Minister opent Abbe-museum te Eindhoven. ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 18 APRIL 1936 Jaarvergadering Vrijzinnig- Democratischen Bond. Openingsrede van Prof. Kranenburg. tBuUgdaud Sensationeel incident in de gevangenis. Bij het overlijden van Jhr. Hr. Ruijs de Beerenbrouck. Openingsrede door excellentie Slotemaker de Bruine. DRAAD IN DE SCHROEF. Prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruïne, de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft hedenmiddag om 12 uur één van de modernste musea van ons land, het museum dat de gemeente Eindhoven van den grootindustrieel H. J. van Abbe ten geschenke heeft gekregen, geopend. In de ruime, stemmig verlichte hall van het museum had zich om half twaalf een groot aantal gasten en genoodigden ver zameld, tot wie de burgemeester van Eindhoven, de heer A. Verdijk, een wel komstwoord sprak. Onder hen merkten wy naast minister Slotemaker de Bruïne o.m. op: Z. Exc. mr. dr. L. N. Deckers en eenige Tweede Kamerleden en vele ande ren. Het was ruim een driehonderdtal ge noodigden dat de plechtigheid bijwoonde. De heer H. J. van Abbe, die in 1933 het kapitale bedrag van ongeveer 300.000 ter beschikking van de gemeente stelde voor den bouw van dit museum, droeg met een beknopt woord zijn geschenk officieel aan de gemeente over. Daarop verklaarde minister Slotemaker de Bruïne het museum met een korte rede, waarin hij de waardeering der re geering voor de schenking van den heer van Abbe uitsprak, voor geopend. Een slotwoord van den burgemeester maakte san het officieele gedeelte een einde er. etn begin aan den rondgang door de tien zalen van het museum, waarbij de directeur, dr. W. J. A. Visser, tekst en uitleg gaf. Het geheele museum is opgetrokken uit handgevormden baksteen, die slechts in de lambriseering van de hall geglazuurd is. Ter gelegenheid van de opening is van af heden tot en met de Pinkstei dagen een tentoonstelling van schilderijen'en beeld houwwerk van hedendaagsche Nederland- sche kunstenaars in het museum onder- gebiacht. De eerste zaal is gewijd aan Btabantsche schilders, van wie werken van het laatste decennium de wanden vullen, de volgende zes zalen en twee kabinetten bevatten schilderijen, teekenin- gen en beeldhouwwerk van kunstenaars uit hec geheele land, terwijl in de tiende zaal uitsluitend werk van Limburgsche schilders is opgehangen, eveneens van de laatste tien jaren. Het doel van het van Abbe-museum ;is het verzamelen van hedendaagsche kunst werken, uitsluitend schilderijen en beeld houwwerk, waaraan later misschien kunst- nijverheidsproducten worden toegevoegd. De kunstenaars worden persoonlijk uitge- noodigd om hun werk te exposeeren, waar bij de Museumdirectie natuurlijk als eerste eisch stelt dat hun werk een hoogen graad van technische ontwikkeling en artistici teit bezit. De commissie van toezicht is daar borg voor en dient dan ook van ad vies bij eventueele aankoopen. Omstreeks één uur had het gezelschap zijn rondgang beëindigd. Zeer verrast Was men op dat oogenblik een met vaandel en hooge hoeden getooid fanfarecorps vobr het bordes van het museum te vinden, dat op echt Brabantsche wijze den minister een aubade bracht. Tot slot verzamelden de genpodigden zich aan een lunch in hotel Royal. Vandaag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de buitengewone algemeene vergadering van den vrijzinnig-demo- cratischen bond, welke Zaterdag en Zondag wordt gehouden, aangevangen De voorzitter van het hoofdbestuur, prof. mr. R. Kranenburg, sprak de openingsrede uit, waarin hij o.m. zeide: In de korte spanne tijds, die ons van de laatste algemeene vergadering scheidt, heb ben zich de nieuwe staatkundige en inter nationale verhoudingen nog verder ontwik keld in ongunstigen zin. Orr.trept verschil lende punten ten aanzien waarvan toen nog een onzekerheid bestond is vrijwel zeker heid gekomen. Geen gelukkige zekerheid, de dreiging neemt toe. Dit is, partijgenooten, het noodlottige, dat meer en meer de openbare meening in de verschillende landen het verloop der ge beurtenissen gaat zien als een natuur ge beuren, dat niet meer door bewust genomen maatregelen te stuiten is. En de fatale aarzeling ontstaat om be slissingen te nemen van verstrekkende ge volgen, besluiten, waarvan men niet met ze kerheid weet, of zij gesteund zullen wor den door de publieke meening van het eigen land. Een toestand, die een onmiskenbaar voordeel oplevert voor die leiders van sta ten, die alles op alles zetten, een voordeel voor de staatkundige „va banque"-spelers, die politiek drijven onder het motto „alles of niets". Voor ons, democraten, is dit éen menta- liteit, die wij verfoeien, voor ons is regee- ren geen spelen, maar moeizame, dagelijk- sche arbeid, geen spasmodische besluit vorming, maar gere gelde vorming van nieuwe waarden voor allen, het scheppen van steeds doeltref fender vormen 'voor de behartiging van aller belang, met er kenning van ieders rechtssfeer. Evenwel, Pmf lt wij hebben nu een- Kranenburg maal te leven jn een wereld, waarin met die andere mentaliteit te rekenen valt. Hoe moet men daartegen over zyn leven inrichten? Kundige groepeering thans is gesteld. De taak van een politieke partij is mede te werken aan de voorlichting der openbare meening, en deze te maken tot een regelen de macht. Spr. verwacht, dat de beraadslagingen op deze algemeene vergadering zullen worden gevoerd in dezelfde geest. 1( >,Pour se disputer, il faut etre d'accoord welnu, accoord gaan wij, wat ons beginsel betreft, goede vrijzinnig-democraten zijn wij allen en wij beschouwen elkaar ook als zoo danig, hoop ik. Wij zijn verder allen goede Nederlanders en wij beschouwen elkaar ook als zoodanig. En als goede en vrije Ne derlanders zullen wij bij onze beraadslagin gen steeds bedenken, welke verantwoorde lijkheid op ons, als burgers van dit ons va derland met zijn vrije instellingen is gelegd, mede-verantwoordelijkheid voor het bestaan en het welzijn van dit land en volk, w.aar- mee wij ons met alle vezelen van ons be staan verbonden voelen, voor zijn bestaan en welzijn en voor zijn instellingen voor zijn' recht van bestaan als zelfstandig en ge lijkwaardig deel der groote staten-gemeen- schap, voor zijn cultuur, wier toekomst af hangt van de erkenning en verwezenlijking van- rechtsbeginselen ook tusschen de sta ten. Hierna opende spr. de buitengewone al gemeene vergadering. AUTO-ONGELUKKEN NABIJ ZWOLLE. Eén persoon ernstig, twee licht gewond. Vannacht omstreeks half één is op den Meppelerweg te Zwolle een auto, bestuurd door den heer Uitenbogaard uit Apeldoorn, door nog onopgehelderde oorzaak tegen een boom gereden en totaal vernield. Door om wonenden en manschappen van de nabij gelegen marechaussee-kazerne is de heer U., die deerlijk gewond was, uit z'n benarde positie bevrijd. De man, die in zorgwekken- den toestand verkeert, is overgebracht naar het Sophia-ziekenhuis te Zwolle. Daar hij Zaterdagochtend nog steeds bewusteloos was, kón hij nog niet gehoord worden. Op dezelfde plaats had Zaterdagmorgen te half acht een tweede ongeval plaats. Van een auto uit Dedemsvaart besteedde de chauffeur zooveel aandacht aan den langs den- kant liggenden vernielden wagen, dat hij de macht over het stuur kwijt raakte. Hij 'reed boven op hét autowrak en kwam vervolgens tegen een boom tot staan. Ook (leze auto werd geheel vernield. De twee inzittenden kregen verwondingen van niet ern§tigen aard. Zij werden naar de. mare chaussee-kazerne- gebracht, waar zij, door inmiddels gewaarschuwde doktoren, bonden werden. Die echter weten te ontsnappen. Een tiental Zwolsche winkeliers is het slachtoffer geworden van vier flesschentrek- kers, die voor Paschën groote inkoopen heb ben gedaan en naar thans is gebleken, daar na zonder betalen zijn vertrokken. Het be treft hier de gebr. W. en K. Kriegers en hun vrouwen, allen Quitschers, van wie de eerste kapper te Zwolle is geweest en dé laatste taxi-ondernemer te Hattem. Beide zaken zijn echter verloopen. Het bleek, dat speciaal mode-artikelen voor dames en hee- ren van hun gading zijn geweest. In totaal hebben zij de gedupeerde winkeliers voor ongeveer 700 opgelicht. Met een vracht auto is het gezelschap naar de Duitsche grens vertrokken. Hier werden de echtparen eenigen tijd vastgehouden, doch de telefoni sche informatie te Zwolle leverde'niet vol doende bezwarend materiaal op om het viertal vast te houden. Pas toen men hen had laten vertrekken naar Krèfeld kwam bericht uit Zwolle, dat er klachten waren ingediend en dat men hen moest vasthou- den. De in allerijl genomen maatregelen om de goederen te achterhalen'zijn zonder re sultaat gebleven. MOTORBOTTER IN NOOD. Boot van Urk brengt j redding. In den vliegenden storm van gistermid dag is ten zuid-oosten van Urk van den mo- torbotter Urk 102 dé zëilval gebroken, waar door het schip aan dé woede van den Wind en golven was overgeleverd. Op de haven had men evenwel gemerkt, dat er met het schip iets niet in orde was. In - allerijl voer de Uk 194 ter assistentie uit. De bemanning..van .dit schip mocht na heel veel moeite gelukken het vaartuig te naderen, terwijl het redding- brengende schip manoeuvreerde, verloor de Uk 192 het anker. Tenslotte kregen de schepen -con tact met elkaar, waarna de Uk 192 veilig in de Urkerh'aven kon worden binnenge bracht. Het laatste optreden in het openbaar van den overledene, tijdens zyn rede op R. K. Landdag te Am sterdam in Febr. 1936. den verj H. K. H. PRINSES JULIANA TE ARNHEM. Op het diner bij baron v. Heemstra waren ook de heer en mevr. v. Schelven uitgenoodigd. H. K. H. Prinses juliana, die. strikt in cognito eenige dagen te Arnhem logeert ten huize van den commissaris der koning in in de provincie Gelderland, mr. S. baron van Heemstra, gebruikte gisteravond het diner in de ambtswoning van baron van Heemstra aan welk diner o.m. aanzaten dr. A. van Schelven uit Velp, met mevrouw Schelven, die dezer dagen uit Abessinie zjjn teruggekeerd. Prinses Juliana heeft gisteren verschillende uitstapjes in de om geving van Arnhem gemaakt. SMOKKELENDE PINDANEEZEN. In de Duitsche grensplaats Kaldenkirchen bij Venlo hebben gistermiddag Duitsche douanebeambten twee pindachineezen aan gehouden, die elk een koffer met stukken luxe-zeep uit Duitschland wilden meene men. Bij onderzoek bleek, dat elk stuk zeep een bankbiljet van 500'mark bevatte. De chineezen werden gearresteerd en de koffers met inhoud in beslag genomen. DE JONGSTE SALARISVERLAGING VOOR DE RIJKSAMBTENAREN. Opbrengt V/ó millioen meer dan ver wacht was? De heer Moller wil dit bedrag voor de - werklooze onder wijzers beschikbaar gesteld zien. Het Tweede Kamerlid' Moller heeft aan de ministers van financiën, onderwijs, k. en w. de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist,'dat 'de laatste'5 pet. ver laging der bezoldigingen van rijksamhbte- naren ongeveer anderhalf millioen meer heeft opgebracht dan de berekening u van de regeering. 2. Zoo ja, is de regeering dan niet ,van meèning, dat ten minste een deel van deze gelden zeer nuttig besteed kan' worden voor de tewerkstelling van werklooze onderwij zers en leeraren, daar voor deze werklooze personen of in het geheel niets of buitenge woon weinig gedaan wordt om hen te wérk te stellen overeenkomstig de opleiding die zijn ontvangen hebben? 3. Is de regeering niet van oordeel, dat voor deze werkloozengeen werk behoeft gezocht te worden, en dat veel velen van dezen gemakkelijk, bijv. in de plaats van hun inwoning of in dicht bij gelegen plaat sen, te wérk kunnen gesteld worden in het onderwijs tegen betrekkelijk lage vergoe ding, zoodat zij zich zelf kunnen bedrui pen? 4. Is ook de regeering niet oyertuigd, dat niet alleen deze werkloozen veel baat zul len kunnen hebben van een dergelijken maatregel, maar dat ook het onderwijs zeer veel voordeel ut deze tewerkstelling zal kunnen trekken? 5. Is de regeering voornemens binnen korten tend maatregelen te nemén, om zoo- veleri als mogelijk is in bovengenoemden geest aan passenden arbeid te helpen? PRESIDENT VAN HET GERECHTSHOF TE ARNHEM OVERLEDEN. Hedenmorgen is op 68-jarigen leeftijd in het Diaconessenhuis te Arnhem overleden mr. dr. C. W. Maris, president van het ge rechtshof te Arnhem. Mr .-Maris promoveerde in '1891 tè Leiden op het proefschrift „De exceptie van onbe voegdheid". - i ::In 189'6 -Werd Hij 'ambténaar van 'het Open baar Ministerie- bij- het kantongerecht te Arnhem, vervolgens aldaar rechter 'in de rechtbank, raadsheer; inhet gerechtshof; vice-president 'en tenslotte president van het Hof te -Arhhem, welke functie hij sedert 1932 uitoefende. WINTER IN BEIEREN. In'zuid Beieren is de winter weer terug gekeerd. Uit Kempten in 'Allgaeu 'wordt gemeld, dat daar een sneeuwstorm woedt, welke reeds 30 uur duurt. De verkeersstó- ringen nemen -een aanzienlijken omvang aan, de- wissels van de spoorwegen konden slechts met groote moeite sneeuwvrij wor den gehouden en, cje dienst van de reichs- postautobussen is geheel gestaakt. Ook het telefoonverkeer is op vele plaatsen verbro ken. Vier scholieren in een sneeuw- storm omgekomen. Een groep van 27 BritsChe scholieren in den leeftijd van 12'tot 18 jaar, die niet tegenstaande het slechte weer een tocht door het Schauinsland in Breisgau maak ten, geraakten eerst in een dichten mist en vervolgens in een sneeuwstorm, zoodat Jbr. Ruys de BeerenbroucK verlaat het paieis tiuis ten Bosch te den Haag, na hij H. M. de Koningin in audiëntie ontvangen te zijn. zij verdwaalden. Zij konden geen weg meer vinden en dwaalden dén geheelen dag rond en eerst in den laten avond werd hun hulpgeroep vernomen. Men trok met sleden er op uit om de jongens te zoeken. Later op den avond vernam de gendar merie te Freiburg het geval en zond een afdeeling van den geneeskundigen dienst. De reddingsploegen slaagden er in alle jongens en hun leider te vinden. Helaas waren evenwel vier jongens van ver moeienis en ontbering overleden, terwijl twee in zorgwekkenden toestand in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Een van hen is inmiddels overleden. Een tot dwangarbeid veroordeelde Griek- sche gevangene, Marinos genaamd, heeft gis ter onder voorwendsel een belangrijke aan gelegenheid met hem te moeten bespreken, dén afgevaardigde Eutaxias, den zoon van den overleden minister-president, naar de gevangenis te Athene laten komen. Toen Eutaxias de cel van den veroordeelde bin nentrad richtte deze een revolver op hem, en dreigde hem te zullen neerschieten en vervolgens zelfmoord te zullen plegen, wan neer hij er nog niet dienzelfden avond in slaa'gde gratie'voor hem van den koning te verkrijgen. Nog laat in den avond was Eutaxias de ge vangene van Marinós. Dit incident heeft te Athene veel sensatie gewekt. Dé ministers kwamen in een buiten- geWorie zitting 'bijeen en overwogen maat regelen ter bevrijding van Eutaxias. Men houdt het voor waarschijnlijk, dat Marinos gratie zal krijgen, maar dan opnieuw in arrest' gesteld zal worden. Marinos gedood. Hedenochtend 3.45 uur is de Marinos, de gevangene, die tot levenslange gevange nisstraf was veroordeeld wegens moord en gisterenhet kamerlid Eutaxias in zijn cel wist te lokken en met een revolver dwong gratie voor hem te verzoeken, in zijn cel doodgèschoten. Alvorens den geest te geven, schoot hij nog op Eutaxias en wondde dezen licht aan het hoofd. Hoe Marinos gedood werd. Omtrent den dood van Marinos wordt nader gemeld, dat eerst de bewakers geen geweld durfden gebruiken uit vrees dat Marinos Eutaxias zou dooden. De minister van justitie had een onderhoud met den procureur-generaal en den minister-presi dent. Hedenochtend vroeg begaf de minister van justitie zich met een aantal autoritei ten naar de gevangenis en gelastte het vuur op Marinos te openen, met het gevolg, dat hij werd gedood. HOOG WATER TE VENETIE. Vrijdagavond stond het laaggelegen gedeelte van Venetië blank. De winkel stand heeft groote schade geleden, daar de goederen in het centrum der stad en de buurt van de Rialto niet tijdig naar veiliger plaatsen konden worden ver voerd. Bij de Lagune van Venetië, waar de golfbrekers door de kracht der golven hier en daar vernield werden, heeft de stormvloed vooral in de boomgaarden en warmoezerijen groote schade aangericht. Bij de Lagune van Grado werden ver scheiden visschershutten door den storm vernield. Het eiland Grado zelve staat een halven meter onder water. Honderden visschen werden aan land geworpen. De tramverbinding tusschen Grado en het vasteland was gedurende bijna drie uren volkomen verbroken. Veel visschers- booten verkeerden in. gevaar. De scheepvaart ligt geheel stil. Het noodweer houdt aan, zij het in mindere mate. Aan de Noordoostelijke kust der Adria- tische zee heeft het eveneens gestormd. Bij Abazzia zijn twee personen om het leven gekomen. Men vermoedt, dat men hier te doen heeft met smokkelaars, die door den storm werden verrast, toen zij met hun booten meel over de grens wil den brengen. SNEEUW IN WEST-DUITSCHLAND. In het westen van .Duitschland heeft het in den afgeloopen nacht hevig gesneeuwd, zoodat op verscheidene plaatsen de spoor wegen sneeuwploegen in dienst moesten stellen. Op het traject BrilonWaldCor- bach is een personentrein in een sneeuw dek van 2 meter dikte blijven steken, el ders heerscht groote vertraging. VUURGEVECHT IN TURANGO. Bij Felipe Angeles (in den Mexicaanschen staat Turango) is het tot een botsing ge komen tusschen een groep opstandelingen en federale troepen. Acht insurgenten wer den gedood, terwijl verscheidene personen gewond werden. Tot de dooden behoort de aan™eT?er der ontevredenen, kolonel Panfilo Gurulla. ZWOLLE KRIJGT BEZOEK VAN FLESSCHENTREKKERS. Het Engelsche stoomschip „Emsworth Manor", dat Terneuzen passeerde op weg naar Gent, heeft in de Westsluis bij het ma noeuvreeren een draad in de schroef gekre gen. Het schip kan zijn reis niet voortzetten Met hulp van duikers zal worden getracht den draad te verwijderen. 5

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9