%ébmdwatcpeck Geweldige vuurzee te Roermond. DE GEBROEDERS „GOCHEM" poets dus Uw tanden met pe NederlandscheTandpasta Tube 60 en 40ct. Binnenland Graanmagazijn en eenige opslagplaatsen in de asch gelegd. Enorme belangstelling. ons De heer Hart hoopte, dat alle betrokke nen rekening zullen houden met de gevoer de besprekingen. Bestemming overschot onderdeel Alkmaar. Op voorstel van het bestuur werd het overschot van het onderdeel Alkmaar op nieuwe rekening geboekt in afwachting van een andere bestemming. Benoeming accountant. Het bestuur stelde voor, weder den heer Woldendorp aan te wijzen. De heer Langendijk (Barsingerhorn) achtte een accountant niet noodig, omdat de boekhouding goed is ingericht. Niemand steunde den heer L., zoodat de heer Woldendorp zonder stemming herbe noemd werd. Rondvraag. De heer L o u w s vond het een leemte in de crisisregeling, dat de bonafide werkloo- zen, die tengevolge van de omstandigheden geen lid meer zijn van het fonds, bij weder- toetreding een jaar lang tweederde van de contributie zullen moeten betalen, alvorens voor de crisisregeling in aanmerking, te kun nen komen. Spr. vroeg een meer soepele re geling. Eenzelfde verzoek deed spr. ten aanzien van toepassing van art. 4 van het reglement van het fonds. Voorts gaf spr. in overweging de helft van het bestuur te doen bestaan uit vertegen woordigers van de verzekerden, 'n wedséhe- lijkheid, die door de Maatschappij van Ge neeskunde was uitgesproken voor alle zie kenfondsen. Tenslotte bepleitte spr., dat alle medici positief stelling zullen nemen tegen het wer ken van kwakzalvers (spr. noemde het ge val te Dedemsvaart.) De voorzitter verzekerde, dat de me dici niets liever willen dan dat, omdat juist zij zoo goed kunnen nagaan wat door de kwakzalvers is bedorven. Echter de moei lijkheid is om dit te kunnen aantoonen voor de rechtbank. Wat betreft het eerste verzoek van den heer Louws zei spr., dat het fonds zeer soe pel is, maar een bepaling heeft moeten ne men, om te voorkomen, dat ieder oud-lid zonder meer opnieuw zal kunnen toetreden. Het tweede punt, door den heer Louws ter sprake gebracht, werd door dr. van Dam beantwoord, die mededeelde, dat de Ned. Maatsch. van Geneeskunde dit punt reeds had besproken en had bepaald, dat, indien het wetsontwerp-Slingenberg wet wordt, 'n herziening zal volgen. Het bestuur van het ziekenfonds te doen bestaan voor de helft uit vertegenwoordi gers der verzekerden, zal wel op moeilijk heden kunnen stuiten, omdat er dan slechts weinig bestuurszetels overblijven voor de verschillende groepen van deelnemers: huis artsen, specialisten, apothekers, tandartsen en (misschien) vroedvrouwen. Spr. ried aan om het lot van het wetsontwerp-Slingenberg af te wachten. De heer Louws verzekerde, dat het slechts zijn bedoeling was geweest de aan dacht op deze kwestie te vestigen. De heer W. C. B o u m a n vroeg waarom bet ziekenfonds niet de ziekenhuisverple- ging heeft ter hand genomen. Verschillende heeren voerden hierover het woord, totdat de voorzitter het ant woord samenvatte in deze woorden: omdat 6e leden het hebben afgestemd. Huldiging van dr. van Dam. De voorzitter herinnerde aan het heengaan verleden jaar van den vorigen voorzitter, dr. Schröder, en aan dat van een ander bestuurslid, dr. van Dam, dien men eveneens zou willen huldigen wegens zijn groote verdiensten jegens het fonds. Dr. v. Dam had, daarnaar gevraagd, den wensch te kennen gegeven, een schilderij te bezit ten van den „Molen van Piet". Het bestuur van het fonds had een schilder bereid ge vonden het schilderij te maken, en, zei spr., als de man in de uitvoering even geniaal is als in het vergeten van de afspraak om het werk hier in deze vergadering te toonen, zal het zeer zeker een pracht-stuk worden. Dat vergeten heeft tot gevolg, dat spr. thans moest volstaan met de mededeeling, aat het schilderij zal worden aangeboden. Spr. deelde verder mede, dat beide ge noemde heeren benoemd zijn tot eere-leden en hij verzekerde dat gaarne geprofiteerd zal worden van wenken en raadgevingen van hen. Dr. van Dam dankte voor de vriende lijke woorden aan zijn adres. Gaarne had hij iets gehad, dat méér herinnerde aan het fonds, maar toen was het bestuur nog niet geslaagd in het aankoopen van een gebouw ge- voor het fonds; met het welslagen hiervan wenschte spr. den leden geluk. Spr. uitte de beste wenschen voor den verderen bloei van het fonds en drong er op aan, dat men ook in de toekomst zal po gen harde woorden binnen te houden en el kander te begrijpen. Hierna sluiting. KENT GIJ DE PLAATS UWER INWONING? De heer H. van Drunen verzoekt plaatsing van het volgende: Velen zullen deze vraag bevestigend be antwoorden. Zij kennen de wegen, weten stadhuis, belastingkantoor enz. te vinden en duskennen zij Alkmaar. Maar zoo is de vraag niet bedoeld, want deze heeft een wij dere strekking. Met het „Kent Gij" bedoe len wij, dat gij aan anderen, vreemdelin gen ook iets over uw stad, over gebouwen e.d., kunt vertellen. Ook over de geschiede' nis en de beteekenis van verschillende za ken en dan zijn er jammer genoeg maar weinigen die de vraag bevestigend kunnen beantwoorden. Weet gij, dat de oude stad in 1573 beslo ten werd door de singelgrachten en het ka naai? Weet gij, dat er verscheidene molens voor verschillende bedrijven stonden vanaf Tes- selschebrug tot aan de Runstraat. Weet gij, dat de eenig overgebleven mo len, de molen, „de Groot" genoemd, naar den bouwer dateert van 1769 en dat boven de inrit het volgende werd geplaatst? Anno 1769 3e Maand 28e dag. Dat men de Groot Zijn grondslag zag. de eerste steen gelegd alhier door Jan Jacobz. Dunnebier. oud 2 jaar en 6 maanden. Deze molen, die door steun van de meente in goeden staat wordt gehouden, is na overleg met de eigenaresse, de fam. Piet, te bezichtigen. Dit waren enkele vragen en ik zal nu verder, heel kort, weergeven wat o.i. een Alkmaarder van zijn gemeente moet weten, opdat hij of zij de hier komende vreemde lingen, familie of kennissen iets hierover kan vertellen om daardoor mede te werken aan de bevordering van vreemdelingenbe- zoek en wat meermalen voorkomt de vesti ging in onze gemeente. Laat ik tevoren even mededeelen, dat ik degenen, die door dit schrijven belangstel len in de bezichtiging der gebouwen en daarbij een breedere uiteenzetting van de geschiedenis en beteekenis voor de gemeen te en haar inwoners wenschen, de gelegen heid daartoe biedt. De oude stad bestond feitelijk uit talrij ke eilandjes, welke door bruggen met el kaar waren verbonden. Nieuwesloot, Breedstraat, Laat, Baansloot, waren niet gedempt. Over demping van de Laat, werd met het oog op de volksgezondheid op 9 Nov. 1859 in den raad. gesproken. De Nieuwesloot, gedempt omstreeks 1863; werd" dichtgegooid" mede in verband met de groote werkloosheid. Er is dus geen nieuws onder de zon wat dat betreft. Dat de laatste vroeger water was is nog te zien aan het z.g. waterpoortje bij de Diaconie. Stelt u daarbij voor de oude poorten en de molens aan den buitenkant van de stad en de lustoorden buiten die poorten en gij kunt u indenken hoe niet te vergeefs de ge schiedschrijvers over het mooie en welva rende Alkmaar schreven. Er waren molens, die naar den wind kon den worden gezet. Meel-, Run-, Houtzaag-, Pels- en Papiermolens. Zooals de bewoners van het oude gevan genisgebouw klaagden over de boomen, de den het ok de molenaars. De eersten in ver band met het benemen van uitzicht, de laat- sten door het tegenhouden van den zoo noo- ciigen wind. Deze werd n.1. tegengehou den door de boomen van de touwbanen. De straatnamen zeggen u waar de „lijn draaiers" hun ambacht uitoefenden. De eerste steenen molen was de „Wolf", welke nabij de Keetkolk stond en in 1714 werd gebouwd. Over de molens meldde ik reeds. De ge bouwen zijn uiteraard de belangstelling meer dan waard. Beginnen wij met de Groote of St. Lau- renskerk. Deze werd gebouwd tusschen 1470 en 1516 en bevatte vele altaren van Gilden en particulieren. De z.g. beelden storm bleef ook deze kerk niet bespaard. Echter bleken twee der beelden te hoog 'e zijn voor de bestormers. Een dezer is nog te zien bij de Wendelaarlantaarn. De kerk diende ook als begraafplaats. Het inwendige is een bezoek waard. Bij vreemdelingenbezoek laat men ons stadhuis zien en zegt: „wel leuk hé met die trappen", en dan loopt men weer verder. Dat dit gebouwd is in 15091520 wat be treft het Oostelijke deel en in 1694 (waarbij het oude stadhuis) het Westelijk deel, daar denkt men niet aan. Ook niet om te vertel len dat die ovale ruitjes de wapens van vo rige burgemeesters bevatten. Een kijkje nemen in dit mooie gebouw? Daar denkt men heelemaal niet aan en wat is er veel te zien. Gelukkig staat ook burgemeester van Kin schot op het standpunt van zijn voorganger, dat zij die hiervoor belangstelling hebben, de gelegenheid krijgen het stadhuis ook in wendig te bezien. Het aan de Breedstraat gelegen museum bevat zeer vele merkwaardige voorwerpen, schilderstukken enz. Een ander belangrijk complex is het „Hof van Sonoy", oorspronkelijk een klooster dat zich uitstrekte van de Nieuwesloot tot de Ramen en tot waar nu het gebouw der re gistratie staat. Nu zijn het „Het Provenhuis van Nordin- gen" en de „Diaconie der Ned. Herv." wel ke er een tehuis bieden voor ouden van da gen. Beziet deze gebouwen eens van de Nieu wesloot, het mooie torentje dat uitzicht biedt over de geheele stad, de poorten en het z.g. waterpoortje, waarachter een echte ouderwetschen kelder. Bekijkt eens door de Ramen aan de Nieu wesloot de bestuurskamer van het Proven huis en gij kunt u een voorstelling maken van het kunnen onzer voorouders. De meesten kennen dit huis, als het Huis van Achten. Waarschijnlijk heeft het dezen naam te danken aan het feit, dat de stich ter het gebouw en dè bezittingen in 1653 beschikbaar stelde- voor 6, 7 of 8 oude en vervallen manspersonen, niet in staat om hun kost te winnen, Qm daarin met een vrouw of hulp, gehuisvest en gevoed te worden. Onze stad bezit nog meerdere „Hofjes", b.v. Splinterhofje (Ritsevoort), Wildemans hofje (Oudegracht) om er nog enkele te noemen. In de testamenten der stichters kwam veelal de bepaling ,vopr dat rekening moest worden gedaan ten overstaan van „Schepe nen of Burgemeesteren". Ik meen te weten, dat alleen de regenten van het Huis van Achten deze bepaling nog nakomen. Een minder bekend hofje is dat van He- lena van Oosthoorn aan den Koningsweg. Het bljjkt uit testhmènten, dat deze dame gehuwd is geweest met Ceasar van Ever- dingen van welke schilder verschillende stukken in het museum aanwezig zijn. Een familielid van Helena stichtte een hofje voor drie oude vrouwen in de Lange- straat dat wegens ouderdom moest worden afgebroken. Maar 50 jaar later werd dit her opend aan den Kennemerstraatweg. Van v. Everdingen en Helena van Oost hoorn is nog een testament bekend ten be hoeve van „een arm jong student, die geo logie studeert of in voornemen is theologie te studeeren". Deze student kreeg .„de jaar- lijke Renten en de opcompste van Duijsent Karoles guldens". Maar laten wy de rustige hofjes met rust en even iets zeggen over het Waaggebouw, eens een gebouw voor arme doortrekkende reizigers, het Heilige Geesthuis. Aan den bouw is dit nog te zien. Het voorgedeelte de eigenlijke Waag is pas veel later aange bouwd. De marktruimte was in dien tijd veel kleiner. Menig huis is voor verruiming van het marktterrein afgebroken. Wij Alkmaar- ders laten het bij het laten zien van de Ruitertjes maar vertellen verder niets over dit gebouw, de waagrechten enz. enz. Wij laten den vreemdeling verder aan zijn lot over, terwyl over de kaasmarkt en de kaasdragers nog zooveel te zeggen valt. Hebt gij de kaasdragerskamer al eens be keken? Heeft u al eens nader gevraagd naar de gebruiken en de opgedane kennis gebruikt om het bezoek van vreemdelingen te bevorderen en daardoor de belangen van uw gemeente te dienen? Een bezichtiging en tegelijkertijd een na dere uiteenzetting van de genoemde en piot- genoemde interessante dingen van Alkmaar zal u, daarvan ben ik overtuigd, er toe bren gen meer dan ooit propagandist te zijn voor onze mooie gemeente Alkmaar. Vereenigingen en particulieren die nader kennis willen maken met wat Alkmaar aan oud en mooi biedt kunnen dit aan mij melden, waarna nader overleg over dag en uur zal kunnen plaats vinden. Maar wat kost dit alles zult gy vragen? Dat valt wel mee. En ik heb de verwach ting dat bij voldoende belangstelling, het alleen zal blijven bij een kleine vrijwillige bydrage voor de hulp van derden. Gisteravond heeft te Roermond in de onmiddellijk nabijheid van het station, in de strook tusschen het emplacement en den Willest Il-singel, een hevige brand gewoed. Het vuur verbreide zich met groote snelheid over verschillende gebouwen en weldra was het over een breedte van honderd meter één vuurzee. De brand is door «onbekende oorzaak ont staan omstreeks acht uur in de eierenopslag- plaats der firma Janssen~-Dyks, groothandel in levensmiddelen. In enkele" minuten tijds stond het geheele gébouw in lichte laaie. Groote hoeveelheden eieren gingen in het vuur verloren. Een kwartier nadat de brand in genoemd pand was,„uitgebroken, sloegen de vlammen over naar de aeng^gnzendé meubelopslag plaats van de firma Beumers. Deze werd eveneens.spoedig gspijprooi van het vuur. Om kwart over negen'eegon het dak van het magazijn van „Landbouwbelang", eigendom, van den Limburgschpn Lancf- en Tuinbouw- grond, welk gebouw tot dlh nok met graan was gevuld, te branden De Roermondsche brandweer was spoedig volledig ter plaatse. Zij verkreeg assistentie van de Roermondsche Burgerwacht, de bri gade der Kon. marechaussee en de politie- troepen, terwijl de hulp werden ingeroepen van de Venloschen brandweer, weike onmid dellijk uittrok. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de burgemeester van Roermond mr, P. Reymer, en de officier van justitie mr. Rieter. Op het moment dat -dit eerste bericht ons uit Roermond bereikte, vermocht de actie der plaatselijke brandweer, hoe kranig deze ook werkte, weinig tegen de vuurzee die over een breedte van honderd meter woedde. De vlammen toch werden door den stevigen Noordenwind flink aangewakkerd, zoodat er groot gevaar bestond, dat nog meer percee- len in de onmiddellijke omgeving door het vuur zouden worden aangetast. De brand breidt zich uit. Nader meldt men ons: Het vuur heeft voortgewoed in het maga zijn van „Landbouwbelang", waar dertig a veertig wagons graan waren opgeslagen. Ook het meubelmagazijn van den heer Steij- •ven werd door de vlammen aangetast. Alle •panden brandden geheel uit. Ook het woonhuis van het Tweede Kamer lid den heer Droesen vatte vlam. Het vuur lekte langs de dakgoot, maar hier wist de brandweer uitbreiding te voorkomen, daar bij geholpen door de veranderde windrich ting. De garage van den heer Droesen brand de geheel uit. De daarin geplaatste auto was evenwel door de activiteit van spoedig aan wezige en voortvarende journalisten, tijdig in veiligheid gebracht., Een enorme menschenmassa was bijeenge stroomd en stond op het Stationsplein den brand gade te slaan. Het was een fantastisch gezicht de dreiging van de hoog-oplaaiende vlammen over een enorme lengte in den don keren avond. De Noordoosten wind blies de vlammen hoog op en joeg een beangstigenden vonken regen over de huizenrij van de Willem II- singel. Om tien minuten over tien arriveerde de te hulp geroepen brandweer van Venlo met een motorspuit op het terrein van den brand en na enkele minuten kon deze reeds water geven. Ook de Roermondsche brandweer werkte met een groote motorspuit en in het geheel beschikte men over een zestal stralen, te weinig natuurlijk om iets tegen de enorme vlammenzee te kunnen uitrichten. Verder gevaar geweken. Te kwart voor elf was het gevaar voor uitbreiding geweken, waarna tot de nablus- sching werd overgegaan. De wind was aanvankelijk Noord-Oost en daarcfoor ontstonu groot gevaar voor de panden van den Willem II-singel. Later draaide de wind naar het Noorden, waardoor het gevaar verminderde. Het afgebrande complex ligt naast dé spoorlijn RoermondMaastricht en begint by het Stationsplein, in het verlengde van den Willem II-Singel. De toren van de Roer mondsche waterleiding-maatschappij bevindt zich op enkele meters afstand van de afge brande perceelen. Van de bovenverdieping van dit bouwwerk waren de ruiten gespron gen tengevolge van de geweldige hitte. De kantoorlokalen waren tijdig ontruimd, zoo dat men op het ergste was voorbereid, doch gelukkig heeft de toren geen vlam gevat. Het woonhuis van dr. Droesen, lid van de Tweede Kamer, heeft een oogenblik aan de dakgoot gebrand, maar men heeft door krachtig ingrijpen hier tijdig het gevaar kunnen keeren. Enkele goederenloodsen op het stations- emplacement werden voor de zekerheid nat gehouden, doch zij hebben geen enkel oogen blik gevaar geloopen. Het spoorwegverkeer heeft van den brand geen hinder ondervonden. Het is wel zeker dat indien het complex uit meer panden had bestaan, deze ook in brand zouden zijn ge raakt. Nader wordt gemeld, dat de brand te half negen is begonnen in het gelijkvloersche ge deelte van het pand der firma Janssen Dijks. Het vuur werd door voorbijgangers ontdekt, die onmïddelijk alarm maakten. Het blusschingswerk werd geleid door den commissaris van politie, den heer Odeker- ken. De Roermondsche brandweer werkte met vier stralen, terwyl de Venlosche motor spuit met drie stralen water gaf. Voorts ver leende nog assistentie een brandspuit van de spoorwegen, welke over één straal beschikte. De brandweer uit Venlo is kort na half twaalf ingerukt. Crisis-publicatie. NEDERLANDSCHE VISSCHERIJ- CENTRALE. De Nederlandsche Visscherijcentrale te Den Haag maakt bekend, dat haar bureau op Vrijdag 10 en Zaterdag 11 April slechts van 9 uur tot 10.30 uur v.m. geopend zal zijn voor de afgifte van consenten SPINAZIE- EN RADIJSZAAD. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat ieder, die spinazie- en radijszaad wil in- of uitvoeren, daarvoor bij haar erkend dient te zyn als importeur c.q. exporteur van deze zaden. De voor de aanvraag tot erkenning noo- dige formulieren kunnen bij de Centrale worden aangevraagd. De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat zij, indien zy een of meer partijen van de hierbedoelde zaden in het buitenland hebben aangekocht en nog niet hebben ingevoerd, daarvan ten sDoedig- ste opgave moeten doen aan de Nederland sche Akkerbouwcentrale, onder vermelding van de grootte der partyen en de vermoede lijke data van invoer. De schade. Alle firma's waren tegen brandschade ver zekerd. Het bedrag der schade kon natuur lijk niet dadelijk worden vastgesteld, doch men mag aannemen, dat het in de tiendui zenden loopt. De verwoeste panden waren uit steen op getrokken en het hoogste gebouw telde drie verdiepingen. Behalve de reeds genoemde autoriteiten waren de wethouder en verscheidene ge meenteraadsleden op het terrein van den brand aanwezig. Assistentie werd nog verleend door leden van het Roermondsche Roode Kruis, dat toe vallig onder leiding van dr. Hoying een oefe ning hield. Zij werden onmiddellijk 'naar de plaats van den brand gedirigeerd. De belangstelling voor het blusschingswerk was enorm groot. De brand had een groot deel van de stad in rooden gloed gezet, welke de menschen van heinde en verre deed toestroomen. MOTIE VAN DEN ALGEMEENEN MILITAIREN PENSIOENBOND. De afd. Amsterdam v. d. Alg. Mil. Pen sioen bond verzoekt ons opname van de volgende motie: De afdeeding Amsterdam van den Alge- meenen Militairen Pensioenbond, in open bare vergadering bijeen op 7 April 1936, kennis genomen hebbende van de pu blicaties in de dagbladen, inzake de korting op de pensioenen, spreekt uit als haar meening: dat korting op de pensioenen moet wor den beschouwd als aantasting van be staande rechten; dat met klem moet worden afgewezen het door de regeering ingenomen stand punt, dat pensioen is het resultaat van overleg tusschen regeering en ambtenaar, aangezien een dergelijk overleg nimmer heeft plaats gehad; dat, indien dit overleg wel zou hebben plaats gehad, toch ook de vermindering van het pensioen in overleg met belang hebbenden zou behooren plaats te vinden, hetgeen nog uit geen enkele handeling der regeering is gebleken; dat het bovendien bevreemding en ster ke teleurstelling heeft gewekt, dat de' re- geering eenerzijds de vrijheid meent te mogen nemen, de pensioenen van na 1 Ja nuari 1921 te korten, terwijl anderzijds nog altijd de pensioenen van vóór 1 Ja nuari 1921 zijn gebleven beneden het minimum van hetgeen in verband met den levensstandaard noodig moet worden ge acht; dat om deze en veel andere redenen met kracht en met klem een korting op de pensioenen moet worden afgewezen; roept alle gepensionneerden op, zich binnen de grenzen van het wettelijk toe laatbare en behoorlijke, te keeren tegen deze aantasting van hun pensioenen; besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeer.'ng, de Volksvertegenwoor diging en de pers; en gaat over tot de orde van den dag. i TIMMERWERKPLAATS UITGEBRAND. Hedenmorgen vroeg, omstreeks vier uur, is brand uitgebroken irt de timmerwerk plaats van den heer F. Slangen aan de Peijerstraat te Echt. Het vuur vond in den aanwezigen voorraad hout gretig voedsel. De werkplaats, die een oppervlakte heeft van ongeveer tweehonderd vierkante meter, werd geheel een prooi der vlammen. Eenige ma chines voor houtbewerking gingen verloren. Vermoedelijk is de brand door kortsluiting ontstaan. De heer Slangen was tegen brand verzekerd. 3 I 219. „Dit briefje is van den man met het lapje voor zijn oog", zoo lazen zij. „Jullie zijn op een Chineesch piratenschip", stond er verder op het briefje. „Ik ben zelf al jarenlang een gevangene. Denk erom dat het zeer gev- 'jk is aan boord. Ik zal over jullie waken". Één oog. 220. „Dat is wat anders dan met een brandglas door de stad loopen", zei Pit. „Ik begrijp niet dat we zoover van land af zijn. Maar je moet niet denken dat ik me zoo maar gevangen geef. Ik ga vannacht op onderzoek uit". „Als jij maar begrijpt dat ik niet meega", bibberde Pat.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7