DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. De oorlog in Oost-Afrika. Geen noemenswaardige veranderingen. f No. 99 Maandag 27 April 1936 138e Jaargang De Fransche verkiezingen. Over hei algemeen zijn de verkiezingen rustig verloopen in veel gevallen is herstemming noodig. Zeer velen doen hun stemplicht. Katwijksche logger gestrand. Lesvliegtuig bij Bandoeng neergestort. De Italianen dringen steeds meer op, Ahbessinische aanval op Dagamedo mislukt. Voorbereiding voor de inname van Addis Abeba. het verloop van den strijd in Oost-Afrika. De gevechten in Palestina. ALKMAARSGHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 naanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten ra jiat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C t, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T|. N. ADEMA. Eigenlijk in tegenstelling met de al- gemeene verwachting zijn de verkie zingen, welke gisteren in Frankrijk zijn gehouden, rustig verloopen. Hier en daar kwam het tot onbeteekenende incidenten, doch hier was de politie in minder dan geen tijd den toestand meester. In volkomen kalmte zijn gistermor gen de verkiezingen begonnen. En vooral te Parijs kreeg men tot dusver nog geenszins den indruk, dat men zich ernstig druk maakte over de vernieu wing van de volksvertegenwoordiging. Even na negen uur begaf president Lebrun te Parijs zich als een der eer sten te voet naar het stembureau. Te Parijs was het droog weer en ook niet zeer koud, maar niettemin scheen de zon niet en lokte de weersgesteldheid de kiezers niet om naar buiten te gaan en de stembus in den steek te laten. De deelne ming aan de stemming liep in de verschil lende wijken zeer uiteen. In politieke kringen verwacht men, dat Zondag reeds een beslissing over slechts 250 kamerzetels zal vallen. De gehouden verkiezingen zullen waar schijnlijk voor Frankrijk voor de na-oor- logsche periode een record hebben geves tigd, wat de opkomst der kiezers betreft, althans wat Parijs en omgeving aangaat. In dëmeeste burger- en arb e i- derswljkenmoest iedere kie zer gemiddeld 25 minuten wachten, alvorens hijzijn stem kon uitbrengen. Herriot Blijkens de tot nu toe bekende uitslagen is Herriot te Lyon nog niet gekozen en zal de volgende week herstemming noodig zijn. Te Orange (Vaucluse) is de radicaal- socialistische oud-premier Daladier geko zen. Ook de radicaal-socialistische minis ter van handel, Bonnet, is herkozen. Voor de radicaal-socialistische minister van na- t ionale opvoeding Guernut zal opnieuw gestemd moeten worden, evenals voor oud- minister Fabry (links-republikin). Te Avallon (Yonne) is minister-presi dent Flandin (links-republikin) gekozen. De minister van arbeid Frossard (onafh. socialist) is eveneens gekozen. Volgens de door Havas van zijn corres pondenten ontvangen telegrammen, waren Zondagavond tien uur de volgende uitsla gen bekend: Gekozen: 3 onafhankelijken, veertien republikeinen, drie volksdemocraten, vijf linksrepublikeinen, drie radicaal-onafhan kelijken, vijf radicaal socialisten, geen on afhankelijk socialisten, een lid van de so cialistische unie, twee socialisten van de S.F.I.O., een communist. Over zeven en zestig candidaten zou nog een herstem ming moeten worden gehouden. Om tien uur waren dus in totaal honderd en vier uitslagen bekend. Volgens de statistieken van Havas, op hetzelfde tijdstip opgemaakt hadden de Republikeinen twee zetels gewonnen, de linksrepublikeinen een, en de communis ten en afgescheiden communisten even eens een zetel. De volks-democraten had den twee zetels verloren en de onafhanke lijk socialisten eveneens twee zetels. In het twintigste arrondissement van Parijs komt de minister van luchtvaart, Marceldeat (socialistische unie) die aftre dend is, in herstemming. Te Nancy werd de voormalige minister Louis Marin (re publikein) herkozen. Te Lesparre werd de minister van posterijen, Mandel (onafhan kelijk) herkozen. Te Muret (Haute Garon- ne) werd Vincent Auriol (S.F.I.O. her kozen. De minister van landbouw, Thel- lier, komt te Pas de Calais in herstemming. Thellier is 'inks republikein. Leon Blum, de leider der socialisten is te Narbonne (Aude) herkozen. De radicale minister van koloniën, Stern (aftredend) komt te Digne (Bases Alpes) in her stemming. Germain Martin, vroeger radicaal mi nister, komt te Lodeve in Herault in her stemming. Groote belangstelling voor de uitslagen. De eerste uren na de sluiting dezer stem bussen verliepen kalm. Tegen 7 uur des avonds verdrong zich een groote menigte voor de diverse krantengebouwen, waar met lichtbeelden en luidsprekers de uit slagen, naar gelang deze binnen kwamen, werden bekend gemaakt. De nu en dan hevige regenbuien vermochten de menigte niet te verdrijven. De uitslagen werden rustig door het publiek besproken. Ook te Bordeaux werden in het centrum der stad waar een groote drukte heerschte, de uitslagen door middel v^n luidsprekers bekend gemaakt. Ofschoon nu en dan kre ten weerklonken bij de publicatie der re sultaten, deden zich geen incidenten voor. Om half één heerschte wederom rust in de stad. Incident te Marseille. Omstreeks tien uur gisteravond reed te Marseille een auto met vier perso nen langs de Boulevard National dwars door een groepje jongelui, die zich in de richting van het centrum der stad begaven. Om nog onbekende redenen werden plotseling uit het groepje jongelui eenige schoten op de auto gelost. Een der inzittenden werd gedood, terwijl een tweede, die ge wond was, naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Geen gevaar voor de bemanning. Onder de gemeente Heemskerk, na bij strandpaal 50 is Zaterdagavond omstreeks tien uur tijdens dikken mist de Katwijksche stoomlogger K.W. 108 gestrand. De reddingboot van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappij is uitgevaren om assistentie te ver- leenen. Nadere bijzonderheden. De motorlogger bevond zich Zondag avond nog op deze plaats. De drie leden van de uit zes koppen bestaande beman ning, welke door de reddingboot van het schip waren gehaald, hebben zich aan boord begeven, terwijl de twee opvarenden van de te hulp gesnelde sleepboot „Hector", die aan boord waren gegaan voor het voeren van besprekingen om trent eventueele sleepboot-assis'entie, en wier sloep was losgeslagen, den logger thans verlaten hebben. De schipper wil trachten op eigen kracht vlot te komen, doch een Zondagavond te zeven uur daar toe gedane poging bleef vruchteloos, aan gezien het hooge water niet ver genoeg kwam, doordat de zee zeer kalm was. Men zou nu den vloed van Maandagochtend kwart over zeven afwachten en dan op nieuw de ankers uitzetten. Mocht ook deze poging mislukken, dan zal sleepboothulp worden ingeroepen. Het vaartuig ligt 150 meter uit de duinvoet en is met een wip pertoestel met het strand verbonden, zoo dat, indien de toestand gevaarlijk mocht worden, de bemanning te allen tijde door middel van de z.g. broek het schip kan verlaten. De reddingboot is dan ook naar haar standplaats teruggekeerd. De logger was op weg naar huis met een groote lading visch. Het gestrande vaar tuig trekt veel belangstelling van de zijde der kustbewoners. De Katwijk 108 vlot gesleept. De Katwijk 108, welke Zondag tijdens dikken mist ter hoogte van Wijk aan Zee is gestrand, is vanmorgen door de Neder- laudsche sleepbooten „Hector" en „Nestor" van bureau Wijsmuller te IJmuiden vlot gesleept. De logger is hedenmorgen om half tien behouden in de visschershaven te IJmuiden aangekomen. Omtrent de schade is niets bekend. Mevr. Van Lierop gedood. Gistermorgen is het lesvliegtuig van de Nederlandsch-Indische Aeroclub „De Kriel", na tegen een hoogspanningskabel te zijn gevlogen, neergestort. Het ongeluk geschiedde in de buurt van Lembang, bij Bandoeng. De inzit tende passagiere, mevrouw, van Lierop, hij bij dit ongeluk gedood. De bestuurder, de sergeant van de luchtvaart-afdeeling Keim, werd licht Naar aanleiding van het neerstorten van het les-vliegtuig de „Kriel" kan nog nader worden medegedeeld dat de sergeant H. C. Keim slechts een hoofdwonde en een kwet suur aan den rechteronderarm heeft opge- loopen. De begrafenis van mevrouw van Lierop zal hedenmiddag te 4 uur plaats hebben. Het toestel, dat geheel vernield is, was een de Havilland-Moth, waarmede een pas- sagiersvlucht werd gemaakt. Het botste tegen een hoogspanningskabel, welke brak en stortte neer met den neus in den grond. Het toestel sloeg om. De cockpit, waarin mevrouw van Lierop gezeten was, werd geheel vernield, terwijl de achterste cockpit, waarin sergeant Keim, de bestuurder zich bevond, vrijwel heel bleef. Het toestel stortte neer op een afstand van circa 3 kilometer hemelsbreed ten Noorden van Bandoeng. Een inlander bracht het eerste bericht, waarop onmiddellijk de geneesheer van de luchtvaartafdeeling, dr. Hubach, naar de plaats van het onheil ver trok. De Italianen rukken steeds verder op. Het Italiaansche hoofdkwartier in So- maliland deelt mede, dat de troepen onder commando van generaal Verne steeds ver der oprukken, de Abessinische vluchtende- en gedemoraliseerde troepen achtervolgend. De rechtervleugel van het leger van ras Nasiboe is ontwricht. De afdeelingen wor den door de Italiaansche troepen achter volgd, die hen geen rust geven, waardoor de toestand voor de overgebleven troepen steeds hachelijker wordt. De Lybische divisie vond op het slag veld de lijken van de vier Fitauraries van Dedjas Abede Damton en van drie Fitau raries van Dedjas Maconnen, die beschikte over vijf Fitauraries. Deze Hecatombe van hooge officieren bewijst met welk een ver bittering werd gestreden. Italiaansch ultimatum aan de in woners van Addis Abeba. In de boven Addis Abeba uitgeworpen strooibiljetten, die door maarschalk Bado- glio onderteekend zijn, wordt de bevolking van de provincie Sjoa, waarin de hoofdstad is gelegen, aangeraden geen wanorde uit te lokken en niet de wegen te vernielen of zich tegen den Italiaanschen opmarsch te verzetten. Indien de bewoners gehoor zamen, zoo wordt verder gezegd, zullen hun leven en bezittingen gespaard worden. Zoo niet, dan zal de Italiaansche luchtmacht hen dooden en hun haardsteden wegvagen. Het 196ste Italiaansche legerbericht. In het 196ste Italiaansche legerbericht wordt gemeld, dat de troepen van generaal Graziani na hun overwinning bij Djanagobo het offensief hebben voortgezet tegen de versterkte vijandelijke linie in den sector van Sassabaneh. Op den linkervleugel van het Italiaansche front heeft een gemotori seerde afdeeling onder leiding van generaal Verne op 23 April bij verrassing Dagga- medo ingenomen. In den vroegen ochtend van den 24ste hebben aanzienlijke Abessini sche strijdkrachten, die per auto waren aan gevoerd uit Daggaboer, de Italiaansche stel lingen bij Daggamedo aangevallen. Het zeer verwoede gevecht zou volgens het Italiaan sche communiqué met een volledige over winning der Italianen geëindigd zijn. De ge motoriseerde afdeelingen der Italianen achtervolgden den vijand, die zeer vele dooden, honderden geweren en groote hoe veelheden munitie achterliet. De Italiaan sche verliezen bedroegen voor zoover tot nog toe bekend is 22 dooden en een vijftig tal gewonden der inheemsche troepen. In het centrum heeft een colonne, onder bevel van generaal Frusci, samengesteld uit inheemsche troepen en grootendeels be staande uit vrijwilligers, o.a. Arabieren en Somali's, na een snelle opmarsch in den ochtend van den 24ste een hevigen aanval gedaan op de sterke vijandelijke stellingen bij Hamanlei. Het gevecht duurde den ge- heelen dag en werd den 25ste door de Ita- lanen hervat, die een bajonnetaanval deden en de Abessiniërs verdreven uit de grotten van het Faf, waarbij meer dan duizend Abessiniërs zouden zijn gedood, en Haman lei tenslotte kon worden bezet. Tijdens de 24ste en de 25ste April bedroegen de Ita liaansche verliezen 10 officieren en 12 sol daten die werden gedood, 10 officieren en 9 soldaten die werden gewond en verder 6t J inheemsche soldaten gedood of gewond. In het bijzonder wordt melding gemaakt van het heldhaftige optreden van het zesde batillon Arabieren en Somali's. Op den rechtervleugel wist generaal Agostini na een heftige verdediging door de Abessinische troepen deze uit hun posi ties bij Goenagado te verdrijven. Bij ver kenningsvluchten en eenige bombardemen ten door Italiaansche vliegtuigen werden zeven vliegtuigen eenige malen door Abes sinische kogels getroffen en twee piloten werden gewond, van wie volgens het Ita liaansche communiqué één door een dum- dumkogel. Gemotoriseerde colonne uit Dessie vertrokken. Een groote gemotoriseerde Italiaansche colonne is uit Dessie in zuidelijke richting vertrokken. De colonne wordt voorafge gaan door Erythreesche afdeelingen, die reeds op 100 K.M. ten zuiden van Dessie zijn aangekomen. Drouillet, luchtvaarsdeskundige van den Negus, met zijn vlieg tuig verdwenen. De Fransche vliegenier Drouillet, lucht vaart-deskundige van den Negus, is Za terdagmiddag met zijn Amerikaansch vliegtuigopgestegen voor een proefvlucht, waarvoor hij toestemming had, doch is niet teruggekeerd. Omtrent dit verdwijnen wordt nader vernomen, dat hij zijn vliegtuig heeft ge kocht in de Vereenigde- Staten en het te Havre in ontvangst heeft genomen, van waar hij naar Villacoublay vloog. Toen hij van daar wilde vertrekken, verklaarden de autoriteiten, dat het toestel op onwettige wijze was ingevoerd en legden er beslag op. Drouillet protesteerde en vroeg dan toestemming om op het vliegveld proeven te nemen met het toestel, dit werd toe gestaan, onder voorwaarde, dat hij niet zou vertrekken. Drouillet heeft thans kans gezien benzine in te nemen, zonder ach terdocht op te wekken, voldoende voor een tocht van 15 a 1600 K.M. zonder landing. Zaterdagmiddag reed hü het toestel naar buiten, als om eenige proeven te nemen. Hij nam ook werkelijk eenige proeven en rolde eenige honderden meters over het vliegveld met den wind driekwart van achteren en in deze positie kwam hij plot seling los van den grond en vloog weg, tot groote verbazing van hen, die het zagen. Piloot zou in Italië zijn gedaald. De aviateur Drouillet, de piloot van den Negus, die op klandestiene wijze te Le Bourget is opgestegen, niettegenstaande op zijn vliegtuig beslag was gelegd, zou naar verluidt in een plaatsje in Opper- Italië zijn gedaald. Wat teruggekeerde Abessinische krijgers vertellen. Sinds twee dagen keeren gewonden en door den oorlog afgematte Abessinische soldaten, die uit Addis Abeba met de legers van Dedjasmatsji, Makonnen en ras Moeloegeta naar het noordelijk front getrokken waren, naar de hoofdstad terug in groepen van zes, acht of tien man. Voor het grootste deel gewond, deels zonder wapenen, deels in volkomen uitgeputten toestand, want enkelen hunner hebben een marsch van 700 K.M. achter zich, trekken zij naar hun woonplaatsen. Men schat het aantal terugkeerenden, waarvan het mee- rendeel in Addis Abeba thuis hoort, op 2000 tot 4000 man. Op vragen over het verloop van den oorlog in het noorden antwoordden zij zonder uitzon dering, dat de gevechten zelf niet zoo ver schrikkelijk zijn en hen ook niet zoo uitgeput hebben. Ook zijn de verliezen door de Itali aansche bombardementen en gasaanvallen in het geheel niet zoo vreeselijk geweest. Veeleer moeten de groote terugtrekkende bewegingen van de Abessinische legers uit het lang ge handhaafde front Takazze, Makalle, Amba Aladji naar Dessie geweten worden aan de volgende omstandigheid: de Raia-, Azboe- en Galla-stammen, die van oudsher bekend staan als de onbeschaafdste en roofzuchtigste stam men, hebben, telkens wanneer de Abessiniërs in gevecht waren met de Italianen, hen in den rug aangevallen en hun kampementen geplun derd. Daardoor stonden de Abessinische strijdkrachten telkens tusschen twee vuren, Deze stammen werden voortdurend door Ita liaansche aviateurs voorzien van uitgebreide geldmiddelen en van de modernste wapenen, munitie en ook tactische instructies. Bijna alle plunderingen moeten op hun rekening gesteld worden. Het zijn ook deze stammen geweest, die de verovering van Dessie door de Italianen mogelijk hebben gemaakt. Drie dagen voor den val der stad hebben zij de keizerlijke benzine en wapenopslagplaats in een nachtelijken over val bestormd en verbrand. De terugkeerende Abessinische soldaten be weren, dat meer dan de helft van de Italiaan sche successen der laatste anderhalve maand door deze wijze van strijden bevochten zijn. Voorbereiding opmarsch naar Addis Abeba. De oorlogscorrespondent van het Duitsche Nieuwsbureau seint, dat in het Italiaansche hoofdkwartier in Dessie op het oogenblik alle voorbereidingsmaatregelen genomen worden toor den opmarsch naar Addis Abeba. Het eerste legercorps, het inboorlingencorps zoo wel als de luchtstrijdkrachten worden in de omgeving van Dessie samengetrokken. Langs den weg MakalleDessie, die tot dusverre niet meer dan een woestbergpad was, doch die thans een voor het autoverkèer in orde ge brachte weg is geworden, regelen colonnes vrachtauto's het aanvoeren van de oorlogs- benoodigdheden en de levensmiddelenverzor ging. In Dessie zelf zijn intusscben 300 van alle materialen voorziene vrachtauto's aange komen. Deze wagens zullen in de richting van de Abessinische hoofdstad op weg gaan. Toestand thans rustiger. De toestand in Palestina ontwikkelt zich thans in de richting van een zuiver politie- ken strijd. Na de periode van onlusten en heftige fa- natische uitbarstingen, welke moeten wor den toegeschreven aan de oververhitte ge moederen, komt men thpns tot demonstra ties, stakingen en optochten. De Arabieren wilden een optocht hou den, en verlieten hiertoe de Moskee, doch de overheid greep in en waarschuwde, dat onherroepelijk zou worden ingegrepen door de gewapende macht. De demonstratie werd hierop afgelast. De mogelijkheid van gewapende conflic ten tusschen Arabieren en joden schijnt thans te zijn verdwenen, doch de toestand blijft ernstig. De oplossing is moeilijk door de dubbele tegenstrijdigheid van ras èn be lang. De algemeene staking wordt voort gezet. Een onderhoud met den directeur van het Jewish Agency. Naar aanleiding van het besluit der Ara bische leiders om de stakingsbeweging in Palestina met grootere intensiteit voort te zetten, had een speciale verslaggever van Havas 'n onderhoud met Chertok, den poli- tieken directeur van Agency, het officieele instituut, dat belast is met de behartiging der joodsche belangen. Hy was van mee ning, dat de op Arabisch initiatief afge kondigde algemeene staking op een zeer ongelukkig oogenblik kwam, ook voor de Arabieren zelf. Het land, dat in de afge- loopen periode ten zeerste geleden had door het ltaliaansch-Abessinische conflict, toonde op het oogenblik overal sporen van econo misch herstel. Den handel, ook den Ara- bischen, komt de staking dan ook zeer on gelegen, want de zaken komen erdoor in gevaar. Bovendien is de Palestynsche be volking verre van homogeen. De joden vormen de meerderheid der stedelijke be volking. De staking treft alleen maar doel in de steden en niet op het platteland. In de steden dwingen de Arabieren, die aan de stakingsbeweging meedoen, hun cliëntèle zich te wenden tot hun joodsche concurren ten. Chertok vroeg zich af, of het Arabische plan van actie succes kan hebben. Het Arabische plan is gebaseerd op een gewelddadige actie. Hij achtte het zeker, dat de regeering tegenover geweld geen politieke concessie zou doen. De regeering

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1