E) 8 8 Die Houten Klaas OUDKARSPEL DtiÖïÖT' HEILOO NOORDSCHARWOUDE "ziMTtT de" (jemeznlemden *De raad vergaderde Vrijdag half acht. De heer Borst Vroeg of het verzoek ge daan is betreffende de bijdrage voor steun- verleening B om dit bedrag te verhoogen tot 10. De voorzitter zeide, dat het steunbedrag niet verhoogd kon worden. De voorzitter deelde mede, dat de mi nister van sociale zaken de werk verschaf fingen (bagger- en slootwerk) en Staats- boschbeheer heeft verlengd tot en met 30 Mei a.s. Een adres van de studie-commissie tot op richting van een Middenstands-Borgstel lingfonds voor Hollands Noorderkwartier, houdende verzoek om financieelen steun. Brief van het bestuur der Langendijker winkeliers-, nering- en vakvereeniging, houdende verzoek om gunstig te beschikken op het adres om financieelen steun tot op richting van een Borgstellingfonds voor den Middenstand. De voorzitter: Dit adres is in B. en W. besproken en wij zijn van meening, daar voor land- en tuinbouw en werkloozen alles wordt gedaan wat gedaan kan worden, het onze plicht is deze poging ook te steunen. B. en W. stelden voor te berichten, dat gerekend kan worden op een bedrag van 15 cent per inwoner tot een totaal van 269.10 De heer Borst zou de kleine middenstan ders op andere wijze willen helpen. De voorzitter wilde het niet al te pessi mistisch zien. Hij kende wel menschen, die met 300 400 geholpen zijn. Ingekomen was een adres van kleine neringdoende ingezetenen, houdende ver zoek om de mogelijkheid te scheppen tot het verkrijgen van steun. Mevr. PaarlHartland achtte het wen- schelijk, dat deze menschen een directen steun van de gemeente krijgen. Weth. Bakker dacht, dat het moeilijk zou zijn een steunregeling te maken. De heer Borst: Deze menschen zijn ver legen om enkele guldens steun. De eenige mogelijkheid is het B. A. een wekelijksche bijdrage te geven. De Boer heeft den indruk, dat de men schen ten einde raad zijn. Er wordt echter hoe langer hoe meer op het B. A. afgescho ven. De voorzitter: De eenige uitweg is het B. A. Een gelijke steun aan allen gaat niet. Elk geval wordt individueel behandeld. Komen zij in aanmerking, dan wordt er ge steund. V/ij zullen dus berichten geen steun regeling te kunnen maken; er op wijzende, dat organisatie den aangewezen weg is en zich dan tot den minister wenden. Dan kan gerekend worden op de medewerking van den raad. Een adres van het bestuur der afd. Oud karspel van den Ned. Tuindersbond, hou dende verzoek om van gemeentewege een steunregeling voor de tuinbouwers in het leven te roepen. De voorzitter: De financieele toestand laat niet toe een steunregeling in het leven te roepen als door adressanten bedoeld. Voor een dergelijke uitgaaf moet dekking zijn en die is er niet. Pogingen bij den mi nister kunnen wy krachtig steunen. Geld tooveren kunnen wij niet. De heer de Boer: De steun, die beloofd is, blijft maar weg. De gemeente moet er op wijzen, hoe de toestand hier is. De heer Borst stelde voor, de subsidie- voor het B. A. te verhoogen. Als het geld op is, zullen wij weer zien. Wordt onze ge meente noodlijdend, dan hebben wij ons niet te verwijten, dat wij royaal hebben geholpen. Weth. Bakker betwistte den heer Borst, dat in noodlijdende gemeenten meer voor de tuinders wordt gedaan dan hier. Het geval in Koedijk is anders dan de heer Borst het hier voorstelt. Het bedrag van 8000 is gesplitst en hiervan is 1800 voor de tuinders. Wij kunnen nagaan, wan neer wij hier van 1800 zouden steunen, dit een bedrag is van nu en geener waarde Dan moet er nog een nul achter. Verschillende tuinders worden reeds door het B. A. gesteund. Steun moet uit Den Haag komen en met krachtige middelen moeten wij dit trachten te bereiken. De voorzitter wees op de verkeerde voor stelling betreffende Koedijk. Wanneer er bouwers zijn, de steun noodig hebben, dan helpt het B. A. Is het geld op, dan zullen wy weer zien. Na nog eenige discussie werd besloten een brief tot den minister te richten. Een adres van Neutraal Actie Comité van arbeiders, tuinders en middenstanders be treffende eenige wenschen ten opzichte van de werkloozen. De voorzitter: Dit stuk is gericht tot den raad, maar daar is alles mee gezegd. De regeling van de werkverschaffing is in han den van B. en W. De punten naar voren gebracht in dit schrijven zijn reeds Dins dagavond behandeld in een onderhoud van B. en W. met den Landarbeidersbond. Met ongeorganiseerden kunnen wij ons niet bemoeien. Een adres van den pachter der sluis, hou dende verzoek om reductie op de pachtsom over 1395. Dit werd in handen gesteld van B. en W. voor prae-advies. Voorstallen van B. en W.: 1. Het betalen van het aandeel der ge meente (30 in de, over 1935 verschul digde, rente van in 1931 aan 32 tuinbouwers verleende voorschotten. Dit betreft een bedrag aan de Boeren leenbank alhier van f 612 en Noord-Schar- woude II 240,12, totaal 852,12. B. en W. stelden voor 30 is 255,64 uit te keeren. Aldus besloten. 2. Onderhandsche verpachting van de sluis voor 2 jaren aan den tegenwoordigen pachter H. C. Bakhuys. Besloten werd de sluis te verpachten voor 2 jaren tegen 450 per jaar. Op dit bedrag wordt in geen geval reductie verleend. 3. Wijziging gemeentebegrooting dienst jaar 1935. De rekening wees aan een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 7061,08. 4. Vaststelling pensioengrondslagen in verband met nieuwe salarisregeling voor ambtenaar burg. stand, keuringsveearts en hulpkeurmeester. Hierna stelde de heer Borst de volgende vragen: le. Hebben B. en W. al pogingen aange wend om te trachten van het rouleenr.gs- systeem-af te komén? 2e. Wat denken B. en W. te doen voor deze menschen? 3e. Is het onderhoud met het Comité van Actie doorgegaan? Zoo niet; wat is daarvan de rede? De voorzitter: Wij hebben weten klaar te krijgen, dat de rouleering niet van toepas sing werd op hen, die in de baggerregeling werken. Er wordt steeds gewezen op 6,50 per week, maar billijkheidshalve moet het bedrag gerekend worden over 6 weken, wat I £AjVE votn* S&L dan gemiddeld 10 is v'oor ongeorganiseer den. De rouleering is opgelegd van bovenaf, zouden we daar niet aan voldoen, dan brengeri wy de heele werkverschaffing in gevaar. 2e. B. en W. mogèn geen aanvullenden steun geven, tenzy in hoogst bizondere ge vallen wegens ziekte of iets dergelijks. 3e. Alleen was organisaties kunnen wij een onderhoud toe staan. B. en W. zien het verderfelyke van de rouleering in, niet alleen om het geld, maar ook om het moreel. Ledigheid is des duivels oorkussen. In opdracht van den raad zullen B. en W. gaarne een schrijven tot den mi nister richten en de bezwaren tegen de rouleering uiteen zetten. Weth. Brommer: Het cfisis-comité doet, wat zij kan, maar als er meer gedaan moet worden, dan zal er meer moeten worden bijdragen. De heer Borst vond het een schandaal, dat zij, die het kunnen betalen, niet meer bijdragen voor het crisiscomité. Men laat de menschen maar loopen met 6,50 per week. Allemaal zijn jullie het met mij eens, dat het tekort is, maar gedaan wordt er niets. Rondvraag. De heer Borst heeft gelezen, dat in en kele gemeenten daargegaan wordt met het geven van kolenbonnen. Kan dat hier ook niet. De voorzitter zou dit informeeren. De heer de Boer: Op de laatste tuinbouw vergadering is gesproken :over de bijslag regeling. Kan dit wat voor de tuinders zijn? De voorzitter: Er is voor 1 Mei een nieu we bijslagregeling vastgesteld. Deze is ech ter van dien aard, dat dé 50 gemeenten in West-Friesland morgen èen spoedvergade ring houden, daar men van meening is, dat de regeling zoo van nul en geener waarde is. Getracht zal worden daarin verandering te brengen. NEDERL. BOND VAN GEMEENTE AMBTENAREN PROVINCIALE AFD. NOORDHÓLLAND. Herdenking jhr. Ruijs de Beeren- brouck als eerelid. Maatschappelijk hulpbetoon regio naal? - Zaterdag j.1. vergaderde de provinciale afdeeling Noordholland van den Nederland- schen bond van gemeente-ambtenaren on der voorzitterschap van mr. D. Breebaart. burgemeester van Zype én Callantsoog. De heele provincie was ruim vertegenwoordigd. De heer J. Kamman, voorzitter van den bond, wijdde woorden 'vam eerbiedige herin nering en waardeeririg aan de nagedachte nis van jhr. mr. Ch. J.. M.'jtuys de Beeren- brouck, die gedurende velé' jaren eerelid van den bond was. Jhr. jSuijs heeft zich destijds zeer beijverd v.oq£ de invoering van een pensioenregeling' voor het gemeenteper- soneel, waarvoor dat" personeel hem nog al- ■ftjd grooten dank en grootè" waardeering Verschuldigd is. Zyfi nagééachtenis zal in de kringen van het gemeentfepersoneel dan ook steeds in dankbare herinnering blijven. Deze toespraak werd dóór de aanwezigen staande aangehoord. .7 Na het afhandelen van een aantal huis houdelijke zaken werd door den heer S. C. de Haas van Dorsser, directeur van maat schappelijk hulpbetoon te Haarlem, een in leiding gehouden over maatschappelijk hulpbetoon. Spr. besprak de mogelijkheid, om het maatschappelijk hulpbetoon in den vervolge regionaal te gaan regelen. Volgens art. 194 der grondwet toch kan aan andere dan be staande openbare lichamen verordenende bevoegdheid worden gegeven. Bij de bezui- nigingswet is bepaald, dat de kroon de be voegdheid heeft om het maken van een ge zamenlijke regeling tusschen gemeentebe sturen, nopens bepaalde onderworpen, voor te schrijven, als zulks om een of andere re den wenschelijk wordt geacht. Spr. zag die wenschelykheid met opzicht tot een goede, economische en technische juiste uitvoering van het gemeentelijk maatschappelijk hulp betoon, voor kleine gemeenten van gelijke structuur, als b.v. in de streek van Lange- dijk. Door het bestrijken van een grooter gebied zal het voor de gemeenten financieel mogelijk worden om een behoorlijke orga nisatie en administratie met voldoende con trole op te zetten, waartoe elke kleine ge meente op zich zelf niet in staat zal zijn. Woensdag 22 April. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgenwijding, gr.pl. en causerie. 11.RVU.: Lezing. 11.30 Orgelspel. 12.-— Gr.pl. 12.151.45 E Walis' orkest en gr.pl. 2.— Voor de vrouw. 2.15 De Notenkrakers er. solist. 3.Voor de kinderen. 5.30 Syd Jackson's Ensemble. 5.50 Gr.pl. 6.05 Verv. van 5.30. 6.25 Gr.pl. 6.30 RVU. Medische cause rie. 7.-— Sportuitz. 7.15 Kinderkoor. 7.40 Lezing. 8.Ber. 8.15 VARA- orkest en soliste. 9.— Radiotooneel. 9.45 Orgelspel. 10.Ber. 10.05 Gr. pl. 10.30 Ensemble „Fantasia". 11.— Mignon-kwintet. 11.30—12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- ultz.) 8.— Schriftlezing. 8.15—9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. 12.Harmonium en zang. 12.15 Saxofoon en piano. 1.Gr.pl. 1.30 Solistenconcert. 2.30 Postzegelpr. 3.-3.45 Solistenconcert. 4.— Zang en piano. 5.— Kinderuur. 6.— Landbouwcauserie. 6.30 Afgestaan. 7.— Ber. en reportage. 7.30 Cause rie. 7.45 Gr.pl. 8.— Ber. 8.15 Con eert mmv. solisten, koor en orkest. (9,30 Paaschoverdenking). 10.30 Ber. 10.35—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.20 Gr.pl. 10.35 Orgelspel. 11.20 BBC-Empire- orkest. 12.20 Gr.pl. 1.— Rep. 1.20 Gr.pl. 1.50 Orgelconcert. 2.35 Sted. orkest Bournemouth en solist. 4.05 Het Mac Arthur-kwintet. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Ber. 5.50 Piano recital. 6.10 Lezingen. 6.50 't Cam- poli-trio. 7.20 De BBC-Zangers 7.50 Gevar. progr. 8.50 Ber. 9.10 Toe spraak. 9.20 Zangen strijkkwartet 10.3511.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 7.3b Gr.pl. 10.20 Orkestconcert. 3.20 Gr. pl. 4.50 Orkestconcert. 7.20 Zang en piano. 8.05 Radiotooneel. 10.05— 11.35 Dansmuziek en populair con cert. KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert 11.20 Verzoekprogr. 12.35 Or kestconcert. 1.35 Vroolijk concert. 4 20 Gr.pl. 5.20 Gevar. concert. 8.05 Kamermuziek. L.5011.20 Omroep orkest, -kleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 11.20 Gr.pl. 12.30—1.20 Zigeuner- muziek. 5.20 Viool-recital. 5.50 Zl- geunermuziek. 7.20 Klein-orkest en voordracht. 9.3010.20 Dansmu ziek. 484 M.: 11.20 Gr.pl. 11.50 Dansmuziek. 12.501.20 Gr.pl. 4.20 Zigeunermuziek. 5.35 Gr.pl. 5.50 Kamermuziek. 7.20 Liszt-Herden- king. Hierna tot 10.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 IV». 7.30 Gr.pl. 8.05 Rijksultz. 8.35* Gevar. progr. 9.20 Ber. 9.50 Clari- net en piano. 10.05 Weerber. 10.20 —11.10 Gr.ph GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.05, Keu len 9.0510.20, Parijs R. 10.20— 11.20, Brussel (VI.) 11.20—13.20, Droitwich 13.2013.50, Parijs Radio 13.50—16.20, Keulen 16.20—16.50, Parijs Radio 16.5017.20, Keulen 17.20—19.20, Brussel (VI.) 19.20 21.20, Brussel VI. 21.20—21.30, Pa ris P. P. 21.3021.50, Keulen 21.50 23.20, Weenen 23.2024. Lijn 4: Normandië 3.9.35, Lond. Reg. 9.35—10.35, Droitwich 10.35 12.20, Lond. Reg. 12.20—14.35, Droitwich 14.3517.20, Brussel VT. 1?.2017.50, Lond. Reg. 17.50— 19.—, Droitwich 19.—20.50, Lond. Reg. 20.50—21.r0, Droitwich 21.20 —23.20, Kalundborg 23 2024.—. Wegverbreeding. Het zal menige wandelaar, die geniet van een bezoek aan het landgoed „Ter Coulster", zijn opgevallen dat de mooie kas- tanjeboomen die bij den ingang staan, worden gerooid en dat het bij den ingang een chacs is. We kunnen de vele die meenen dat men ook daar aan het rooien en kappen is geslagen, gerust stellen. De eigenaresse, die zooveel mogelijk het natuurschoon in tact laat, heeft aan de V. V. V. (die met het toezicht is belast) doen weten dat het hek wordt vernieuwd, doch terug wordt gezet voor de wegverbreeding. Wel is het jam mer dat eenig hakhout en boomen moeten vallen, doch het verkeer eischt dat offer. De hoek Westerweg—Vennewaterswegi sinds jaren zeer gevaarlijk voor het ver keer, gaat verdwijnen. Er is grond aange kocht van den heer Jb. Zoon, waardoor ook de groote en hooge haagdoornhaag, die het uitzicht belemmerde, is verdwenen. De Vennewatersweg wordt eveneens verbreed, zoodat men op die hoek een groote ver betering krijgt. Verlichtingsavond. Het bestuur der V. V. V. heeft besloten, om in Augustus een verlichtingsavond te houden. Een commissie uit het bestuur, be staande uit de heeren J. van Gemeren, C. ten Bruggencate en G. Smits, zal een pro gram ontwerpen. Er zal een beroep op de buurtcommissiën, vereenigingen op gebied van zang en muziek en sport worden ge daan om te slagen. Volksonderwijs. De afd. Langendijk van Volksonderwijs hield Zaterdagavond ten huize van den heer J. de Bakker een algemeene ledenver gadering onder voorzitterschap van den heer J. Keizer, die opende met welkom. Allereerst werd behandeld het bevredi gingsrapport voor de op 16 Mei a.s. te Am sterdam te houden algemeene vergadering van Volksonderwijs. De heer Janssonius had hieruit een resumé vervaardigd; de vergadering ging met den inhoud van het rapport accoord. De conclusie van dit rap port is n.1., dat de positie van het openbaar onderwijs moet worden verstevigd. Volgens art. 195 vierde lid van de grondwet moet in elke gemeente voldoende openbaar on derwijs in een voldoend aantal scholen wor den gegeven. Daaraan moet men zich hou den. Als voorwaarde voor de stichting van nieuwe bijzondere scholen zou men willen zien vastgesteld, dat er alleen dan tot stich ting wordt overgegaan, als er een voldoend aantal leerlingen is voor vier leerkrachten. De voorzitter antwoordde, dat in het rap port staat aangegeven, dat op 10 December 1934 van de 22187 leerlingen van de opgehe ven openbare scholen er 3072 naar een bij zondere school zijn overgegaan. De school te Zuidscharwoude. De combinatie-gedachte, welke hier aaii den Langedijk wordt gepropageerd, werd hierna door den voorzitter in bespreking gebracht. Met alle beschikbare krachten dient te worden voorkomen, dat de open bare school te Zuidscharwoude wordt opge heven. Spr. juichte het te Oterleek geno men besluit om een twee-mansschool te handhaven, toe. Spr. schetste de afbraak van de o.l school welke wordt toegepast, soms door de eigen menschen, die zich verongelijkt gevoelen of door derden worden beïnvloed. Een voor beeld hiervan is het sturen van de kinderen naar de byz. school. Spr. deelde mede, dst bij 40 leerlingen een leerkracht werd ver goed door het rijk, van 41 tot 80 twee, van 81 tot 130 drie, van 131 tot 185 vier en ver volgens per elke 50 leerlingen een leer kracht. Noordscharwoude heeft drie leerkrachten en 30 boven het vereischte aantal leerlin gen; Zuidscharwoude twee leerkrachten en 28 meer dan noodig zijn voor twee leer krachten; Broek op Langendijk twee leer krachten en een kweekeling, waarbij leerlingen te weinig sjyn vopr drie 1*®* krachten. Te Noordscharwoude zijn drie lokalen voor 48 leerlingen, Zuidscharwoude 4 loka len voor 48 leerlingen; Broek op Langen dijk 3 lokalen voor 40 leerlingen. De indeeling per lokaal is te Noordscharwou 33, 38 en 40 leerlingen. Zuidscharwoud# Heuilleton Naar het Engclsch van door J. L en CHARLOTTE M. YONGE E. A. H. 04) Van zijn vroegeren werkgever, mr. Bur- schak»i tl urSnk den n°8 ontbrekenden Kcschipripni en V?or den °Pbouw van de A rW oVSn miss M°rton en kapitein dracht X BUrf°rd had namelÜk de op gekregen van een van zijn cliënten famir AMdg0ed aan te k°°Pen van dè familie Alder, op een tijdstip, dat vrijwel samenviel met den dood van Arthur Mor ton en de afdoening van de schuld. Er was een tweede termijn van betaling, die moest voldaan worden aan een Bank in Quebec. Dit was al wat er vernomen werd, maar intusschen ging het hoe langer hoe vaster staan bij lord Northmoor, dat het 't beste zou zijn om den kapitein te spreken, waar door hij veel verklaren kon van hetgeen Alder indertijd zoo diep gegriefd had. Met een mondeling onderhoud toch kon veel meer bereikt worden dan met een brief en de plannen van Herbert op zichzelve im mers gaven al voldoende aanleiding tot een reis naar Winnipeg. Natuurlijk was het hard voor hem, om zijn vrouw en zyn pas-weergevonden zoontje te verlaten, maar als hoofd van de familie voelde hij zich als 't ware verplicht het bedreven kwaad recht te zetten, terwyl de mogelijkheid, dat ook Bertha er geeste lijk door gebaat kon zyn, den doorslag gut. Frank zei hier maar heel weinig van en even kalm, alsof hy vertelde, dat hij naar 'n van de zittingen te Colbeam ging, deelde hij mee, dat hij zich verplicht achtte, naar zijn neef in Canada te gaan. En zoodra hy het gezelschapje thuis ge bracht had en hij zijn zoontje weer veilig en wel in de kinderkamer wist, vertrok hij en liet Mary en lady Adela zich verdiepen in allerlei gissingen omtrent de mogelijke gevolgen van de reis. HOOFDSTUK XLII. Zoete broodjes bakken. Bertha was juist teruggekeerd van haar reis, want ze was ijlings naar huis gegaan, t?,!n k gehoord had van een verdeeldheid tusschen de doktoren en de zusters van Ze zat bij den haard, bii ladv Ari»i„ teleurffpstciH y y Adela, zeer teleurgesteld, toen ze hoorde, dat ziin lord schap nog met thuis was, ofschoon hu lederen dag verwacht kon worden „Waarvoor zou hij naar Canada zhn Be gaan? Me dunkt, h(j moest biy zijn, dat hi) nu eens thuis kon blijven, nu hy toch al dien tyd verloren heeft door zyn ziekte. O, ja, ik weet, dat het ondankbaar klinkt, omdat het alles is naar aanleiding van hetgeen hij voor myn kleine Cea heeft gedaan. Dat zal ik heel myn leven nooit vergeten, maar toch moest hy thuis zijn, als hy daar noodig is, en het verwondert mij, dat hij lust voelde, om weer dadelijk weg te gaan, nu hy pas zyn kleinen jongen terug had". „Hy deed het ook niet voor zyn genoe gen, maar achtte het zyn plicht". „Plicht!Hoe dan, tegenover Her- bert? Zeker, de jongen heeft zich van een zeer goede zyde laten kennen, in aan merking genomen, dat het vinden van Mite in zyn e!gen nadeel was, maar waarschyn- ïyk heeft hy zyn roeping als kolonist ge vonden en dit had Northmoor toch best aan hemzelven kunnen overlaten?" „Weet je, waar het huis is, waar hy hem gevonden heeft, Bertha?" „Ergens in de buurt van het Winnipeg- meer, is het niet?" „Ja, en het heet Northmoor". „Zeker door Herbert zoo genoemd, hè? Of is John Tulse niet daarheen gegaan? En heeft die 't zoo genoemd uit piëteit tegen over ons?" - „Niet John Tulse, maar iemand, die aan Herbert heeft gezegd, dat hy zyn geluk kigste dagen hier doort>racht". „Adela, daar heb je een bedoeling mee. Kwel my niet. Is het Fred Alder? En ls hij vriendeiyk geweest voor den jongen ter wille van de oude kennis, omdat hy den hli^?n,.na^dr°eg7-- - öacht h*J 80m8- dat "U jouw Mike was?" m.,virv'r Aa,u -H-t te begrijpen, wie Herbert was ^^V0™ hem van grooten dienst geweest n* zou zeker niet aan het spreken te kryw" zyn geweest, als hy hem niet op zün nUm mer had gezet. Herbert heeft sinds dten steeds bij hem en zyn zwager gewoond en hy zal daar blyven, om het boerenbedrijf te leeren". „Hy is natuuriyk getrouwd met een Yankee?" „Neen". Er volgde een pauze. Bertha trok zich terug in haar stoel, terwyl Adela zich bezig hield met de theekopjes. Opeens hoorde zy de vraag: „Wist Northmoor het?" „Ja, hy wist het". „En was dat de reden van zyn daarheen gaan?" „Herbert was de eéne beweegreden, maar ik geloof niet, dat hy gegaan zou zijn, als er nog niet een andere was geweest ook" „jy hebt het hem toch niet gevraagd?" „Zeker niet". „Ik wil niet, dat iemand tusschenbeide komt", betuigde Bertha nu ineens in een heel andere stemming. „En allerminst zoo'n houten Klaas, als hy is! Hy had er zich liever niet mee moeten bemoeien". „En als je nu hoorde, dat kapitein Al der een berouwvol „verloren zoon" was nietwaar? Een kalme, bedaarde, geld- makende Canadees, die volkomen in den smaak valt by onzen geiykmoedigen, nooit een streepje van den gewonen weg afwy- kenden lord, is het niet?" „O, Birdle, wat draaf je weer door!" „En dus heb jy er feiteiyk zyn lordschap op afgestuurd om zoete broodjes te bakken uit mijn naam? Je kon eerst wel eens ge wacht hebben, tot je wist, wat ik zelve dacht van dit proces". ,®eidha sprong op, blykbaar om haar goed a e leggen, toen er juist op dat oogenblik een paar gedaanten in de schemering het venster gingen en in een seconde tra Adela in den hall, Mary en Frank tegemoet, die zy de eetkamer binnenwenkte. Bertha was haar tot aan de deur g volgd, toen zy in de portiek een gf0° flinke gestalte gewaar werd met een g baard gelaat. Nog een oogenblik en beiden waren in den salon. Mary, Frank en Adela stonden in de kamer byeen, by den haard, en opgetog vroeg Mary: „Ziet Frank er niet best uit?" „Beter dan ooit! Niets zoo goed «1» versterkende zeelucht! O, wat ben ik dat je hem hebt meegebracht!" met aanduiding naar den salon "z00'j „,«nt ineens, als het ware, voor haar stond, anders kon ze wel weer een weerbar bui hebben gehad, en zichzelve en ander eindeloos gekweld hebben „Denk je, dat alles in orde zal kome"' vroeg Frank in spanning. „Het wa® stout stukje, maar toen hy hoorde da op het Douariere-Huis was, was er g houden meer aan! Hy meent, dat zy veel heeft te vergeven als hy. Hy tot een helder inzicht van den toes gekomen sinds hy een heel andei leidde met zyn zusje en later met n echtgenoot, een door en door goed mensen „Aan wien je je neef hebt toevertrouwd „Juist. Herbert is daar heel gelukkig, maakt zich nuttig en voelt zich tot werk aangetrokken". „Ik ben bly, dat hy het daar goed maken". (Slot vlogt).

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6