IUw hu bedekt niet alleen... ROOKWEDSTRIJD TE URSEM. De terreur in Spanje. Werkverschaffing en aanbesteding. Vervolgens bracht dr. Eles de twee halve maanvormige inkepingen aan op de wangen van het luid huilende kindje. Hij kuste het op het voorhoofd en zeide: „ik geef je den naam Arpad". Arpad was de eerste koning van Hongarije, toen de Magyaren zich in Europa vestigden. BRITSCHE ONDERDANEN IN ITALIË GEARRESTEERD. Uit Nice wordt gemeldt, dat de twee Britsche onderdanen, de 53-jarige Johnston en de 16-jarige Privett, die sedert Zondag niet in hun hotel te Memtone waren terug gekeerd, thans zijn opgesloten in de ge vangenis te Ventimiglia aan de Italiaan- sche grens. Het verluidt, dat zij gearresteerd wer den, omdat zij zonder geldig paspoort over de grens waren gegaan. De vice-consul van Groot Brittannië heeft stappen gedaan te Ventimiglia, ten einde hun invrijheidstelling te verkrijgen. Sedert 7 April vertoefden zij te Memtone. Het schijnt, dat Johnston geen vergun ning is verleend, zich met zijn relaties te Londen in verbinding te stellen. BOTSINGEN TE TEL AVIV. Bij de begrafenis van een Grieksch- joodsch immigrant die in de nabijheid van Nablus (Palestina) door Arabische bandie ten was gedood, ontstond een botsing tus- schen politie en demonstranten. Hierbij werden vele Engelsche- en joodsche poli- tie-beambten geond door steenworpen. Tusschen duizenden joden en Arabieren ontstond bij de begrafenis een gevecht en vele personen werden door slagen met den wapenstok gewond, toen de politie tus schen beide kwam. Algemeene staking geëindigd. De algemeene staking in Spanje is in den afgeloopen nacht te twaalf uur be ëindigd. Madrid was gisteravond rustig, doch uitgebreide voorzorgsmaatregelen waren genomen. De politie fouilleerde de enkele personen, die zich op straat bevon den. De troepen waren geconsigneerd in de kazernes, de avondbladen verschenen wel, doch konden niet worden verkocht, aangezien de verkoopers staakten. In de straten functioneerde alleen de gasver lichting. In alle provincies zijn de leiders van de „Spaansche Phalanx" gearresteerd. Te Madrid deed de politie huiszoeking in verscheidene particuliere woningen en vele leden van de Spaansche Phalanx werden gearresteerd wegens het onwettig bezit van wapenen. Zij zullen voor den politierechter terechtstaan. Uit Barcelona wordt gemeld, dat in ge heel Katalonie alles rustig is. De onlusten in Madrid hebben geen invloed gehad op den toestand aldaar. Sedert begin Maart hebben daar geen ongeregeldheden meer plaats gehad. Hooge officieren in hechtenis genomen. Verscheidene hooge officieren van het leger en de civiele garde zijn in hechtenis genomen, omdat zij gisteren niet, zooals de regeering had gelast, in de kazernes zijn gebleven. Sommigen hebben de be grafenis van den luitenant der civiele garde bijgewoond. 200 fascisten gearresteerd. Te Madrid zijn sedert Donderdagavond 200 fascisten gearresteerd. Voorts zijn, naar uit betrouwbare bron wordt gemeld, eveneens 25 leden der civiele garde, waar onder officieren, gearresteerd. In het op perbevel van de civiele garde, en naar men zegt ook in het leger, hebben reeds tal van mutaties plaats gevonden. Een „fraai" lijstje. In de Cortes verklaarde de monarchis tische afgevaardigde Sotelo, dat in den tijd van 16 Februari tot 2 April van dit jaar in Spanje 199 overvallen zijn ge pleegd, waarvan 36 op kerken en 58 op partijgebouwen. Verder werden 178 branden gesticht, waarbij 106 kerken een prooi der vlammen werden, 56 kerken brandden tot den grond toe af. Verder werden bij schietpartijen, bom aanslagen e. d. 74 personen gedood en 345 gewond, terwijl elf algemeene stakingen en 169 opstanden van grooteren en klei neren aard plaats hadden. ROOFOVERVAL OP EEN BAGAGEWAGEN. Te Nutley in den staat New Yersey hebben negen zwaargewapende bandieten een overval gepleegd op een bagagewagen van een personentrein, die bij dit station een kort oponthoud had. Zij hielden een treinbeambte in bedwang en maakten zich meester van 58.000 dollar, waarna zij onherkend in een gestolen auto ontkwa men. ONRUST IN ROCIIESTER. TeR°chester (Amerika) zijn Vrijdag avond alle verloven van het politieperso neel ingetrokken, terwijl hulpagenten zijn opgeroepen om de orde te handhaven in de stad. zulks in verband met een staking van 600 chauffeurs. Bij botsingen zijn eenige personen gewond. DE ONLUSTEN IN POLEN. De rust is te Lemberg weergekeerd. In een officieel communiqué wordt het aantal slachtoffers op elf geschat, doch dit cijfer is reeds achterhaald en het be draagt thans vijftien. De troepen die ter versterking waren opgeroepen, behoefden niet handelend op te treden. Het officieuze agentschap Iskra deelt mede, dat zeven politieagenten ernstig werden gewond en een 25-tal lichter. 200 personen werden gearresteerd. Tijdens de onlusten werd ook geplun derd en hadden pogingen tot brandstich ting plaats. Te Warschau hebben groepen commu nisten wegens de incidenten te Iwow ge tracht te demonstreeren. In het bekken van Sosnowitz moest de politie optreden tegen werkloozen, die voor het stadhuis demonstreerden en werk verlangden. De minister van sociale zaken heeft aan de inspecteurs voor de werkverschaf fing gevraagd, bij de voorbereiding van aanvragen om subsidies voor werk verschaffing, ernstig rekening te willen houden met het inzicht van den minister, dat daar, waar mogelijk en verantwoord, de werkverschaffingen bij wijze van aan besteding worden uitgevoerd. De minister heeft hierbij op het oog objecten als: aan leg van kanalen, verharding van wegen, aanleg van riolen, waterleidingen, zwem bassins, bruggen, e. d. Ontwateringswer- ken, ontginningen, bebosschingen, verbe tering van zandwegen, enz. worden door den minister niet als objecten beschouwd, die in de eerste plaats bij wijze van aan besteding dienen te worden uitgevoerd. De minister heeft de inspecteurs verder erop gewezen, dat een verplichting om tot aanbesteding over te gaan door hem niet wordt opgelegd, omdat, alvorens daartoe over te gaan, meer ervaring met aanbesteding móet zijn verkregen. Bo vendien wordt deze verplichting ook daarom niet opgelegd, omdat van rijks wege uitsluitend subsidie wordt verleend en de verantwoordelijkheid voor het werk moeten blijven daar, waar zij in de eerste plaats hoort, n.1. bij het gemeentebestuur en'of de corporatie, die het werk uitvoert. Echter wenscht de minister wel, dat van de zijde van de inspecteurs erop wordt gewezen, dat gemeentebesturen e. a. hun volle aandacht moeten schenken aan het vraagstuk van de aanbesteding en dat alleen dan, wanneer er gegronde bezwa ren bestaan om bij de werken als hier- voren genoemd, tot aanbesteding over te gaan, de minister toestemming zal geven om het werk op andere wijze uit te voe ren. RIJKSMIDDELEN IN HET EERSTE KWARTAAL. Ongeveer 6% millioen bij de ra ming ten achter. De rijksmiddelen brachten in de afgeloo pen maand 31.1 millioen op tegenover 30.6 millioen in Maart 1935 en 30.9 mil lioen als 1/12 der raming. In het eerste kwartaal bedroegen de to tale ontvangsten 86.3 millioen (v. j. 91 millioen) bij 92.9 millioen als 2/12 der ra ming. Wat de kohierbelastingen betreft, was eind Maart in totaal 40.2 millioen op ko hier gebracht tegen 36.5 millioen op 31 Maart 1935. DE CREDIET- EN VOORSCHOT BANKEN. De rechtbank te Rotterdam heeft uit spraak gedaan in de zaak van W. te Schie dam, gedetineerd, die aan het hoofd heeft gestaan van z.g. crediet- en voorschot banken o.a. „Eigen Hulp" in Schiedam. Den reflectanten werden groote credie- ten beloofd maar, hoewel zij veel moesten betalen, kwam van een voorschot in de meeste gevallen niets terecht. Wegens oplichting werd van W. veroor deeld tot anderhalf jaar gev?"'"misstraf. Ee eisch was drie jaar. INTERNATIONALE PAEDAGOGISCHE CONFERENTIE. Over de sociologische zijde van het probleem „leeren samenleven" sprak in de ochtendzitting van den derden confe rentiedag de heer W. T. R. Rawson, toe gevoegd organisatie-directeur van The New-Education-Fellowship naar aanlei ding van zijn onderwerp: „Vrijheid, Ge zag of Leiderschap". 's Middags was er eerst, weer in het Biologisch Laboratorium, een filmvoor dracht. Deze ging uit van „De Vereeni- ging voor Handenarbeid". De heer Van Tongeren lichtte de film toe, die op inte ressante wijze in beeld bracht, het door 18 jongens van de 5e klasse van een Haagsche lagere school in klei vervaardi gen van de Ridderzaal. Het Biol. Lab. was overvol en de filmvertooning is zeker een uitstekende propaganda voor de handenarbeid geweest. In de voortgezette middagzitting in ge bouw „Leeuwenbergh" sprak prof. Ing. Julius Glük over „Esperanto als hulp bij het leeren samenleven". Aan de hand van talrijke gegevens behandelde hij o. m. Esperanto als Congrestaai, Esperanto en de School, de paedagogische waarde van Esperanto, kinderbriefwisseling in Espe ranto, Esperanto als middel tot bevorde ring van beter „samenleven" enz. s Avonds was allereerst het woord aan Dr. Fritz Redl uit Weenen. Onderwerp: Het probleem van de opvoeding tot sa menleving en de puberteit. Vermelding verdient nog. dat dr. Redl ressante>I^f verduidelijkte met inte ressante schematische voorstellingen nu- berteisconflicten betreffende g P erder sprak nog mad. Marie-Anne Carroi van het Lucée Lamertine te Parhs over „Travail par équipes". J Hiermede kwam het eind van deze zeer geslaagde, drukke conferentiedag. DE BETUWE BLOEIT NOG NIET. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer deelt ons mede, dat de Betuwe tengevolge van het gure weer zich nog niet in bloei vertoont. Om teleur stelling te voorkomen, doet men goed eventueela tochten naar Tiel uit te stellen tot nader bericht volgt. DE GLASFABRIEK LEERDAM. Tusschen hoop en vreeze Gistermiddag heeft minister Gelissen op het departement van handel, nijverheid en scheepvaart opnieuw een langdurige be spreking gevoerd met de leiding van de N. V. Glasfabriek Leerdam en vertegen woordigers van de Leerdamsche arbeiders. Heden Zaterdag zullen partijen zich respectievelijk met de Glasindustrie te Maastricht en te Schiedam in verbinding stellen, waarna Maandag de betrokken groepen gezamenlijk ten departemcnte zullen komen voor een nieuwe bespreking onder leiding van den minister. Van deze laatste bespreking wordt gehoopt, dat zij de definitieve zal kunnen zijn. Van den directeur der fabriek vernamen wij nog, dat hij zal trachten ook de vol gende week, evenals deze week is ge schied, met 350 man personeel door te werken. Zekerheid hieromtrent kon hij echter niet geven, aangezien dit van de geldmiddelen afhangt. PENNINGMEESTER GEARRESTEERD. Van de Vereeniging brordus" te Oss. „St. Willi- Gistermiddag is te Oss op last van den officier van justitie te den Bosch gear resteerd de penningmeester van de afdee- ling Oss van den Nederlandschen r. k. fabrieksarbeidersbond „St. Willibrordus". Hy heeft zich schuldig gemaakt aan ver duistering van bondsgelden. Hoeveel deze verduistering bedraagt is echter nog niet vastgesteld. De man heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij zal naar het huis van bewaring te den Bosch worden over gebracht. HET CONSULAAT-GENERAAL VAN DUITSCHLAND TE AMSTERDAM. De gezant van het Duitsche rijk in Co- lumbia, dr. Von Hentig, is tijdelijk belast met de waarneming van het consulaat- generaal van Duitschland te Amsterdam. Dezer dagen heeft dr. Von Hentig zijn arbeid in de hoofdstad aanvaard. Dr. von Hentig heeft in breede kringen bekendheid verworven door zijn diploma tieke zending naar Afganistan gedurende den wereldoorlog. Zijn diplomatieken ar beid in Afganistan, welke onder de toen malige omstandigheden eenig in zijn soort was en door de jongste memeoires in het Engelsch in een helder licht zijn geplaatst, heeft dr. Von Hentig beschreven in een boek. dat de aandacht heeft getrokken en ook in de Nederlandsche vertaling is verschenen. Na den oorlog had dr. Von Hentig als vertegenwoordiger van Nansen de leiding van de Nansenhulp, welke den terugkeer van de krijgsgevangenen uit Rusland tot stand bracht. Hierna was hij zaakgelastig de voor Duitschland te Reval en tijdelijk te Moskou, vervolgens consul-generaal te Posen. Later volgde zijn benoeming tot consul-generaal te San Francisco, welke post hij bezette tot de Olympische spelen te Los Angelos waren afgeloopen. In het begin van 1934 werd hij tot Duitsch gezant in Columbia benoemd. LOTEN PALEIS VOOR VOLKSVLIJT. Het door de N.V. Paleis voor Volksvlijt met de houders van premie-aandeelen ge troffen accoord is zoowel door de recht bank als door het hof te Amsterdam be krachtigd, waarop de N.V. de beheerders van het Waarborgfonds heeft aangesproken, zich daarbij op het standpunt stellende, dat dit accoord verbindend is voor deze be heerders. In een te dezer zake gevoerde procedure heeft het gerechtshof te Amsterdam deze verbindend-verklaring uitgesproken. Tegen dit arrest zijn de beheerders, de N.V. Neder landsche trust-maatschappij en eenige anderen, in cassatie gekomen. Gisteren vroegen beide partijen voor den Hoogen Raad recht op de stukken, waarna de conclusie van den procureur-generaal werd bepaald op 1 Mei a.s. gelaat en halsOok van ar men, rug en schouders kan groote charme uitgaan. Gebruik dus Palmollve, de schoonheids-zeep waarin groote hoeveelheden ver zachtende olijfolie zijn verwerkt zoowel voor Uw gelaat als lichaam! i i: CT .PfR STUK j TOERISTENSCHIP VOOR ARGENTINIË. Opdracht aan Verschure en Co. te Amsterdam. Naar wij vernemen heeft Verschure en Co's scheepswerf en machinefabriek te Amsterdam van de regeering in Argentinië opdracht gekregen voor den bouw van een motorschip, dat op een der Argentiinsche meren dienst zal doen als toeristenschip. De kosten bedragen 206.000. MOTORSCHIP GEZONKEN OP WESTERSCHELDE. Alle Belgische opvarenden gered. Het Belgische motorschip „Simon Smits 3", kapitein Zaman, dat geladen met hout op weg was van Antwerpen naar Gent, is gis termiddag in de Schaar van Waarde op de Westerschelde door een hevigen storm over vallen. Daar het schip dreigde te zinken is het door de bemanning en een Nederland sche douanebeambte die zich aan boord be vond, in roeibooten verlaten. Met veel moeite en met behulp van sleep- booten, die zich in de nabijheid bevonden, slaagden de opvarenden erin Waarde te be reiken. Het schip is later vol water geloo- pen en kort daarna gezonken. DE JEUGDIGE INBREKERTJES. Het blijft gelukkig beperkt tot dit droevige viertal. De vijf jeugdige Amsterdamsche kna pen van 1014 jaar en de 18-jarige jongeman, die zich in verzekerde bewa ring bevinden, in verband met den diefstal van ruim 600 uit de brand kast in een manufacturenwinkel aan de Jodenbreestraat te Amsterdam, terwijl enkelen van hen ook andere diefstallen op hun geweten hebben, zullen heden ter beschikking van de justitie worden gesteld. Drie van de kinderen, twee broertjes en een vriendje, hebben gistermiddag op het bureau J. D. Meyerplein aan inspecteur de Vries Humel van het bureau Warmoes straat nog enkele bijzonderheden verstrekt over de door hen eenigen tijd geleden ge pleegde kleine diefstallen in winkelzaken van de perceelen 24 en 26 aan de St. Antho- niebreestraat, waar zij een busje van de Joodsche invalide geleegd en postzegels ge stolen hebben. Ofschoon nog enkele getuigen moeten worden gehoord, kan het onderzoek der po litie als geëindigd worden beschouwd. Aanvankelijk werd gedacht, dat nog en kele andere kinderen aan een en ander de bet zijn geweest, doch dit schijnt, voorzoo ver men heeft kunnen nagaan, niet het ge val te zijn. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag is te Reeuwijk bij Gouda het vierjarig zoontje van den tuinder W. J. Blom aan den Nieuwen Dorpsweg by het spelen in een sloot geraakt en verdronken. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. De 60-jarige Weduwe Scheffer, die gister morgen te Amsterdam tengevolge van het in aanraking komen met een petroleumtoe- slel in brand geraakte, is aan de gevolgen van de ernstige brandwonden overleden. INTERNATIONALE PAEDAGOGISCHE CONFERENTIE. Gistermorgen is de Internationale Paeda gogische Conferentie te Utrecht voortgezet Prof dr. J. Boeke (Universiteit Utrecht) hield een rede, waarin hij een vergelijking maakte tusschen de biologische wereldbe- schouwing en de menschenmaatschappij De belangstelling voor dit onderwem was zeer groot en er werd besloten om, al. hoewel er ditmaal geen avondzitting 'ZOü* zijn, toch een uur bij elkaar te komen om de levendige discussie voort te zetten. In de middag werd met twee Dieseltrei- nen een excursie naar den Haag gemaakt waar in de eerste plaats een bezoek bracht werd aan het Vredespaleis. De bi bliothecaris hiervan, dr. J. ter Meulen, hield daar voor de conferentie-bezoekers een rede over „De groei van het arbitraee- beginsel". Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de Dalton-H. B. S. aan de Aronskelk- weg. Namens de bezoekers sprak ir. Kees Boe ke een dankwoord. VEILIGHEID VOOR ALLES. De K. N. A. C. verzoekt ons mede te dee- len, dat de bloembollen in een vergevor derd stadium van bloei verkeeren, zoodat men recht verwacht mag worden, dat as. Zondag de bollenstreek met een druk be zoek zal worden vereerd. In verband hiermede verzoekt de K. N. A. C. alle weggebruikers de noodige voor zichtigheid in acht te willen nemen, in het bijzonder waar het binnenwegen betreft en zich te willen aanpassen aan de omstandig heden, welke het verkeer op een dergelü- ken dag met zich pleegt te brengen. Het parool blijve steeds: Veiligheid vóór alles. THANS BRAND TE JOURE. Ernstig gevaar voor uitbreiding. Om acht uur gisteravond is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in den kruidenierswinkel van den heer Marten Bosma aan het Zand te Joure. Ten gevolge van den hevigen noordwesten storm stond het geheele huis in een oogwenk in lichter laaie. Terwijl het niet lang duurde of het vuur was overgeslagen naar het be lendende perceel, eveneens een kruideniers winkel, foebehoorend aan den heer A. de Wreede. Een geweldige vonkenregen drijft over ge heel Joure, zoodat er gevaar bestaat voor de huizen, die in de windrichting liggen. Aangezien de motorbrandspuit te Joure niet voldoende krachtig is, heeft men assis tentie gevraagd in de omliggende gemeen ten. - Het vuur bedwongen. Deze brand is gelukkig beperkt gebleven tot een blok van drie woningen, n.1. de krui denierswinkel van Bosman en de woningen van den heeren Pater en de Vries. De brand bleek ontstaan te zijn in de woning van den heer Pater en zich vandaar aan de belen dende perceelen te hebben medegedeeld. De brandweer van Joure tastte het vuur met vier stralen op de motorspuit aan en na ruim drie kwartier bleek, dat men het vuur zoo goed als meester was. Assistentie uit andere plaatsen achtte men daarom niet meer noodig. Nog tot laat in den avond was men met de nablussching bezig. zonder dat de pijp Men heeft in Ursem een rookwedstrijd gehouden waarin het er om ging wie uit zijn pijpje tabak was het langst de rookwolken te voorschijn kon brengen. De burgemeester, de heer Van den Heuvel op de foto met een kruisje aangeduid heeft dapper meegerookt, al is U er dan ook niet in geslaagd den eersten prijs in dit tournooi te veroveren. Ook de dokter en een pastoor waren van de pa U- lantf Werd georganiseerd door den R. K. Landarbeidersbor.d St. Deus Dedit en de opbrengst kwam aan ariTl strijkje en^8/^ e°edc' De firma Niemeijer te Groningen had gratis de tabak voor dezen wedstrijd geleverd. Er speelde ee er nog maar \win?gc&con°0nen Waren a^s suPP°rters aanwezig. In eiken pijpekop zat 4 gram tabak en na een uur tijd ware Na ruim 1 uur wist de heer r,u De aanwezige dame* akkertei> slotte de overwinning te behalen. 19 nu ten de kampioene van" deTavtnd V°°rbeeld met sigaretten gevolgd en mej. Gré van Stralen was met een tijd va De heer Prins reikte een groot aantal prijzen uit waarna de gezellige avond met een dansje werd besloten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8