Werk! Spod 3xumeel JGuist en Wetenschap Glimlachje Nog twee jongens aangehouden. Naar wij vernemen, heeft de politie be halve de vier jeugdige Amsterdamsche jongens, die Dinsdag de ouderlijke woning ontvlucht waren en gisteren met de kinder fietsen, die zij op Rapenburg gehuurd hadden, te Amersfoort zijn aangehouden, nog twee andere jongens van 13 en 18 jaar, resp. wonende in de Weesperstraat en de Nieuwe Kerkstraat, gearresteerd, die met de vier anderen betrokken zijn geweest bij de inbraak, welke op tweeden Paasch- dag gepleegd is in een manufacturenzaak in de Jodenbreestraat. De 13-jarige knaap wordt er van verdacht dat hü een klein gedeelte van het uit de brandkast in het kantoor der firma gestolen bedrag van ruim f 650 ten geschenke heeft aange nomen, terwijl hij ook een of meer van het te Amersfoort aangehouden viertal behulp zaam zou zijn geweest, toen deze aan den achterkant van het perceel met behulp van een handkar over de schutting klommen en zoo via een gemakkelijk te openen deur op de binnenplaats in het kantoor kwamen, waar zij de sleutel van de brandkast spoedig ontdekten. De aangehouden 18-jarige jongen wordt alleen van heling verdacht, ook hij zou een klein gedeelte van het gestolen geld ten geschenke hebben aangenomen. Wat ove rigens ieders aandeel is geweest, zoomede de vraag of nog anderen bij het gebeurde betrokken zijn, al deze punten van deze zoo droevige zaak zullen door de politie uitgezocht worden. Ret te Amersfoort aan gehouden viertal naar gemeld twee stel broertjes van 13 en 9 en 14 en 11 jaar, af komstig uit gezinnen op de Raamgracht en in de Nieuwe Kerkstraat, tot welk laatste gezin, naar ons werd medegedeeld, ook de 18-jarige heler behoort is in den loop van den ochtend naar Amsterdam overge bracht. GESTRAFTEN VAN „DE ZEVEN PROVINCIËN". Het gerucht liep in Den Haag, dat aan een der veroordeelde schepelingen wegens de muiterij aan boord van „De Zeven Provin ciën" gratie was verleende Bij navraag bleek ons evenwel, dat hiervan geen sprake is. Wel is successievelijk op bijna alle ge straften, die twee derden van hun straftijd hadden uitgezeten, de voorwaardelijke in vrijheidstelling toegepast. Dit is echter niet als een bijzondere ^unst te beschouwen; het geschiedt bij goed gedrag zeer dikwijls. („Het Volk"). VIJFTIENJARIG BESTAAN „VRIJHEIDSBOND". Hedenmorgen werd ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan van de Liberale Staatspartij de Vrijheidsbond namens een aantal liberalen als hulde aan de nage dachtenis van zijn eersten grooten leider 'n krans gelegd bij het Dresselhuys-monument aan de Carnegielaan te 's-Gravenhage. GEEN VERGOELIJKING VAN POLITIEKEN MOORD. In het befaamde stuk van De Vrqz.-Dem. geen aanleiding gezien tot het nemen van maatregelen. De ministers van Justitie en van Buiten- Iandsche Zaken hebben geantwoord op de vragen van het Eerste Kamerlid mr. A. J. van Vessem, die zich had gestooten aan een stuk uit het weekblad „De Vrijzinnig- Democraat", waarin de politieke moord op met name genoemde leiders van bevriende naties onder bepaalde omstandigheden als verontschuldigbaar werd voorgesteld. De ministers geven te kennen, dat zij van de aangehaalde zinsneden kennis hebben genomen, doch tevens dat zij de door den heer Van Vessem aangehaalde zinnen als uit hun verband gerukt beschouwen. De ministers hebben ook uit andere nummers van de bedoelingen van den schrijver ken nis genomen. Daar het instellen van een strafvervolging, als waarom de heer Van Vessem had gevraagd, ter beoordeeling staat van het openbaar ministerie, heeft de minister van Justitie zich in verbinding ge steld met het parket, dat echter in dezen geen strafbaar feit aanwezig achtte. Den minister van Justitie is niet bekend of de ministers van Financiën Ên Sociale Zaken leden van den V.D. Bond de plaatsing van het bewuste artikel goed keuren. De minister van Buitenlandsche Zaken ten slotte, antwoordt op een desbe treffende vraag van den heer Van Vessem, dat hy het niet noodig oordeelt stappen te nemen om te voorkomen, dat deze uitla tingen in het orgaan van een politieke partij, waarvan twee leden deel uitmaken van het kabinet, schade toebrengen aan den goeden naam van ons land en aan Nederlands bui tenlandsche betrekkingen. ROOFOVERVAL OP TACHTIGJARIGE VROUW. Gillen van zijn slachtoffer joeg inbreker op de vlucht. Gisternacht heeft te Nieuw-Roden (Dr.) een schandalige roofoverval plaats gehad od een oude, alleenwonende vrouw P ™b<*end gebleven indi vidu, dat blijkbaar ui de meening verkeerde dat de bewoonster haar spaarduitjes ergens in huis had verborgen, heeft zich 's nachts toegang verschaft tot de woning van de tachtigjarige weduwe A. N., die geheel al leen en vrij afgelegen woont. De vrouw werd door den onverlaat op haar bed over vallen en kreeg een regen van vuistslagen en slagen met een hard voorwerp te ver duren. Ze behield niettemin haar tegen woordigheid van geest en bleef gillen, zoo dat de bandiet tenslotte, bevreesd zelf te zullen worden overvallen, de vlucht nam zonder iets te hebben gestolen. Zijn slachtoffer is daarop naar de dichtst- bijwonende buren geloopen. Daar heeft men de bloedende wonden, welke zij tengevolge van de slagen had opgeioopen, verbonden en tevens den burgemeeester van het voor gevallene op de hoogte gebracht. Terstond zijn rijks- en gemeentepolitie met het on derzoek begonnen, maar tot nu toe hebben zij geen spoor van den dader kunnen ont dekken. DE PRINSES TE ARNHEM. H. K. H. Prinses Juliana is hedenochtend per auto naar Arnhem vertrokken tot het brengen van een twee-daagsch, absoluut particulier bezoek, bij den commissaris der koningin. »Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland.* »IVOROL« De Nederlaudsche tandpasta. ""INBRAAK GEPLEEGD DOOR TWEE JONGENS VAN 15 en 11 JAAR. In een woning van een gemeente-ambte naar aan de Edisonstraat te Enschede, werd dezer dagen een inbraak gepleegd, waarbij een bedrag aan geld, ter waarde van 18 ontvreemd. In de woning is bovendien op een ver schrikkelijke wijze huisgehouden. Het meubilair werd grootendeels vernield. De lampen waren van de plafonds getrokken en het behang gescheurd. De politie heeft in verband met deze in braak een verrassende aanhouding verricht. Twee jongens, broers van 15 en 11 jaar, die in de onmiddellijke nabijheid wonen, ble ken de daders te zijn. Zij hebben reeds een bekentenis afgelegd. De 11-jarige jongen is vrijgelaten, ter wijl zijn 15-jarige broer ter beschikking van de justitie wordt gesteld. Een motief voor hun daad konden zij niet opgeven. LIJK OPGEHAALD. Sinds Zondagavond werd te Tegelen ver mist de 18-jarige jongeman J. A. Benkers. Hedenmorgen werd het lijk van dezen jon geman te Lieshout (N.Br.) uit de Zuidwil lemsvaart opgevischt. B. heeft in die streek Zondagavond gefietst. Hij is waarschijnlijk door de duisternis misleid, te water gere den. ONDER AFVALLEND GESTEENTE BEDOLVEN. En gedood. Gisteravond is in de ondergrondsche werken van staatsmijn „Hendrik" te Bruns- sum de 39-jarige houwer I. Vroomen on der afvallend gesteente bedolven en ge dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. CONSUMPTIEMELKPRIJS. De prijs van consumptiemelk (taxege- deelte) is vastgesteld op 5.25 cent, eventu eel verhoogd met premie of verminderd met afdracht naar gelang van de kwaliteit De minimumprijs der overmelk bedraagt 3.60 cent, de afdracht 2.50 cent. VERDUISTERING VAN GELDEN. Te Den Haag. Namens, den gemeentelijken dienst voor maatschappelijk hulpbetoon te Den Haag werd aangifte gedaan van verduistering van een bedrag van plm. 100 gepleegd door een bode. Deze meldde zich later eigener beweging bij de politie, waarbij hij mede deelde, eveneens gelden te hebben verduis terd ten nadeele van de stichting „Blinden zorg" te Den Haag. Hij werd in bewaring gesteld. Voetbal. DE SCHOOLWEDSTRIJDEN. De schoolwedstryden die tot nu toe be gunstigd worden met uitstekend voetbal- weer, zijn alweer een heel stuk gevorderd. De lagere school-afdeeling is zelfs al afge werkt tot de finale, die zooals bekend, ge speeld wordt op Donderdag 30 April. De wedstrijd Ambachtsschool IIBergen T, die aanvankelijk gespeeld zou worden op Woensdag 8 April, is uitgesteld tot Zater dag 25 April 's namiddags van 3.15-4.30 uur. De uitslagen van de demi-finales en resteerende wedstrijden eerste ronde zijn: H.B.S. IIIAmbachtsschool III 31 H.B.S. IVLyceum III 24 U.L.O. N.-Scharw.U.L.O. Alkmaar II 10 U.L.O. Bergen IIH.B.S V 7—0 U.L.O. Bergen IIIAmbachtsschool V 02 U.L.O. Alkmaar III—H.B.S. VI 1—0 (na verlenging) Lyceum VI—H.B.S. VII 5—0 In afdeeling A V moest één verliezer veer inloten. Het lot was HJ.S. VI gunstig, zoo dat dit elftal in een volgende ronde komt. Bij de lagere school treffen we de volgen de uitslagen aan: Afd. B: Centr. sch. v. 7e en 8e leerj. IIHeiloo 10 Centr. sch. v. 7e en 8e leerj. IKoedijk 30 Wilhelminasch. ICentr. sch. enz. III 50 Bergen ICentr. sch. enz. II 30 Centr. sch. I—Wilhelminaschool I 32 (na strafschoppen) In deze afdeeling komen dus in de finale tegen elkaar Bergen ICentrale school voor voor 7e en 8e leerjaar I, Afd. C: Lindenschool I—Vondelschool I 0—9 Tesselsch.school I—Nic. Beetsschool I 4—3 (na strafschoppen) Rochdaleschool IJulianaschool I 13 (na strafschoppen) Hofdijkschool IBosb. Toussaintscji. I 13 Vondelschool ITesselschadeschool I 9—1 Julianaschool IBosb. Toussaintsch. I 01 In deze afdeeling hebben Vondelschool I en Bosb. Toussaintschool I de finale bereikt. Afd. C II: Centrale school IVVondelschool II 01 Bosb. Toussaintsch. IINic. Beetssch. II 03 Hofdijkschool II—Wilhelminaschool II 1—4 Tesselschadeschool IIRochdalesch. II 10 (na strafschoppen) Vondelschool IINic. Beetsschool II 1—0 Wilhelminasch. nTesselschadesch. II 40 Hier komen dus Vondelschool II en Wil helminaschool II in den eindstrijd tegen el kaar. Voor a.s. Zaterdag luidt het programma: Veld A 3.15—4.30 uur: H.B.S. IAmbachtsschool I Veld A 4.305.45 uur: Lyceum INijverheidsavondschool I Veld A 2.003.15 uur: U.L.O. St. JosephU.L.O. Alkmaar I Veld B 3.15—4.30 uur: Ambachtsschool IVU.L.0 N.-Scharw. Veld B 2.003.15 uur: U.L.O. Alkmaar IIILyceumschool VI Veld C 2.00—3.15 uur: Ambachtsschool V—H.B.S. VI DE BELGISCHE VOETBAL-„DICTATOR". Met het nieuwe seizoen in functie. Gisteravond heeft het bestuur van den Koninklijken Belgischen Voetbalbond een buitengewone vergadering gehouden met de leden van de keuze-commissie inzake de kwestie van de benoeming van den heer Verdijck, die in den vervolge geheel alleen zal hebben te beslissen over de samenstel ling van het Belgische elftal. Het lag in de bedoeling van het bondsbe- stuur den voetbal-„dictator" reeds oogen- blikkelijk in functie te doen treden, doch na de besprekingen van heden, welke niet minder dan vier uren in beslag hebben ge nomen, is hier vanaf gezien. De conferentie heeft nu tot resultaat gehad, dat de tegen woordige keuze-commissie tot het einde van dit seizoen in functie zal blijven. Daarna zullen de leden der commissie hun ontslag bij het bondsbestuur indienen. Zij hebben echter uitdrukkelijk te verstaan gegeven dat zy in de toekomst niet meer wenschen te worden geraadpleegd over de samenstel ling der nationale ploegen. De heer Verdijck zal met het nieuwe seizoen zijn intrede doen. Hockey. NEDERLAND—FRANKRIJK. Het Nederlandsch elftal samen gesteld. Naar wij vernemen is het Nederlandsch hockey-elftal, dat Zondag 19 April a.s. om 3 uur op Houtrust te Den Haag tegen Frankrijk zal uitkomen, als volgt samen gesteld: Doel: J. de Looper (Hilversum). Achter: de Waal (Amsterdam) en Tresling (H. O. C.) Midden: C. van der Hagen (Hilversum), H. de Looper (Hilversum) en Ankerman (H. D. M.) Voor: Jan van der Hagen (Hilversum), de Geer (H. D. M.), van der Berg (Amsterdam), Schnitger (P. W.) en Werdmueller von Elgg (H.D.M.) Wandelen. De KAASKOPPEN Wy moeten een fout in het verslag van den marsch, door de Kaaskoppen georgani seerd, herstellen. Aan dezen marsch namen geen 50, maar 450 wandelaars deel. Wel een groot verschil met het gepubliceerde aantal De Kaaskoppen kregen intusschen nog een hartelijk briefje van de Groningsche wandelaars, waarin ze nogmaals hun dank betuigden voor de prettig eontvangst en de gastvrijheid in Alkmaar ger^-n. „Aangeschoten" in een parfu meriezaak. Wilt U mij nu eindelijk hel pen!.,. ja of nee??? Paarden. LANDELIJKE RUITERSPORT. Hare majesteit de koningin heeft zich bereid verklaard persoonlijk op het paleis „Het Loo" de oorkonden in ontvangst te nemen, die door de leden der „Koninklijke Nederlandsche Federatie van Landelijke Rijvereenigingen" gedurende den grooten estafetterit zullen vervoerd worden. Daar door zal het eindpunt van den rit, waarbij de paarden 2000 K M. hebben af te leggen, niet te den Haag doch te Apeldoorn zijn. Aan de commissarissen der koningin in de verschillende provincies is verzocht dit maal de oorkonden te willen verstrekken. De oorkonden zouden dan een hulde-be- tuiging der bevolking bevatten en deze boodschappen worden dan door de lande lijke ruiters in snel tempo door het land vervoerd. ""TERNATIONAAL CONCOURS HIPPIQUE. In het Olympisch Stadion. Er zit een onmiskenbare climax in het jaarlijksche „internationaal Concours Hip- pique", dat ditmaal voor den vierden keer zal plaats hebben in het Olympisch Stadion te Amsterdam en wel op den 18den, 19den, 20sten en 21sten Juni. Het zijn niet alleen voor de ruitersport in ons land hoogtijdagen geworden, maar het is een sportieve gebeurtenis geworden, welke ver over onze landsgrenzen beteeke- nis heeft gekregen, zooals blijkt uit het sterk toenemend aantal buitenlandsche equipes, dat er aan deelneemt. deelneming door de buitenlandsche w IT u jaar wel de kroün. waarbij W.U onketwijfeld profiteeren van de geluk kige omstandigheid dat H. ni C Spelen te Berlijn er spoedig op v^n! geeft den ruiters de gelegenheid zich mir of meer inofficieel nog even te Amsterdmn te meten en elkanders krachten te taxeerén voor het groote Olympisch evenement. Het zullen wederom vier dagen van hoog sportef genot worden, aantrekkelijk en boeiend ook voor hen die tot nog toe eenigszins afzijdig stonden van deze klas- siekste aller sporten, dank zij de vele het oog boeiende kijk-nummers, die tusschen de wedstrijden zijn ingelascht. Biljarten. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN DR1EBANDSPEL. Robijns wint zijn derde partij. Robijns won gister zijn derde party in het tournooi om het wereldkampioenschap driebandspel. Hij sloeg den Amerikaan Ankrom en staat nu direct achter Lee op de tweede plaats in het klassement. De verdere resultaten waren: Lagache (Frankrijk) 50 50 5 1.000 Zaman (België) 39 50 4 0.780 Robijns (Ned.) 50 71 6 0.704 Ankrom (Ver. St.) 40 71 5 0.563 Robijns verliest voor de tweede maal. De resultaten der voortgezette wedstrijden in het tournooi om het wereldkampioen schap driebanden waren: Lee (Ver. Staten) 50 64 5. 0.781 Soussa (Egypte) 31 64 3 0.484 Lagache (Frankrijk) 50 74 3 0.675 Ankrom (Ver. St.) 34 74 4 0.495 68 6 0.735 68 4 0.573 Zaman (België) 50 Tiedtke (Duitschl.) 39 Deardoff (Ver. St.) 50 52 4 0.961 R o b ij n s (Ned.) 30 52 4 0.576 DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN 71 2. Vanavond vangen te Keulen de wedstrij den om het wereldkampioenschap cadre 71/2 aan. Deelnemers zyn De Gasparin (Frank rijk), Cote (Frankrijk), Van Belle (België), Besseleers (België), De Doncker (België), Poensgen (Duitschland), Foerster (Duitsch- land) en Thielens (Duitschland). Het tournooi duurt tot 19 ApriL Er wordt gespeeld om 300 punten. VAN VLIET NAAR MULHOUSE. Naar wy vernemen is door den Neder- landschen biljartbond de Hagenaar van Vliet aangewezen om ons land te vertegen woordigen by de wereldkampioenschappen in het libre-spel, welke 7 Mei a.s. te Mul house in Frankrijk aanvangen. Schaken. HET INTERNATIONAAL TOURNOOI TE ZANVOORT. Uitnoodigingen verzonden. Naar wij vernemen zijn aan de volgende buitenlandsche meesters uitnoodigingen verzonden inzake deelneming aan het internationaal schaaktournooi, dat in Juli a.s. te Zandvoort wordt gehouden: Bot- winnik, Bogoljubov, Fine, Spielmann, Tartakower, Maroczy, Gruenfeld en prof. Becker. Voor Nederland zullen in dit tournooi uitkomen dr. Euwe, Landau en jhr. mr. van den Bosch, terwijl nog een vierde Nederlandsche schaker aan deze wedstrijden zal deelnemen. DE OLYMPISCHE SPELEN IN 1940. Een onderhoud Baillet Latour. met graaf de Tegenover een Japansch persver tegenwoordiger heeft de president van het Internationaal Olympisch Comité, graaf de Bailliet Latour, een verkla ring afgelegd inzake de kwestie welk land in 1940 de Olympische spelen zou moeten organiseeren en meer speciaal over zijn indrukken van zyn reis naar Japan. Graaf de Baillet Latur deelde mede, dat hij niet naar Japan was gegaan om de kwestie te beslissen of de spelen der twaalfde Olympiade 1940 wel of niet te Japan zullen worden gehouden. Ik heb uitsluitend een onderzoek ingesteld of de mogelijkheden, Japan de organisatie op te dragen, aanwezig zijn. Verder heb ik een onderzoek ingesteld naar de kwestie of de spelen, indien zy in derdaad in 1940 in Japan worden gehou den, niet in den schaduw komen te staan van de groote Japansche wereldtentoon stelling, die in hetzelfde jaar wordt ge organiseerd. Het is vanzelfspreaend, dat wij ons verzetten tegen de gedachte, dat de spelen een onderdeel van deze tentoonstel ling zouden worden. Ik vernam echter, dat deze tentoonstelling reeds voor den aan vang der Olympische spelen gesloten zou zyn. Een ander moeilijk probleem is of het klimaat er zich toe leent de spelen in Ja pan te houden. Eenerzijds meent men, dat het voorjaar klimatologisch het best ge schikt zou zijn om de spelen te doen plaats vinden, doch die periode zou voor de komst van alle niet-Japansche athleten moeilijkheden opleveren. Aan den anderen kant is naar voren gebracht, dat ook de zomertijd in Japan zeer geschikt voor de sport is en dan zou slechts de kwestie zijn op te lossen welke maanden in den zomer klimatologisch zich het meest voor de spe len leenen. Moeilijkheden leveren ook de winterspelen op, vooral omdat dit met bij zonder hooge kosten gepaard gaat. Een andere belangrijke aangelegenheid, die onder het oog moet worden gezien, is de kwestie der reiskosten. Het zal voor Japan zeer moeilijk zyn erin te slagen, dat alle landen zich voor deelneming aanmel den, tenzij bepaalde garanties, gelijkend op die welke de Vereenigde Staten in 1932 aanboden, gegeven worde» Ook de taal kwestie is niet zoo eenvoudig te regelen, hetgeen reeds bij de laatste Olympische Spelen is gebleken. Namens het Japansche Olympische Co mité verklaarde graaf Soejima, dat de be zwaren van graaf de Baillet Latour uit den weg kunnen worden geruimd. Hij kon mededeelen, dat Japan alle voorbereiden de maatregelen voor een waardig onder brengen der gasten onder meer door het bouwen van een nieuw groot hotel, zou treffen. Het Japansche organisatie-comité zou de moeilijkste problemen weten op -e lossen. LOUIS DE VRIES 1500 MAAL ALT~~" PANCRAS DUIF. Zaterdagavond 18 April a.s. te «is zal in de Hollandsche schouwburg fepat rU,r herdacht worden de 1500ste maal dat r de Vries de rol van Pancras Dulf v^u in Heyermans' „Schakels". *nrult De voorstelling zal worden bijgow^ door mevr. Mann-Bouwmeester, die S lig op denzelfden dag haar 86sten veriT» dag viert. verjaar- Voorts heeft de wethouder van kunst, ken, de heer E. Boekman, toegezeïï a" voorstelling by te wonen. de OPERA MARTHA. Opvoering in 't Gulden Vlies door de Nieuwe Alkmaarsche Opera-ver- eeniging. Dirigent Jac. Jansen. Na een studie van zes maanden gaf de Nieuwe Alkmaarsche Opera-vereenlging gis teravond in 't Gulden Vlies een eeretè openbare uitvoering. Hiervoor was de keuze gevallen op de be. kende opera Martha van Friedrich von Flo tow, die voor het eerst in 1847 werd opïe." voerd en om zijn vloeiende melodie en prikkelende rythmiek nog steeds op de re pertoirs van verschillende gezelschappen voorkomt. Een opvoering van een opera door Alk maarsche dilettanten was nog niet voorge komen en voor den aanvang zat er dan ook spanning in de bijna geheel bezette zaal Deze spanning heerschte blijkbaar ook achter het tooneel; er werd althans 20 minu ten over tjjd begonnen. Toen eindeiyk de dirigent Jac. Jansen voor het orkest plaats nam, werd hfj dade lijk door het publiek met applaus begroet Men wilde hem blijkbaar reeds by voor baat huldigen voor het groote werk. dat hij op zich had genomen. Toen na de ouverture het doek openging, (over de muziek laten wij het woord aan onzen muziekverslaggever) zag het publiek zich tegenover een goed verzorgd tooneel geplaatst. De 18de eeuwsche lady's lords, eeredames, lakeien, pages, boeren enz, wa ren eveneens goed verzorgd en vormden op zich zelf reeds een aardig geheeL Het pu bliek heeft het gebodene bijzonder gewaar deerd en dit door herhaaldelijk applaus tot uiting gebracht. Ook wij kunnen niet anders dan onze waardeering uitspreken over deze uitvoe ring, die onze verwachting heeft overtrof fen. Het orkest, de solisten en het koor vorm den een harmonisch geheel. Om dit te berei ken moet er heel wat met liefde gerepeteerd zijn. Voor de leden van de opera-vereeniging hopen wy, dat het niet bij deze eene uitvoe ring blijft. Een dergelijke uitvoering is bui tengewoon kostbaar en ongetwijfeld kómt de vereeniging lof toe voor het feit, dat ze moeite noch kosten gespaard heeft. Toch zou de uitvoering zeker winnen, wanneer naast de verzorging van den zang en de muziek, ook meer zorg besteed werd aan het spel. Nu stonden wij te vaak voor een goed zingende gecostumeerde zangver- eeniging. Het spel van den tenor was be slist onvoldoende. Naar wij vernamen, had men hier met een invaller te doen, die wegens ziekte van den eigenlijken tenor slechts veertien da gen tijd had gehad om zijn rol in te studee- ren. Zijn te stijf optreden, had ook tengevol ge, dat het spel van de andere hoofdrollen meermalen niet zoo los was als het moest zijn. Een speciaal woord van lof dient evenwel te worden gebracht aan mevr. Molenaar- van Vliet, mevr. Homan—Besse en de heer Verschuur. De beide dames werden aan e slot met den dirigent, onder enthousias ap plaus van de aanwezigen, met bloemen ge huldigd. Onze muziekverslaggever schrijft: Dat 'n opera als de Martha nog belangs ling ook in den tegenwoordigen ty kan wekken ligt hem voor het groots g deelte aan de muziek die frisch en 8 kunsteld is. Er komen wel dingen in ouderwetsch aandoen, zooals denz in het eerste bedrijf door „Nanty zongen, de vorm waarin de verschil solo's, duo's enz. geschreven zün en nummers volkomen afsluiten, de lang gehouden noot in vele nummers v slotaccoord, maar de muziek van die mers boeit nog, heeft nog de belangs van het publiek omdat ze, zooals ge frisch en ongekunsteld is, daarbij pi gevoelig. de Men merkt dat al heel sP°ef'f ëu aar. ouverture die verschillende meloa elkander verbindt die men later in schillende bedrijven terugvindt. ik ik doe Wat den zang aangaat, noem ik maar een greep - die van het me^k^ (le bedrijf) en uit het tweede ttW», dat bedrijf; de verschillende ensem mers van Nancy en Lady; van eI van met Plumket en Lyonel; de samenzang^ laatstgenoemde heeren, de koren e Jied bizonder de voordracht van het (begin derde bedrijf), de finale va de rijf, dat wel de meest succesvo een vier; de zang van Lyonel m de arja, in de „Aria", (derde bednjf)^ aanvaDgt, waarmede het vierde bedry wordt zoo vermeld althans 1he k in veelal niet gezongen. Het streel deze aria is wellicht het stukje c zang dat er in voorkomt. Hier wei gezongen, en goed ook, „Lady k je coloratuur aan. ,t ge- Het orkest begeleidde zeer goe heel niet te sterk, in de ciivertiire rheid echter nog niet goed op dreef; de kwam nog al eens in 't gedrang. Het geheel overziende komt men conclusie dat Jansen, de dirigent, o0]< hij op dit gebied iets onderne goed voor den dag komt. Aan het blad, waarin zy adverteert, Kent men de beteekenis van de zaa

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10