Amstecdamsche Jieucs £aatste betichten JCeck&School £uchtoaact publicaties tBucQectifke Stand jiduecteutien het bezoek aan de bollenvelden. wie kreeg er nu PROCES-verbaal? bestelauto onder h.-hugowaard van den dijk gereden. de schade werd vergoed. openbare dronkenschap. aanrander gearresteerd. HEILOO BERGEN bevestiging en intrede st. pancras—heerhugowaard. vlieger hondong gehuldigd. Hoewel de Zondagmorgen niet veel goeds voorspelde, is het meegevallen. Het bleef droog en zeer vele fietsers en auto's brach ten de bezoekers aan of trokken door Lim- men en Heiloo. Aan den straatweg was het den geheelen middag druk, vooral in den namiddag. In Heiloo en op de zij wegen was er geen «roote belangstelling. Evenmin was zulks het geval bij het concert, dat daar van 3—5 uUr werd gegeven. UITREIKING diploma's typografen. Zaterdagmiddag had in een der zalen van ,,'t Gulden Vlies" vanwege de ver- eeniging tot bevordering van de vakop leiding in de typografie, de uitreiking plaats van de diploma's aan de leerlingen die geslaagd zijn voor het examen 1936. Toen om ruim half vier de voorzitter van de districtsleerlingen-commissie voor Alk maar en omstreken, de heer A. W. van der Hoek, de vergadering opende, was een vrij talrijk publiek aanwezig, w.o. voor het eerst eenige dames. O.m. merkten wij op den directeur en eenige leeraren van de Ambachtsschool (vakcursus), terwijl de bur- gemeester bericht van verhindering had ge zonden, evenals de heer Lutterot, leeraar aan de vakschool in Ned. taal. Na het welkomstwoord van den voorzit ter, waarin deze dank bracht aan de exa minatoren voor hun medewerking, werd door den secretaris, den heer H. Harsevoort, een uitgebreid rapport uitgebracht over de resultaten van het gehouden examen. Hieruit bleek, dat aan 2 zetters- en 1 drukkers-leerling 't bewijs van bekwaam heid kon worden uitgereikt, en wel aan P. Dekker te Schagen, J. H. Prins te Schoorl en J. Stuifbergen te Castricum. Twee leerlingen werden afgewezen (een machinezetter en een handzetter, deze laat ste voor de tweede maal). Aan het tusschen-examen (na 2 jaar op leiding) werd deelgenomen door vier leer lingen (2 zetters en 2 drukkers), die allen naar het derde leerjaar werden geplaatst, en wel W. Ranzyn, D. J. Wijmans en A. B. van Trotsenburg te Alkmaar en P. Hene- weer te Noordscharwoude. Spreker zette verder uiteen, hoe het schriftelijk examen ditmaal op den cursus had plaatsgevonden en op welke wijze door de Centrale Leerlingen-Commissie een wij ziging was gebracht in de structuur van het examen. In zijn slotwoord zeide hij, dat de pas af gesloten Collectieve Arbeidsovereenkomst de financieele positie der typo's belangrijk heeft verslechterd zoodat er door de jonge ren weinig meer afgezonderd zal kunnen worden voor studie, maar hij raadde hun aan, vooral de organisatie trouw te blijven, en te trachten door zelfstudie meer vak kennis machtig te worden. De voorzitter bracht een woord van dank aan den secretaris voor diens uitgebreid en goed verzorgd rapport alsmede voor zijn onvermoeid werken in het belang der leer lingenbeweging, terwijl de aanwezigen zich hierbij aansloten door een hartelijk ap plaus. Hierna werden door den voorzitter de di ploma's uitgereikt, waarna een korte pauze werd gehouden tijdens welke den aanwe zigen een kopje twee werd geoffreerd. Na de pauze was het woord aan den heer A. S. Boone, uit Amsterdam, lid van de Centrale Leerlingen-Commissie, die als ti tel voor zijn cursus had gekozen: „Lente". Allereerst wilde spreker een gelukwensch richten tot de geslaagde leerlingen, en hoop te, dat zy door zouden gaan zich verder te bekwamen in het vak, opdat zij in de toe komst de plaatsen kunnen innemen van hen, die thans optreden als leermeester- gezel en als examinator. Niet alleen in Alk maar, aldus spr., maar in alle 37 districten in ons land zullen deze woorden gesproker, worden, want onze positie stelt ons uit den aard der zaak natuurlijk in de gelegenheid kennis te nemen van hetgeen er in onze groote leerlingenbeweging gebeurt. Daarna bracht spreker namens de Cen- tral^e Leerlingen-Commissie een woord van dank aan het District Alkmaar, voor het vele werk van het afgeloopen jaar en de groote steun, welke de Centrale L. Comm. heeft mogen ondervinden. Ook de exami natoren en de leermeesters dankte spreker voor de opofferingen, welke zij zich heb ben willen getroosten ten bate van ons mooie leerlingwezen. Dit alles verlicht ons werk zeer, en is een moreele steun voor het ten uitvoerbrengen van een bepaald plan, want ondanks de moeilijke tijden waarin alles wankelt, gaan wij door met onzen arbeid, en wy zullen hopen dat de naaste toekomst meer nieuwe perspectie ven zal openen in het belang der bedrijfs- gemeenschap. Lente beteekent voor ons nieuw leven wekken in onze mooie groote leerlingen beweging, waaraan vele honderden men- schen in vele vertakkingen hun beste krachten schenken. Lente beteekent, dat de thans geslaagde leerlingen met ons nieuwe wegen moeten gaan bewandelen, opdat er mildere tyden komen, als resultaat van lange jaren wer ken. Deze prettige causerie werd met een ap plaus beloond. De voorzitter bracht dank aan den spre ker en sloot daarna de vergadering. Te omstreeks 3 uur vond Zaterdagmiddag op de kruising RippingstraatHeilooërdijk een aanrijding plaats tusschen een auto en een wielrijder. De wielrijder had de auto aan zyn rechterhand, doch verleende geen voorrang en wilde de auto nog voorlangs passeeren. Hij werd op den grond gesmakt en liep een kniefractuur op. De automobilist reed echter met te groote snelheid, waardoor deze ook schuld had aan de aanrijding. De aangereden wielrijder is door den automobilist naar zijn woning ver voerd, doch is later op advies van zijn huis dokter per taxi naar het Centraal Zieken huis vervoerd. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. Zaterdagmiddag is te Heerhugowaard een bestelauto der firma Albert Heyn aan de Westdijk aldaar van den weg getuimeld. Met een kraanwagen werd de auto weer opgehaald. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. In de Langestraat vond Zaterdagmorgen een aanrydng plaats tusschen een motor rijder, de uit de richting Groote Kerk kwam, en een wielrijder, die uit de Schoutenstraat kwam aanrijden. De motorrijder had door het rumoer, dat zijn motorrijwiel maakte, de signalen van den wielrijder niet ge hoofd, terwijl deze dacht nog wel voor hem langs te kunnen rijden, daar hij van rechts kwam. Aan het rij wel ontstond eenige schade, welke door den motorrijder is ver goed. Door de politie is proces-verbaal op gemaakt. Terzake openbare dronkenschap heeft de politie Zaterdagmiddag tegen een persoon op den Schermerweg proces-verbaal opge maakt. De man is naar zijn woning overge bracht. Vanaf de Compagniestraat te Zaterdag avond een manspersoon in beschonken toe stand ter ontnuchtering naar het bureau van politie overgebracht. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Reeds eenige Zaterdagavonden was er door verschillende dames, meestal verpleeg sters uit het Centraal Ziekenhuis en Wester- licht, die zich door de vrij duistere omge ving van de Wilhelminalaan naar de stad of huiswaarts begaven, bij de politie aangifte gedaan, dat zy door een haar onbekenden man, die zich steeds snel per rijwiel uit de voeten maakte, werden aangerand. Het is de politie j.1. Zaterdagavond mogen geluk ken den man, een 52-jarigen bewoner van een naburige gemeente, op heeterdaad te betrappen, terwijl hij zich weer in de Wil helminalaan ophield. Hij is naar het bureau van politie overgebracht en in arrest ge steld. Na aanvankelijk halsstarrig te hebben ont kend zich eveneens aan de andere op de zelfde wijze gepleegde feiten te hebben schuldig gemaakt, legde hij tenslotte een volledige bekentenis af. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. HET ALKM. KLEEDING- EN *Proiu tlii>mut c Roode Kruis. Voor het examen van helper(ster) bij de Transportcolonne Roode Kruis zyn een 19-tal dames en eén 19-tal heeren geslaagd. Als leidster voor de dames-afdeeling werd voorgedragen mevr. L. van Steeg-Blokker en de heeren J. M. Balder en A. Klaasse Jr. Adres aan den Raad. Door ruim 100 personen uit deze ge meente is een adres aan den raad gericht om den Westerweg (tusschen Zeeweg en Kerkelaan) stofvrij te maken. Het adres is verklaarbaar. Maanden geleden werd het op voorstel van den heer Greeuw aange houden (die met het werk van B. en W. niet accoord ging) en nu hoort men weer niets. Benoemd. Tot koster van de r.k. kerk te Boskoop is benoemd de heer P. Rozing Thz. Vijftigjarige echtvereeniging. Zaterdag herdacht het echtpaar van Graft-Ooms zyn 50-jarig huwelijk, omringd door hun kinderen en kleinkinderen. De buren hadden een eerepoort opgericht. De receptie was druk bezocht. Het fanfarecorps „Eensgezindheid" bracht een serenade, ter wijl de heer Bruul het gouden echtpaar feli citeerde. Eerste prys behaald. Bergens Harmonie behaalde op het Nat. concours in de Gem. Concertzaal te Haarlem een le prijs met 467 punten (zijnde 13 punten beneden het maximum) in de eere-afdeeling Harm. Hiermee is de vereeniging in de hoogste muzikale af- deeling gekomen. De eerste prijs werd behaald door Zaan- Iand's Kapel met 476 punten. (Ongecorrigeerd.) GROOTE BRAND TE ROTTERDAM. Groote loods in vlammen opgegaan. Omstreeks kwart voor twaalf heden morgen is op den Grjentweg by den Sluisjesdijk te Rotterdam een groote loods afgebrand. In dit geheel met olie gedrenkte ma teriaal de loods ligt op het voor- malige terrein van het petroleum-eta- blissement van de Shell en de A.P.C., waarvan de tanks echter al eenigen tijd geleden naar de Petroleumhaven zijn overgebracht, ook deze loods was voor de sloop bestemd vond het vuur gretig voedsel. Een vonk is in de olieresten van den ketel terecht gekomen en dadelijk daarop stond de loods in lichter laaie. De arbeiders moesten in allerijl een goed heenkomen zoeken. De drijvende motorspuit „Havendienst 6" en de drijvende stoomspuit „Haven dienst 4", werkten ieder met 3 stralen en de vaste straalpijp van de rivierzijde. In totaal werd de brand bestreden met 15 stralen. De loods is echter vrijwel geheel plat gebrand. De loods was op Beurspolis verzekerd. Na des morgens in de gereformeerde kerk van St. Pancras bevestigd te zyn door ds. Verkuil van Laren, deed de nieuw beroe pen predikant van St. PancrasHeerhugo waard, ds. Th. H. van Andel, des middags zyn intrede in de stampvolle kerk van Heerhugowaard. Begonnen werd met het zingen van Ps. 138, tot tekst was gekozen 1 Cor. 3 49, als slotzang werd opgegeven gezang 27 (herv. bundel gezang 96). Aan het einde werden kerkeraad en gemeente toegespro ken. Onder de aanwezigen konden worden opgemerkt ds. v. d. Kam, Ned. herv. pre dikant te Heerhugowaard, benevens de ker keraad dier gemeente. ONZE POSTVLUCHTEN. De Kwak arriveerde op de thuisreis te Bagdad. De Nachtegaal landde op de uit reis te Athene. De Perkoetoet is op de uitreis te Ran- goon aangekomen. Het K. L. M. vliegtuig Perkoetoet is op de uitreis in Singapore geland; de Kievit is op de thuisreis in Rangoon aangekomen. Gouden medaille voor prestaties met „Snip". Op de algemeene vergadering van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart heeft de voorzitter, ir. J. F. de Vogel, den in deze vergadering aan wezigen vlieger J. Hondong, die in Decem ber 1934 de „Snip" over de Oceaan naar Suriname voerde, gehuldigd. Hij bood hem de gouden medaille der vereeniging aan. Tijdens de vergadering werd besloten een permanent luchtvaart-propaganda-bureau in het leven te roepen, bestaande uit verte genwoordigers van alle luchtvaart-instanties. DE OPENING VAN DE BLAUWE DONAU LUCHT-EXPRESS. Gezelschap Nederlandsche journa listen per „Rietvink" uit Weenen teruggekeerd. Het gezelschap Nederlandsche journa listen, dat na de opening te hebben medegemaakt van de luchtverbinding AmsterdamPraagWeenenBoedapest ter gelegenheid daarvan eenige dagen in laatstgenoemde twee steden vertoefd heeft en zoowel van de Hongaarsche als van de Oostenrijksche gastvrijheid zeld zame indrukken heeft opgedaan, is Za terdagmiddag te 2.25 uur per „Blauwe Donau Lucht-Express" vertegenwoor digd door den Fokker-Douglas Rietvink van het Weensche vliegveld Aspern naar Amsterdam teruggekeerd. Tengevolge van den hevigen tegenwind was de snelheid van den Douglas, die in normale omstandigheden 270 a 280 K.M. per uur bedraagt, gereduceerd tot ongeveer 190 K.M. Vooral na het vertrek van Praag deed zich deze tegenwind duchtig gevoelen, zoo dat gezagvoerder Bax na het bereiken van de Nederlandsche grens uitvoering gaf aan 'n voornemen, waarmede onderweg, in ver band met het slinken van den benzine voorraad, reeds rekening was gehouden: het maken van een tusschenlanding op het vliegveld Twente, dat tevoren gewaarschuwd was en zyn landingslichten ontstoken had. De landing geschiedde te 7.40 uur. Even later nadat benzine was bijgetankt werd de vlucht voortgezet en te ruim negen uur Schiphol bereikt, een prachtige presta tie, welke den luchtreizigers ook in deze bij zondere omstandigheden heeft doen onder vinden hoe technisch volmaakt de organisa tie der K.L.M. zoowel in de lucht als op den grond is. Van hun groote waardeering en erkente lijkheid jegens de K.L.M. voor dezen pracht- vollen tocht, hebben de genoodigden blijk gegeven door het doen vervaardigen van 'n plaquette van geslagen zilver, aan de boven zijde waarvan de „Blauwe Donau Lucht- Express" op suggestieve wyze is afgebeeld, terwijl onder de opdracht de namen der deelnemers zyn ingegrift. DE „LEOPARD MOTH" NAAR CAIRO. De heer H. S. Heijmans, die Zaterdag ochtend met zijn sportvliegtuig van Schip hol naar Caïro is vertrokken is gisteravond om 7 uur te Grosetto, 150 K.M. voorbij Piza, geland. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat in het Gemeenteblad van Alkmaar nr. 1522 is opgenomen het be sluit van den Raad dier gemeente van 2 April j.1. waarbij is vastgesteld EENE VERORDENING tot vast stelling van bepalingen, betreffende indienstneming door de gemeente van personeel op arbeidsovereenkomst (Arbeidsovereenkomstenbesluit). Deze verordening is heden afgekondigd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd. Zij is aldaar tevens in afdruk, tegen betaling der kosten verkrijgbaar. Alkmaar, 27 April 1936. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. ALKMAAR. ONDERTROUWD: Wilhelmus Beemsterboer en Catharina Maria Engel. GEBOREN: Barbera Alberta, d. van Annanias Johan- nes Verzijdé en Alberta Zwart. Jan, z. Van Jan Idema en Elisabeth Christina Ros kam. Johanna Francina Petronella, d. van Hérmanus Rotteveel en Maria Petronella Romijn. OVERLEDEN: Gerardus Hendrikus Kager, gehuwd met Maria Praat, 36 jaar. Trijntje Koomen, gehuwd met Johannes Tamis, 56 jaar. Op 3 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Grootouders, G. RADEMAKER en I. RADEMAKER-BROMMER, hunne 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. - Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Heiloo, April 1936. Receptie van 36 uur. Den llen Mei hopen onze geliefde Ouders, C. DE VRIES en W. DE VRIES-ZWART, hunne 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun liefhebbende Kinderen j KLAAS en Verloofde» JAN. KEES. Receptie Zondag 3 Mei van 35 uur. Alkmaar, Handelskade 43. A. M. S. TIJDEMAN— MEULENBELT en D. TIJDEMAN geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun dochter EG B ER" IN A. Stompetoren, 25 April 1936. DEKKINGCOMITE. Men schrijft ons: Na het belangrijk succes, dat de vorige week met de Brandstoffen- en Emmabloemcollectie bereikt is, is nu weer even uw aandacht noo- dig voor het Alkmaarsch Kleeding- en Dek- kine-Comité, dat sinds 15 Febr. zijn vrucht- dragenden arbeid met een enthousiasme ver richt, welke ieders bewondering heeft. Vooral de Donderdagavond is de avond: dan is de Distributie-Commissie van half acht af in de v.m. Keetkolkschool in actie en ieder lezer, die in dit werk belang stelt en eens van nabij de gelukkige gezichten 'zou zien van hen, die voor een luttel bedrag aan zeer degelijk en nog lang bruikbaar lijfgoed en schoeisel wor den geholpen, zou terstond in zijn beurs tasten om een bijdrage den penningmeester, wonen de Hofdijkstr. 10, te overhandigen. Oorspronkelijk was het comité voornemens vanaf 1 Mei de afgifte van goederen te beper ken tot spoedgevallen, n.1. voor hen, die naar ziekenhuis, sanatorium of vacantie-kolonie moesten, doch de groote nood aan kleeding en de vele aanvragen van behoeftigen en werk- loozen heeft het comité doen besluiten tot 1 Juni e.k. wekelijks goederen te blijven ver strekken. Vooral nu de wintermantel en jas zoo langzamerhand worden opgeborgen, wordt de vraag naar japonnen en heerencostuums weer grooter. Wie dus nog iets heeft te missen, hij behoeft slechts één der bekende Tel. No. 2019, 2264 of 3894 te bellen en de Dode met de U reeds bekende bakfiets staat voor U om het overtollige en voor ander zeer bruikbaar goed in ontvangst te nemen. De schoonmaaktijd is voor ons comité wel den druksten tijd. Iedere huismoeder, begaan met het lot van de arme misdeelde, die vaak betere tijden heeft gekend, beijvert zich om een bericht te zenden aan de U bekende adressen Westerweg 5, Hofdijkstr. 10 of Doe- lenstr. 30 boven, hetgeen tot gevolg had, dat enkele dagen de aanvoer van goederen over stelpend was. Nu echter is de bode niet zoo sterk meer bezet en kan ieder hem requiree- ren om de toch niet dienende meubelen of kleeren terstond te halen. Is het U, lezer bekend, dat in de maand Maart door den penningmeester aan vrijwil lige bijdragen 146.50 is ontvangen? Is ook uw bijdrage reeds hierbij? Voor 1.per jaar of meer zijt gij reeds donateur, en doet daarmede een Gode welgevallig werk. Weet gij lezer, dat elke week minstens dertig ge zinnen door ons aan kleeding en schoeisel worden geholpen, weet gij ook, dat alleen in de maand Maart voor 178.aan nieuwe goederen is aangekocht bij Alkmaarsche ne ringdoenden en dat dit alles en bovendien het door U geschonken goed reeds is gedistri bueerd? Weet gij nu misschien, waarom het ons ver heugde, dat de beide collectes der vorige week zoo'n succes zijn geworder? Wel, ge achte lezer, het is, omdat ook ons Comité wel dra om een kleinigheid bij U wil aankloppen, ook wij willen een kleine aanslag op uw beurs wagen, doch het besef, dat elke stadge noot van hoog tot laag met ons werk ten volle sympathiseert, maakt het noodzakelijk een groote staf collectanten ter beschikking te hebben. Wilt U daarom dames en heeren in de schoone Meimaand die nadert één dag voor ons reserveeren? Geeft uw adres reeds nu op bij den Secretaris, Hofdijkstraat 10, en U hoort nader van ons. Aan het blad, waarin zy adverteert, Kent men de beteekenis van de zaak. i van Maandag 27 April 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLLAMDSCH LANDBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden - - ypriSe pl.m. koers 3Q STAATSLEEN1NGEN. 4 Nederl. 1934 9bVs 4 Ned -Indië 1934 ,9tbJ$ 96'/, 534 Duitschland 1930 203/« Idem met verklaring 21I6/is 22Vs BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank U4V» Handel Mpij Cert. v. 250 1237, Koloniale Bank 47 481/s Ned. Ind. Handelsbank. 10/Vs 1081/s Rotterd. Bank 1051/» INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 235/$ 2-3/a v, Berkels Patent 3:>'/$ Calvé Delft Cert. 56'/$ Nederl. Ford205 203 Philips Gloeil. Gem. Bezit. 1737a 173-*/? Unilever 1051/» 105f-5/, INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 43u/j8 44 Anaconda §2118/ig 22Yig Bethleh. Steel32>/,« 323/$ Cities Service 3'/]$ 3'/i# Kennecott Copper225/ie 2'»7s Steel comm. 38t%6 398/8 U. S. Leather4s/is. 46/ja CULTUUR MAATSCH. H. V. A2167, 219-20 Java Cultuur 12Cs/a 1 2 Ned. Ind. Suiker Unie 1047. 105 Vorstenlanden205/$ 22 Dito actions 13 00 MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. 152 152 Redjang Lebong 222 220 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 2273/a Kon. Petr2487, 249 V» Perlak i82 85-6 Philips Oil i26'/. 27 Shell Union10U,g 10* s/M Tide Water 1> V, 10|.»/M RUBBERS. Amsterd. Rubber 1197.6 U9J-20 Deli Bat, Rubber 69'/$ 69 Hessa Rubber957. 95 Oostkust 423/. 41 Serbadjadi 627a In tere. Rubber 28/jg 2 8/lg SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot1 Vis U/s Scheepvaart Unie 407/, 4Z TABAKKEN. Deli Batavia. 17 178 7a Oude Deli 205 205 Senembah i 1957a 1977a AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka 43l/a 4i3/4 Southern Pacific l^'/is 197» Southern Railw. Cert. 9 9 Union Pacific a 737s gNoteering per 50. x) ex-coupon tExclaim. PROLONGATIE vorige koers WISSELKOERSEN AMSTERDAM. pl.m. 1.45 961/,-V» 22'/«-»/» te pl.m. 2.00 pl.m. 2.15 172 3 lOa'/a 6 227is-l 227/16 217*-8* 32 - Vig 2 7/-.s 39-i/g 216-7 121 171-2 10S3/4 2-* Vis 32J-Vi« 2 7/,s 39'/i« 217 247J-8J 247* 1/, 10* Via 11 £3/a 10«/ia 109/16 1187, 178 19/ 118-'/, 69>/a 617$ 417« 205 1 '/a pCl H«d#n 1'/$ pCt 'Exdividend. NIET OFFICIEEL. New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Vorige koers 1-47%. 7.28 59 27 9.707$ 24.94 48.C4 32.50 37 521/, 36 577, 20 12 Koers op heden 2 uur 1 477, 7 28 59 26 9.707/, 24 92 48 03 37.55 37 55 36 60 20.15

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 3