DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Noodlanding van Tsjechisch vliegtuig. VELDSLAGEN IN ZUID EN NOORD. No. 94 Dinsdag 21 April 1936 138e Jaargang Eden spreekt te Geneve. „leder moet zijn deel van de verantwoordelijkheid dragen". Boven Schiphol woedde een sneeuwstorm In de duisternis te Elburg geland Twee licht-gewonden. VLIEGTUIG BESCHADIGD. De Nederlandsche Ambulance. In Addis Abeba aangekomen. De onregelmatigheden Ambt-Hardenberg. te Tegenstrijdige berichten van het zuidelijk front De bevolking verlaat Addis Abeba. Abessinisch leger in Ogaden vernietigd ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rjjk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTlENt Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrj>mte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T|. N. ADEMA. De zitting van den Volkenbohdsraad werd gistermiddag om 3 uur hervat. In den loop der zitting werd een ontwerp-resolutie ingediend, opgesteld door een aantal neu tralen, o.a. Denemarken, Spanje en Zweden, waarin nota wordt genomen van het rap port van de commissie van 13. De Raad constateert daarin, dat de regee ringen van Italië en Abessinië toestemden in onderhandelen en betreurt, dat de voorstellen van Italië ten gevolge hadden, dat de pogingen van de commissie van dertien geen succes hadden. Een dringende oproep wordt tot Italië gericht om een einde te maken aan de vijandelijkheden in den geest van den bond en Italië wordt er op gewezen, dat Abessinië en Italië het protocol inzake het gebruik van gifgas hebben onderteekend. Het woord voerend in de gistermid dag gehouden zitting van den Volken bondsraad, wees Eden erop, dat ieder zijn deel van de verantwoordelijkheid moet dragen, doch dat de collectieve actie slechts een compromis kan zijn. Aan den anderen kant was het volgens Eden onmogelijk, geen rekening te houden met het feit, dat de Italianen gifgassen gebruiken. Tenslotte wees Eden op het belang van naleving van het pact. Na Eden sprak Paul Boncour, die ver klaarde, dat alles ondergeschikt moet worden gemaakt aan het herstel van den vrede, waartoe slechts een middel bestaat: Collectieve veiligheid. Ook Potemkin, de Russische gedele geerde, sprak de hoop uit, dat een re gime van collectieve veiligheid tot stand zou komen. Wat Eden o.m. zeide. Eden zeide in zijn rede o.a., dat het on gelukkig was, dat het beroep op staking der vijandelijkheden niet ontvangen is in den geest, waarin het werd opgesteld. De Brit- sche regeering heeft getrouwelijk ernaar gestreefd haar verplichting na te komen tot deelneming in de maatregelen, waartoe col lectief besloten was volgens het handvest. In dezen geest is de Engelsche regeering bereid voort te gaan met de sancties tegen den staat, die het handvest heeft geschonden. Woordelijk zeide Eden: „Wij waren en zijn bereid dit te doen, ofschoon wij ons steeds bewust zijn geweest van de grenzen, die de Volkenbondsactie gesteld zijn, gren zen, die het gevolg zijn van de onvolledig heid van het lidmaatschap van den Volken bond. De verplichting moest ten uitvoer worden gelegd, zelfs al kon niemand zeg gen of de uitvoering snel genoeg, of doel matig genoeg zou zijn om een beslissenden invloed te doen gelden tusschen aanvaller en aangevallene. De Britsche regeering is zich altijd bewust geweest van de beperkt heid der Volkenbondsactie. Iedere actie, die door den bond wordt ondernomen, moet col lectief zijn. Hierin lag de kracht en de zwakheid van den bond. De maatregelen en de vorm van iedere collectieve actie moeten derhalve tot zekere hoogte een compromis vertegenwoordigen. Op dit plechtige uur moeten de regeeringen bereid zijn verantwoordelijkheden op zich te nemen en duidelijk de politiek te kennen te geven, die zij bereid zijn ten uitvoer te leggen. In de oogen van de Britsche regee ring is het de manifeste plicht van de leden Van den bond op zijn minst de reeds van kracht zijnde economische en financieele sancties te handhaven. Het gebruik van gifgassen. Zijn rede voortzettende zeide Eden: Ik kan niet zwijgend voorbijgaan aan het ge bruik, dat naar gezegd wordt, van gifgassen gemaakt wordt. Het is niet aan mij te ana lyseeren, welk effect het gebruik van gas kan hebben op de militaire positie der oor logvoerenden. Naar het oordeel van de Engelsche regeering echter is het onmogelijk geen rekening te houden met de bestaande bewijzen, die aantoonen, dat gifgassen door de Italiaansche legers gebruikt zijn in hun veldtocht tegen de Abessiniërs, die zelf Volstrekt ontbloot zijn van alle middelen van verdediging tegen deze methode van oorlogvoering, die door de volkeren buiten de wet is geplaatst. Niet alleen deze twee oorlogvoerenden, maar bijna alle naties ter wereld zijn partners van het gasprotocol van 1925. Dit protocol heeft betrekking op inwoners van iedere groote stad ter wereld. Het is voor hen een oorkonde tegen uit moording. Wanneer een conventie als deze naar willekeur verscheurd kan worden zal ons volk, dat leeft in de groote steden van West-Europa of in de minder dicht bevolkte streken elders, vragen, wat de waarde is van een internationaal instru ment, dat hun vertegenwoordigers met hun naam hebben bekrachtigd. Hoe kunnen zij vertrouwen hebben, dat zii, ondanks dat plechtig onderteekende protocol, niet later in stukken gescheurd, verblind en in een vreeselijken doods strijd vermoord zullen worden. Dit zijn de problemen, die ieder lid van den raad zich vandaag stelt. Voor zoover de j Britsche regeering aangaat, zij voelt zoo diep het gevaar, dat ik den raad vraag 1 oogenblikkelijk formeel ieder lid van den j Volkenbond en iederen onderteekenaar van I het protocol van 1925 de verplichtingen in herinnering te roepen die door dat protocol aanvaard zijn. Volkenbondsraad in besloten zit ting bijeen. Nadat de openbare zitting om 18.40 uur was geschorst, is de Volkenbondsraad gis teravond in besloten zitting bijeengekomen om den tekst op te stellen van de ontwerp resolutie, waarmede het debat over het Italiaansch-Abessinisch conflict zal worden gesloten. Om half tien gisteravond zou de raad nogmaals bijeen komen om over deze resolutie te stemmen. Naar men gelooft zou de raad nog gisteravond zijn werkzaam heden kunnen beëindigen. Aloisi ever het gebruik van gif gassen. Voor de schorsing van de raadszitting las de Italiaansche gedelegeerde nog een korte verklaring voor, in antwoord op de verkla ringen van den Britschen gedelegeerde be treffende het gebruik van gifgassen door de Italiaansche troepen. Hij herinnerde eraan, dat de Italiaansche regeering zich beklaagd heeft over door de Abessiniërs bedreven wreedheden, en vroeg waarom deze aan klacht een doode letter bleef. De Abessini- sche gedelegeerde verklaarde daarop, dat hij schriftelijk op de beweringen van den Italiaanschen gedelegeerde zou antwoorden. Resolutie met algemeene stemmen aangenomen. De Volkenbondsraad is het in een geheime zitting eens geworden over den tekst van een resolutie, die ver volgens in een avondzitting met alge meene stemmen is aangenomen. Het Douglas-toestel O. K.-A. I. A. van de Tsjechische luchtvaart maat schappij C. L. S., van den nieuwen dienst BoedapastAmsterdam, dat om tien minuten over zeven gisteravond op Schiphol werd verwacht, heeft om streeks acht uur bij Elburg een nood landing moeten maken, waarbij het vliegtuig ernstig beschadigd werd. Een der leden van de bemanning werd licht gewond. De negen inzittende passagiers bleven ongedeerd. Zij zijn per autobus naar Amsterdam vervoerd. Omtrent de oorzaak van deze noodlan ding is nog niets bekend. Op Schiphol nam men aan, dat de radio installatie van het toestel onklaar was ge raakt aangezien men na half acht geen ver binding meer met het vliegtuig kon krij gen. De machine schijnt bij Elburg door 'n sneeuwbui te zijn overvallen, zoodat de pi loot zich vermoedelijk niet heeft kunnen oriënteeren en derhalve tot een landing heeft besloten. Twee licht gewonden. Omtrent de noodlanding van de Tsjechi sche Douglas vernemen wij nader, dat de piloot Balik nabij Elburg een landing wilde uitvoeren. Voor de oriëntatie maakte hij gebruik van een parachute-fakkel, die de omgeving verlichtte. De landing lukte vrij behoorlijk op een weiland nabij den weg ElburgEpe, doch bij den uitloop schijnt het toestel in aanra king te zijn gekomen met een groep boo- men waardoor het ernstig werd beschadigd. De piloot en de radiotelegrafist hebben lichte kwetsuren opgeloopen, zij konden zich echter te voet naar het dorp begeven, waar zij door een geneesheer werden ver bonden. De passagiers hadden inmiddels het vliegtuig verlaten en zich naar hotel Kleykamp begeven, waar de komst van een autobus uit Amsterdam werd afgewacht.. Benauwde oogenblikken boven het IJsselmeer. De benzinevoor raad raakte uitgeput. Radio werkte niet meer. Terwijl de officieele openingsvlucht van den luchtdienst AmsterdamBoedapest door de K. L. M. een vlot en opgewekt verloop heeft gehad is de eerste vlucht in omgekeerde richting, uitgevoerd door de Tsjecho Slowaaksche luchtvaart Mij., op betreurenswaardige wijze gestrand in het gezicht van de haven, nadat het einddoel vrijwel was bereikt. Een gelukkige omstan digheid bij dezen tegenslag mag het heeten, dat het ongeluk goed is afgeloopen en dat alle passagiers er zonder kleerscheuren zijn afgekomen en slechts twee leden der bemanning betrekkelijk lichte en in elk geval ongevaarlijke verwondingen hebben opgeloopen. Het Tsjechische toestel is gistermiddag te vier uur uit Praag vertrokken, nadat het passagiers uit Boedapest en Weenen had opgenomen. In totaal werd met negen pas sagiers de reis van Praag naar Amsterdam gemaakt. De machine, een Douglas dc 2, van het type dat ook door de K. L. M. op deze lijnen gebruikt wordt, werd bestuurd door den gezagvoerder Balik, een bekend Tsjechisch piloot, een ervaren vlieger, die ook op Schiphol een bekende gast is. Aan boord waren verder de mecanicien Stun, en de marconist Mica, Naarmate men de Nederlandsche grens naderde, werd het weer slechter en, boven Nederlandsch gebied gekomen, raakte men weldra in een sneeuwjacht. Het toestel moest te 19.10 uur op Schiphol landen en was inderdaad om streeks zeven uur de hoofdstad gena derd. In een dichte sneeuwjacht kwam het boven Schiphol, waarmee het draad loos contact kreeg. Op dat oogenblik zag de bestuurder geen mogelijkheid te landen, waarvan hij Schiphol mede- deeling deed. Ongelukkigerwijze raakte omstreeks dezen tijd de draadlooze zendinstalla- tie van het Tsjechische vliegtuig de fect, waardoor Schiphol het geen na dere mededeelingen omtrent betere landingsgelegenheid kon doen. Verdwaald in de sneeuwjacht. Het toestel keerde terug, vermoede lijk om in het Oosten van het land of over de Duitsche grens landingsgele genheid te zoeken. De piloot bemerkte met schrik, dat de benzinevoorraad begon af te nemen en raakte bovendien, tengevolge van het missen van elke radio-aanwijzing in de sneeuwjacht, die toen boven het geheele westen van ons land heerschte aan het dwalen. Het dreigende water. Toen de benzinevoorraad hoe langer hoe meer begon af te nemen, besloot de be manning een lichtfakkel uit te werpen ten einde naar landingsgelegenheid uit te zien. Toen de eerste fakkel zijn licht verspreid de, bemerkte men tot zijn schrik, dat men boven water vloog. Meer fakkels werden uigeworpen en steeds opnieuw zag men de watervlakte onder zich, zoodat men weldra begreep, boven het IJsselmeer verdwaald te zijn, en de piloot Balik slechts een doel had, zoo snel mogelijk land te bereiken, en ten koste van alles te landen, alvorens de benzinevoorraad geheel uitgeput zou zijn. Een nieuwe fakkel toonde toen plotseling de kustlijn, en, nadat eenigen tijd in de rich ting van de kust was gevlogen, werd met behulp van een der laatste lichtfakkels een tamelijk geschikt uitziend landingsterrein waargenomen niet ver van de kust. Het bleek te zijn een weiland, achter de gemeente Putte, dicht bij Elburg op het ge bied der gemeente Doornspijk. Op het laatste oogenblik werd den passagiers, die zich in de cabine van geen gevaar be wust waren, medegedeeld, dat men een noodlanding zou gaan maken. Bijna op hetzelfde oogenblik daalde de machine in 'n glijvlucht boven het weiland en bijna zou de landing geheel gelukt zijn, indien men hierbij niet met de vleugels langs de top pen van een langs het weiland staande boomerij had gescheerd. Het toestel kwam op de vleugels terecht, die als sleden fun geerden en de landingssnelheid braken. Door den schok brak het ondergedeelte van den rechtervleugel af en toen de ma chine tot stilstand was gekomen, bleef de rechtermotor uit de vleugel te zijn gebro ken. Hij lag op ongeveer twintig meter af stand van het toestel. Ook de linkervleugel was zwaar beschadigd, terwijl de geheele fusillage in elkaar bleek te zijn gedrukt. De passagiers werden met een hevigen schok door elkaar geworpen, doch bleken overigens ongedeerd, alleen van de be manning had de bestuurder Balik een tik tegen het hoofd gekregen, waardoor hij een bloedende hoofdwonde opliep, terwijl de marconist Mika zijn been zoodanig be zeerde, dat hij naderhand op een brancard moest worden weggedragen en vermoede lijk een beenfractuur heeft opgeloopen. Paniek vermeden. Zonder dat een paniek ontstaan was, be gaven de passagiers zich uit het toestel. Een der inzittenden, een Engelschman, deel uitmakende van de Britsche legatie te Praag, haalde hulp van een boer in de om geving, met wien hij zich te voet naar El burg begaf, waar via 't postkantoor Schip hol en de betrokken autoriteiten werden gewaarschuwd. Onmiddellijk begaven zich ook menschen uit Elburg naar het gedeeltelijk vernielde vliegtuig, onder hen bevond zich de El- burgsche dokter S. P. Gualtery van Wee zei, die de beide gewonden de eerste hulp verleende en een noodverband aanlegde. Op zijn verzoek werd naar Zwolle gete lefoneerd vanwaar weldra 'n ziekentrans portauto ter plaatse kwam die de beide ge wonden naar Zwolle vervoerde, waar zij in het Sophia Ziekenhuis werden opgenomen. Hun toestand is niet ernstig. De overige passagiers begaven zich naar hotel Kleykamp te Elburg, waarheen ook hun bagage werd gebracht. Binnen twee uur nadat het bericht Am sterdam had bereikt, was reeds assistentie van de K. L. M. ter plaatse n.1. de heer Loo van den stationsdienst in gezelschap van eenige technische hulpkrachten, die het eerste onderzoek bij het vliegtuig instel den. Nadat een ambtenaar der invoerrechten en accijnzen te Elburg de bagage der pas sagiers had onderzocht werden zij met de in middels uit Amsterdam gearriveerde K. L. M.-bus naar de hoofdstad gebracht, waar zij tegen twee uur in den nacht aan kwamen en hun intrek namen in een der groote hotels. Passagiers tevreden over den afloop en over de stevigheid van het vlieg tuig. De passagiers bleken, ondanks den on dervonden tegenslag uiterst tevreden over de wijze, waarop de noodlanding is ten uit voer gebracht. Geen oogenblik hebben zij zich ongerust gemaakt en bij den schok wisten zij op hetzelfde moment dat de lan ding goed was afgeloopen. Zij spraken met bewondering over de soliditeit van het vliegtuig, immers de cabine bleef onbe schadigd, bij onderzoek bleek alleen de neus eenige schade te hebben opgeloopen. In Elburg heerschte den geheelen nacht een vrij druk vertier en velen begaven zich Alle overgebleven leden van de Nederlandsche en Britsche Ambulances zijn vannacht te Addis Abeba gearriveerd. De Britsche Ambulance heeft drie leden van de Nederlandsche Ambulance o.a. dr. Veeneklaas gered, die ternauwernood nabij Kworam aan de voorhoede van het Italiaansche leger ontsnapten. Zij waren genoodzaakt hun vrachtauto in den steek te laten en den tocht per muildier voort te zetten. ondanks het late uur naar het afgelegen weiland op het landgoed „Oostendorp" waar het wrak zich bevindt. Hedenochtend zou een nader onderzoek worden ingesteld. De oud-burgemeester tot lyt jaar en de ex-ontvanger tot 1 jaar ver oordeeld. De Almelosche rechtbank heeft he denmorgen vonnis gewezen in de zaken van den oud-burgemeester van Ambt- Hardenberg, den heer H. H. Weitkamp en den ex-ontvanger dier gemeente den heer J. Boerigter en hen resp. veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenis straf en een jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De eisch tegen elk der verdachten was twee jaar gevangenisstraf. Naar men weet heeft de ex-burgemeester terecht gestaan wegen schuldheling van een bedrag van 75.dat het rijk toebe hoorde en verduistering van een bedrag van 16.000.en de oud-ontvanger voor verduistering van eenzelfde be drag, dat hij zich had toegeëigend on der pressie van den burgemeester. De oorlogscorrespondent van het Duit sche Nieuwsbureau deelt mede, dat in offi cieele kringen werd medegedeeld dat het Abessinische leger in Ogaden is vernietigd. Nadere bijzonderheden ontbreken evenwel nog. Italiaansche mededeelingen. Volgens in de Italiaansche bladen gepu bliceerde berichten, vormt de strijd by de Djana Gobo slechts de eerste etappe van een uitgebreid plan, dat generaal Graziani in staat moet stellen, het geheele front naar Harrar te doen oprukken. Het zou hier gaan om een hevigen moorddadigen strijd, waarbij evenwel noch alle troepen van Gra ziani, noch die van Ras Nassiboe vertrokken zouden zijn. Wat Addis Abeba meldt. Naar van Abessinische zijde wordt mede gedeeld, zijn Italiaansche aanvallen aan het zuidelijk front, welke geleid hebben tot verbitterde gevechten van man tegen man met de voorhoede van het leger van Ras Nassiboe, met zware verliezen voor de Italia nen ten Noorden van Wardere afgeslagen. De Italianen hadden tanks, vliegtuigen en cavalerie in het veld gebracht doch deze konden de door de Abessiniërs aangelegde fortificaties niet passeeren. Verder wordt gemeld, dat de Italianen ook twee vliegtuigen en drie tanks hebben verloren, welke laatste kapotgeschoten voor de fortificaties zijn b'ij ven liggen. Ook aan het Noordelijk front wordt ver bitterde tegenstand geboden. Italiaansche troepen bevinden zich in Kobotsja op 30 K.M. ten zuidoosten van Dessie. Veiligheidsmaatregelen voor de Europeanen te Addis Abeba. Officiëel wordt uit Londen gemeld dat met het oog op den Italiaanschen opmarsch naar Addis Abeba alle voorbereidselen voor de bescherming der Europeesche bevolking van de hoofdstad zijn getroffen. Het Britsche gezantschapsgebouw, dat zich op 5 K.M. afstand van Addis Abeba bevindt, is omgeven door een prikkeldraadversper ring waarbinnen de Europeanen zich in ge val van nood kunnen terugtrekken. Bovendien is een compagnie van Indische infanteriesoldaten ter bescherming aanwezig. Het gezantschap beschikt over gasmaskers, die voldoende zyn voor drieduizend vreem delingen. Het corps diplomatique is reeds byeen geweest ter bespreking van maatrege len. De bevolking verlaat Addis Abeba. De Abessinische regeering verblijft nog steeds te Addis Abeba, daarentegen heeft een groot deel der bevolking de stad ver laten. Volgens van het Noordelijk front bin nenkomende berichten zouden de Italianen Ankober nog niet bezet hebben, men ver wacht, dat zij daar op hevigen tegenstand zullen stuiten. Volgens Abessinische mededeelingen heeft de keizer zich met de legers van Ras Kassa, Ras Seyoem en Ras Imroe, alsmede met de reservetroepen naar het westen van Abessi nië teruggetrokken. De sterkte dezer afdee- lingen wordt op 150.000 tot 200.000 man ge schat. Het leger aan het Zuidelijk front zou 150.000 man sterk zijn en tusschen Harrar, Ghigner, Goba en Allata liggen. De totale verliezen aan Abessinische zijde sedert het uitbreken der vijandelijkheden worden op ongeveer 50.000 man gescha

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1