DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vandaag de verjaardag van hitier. De oorlog in Oost-Afrika. De toestand der Abessiniërs steeds hopeloozer. Ho. 97 138e Jaargang Oproep van Batdur von Schirach en rede van Göbbets. Onrust in Palestina. Onze Ambulance. Te Addis-Abeba of te Assia? Hauptmann onschuldig? Gouverneur Hoffmann zou de bewijzen in handen hebben. c ALKMAARSCHE COURANT. es— Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en teestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIKN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordaro C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Maandag 20 April 1936 Hoofdredacteur: T|. N. ADEMA. de beteekenis van hitler. Rijksjeugdleider Baldur von Schirach heeft in verband met het feit, dat heden de verjaardag van Hitler ge vierd wordt, een redevoering uitge sproken, die over alle Duitsche zen ders is uitgezonden en die gericht was t at de Duitsche ouders. Bedoeling der redevoering was ook de laatste 10 van alle kinderen tusschen tien en veertien jaar door de ouders naar de Hitlerjeugd te doen zenden. In den loop der rede zeide Baldur von Schi rach o.m.: De jeugd zelf is heengegaan over de af zonderlijke aanspraken van zekere cleri- cale kringen op 't recht tot opvoeding van de jeugd. God alleen ziet haar hart. Wan neer zij den leider lief heeft, dien hij aan het Duitsche volk geschonken heeft en hem en ons Duitsche vaderland trouw en dapper tracht te dienen, handelt zij vol gens een innerlijke opdracht, dien zij van de eeuwigheid heeft ontvangen. De vroom heid van een Jeugd kan niet daaraan wor den afgemeten, dat zij lid is van een katho lieke sportvereeniging, maar wel kan men de vroomheid van een jeugd daaraan zien, hoe zij tegenover den dood zich ge draagt Ouderhuis, school en Hitlerjeugd zullen samenwerken, opdat ook in de verste toekomst de onverschrokken garde van mannen gereed staat, welke in trouwe be reid is de ideeënwereld van Adolf Hitler met haar hartebloed te verdedigen. Daar toe hebben wij de geheele jeugd, daartoe hebben wij het geheele Duitsche volk noodig. Redevoering van Goebbels. Eveneens voor alle Duitsche zenders heeft rijksminister dr. Goebbels Zondag avond een rede uitgesproken ter gelegen heid van den 48sten verjaardag van Hit ler. Hij zeide daarbij o.m.: wij staan nog midden in het opbouwwerk. De proble men, die nog op een oplossing wachten, zijn opgesteld.- Alle spanningen, alle misverstanden en punten van wrijving in het Duitsche volk konden uiteraard in drie jaar nog niet worden opgeheven. In den persoon van Hitler is de zekerheid gegeven, dat ook de laatste problemen hun organische oplos sing zullen vinden. Hitle rals staatsman en Führer, weinigen echter kennen hem als mensch. Het volk heeft er nauwelijks begrip van hoeveel besluitvaardigheid en gsvoel van verant woording, hoeveel werk tot laat in slape- looze nachten noodig is geweest voor het weer opheffen van een terneerliggend volk Niet alleen verstand was daartoe noodig, ook stoutmoedigheid! Ook voor de buitenlandsche politiek i. Hitler gewor den, wat hij voor de binnenlandsche reeds lang geweest was: de groote vereenvoudi- ger, die de gecompliceerde tegenstellingen weer teruggebracht heeft tot de natuur lijkste en begrijpelijkste maat. Zijn vredesplan is een meesterstuk van constructieve en vereenvoudigende, op bouwende politiek. Dit alles geeft hem de zekerheid van het vertrouwen en het blinde volgen van het Duitsche volk. De liefde van het volk gaat vooral uit naar zijn persoon, zijn diepe en aangrijpende menschelijkheid. Het Duitsche volk is voor Hitler nooit een wereldvolk in den uitersten zin des woords geweest. Hitler heeft het den wil daartoe gegeven. Hitler heet niet alleen de leider, hij is de leider. Zijn liefde voor kinderen en hun vertrouwen jegens hem toont wel, hoe hij met zijn geheele hart en ziel tot hen behoort. Op 28 Maart tijdens de laatste rede van Hitler in Keu len, had men het gevoel, dat geheel Duitschland in een groot, allen omvattend Godshuis was veranderd, waarin de woordvoerder van het volk voor den hoo- gen stoel van den Almachtige trad om ge tuigenis af te leggen van wil en werken en om Zijn genade enj Zijn goedheid af te smeeken voor een (toekomst, die nog on zeker en ondoordringbaar voor oogen stond. Dat was religie in de diepste en meest mysterieuze beteekenis. Toen sprak zich een natie door zijn woordvoerder uit voor God en legde haar lot en leven in Zijn handen. Den volgenden dag bracht jong en oud, hoog en laag zijn stem uit voor Hitler, om het fundament te helpen bouwen, waarop hij moet staan, wanneer hij uit naam van dit geheele volk met de wereld spreekt en om zijn nationale levensresten te verdedi gen. Waar elders op den grooten aardbol staat een staatsman zoo veilig als hij? In de geheele wereld -net achting omgeven, door zijn volk echter geliefd. Dit is het hoogste, wat een mensch in dit aardsche leven kan bereiken. Moge een welgezind lot hem gezondheid, kracht en een geze gende hand schenken. Moge het hem nog lang behouden, want hij was en hij zal voor ons blijven, wat hij voor ons is: onze leider. Onderscheidingen bij Hitler's ver jaardag. De Führer en rijkskanselier heeft ter ge legenheid van zijn verjaardag den titel van professor verleend aan den concert pianist Wilhelm Babkhais en den pianist Michael Raucheisen, alsmede aan den zoöloog dr. Otto Nieschulz te Utrecht. Berlijn versierd ter gelegenheid van den verjaardag van Hitler. In Berlijn wordt druk gevlagd en vele huizen zijn met guirlanders versierd. Ook hebben vele winkels borstbeelden of por tretten van den Führer in de etalages geplaatst. Reeds vroeg in den ochtend verzamel den zich duizenden op den Wilhelmplatz om zich een goede plaats te verzekeren. Zoo langzamerhand begint de situatie der Abessiniërs onder den voortduren- den druk der opdringende Italiaar.sche strijdkrachten steeds hachelijker te worden. Reeds wordt Addis Abeba meer en meer bedreigd en de tijd schijnt niet ver meer, dat de Negus zijn heü in de bergen in het Westen van Abessinië zal moeten zoeken. Vele buitenlanders verlaten Addis Abeba. Vele buitenlanders vertrekken heden naar Djiboeti, ook de Belgische officieren, nu men vreest, dat de Italianen binnenkort de hoofdstad zullen bereiken. In Abessinische regeeringskringen is men zeer teleurgesteld over den gang van zaken te Genève, men is van oordeel, dat Addis Abeba een open stad is en dat de onmiddel lijke omgeving niet versterkt is. Omtrent het vertrekken van de regeering uit Addis Abeba is nog geen beslissing genomen. 5000 vrijwilligers hebben zich aan geboden. Gister boden zich 5000 vrijwilligers aan om een laatste verdedigingslinie te bezetten tegen den aandringend en vijand, welke linie zal worden ingericht op een niet ge noemd punt tusschen Dessie en Addis Abe ba. Indien deze linie wordt doorbroken, zal geen nieuwe poging worden gedaan de hoofdstad te verdedigen, aangezien men het principe van open stad wil handhaven, ten einde het risico van een bombardement te voorkomen. Evenwel beteekent de inname van de hoofdstad door de Italianen nog geenzins een einde van den oorlog. De Negus zal zich nog verscheidene maanden in de bergen van het Westen kunnen hand haven. Bevolking op de renbaan bijeenge roepen. De regeering heeft de bevolking op de ren baan bijeengeroepen, ten einde haar moed aan te wakkeren en haar er toe te bren gen nog heden de wapens op te nemen en den vijand tegemoet te gaan, die zich in de richting van de hoofdstad beweegt. Men weet nog steeds niet de juiste positie van de Italianen. Reeds zouden vele inboorlin gen met hunne families de stad hebben verlaten, terwijl een deel der vreemdelin gen reeds naar hun respectievelijke legaties zijn gevlucht en voorbereidingen treffen zoo spoedig mogelijk te vertrekken, hetzij nog hedenavond of morgen. De officieren van de officieuse Belgische militaire mis sie hebben van de Abessinische regeering toestemming ontvangen Addis Abeba Zon dagavond per specialen trein te verlaten. De Engelsche en Nederlandsche ambu lances, die kort geleden weer in de richting van Dessie waren vertrokken, hebben rechtsomkeert gemaakt. Djidjiga niet bezet? Geen enkele officieele of officieuse mede- deeling is tot nu toe ontvangen inzake de bezetting van Djidjiga. Wel heeft het naar het Noorden trekkend leger van generaal Graziani slag geleverd tegen de troepen van Ras Nassiboe en hebben de Italianen de overwinning behaald, doch er wordt niet gesproken over de vernietiging van het Abessinische leger en het is waar schijnlijk, dat Ras Nassiboe nog andere pun ten bezet houdt. Nog niets besloten omtrent verplaatsing der regeering. Het gerucht heeft de ronde gedaan, dat de Abessinische regeering besloten zou heb ben, Addis Abeba te verlaten en zich naar het binnenland terug te trekken. De regee ring ontkent deze mogelijkheid niet, doch zij voegt eraan toe, dat hieromtrent nog niets besloten is. Het is mogelijk, dat deze kwestie gisteravond zou worden besproken. Tenslotte verklaart de regeering, dat in elk geval de veiligheid in de stad, o.a. voor de vreemdelingen, dank zij een voldoende politiemacht, is verzekerd. Dubbelposten voor de legatie gebouwen te Addis Abeba. De legatiegebouwen te Addis Abeba, die niet zooals het Engelsche een eigen bewa king hebben, worden gedurende den nacht door dubbelposten der Abessinische politie beschermd. Harrar in handen van de Italianen? Het hardnekkig gerucht gaat in Rome, dat Harrar in handen van de Italianen zou zijn gevallen, doch noch officieel noch offi cieus wordt het bevestigd. Ankober bezet? Het gerucht gaat in Addis Abeba, dat Ankober, 125 K.M. ten Noordwesten van Addis Abeba, door de Italianen is bezet. Dit bericht wordt evenwel niet bevestigd. In dien het werkelijk waar is, dan zouden de Italianen een moeilijk gedeelte van den weg DessieAddis Abeba achter den rug hebben. Geen spoor van de Abessiniërs. Italiaansche patrouilles, die verkennings tochten in de richting van Addis Abeba hebben gemaakt, hebben geen spoor van Abessinische afdeelingen ontdekt. De Gal- la's achtervolgen intusschen de Sjoa's in Zuidelijke richting. Van oogenblik tot oogenblik verwacht men te Dessie de aankomst van een detachement uit Danakil, dat van Sardo af den karavaan weg volgt. Italiaansch legerbericht. Het 190ste Italiaansche legerbericht luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: In den ochtend van 14 April heeft de Libysche divi sie onder commando van generaal Nasi de Abessiniërs aangevallen, die geconcentreerd waren bij de Giana-Gobi-rivier en gecom mandeerd werden door Dedjaz Abbebe Damtoe en Maconnel Ende Laccioe. De vijand had zich genesteld in ontoegankelijk terrein met grotten en ravijnen en bood een hardnekkigen tegenstand op 14, 15, 16 en den ochtend van 17 April. De Libysche- en Somali-troepen werkten nauw samen, gesteund door de luchtmacht. De omsingelingsmanoeuvre van de vleu gels slaagde uitstekend. In den middag van 18 April kon alle tegenstand als gebroken worden beschouwd en de troepen gingen uiteen naar verschillende doelen. Onze verliezen bedragen voor zoover tot nu toe kon worden geconstateerd, 10 offi cieren gesneuveld of gewond, drie vlieger officieren gewond, eenige honderden mil deren buiten gevecht gesteld. Twee vlieg tuigen zijn omlaag gestort. De vijand ver loor duizenden dooden, waaronder eenige legeraanvoerders en duizenden geweren, dozijnen mitrailleurs en ander wapentuig viel in onze handen. De luchtmacht was uitermate actief. Het moreel van de troepen is zeer goed. Negus niet tot aftreden bereid. Van bevoegde in Rome wordt medege deeld, dat de berichten, volgens welke de Negus bereid zou zijn af te treden ten gun ste van zijn zoon, die erin zou hebben toegestemd onvoorwaardelijk met de Italia nen te onderhandelen, onjuist zijn. Ook wordt ontkend, dat Mussolini in structies zou hebben gezonden aan Ba doglio inzake een wapenstüstand. De burgemeester van Addis Abeba ten strijde. De burgemeester van Addis Abeba Blata Tekala heeft zich aan het hoofd van een troepenafdeeling naar het Noorden begeven om te trachten in een laatsten slag het ver dere optrekken der Italianen in de richting van Addis Abeba te verijdelen. Ziekentransport naar Oost Afrika. Gisteravond is het ziekentransportschip „Tevere" van Napels naar Oost Afrika ver trokken. De Nederlandsche ambulandsche te Assia. De Nederlandsche ambulance is veilig te Assia gearriveerd, komend uit het Noorden. Telegram van de Abessinische vrouwen. Prof. Stanley Jones, secretaris van de vereeniging voor Abessinië, heeft van den bond van Abessijnsche vrouwen een tele gram ontvangen van den volgenden in houd: Wij zijn nog in staat de zaak van ons vaderland te verdedigen en wij zijn vastbe sloten dat te doen, doch de bestaande toe stand sluit de mogelijkheid in zich, dat wij niet in staat zouden kunnen zijn onze hoofdstad te verdedigen. Europa is verant woordelijk voor dezen toestand, want er zijn in Abessinië tienduizenden, die het va derland zouden kunnen verdedigen, indien ons niet de wapenen ontbraken tengevolge van het embargo. Nieuwe Italiaansche beschuldiging. De Italiaansche regeering heeft een nota aan den Volkenbond doen toekomen, die vergezeld gaat van een verklaring van generaal Graziani, volgens welke de luite nant vlieger Liberati door een dum dum- kogel afschuwelijk gewond is. In de nota zegt Suvich, dat hij zich het zenden van foto's van de wond voorbehoudt. Italië en de zitting van den Volken bondsraad. In diplomatieke kringen verklaart men, dat Rome de besprekingen te Geneve in kalmte volgt. Italië zal aan de zitting van den Volkenbondsraad deelnemen om te ver hinderen, dat de politiek, welke tot verlen ging van het Italiaansch-Abessijnsche con flict leidt, wordt voortgezet. Te zelfdertijd zetten de Italiaansche troepen hun actie voort en de algeheele overwinning is nabij. Commissie van dertien neemt rap port van de Madariaga aan. De commissie van dertien is hedenmid dag bijeengekomen om kennis te nemen van het rapport van de Madariaga aan den Volkenbondsraad. Het ax rapport conclu deert, dat de pogingen tot verzoening on gelukkigerwijze zijn mislukt. Het is zonder debat met algemeene stemmen aangenomen Negen Joden en twee Arabieren gedood. In een officieele mededeeling wordt verklaard, dat Woensdag tijdens een gevecht te Nablus in Palestina een jood werd gedood en twee ernstig gewond. Naar men gelooft, werden Vrijdag twee Arabieren door Joden vermoord. Tij dens de begrafenis werd door joden en Arabieren te Tel Aviv gedemonstreerd. De demonstranten trachtten Jaffa te bereiken, doch werden door de politie De Nederlandsche Roode Kruis-ambu- lance in Abessinië is, naar de „Daily Tele- graph" meldt, te Addis Abeba gearriveerd. Volgens een Reuter-telegram zou de Ne derlandsche ambulance echter pas te Assa aangekomen zijn, een plaatsje ongeveer 100 K. M. ten Noorden van de Abessinische hoofdstad gelegen. teruggeslagen, die met steenen werd gebombardeerd. Gisterochtend ontstonden als gevolg van nog onbevestigde geruchten, dat nog meer Arabieren zouden zijn ge dood, nieuwe botsingen, waarbij slacht offers aan beide zijden vielen. Volgens latere berichten uit joodsche bron werden negen joden gedood en 39 gewond, waarvan 11 ernstig. Uit Jaffa en Tel Aviv wordt nu gemeld, dat ahes rustig is. Na zeven uur des avonds was het verboden, zich op straat te vertoonen. Uit Caïro wordt gemeld, dat de onge regeldheden in Palestina Zondagmiddag toenamen. Demonstreerende Muzelmannen begaven zich in grooten getale van Haifa in de richting van Tel Aviv. Vele auto's, waar in joden waren gezeten, werden aange houden, in brand gestoken of met steenen geworpen. De inzittenden werden mis handeld. Er werden een 50-tal personen naar de ziekenhuizen te Tel Aviv vervoerd. Een Engelsch toerist en diens echtgenoote werden eveneens gewond en naar het ziekenhuis overgebracht. Ook te Jaffa hadden nieuwe onlusten tijdens demon straties plaats. Het aantal slachtoffers van dezen dag bedraagt elf dooden, van wie negen joden en twee Arabieren, terwijl een zestigtal personen gewond werden. Wegens de groote uitgestrektheid van het gebied, waar de onlusten hebben plaats gehad, is het zeer moeüijk betrouwbare inlichtingen te verkrijgen, volgens be richten uit Joodsche bron werden drie per sonen gedood en twintig gewond, terwijl er geruchten gaan over verscheidene slacht offers onder de Arabieren. De regeering heeft alle telefoonlijnen in handen, terwijl alle verkeer naar Jaffa en Haifa heeft op gehouden. De regeering verklaart den toestand thans goed in handen te hebben. Ongeregeldheden tusschen Arabieren en joden. Bij hevige botsingen, welke zich te Jaffa hebben voorgedaan tusschen joden en Ara bieren, zijn verscheidene personen gedood. Er zijn troepen ontboden om de orde te her stellen. De toestand zou ernstig zijn. Alarmtoestand afgekondigd. Volgens te Caïro ontvangen berichten dragen de wanordelijkheden in verschillen de plaatsen van Palestina een ernstig ka rakter. De hevigste botsingen deden zich voor te Haifa, waar vier joden en twee Arabieren werden gedood. Een Britsche politie-officier werd ernstig gewond. De zaken zijn geslo ten. De handel ligt geheel stü. De ontevredenheid onder de bevolking zou voortdurend toenemen. De beweging dreigt over te slaan op Tel Aviv, waar men aanvallen vreest van de Arabieren. De autoriteiten hebben den alarmtoe stand afgekondigd en troepen opdracht ge geven de orde te herstellen. C h i c a g o, 20 April. Niettegen staande de executie van Hauptmann zet gouverneur Hoffmann het onder zoek naar de Lindbergh-affaire voort en zijn agent te Chicago kondigt aan, dat binnenkort drie kidnappers zul len worden gearresteerd, die de moordenaars zouden zijn. Hoffmann bezit thans de bewijzen, dat Hauptmann onschuldig was. Indien men einde Maart beschikt had over de gegevens, welke men thans bezit, zou Hauptmann gered zyn. De oplossing van de kwestie zal nu nog slechts enkele dagen duren. OVERSTROOMINGEN IN ZWEDEN. Sedert het laatst van de vorige week is de toegang tot de haven van Stockholm ver sperd door het slechte weer. Vijftien sche pen wachten buiten de haven, tot de storm gaat liggen. In midden- en zuid-Zweden hebben overstroomingen groote schade aan gericht. In het district Kalmar staan groote oppervlakten onder water.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1