HISTORISCHE FIGUREN. ^Binnenland Jiadiopcogcamma ykooinciaal 'flieums Iwan de verschrikkelijke. Autobotsing meteen staartje HEILOO DIRKSHORN NIEUWE NIEDORP MIDDENBEEMSTER BEVERWIJK „Men heeft mij boosaardig en opvlie gend genoemd. Ik loochen niet dit te zyn. Doch zoo men mij vraagt, tegen wie ik boosaardig ben en op wie ik mijn wreedheid koel, dan antwoord ik: „op de boosaardigen". Rusland staat midden in de wereldpoli tiek onzer dagen. We bemerken dat aan de dagbladen met hun artikelen over interna tionale staatkunde en aan andere intellec- tueele uitingen. De vorige week was ik op een debat-avond, waarin een philosoof- theoloog een vergelijking trok tusschen het bedrijf en den staat van zaken in de Sovjet- Republiek en het Koninkrijk Gods; twee dagen later hoorde ik een scherpzinnigen jurist, tevens reëel zakenman, zijn indruk ken weergeven van een kort verblijf in Rusland en zag ik een zeer belangrijke film, die ons een blik veroorloofde op de lichamelijke opvoeding der Russische jeugd. Daarbij werden de gedachten der toeschou- wers zeker herhaaldelijk gesteld tegenover het feit der onmetelijkheid van dit rijk >)Van alle Ruslanden", dat met zijn macht aan bevolking, aan bodemrijkdom, aan in- dustrieele exploitatie in de toekomst een geweldige factor zal zijn in de wereldpoli tiek. Bij de film, die ongedacht grootsche jeugdspelen en sportieve oefeningen te zien gaf binnen de kilometers lange muren van het Kreml, trof herhaaldelijk het sierlijk toren-complex der kathedraal van den Hei ligen Basilius, gebouwd in de 16e eeuw ter herinnering aan de overwinning van Kasan door Iwan den Verschrikkelijke. Een Rus sische dame vertelde mij, dat, naar gezegd wordt. Iwan den architect de oogen liet uit steken om hem te beletten ooit iets derge lijks of iets beters te bouwen. Daarmede gaf zij mij als het ware een onderwerp aan voor mijn historische rubriek. De gruwe lijke, de gecompliceerde, de moeilijk te be grijpen figuur van den vierden Iwan, wien zijn tijdgenooten en het nageslacht hebben geteekend in den bijnaam „de Verschrikke lijke", wil ik in een paar korte artikelen bespreken. Hij is de Russische heerscher. op wien wel bijzonder een volkslied schijnt te doelen, dat zegt: Toen werd de Moskwastad van steen, Gel ij k tot steen verwerd des tsaren hart. De geschiedenis kent enkele namen, aan .welke het begrip wreedheid onverbrekelijk is verbonden. Nero en Iwan de Vierde hebben dien treurigen roem. Maar Nero is niet alleen wreed en Iwan niet uitsluitend een monster. In dezen laatste is een verbijs terend samengaan van misdadige, waanzin nige hartstochten en een teerheid, althans een tot berouw, ootmoed en schuldbesef geneigde zin, die den navorscher van zijn leven voortdurend in verwarring brengen. HU is moedig en wreed, wys staatsman cn bloeddorstig in het vervolgen zU'ner tegen standers, aetheticus en vandaal, admi nistrateur van groote gaven en ontwrichter van economische evenwichten, een naar zUn eigen inzicht voor God met afschuwe lijke schuld bevlekte en een kinderlUk ge- loovige, die zich buigt voor wat zelfs hij zelfs hij als macht boven zich erkent, met heete tranen van boetedoening. Heden ten dage, waarin wij anders wel gewend worden aan hysyterische machtsuitingen, zou zulk een man op geen troon meer ge duld kunnen worden. Een sanatorium voor zielskranken zou zich over hem ontfermen. In de zestiende eeuw en in Moskou kan hij zyn woede uitrazen tot zyn ongelukkig einde, in een toestand van erbarmelijke in zinking, physiek door zijn uitspattingen ondermijnd, gekweld door angst en wroe ging, zich trachtend te redden door de meest minutieuze devotie, die alles weer goed moet maken, wat hij misdeed, misdoet en het volgend oogenblik opnieuw misdoen zal. Wreedheid en wraakneming, het eene aangeboren, het andere een gevolg daarvan, drukken haar stempel op dit vorstelijk be staan. In eigen oog is hy een slachtoffer van anderen, van menschen en omstandig heden. Bij zyn geboorte, op 15 Augustus 1530, dondert en bliksemt het, alsof de wereld zal vergaan. Het is een slecht voor teeken, bewezen hoogwijze menschen, voor het zich openende leven. Trouwens er wa ren andere dingen, die deze voorspelling konden rechtvaardigen evenals hun voor- hoofd-fronsen. De omgeving van het ko ninklijk kind, de naaste kring, is een ter rein van intrige en corruptie, waar de moe der Helene Glinski, een groote rol speelt. Weldra, wanneer de vader sterft, zal zich haar geest openbaren in al zijn bedriege- lijkheid en wreeden aard. In het kind zit ten, bij erfelijkheid van hoevele geslachten de kiemen van onstellende passies. Iwan is nauwelijks vier jaar oud, als zijn vader sterft. Wassilij III, grootvorst van Moskou, heeft tegen Polen-Lithauen ge vochten, Pskow onderworpen. Hij laat een zich sterk voelend rijk aan zijn zoon achter. De moeder aanvaardt het regentschap over het minderjarige kind, maar vier jaar later wordt zy vergiftigd, uit wraak voor al de moorden op bloedverwanten gepleegd, en haar ontrouw tijdens het leven van haar man wordt nu gewroken aan den minnaar, prins Telepnov. Telepnov's zuster wordt, evenals de broer, gevangen genomen en opgesloten in een der kerkerholen van het Kreml. Met dit laatste werd echter ook de kleine Iwan getroffen. Hij was haar ter op voeding toevertrouwd en had zich innig aan haar gehecht. Vroegrijp als hij was: ver zijn leeftijd vooruit in gevoel en in zicht der dingen, maakt deze scheiding zijn eerste jeugdjaren droevig en donker. Zij blyven in zijne herinnering vastzitten en aan hen ontleent hij wellicht zyn eerste ge dachten van wraak en moord. De Bojaren, de hoog-adellijke familiën, tegen welke de heerschers van het rijk herhaaldelijk een feilen kamp hebben te voeren, hernemen hun invloed om den troon, omringen den minderjarigen vorst, geven hem speelge- nooten, die hem het kwade, wat te leeren is, al spelende bijbrengen. De nieuwe om' geving put zich uit in vleierij en wanneer Iwan's wreede aard, zijn zin om dieren te martelen, om grijsaards en vrouwen door zyn fel gezweepte paarden te verschrikken en zoo mogelijk te doen vertrappen zich in feiten verraadt, gaat er een koor van lof uitingen op. Dat belooft een groot heerscher te worden! Maar de innerlijke gedachte was, dat met zulk een aanleg bij den toe- komstigen vorst de kans vermeerderde op verwarring, waaruit rijke munt was te slaan. Met zulk een regeerder zou de toe komst der Bojaren gunstig zijn. Inmiddels is Rusland, onder het bestuur van Iwan's voogden, een tooneel van voort durende anarchie. De jonge prins is echter niet blind voor wat er om en bij hem ge beurt. Nog heeft hij niet de macht in han den, maar hij weet, dat hij die weldra zal hebben. Zijn machtsbewustzijn is groot; hij wacht slechts op een gunstig oogenblik om toe te slaan, zich te ontdoen van per sonen, die haar haat, lucht te maken in de zware atmosfeer, die hem omringt. Hij ziet met klare oogen het marionettenspel der zoogenaamde vrienden. Hij doorziet hun doel en hij is hun superieur in de kunst van verzwijgen en veinzen. Op een goeden dag nog is hij een kind; nog heeft hy de teu gels der macht niet in zijn forsche handen begint hy schoon schip te maken. Ette lijke zoogenaamde vrienden worden ver bannen. Doch één hunner prins Schoeisky, dien hij feller haatte dan alle anderen, laat hij in het openbaar op een plein van Mos kou door de hondenslagers geeselen en ten slotte dooden. Men schrikte op: men zag met angst en beven naar dat kind, dat morgen Rusland's heerscher zou zijn en nu, in weerwil van zijn veertien jaren, bleek een man te zijn, een man met verschrikkelijke krachten en onstuimige hartstochten en die reeds helpers bezat om zijn wil uit te voeren. Men zou haast denken aan een wonder bare bescherming, dit kind naast veel kwaads te beurt gevallen, dat hét hem ge lukt, den troon te bestijgen. In een land en eene omgeving, waar moord, in het geheim en in het openbaar, waarlijk niet zeldzaam was, scheen elke voetstap naar den troon een nieuwe bedreiging naderbij te brengen. Het is inderdaad onverklaarbaar, dat zoo veel haat niet in staat was zijn troonsbe stijging te beletten. Doch in dit spel der be geerten om de macht wegen de partijen on geveer tegen elkaar op. Het zal de recht matige troonopvolger, de onder voogdij staande heerscher zijn, die het spel zal winnen. Nog is hij geen achttien jaar of hij grijpt naar de macht, laat zich kronen en met een verwonderlijke energie vangt hij zyn regeering aan. Rusland heeft weer een vorst: Iwan de Vierde. (Slot volgt.) A. J. BOTHENIUS BROUWER. Verontwaardigd bestuurder bijna ondersteboven gereden. De marechaussees te Amsterdam (kazerne Watergraafsmeer) zijn er in geslaagd, te Die- nten een automobilist aan te houden, die een paar uren tevoren op den 's-Gravenlandsche- We6 onder de gemeente Weesper karspel, door •"^verantwoordelijk onbesuisd rijden een autobotsing had veroorzaakt. Op genoemden weg reed de heer J. L. v. K. 'n normaal tempo, toen hij achter zich auto signalen hoorde. Op dat oogenblik moest de heer v. K. echter uitwijken voor eenige per sonen op den weg, waarom hij den wagen, achter hem reed, niet onmiddellijk kon laten passeeren. De bestuurder daarvan scheen wel bijzondere haast te hebben, want "ij trachtte toch nog den heer v. K. te passee- 'en* met het gevolg, dat hij diens auto aan de linkerzijde aanreed en gedeeltelijk vernielde. Gelukkig bleef degene, die zich in den wagen bevond (een predikant uit Weesp) onge ëerd, evenals de heer v. K., die echter uit zijn auto sprong en den bestuurder van den wagen, welke zulk een schade had aange richt (de linkerdeur hing geheel los en was gedeeltelijk vernield, terwijl ook de spat- schermen dubbelgevouwen waren), toeriep, niet verder te rijden. Deze bleek, om nog niet opgehelderde redenen, zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten te willen maken. In- plaats van te stoppen, gaf hij vol gas, zoodat ny ongetwijfeld den heer v. K. omverge reden zou hebben, indien deze niet op het laatste oogenblik op den wegberm was ge sprongen. Achter den heer v. K. bevond zich de heer den Bouwmeester Jr., eigenaar eener wasch- inrichting te Nederhorst den Berg, die ijlings den wagen, welke de botsing veroorzaakt had, volgde en het nummer (G 62438) op nam. Dit nummer werd aan de politie te Weesp opgegeven, welke zich in verbinding stelde met de marechaussee-kazerne te Wa tergraafsmeer, om zoodoende te verkrijgen, dat de auto met vorengenoemd nummer zou worden aangehouden. Met welk een haast de bestuurder van vorenbedoelden wagen ge reden heeft, blijkt wel hieruit, dat, niettegen staande een patrouille marechaussees zich onmiddellijk naar den rijksweg bij Diemen begaf, de woeste autorijder reeds naar Am sterdam was geweest en vandaar op den terugweg was naar Ankeveen, waar hij tegenwoordig woont, toen de marechaussees hem te Diemen aanhielden en met zijn met gezel overbrachten naar de kazerne te Wa tergraafsmeer. Aanvankelijk dreigde men nog op een ver keerd spoor te geraken, doordat volgens het autonummer de eigenaar in Bloemendaal moest wonen, doch later bleek, dat de ar restant, wien de wagen inderdaad toebehoor de, A. S. heette en verhuisd was naar Anke veen. De bijzondere haast, welke de bestuur der gehad had, om weg te komen, kwam den marechaussees wel eenigszins verdacht voor, vooral omdat de heeren weigerden op te geven, waar zy zich intusschen hadden opge houden, of wat het doel van hun woesten rit was geweest. Ook klopten de verklaringen van den eige naar en van zyn metgezel onderling niet met elkander. Inmiddels was de heer J. v. K., die te Weesperkarspel woont, gewaarschuwd en hy begaf zich, in gezelschap van den ge meen te veld wachter, naar de marechaussee kazerne, om met den aangehouden bestuur der geconfronteerd te worden. De heer v. K. herkende onmiddellijk den man, die hem bijna ondersteboven had gereden. Nadat de marechaussee van een en ander proces-ver- baal had opgemaakt en de automobilist nog eenigen tijd was vastgehouden, heeft men hem voorloopig huiswaarts laten gaan. Op het oogenblik dat de botsing op den 's-Gravelandscheweg plaats had, hadden zich nog twee andere personen in den auto be vonden, die echter in Amsterdam er uit wa ren gestapt. Dat A. S. in het dorp zijner inwoning allerminst de reputatie van kalm autorijder geniet, blijkt wel hieruit, dat hij algemeen bekend staat onder den naam van „Dolle Dries". VECHTPARTIJ TE LEIDEN. Oude man verwondt jongeren kost ganger. Een 73-jarige Leidenaar -is Zaterdagavond slaags geraakt met zijn 43-jarigen kostgan ger, waarbij deze ernstig met een mes werd gestoken. 's Avonds omstreeks tien uur kregen H. K. en J. W. D. L. in hun woning aan de Leeuwerikstraat twist over een hond. De ruzie liep zoo hoog, dat K. ten slotte L. aan greep en den ouden man met het hoofd door een ruit duwde. L. liep daarbij echter geen ernstige verwondingen op. Hij was evenwel zoodanig in woede ontstoken, dat hij zijn zakmes greep en K. daarmede in den oksel een steek toebracht. Hierbij werd een slagader doorgesneden, waardoor de ge wonde veel bloed verloor. Na door een dokter te zijn verbonden, is K. naar het Academisch ziekenhuis overgebracht. Ook L. werd in het ziekenhuis opgenomen. Zijn verwondingen waren echter niet ernstig, zoodat hij later de inrichting heeft kunnen verlaten, waarna hij in arrest is gesteld. De toestand van K. was Zondagavond niet on bevredigend. BRAND IN ENGELSCH SCHIP. Zaterdagavond tegen 10 uur is brand uitgebroken in het Engelsche s.s. „Baron Wemss", een 2000 ton metend schip te Amsterdam, dat afkomstig is uit Ardros- saw. Het schip lag in het Spoorwegbassin voor het emplacement van het Amster- damsche havenbedrijf aan de Borneokade en had gebunkerd, 's Avonds was alleen een wachtman aan boord, die plotseling rook zag opstijgen uit den bunker. Hij alarmeerde onmiddellijk de brandweer en probeerde intusschen zelf het vuur te dooven. Bij onderzoek bleek, dat er geen brand was ontstaan in den bunker, mSar in een houten koker, die daaronder loopt en waarin zich de telegraafdraden bevin den. Weldra was de „Jason" ter plaatse, die 't vuurtje, dat weinig om het lijf had, met één straal spoedig meester was. De brandweer had nog geruimen tijd werk met het uiteenhalen van de bunkei kolen om te onderzoeken of zich het vuur ook hieraan had medegedeeld. De schade is betrekkelijk gering. MILICIEN DOOR KOGEL GETROFFEN. Bü een stoeipartij in de Oranje Nas sau Kazerne te Bergen op Zoom. Zaterdagmiddag omstreeks half drie waren twee miliciens, zekere M. uit Brielle en zijn kameraad R. aan het stoeien in de Oranje Nassau kazerne te Bergen op Zoom. R. had een geweer in de handen en plaatste dit op een gegeven moment in de zij van zijn vriend. Op zijn vraag: „Zal ik eens schieten?" antwoordde M. „Ja". Beiden vermoedden toen niet, welk een vreeselijk gevolg deze stoeipartij zou hebben. Het geweer bleek nl. geladen te zijn met een losse patroon. R. trok den haan over en tot zijn groote ontsteltenis ging het schot af. Er ontstond groote consternatie toen M. in elkaar zakte. De militaire geneesheer, dokter Kole, was spoedig ter plaatse. Toen geconstateerd was, dat een long cn de lever van het slachtoffer waren geraakt is M. naar het Algemeen Burgergasthuis vervoerd, waar onmiddellijk operatief is ingegrepen. M., die veel pijn lijdt, maakte het Zondagavond naar omstandigheden vrij goed. AUTO RIJDT TEGEN BOOM. Een inzittende ernstig gewond, twee anderen licht gekwetst. Gistermiddag omstreeks twee uur is op den weg HilversumUtrecht, in de ge vaarlijke bocht onder de Hollandsche Rading, een auto in volle vaart tegen een boom gereden. In de auto zaten een drietal jongelui uit Hilversum, die een voetbal wedstrijd te Utrecht wilden gaan zien. Doordat de bestuurder van den wagen met te groote snelheid de bocht wilde ne men, verloor hij de macht over het stuur. De auto reeds tegen een boom en werd ge heel vernield. De bestuurder en een naast hem zittende jongeman liepen geen noe menswaardig letsel op. De achter in den wagen zittenden H. Laaper werd ernstig gewond. Hij werd naar de R. K. Ziekenverpleging te Hilver sum vervoerd, waar men o.m. een zware hersenschudding constateerde. De toestand van het slachtoffer is ernstig. TWEEJARIG KIND DOOR VRACHTAUTO OVERREDEN. En gedood. Zaterdagmiddag had op het erf van den kolenhandelaar L. te Stein (L.) een droe vig ongeluk plaats. Het tweejarig dochter tje van L. kwam de woning uit en liep tegen een achteruit rijdenden vrachtauto op, bestuurd door zekeren V., een neef van L. Het kind kwam onder de wielen te recht en werd op slag gedood. Dinsdag 7 April. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.Gr.pl. 9.Ensemble Rent meester. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11. Kookpr. 11.30 Kovacs Lajos' orkest 12.15 Jetty Cantor's Ensemble. 1.15 Omroeporkest. 3.Knipcursus. 4.Zang en piano. 4.30 Kinder koorzang. 5.Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest. 6.30 RVU.: Psy chologische causerie. 7.Voor de kinderen. 7.05 Piano-recital. 7.30 Engelsche les. 8.Ber. 8.10 Caba- ret-progr. 10.Radiotooneel. 10.45 Gr.pl. 11.— Ber. 11.10—12.— Gra- mofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012. Godsd. halfuur. 12.15 KRO-Melo- disten en gr.pl. 2.Vrouwenuur. 3.Modecursus. 4.Gr.pl. 5.10 KRO-orkest en lezingen. 7.50 Ber. 8.Lijdensmeditatie. 9.Gr.pL 9.30 Radiotooneel. 10.Koor- en solistenconcert. 11.30 Ber. 11.35 12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Gr.pl. 11.50 Orgelspel. 12.20 BBC-Nor- thern orkest. 1.20 De „Continentals en soliste. 2.05 Gr.pl. 2.35 Orkest concert. 3.35 Jack Wilson's kwin tet. 4.20 Lezing. 4.40 Zang en strijk kwartet. 5.35 Kwintetconcert. 6.20 Ber. 6.50 Piano-recital. 7.15 Fran- sche les. 7.50 Debat. 8.20 Viool recital. 8.50 Operette-progr. 9.50 Ber. 10.20 Lezing. 10.50 BBC-Mid- land-orkest. 11.35 Dansmuziek. 11.50—12.20 Gr.pl. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Or^estconcert. 2.50 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Concert. 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 5.50 en 11.20 Or kestconcert. 12.35 Omroeporkest en EmDé-orkest. 1.35 Gr.pl. 3.20 Om roepkoor, trio en zang. 5.20 Or kestconcert. 6.20 Piano-recital. 7.30 9.20 Gevar. progr. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Zigeunermuziek. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Klein-orkest en gr.pl. 6.50 en 7.20 Gr.pl. 8.20 Variété. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Zigeunermu ziek. 6.35 Gr.pl. 6.50 Orgelconcert. 8.20 Relig. muziek. 9.10 Klein- orkest. 10.30—11.15 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Dansmuziek. 9.20 Ber. 9.50 Kamermuziek. 10.-05 Weerber. 10.20 —11.20 Concert uit Leipzig. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1; Hilversum. Lijn 2. Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.9.20, Keu len 9.2010.05, D.sender 10.05— 11.20, Kalundborg 11.20—12.20, Brussel VI. 12.20—14.20, Kalund borg 14.2015.Pary's R. 15.— 15.50, Droitwich 15.5016.20, Keu len 16.2017.20, Brussel VI. 17.20 18.50, Parijs R. 18.5019.55, Rome 19.55—24.—. Lijn 4: Parijs Radio 8.058.50, Normandië 8.5010.20, Droitwich 10.20—11.05, Lond. Reg. 11.05— 11.50, Droitwich 11.5014.20, Lond. Reg. 14.2017.35, Droitwich 17.35— 18.20, Luxemburg 18.2018.50, Droitwich 18.5019.15, Lond. Reg. 19.15—19.35, D.sender 19.35—20.20, Droitwich 20.2021.50, Lond. Reg. 21.5022.20, Droitwich 22.2024. LANDBOUWSCHUUR AFGEBRAND. 28 stuks hoornvee en 12 paarden in het vuur omgekomen. Gisteravond om kwart voor elf is brand uitgebroken in de groote landbouwschuur op het erf van den landbouwer F. Burm te Boschkapelle. In een minimum van tijd is alles platgebrand. Het vuur werd aange wakkerd door den feilen wind. In de schuur bevonden zich 28 stuks hoornvee en 12 paarden. Men slaagde er niet in de dieren te bevrijden, zoodat zy jammerlijk den vuurdood vonden. Ook een groote hoeveel heid stroo en hooi werd door het vuur ver nietigd. De oorzaak van den brand is nog niet vastgesteld. De motorspuit van Stoppeldijk was spoe dig na het uitbreken van den brand aanwe zig, doch men kon tegen de vuurzee weinig uitrichten. Gem. werkverschaffing. Zaterdag heeft de gem. werkcommissie aan 73 van de 143 werkloozen, werkzaam in de werkverschaffing, een wachtweek gege ven. Het ligt in de bedoeling de volgende week aan de overige een wachtweek te ge ven. We hebben aan den secretaris van de werkcommissie gevraagd of er een nieuwe regeling is ingetreden, doch hij antwoordde ontkennend. Maar er is momenteel geen werk. Ook hebben we gevraagd wat B. en W. dan bedoelen in een geheim schrijven aan de raadsleden gericht, waarin ze zeg gen, dat de arbeiders voorloopig aan het werk kunnen blyven aan de plantsoenstroo- ken aan den zeeweg, om alsdan geleidelijk te kunnen overgaan tot het uitvoeren van het rioleeringsplan. De secretaris meende, dat het kwam omdat de nota, welke bij de begrooting is aangeboden, zoo lang is opge houden omdat de begrooting zoo lang is uitgebleven. Waarschijnlijk zal de raad spoedig bijeenkomen om in den toestand te voorzien, te meer daar op een laag bedrag aan steun is gerekend. Gouden huwelijksfeest. Vrijdag herdacht het krasse echtpaar Muntjewerf zijn gouden huwelijksfeest. Het fanfarecorps Eensgezindheid bracht een se renade, terwijl de heer W. Bruul het echt paar heeft toegesproken. Diploma behaald. Voor het vakdiploma van den Eersten Ned. Slagershond, dezer dagen in Utrecht gehouden, slaagde onze jonge plaatsgenoot, de 16-jarige Piet Keuris. Ned. Blindenbond. Vrijdagavond werd ten huize van den heer Pyper alhier een propaganda-verga- dering van den Nederlandschen Blinden bond gehouden. Spreker was de heer Joh. van den Berg, medewerking verleende mevrouw Meine- ma-Jonker, sopraan. Namens het comité opende de heer ds. de Leeuw met een welkom aan alle aanwezi gen, in het bijzonder aan den spreker en de zangeres. Daarna zong mevrouw Meinema-Jonker op de wijze zooals we van haar gewend zijn een paar liederen, hierbij begeleid op de piano door mevrouw Veter-Dam. Een film van Amerika's Westkust volg de, welke schoone natuuropnamen te ge nieten gaf; vooral de waterparty en kwa men goed tot haar recht. Hierna declameerde de heer van den Berg enkele verzen van Adama van Schel- tema, om dan over te gaan tot zijn onder werp: De blinde mensch. Spreker legde er den nadruk op, dat niet wordt gevraagd medelijden met, maar recht voor de blinden, om zich in de maatschap pij te ontwikkelen tot volwaardige perso nen. Voorts gaf hy een kort overzicht van het aantal blinden over de geheele aarde. Het hoofdnummer van den avond vorm de de leerzame, interessante film: „Wat wij willen". Hierin waren verschillende opna men uit de bekende Blinden-Instituut te Huis ter Heide en Bussum. Men verkreeg een rijkdom van indrukken betreffende de opvoeding en het onderwijs aan het blinde kind, waarbij vooral de groote beteekenis van het Braille-schrift naar voren komt. Men zag blinden werkzaam als pianostem mer, als biaardier, telefonist, rijwielherstel ler, masseur enz. Een wat onwezenlyken indruk maakte een opname van een op tocht van blinden (met hun begeleiders) met banieren en muziek te Rotterdam. Het publiek was blijkbaar zeer voldaan over al het gebodene. Volgde sluiting onder de gewone plicht plegingen. Alg. Ned. Vrouwen Vredebond. De eerste ledenvergadering van den Alge- meenen Nederl. Vrouwen Vredebond is gehou den ten huize van den heer Jb. Gelder, alhier. Gezien het ongunstige weer, was de op komst bevredigend te noemen. Tot genoegen van alle aanwezigen werd medegedeeld, dat het aantal leden binnen een maand was toegenomen van 56 tot 120. Er werd een dringend beroep gedaan, om de vergaderingen te bezoeken en zich als lid op te geven. Kook-cursus. In de afgeloopen week werd te Midden- Beemster de laatste les gegeven van een kookcursus, uitgaande van de Propaganda voor den Zuivel en georganiseerd door de afd. Beemster van den Ned. Bond van Boerinnen e. a. Plattelandsvrouwen. Een 26-tal deelneemsters hebben aan den cursus deelgenomen en zijn vast besloten de nieuwe gerechten, die zij onder leiding van mej. M. Piet hebben leeren klaar maken, in eigen kring zooveel mogelijk bekendheid te geven, opdat het verbruik van onze zuivel producten vergroot wordt. Bolbloemen. Door het zachte zonnige weer van de laatste dagen der vorige maand zijn de prijzen sterk teruggeloopen en na dien er niet meer opgekomen. De warme kas is leeg. 3/4 der aanvoeren en deze zijn op 't oogenblik geweldig komen van of uit den kouden bak. Copland 8—17, Bartigon 10—18, Pitt 10—19, Elizabeth 10—20, Pride 815, San ders 9—16, Victors 10—17, Waterloo 5—10, Oostenrijk 10—14, Ibes 8—14, La Reine 112, Schlegel 916, Couronne d' or 12 19, v. d. Hoef 13—20, Electra 14—18, Mu- rillo 513, Cr. Brillant 712, Douton d 'or 17—25, Anemonen 5—15, Lathirus 17—22, Narcissen 25, Iris 1018, Blauwe druifjes per 10 bos 11—22 ct. OUDE-NIEDORP (Maart). Geboren: Cornelia Anthonia, dochter van Nicolaas Groot en van Rudolfina Fran- cisca ter Schure. Catharina Florentina, dochter van Simon Petrus van der Stoop en van Cornelia Schoorl. Albert Corne- lis, zoon van Pieter Roozendaal en van Al- bertje Molenaar. Wilhelmus Jozef, zoon van Theodorus van Baar en van Catharina Wit. Overleden: Katharina Beerepoot, oud 79 jaar, wed. van Jan Ursem. HEEMSKERK (Maart). Ondertrouwd: N. P. Glorie en F. C. Dekker Hdr. Bevallen: A. KluftSchipper, z. KI. M. AardenburgSchare, z. M. A. SmitLimmen, z. A. Dolk—Thyssen, d.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9