DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. MOTOR-RACES ALKMAAR. No. 84 Woensdag 8 April 1936 138e Jaargang Nieuw mobilisatie-decreet afge kondigd door den Negus. De Spaansche president afgetreden wegens een motie van wantrouwen. Vliegtuigramp eischt elf dooden. Dynamietaanslag op een trein. Moordaanslag in de residentie 2den Paaschdag, half twee. Interessant, nationaal programma. „Een middag van spanning". De knoeierijen bij de O. H. I. M. Vlammenzee te Sittard. Een woonhuis geheel, drie andere gedeeltelijk door het vuur vernield. Het tumult bij „Heldenkermis". Twintig N.S.B.ers vrijgesproken. ALKMAARSGHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Alle Abessiniërs, die in staat zijn wapenen te dragen, zyn krachtens een gistermiddag van het paleis voorgelezen keizerlijke proclamatie onder de wape nen geroepen. Een vertegenwoordiger van de Abessini- sche legatie te Londen heeft verklaard, dat de algemeene mobilisatie, waartoe door den Negus bevel is gegeven, de effectieven van het Abessinische leger waarschijnlijk zal verdubbelen. Een verklaring van den Negus. De Negus heeft een verklaring gepubli ceerd ten aanzien van den militairen en politieken toestand van Abessinië. Hij zegt daarin dat het Abessinische leger niet verslagen is en de aanvallen op Abes- sinisch gebied zal blijven afweren. De Negus herhaalt verder zijn beschuldi ging, volgens welke Italië het volkenrecht schendt, waarvoor hij als bewijzen aanval len op Abessinische Roode Kruis-stations en het gebruik van gifgassen aanhaalt. Hij ver zoekt den Volkenbond strenger sancties tegen Italië toe te passen. Abessinisch beroep op den Volkenbond. De Abessinische minister van buitenland- sche zaken heeft aan den vooravond van de zitting van de Commissie van Dertien een „laatste beroep" gedaan op den Volkenbond. Na te hebben verklaard, dat Abessinië het betreurt dat de Volkenbondsraad zoo lang gewacht heeft met het nemen van doeltref fende maatregelen tegen den aanvaller, wordt de hoop uitgesproken, dat de Volken bond thans niet langer werkloos zal Wil ven toezien, terwijl het Abessinische volk wordt vernietigd. Nog steeds Italiaansche opmarsch in bet Noorden. Het agentschap Stefani meldt uit Amba Aladji, dat het leger aan het noordelijk front met al zijn corpsen in beweging is. Terwijl de troepen hun opmarsch voortzetten naar het Zuiden worden de plaatsjes die tot gis teren het doel van de actie vormden, thans strategische bases, welke over enkele dagen weer bases der intendance-diensten zullen zijn. Gondar, Socota en Kworam worden reeds veranderd in bases, met magazijnen, opslag plaatsen en verschillende diensten. Over enkele dagen zullen alle door de op rukkende troepen aangelegde wegen direct met Kworam verbonden zijn. De luchtmacht gaat zonder ophouden voort met het bombardeeren en mitrailleeren van de vluchtende vijandelijke horden. Volgens de laatste berichten is de stad Dessié verlaten en heerscht een groote des organisatie in de geheele omgeving. Vanaf heden zullen de vliegtuigen kunnen landen op het vliegveld van Kworam dat een nieu we luchtbasis is geworden aan het Noorde lijk front. De verliezen der Italiaansche troepen. De Italiaansche bladen publiceeren een verliezenlijst, volgens welke aan het Noor delijk front van 27 Februari tot 30 Maart 56 man der inheemsche troepen zijn gevallen. In den tijd van 3 October 1935 tot en met 30 Maart 1936 zijn volgens deze lijst aan het Noordelijk front 882, aan het Zuidelijk front 97 man der Italiaansche inheemsche troe pen gesneuveld. De vlucht van de Italiaansche vliegtuigen over Addis Abeba. In bevoegde kringen in Rome verklaart men dat de 5 vliegtuigen, die over Addis Abeba zijn gevlogen, in dezen sector terecht zijn geko men, omdat zij een Abessinisch vliegtuig achtervolgden. Hier wordt nog aan toege voegd dat de vliegtuigen geen enkele bom op Addis Abeba hebben geworpen, doch zich ertoe beperkt hebben, een vliegtuig, dat zich op het vliegveld bevond, met mitrailleurs te beschieten. Tenslotte wijst men er nog op, dat ver scheidene leden der bemanning van de Ita liaansche vliegtuigen door dum-dum kogels zijn gewond. Italië zal te Genève een nieuw memorandum over de barbaarsche daden der Abessiniërs indienen. Met een bombardementsvliegtuig boven Dessié. De oorlogscorrespondent van het Duit- sche nieuwsbureau meldt, dat hij Dins dag in een door graaf Ciano zelf be stuurd zwaar bombardementsvliegtuig heeft deelgenomen aan een vlucht van Asmara via Makalle langs den ouden Negusweg tot zuidwaarts van Dessié. Het toestel, dat gemiddeld op 4000 M. hoogte vloog en den afstand, in totaal 1200 K.M. in zes uur heeft afgelegd, was eenigen tijd gedaald tot 1000 meter om beter zicht te krijgen en de vijandelijke concentraties on der vuur te kunnen nemen. Er deed zich echter geen gelegenheid voor bommen te werpen, aangezien geenerlei reacties van den vijand konden worden waargenomen. Alleen in een dal ten noorden van Dessié kwam een kleine Abessinische groep, die op den aftocht was, in zicht. De stad Dessié, waar boven het toestel verscheidene malen op ge ringe hoogte cirkelde, scheen zoo goed als uitgestorven te zijn. Duidelijk zichtbaar wa ren slechts enkele Roode Kruis-ambulances. Het feit, dat het anders gebruikelijke Abessinische luchtafweervuur, achterwege bleef, scheen te bewijzen, dat de overgeble ven Abessinische troepen, met den Negus reeds lang in zuidelijke richting naar Addis Abeba waren weggetrokken. De correspondent heeft uit de vlucht den indruk gekregen, dat de Italianen, die reeds in de nabijheid van Kobbo staan, Dessié zon der ernstige hinderpalen kunnen nemen en nog verder kunnen oprukken naar Addis Abeba. Bijzonder kenmerkend leek hem het feit. dat reeds eenige dorpen in de streek van Dessié de witte vlag geheschen hadden. Italië bedreigt Egypte niet. Naar aanleiding van eenige artikelen, die kort geleden in de Egyptische pers zijn ver schenen, heeft Suvich tegenover den Egyp- tischen zaakgelastigde de volgende verkla ring afgelegd: „Het is eenvoudig absurd te gelooven, dat Italië er belang bij heeft Egypte aan te val len of op eenige wjijze te bedreigen. Italië heeft niet en zal nooit de bedoeling hebben, Egypte te veroveren of te koloniseeren. De gemeenschappelijke grenzen tusschen Lybië en Egypte mogen geen aanleiding tot be zorgdheid geven. Italië is steeds bereid, met Egypte overeenkomsten te sluiten tot hand having der gemeenschappelijke grenzen en tot het volgen van een politiek, die aan Italiaansche zijde geïnspireerd wordt door gevoelens van de meest oprechte vriend schap". Italiaansch legerbericht. Het Italiaansche legerbericht Nr. 179 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Langs den weg naar Dessie is de Galla-bevolking in opstand gekomen tegen de Choa's, zij brengen zware verliezen toe aan het vluch tende leger van den Negus. In de gebieden Gondar, Semien en Wolkait bieden vele stamhoofden hun onderwerping aan. In alle bezette gebieden worden weer de nor male markten gehouden. Daar de Cortes Dinsdagavond met 238 stemmen tegen 5 stemmen een motie van wantrouwen hebben aan- enomen, is de president der republiek, Zamora, genoodzaakt af te treden. Direct na de ope ning van de zitting van de Cortes had den de leiders van de tot het Volks front behoorende Partijen een voor stel ingediend, waar in de Cortes ver zocht werd te verklaren, dat de °P 7 Januari 1936 plaats gehad heb bende ontbinding van de Cortes niet President Zamora noodzakelijk was. Waar dit voorstel met een absolute meerderheid van stemmen werd aangenomen, moest de president der Republiek aftreden. Het aftreden van Alcala Zamora. De president van de Cortes, Martinez Barrio, zal zich belasten met de leiding ad interim van de zaken van den president der Republiek. De 238 stemmen, die den president ten val hebben gebracht, behoorden aan het z.g. volksblok, bestaande uit de commu nisten, sociaal-democraten, Catalaansche linkerzijde, republikeinsche actie en linksch-republikeinen. De oppositie bracht vijf stemmen daartegenover uit, terwijl de Action Papular, en de beide Monarchiz- tische partijen zich van het uitbrengen van stemmen onthielden. Artikel 81 van de grondwet bepaalt ten opzichte van het onderhavige geval het volgende: ingeval van een tweede ontbin ding van het parlement bestaat de eerste daad van de nieuwe kamer er in, de noodzakelijkheid te onderzoeken van de ontbinding der vorige Cortes. Mocht daar bij de absolute meerderheid zich tegen die ontbinding uitspreken, dan sluit dit de afzetting van den president der Republiek in zich op. De voorzitter van de Cortes is door de grondwet aangewezen ad interim den president der Republiek te vervangen. Nieuwe verkiezingen voor een president moeten binnen acht dagen worden uitge schreven en binnen 30 dagen daarna ge houden worden. Tot dit doel worden door evenredig, ge heim en direct kiesrecht evenveel „com- promisarios' 'gekozen als er leden in de Cortes zijn. Deze vertrouwenslieden leggen dan, tezamen met de afgevaardigden de eigenlijke Presidentsverkiezingen ten uit voer. Zamora m beroep" Alcala Zamora is voornemens een beroep te doen op het gerecht voor constitutio- neele garanties, in verband met de stem ming in de Cortes, waarbij hij werd afge zet, en derhalve heeft hij het bureau van de Cortes verzocht een geschreven proces verbaal van de stemming te verstrekken. De Cortes kwam na een langdurige on derbreking weer bijeen. Jimenez de Asua bracht het verzoek van Zamora aan de Cortes over. Vervolgens legde Martinez Barrio den eed op de grondwet af, waarna de Cortes tot 15 April werd verdaagd. Aftreden van het kabinet verwacht. Algemeen wordt verwacht, dat het kabinet heden af zal treden, doch dit zal zuiver protocolair zijn, niemand verwacht, dat Barrio het ontslag van Azana zal aan vaarden. Toch is het mogelijk, dat Azana van de gelegenheid gebruik zal maken eenige wijzigingen in zijn kabinet aan te brengen. Beroep van Zamora vermoedelijk niet ontvankelijk. Het beroep van Zamora op het gerecht voor de constitutioneele garanties zal ver moedelijk niet ontvankelijk worden ver klaard. Vrees voor een socialistisch president. De rechterzijde vreest, dat de meerder heid van de „Compromisario" commmunist of socialist zullen zijn en sommigen gaan zelfs zoo ver te veronderstellen, dat de nieuwe president een socialist zal zijn. Als nieuwe president worden de namen genoemd van Sanchez Roman, nationaal- republikein, Martinez Barrio, republi keinsche Unie, en Bestaxx en Besteiro, gematigd socialist. Bomaanslag te Madrid. In het huis van den vroegeren linkschen afgevaardigde Ortega Y. Gasset, een der meest invloedrijke leden de internationale roode hulp, is een mand bezorgd, welke een bom bevatte, die onmiddellijk ont plofte. Twee kamers van het huis werden vernield. Nieuwe aanslagen te Barcelona. In de automobielfabriek Hispano Suiza zijn twee bommen van zwaar kaliber tot ontploffing gebracht. Ook zijn twee bom men in een aan Engelschen toebehoorende schoenfabriek in de wijk San Andres ge worpen. In beide gevallen is groote schade aan gericht, doch menschenlevens zijn niet te betreuren. GEEN ONDERZOEK MEER NAAR DE HAUPTMANN-AFFAIRE. Het parlement van den staat New- Jersey heeft het verzoek verworpen een enquête in te stellen naar de Lindbergh- en Hauptmann-affaires en het gedrag van gouverneur Hoffmann in verband daar mede. Inmiddels zet het hof van Brooklyn de ontvoeringszaak-Wendel voort. Men verwacht, dat verscheidene detec tives, die in dienst stonden van het bureau van gouverneur Hoffmann, in arrest ge steld zullen worden. DE TORNADO IN DE ZUIDELIJKE STATEN. 429 lijken geborgen. Het Amerikaansche Roode Kruis deelt mede, dat uit de puinhoopen in de door den tornado geteisterde Zuidelijke Staten reeds 429 lijken zijn geborgen. Verder zijn 1727 personen zwaar gewond. Toestel tegen een berg gevlogen. Elf personen zijn om het leven gekomen, t.w. twee piloten en 9 passagiers, doordat een vliegtuig van de transcontinental And Western Air Lines is neergestort. Drie der inzittenden van het toestel heb ben er het levend afgebracht. Tegen een berg gevlogen. Het verongelukte vliegtuig was op weg naar Pittsburgh. Het toestel is in dikken mist tegen een berg te pletter gevlogen. De bestuurder had per radio medegedeeld we gens het slechte weer te Columbus te zul len landen. Een der drie geredden is de Stewardess, die telefonisch kennis gaf van het ongeval en mededeelde zelf eveneens gewond te zijn. Tientallen dooden. In den nacht van Maandag op Dins dag hebben onbekend gebleven daders een dynamietaanslag gepleegd op den nachttrein Vera CruzMexico, toen deze over 'n brug bij Paso Del Macho reed. De locomotief, de postwagen, de bagagewagen en twee pullmanwagens stortten in den afgrond en werden volkomen vernield. Het aantal dooden wordt geschat op 70 tot 90. Men vermoedt, dat politieke motie ven tot de misdaad hebben geleid. In den trein bevonden zich verscheidene candidaten voor de functie van gou verneur van den staat Vera Cruz. Zij hadden Zondag deelgenomen aan de stemming in de Nationaal-Revolutio- naire partij. Verschillende hulptreinen zijn uit Vera Cruz op de plaats des onheils aangekomen. Slechts vijf dooden bij den trein aanslag? Volgens andere berichten zouden by den treinaanslag te Paso Der Macho slechts vyf menschen om het leven zijn gekomen en een twaalftal gewond zijn. Toch meer dooden? Het schijnt toch, dat het aantal slacht offers bij de treinramp op de lyn Vera CruzMexico City grooter is dan in vori ge berichten gemeld werd. Men gelooft namelijk, dat zich in de vier wagons, die in den afgrond stortten en ge heel verbrijzeld werden, zestig passagiers bevonden. De beide pullmanwagens, die van hout waren, zijn verbrand. De aanslag zou gericht zijn tegen Kolo nel Hermandez Chazaro en den afgevaar digde Joaquin Munoz, die van de verkie zingen in de nationaal-revolutionaire par tij terugkeerden. Dader na achtervolging door poli tie gearresteerd. Gisteravond even na negen uur werd de omgeving van „Houtrust" te Den Haag plotseling opgeschrikt door eenige revolverschoten. Vermoedelijk tengevolge van een ouden twist hadden de 36-jarige P. E. van G. uit Voorburg en zekere J. C. van K., wonende in de Pieter Both- straat, een oneenigheid met elkaar gekregen, welke er toe leidde, dat van G. zijn revolver trok en eenige schoten op van K. loste. Dit geschiedde op den hoek van de Tulpenboomstraat en de Hanenburglaan. De aangevallene, van K., vluchtte daarna, maar hy werd achtervolgd door van G., die op den hoek van den hoek van de Sportlaan en het Meezen- plein opnieuw eenige schoten loste. In totaal zyn er vier schoten gevallen, waarvan een van K. in den linkeron- lerarm trof, welke daardoor brak. /oorts kreeg van K. een schampschot lan den rechteronderarm. Na de schietpartij nam de dader de vlucht, doch werd later in den avond Alle uterke renners nemen deel. Zitplaatsen aan de Zandersloot! Voorverkoop kaarten en programma's. door twee inspecteurs in zyn woning in Voorburg gearresteerd en In het politiebureau ingesloten. Hedenochtend zal hy aan een ver hoor worden onderworpen. De getroffene is, na in het Roode Kruis ziekenhuis te zyn verbonden, door den geneeskundigen dienst naar zjjn woning vervoerd. De Rotterdamsche rechtbank deed heden uitspraak in de zaak van de O. H. L M. De rechtbank achtte de ten laste gelegde valschheid in geschrifte, t.w. knoeierijen in de verlies- en winstrekeningen en de balan sen ten aanzien van den gewezen president commissaris B. en commissaris H. bewezen. Zij werden resp. veroordeeld tot zes en vier maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met een proeftijd van drie jaar en bo vendien ieder tot een boete van 500 subs. 100 dagen hechtenis. Het O. M. had resp. vijf en drie maan den gevangenisstraf geëischt. Hedennacht is te omstreeks drie uur door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den winkel in koloniale waren van den heer Sch. aan den Limbrichterweg, tegenover de Stationsstraat te Sittard. Het vuur greep zeer snel om zich heen. Op de eerste verdieping woonde de familie IL, een zwager van Sch. R. kon zich met zijn vrouw ternauwernood in veiligheid stellen. Bij het vluchten voor het zich snel uitbreidend Vuur liep hij zelfs eenige brandwonden op. Hoog sloegen de vlammen en vonken op. In een oogenblik van ty'd stond het geheele pand in lichterlaaie en kort daarop deelde het vuur zich mede aan de beide belendende perceelen. De inmiddels gealarmeerde brandweer bestreed de vlammen met drie stralen aan voor- en achterzijde. Tegen vijf uur was men den brand meester. Het winkelpand van den heer Sch. is totaal uitgebrand. Niets is gered. Verzeke ring dekt de schade. Van de beide ernaast gelegen panden zijn de bovenverdiepingen door het vuur vernield, een ervan stond leeg, het andere werd bewoond door den lood- en zinkwerker J. Deze was niet ver zekerd. Een groot gedeelte van den in boedel kon echter door hem in veiligheid worden gebracht. De drie panden waren eigendom van mej. M. K„ vroeger te Sit tard, thans te Breda woonachtig. Het pand zelf was verzekerd. Het naast het pand van J. gelegen woon huis van den heer W. kreeg schade aan dak en zolder. De Haarlemsche kantonrechter mr. Bijl de Vroe heeft hedenmorgen 20 N. S. B.'ers, die op 21 Februari in het „Frans Hals theater" te Haarlem op verschillende ma nieren hun afkeuring over de film „Helden- kermis" hadden gegeven, vrijgesproken. Het O. M. had overtreding van art. 156 van de algemeene politieverordening van Haar lem ten laste gelegd, welk artikel verbiedt „het maken van baldadig geraas in tappe rijen". Omdat er aan de bioscoop een verlof A was verleend, werd zy gelijk" gesteld met een tapperij. De eisch tegen elk der verdachten was 15 boete, subs. tien dagen hechtenis. In zyn vrijsprekend vonnis overwoog de kantonrechter, dat de verdachten niet den wil hebben gehad om baldadig te zyn, maar dat zij slechts uiting hebben willen geven aan hun gevoelens, welke, naar zij ver klaarden, door de „Heldenkermis" waren beleedigd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1