DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Italianen dringen steeds meer op. Lavalover den internationalen toestand. No. 92 0lt nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Dinsdag 14 April 1936 138e Jaargang „Wal de Duiische voorsteden beitelt, is een systematische weigering tot onderhandelen een dwaling te achten". Vlam van Stresa niet te dooven Grieksche premier overleden. Oorlog in Oosi-Airikc Negus van Abessinië in het nauw gedreven. Afschaffing der slavernij. Ernstig auto-ongeval op Paasch-Zondag. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 naanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENT1EN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordaro C postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. De Fransche oud-minister van bui- tenlandsche zaken, Laval heeft in een interview met een redacteur van het blad „Moniteur de Clermont Ferrand" onder meer het volronde verklaard: Zonder een overeenstemming tus- schen Parijs en Berly'n bestaat er geen daadwerkelijke garantie voor den vrede in Europa. Voor Hitier is ver nietiging van het verdrag van Ver- sailles voorwaarde voor deze overeen stemming. Dit verdrag bracht voor ons herstelbe talingen mede: zij werden opgeheven. Het gaf garanties voor de veiligheid, militaire clausules en demilitarisatie van de Rijn- zóne: zij verdwenen. Frankri.'k heeft reeds een zware schat ting betaald aan de eischen van het Derde Rijk. Hitier moet weten, dat Frankrijk door en door vredelievend is. Het vreest dei. oorlog niet, het haat den oorlog. Ook tijdens mijn ministerschap heb ik steeds gevraagd naar de basis, waarop zou kunnen "worden onderhandeld. In Krakau heeft Göring tegen mij ge zegd, dat het belangrijkste zou zijn een sfeer van ontspanning te scheppen gedu rende eenige maanden. Daarna zou men beginnen te zien, welke concrete oplossin gen nagestreefd konden worden. Tien maanden verliepen, de toenadering tot Duitschland kwam niet, het Rijnland werd weer bezet. Hieruit blijkt alles wat ons van Duitsch land schéidt. Mijn onderhoud met Göring had plaats na de onderteekening van het Fransch- Russisch verdrag, waarvan de ratificatie slechts een formaliteit was Göring heeft toen wel tegen dit verdrag geprotesteerd, maar de geldigheid van Locarno toen geen oogenblik bestreden. Voortgaande besprak Laval de pogingen, die gedaan zijn om Duitschland te be trekken in de diplomatieke ondernemin gen, onder meer het zoogenaamde Oost pact, waarbij hij in herinnering bracht, dat Duitschland, tijdens de conferentie van Stresa had doen weten geen bezwaren te hebben tegen afzonderlijke overeenkom sten van onderlingen bijstand, terwijl La val ook verder het door Hitier ten opzich te van het Fransch-Russisch verdrag inge nomen standpunt bestreed. Om beter begrepen te worden bij de in ternationale onderhandelingen, aldus ver volgde Laval, blijf ik ervan overtuigd, dat Frankrijk vooral op zich zeiven moet rekenen. Frankrijk moet sterk zijn en er mag niet geknabbeld worden aan de militaire cre- dieten. Wanneer wij sterk zijn, zullen wij altijd de achting van onze wederpartij heb ben, terwijl wij, zwak zijnde, een verlei ding en vervolgens een gemakkelijke prooi zouden vormen. Wat de Duitsche vredesvoorstellen be treft, zeide Laval, is een systematische weigering tot onderhandelen een dwaling te achten. Berlijn moet echter weten, dat er zekere methoden van discussie zijn, die Frankrijk niet aanvaardt. Wij zullen onzen voortdurenden wil den vrede op te bou ten, moeten toonen en bewijzen, zonder echter nadeel toe te brengen aan onze vrienden en bondgenooten. Wij streven den vrede voor allen na, zoowel in het Westen als in het Oosten. De woorden van Hitier zouden geen enkele waarde hebben als zij een andere betee- kenis hadden. Het gaat thans niet om for mules, maar om een substantieel resultaat. In den staat van onrust en wanorde, waarin Europa zich bevindt, moet gehan deld en vlug gehandeld worden, met name moet getracht worden alle Fransch-Duit- sche problemen te regelen. Geen Fran sche staatsman kan zich aan de poging hiertoe onttrekken, zonder een zware ver antwoordelijkheid op zich te nemen. Stabiliteit der grenzen en de eerbiedi ging der binnenlandsche regimes der ver schillende landen is een voorwaarde voor een duurzamen vrede. Frankrijk is teleurgesteld door de hou ding van Engeland. De Engelschen zeggen, dat wij steeds en te veel paragrafen anali- seeren, terwijl zij vooral de feiten waar nemen om hun houding vast te stellen. Ondanks de contrasten weet ik, dat in de ure des gevaars de eenheid tot stand zal komen. Overgaande tot bespreking van de sanc ties ten opzichte van Italië zeide Laval, dat men hem zijn aarzelingen in deze aange- Lava' legenheid vaak verweten heeft, maar dat hij steeds de beslissing van Genève heeft gerespecteerd. Frankrijk heeft zich wat de toepassing van de sancties betreft en het uitvoeren van de besluiten van Genève, niets te ver wijten. Bovendien heeft Frankrijk op zich genomen zoo noodig, Engeland ter zee, te land en in de lucht bij te staan, wanneer het door toepassing der sancties aangeval len zou worden door Italië. Besprekingen tusschen de generale sta ven zijn toen onmiddellijk begonnen, 't Is juist, dat ik, zoo zeide Laval, een gevaar heb 'gezien in uitbreiding der sancties, en daarin was ik het eens met Sir Samuel Hoare. Wij hebben toen voorstellen gedaan tot een snelle vreedzame oplossing. Ik weet niet, of sommigen, die deze voorstellen toen fel becritiseerden, ze thans niet be treuren dat ze niet zijn aanvaard. Wij dachten toen te kunnen komen tot een prachtige Fransch-Britsche samenwer king waarna gepoogd zou kunnen worden Duitschland te doen treden in de organisa tie van de collectieve veiligheid. Helaas is de vrede in Abessinië niet her steld en moet hij in Europa nog weer op gebouwd worden. Wat doen wij? Wij roepen Locarno op om Italië zijn mede werking te vragen, terwijl wij voortgaan in toepassing van het Volkenbondshand vest sancties tegen dit land ten uitvoer te leggen. Deze paradoxale toestand kan niet voortgezet worden. Ik heb alles wat ik kon gedaan, om de vlam van Stresa niet te laten uitdooven. Het oogenblik is gekomen deze vlam weer aan te wakkeren. Wanneer de sancties zul len zijn opgeheven, en een rechtvaardige en eervolle vrede met Abessinië eindelijk zal zijn gesloten, zullen wij met meer ver trouwen het lot van Europa onder oogen kunnen zien, en den vrede kunnen organi- seeren. Plotseling heengaan van Demerizis. De Grieksche minister-president Demertzis is plotseling te Athene aan een beroerte overleden. Toen zijn familie hem Zondagmor gen om 9.30 wilde wekken, vond zij hem dood in bed. De artsen die ter stond geconsulteerd werden, konden C. Demertzis t slechts den dood constateeren, welke volgens hen te wijten zou zijn aan een beroerte, die hem tijdens den nacht was overkomen. Demertzis was voor den wereldoorlog minister van marine in het kabinet Veni- zelos. Hij had de liberale partij verlaten, toen Venizelos in conflict geraakte met koning Constantijn. Tijdens de dictatuur van generaal Pan- galos, toen admiraal Kondiuriotis, die toen president der republiek was, aftrad, werd Demertzis als candidaat voor het presidentschap door alle politieke partijen aangewezen. Hij trok zijn candidatuur echter in, toen Pangalos zich candidaat stelde. Demertzis was sinds 1928 hoogleeraar in het Romeinsch recht aan de universi teit van Athene. Hij heeft talrijke wetenschappelijke werken geschreven en genoot de alge- meene achting. Metaxas Grieksch premier. Metaxas heeft het ontslag van het Grieksche ministerie, in zijn kwaliteit van waarnemend minister-president, in gediend. De koning heeft hem daarop be- lari met de vorming van een nieuwe re geering. Metaxas zal den eed afleggen als premier en minister van buitenlandsche zaken. In de bezetting der andere departemen ten komt geen wijziging. Hier wordt medegedeeld, dat de bijzet ting van het stoffelijk overschot van De mertzis Dinsdag zal plaats hebben. Metaxas vormt nieuwe regeering. Identiek aan de vorige. De koning heeft een oogenblik verwijld bij het stoffelijk overschot van Demertzis en zijn voornemen te kennen gegeven, aanwezig te zijn bij de bijzettingsplech tigheid. Inmiddels heeft Metaxas ter uitvoering van de hem gegeven opdracht tot vorming van een kabinet een nieuwe regeering samengesteld met dezelfde personen, die in het vorige kabinet zitting hadden. Hij heeft zich belast met de portefeuille van buitenlandsche zaken. In een artikel van zijn editie van Dins dagochtend slaat de Italiaansche Popoio d'Italia „Europeesch alarm". Het blad wijst daarbij op Fransche en Engelsche pers stemmen, die zouden wijzen op een nieuwe dreiging. Het gevaar, aldus wordt vervol gens uiteengezet, komt niet uit het Abes- sinische conflict, aangezien de ruïne van het „Slavenrijk" thans vast staat. Er dreigt thans een brand rondom de Middelland- sche zee, en op het vasteland. Genève is onderworyen aan buiten- Volkenbondsche bedreigingen, die in En geland uit de oppositie komen, en geen volledigen steun vinden in de meerder heid, en die ook in Frankrijk geen hechte basis hebben, zelfs niet in de minderheid. Het sanctionnisme blijkt nu een reusach tige dwaling te zijn en het supersanction- nisme vormt een Europeesche bedreiging. Intusschen, zoo besluit het blad, kan nie mand van oordeel zijn, dat de Volken bond tegengehouden zal worden op zijn hellend vlak en een Europeesch alarm is volkomen gerechtvaardigd. De Italiaansche vliegtuigen boven Addis Abeba lezing van Itali aansche zqde. Gistermorgen om zes uur zijn dertien bombardementsvliegtuigen van het vlieg veld Sciafat gestart met bestemming Ad' dis Abeba via Dessie. 40 K.M. ten zuiden van Dessie voegden zich bij dit eskader negen jachtvliegtuigen, die de taak had den het bombardementseskader te be schermen. De toestellen vlogen in lange rij achter elkaar, teneinde een demonstratief défilé boven de vijandelijke hoofdstad te verge makkelijken. Op het eerste doel van de reis vlogen zij met mooi weer, terwijl zij tijdens het tweede gedeelte een dikken mist ontmoeten, zoodat zij verplicht wa ren op hun instrumenten te navigeeren, hetgeen echter geen moeilijkheden met zich meebracht. Om 10 uur 40 verscheen het eskader bóven Addis Abeba, waar de bombardementsvliegtuigen verscheidene malen rondcirkelden zonder oorlogsdaden te verrichten. Zij wierpen slechts propa- ganda-strooibiljetten omslaag. Intusschen cirkelden de jachtvliegtuigen in zeer snel len vaart over de stad, waarbij zij ver scheidene malen acrobatische toeren ver richtten. Vervolgens vertrokken de 22 vliegmachines weer huiswaarts. Verschei dene toestellen maakten een landing op het nieuwe vliegveld van Kworam, van waar zij weer vertrokken om naar hun basis terug te keeren. Geen enkel inci dent heeft zich tijdens de vlucht, die zeven uur geduurd heeft, voorgedaan. Er is een afstand afgelegd van ruim 1500 ki lometer. Voortdurend is er tusschen het leidertoestel en de andere machines door middel van de radio contact onderhouden. Italiaansch legerbericht. In zijn legerbericht van gisteren meldt maarschalk Badoglio het volgende: de triomfantelijke opmarsch onzer troepen in de verschillende sectors van het noor delijk front wordt voortgezet. Een onzer colonnes, welke uit Gondar was vertrok ken, heeft gisteren (12 April) het Schier eiland Gorgora aan het Tsanameer bezet en er de Italiaansche vlag geheschen. Onze troepen werden door de bevol king met vreugde ontvangen. Het Tsanameer is met Gondar verbon den door een weg voor vrachtauto's, welke gelijk met den opmarsch der troe pen is aangelegd. Een andere colonne, samengesteld uit gemotoriseerde detache- Maarschalk Badoglio menten en troepen op kameelen en met gevechtswagens heeft een Abessijnsche douanepost voor Gallabat bezet, ten wes ten van Gondar. Gewapende tegenstanders sloegen bij onze nadering op de vlucht. Aan het zuidelijk front heeft een klein verkenningsdetachement nabij Wadara een numeriek sterkere groep vijanden ontmoet en deze na een hevig gevecht tot den aftocht gedwongen. Aan onze zijde werden 46 blanke soldaten gedood of ge wond. De vijand leed sterke verliezen. Nieuwe belangrijke wapenfeiten? Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat alle Koptische priesters uit het be zette gebied maarschalk Badoglio in het hoofdkwartier hun onderwerping hebben aangeboden. Badoglio heeft tegenover de journalis ten verklaard, dat het hun ook in de toe komst niet aan werk zal ontbreken. Men maakt daaruit op, dat nieuwe belangrijke wapenfeiten verwacht kunnen worden. Afschaffing der slavernij in bezette gebieden. Maarschalk Badoglio heeft een decreet uitgevaardigd, waarbij de slavernij in de door de Italianen bezette gebieden van Abessinië wordt afgeschaft. Het decreet luidt aldus: „Volk van Tigre, Amhara en Godjam, luistert. De slavernij is een over blijfsel van de oude barbaarschheid. Waar de Italiaansche vlag waait, is de slavernij ontoelaatbaar. Derhalve wordt in Tigre, Amhara en God jam en overal, waar de Italiaansche vlag waait, de sla vernij afgeschaft, den aan- en verkoop van slaven heb ik verboden. De slaven die zich in uw land bevinden zijn thans vrij. Zij, die hulp noodig hebben, moeten zich bij de Italiaansche autoriteiten ver voegen. Zij zullen hulp en bescherming krijgen. Hij die de bepalingen van dit decreet overtreedt, zal volgens de wet ge straft worden. Abessinië antwoordt den Vol kenbond. Het oorlogsrecht niet geschonden. De Abessinische minister van Buiten landsche Zaken, heeft den secretaris generaal van den Volkenbond het volgen de telegram gezonden: „In antwoord op uw telegram van 9 dezer, heb ik de eer te verklaren, dat Abessinië zich, in den strijd tegen den aanvaller, strict heeft ge houden aan de internationale verdragen, die de wijze van oorlogvoeren regelen, ondanks de systematisch flagrante schen dingen van de zijde van Italië. Abessinië heeft zich zelfs van het nemen van eenige represaille-maatregel tegen deze schen dingen weerhouden. Niettemin is het mo gelijk, dat individuen in op zichzelf staan de gevallen wraak genomen hebben voor de onmenschelijke methoden, waarvan de Italianen gebruik maken. De Abessini sche regeering heeft alle maatregelen ge nomen om deze eventueele misslagen te voorkomen. Auio staat tegen boom, drie dooden, drie ernstig gewon den en twee ticht gewonden. Zondagochtend omstreeks acht uur heeft op den weg 's-Hertogenbosch Nijmegen, onder de gemeente Heesch bij Oss, een ernstig auto-ongeval plaats gehad, waarbij drie dooden te betreuren zijn, terwijl drie personen zwaar en twee personen licht gewond werden. De familie Willems, uit Tilburg, was op weg van Tilburg naar Nijmegen. In de auto zaten de heer en mevrouw Willems en hun zes kinderen. De auto werd bestuurd door den 20-jari- gen zoon, die in militairen dienst is en met Paasch-verlof was. Door het springen van een achterband vloog de auto met het achtergedeelte tegen een boom. De drie dochtertjes, resp. 11, 12 en 13 jaar, die achterin zaten, kwamen hier bij om het leven, terwijl de heer en mevr. Willems en hun 20-jarige dochter zwaar ge wond werden. De bestuurder en een andere ZQpn werden hierbij licht gewond. De gewonden en de lijken van de slacht offers zijn naar het St. Ludovicusgesticht te Heesch overgebracht, alwaar dr., Boumann de eerste hulp verleende. Doktoren uit de buurt werden eveneens gewaarschuwd. De officier van justitie en de militaire overheid zijn met het geval in kennis ge steld. De auto is totaal vernield. Nadere bijzonderheden. De familie Willems uit Tilburg die in de auto zat, was Zondagmorgen vroeg uit Til burg vertrokken voor een familiebezoek in Zwolle. In de auto waren gezeten de heer en me vrouw Willems, drie dochtertjes van resp. 11; 13 en 17 jaar, een zoon van 18, voorts een dochter van 25 jaar en de bestuurder, de 21-jarige zoon, die in militairen dienst is en met Paaschverlof was. Slechts één zoontje van de familie Willems was thuis gebleven omdat hij niet goed tegen autorijden kon. Aanvankelijk werd gemeld, dat de drie dochtertjes van 11, 13 en 17 jaar om het le ven kwamen. Dit bleek later onjuist te zijn. Het meisje van 13 jaar werd op slag gedood, de 17-jarige dochter overleed op weg naar het ziekenhuis, terwijl het 11-jarig meisje zeer zwaar gewond in het ziekenhuis werd opgenomen. Haar toestand is hoogst zorg wekkend. De heer Willems bekwam vleeschwonden aan het hoofd. Hij zal vermoedelijk spoedig het ziekenhuis kunnen verlaten. Zijn echt- genoote klaagde over pijn in den rug, zij werd evenwel niet gewond. De 25-jarige dochter, die uit de auto werd geslingerd, is slechts licht gewond. De beide zoons van 18 en 21 jaar bekwamen geen letsel. Het parket van den Bosch bij het ongeluk. Omtrent het auto-ongeluk te Heesch ver nemen wü nog, dat het parket uit 's-Herto genbosch, dat door burgemeester Offer mans telefonisch van het gebeurde in ken nis was gesteld, Zondag in den loop van den ochtend op de plaats van 't onheil versche nen is en een grondig onderzoek heeft in gesteld, waarna de lijken van de slachtof fers en de zwaar gehavende auto, welke in beslag genomen waren, zijn vrijgegeven. De toestand van het elfjarige dochtertje is nog steeds zeer zorgwekkend. Men vreest voor haar leven. De toestand der gewonden. Zondagavond laat was de toestand van de negenjarige Louise Willems nog hoogst zorgelijk. De beide overleden kinderen zijn de 12-jarige Agnes en de 15-jarige Josephina Willems. De 25-jarige lichtgewonde dochter is mej. Lamberdina Willems. Nader vernemen wij nog, dat Maandag morgen in het St. Ludovicus-gesticht te Heesch aan de bekomen verwondingen ook het derde slachtoffer van het droevig auto ongeluk van Zondagmorgen, het 11-jarig dochtertje van den heer Willems te Tilburg, is overleden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1