DE GEBROEDERS „GOCHEM" Glasfabriek Leerdam in moeilijkheden. Smokkelarij en grens bewaking. Een Kostbare Bezuiniging £attcU en Jmw&ouw SitttimeuMs Nadere bijzonderheden. Omtrent dit drama vernemen wij nog het volgende: De dader is de 37-jarlge J, van Helvoirt. Deze woonde de laatste jaren met zijn vrouw en hun tienjarig zoontje te Eind hoven. Na de scheiding was de man by zijn moeder in de Nieuwstraat te Boxtel gaan inwonen, terwijl de vrouw bij haar oom te Amsterdam haar intrek had geno men. De man had het eenige kind toege wezen gekregen. Eenige huizen verder in de Nieuwstraat woont de moeder van de verslagene, die graag haar eenige dochter, die over het algemeen zeer slecht bekend stond, bij zich had gezien. De dochter was gistermiddag te Boxtel aangekomen en ook het zoontje was zijn moeder gaan bezoe ken. Kort daarop kwam ook van Helvoirt binnen. De niets vermoedende moeder schonk den man een kop thee in en de vrouw toonde het zoontje de cadeaux, die de oom voor hem had meegegeven. Daarop is toen een twist ontsttaan. De man trok een mes en heeft de vrouw hiermede in den hals gestoken. Na den eersten steek is de vrouw de straat opgevlucht, waarop de man haar na-rende en haar nog ver schillende steken over het geheele lichaam toebracht, zoodat de ongelukkige vreese- jijk werd verminkt. Dokter Willems, die spoedig ter plaatse was, kon niet anders dan den lood constateeren. De dader is rustig naar zijn moeder ge wandeld en heeft haar 't gebeurde verteld. Hij schijnt de laatste dagen reeds in over spannen toestand te hebben verkeerd, het is dus niet uitgesloten, dat hij niet geheel toerekenbaar was, toen hij zijn vreeselij- ke daad verrichtte. Van Helvoirt had den wenseh geuit, dat de vrouw weer bij hem zou terug keeren, doch zij had dit gewei gerd. Door de cadeaux, die zij voor het zoontje had meegebracht, werd hij herin nerd aan dengene, dien hij als oorzaak van die weigering beschouwde en zoo zou zijn woede te verklaren zijn. Aangezien van Helvoirt als zeer gunstig bekend stond, is de verslagenheid te Boxtel en omgeving over het gebeurde zeer groot. Men twijfelt er ernstig aan, of voort zetting van het werk mogelijk zal blijken. Naar aanleiding van het bericht, dat aan de arbeiders der N.V. Glasfabriek Leerdam per 11 April a.s. ontslag is aangezegd, ver nemen wij van de Nederlandsche Trust- Maatschappij N.V., trustee der obligatie- leening: In Mei 1935 is door de Maatschappij een reorganisatieplan opgesteld, als onderdeel waarvan aan het Werkfonds verzocht werd een crediet te verleenen. Aangezien bü welslagen van het plan werkgelegenheid voor 900 arbeiders zou blijven bestaan en tevens het onderpand van obligatiehouders intact zou blijven, heeft de Trustee gemeend zich van daden te moeten onthouden, welke de verwezenlijking van het reorganisatie plan onmogelijk zouden maken. Om deze raden is hij er niet toe overgegaan, ondanks het feit dat de glasfabriek met verlies werk te, den achterstalligen aflossingstermijn over het jaar 1933 ad 36.000 op te eischen, aan gezien dit ongetwijfeld faillissement der vennootschap-debitrice ten gevolge zou heb ben gehad. Daar de aanvraag aan het Werk fonds nu na 11 maanden nog geen tastbaar resultaat heeft opgeleverd, twijfelt de trustee er ernstig aan, of behoud van de glasfabriek mogelijk zal blijken. Er zal dus rekening mede gehouden moeten wor den, dat de glasfabriek geliquideerd zal worden en het onderpand der hypothecaire obligatieleening door den trustee verkocht zal moeten worden. Met het oog hierop heeft de trustee door den makelaar Otto van Leersum doen schat ten, wat naar zijn meening een executoria le verkoop van het onderpand tot resultaat zou hebben. In verband met het feit, dat te Leerdam reeds eenige fabrieken leeg staan, is er bij de schatting rekening mede gehou den, dat voor de fabrieksgebouwen geen kooper zou zijn en dat deze dus voor af braak verkocht zouden moeten worden. De schatting gaf tot resultaat dat, wat de fabriek betreft, een opbrengst van f 172.442 verwacht kan worden. Behalve de fabrieks gebouwen, machinerieën en ondergrond be staat het onderpand uit arbeiderswoningen met een bruto-opbrengst van ongeveer f 16.000 per jaar, een directiewoning, wel ke op het oogenblik onverhuurd is, en eeni ge perceelen bouwland ter grootte van bijna H.A. Voor het geval de glasfabriek stil wordt gelegd, is het natuurlijk niet te voor spellen wat het verloop van de huren zal zÖn en welke waarde aan dit deel van het onderpand kan worden toegekend. Indien men hiervoor een waarde aanneemt van on geveer 120.000, zou dus uit het onderpand v°°r obligatiehouders ongeveer 292.000 of rond 70 pQt van ,je nog uitstaande f 421.000 isatiën te verwachten zijn. Voor het nesteerend deel hunner vordering komen °bHgatiehouders dan eventueel nog op als concurrente crediteuren in de opbrengst der niet verpande activa. Ruim 10.000 gloeilampen buitge maakt. Waarom geen verboden strook? Men schrijft aan de N.R.Crt. uit de Bra- antsch-Belgische grensstreek: Het wordt' langzamerhand eentonig, steeds weer de aandacht te moeten vestigen op de geweldige vormen, welke de smokkelarij aan onze Zuidergrenzen aanneemt, en op de onvoldoende grensbewaking. De nuchtere feiten nopen echter telkens weer, op deze materie terug te komen. Dat suiker en margarine bij honderddui zenden kilo's ons land worden binnenge smokkeld, waardoor het rijk en het Land bouwcrisisfonds voor kapitalen worden be nadeeld, is langzamerhand wel een bekend feit geworden. Den laatsten tijd heeft de smokkelarij zich daarbij op een ander artikel geworpen en wel op electrische en radiolampen, welke in België nog geen vierde van den Nederland- schen prijs kosten en die in werkelijk ont stellende hoeveelheden ons land frauduleus worden binnengebracht. Alleen in de week van 30 Maart tot 4 April zijn in de buurt van Roosendaal door marechaussee en rijks ambtenaren resp. 1405 en 8154, dus totaal 9553 electrische en radiolampen in diverse soorten buitgemaakt, terwijl bovendien in de buurt van Breda nog eens 1600 stuks werden afgeslagen. In één week tijd wer den dus meer dan 10.000 lampen buitge maakt, zoodat met vrij groote zekerheid ge concludeerd kan worden, dat in hetzelfde tijdvak eenige tienduizenden stuks veilig hun weg naar Nederland hebben gevonden. Ook een ander soort smokkelarij, n.1. die van revolvers, komt weer meer aan de orde, getuige het feit dat de laatste weken telkens kleine partijtjes werden in beslag genomen. Zoo zijn b.v. Vrijdag op het perron te Roo sendaal op twee Amsterdammers elk vijf revolvers in beslag genomen. Deze twee smokkelaars waren de visitatiezaal op het Roosendaalsche station reeds gepasseerd, toen zij op het perron de aandacht trokken van een wachtmeester der permanente ma rechausseebewaking. Deze fouilleerde hen en bracht de gesmokkelde revolvers te voor schijn. Op zich zelf is dat weer een bewijs voor de juistheid van de stelling, dat aan de grens, evenals zulks in België bestaat, naast de fiscale een afzonderlijke politionee- le controle behoort te zijn. Afgezien hiervan, wordt het meer dan tijd, dat op een of andere wijze paal en perk wordt gesteld aan de toenemende smokke larij, die zooals de officier van justitie by de Bredasche rechtbank, mr. F. Deelen, het in een requisitoir uitdrukte een zede lijke volkskanker in Noord-Brabant is ge worden en een schande voor een georden- den staat. In tot oordeelen bevoegde krin gen is men dan ook van meening, dat als een werkelijke bestrijding door sterke uit breiding van het bewakingspersoneel buiten de financieele mogelijkheden van het oogen blik valt, toch zeker op korten termijn pre ventieve maatregelen dienen te worden ge nomen. Gedacht wordt in dit opzicht b.v. aan het weder instellen van een z.g. verbo den strook ter breedte van 500 M., zooals deze in de oorlogsjaren op verschillende plaatsen bestond en waarbij ieder die zich in de verboden strook die ook over grens- wegen loopt ophoudt, in het bezit moet zijn van een door de autoriteiten af te le ven vergunning. Natuurlijk brengt een dergelijke maatre gel eenigen administratieven rompslomp mede, doch men bereikt ermee, dat men den smokkelaars beletten kan in België een vrachtje te gaan halen. Thans zien kommiezen en marechaussee de smokkelaars naar België gaan, waarbij de laatsten de eersten dikwerf vriendelijk toewuiven, doch men kan hen niet aanhou den, niettegenstaande men weet, dat zij een strafbaar feit gaan plegen. Bij het instellen van een verboden strook, waarbij de smokkelaars, die vrijwel allen bekend zijn, natuurlijk van een vergunning zijn uitgesloten, zou men de leden van het edele gilde dwingen, ook bij het gaan naar België, „kruip door, sluip door" te spelen, zooals thans alleen bij het komen naar Ne derland het geval is, en zou men aan het smokkelbedrijf een gevoeligen klap toebren gen. En als men dan bovendien de gemoto riseerde smokkelarij nog tegen ging door verschillende grenswegen, waarover norma le invoer in Nederland door het ontbreken van een grenspost niet of slechts op som mige tijden mogelijk is, door een hek of an derszins af te sluiten, dan zouden deze maatregelen in ieder geval een begin zijn van een beteugeling der smokkelarij, welke thans in zoovele opzichten aan Nederland en de Nederlanders enorme schade toe brengt. DE WIELTJES VERVALLEN UIT HET SPOORWEGBOEKJE. Nieuwe regeling voor het rijwiel- vervoer. Zooals zoo juist bekend gemaakt is, zul len de sneltreinrijwielkaarten verdwijnen en daarmede de wieltjes bij de snel- en niet-sneltreinen uit de reisgids. Er komen nu dus rijwielkaar ten in drie prijzen, n.1. van 90, 65 en 30 cent. Bij gebruik van die van 65 cent heeft de spoorweg de keuze van den trein, waarmede de verzending plaats vindt, echter moeten de spoorwegen zorgen, dat het rywiel binnen 24 uur ter beschikking van den reiziger is, zonder dat 10 cent verschuldigd zijn voor het niet direct aan den trein in ontvangst nemen. Hiervan zullen in de eerste plaats gebruik maken zij, die uit een bepaalde plaats een uitstapje willen ondernemen en hun rijwiel met dat doel vooruit zenden, hetgeen in den zomer bij duizendtallen geschiedt en waarvoor van af de groote stations zoo noodig speciale rijwieltreinen worden in gelegd. Bij de beide andere soorten rijwielkaar- ten, die tot en met 40 K.M. 30 cent en voor verderen afstand 90 cent kosten, heeft de reiziger de keus van den trein en behoeft hij zich dus niet meer af te vragen of mis schien zijn trein geheel of gedeeltelijk een sneltrein of D-trein is. Zijn wij wel ingelicht, dan zou het niet in de bedoeling der spoorwegen liggen, veel treinen voor rijwielvervoer uit te slui ten en zou zich dit tot slechts enkele be perken. Ook zou het niet in het voornemen liggen de electrische of Diesel-electrische treinen uit te sluiten. WERELDJAMBOREE HOLLAND 1937. De Jamboree-commissie deelt mede, dat de heer H. Smidt van Gelder te Overveen gratis de beschikking heeft aangeboden over het aan hem toebehoorend fraaie landgoed „Woestduin" te Vogelenzang met het daarop staande landhuis en casino. Dit royale aanbod is met groote dankbaar heid aanvaard. Het ligt in de bedoeling der commissie dit terrein te benutten voor padvinders- gastenkamp. Een bekende firma kwam eenige jaren geleden tot de conclusie dat zij met haar voornaamste artikel een ongenaakbare positie op de markt had veroverd. Zóó verzekerd was de directie van haar zaak, dat zij ertoe over ging haar advertentiebudget voor het komende jaar te halveeren. Dat jaar daalde de omzet met 40 en zjj moest haar budget verdrievoudigen om het artikel weer op z'n oude plaats te brengen. Deze firma mag zich nog geluk kig prijzen die plaats tenslotte heroverd te hebben; zij het dan ook met hooge kosten. Want menigeen zal in een dergelijk geval moeten bespeuren dat zyn plaats inge nomen is door een zaak die niet zoo kortzichtig was om op de ver koopkosten te bezuinigen. Meer dan ooit geldt het na, alle krachten te concentreeren op doel matige verkoopsmethodes. Wanneer g?j bezuinigen wilt, doet het dan door het meest economi sche, doeltreffendste verkoopsmid del te benutten: courantenreclame. COURANTEN-RECLAME IS NIET TE VERVANGEN IR. J. P. VAN LONKHUIJZEN 60 JAAR. Gisteren heeft de heer J. P. van Lonk- huzen, die dezer dagen als directeur van de Nederlandsche Heidemaatschappij af scheid heeft genomen in verband met het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, zijn zestigste® verjaardag gevierd. Een afvaardiging van de onlangs gevorm de huldigingscommissie is gistermiddag den heer van Lonkhuijzen komen geluk- wenschen. De jarige werd in hartelijke bewoordin gen toegesproken door den heer Edo J. Bergsma, voorzitter van het huldigings comité, die den heer van Lonkhuijzen een voorloopige lijst overhandigde met meer dan 1000 namen van hen, die reeds aan den oproep van het huldigingscomité om adhaesiebetuigingen gevolg hebben gege ven. Voorts kwamen vele schriftelijke en telegrafische gelukwenschen in. DE BRANDSTICHTING TE BOSCHKAPELLE. Brandstichter gearresteerd. In verband met den brand van gisteren in een landbouwschuur te Boschkapelle, waarbij 28 koeien en 12 paarden om kwamen, is gisteren zekere van L. uit Boschkapelle aangehouden. Van L. heeft bekend den brand te hebben gesticht en ook schuldig te zijn aan alle voorgaande branden, welke verleden jaar te Bosch kapelle zijn gesticht. AVONTUURLIJKE NEDERLANDERS IN ZUID-AMERIKA. Auto-expeditie gefilmd, geheel in natuurlijke kleuren. Na een uiterst moeilijken tocht, dwars door Zuid-Amerika, z.jn onze twee land- genooten Z. baron van Dorth tot Medler en mr. Th. Regout, met hun auto te Lima in Peru aangekomen. De heer Regout uit Maastricht, welbe kend door zijn filmvoordrachten over Afrika, maakte ook van deze expeditie een film en deelde het volgende mede: Begin Februari vertrokken wij, na een voorspoedigen overtocht vanaf Boulogne, vanuit Rio de Janeiro naar het Zuiden, naar Buenos Aires. Men had ons gewaar schuwd, dat de wegen in zeer slechten staat waren, doch we wilden in ieder geval over land Buenos Aires bereiken om aldus het binnenland van Zuid-Brazilië te lee- ren kennen. Inderdaad, wij zijn geslaagd, maar ik kan u verzekeren, het was ver schrikkelijk paarden, ezels .comboys, hebben ons moeten helpen. Alleen reeds 32 maal hebben ossen ons uit de modder moeten wegsleepen Na Buenos Aires, de millioenenstad van het Zuidelijk halfrond, gaat het door de oneirulige pampas steeds naar het westen, totdat de Andesketen als een geweldige slagboom voor Chili, ons den weg ver spert. Deze overtocht over den 4000 meter hoogen pas, waar het beroemde Christus beeld is opgericht, als symbool van vrede tusschen twee staten, is een avontuur zon der weerga en wordt slechts geëvenaard door de wonderschoone afdaling naar de kusten van de Stille Zuidzee. Door de salpeter woestijnen van Chili en het weinig bereisde berggebied van Boli via zijn we hier in dit historische land dei- Inca's aangekomen. We maakten van deze reis een film en wel een zeer aparten, volgens een bijzon der geperfectionneerde Amerikaansche uit vinding der laatste maanden: geheel in natuurlijke kleuren. Ter beoordeeling van landschap, zeden en gewoonten, is dit soort films een openbaring. EEN 100-JARIGE. Heden viert de weduwe T. KatMalta te Hilversum haar hondersten verjaardag. De 100-jarige, die nog goed gezond is, wordt verpleegd in het rusthuis van het Leger des Heils aan de Frans Halslaan te Hilversum. Men heeft haar een hartelijke huldiging voorbereid. NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD. Dezer dagen vergaderde de Nederlandsche Tuinbouwraad te den Haag, onder leiding van den heer A. Verduin Jr. Ir. v. d. Plas- sche was aanwezig als vertegenwoordiger van den minister van landbouw en visscherij. Door den heer D. Admiraal werden uit voerige mededeelingen gedaan over een van 14 April tot 25 Mei 1937 in het Zuiderpark le don Haag te houden groote Tuinbouw tentoonstelling. Van verschillende zyden werd reeds medewerking toegezegd. De meer gedetailleerde plannen zullen over enkele maanden gereed zijn. Na goedkeuring van de rekening en ver antwoording over 1935 en de ingediende be grooting voor 1936 werden in de kascom- missie 1936 benoemd de heeren mr. J. H. J. Schmidt, P. Slot en mr. M. v. Toulon v. d. Koog. De contributie voor 1936 werd vast gesteld op hetzelfde bedrag als voor 1935. In verband met de wenschelijkheid, van enkele zijden geuit, <m de statuten van den raad meer in overeenstemming te brengen met de in de laatste jaren gevolgde praktijk, werd een commissie ingesteld om dit werk voor te bereiden bestaande uit de heeren H. Gorter (voorzitter), J. C. M. Mensing, mr. L. Niemoller en jhr. dr. J. C. Mollerus. Goedkeuring werd verleend aan een reeds verzonden schrijven aan het college van re- geeringscommissarissen betreffende het af scheiden van de '•uinbouwaangelegenheden uit het verband der Provinciale Landbouw Crisis-Organisaties. Mededeeling werd gedaan van een verzon den voordracht aan den minister van land bouw en visscherij voor de benoeming van een lid van het bestuur der Landbouw Crisis Organisatie voor Zuid-Holland, waarop zijn geplaatst de heeren M. van Rijn Jzn. en P. Varenkamp, beide te 's-Gravenzande. Aan den minister van sociale zaken werd medegedeeld, dat als lid en plaatsvervan gend lid voor den Hoogen Raad van Arbeid aanbevolen worden de heeren F. v. Valster en J. C. M. Mensing. MODERN TIMES. In het City-théater. Wij hebben kort geleden zeer "Uitvoerig over de première van Modern Times ge schreven, de nieuwe film van Charley Chaplin, waarin deze de hoofdrol vervult. Het is teekenend voor de activiteit van de directie van het City-théater, dat deze er een afzonderlijk artikel aan gewijd Alkmaar te brengen en het is dan ook wel te verwachten, dat het vanaf Vrijdagavond in dat théater storm zal loopen. Na alles wat wij reeds over deze film heben geschreven onze R. redacteur, die de film reeds vóór de première zag heeft er een afzoiderlijk artike laan gewijd kunnen wy ons thans to* eenige persstem men bepalen. De wereldroem van den filmclown Charlie Chaplin -egt het Haarlemsch Dagblad blijkt bestendig te zijn. En toch is het weer een zwijgende film. Toen de sprekende film haar veroveringstocht begon, nu al jaren geleden, dachten velen dat het einde van Charlie Chaplin's roem bereikt \vas, tenzij hij er kans toe zag met den nieuwen koers mee te gaan. Chaplin zag daar blijkbaar geen kans toe. De on- weerstaanbai c aantrekkingskracht van zijn clownerie verdraagt het gesproken woord niet. Hij moest dus blyven zwijgen. Dat heeft hij gedaan, en hij is geslaagd. „Modern Times" geeft een sterke muzikale illustratie, maar 'n zwijgenden Chaplin, op een uitzondering na. Hij zingt er namelijk een enkel liedje in. Natuurlijk is dit mo ment met zorg voorbereid: hij maakt eerst aanstalten, hij aarzelt lang, het publiek wordt in stijgende spanning gebracht, ten slotte zingt hij met een lage, melodieuze stem. De woorden zijn onzin, maar het succes is groot. In de oude pantomime, zegt de Telg., krijgt de politie-agent al klappen wie zou het wagen in het alledaagsche leven, en daarom is 't zoo verrukkelijk het te zien gebeuren. De wereld is harder geworden en Charlie krijgt thans de klappen, van de machines, de patroons en de politieagenten maar wie krijgt daarmee zijn aan ieder mensch ingeboren onsterfelijke verlangen naar vrijheid klein? Hij komt tusschen de tandraderen van het groote bedrijf terecht en hij wordt er tusschen gemangeld letterlijk en in le venden lijve als de beste prima toegesla gen wasch, maar hij komt er levend uit, als de Puck van deze middernachtsmerrie, de luchtgeest met het bolhoedje en het wandelstokje. Hij draait aan den loopenden band zijn twee schroeven vast in ieder van duizend achter elkaar voo-bijstuivende platen is het wonder, dat het hem in het hoofd slaat, dat hij de strar.t op loopt en de zes- kantige knoopen op het gewaad eener def tige dame aan wil schroeven en een vreug dedans uitvoert bij de machines, die hij belachelijk maakt en aan alle wielen, handles en andere gevaarlijke onderdeelen draait, trekt en schuift en de fabriek in vuur en rook zet en alles doet wat ieder mensch, in wien nog iets dwaas en kinder lijks leeft, eigenlijk zoo dolgraag doen zou? Omdat de orde iets voortreffelijks en noodzakelijks en eerbiedwaardigs is, maar juist daarom iets, wat men zoo graag eens voor drie tellen in volkomen wanorde en dwaasheid zou zien verkeeren. Eens vocht hij tegen een dwaze draaideur, thans tegen een dwaze wereld Men heeft gezegd, dat Charlie hier poli tieke tendenzen uitspeelde. Het mocht wat. Hij speelt klucht maar welk een klucht met alles en iedereen en let eens op: hij speelt met één ding géén klucht met de doodgewone en moeilijke liefde van twee menschen, die hij triomfantelijk als eenige tegenstelling gebruikt tegenover de heele wereld dmet al haar kunst en vliegwerk en wetten en politieagenten en verdere nuttige instellingen. Het zou even dwaas zijn tegen Charlie's critische spel met deze hedendaagsche wereld te protesteeren als wanneer de Deensche legatie protesteerde tegen een Hamletopvoering, omdat Shakespeare eens schreef, dat „there's something rotten in the state of Denmark". En juist zijn on partijdige vis comica is goud waard in de zen tijd; ze is bevrijdend en Shakespeare zou ze hoog geschat hebben. Neem „Modern Times" als groote clownerie, groote parodie of satire, als amusement van laag of hoog allooi: ge zult er altijd het uwe in vinden. Het is, vooral in zijn eersten opzet, een meesterwerk, het is menschelijk en dwaas, wijs en verruk kelijk; maar komt, lacht en overtuigt u en denk er ook eens o^ei na 215. 's Avonds tegen etenstijd werd hun hutdeur be hoedzaam geopend. Door de duisternis konden zij eerst niet veel onderscheiden, maar toen zij beter zagen, sto ven ze onder angstig gegil naar den versten hoek in de hut. Hun schrik was begrijpelijk, want er stapte een groote aap naar binnen, die een brandende lantaarn op een kist neerzette en weer verdween. 216. Geen vijf minuten later verscheen de aap opnieuw, nu met eenn wit voorschoot en een blad, dat hij naast de lantaarn op de kist zette. Hij deed een paar stappen in hun richting, doch de jongens begonnen zoo verschrik kelijk te brullen, dat het beest zich gauw omkeerde en weer wegging.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7