Dr. Eckener in ongenade Alkmaar l-T. O. G. I Spoct Morgen kampioenswedstrijden. Promotie-degradatie. Zondag a.s. 2.30 uur Vraag, en Aanbod Buitenland, Moest de „hindenburg" eigenlijk de „Adolf Hitier" genoemd worden? Decreet van Oöbbeis. ecn zelfmoord van de oude moeder, die t,en bekentenis schreef maar de daderes niet kan zijn. Er is een geheimzinnige fa briek waar zoogenaamd „zwaar water" gefabriceerd wordt, eigendom van een oo>h van het mannelijke slachtoffer. Er z;jn tal van aanwijzingen, die in een be paalde richting leiden en het is natuur lijk dat Vance de tegenovergestelde rich- ting inslaat en den moordenaar ten slotte weet te ontmaskeren. Wie hü is doet er op het oogenblik niet toe. Als we dat ver- klappen is de «Pannln6 weg en juist die spanning is een der groote verdiensten van deze interessante film. Vance, de officier van justitie Markham, de constabel, die de moorden in een oogenblik ontrafelt denkt te hebben, en de politledokter, die altijd mopperend zijn werk doet, het zijn alle bekende figu ren uit de Philo Vance-serie van S. S. van Dine, boeken, die in goede vertaling bij Leopold's uitgeversmaatschappij in Den Haag verschenen zijn en buitenge woon spannend kunnen genoemd worden. peze film, waarin Paul Lukas als Vance en Rosalind Russell als de secre taresse van de familie Llevellyn optreedt, zal zeker de belangstelling vinden welke zij om haar vele goede eigenschappen verdient. Vooraf gaat veel binnen- en buiten- landsch nieuws in beweegbaar geïl- lustreerden vorm, een aardige éénacter en een serie fraaie opnamen van Thibet. Interessant is een opname van het in werking treden van de Telex, waarbij een beeld wordt gegeven van de wijze waarop vroeger en nu het nieuws uitgezonden werd. CINEMA EN THEATER. 'n Interessant nummer voor de komende week, o.a. Jan Kiepura in de film „Triomf der liefde", 'n artikel over de filmacteur Clarck Gable, „In het museum van den ar beid". Bij een bekend kunstenaar thuis (Buziau), de film „Michael Strogoff, de koerier van den Tsaar", 'n artikel over Curacau", „In het bontland" (Canada), Over Kometen, over onze vruchtboomen, enz. TWEE NIEUWE FRANSCHE FILMS VERWACHT. Naar wij vernemen, zullen binnenkort in Nederland twee nieuwe Fransche films worden uitgebracht, welke in het buiten land alom een uitbundig succes mochten oogsten. Het zijn de films: „Clown Bux", een film, welke speelt in de sfeer van het circusleven en waarin de hoofdrollen worden vertolkt door de populaire Fran sche actrice Suzy Vernon en een ander Fransch karakterspeler van groot for maat, namelijk Henri Rollan, en de film: „Vorstelijke emigranten" (Tovaritch), waarvan de hoofdrollen in handen zijn van Irene de Zilahy en Andre Lefaur, eveneens twee der grootsten van het Fransche witte doek. Voetbal. Het progiamma, dat de K. N. V. B. voor Zondag a s. heeft samengesteld, is natuur lijk klein en bovendien zijn er onder de weinige wedstrijden nog, die van geen enkel belang zijn. Dat zijn wedstrijden tus- schen „middenmoot" clubs, zooals Blauw WitD. H. C., D. F. C.Excelsior en G. V. A. V.—H. S. C. Maar daar staat tegenover, dat andere wedstrijden al zeer belangrijk zijn. Om te beginnen: AjaxFeijenoord en Be Quick Enschedé om het kampioenschap van Nederland! AjaxFeijenoord! Hoe vaak hebben beide teams al niet tegenover elkaar ge staan, nu eens in gewoon competitiever band, dan weer om den hoogsten titel. AjaxFeijenoord om het kampioen schap van Nederland. Zoo is het morgen. Dikwijls beteekende dit, dat twee favorie ten tegen elkaar speelden, maar deze keer zal dat hoogstwaarschijnlijk niet het geval zijn. Ajax is te zwak, om een kans te heb ben op de eerste plaats en Feijenoord is misschien juist niet sterk genoeg om Oost cn Zuid te weerstaan. Waaruit men de conclusie kan trekken, dat wij den aanstaanden kampioen in Oost of Zuid verwachten! Intusschen zal de strijd morgen wel veel belangstelling trekken en de wed strijd kan ongetwijfeld spannend worden. Wij vermoeden, dat Feijenoord de sterk ste van de twee is en winnen kan. Hetgeen voer Ajax een slecht beg'n zou zijn. Be Quick, dat reeds een 30 nederlaag te slikken kreeg in Breda, speelt morgen huis tegen Enschede. Ze moet het zonder baar doelverdediger stellen, wat natuur lik niet ten goede komt aan de kracht en eJ"est van haar verdediging. De Sportclub is op 't oogenblik zeer erk en zal wel zorgen, dat Be Quick haar "et verrast. Wij gelooven, dat de te jonge e Quick-ploeg dit jaar nog niet mee kan °men, al zal het steeds beter gaan, hoe N erder de wedstrijden vorderen. Promotie-degrdtie. H. D. V. s. moet al direct van den ze- buwsloopenden extra-wedstrijd tege.i Nerxes, haar eersteklasserschap verdedi- gen tegen D. O. S. Hoewel we de kracht van D. O. S. niet willen onderschatten, ge looven wc toch, dat H. D. V. S. te sterk voor haar is. Gok H. F. C. mag een begin maken aan de voor haar zoo belangrijke degradatie wedstrijden. Zij kan steunen op de weten- schap, dat ze Zondag het sterke D. W. S. versloeg, maar ze moet zeer ernstig reke" ning houden met het sterke C. V. V., dat °P bezoek komt. De H. F. C.-ers hebben nog lang met gewonnen. Achilles, dat een week geleden reeds een mooie en vooral nuttige zege behaalde op D- C. (03), zal morgen thuis tegen (3e kl. K.N.V.B.) Terrein Wenlerweff. Heerenveen spelen. Op het oogenblik is de stand nog: Achilles 1 1 0 0 3—0 2 B. R. C. 2 10 1 1—3 2 Heerenveen 10 0 1 01 0 Men ziet, dat Achilles een goede kans op behoud heeft, en als ze morgen wint wat wel gebeuren zal! dan is de oude Drentsche club vrijwel behouden voor de eerste klasse. DE DERDE KLASSERS, Nog eenmaal een volledige bezetting. 't Is ruim half April en nog een volledige programma-bezetting. Maar het is dan ook meteen de laatste keer, indien tenminste al- el vastgestelde wedstrijden doorgang vin den, iets, wat inmiddels wel gebeuren zal. Er bestaat echter nog een mogelijkheid van verlenging, daar de drie of mogelijk twee onderste ploegen og in puntental gelijk kunnen komen. De meest belangrijke ontmoetingen zijn hier: Succes—K.V.V. en Beverwijk—Helder. Indien het toeval dit zou willen, dat zoowel K.V.V. als Beverwijk wint, dan komen deze teide ploegen met Succes op 13 punten te staan en krijgt de competitie nog een ge duchte „staart". Doch verliezen de Krom- menieërs en Beverwij kers, ofspelen zij gelijk, dan krijgen we hier nog een beslis singswedstrijd. Een aardige puzzle, die mo gelijk a.s. Zondagmiddag nog gunstig opge lost zal worden. In het eerstgenoemde tref fen zal Succes die vorige week tegen Vo- lewijckers zulk verdienstelijk werk deed, zich wel volkomen veilig stellen. In de twee de ontmoeting meenen we, dat Beverwijk het wel niet veel verder dan een puntenver deling zal brengen. Volewijckers mag naar de Noordpunt om H.R.C. bloemetjes aan te bieden en zal mo gelijk door een overwinning laten zien, dat het een vergissing is dat niet zij op de bo venste plaats staat. De onbelangrijke ontmoeting Purmersteijn Hollandia zou voor de Purmerenders de volle winst kunnen beteekenen, waardoor ze dan nog een plaatsje op de ranglijst zou den gaan stijgen, indiende Alkmaarsche Boys zoo goed zouden willen zijn, zich bij Zaandijk te laten slaan. Een overwinning voor de Alkmaarders beteekent echter de finitief de midden-moot-plaats-bezetting en tevens een waardige sluiting van het sei zoen. Een rood-witte-zege laat ook een mooie tweede competitie-helft zien en zou tevens een prachtige revanche op de hier ge leden nederlaag (14) zijn. Alkmaarsche Boys, ge hebt in de laatste ontmoetingen laten zien, dat ge het kunt. Nog eenmaal slechts! Play up! LANGS DE N.H.V.B.-VELDEN. Ook nu weer een klein programma. Promotie-wedstrijden Zaandijk II O.F.C. I Het loopt op z'n eind en dan staan we te vens voor het feit, dat alleen de achterstal lige wedstrijden nog de revue zullen pas- seeren. Zoo bemerken we in de eerste klasse A de ontmoeting Vrone IAlkmaarsche Boys II, waarbij de mannen uit St. Pancras de gelegenheid krijgen de kampioenen te feli- citeeren en tevens zullen trachten de rood- witten zoo noodig nog een punt afhandig te maken. De Boys-reserves zullen echter hun competitie wel op waardige wijze willen besluiten, omreden we voor hen de volle winst voorspellen. W.F.C. V ontvangt K.F.C. IV, wat nog een serieuze oefening voor de Wormerveer- ders beteekent, om in hun degradatiecom petitie een zoo goed mogelijk figuur te slaan. En juist daarom kon dit treffen voor de blauwwitten nog weJ eens eenige winst opleveren. In de tweede klasse spelen de beide overige ploegen in deze pro motie-degradatie reeds hun eersten wed strijd, waartoe in Zaandijk, Zaandijk II O. F.C. I zal ontvangen. Hoe de krachtsverhou ding van beide ploegen is, is ons onbekend. Wel weten we dat O.F.C. I over een sterke ploeg beschikt. De uitslag ligt hier dus ge heel open. HET OLYMPISCH VOETBALTOURNOOI De organisatie. In opdracht van de F.I.F.A. hebben de heeren dr. P. Bauwens (Duitschland) en K. J. J. Lotsy (Nederland) een schema opgesteld voor het Olympisch voetbaltoui- nooi. dat er als volgt uitziet: De eerste ronde van h.t hoogtournooi wordt op 3 Augustus te Berlijn gespeeld. Zestien landen kunnen aan de wedstrijden van de eerste ronde deelnemen. Indien minder dan 13 landen zich voor deelne ming hebben aangemeld zal yóór 30 Juni worden bepaald op welke wijze het tour- nooi zal worden afgewikkeld. Indien meer dan 16 inschrijvingen wor den ontvangen, dan zullen volgens besluit van de F.I.F.A. voorwedstrijden worden gespeeld in de week van 26 Juli tot 1 Au gustus in verschillende steden van Duitsch- land met uitzondering van Berlijn. Deze wedstrijden behooren tot het Olympisch voetbaltournooi, de reiskosten der deel nemers van Berlijn naar de plaats, waar gespeeld wordt, zullen worden gedragen door het Duitsche organisatiecomité voor ten hoogste 25 personen. De landen, die in de voorwedstrijden en in de eerste ronde van het hoofdtournooi uitvallen, zullen voor een troosttournooi werden uitgenoodigd, georganiseerd door den Duitschen Voetbalbond. Het troost tournooi zal worden afgewikkeld volgens bekersysteem, waarbij drie prijzen ter be schikking worden gesteld, n.1. door den Rijkssportleider Von Tschammer und Osten door den Duitschen Voetbalbond en door 'den voetballeider Felix Linnemann. De ontmoetingen voor het troosttournooi vangen met de eerste ronde aan op Vrijdag 31 Juli in verschillende Duitsche steden. De winnaars van de wedstrijden, gespeeld in de eerste ronde van het troosttournooi, komen met die landen welke in 't hoofd tournooi in de eerste ronde zijn afgevallen, in de tweede ronde van het troasttournooi, die op 7 of 8 Augustus plaats vindt. De derde ronde wordt gehouden op Woensdag 12 Augustus. Verdere ronden worden gespeeld naar gelang van het aantal inschrijvingen voor het troosttournooi op 14, 18 en indien noo dig op 22 Augustus. Ook de kwestie der reis- en verblijf kosten is geregeld en deze worden voor ten hoogste 25 personen per land door den Duitschen Voetbalbond gedragen. De net to-opbrengst van de in net troosttournooi gespeelde wedstrijden komt voor twee derde gedeelte ten goede aan de aan het troosttournooi deelnemende landen cn voor een derde deel aan den Duitschen Voetbalbond. De verdeeling der opbrengst over de deelnemende landen zal geschieden op basis van de recettes, ontvangen bij de door die landen gespeelde wedstrijden. ZWALUWEN—ROODE DUIVELS. Het elftal der Roode Duivels samengesteld. Het elftal der Roode Duivels, dat Woens dag 22 April a.s. te Den Haag tegen de Zwaluwen zal uitkomen, is als volgt sa mengesteld: Doel: Braet (C. S., Brugge). Achter: Pavericka (Antwerpen, F. C.) en Smellinckx (Union, St. Gilloise). Midden: Dalem (Standaard, Luik), Stijnen (Olympique, Charleroi) en Claessens (Union, St. Gilloise). Voor: de Vries (Antwerpen F, C.), La- mot (Daring) of Ceullers (Beerschot), RaymoncJ Braine (Sparta, Praag), Isen- borghs (Beerschot) en Herremans (Da ring). Als reserves zijn aangewezen Badjou (Daring), Joacim (Olympique, Charleroi), Meuldermans (Beerschot), Capelle (Standaard, Luik) en Franckx (Lyra). Wielrennen. DE OMLOOP VAN NOORD-FRANKRIJK. Van Schendel winnaar. Gister werd de laatste etappe gereden van den jaarlykschen wegwedstrijd, den zoogenaamden omloop van Noord-Frank rijk, waarin onze landgenoot van Schendel zich tot nu toe zoo bijzonder onderscheidde, door zijn constant goede rijden, waarmee hü de eerste plaats in het klassement ver overde. Deze laatste etappe leidde van Amiens naar Boulogne Sur Mer, een afstand van 200 K.M. Winnaar dezer etappe was Tanne- veau in den tijd van 6 uur 25 min. 7 sec., in de sprint gewonnen voor Buyck. Van Schendel werd in deze etappe 26ste met een tfjd van 6 uur 27 minuten 13 seconden, doch wist zich niettemin in het klassement te handhaven. Met 'n totalen tyd van 19 uur 3 minuten 35 sec. behaalde onze landgenoot de overwinning in den Omloop van Noord- Frankryk, een prestatie, die bewondering afdwingt, indien men bedenkt, dat hij ren ners als Moerenhout, Sylvere Maes, Feli- cien Vervaecke, Bonduel, Tanneveau, Ri- gaux, Marcel Kint en vele anderen achter zich heeft gelaten. Het resultaat van de etappe Amiens Bourgogne was: 1. Tanneveau 6 uur 25 min. 27 sec.; 2. Buyck, zelfde tijd; 3. Maye 6 uur 26 min. 13 sec.; 4. Kint 6 uur 26 min. 13 sec. Het eindklassement werd: 1. A. van Schendel (Nederland) totaal- tijd 19 uur 5 min. 35 sec.; 2. Christiaans 19 uur 7 min. 26 sec.; 3. Moerenhout 19 uur 7 min. 55 sec,; 4. Sylvere Maes zelfde rijd; 5. Felicien Vervaecke zelfde tijd; 6. Bonduel 19 uur 9 min. 23 sec.; 7. Oubron 19 uur 10 min. 55 sec.; 8. Tanneveau 19 uur 11 min. 11 sec.; 9. Planckaert 19 uur 11 min. 39 sec.; 10. Rigaux 19 uur 14 min. 36 sec. (Uiteluitend °e hands artikelen). Van 1—5 regels 35 cent b(j vooruit betaling. TE' KOOP JONGENSRIJWIEL 3.50, DAMESRIJW. 7.50 (met Torpedor..), HEERENRIJW. 6.00 (m. Torpedon.), MOTORRIJWIEL voor spotprijs. LIMMERHOEK 18. AANGEBODEN keurige moderne TREK- WAGEN (voor 2 kindertjes) 5.—. Op vouwbare SULKY, als nieuw, 3.50. SOUGE, Prins Hendrikstr. 28. STOFZUIGER van 115 zoo goed als nieuw voor 35. SPOORSTRAAT 69. TE KOOP VRACHTFORD 1928, prijs 100. S. OORBEEK, Heul 71. Brandkast, Schrijftafel, beste Veeren- bedden, Bedden, Schuiftafel, Ledikanten, Kasten, Kleeden, Zeil, alles voor spotpry- zen, z. g. a. n. Ook ruilen. P. VENNIK, Koningsweg B 30. TE KOOP zoo goed als nieuwe KIN DERWAGEN prijs 8.75. Adres MIENT 16. TE KOOP z. g. a. n. H. en D. Rijwiel 15 per stuk, Flink Meisjesrijwiei 10, mooie solide wit en zwart geëmail. For nuizen vanaf 7.50 tot 20, H. Kachels. S. VISSER, Smederij,- Kooimeeriaan. Pracht Spiegelkast 15, wit geëmailleerd Gasfornuis 12.50, Pracht Wit Kolenfor- nuis 17.50 z. g. a. n. Nog eenige prima Winterjassen vanaf 1. Veerenbed 1.50, Ledikant 2.50. DEKKER, Laat 182. Pracht HEERENRIJW. „kruisfame" met Torpedon. als nieuw 15.00, pracht Da- mesrijw. m. Torpedon. 14.00, Meisjesfiets 9-12 jaar 12.50, Transport 6.00, enz. NIEROP, Koningsweg 40. Prima Damesrijwiel z. g. a. n. 12.50, Kinder- m Jongensrijwielen. Rijwielen vanaf 4, o.a. Gazelle, Simplex, Magneet, Germaan, enz. moderne Duitsche Piano z. g. a. n. 65. DEKKER, Laat 182. TE KOOP mooie HANDWAGEN op gummiwielen, z. g. als nieuw. Te bevragen „De Valk", Telef. 3939, Heerenstraat C 10, Alkmaar. -T- i i Prima Naaimachine werkt voor- en achteruit 8.50, Singertrapmachine z. g. a. n. 20, pracht Singerringspoel machine, als nieuw (laatste model). Koopje. Machi nes vanaf 4. DEKKER, Laat 182. Het rykspropaganda-ministerie in Berlijn heeft een geheime beschikking uitgevaardigd, die het lot van vele ge heime documenten heeft gedeeld: haar inhoud is wat vroeger en wat nauwkeu riger bekend geworden, dan bü de niet vertrouwelijke stukken het geval pleegt te zijn, aldus dr. Georg Bernhard in een brief aan de „H. C." By deze be schikking spreekt dr. Göbbels over dr. Eckener, den leider der Zeppetm- maatschappij, den ban uit. Da kranten binnen de grenzen van het Derde Rijk mogen in he'. vervolg noch zijn portret pu'oliceeren, noch één enkelen regel over hem schrijven. De reden van deze strenge straf schünt te zijn, dat dr. Eckener den rükspropaganda- minister moeilijk heden in den weg moet hebben ge legd bij de gebruik making van hst luchtschip in de verkiezingspropa ganda. Maar voor alles wordt hem verweten, dat hy der nog te bouwen geweigerd heeft een hy geweigerd heeft een der nog te bouwen Zeppelins met den naam „Adolf Hitier" te laten doopen. Over de motieven, die hem tot een dergelijk verzet bewogen hebben, is niets bekend geworden. Betreft het hier politieken tegenstand of slechts persoonliike eigenzinnigheid? Uit den aard der zaak zyn beide gevallen bü dr. Eckener mogelyk. Een echte Fries. Want om dezen Sleeswijker heeft altyd een geheimzinnig waas gehangen. Zooals velen zyner Friesche volksgenooten is hü raadselachtig en onpeilbaar. Sommigen houden hem voor sluw, listig en geslepen. Anderen weer zijn van oordeel, dat deze „kapitein der groote luchtvaart" slechts eigenschappen heeft aangenomen van de bereisde kapiteins der zeeschepen: de groote eenzaamheid der vele gevaarvolle uren, waarin zij alleen de verantwoorde- dr. Eckener lijkheid voor de aan hun hoede toever trouwde goederen en mënschenlevens te dragen hadden, maakt hen gesloten van aard en weinig mededeelzaam, zonder dat hun gevoeligheid er door benadeeld wordt. In wezen echter is bü de meeste menschen, die met hem op de een of andere manier in nauwer contact zyn gekomen, die twyfei achtergebleven, welke de dichter samenvat in de woorden: „Niemand weet, waarin hy gelooft". Reeds de beginperiode van Eckener s loopbaan, die hem tenslotte tot de hoogten van den wereldroem heeft gebracht, hangt in het onzekere. In de biografische hand boeken wordt in het algemeen gezegd, dat dr. Eckener na ziin studie in economie en geschiedenir, in Friedrichshafen aan het Bodenmeer hst leven van een geleerde leidde en daar graaf Zeppelin leerde ken nen, voor wen hij als publicist werkzaam ia geweest. Dit steunt zeker niet volledig op de waarheid. Want Hugo Eckener was na de beëindiging van zijn universitaire studies van niets zoo ver verwyderd als van lucht vaart en zepnelins, Hy was allereerst eco nomisch medewerker aan de Frankfurter Zeitung, In dit blad nolemisserde hij eens met graaf Zeppelin. Eenigen tijd later ech ter in Friedrichshafen of ergens anders beleefde hy zijn Damascvs en kort daar na werd hij van den critischen Saulus tot een propagandistischen Paulus. David Schwarz. Hoe kwam de toen 40-jarige historicus en econoom er tos zich met graaf Zeopslin en zijn luchtschepen bezig te houden? Er zijn menschen, die beweren, dat de schakel de stryd was van een „Joodsche weduwe" met graaf Zeppelin om de prioriteitsrechten van haar gestorven echtgenoot. Het „styve prin cipe", de constructie van een vasten metalen scheepsromp, het groote „kenteeken" van den Zsppelin, is ramelük nooit het geeste- lüke eigendom van den ouden Württem- bergschen cavalerie-generaal geweest, maar door een anderen autodidact uitgevonden, den ingenieur David Schwarz, vader van de internationaal bekende operazangeres Vera SchwarZ. Reeds in het jaar 1892 had hü voor het eerst in Petersburg proeven gedaan met een stijf luchtschip, maar die pogingen mis lukten door het zeer slechte materiaal, waar Schwarz op aangewezen was. Hy zette zich echter opnieuw aan den arbeid en bood het verbeterde model aan de Duitsche rsgee- ring aan. Den 31den Januari 1897 kreeg hy totaal onverwacht tüdens een wandeling m Weenen een telegram van de Duitsche auto riteiten, waarin hü uitgenoodigd werd in Berlyn een proefvlucht te komen onder nemen. De uitbetaling van 300.000 mark werd hem in het vooruitzicht gesteld wanneer do proef zou slagen. Dit plotselinge aanbou greep den uitvinder zóó aan, dat hü dor.» een beroerte getroffen werd en stierf. Zijn weduwe zette echter de proefvlucht door die op het vliegveld Tempelhof te Berlij.i plaats vond en volkomen gelukte. Eerste Zeppelin vernield. Slechts door een verkeerde landingsma- noeuvre werd het luchtschip totaal ver nield. Onder de vele honderdduizenden toe schouwers, die dit debuut bijwoonden, be vond zich ook graaf Zeppelin, die het prin cipe van den metalen ballon overnam en tegen wien zich nu de weduwe keerde als erfgename van den uitvinder. In Februari 1893 verwierf Zeppelin het recht tot exploi tatie van Schwarz' uitvinding voor de ge- heele wereld. Hoewel in de eerste octrooien van graaf Zeppelin tot het jaar 1895 van het „styve" principe geen sprake was, bestreed de eige naar toch steeds de meening, als zou Schwarz alleen de geestelüke vader er van geweest zün. Hij was op dit punt zoo ge voelig, dat hü naar aanleiding van een der- gelüke bewering, in het tüdschrift „Die Zu- kunft" deze in een brief aan den uitgever Maximilian Harden trachtte te weerleg gen. Of hierin dan wel in andere dingen de laatste aanleiding tot het contact tusschen den graaf en dr. Eckener heeft gelegen aan het feit, dat hü er in slaagde zün tegen stander, die een zeer handig schryver was, te bekeeren, dankt Zeppelin in ieder geval voor een groot deel zijn succes. Immers op de studie en de activiteit van dr. Eckener berust inderdaad de snelle en verkeers- zekere ontwikkeling van de luchtvaart met bestuurbare luchtschepen, zoodat deze energieke man, technisch oorspronkelijk een leek, in den oorlog de instructeur van de geheele Duitsche luchtmarine werd. De groeiende populariteit van den naam Eckener in Duitschland is niet slechts te danken aan de ongetwijfeld groote techni sche prestaties van den drager, doch in de eerste plaats aan zyn propagandistische be kwaamheid. Hy heeft steeds opnieuw kapi talisten weten te interesseeren. Ook het monopolie van de beridhten over zyn eerste groote tochten verkocht hy zeer zakelyk aan den meestbiedende, ongeacht zijn poli tieke kleur. Na een langen strijd tusschen de demo cratische Ullstein-uitgeverij en het Duitsch- nationale dagbladconcern van dr. Hugen- berg behaalde eindelijk Hugenberg de overwinning en verkreeg de publicatie en berichtgeving over de geheele wereld voor 'n bedrag dat men destijds fabelachtig hoog vond. Eckeners politiek. Deze nauwe band met den Duitsch-na- tionalen gangmaker van Adolf Hitier ver hinderde niet, dat men dr. Eckener evenals voorheen voor een overtuigd democraat hield. Van huis uit was hy dat zeker. Zijn sterk ontwikkeld erfelyk onafhankelük- heidsgevoel, ook zyn leven in het vrije Württemburg, zullen er wel toe hebben bygedragen, dat hü in 1918 by den val van het keizerschap geen tranen heeft vergoten. Zeker is dat hy nog in 1932 in principe niet afwüzend ertegenover stond, dat men hem als rykspresident voor de linksche partyen candidaat zou stellen. In het begin van dat jaar zochten allen, die de herkiezing van maarschalk Hinden burg wilden verhinderen, een populairen tegen-candidaat. Een geestdriftige groep jongeren vatte het plan op, Eckener als candidaat te stellen. Deze jongeren hadden ir. een salon in een Berlijnsch hotel, waar Eckener destüds logeerde, een lange be spreking over een eventueel programma, waarbü bleek, dat Eckener wel een erg grove voorstelling van de politieke proble men had. Doch anderzyds bleek bü hem een uitgesproken democratische overtuiging. Plij was in ieder geval bereid als candidaat van het vrije burgerdom den strüd met den ouden soldaat te wagen. Is Hugo Eckener nu dezelfde gebleven die hü steeds scheen te zyn? Een voorzichtig laveerende, alle stormen zoo mogelijk om zeilende, sluwe kapitein, die zyn innerlyk niet gemakkelijk prijs geeft? Men had reeds uit zijn zwygend verder werken in het Der de Ryk geconcludeerd, dat hü vrede met dit regime had gesloten en zichzelf had „gelijk geschakeld". Waarom acht hij dan thans het oogfxiblik gekomen om door zijn weigering den naam van Adolf Hitier voor één van zijn luchtschenen te aanvaarden, van zich te doen spreken? ZON-AANBIDDING IN HONGARIJE. De „Daily Telegraph" meldt uit Boedapest, dat dezer dagen te Oroshaza (een stadje van ongeveer 20.000 inwoners in de Hongaarsche provincie Bekes) een barbaarsche plechtig heid heeft plaats gehad, welke een herleving schijnt in te luiden van het Turaansche ge loof, een heidensche godsdienst, welke zeer veel gelijkt op het Duitsche heidendom van generaal Ludendorff. By het aanbreken van den dag werden twee halvemaanvormige lidteekens getee- kend in de wangen van een pasgeboren kind. Dit geschiedde door den „sjaman", of priester, van den nieuwen godsdienst. De vader van het aldus voor zyn leven door deze heidensche ceremonie verminkte kind is een welgesteld man, zekere Andreas Janko. Voor het aanbreken van den dag verza melden eenige honderden mannen zich op een lagen heuvel. Vele vrouwen waren in het wit gekleed. Toen de zon aan den hori zon verscheen ontstaken de in fantastische gewaden gestoken priesters vuren. Een bloedroode vlag, waarop een gouden zon afgebeeld stond, werd geheschen. Er werden gezangen aangeheven ter eere van de zon. De godheid van dezen cultus wordt uitgebeeld door den God Hadur, die bekend is uit de Hongaarsche mythologie. In naam van dezen Hadur verleent de rijksbestuurder, admiraal Horthy, den Hon- gaarschen titel „held".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7