iT'i'inn DE GEBROEDERS „COCHEM" £aad- en Juinèouw KOEDIJK OTERLEEK EGMOND AAN ZEE BERGEN VERRASSEND GRAFT SCHAGERBRUG ST. MAARTENSBRUG 24 en 26 leerlingen. Broek op Langendijk Ui, 19 en 33 leerlingen. By een combinatie mét Broek op Langendijk, waarbij de school te Zuidscharwoude zou moeten worden ge bruikt, zou het lang niet zeker zijn, dat alle leerlingen van Broek naar Zuidscharwoude zullen gaan, terwijl bij een geheelen over gang een gewijzigde klasse-indeeling zou ontstaan, doordat in 5, 6 en 7 59 leerlingen zouden zijn. Opheffing van de school te Broek op Langendijk zou een ramp zijn voor het o.l, onderwijs. Belang der Jeugd en Volksonder wijs zullen hieraan niet meewerken. Com binatie met Broek en gebruik van de school aldaar zou een overschot van leerlingen ge ven dat naar Noordscharwoude zou moeten, waardoor mem daar gedwongen zou zijn, een lokaal bij te bouwen, met alle risico daar aan verbonden. Aanbeveling van combinatie zonder bewijzen van de mogelijkheid noem de spr. gebazel. Hulde werd gebracht aan hen, die 'n offer willen brengen voor 't open baar onderwijs als tegenwicht van hen, die het altijd hebben bestreden om zoo mogelijk eigen belangen te dienen. Wij zijn aan ons zelf en aan de vereeniging waarvan wij lid zijn, verplicht te arbeiden voor het behoud van de scholen. (Applaus.) Kaar aanleiding van deze uiteenzetting werd nog breedvoerig van gedachten ge wisseld. Wanneer de school te Zuidschar woude zou komen bij combinatie-verwacht- te men dat men niet veel meer dan 50 pCt van de leerlingen zou krijgen. De schooltoe- standen te Zuidscharwoude werden nog aan een bespreking onderworpen. Het zou er heel anders uit zien, als het onderwijzend personeel meer werd gezien als het onder wijzend personeel en men niet persoonlijk werd. Bemoeizucht der ouders en de men taliteit van hem, die achter de schermen werkte, heeft heel wat schuld. Men besloot alle pogingen in het werk te stellen, de ouders te bewerken hun kinderen naar de openbare school te zenden en sa' menwerking te zoeken met de oudercom missie te Zuidscharwoude. De heer Janssonius werd gekozen tot af gevaardigde naar Amsterdam. De heer C. Bankersen wees in zijn jaar verslag op de verschillende werken van de vereeniging ten behoeve van de stichting der kleuterscholen. Te Zuidscharwoude wa ren bij de opening op 16 Nov. 38 leerlingen. Met Maart 1936 waren er 52. Toen zijn er 21 naar de O.L. school gegaan, zoodat men er 31 overhield. Thans zijn er weer 40 leer lingen en over een paar maanden hoopt men de vijftig weer te halen. De kleuterschool te Oudkarspel heeft meer moeilijkheden opgeleverd, doch men hoopt thans Zaterdag tot de aanbesteding te kunnen overgaan. De heer J. M. de Jong te Broek op Langendijk heeft gratis bestek en teekening vervaardigd en zal eveneens gra tis het toezicht op den bouw verrichten. Hiervoor werd hem hartelijk dank betuigd. Voor de kleuterschool zal een groote verlo ting worden gehouden. De aftredende bestuursleden, de heeren H. Janssonius, L. Mallekote, A. Kist en J. Smak werden herkozen; in de vacatures ontstaan door het bedanken van de heeren ds. v. Dijk te Oudkarspel en J. Heidsma te Noordscharwoude werden gekozen de hee ren A. Bakker en P. Langendijk te Oud karspel. In de vacature-de Graaf te Broek op Langendijk werd de heer A. Dirkmaat gekozen. Na rondvraag, welke weinig opleverde, volgde sluiting. De 50 Westfriesche gemeentebesturen vergaderden. Zaterdagmiddag werd in Hoorn een vergadering gehouden door de vereeniging van de 50 Westfriesche gemeentebesturen, waarvoor veel belangstelling bestond. Een groot aantal gemeentebesturen was op deze vergadering vertegenwoordigd. Voor den minister van sociale zaken was aanwezig de heer Meijer de Vries, terwijl ook de heer Kikkert, inspecteur der rijks- werkverschaffing uit de Beemster, op deze vergadering vertegenwoordigd was. Het hoofdpunt van bespreking dezer ver gadering was de z.g. nieuwe loonbijslagrege ling 1936 voor den tuinbouw. Tegen deze loonbijslagregeling waren vele bezwaren gerezen en door de vertegen woordigers der gemeentebesturen naar vo ren gebracht. De nieuwe regeling gaat In per 1 Mei en loopt over een tamelijk lang tijdvak, waardoor de tuinders die er gebruik van maken, gedurende al dezen tijd de Ico nen moeten voorschieten. Getracht werd hierin verandering aan te brengen, doch dit bleek niet mogelijk. Verder werd opge merkt, dat deze nieuwe regeling voor den groven tuinbouw van zeer weinig waarde zou zijn. Zou de mogelijkheid niet meer be staan, dat de oude regeling met den 1/3 bij slag terug kwam? Deze laatste mogelijkheid bestaat echter niet. Die icgeling heeft afge daan. Een verandering van c'e nieuwe regeling zal ook niet mogelijk zijn en men heeft dan °ok tenslotte besloten, er van te maken wat ef van te maken is. De plaatselijke commis- s'es hebben hierin een taak. Ook het rouleer-systeem in de werkver schaffing werd nog ter tafel gebracht. Wan neer hiertegen bezwaren bestaan, werd ge adviseerd, dit aan den minister te schrij ven. Deze vergadering heeft dus voor de tuin ders geen verbetering gebracht en er zal veel van de plaatselijke commissies voor de loonbijslagregeling afhangen. 40 jaar armvader. Zondag was het 40 jaar geleden, dat de heer G. Bekker van Zuidscharwoude armvader benoemd was van het r.k. bestuur. Dit bijzonder jubileum werd o.m. dacht in de r.k. kerk alhier. gebracht aan den proeftuin te Naaldwijk, waar kennis genomen werd van de cham pignonteelt, bemestingsproeven, proeven met gietwater, en druiventeelt, waaruit veel was te leeren. Daarna werden de bedrijven bezocht van de heeren van Spronsen en van der Gaag te Loosduinen en werd kennis gemaakt met cultures onder staand- en platglas en volle- grondsch cultuur. Daarna werd de terug reis aanvaard. Nadat men een wijle gezel lig bijeenzat, bracht de heer K. Mol een op rijm samengestelde hulde aan den leeraar voor het genoten onderwijs. als arm- her- Excursie naar het Westland. Zaterdag 18 April hebben leerlingen en oudleerlingen van den tuinbouwwintercur- sus te Koedijk een excursie gemaakt naar het Westland onder leiding van hun leeraar den heer C. Stuffers. Hoewel het koud en Kuur was werd in opgewekte stemming de reis aanvaard en werd het eerste bezoek Tuinbouwvergadering. De tuinbouwvereeniging „Ons Begin" hield Vrijdagavond in café de Vries haar jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer S. Hoogvorst. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter de treurige bedrijfsresultaten over het afgeloopen jaar, daaraan de hoop vastknoopende, dat het dit jaar beter zal gaan. Van de bedrijfscontrolevereeniging te Stompetoren was een schrijven ingekomen om een bijdrage ter bestrijding van verschil lende onkosten. Gezien den financieelen toestand der ver eeniging vond het bestuur geen vrijheid hierop in te gaan. Werd voor kennisgeving aangenomen. Besloten werd een drietal afgevaardigden naar de algemeene vergadering der L.G.C. te zenden, n.1. J. v. d. Gragt, J. Zwaan en A. Bas. Verschillende ingekomen stukken gingen onder den hamer door. De rekening vari den penningmeester wees aan een ontvangst van 47.82, uitgaaf 49.41, nadeelig saldo 1.59. Het bezit der vereeniging is hierdoor gedaald tot 24.84. Om een betere regeling te treffen en de inkomsten in overeenstemming te brengen met de uitgaven, stelde het bestuur voor 2.6 pCt. van den omzet der groentenveiling in te houden. Dit werd juister geacht dan een contributieverhooging, daar men leden verlies vreesde. Het jaarverslag van den secretaris was in mineur gestemd, wat wel haast niet anders kan. De omzet der vereeniging had bedra gen 12322.05. Hierna kwam in behandeling de beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering der L.G.C. Een voorstel van het bestuur der L.G.C. om 600 beschikbaar te stellen voor het Westfriesche kanalenplan, werd verworpen. Goedgekeurd werd om art. 17 streng te handhaven. Het product andijvie ook onder het ver plicht veilen op te nemen, werd met alge meene stemmen aangenomen. Een voorstel van „Ons Begin" te Oterleek om de goedgekeurde pootaardappelen even eens onder het verplicht veilen te brengen, is door het bestuur der L.G.C. overgenomen. Betreffende den aanvoer van winterkool stelde het bestuur voor, dat de tuinders moeten instaan voor het gewicht, vermeld op het veilingbordje. Goedgevonden. Een voorstel van „De West" te Koedijk om ter bevoegder plaatse aan te dringen op verlaging der hoogste salarissen en presen tiegelden bij het Hoogheemraadschap N.H. Noorderkwartier, werd met algemeene stemmen verworpen. Goedgevonden werd een voorstel van „De Groentencultuur" te Broek op Langendijk, om aan die tuinders, welke door de teeltbe perking dermate zijn getroffen, dat hun be staan ernstig wordt bedreigd, een extra- teeltrecht te verstrekken. Een en ander ter beoordeeling van de L.C.O. en de districts commissie. Een voorstel van „De West" te Koedijk om er bij Prov. Staten op aan te dringen een studiecommissie voor het cultuurvraag stuk in de provincie Noordholland in het le ven te roepen, werd door de vergadering verworpen. Bij de rondvraag werd nog ter sprake gebracht de salarieering der functionnaris- sen. Na gehouden bespreking werd besloten deze op het thans bestaande peil te hand haven. Vlagvertoon. Als bewijs van instemming met het ge nomen raadsbesluit tot handhaving der openbare school te Oterleek, werd door ver schillende ingezetenen de vlag uitgestoken. Rijksbijdrage in de huishouding der gemeente. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van^ 14 April 1936 is aan de gemeente voor het jaar 1935 een onderstand in de kosten der gemeentehuis houding verleend van 13.950. Rookverbod. Krachtens artikel 429 van het Wetboek van Strafrecht hebben B. en W. bepaald, dat het van Mei tot October verboden is zich in de duinen te bevinden met een brandende pijp, sigaar of sigaret of op eenigerJei wijze vuur te maken, zulks met het oog op het groote brandgevaar tijdens de zomermaan den. De revue „Egmond vooruit". Met stijgend succes heeft de Jongelie- denvereeniging „Vroom, Vrij, Blij" Zondag avond een tweede opvoering gegeven van de revue „Egmond vooruit". De geheel uitver kochte zaal was enthousiast over hetgeen onze dorpsgenooten op revue-gebied pres teerden. Het conflict in het visscherijbedrijf. Naar wij vernemen heeft heden, Dins dag, opnieuw ten Departemente een be spreking plaats tusschen de vertegenwoor digers der werknemers en werkgevers in het visscherijbedrijf n.et den rijksbemiddelaar mr. dr. S. de Vries. Voorloopig zijn de oude loonen na 15 April gehandhaafd. Hoog bezoek te wachten. Naar wij vernemen zal op Maandag 27 April minister Slingenberg met den hoofd inspecteur voor de werkverschaffing, den heer Meijer de Vries, in gezelschap van de Provinciale Rijkscommissie voor werkver schaffing in Noordholland, een bezoek brengen aan de werkverschaffing in deze gemeente, namelijk het graven van de aar- debaan voor een weg naar zee door de provinciale duinen. Uitvoering A.T.V. In de Rustende Jager werd Zondagavond de tweede en laatste donateurs-uitvoering gegeven van de Arbeiders-Tooneelvereeni- ging „Bergen". De zaal was goed-half be zet, waarover de heer Poldervaart in zijn openingswoord zijn teleurstelling uitsprak. Spr. vond het overigens gezien de tijdsom standigheden begrijpelijk en het be stuur had daarom besloten, om een spaar kaart-systeem in te voeren, waarbij men door 10 cent per week te sparen, vóór het volgende seizoen de benoodigde donateurs- gelden byeen heeft. Spr. hoopte, dat dit systeem succes zou hebben en tot resultaat, dat meer kostbare stukken voor geheel volle zalen gegeven kunnen worden. Het was nu niet bepaald een nieuw too- neelstuk, dat werd opgevoerd. „Onder één dak" is altijd een geliefd stuk geweest voor amateurs en het was dan ook niet de eerste keer, dat het op het tooneel van de „Rus" voor het voetlicht werd ge bracht. Het is een spel uit het familieleven, waar in tusschen den vader en 'n aangetrouwde dochter 'n scheiding is, die 4 jaar duurt, totdat na den dood van de moeder, na hef tige familie-scènes de vrede geteekend wordt, waarbij blijkt, dat de „stadsche ma dam" nog zoo beróerd niet is, als de kop pige ouwe boer dacht. De rollen van de hoofdpersonen waren bij mevr. G. v. d. Aarde als Dora, en de heeren Poldervaart en v. d. Vliet als de va der en als Wolter in goede handen. De scènes, waarin deze medewerkenden optra den, behoorden tot de best-gespeelde van de opvoering; vooral in het derde bedrijf werd de gevoelige toon in de verzoenings- scéne tusschen vader en schoondochter heel goed getroffen; het was een moment van aangrijpende ontroering, 'n bewijs, dat hier goed spel werd gegeven. Van Vliet bleek weer eens 'n goede kraent in dramatische rollen en Poldervaart, dien we meestal in komische rollen zagen, gaf thans blijk ook voor dramatische 'n goede kracht te zijn. 'n Belangrijk aandeel in het succes had ook mevr. Gré v. d. Aarde, die zeer te waardeeren spel gaf, vooral in 't derde be drijf. Het onderwijzerstype van den heer Smit was ietwat een caricatuur van den dorps schoolmeester; zijn figuur was beter dan zijn spel; vooral zijn uitspraak liet veel te wenschen over. Het spel van den heer P. Haan als Jan de smid zorgde voor de vroolijke noot in het overigens weinig opwekkende stuk. Zyn spel deed herhaaldelijk een vrooli.ike lach opklinken; het was weer eens een rol, die hem bijzonder lag en die hy met bra- vour speelde. Als de bescheiden Liesbeth speelde mej. Nieuwenhuis niet onverdienstelijk. Na afloop bracht de heer Poldervaart na mens de vereeniging dank aan den heer Haan, voor diens welwillendheid, om als gast in dit stuk mee te spelen. Het publiek toonde zich met veel applaus zeer dankbaar. langdurig en krachtig werkl bij rheumaliek Ullituilend verkrijgbaar In de oranje-bandbulijei van 20 labl. 70 ct>. en oranjexakjei van 2 tabl. a 10 ct>. 3 een jaar vast 3:,/« niet-leden 23/« pet., een jaar vast 2% Opgenomen gelden: Ie hypotheken en crediet-hypotheken 4 voorschotten en overige leeningen 41/» Tegoed in loo- pende rekening 2°/« Op voorstel van het bestuur werd be sloten in het Bankgebouw een safe-inrich ting wet 18 loketten te doen aanbrengen en voorts spaarbusjes aan te schaffen om deze voor jeugdige spaarders beschikbaar te stellen. Aan het jaarverslag 1935, dat werd goedgekeurd, ontleenen wij het volgende: ontvangen spaargelden 366.751.44, te rugbetaald 314.508.33, saldo per 31 Dec. 1935 764.374.60. Terug ontvangen voorschotten en hypo theken 96609.45, uitgegeven 108.150; uitgegeven per 31 Dec. 1935 416.194.05. Ir. loopende rekening ontv. 517.440.22, uitgegeven 506.107.46, saldo per 31 Dec. 1935 te vorderen 109.818.15, te betalen 44.536.56. Aan het einde van het jaar was bij de Centrale Bank belegd 86.668.26, in 4 depositito-obligaties der Centrale Bank 54000, in jaar-deposito's 70.000 en in andere waardepapieren 49.950. In 1935 werd aan rente ontvangen 30.542.44 en uitgegeven 22841.44. Het reservekapitaal was groot 28.258.36 en werd staande de vergadering verhoogd tot 30.000. Tot bestuurslid werd herbenoemd de heer C. Tiel te Oudesluis en tot lid van den Raad van Toezicht de heer C. Nobel Az. Op voorstel van het bestuur werden enkele leden geroyeerd. Bij de rondvraag dankte de heer W. J. van Loenen den voorzitter voor diens woorden ter nagedachtenis van wijlen zijn vader. Hierna werd de vergadering gesloten. Opbrengst collecte. De Zondag gehouden collecte ten bate van Herwonnen Levenskracht, R. K. Ver eeniging tot bestrijding der t. b. c. afd. de Rijp, heeft opgebracht de som van 38.02. Vergadering coöp. boerenleenbank. In „Het Wapen van Zijpe" werd Zater dag een ledenvergadering gehouden van de coöp. boerenleenbank alhier, welke werd bijgewoond door 87 leden. In zijn openingswoord zeide de voorzit ter, de heer K. Kant, dat de economische toestand voor de landbouwbedrijven in 1935 bijzonder slecht is geweest tengevol ge van de buitengewoon lage prijzen der landbouwproducten. Niettemin nam de Bank toe in omvang en bloei. De uitkom sten over 1935 stemden dan ook tot te vredenheid. Vervolgens herdacht de voorzitter het overlijden van den heer K. van Loenen, die als lid en als verslaggever voor de Zijper Courant de vergaderingen van de Bank jarenlang heeft bezocht. Aangeboden werd de rekening over 1935 en de balans per 31 December 1935, welke, op advies van de commissie, belast met het nazien der rekening en balans, door de vergadering wérd goedgekeurd. De balans gaf aan een winst van 3630.94 dat de vergadering bestemde als volgt: voor verhooging van het reserve fonds 1741.64; voor afschrijving op het Bankgebouw 1000 en voor afschrijving op dubieuse vorderingen 889.30. Medegedeeld werd dat de rente voorloo pig is bepaald als volgt. Spaargelden: leden Propaganda voor zuivelproducten. In café Kossen alhier werd op initiatief van het bestuur van den Zijper Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrouwen een propagandademonstratie gehouden door de afdeelingen Schagen, Zijpe en Sint- Maarten van de propaganda-kern van het crisis-zuivelbureau. De ruim 100 aanwezigen werden welkom geheeten door den edelacht'oaren heer J. Cornelissen, burgemeester van Schagen. De propagandiste, mej. Piet, wees in een helder betoog op het nut van het gebruik van melk, boter en kaas en toonde met cyfers aan, dat vooral melk en kaas tegen over andere voedingsmiddelen goedkoop zyn. De aanwezigen kregen gelegenheid ver schillende gerechten, waarin zuivelproduc ten waren verwerkt, te proeven, terwijl gratis een receptenboekje werd uitgereikt. Tenslotte werd de bijeenkomst gesloten verklaard door den eere-voorzitter, mr. D. Breebaart, burgemeester van Zijpe, nadat deze woorden van dank had gericht tot mej. Piet en haar assistenten, oud-leerlingen van den Landbouwhuishoudcursus te Schagen. KONINKLIJK NEDERLANDSCH LANDBOUW-COMITE. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh te de Wijk heeft op 15 en 16 April 1936 de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Koninklijk Neder- landsch Landbouwcomité plaats gehad. Korting steun werklooze land arbeiders. Van gedachten werd gewisseld omtrent het toepassen van een korting op het steun bedrag van werklooze landarbeiders, die een zekere oppervlakte grond in gebruik heb ben. Deze korting, welke in verschillende gemeenten uiteenloopt, wordt soms zoo hoog opgevoerd, dat de landarbeider geen prys meer stelt op het gebruik van grond. Het bleek echter, dat in andere provincie.-, de toestand zeer bevredigend is en dat daar geen enkel gevaar bestaat voor het inder daad zeer ongewenschte vervreemden van den landarbeider van den grond. Crisis-publicatie STEUNVERGOEDING ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 29 Maart tot en met 11 April 1936 voor de kwaliteitsklassen C en D respectievelijk 3.70 en 3.20 per 100 K.G. zal bedragen; de steunvergoeding voor in het tijdvak van 29 Maart tot en met 31 Maart gedorsehte gele erwten, voldoende aan de standaardmonsters C en D zal respectievelijk 3 en 2.50 per 100 K.G. bedragen, voorzoover de dorschbriefjes uiterlijk 31 Maart bij de betreffende Land bouwcrisisorganisatie zijn ingezonden. Zoo als in art. 7 lid 1 onder C van het Regle ment Steun Gele erwten 1935 is bepaald, zal voor gele erwten, na 31 Maart 1936 ge- dorscht, geen steun worden verleend. 's-Gravenhage, 20 April 1936. Besloten werd, dienaangaande met een terzake kundige instantie in overleg te tre den. Varkensprijzen. Breedvoerige besprekingen werden ge wijd aan de bestaande ongunstige verhou ding tusschen de prijzen der 8 a 10-week- sche biggen en die der slachtvarkens, waar door voor degenen die hun biggen moeten koopen de varkensmesterij een onrendabel bedrijf is. Inzonderheid de kleine varkens houders, die deze biggen mogen fokken, om dat hun geen merken toegewezen zijn, on dervinden groote moeilijkheden. Voorts werd de aandacht gevestigd op de slechte prijzen voor varkens welke niet aan de Ned. Veehouderijcentrale kunnen worden geleverd. Men drong er op aan, dat de regeering het betrekkelijk geringe overschot aan slachtvarkens tegen loonenden prijs uit de markt zou nemen en tot blikvleesch zou doen verwerken. Daar de varkensstapel vrij wel met de binne'nlandsche en buitenland- sche behoefte in overeenstemming is, zou in dat geval spoedig de prijs der slachtvarkens op zoodanig peil komen, dat de thans in ab- soluten zin niet te hooge biggenprijzen kun nen worden betaald. Besloten werd, het bureau te machtigen, stappen te doen tot verbetering van den toe stand. Grenstractaat landbouw en mid denstand. Het van den secretaris van de vergade ring van dagelyksche besturen der drie cen trale landbouw-organisaties ontvangen ont- werp-grenstractaat inzake het terrein van den landbouw en van den middenstand werd, na op verschillende punten te zijn geamendeerd, met meerderheid van stem men aanvaard. Afzet van hooi. Besloten werd, met het college van regee- ringscommissarissen te bespreken de vraag, op welke wijze de producenten van hooi voor den handel, die door het stil leggen van dien handel zwaar worden getroffen, kunnen worden geholpen. Daarbij zal wor den overwogen of genoemde categorie ware te helpen door bevordering van den afzet van hooi, dan wel door het toewijzen van extra-kalveren, ter beweiding van deze meestal laag gelegen gronden. Pachtcommissie van de Wieringer- meer. Naar aanleiding van een schrijven van de pachtcommissie van den Wieringermeer, waarbij werd verzocht, stappen te doen ten gunste van een ruimere toewijzing van sui kerbieten aan de pachters in den Wieringer meer, werd besloten, dit punt alsnog met het college van regeeringscommissarissen te bespreken. Landbouwhuishoudonderwijs. De vergadering kon gevoelen voor het af wijzend standpunt van den Nederlandschen bond van boerinnen en andere plattelands vrouwen ten opzichte van de door den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen voorgeschreven verzwaring van de eischen voor toelating tot de opleiding voor „huishoudkundigen" aan de rijkslandbouw- hoogeschool te Deventer. Besloten werd, voor nadere informaties zich te wenden tot de directrice van ge noemde opleidingsschool. Melksteunverlaging. De motiveering van het ministerieel be sluit tot verlaging van den toeslag op de in dustrie-melk, dat n.1. deze verlaging noodig zou zijn om de heffing op boter te kunnen verlagen, teneinde aldus de kosten van le vensonderhoud van den consument te kun nen verminderen, heeft in landbouwkringen ontstemming gewekt. Het bestaanspeil van den melkproducent en van de landbouwen de bevolking ligt thans reeds zoo laag, dat een verdere verlaging niet in aanmerking mag komen, alvorens de noodzakelijke aan passing aan de gewijzigde economische om standigheden ook bij andere volksgroepen (de consumenten) in dezelfde mate is door gevoerd. 237. De man deed voor alle zekerheid eerst de deur op slot. „Het is erg gevaarlijk, dat je hier bent gekomen", zei hij tegen Pit. „Wanneer ze je hier zouden ontdekken, kan dat mijn doodvonnis beteekenen. Probeer eens of je daar in dat hoekje kunt kruipen naast die kist". Pit deed het en hij paste er precies in. „Prachtig" zei de man. „Nu ziet niemand je en ik schuif wat bij". 238. Op fluisterenden toon vertelde Pit nu wat hij ge zien had en de man vertelde hem daarop hoe hij lang geleden tijdens een onderzoekingstocht door de piraten was gevangen genomen en sindsdien nooit eenige kans had gezien om te ontsnappen".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7