen zulen komen, bij het verschijnen der laatste edities nog niet bekend was, houden de Fransche bladen zich in hun jongste com mentaren in hoofdzaak met dit punt bezig. In de „Petitit Parisien" neemt Bourguès aan, dat de conferentie niet van langen duur zal zijn. Zij zal vermoedelijk niet langer dan 46 uur duren. De bijeenkomst zal zich volgens het blad uitsluitend bezighouden met het vaststellen van een in gebreke blij ven van Duitschland ten aanzien van de maatregelen, die in het witboek werden ge opperd, en voorts constateeren, dat de mo gendheden, die aan het pact van Locarno trouw bleven, derhalve haar besprekingen met Berlijn op dit terrein niet zouden kun nen voortzetten en zich bijgevolg genood zaakt zien de nadere bestudeering van het Duitsche plan aan den Volkenbond over te laten. Ten slotte meldt Reuter nog, dat de be sprekingen der generale staven aanstaan den Woensdag te Londen zullen aanvragen. Oostenrijk is bezorgd. De Oostenrijksche oud-minister Mataja schrijft in een artikel in het „Neues Wiener Journal", o.a. het volgende: „Hitier heeft nooit een geheim gemaakt van zijn opvat tingen betreffende een groot Duitschland, dat volgens hem alle grondgebied moet om vatten, waar de Duitsche taal gesproken wordt Dit is klaarblijkelijk de reden, waar om hij Oostenrijksche en Tsjechoslowaaksche oudburgers liet kiezen in den nieuwen rijks dag, waar zij de steden Weenen, Salzburg, Praag en Eger moeten vertegenwoordigen". Mataja legt er den nadruk op, „dat het doe) van de Rijn versterkingen is, Frankrijk en België te beletten tegen Duitschland op te rukken in het geval, dat laatstgenoemd land Oostenrijk en Tsjechoslowakije zou bezetten. Hitier buit Engelands lankmoedigheid uit om tijd te winnen, terwijl hij dag en nacht doorgaat met het versterken van de Rijn grens. Langzaam wordt voortgang gemaakt rnet den bouw van dezen reusachtigen gor del van versterkingen, die Weenen moet scheiden van de Westelijke troepen, die het te hulp mochten willen snellen. Maar on danks alle organisatietalent en minutieuze voorbereiding kan Duitschland niet gooche len. Men moet dus tijd winnen, ten einde de vrije hand in Centraal Europa en Oos tenrijk te verkrijgen". De bezetting van Kworam door de Italianen wordt thans door het hoofd kwartier in Oost-Afrika officieel be vestigd. De speciale correspondent van United Press voegt nieraan toe, dat de verovering van deze stad ten Zuiden van het Asjangi- meer voor de Italianen van groote betee- kenis is. Van dit punt af namelijk leiden ook voor auto's begaanbare wegen langs de Oostelijke hellingen van de Abessinische hoogvlakte Zuidwaarts naar Dessie. De mogelijkheid bestaat derhalve voor ie Italianen om met hun gemotoriseerde af delingen in korten tijd aanzienlijke af standen af te leggen in de richting van deze stad, die langen tijd het hoofdkwar tier van den negus herbergde. De bezetting van Kworam geschiedde zonder noemenswaardigen tegenstand. iJe achterhoede van het keizerlijk leger be vond zich op flinken afstand Zuidwestelijk Van Kworam, achtervolgd door de Itali- aansche vliegtuigen. Hoe belangrijk de rol is, die het luchtwapen bij deze achter volging speelt, blijkt wel uit het feit, dat de Italiaansche machines alleen reeds Za terdag 64 ton aan bommen hebben ge worpen. De Abessiniërs trekken 'ich thans teiug in de bergen ten Zuiden van Kwo ram, die een hoogte van vierduizend meter bereiken. In groote wanorde is deze aftocht geschied. Open terrein mijdend uit vrees Voor het moorddadig vuur van de vijande lijke vliegers, hielden de Abessinische krij gers zich vaak urenlang in de bosschen s :huii. De nederlaag van den negus zou, naar de Reuter-correspondent aan het Noor delijk front der Italianen voorts nog ver neemt, een gevolg zijn van de ongehooi zaamheid van zijn generaals, die zijn na drukkelijke bevelen niet op de juist wijze opvolgden. De keizer zou zijn bevelhebbers order hebben gegeven om zich tot het voe ren van een guerilla te bepalen en voordeel te trekken van de moeilijkheden, die de Italianen ondervinden bij het verschuiven van hun posities. De verwachtingen van Badoglio. Overigens houdt maarschalk Badoglio volgens een A. N. P.- bericht rekening met een ineenstorting van de Abessinische legermacht. Volg.ns hem zijn er voor den negus thans nog drie mogelijkheden. Hij valt aan en wordt vernietigd, hij wacht af tot de Italianen tot den aanval overgaan, hetgeen hetzlfde gevolg heeft, of wel liy trekt zich terug. En zelfs dit laatste geval beteekent volgens Badoglio een vernieti ging van de Abessinische troepen, aange zien zij niet meer over voldoende trans portmiddelen en levensmiddelen beschik ken. Omtrent den luchtaanval op het vlieg veld van Addis Abeba deelt het Italiaan sche hoofdkwartier nog mede, dat een der aan de raid deelnemende vliegtuigen be stuurd werd door een bekend stunt-vlie ger, Tito Falconi, die het record rugvhegcn op zijn naam heeft staan Hy wist de beide Abessinische toestellei op het veld zooda nig onder vuur te nemen, dat zij spoedig in brand stonden. Overigens werden zoo wel Falconi als de tweede piloot door net afweergeschut gewond. Het onverwachte bombardement van het vliegveld te Addis Abeba heeft onder de bevolking van de hoofdrad proofe onrust verwekt. De speciale correspondent van Inited Press seint nog dat vele bewoners van de stad uit vrees voor e°n herha'in" van het bezoek der Italiaansche vliegtuigen den nacht van Zaterdag op Zondag op ie heuvels in de omgeving hebben doorge bracht. Eerst tegen den morgen keerden zij naar de hoofdstad terug. Ook gedurende den Zondag is de Itali aansche luchtmacht aan het Noordelijk front actief geweest. Dessie is in de mor genuren opnieuw gebombardeerd. Zes bommenwerpers namen aan den aanval op de stad deel. De omvang van de aange richte schade is log niet bekend. Volgens berichten uit Italiaansche bron werden de operaties Zondag ge kenmerkt door activiteit der vliegers, die onophoudelijk de vluchtende vij anden met bommen hebben bestookt. De opmarsch van het eerste leger corps en de inheemsche troepen, die door vliegeraanvallen werden ge steund, zou Ie heele vernietiging van het Abessinische leger tengevolge heb ben gehad. De troepen van den Negus zouden nog slechts enkele honderden man schappen tellen, die thans op weg zijn naar Dessié. Dit feit zou niet alleen veroorzaakt zijn door buitengewone groote verliezen aan Abessinische zijde, doch ook door het feit, dat troepenafdeelingen eigenmachtig tot ontbinding hebben besloten. Tallooze krij gers zouden naar hunne haardsteden te- rugkeeren. Naar men voorts meldt, heeft de Itali aansche opmarsch een vlot verloop gehad. Reeds in de eerste middaguren is het in boorlingencorps Kworan binnen getrok ken, waar de Italiaansche vlag werd ge- heschen. Toen het eerste legercorps te Kworan «ankwam, hadden de vliegerscolonnes der eerste troepen reeds den opmarsch voort gezet. Tot de krijgsgevangenen zouden verscheidene officieren der keizerlijke garde behooren. Met betrekking tot den vliegtocht van den Italiaan Valconi in de omgeving v an de hoofdstad wordt nader gemeld, dat Valconi boven Dessie een Abessinisch vliegtuig opmerkte, dat hij tot Addis Abeba heeft gevolgd. Dit toestel heeft hij toen het op het vliegterrein van Addis Abeba was geland, vernietigd. Het stoffelijk overschot van Haupt mann is in een eenvoudige eiken kist geplaatst en naar het crematorium over gebracht. Tot nu toe zijn nog geen bloe men gebracht. Een nieuwsgierige menig te verzamelde zich buiten het cremato rium. Even voor zijn terechtstelling woog Hauptmann nog slechts 44 K.G., terwijl hij bij zijn arrestatie 86 K.G. woog. Een parlementair onderzoek. Ruim 24 uur na de terechtstelling van Bruno Hauptman werd bekend, dat men in parlementaire kringen voornemens is, een onderzoek in te stellen naar de geheele Lind- bergh-affaire en voornamelijk naar de hou ding van den gouverneur van New-Jersey, Harold G. Hoffman, in verband met diens herhaalde pogingen, het leven van Bruno Hauptmann te rekken. Men gelooft, dat door dit onderzoek aan verschillende politieke carrières een einde kan komen. Reeds gaan van verschillende kanten stemmen op, om gouverneur Hoffman in staat van beschuldi ging te stellen. In een rede te Newark verklaarde het voormalige Cougreslid Franklin W. Fort, dat hij er bezwaar tegen maakte, dat gouverneur Harold G. Hoffman zou worden afgevaar digd naar de nationale republikeinsche con ventie, aangezien men er dan niet zeker van kon zijn, dat in de toekomst fatsoen en orde in het openbaar bestuur niet verdrongen zou den worden door reclame of politiek". Hoofdredacteur: T|. N. AOEMA. V^ZOENING VAN EX-KONING ALFONSO. Met zijn oudsten zoon? Uit de kringen van ex-koning Alfonso van Spanje wordt gemeld, dat binnenkort een verzoening verwacht kan worden van den koning met zijn oudsten zoon, de Graaf van Cocadonga, met wien hij had gebroken wegens het huwelijk van den Infant met een Cubaansch meisje. Men verwacht, dat vader en zoon elkaar weldra te Rome zullen ont moeten. AUTO-ONGELUK IN DUITSCHLAND Drie dooden Op de straatweg naar Neustadt (Dtl.) is een auto tegen een boom gereden, tengevolge waarvan drie personen om het leven zijn ge komen. Niemand was bij het ongeluk aan wezig, zoodat het eerst in den loop van den morgen werd ontdekt. DE DIENSTPLICHT IN OOSTENRIJK. Verklaringen van den minister van buitenlandsche zaken. De Oostenrijksche minister van buiten landsche zaken heeft een medewerker van den Paryschen „Intransigeant" een interview toegestaan, waarin hij aangaar.de de invoe ring van de bondsdienstplicht o.n. zeide, dat het nieuwe systeem „diensten" omvat, die door iederen mannelijken burger van 18 tot 42 jaar ten behoeve van den staat kan ver richten. Het is niet uitgesloten, dat men op een gegeven oogenblik er toe zal overgaan ook de vrouwen op te roepen. De staat heeft het recht vast te stellen in welken vorm deze diensten moeten worden verricht, met of zonder wapens etc. Er is hier geen sprake van een inbreuk op de verdragen, aldus verklaarde minister Berger Waldenegg, aangezien deze het in voeren van diensten, die jegens den staat verricht moeten worden, volstrekt niet ver bieden e naangezien deze diensten in Bul garije overigens reeds aanwezig zijn. Het be treft hier een uitsluitend binnenlandsche aangelegenheid, die niet in strijd is met eenig verdrag of met eenigerlei interna tionale verplichting. Amerihaansche stadje geheel vernield. Een wervelwind heeft het stadje Tupelo in den Amerikaanschen staat Alabama verwoest. Naar men vreest, zyn honderden personen by de ramp om het leven gekomen. Tupelo is een plaats van 5100 inwoners in den staat Mississippie. Tupelo is naar later medege deeld wordt voor de helft vernield. Een 100-tal personen werden gedood en velen werden gedond. Verscheidene branden braken uit en van alle om ringende plaatsen uit werd medische hulp gezonden. De redders werken Dy fakkellicht en worden ernstig gehin derd door den stroomenden regen. De regen belet evenwel de branden zich uit te breiden. Ook verder in Tenesse Missisipie en Alabama woedden cyclonen, evenwel niet zoo hevig als te Tupelo. Toch werden nog enkele personen gedood en vele gewond. Tibor von Eckhardt uitgedaagd. De Hongaarsche minister-president Göm- bös heeft door zijn secondanten den leider der oppositie. Tibor von Eckhardt, tot een duel uitgedaagd. In een vergadering der commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, welke Donderdag j.1. in het parlement is gehouden, had von Eckhardt een rede gehouden, waar in hij de buitenlandsche politiek van den premier hekelde, welke hy absoluut onbe trouwbaar noemde. Hij sprak den wensch uit, dat de nieuwe protocollen, waartoe als aan vulling op de protocollen van Rome is be sloten, door een anderen vertegenwoordiger van Honf je zouden worden onderteekend dan door den premier, die volgens hem het vertr. van den Duce heeft verloren. Gömbös beschouwde deze opmerkingen als een per soonlijke beleediging, en de twist zal thans het gebruikejijke verloop hebben van een Hongaarsche eerekwestie. De secondanten der beide politici voeren besprekingen en zullen waarschijnlijk de zaak aan een eeregerecht voorleggen, al vorens zy beslissen of een duel moet plaats vinden. De „HINDENBURG" OP TERUGWEG. Het Duitsche luchtschip „Hindenburg" zal hedenochtend om streeks 6 uur plaatselijken tijd van het vliegveld Santa Cruz vertrekken om via Noord-Amerika naar huis terug te keeren. BRAND IN PERCEEL HEIDE EN DENNEN. 4 H.A. verbrand. Gistermiddag tegen drie uur brak door onbekenae oorzaak brand uit in een per ceel heide en dennen, geregen in het Em- pesche Veld onder de gemeente Brummen, en toebehoorende aan dt familie Van Has selt te Empe. Dank zij het spoedig optreden van de rijks- en gemeentepolitie van Eerbeek kon erger worden voorkomen en verbrandden slechts 4 H.A. heide en dennen. Het afgebrande gedeelte is een bekende bro van vogels en verschillende Suo:len wild. By het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kruis was ook gisteren geen en kel bericht binnengekomen over den terug keer der Nederlandsche Roode-Kruis-ambu- lance naar Addis Abeba. Het hoofdbestuur wacht thans op antwoord van den Franschen gezant in Abessinië over de situatie van de ambulance. Inmiddels zijn, naar wij vernemen, de leden der ambulance thans volkomen vrij om naar Nederland terug te keeren. De tyd, voor welken zy zich in Abessinië verbonden hebben, is voor allen verstreken. Zooals bekend is dr. Van Schelven reeds op den terugweg. Ook dr. Van der Does zal spoedig naar Nederland terugkeeren. Over de plannen der andere leden van de ambulance is nog niets met zekerheid be kend. Het Nederlandsche Roode Kruis beschikt nog over gelden om het verblijf der ambu lance in Abessinië eenigen tyd te bekostigen. In den vroegen ochtend van gisteren is het oude pakhuis van de firma H. Roelofs, groothandel in kruidenierswaren, aan den Waalvl 41 te Nijmegen, grootendeels door brand verwoest. Om zes uur gisternacht ontdekte een surveilleerende agent van politie, dat er brand in het pand was uitgebroken. On middellijk werd de brandweer gealar meerd, welke met groot materiaal uitruk te en het vuur van twee kanten, van de zyde van den Waalwal en van de Lage Markt, aantastte. De vlammen, die een gretig voedsel vonden in de groote voor raden koloniale waren, grepen zeer snel om zich heen en weldra waren de eerste en tweede verdieping van het pakhuis een vuurzee. Het bleek, dat de brandhaard zich op de eerste verdieping bevond. Na een uur hard werken was de brandweer de situatie meester. De twee verdiepingen van het pakhuis zijn geheel uitgebrand, terwijl ook het dak is weggebrand. Het gelijkvloersche ge deelte bleef behouden, doch dit heeft veel waterschade geleden. De belendende per- ceelen kregen vrijwel geen schade. Wel hadden de bewoners hun meubels reeds op straat gebracht. Naar wij vernemen is een goederenvoor raad ter waarde van veertig duizend gul den verloren gegaan. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Omtrent de oorzaak van den brand konden Zondagavond nog worden tot een der.oudste pakhuizen van geen mededeelingen worden gedaan. Het afgebrande pakhuis kon gerekend Nijmegen. Het pand dateerde reeds uit het jaar 1568. In 1895 is het ook door brand vernield en daarna weer opgebouwd. AANVARING VAN EEN BRUG TE UTRECHT. Vrij ernstige schade. Zondagavond te acht uur is de brug over het Merwedekanaal te Utrecht na bij de Rijksmunt aangevaren door de 940 ton metende „Wijkdienst 25", die uit de richting Vreeswijk kwam. Ter wijl de seinen op onveilig stonden, heeft de boot met den voorsteven de brug geraakt Hoe de aanvaring zich heeft toegedragen is niet met zekerheid vast te stellen. Ver moedelijk is de electrische opzetinrichting waarmee de brug gedraaid wordt, onklaar geworden, terwijl de „Wijkdienst" de brug zoo dicht genaderd was, dat hij niet tijdig meer kon stoppen. De bewegingswerktuigen van de brug zyn ontzet. Enkele onderdeelen braken, de elec trische installatie werd beschadigd. De dienst van den rijkswaterstaat was spoedig ter plaatse voor een voorloopig onderzoek. Terstond werd met het herstellingswerk be gonnen door de N.V. Smeulders uit Den Haag. Het autoverkeer moest worden om geleid, waarbij de politie uit Utrecht en Oudenrijn assisteerde. Het voetgangersver keer kon over de brug voortgang vinden. De veroorzaakte schade is vry ernstig. Het kan dagen, misschien weken duren, voor de geheele installatie weer electrisch kan worden bediend. Men probeerde van nacht een noodvoorziening te treffen, waar door het mogelyk zal zijn het verkeer he den weer tot de brug toe te laten. Men werkte hedennacht met man en macht aan deze noodvoorziening, terwille van het in tensieve verkeer, dat zich over deze brug beweegt. Vandaag zal er een onderzoek worden ingesteld naar de schuldvraag.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1