DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DUITSCME BURGTEN GEBOUWD. No. 100 Dinsdag 28 April 1936 Voor de Duitsche jeugd ter bestudeering der folklore. De oorlog in Oost-Afrika. Volgens berichten uit Addis Abeba is de Italiaansche op- marsch gestuit. Goering's macht. 138e Jaargang De Nederlandsche Ambulance in Abessinië. De moord te Leiden. Koning Foead overleden. De laatste uren van den vorst. ALKMAARSCHE Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden btf vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. (Van onzen Berljjnschen correspondent.) COURANT. Berlijn, 27 April. Het is in hooge mate belangwekkend, de ontwikkeling der dingen in Duitsch- land te volgen. Zoo nu weer de plech tige inwijding van drie complexen in drie verschillende Duitsche landen: de zoogenaamde „Ordensburgen". Eén in Pommeren (Crössinsee), één in de All- gau (Sonthofen) en één in den Eifel (Vogelsang). De plechtige opening heeft de vorige week plaats gehad. In Crös sinsee was Adolf Hitier zelf van de party. De twee andere „burgten" wa ren, als tegenwoordig gebruikelijk, met de plaats, waar de „Führer" zelf op trad verbonden. Op hetzelfde oogenblik, waarop in Crössinsee het plechtige woord gesproken werd, gingen in All- gau en in het Rijnland de vlaggen om hoog. De bevolking uit de omstreken heeft een deel van die feestelijkheid van nabij of meer uit de verte bijge woond. Het Duitsche volk als geheel heeft er over in de kranten gelezen. Of de beteekenis van een en ander tot al len doorgedrongen is? De Duitsche nationaal-socialisten gaan uit van de grondidee, dat het Duitsche volk in zijn aanleg romantisch-sentimenteel is, en daarom, wil men iets met dit volk be reiken', van die zijde moet worden aange pakt. Wij Nederlanders, die in het alge meen noch romantisch, noch sentimenteel zijn, zien daaruit al dadelijk, dat het Duit sche nationaal-socialisme, zooals onder Hit- Iers' leiding thans tot ontwikkeling komt, 'n typisch-Duitsche plant is, die op Neder landsche bodem geen wortel kan schieten. Maar die daarom toch, als verrassende ve getatie bjj een zoo naburig volk, onze volle aandacht en niet een veeal nog bij ons in de mode zijnde negatie verdient, een nega tie, die zoo heelemaal niet strookt met onze vroeger met zooveel succes doorgevoerde methode, van alles, wat anderen doen ken nis te nemen en er het beste voor ons zelf uit te zoeken. In de politiek beslist niet de theoretische leer, maar het succes in de practijk. Ziet men van alle politieke bijkomstigheden af, die binnen de Duitsche grenzen van 1918 een rol meegespeeld hebben, en welker be teekenis voor de snelle ontwikkeling der dingen in dit land we waarlijk niet onder schatten, dan blijft toch het nuchtere feit over, dat een andere groote leer, die men „marxisme" pleegt te noemen, bij verschil lende groote volken die er bijna een halve eeuw lang van zeer nabij mee kennis ge maakt hebben, zoo falikant schipbreuk ge leden heeft, dat men gedwongen is, zich van de redenen waarom steeds weer reken schap te geven. Voor Duitschland behoeft men naar re denen niet lang te zoeken. Wij hebben op deze plaats reeds negen en tien jaren gele den, toen de marxistische aanvoerders nog alle kansen hadden, hun machtspositie door wat meer kijk op de typisch-Duitsche men taliteit te consolideeren, er herhaaldelijk en met nadruk op gewezen, dat de sociale de mocratie er nimmer in slagen zou, dit volk te winnen, zoolang het afkeerig bleef van elk romantisch uiterlijk vertoon, zoolang t op zoo akelig-nuchtere wijze het klassen- egoisme, den strijd om wat meer inkomen en met de lineaal afgepaste werktijden op den voorgrond bleef plaatsen en met onbe grijpelijk vertrouwen in internationale af spraken de onvermijdelijke teleurstellingen riskeerde, die telkens weer het vertrouwen der massa's in de zoogenaamde internatio nale solidariteit schokken moesten toe brengen, totdat in die massa's een toene mend verlangen naar een andere levensbe schouwing slechts wachtte op hen, die den weg naar het hart in plaats van naar het verstand-alleen wisten te zoeken, en te vin den. Het Duitsche volk is romantisch-senti menteel van aanleg. Daarom heeft het Duitsche nationaalsocia- lisme van den beginne af zijn strydpro- gramma aan die grondneiging aangepast. We leeren er weer eens uit, dat het succes van elke politieke beweging te vinden is in de omstandigheid, dat zij op het juiste oogenblik komt, en dat verkondigt, wat in de massa's sluimert, en beantwoordt aan de volksmentaliteit. Het dwepen met de uniform. De gemiddelde Duitscher dweept met de uniform, met het gesloten verband, met de traditie, met het heldhaftige, ook daa> waar het voor ons gevoel allang pose ge worden is, met alles wat ridderlijk is (het ridderlijke minder als innerlijk beleven dan als uiterlijk-theatraal gezien). Een Neder lander zal het Slot Loevestein voorbijva ren en zeggen: „heel romantisch, maar wat voor nut heeft zoo'n oude kast tegenwoor dig nog?" Een Duitscher zal naar binnen gaan, gewapend met beschrijvingen en .op lichtingen, er alles van willen weten, en er veel geld voor over hebben, om zoo'n stuk verleden te restaureeren en er een Jeugd herberg in te vestigen, opdat het ionge ge slacht moge opgroeien in den geest van dia oude ridders met hun ruwe zeden, hun slappe lippen en hun scherp zwaard. Het nationaal-socialisme heeft al die nei gingen begrepen. Tot op zekere hoogte be greep indertijd ook Keizer Wilhelm II ze wel. Maar zooveel kijk op het eigen volk als Hitier en zijn mannen had de Keizer toch niet. En hij had ook niet de absolute macht om alle plannen door te voeren. De Hitlerbeweging heeft aangeknoopt aan al die neigingen, die in de periode, die men 't Tweede Rijk noemt, succes gehad hebben, en verder gaande, ook aan die welke men slechts uit de geschiedenisboeken kent maar van welke men weet, dat ze eveneens een weerspiegeling waren, van wat nog he den in de Duitsche massa's sluimert en met opvallend weinig moeite gewekt kan wor den. Het Duitsche nationale-socialisme voelt zich als de voorloopster Van een nieuw „heroisch' tijdperk voor het eigen volk (en hoopt op een soortgelijke ontwikkeling bij andere volken, die voor dergelijke neigin gen vatbaar zijn). Bij ons zal men aan de mogelijkheid van een „heldentijdperk" in dezen tijd van nuchtere techniek niet willen gelooven. Des te interessanter zal het voor ons zijn om te volgen, in hoeverre de buur man slaagt. Want we zullen toch niet zoo dom zijn te ontkennen, dat in de restauratie van een wat minder egoïstische en nuch tere mentaliteit een volkskracht kan schui len, die niet aan bepaalde landelijke gren zen gebonden is? De drie burgten. Deze inleiding leek mij noodig om iets begrijpelijks te vertellen van de Burgten, die Duitschland in deze drie jaren gebouwd en nu ingewijd heeft. Want deze drie ge bouwencomplexen zijn zeer bewust steenen traits d'union met de romantiek der Mid deleeuwen. Ze zijn moderne burgten, maar in de architectuur geen kinderlijke naboot singen van den riddertijd, maar ook geen voortzetting van wat de bouwkunst de laatste 25 jaren als modern, als „zakelijk", als „nieuwe lijn" aan den man gebracht heeft. Ze hebben eigen stijlen, zijn aan de landschappen aangepast, bezitten hun wal len en uitkijktorens, en zijn tusschendingen tusschen oude burgten en moderne neder zettingen. Met de jaren zullen andere volgen. Nu zijn het er voorloopig drie. Een in Silezië, een in Beieren, een in het Rijnland. Ze zijn te beschouwen als eerste burgten van een Orde, gelijk zich Hitier en Rosenburg die gedacht hebben. Deze Orde is de kern van den Staat. De creme van de partij, die zel ve weer de garde van het volk is. Men moet de drie burgten zien als Hoogere Krijgsschool van het partijleger. Voorloo pig zullen in elk der drie eenige honderden leerlingen worden opgenomen. Ze zullen in elke burgt één jaar blijven en dan naar de andere verhuizen, om dus in drie onaf gebroken jaren drie belangrijke centra van het volksleven van de folklore meegemaakt te hebben. In deze drie jaren zullen ze worden geschoold tot wat het nationaal- socialisme als werkelijke volksleiders be schouwt. (Zoo heeft ook het Bolsjewisme zijn scholen voor de hoogere communisti sche leiding en de propaganda voor de we reldrevolutie). Slechts wie door deze burgten gegaan is en zijn drie jaren er met succes op heeft zitten, komt in de toekomst in Duitschland in aanmerking voor hoogere ambelijke po sities. Uit wat van het leerprogramma be kend geworden is, kan men wel ongeveer opmaken, in welke richting de dingen daar ontwikkeld worden. Een scheutje Sparta en een sausje Middeleeuwen. En dan na tuurlijk als hoofdschotel de moderne na- tionaal-socialistische idealen. Daar is veel moois in, en ook weer veel, wat ons Neder landers vreemd aandoet. Het is, als alles, wat zich tegenwoordig in Duitschland af speelt, van uiterste, en daardoor vaak bij na komische, consequentie. Men zoekt voor de hoogescholen der volks leiding jonge mannen uit in hoofdzaak tus schen de 25 en 30 jaar. De bedoeling is, ze in drie jaar tyd tot een soort „Uebermen- schen" en halve of heele helden te maken. Dat zal natuurlijk officieel niet worden toe gegeven, maar het komt er *och ten slotte op neer. Een enkel staaltje: om te bewijzen, dat men moedig is, zal men minstens een maal onder een parachute uit een vliegtuig of ballon moeten vallen. Het schermen, waarschijnlijk volgens oude studenten methode, zal hier worden beoefend. Perio de's, waarin bijv. het rooken verboden is, zullen de rijksstudenten moeten doormaken om het bewijs te leveren, dat ze zichzelf in bedwang hebben. Ze zullen, ook als ze niet kunnen zwemmen, van een plank op tien meter hoogte in het water moeten springen. Ze zullen paard leeren rijden om te kunnen bewijzen, „dat ze een levend wezen volko men beheerschen kunnen". Deze voorbeel den mogen voldoende zijn. En natuurlijk zullen de leerlingen dezer academie worden volgepropt met de geheele Hitlerideologie, met „Mein Kampf" te beginnen via de boe ken van Rosenberg tot in de uiterste hoeken van de partijliteratuur. Na drie jaren wil men deze honderden en straks duizenden scholieren dan loslaten op het Derde Rijk. Ze zullen de gouwleiders, de gouverneurs de ministers en partijleiders, de chefs en onder aanvoerders van S.S., S.A., Hitlerjeugd, Ar beidsdienstmannen en vrouwen der toekomst zijn. Slechts zij. Gelijk in de meeste legers slechts de gelukkigen, die een hoogere krijgsschool achter zich hebben, kolonels, generaals en admiraals worden met uitzon dering van die solitairs die zich zonder bij zonder onderwijs omhooggewerkt hebben en daarom de slechtsten niet plegen te zijn. De deelname aan dezen cursus van drie jaren is kosteloos. Zoo ook de voeding en de kleeding. Dat is grondbeginsel bij het natio naal-socialisme, dat van klassentegenstellin gen niet weten wil, maar ook niet van klas- senbevoordeeling. In de drie romantisch- nuchtere Spartaansche-Middeleeuwsche Burgten zullen dus jonge mannen wonen, die prinsen en graven, arbeiders en visschers, zonen van bankiers en van metselaars zijn. Als ze maar hersens en een gezond corpus hebben, en als ze maar van de onontbeer lijkheid van het nationaal-socialisme voor de Duitsche volksgemeenschap overtuigd zijn. De eerste honderden scholieren zijn met het werkprogramma der drie jaren begon nen. Wellicht krijgen we nog wel eens ge legenheid te vertellen, hoe het hun daar be valt. Maar één ding weten tve heden al: dat de Hitlerbeweging weer eens met scherpen blik den Duitscher bij zijn „ponteneur" ge pakt heeft. In Abessinische kringen geeft men de volgende voorstelling van de ontwikkeling aan het zuidelijk front: Nadat de eerste Italiaansche offensieven van 14 tot 17 April waren afgeslagen met groote verliezen voor de aanvallers, hebben de Italianen op 24 April een nieuw offen sief in de richting van Sasabaneh ingezet. De aanval werd uitgevoerd door alle be schikbare troepen. Desniettegenstaande is het den vijand gedurende den slag, die thans drie dagen duurt, nog niet gelukt, Sa sabaneh en de stellingen ten zuiden van die stad te bereiken. Op den 26sten hebben de Italiaansche vliegtuigen talrijke brand- en andere bommen op de stad Goba laten val len. De sultan van Aoessa in zijn gebied teruggekeerd. Mohamed Yahio, de sultan van Aoessa, is in zijn gebied teruggekeerd en heeft den Italiaanschen militairen autoriteiten zijn on derwerping aangeboden. Het gevecht ten zuiden van Dessie. Van Italiaansche zijde wordt gemeld, dat bij het gevecht dat ten zuiden van Dessie heeft plaats gevonden tusschen de Erytree- sche voorhoede en een groep Abessinische soldaten, drie Askari's zijn gedood en tien gewond. Brief van de dochter van den negus aan Herriot. Herriot heeft van prinses Tshai, de doch ter van den negus een brief ontvangen, waarin zij zich namens de Abessinische vrou wen tot hem wendt, als vertegenwoordiger van het symbool der betere menschheid, om zijn autoriteit aan te wenden tot het beëin digen van het gebruik van strijdgas. Het mecanisme van Geneve werkt langzaam en de oorlog duurt reeds lang. Twee Italiaansche vliegtuigen strij ken neer op het Tanameer. Gisteren zijn twee Italiaansche water vliegtuigen van de marinebasis in Massaoea bij het aanbreken van den dag opgestegen. Na een vlucht van 540 K.M. waarby zy ber gen, die tot 4500 M. hoog waren, moesten passeeren, zyn zy vlot op het Tanameer neergestreken. In den loop van den middag zijn de toestellen weer naar Massaoea terug gekeerd. I97e legerbericht. Maarschalk Badoglio seint het volgende 197ste legerbericht: Onze gemotoriseerde colonnes, die uit Dessie waren vertrokken, zyn 140 K.M. op gerukt in de richting van Addis Abeba, zonder tegenstand te ontmoeten. Een andere colonne, welke uit Worra Iloe was vertrokken, is 50 K.M. opgerukt en heeft de rivier wakkit bereikt. De sultan van Aoessa, Mohammed Jahio, heeft zich bij onze stellingen aangemeld. Hij heeft zijn onderwerping aangeboden aan onze militaire autoriteiten. Aan het, front in Somaliland zetten wij ons offensief zegevierend voort. Op den lin kervleugel van ons front hebben Libysche afdeelingen, die uit Dagamedo waren ver trokken in het dal van de Faf belangrijke vijandelijke groepen verslagen en verspreid. De colonne Frusci heeft de zuiveringsactie voortgezet in de buurt van Hamanlei. Drie tanks, welke op 11 November tijdens een verkenningstocht van de colonne Maletti in het dal van de Faf waren achtergelaten, zijn weer in ons bezit. Eveneens een mi trailleur van een vliegtuig en een gouden medaille van luitenant Minniti. Op den rechtervleugel versterkt de colon ne Agostini haar stellingen bij Goenagado. De luchtmacht heeft met zeer groote doel treffendheid over het geheele front bij de acties medewerking verleend. Goering economisch dictator van Duitschland. Betreffende de nieuwe functies van Goering kan opgemerkt worden, dat deze hem in zekeren zin tot economisch dictator van Duitschland maken. De benoeming van Goering beperkt de bevoegdheden van dr. Schacht, boven wien een controleerend, coördoneerend en beslissend orgaan geplaatst wordt. Goering zal nu na den raad te hebben in gewonnen der betrokken diensten in laatste instantie beslissingen kunnen nemen be treffende het economische leven van Duitschland. Zelfs zal Goering controle kunnen uitoefenen op den minister van oorlog, maarschalk von Blomberg. De laat ste weken is het probleem van economie en oorlog benevens van de economische mobi lisatie verscheidene malen op den voor grond der besprekingen getreden. De be noeming van Goering vormt zeker een prin- cipieele maatregel. In verband hiermede zal voortaan Goering uiteindelijk beslissen over de industrieele tailleering en de organi satie der Duitsche productie, waarnaast Schacht niet meer dan een technisch raads man en uitvoerder zal zijn. De nieuwe eco nomische dictator zal de coördinatie moeten regelen van de werkzaamheid der verschil lende ministeries en zal dus verantwoorde lijk zijn voor de voorziening van Duitsch land en voedingsmiddelen, hetgeen temeer van belang is, daar den laatsten tijd ern stige verschillen van meening bestonden op dit gebied tusschen Schacht en Darre. Voorts zal Goering nu uit hoofde van zijn nieuwe functie een directen invloed uit oefenen op de begrootingsuitgaven, waar over hij in zekeren zin controleur zal zijn. Zijn persoonlijk gezag, het vertrouwen van Hitier en het prestige waarover hij in de nationaal-socialistische partij beschikt, zul len Goering in staat stellen de pijnlijke maatregelen op te leggen, waarop het recente artikel in de „Deutsche Volkswirt" geïnspireerd door Schacht, duidelijke toe spelingen maakte. Het is wellicht in dit opzicht, dat de benoeming geschied is in volledige overeenstemming met de ver langens van dr. Schacht, die op deze wyze door Goering gedekt zou worden by de uitvoering van een strenge deflatie-politiek, welke zware offers voor het derde rijk met zich mee zou brengen, die Schacht niet met voldoende gezag zelf zou kunnen opleggen. Het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis heeft bericht ontvan gen, dat de 6 leden der Nederlandsche ambulance Vrijdag j.L uit Addis Abeba zyn vertrokken en gisteren in Djibouti zyn aangekomen. Zij willen zich 1 Mei aan boord begeven van het s.s. Palem- bang van de Rotterdamsche Lloyd. Voorts heeft jhr. dr. van der Does medegedeeld, dat hij met de Johan van Oldenbarnevelt van Port Said naar Genua is vertrokken en vandaar per boottrein zal doorreizen. Hij zal 6 Mei in Arnhem aankomen. Gevangenhouding van den moorde naar bevolen. De Haagsche rechtbank heeft heden de gevangenhouding bevolen van den meesterknecht M. C. B., te Leiden, die in den avond van 14 April j.L zijn meisje in de hal van het bioscoopthea ter „Luxor" aldaar met een broodmes heeft gedood. Toen koning Foead zich ervan bewust werd dat zijn einde naderde, ontbood hij zijn kinderen bij zich en nam hartelijk af scheid van hen. Vervolgens omhelsde hij de koningin. Ofschoon men te Caïro den geheelen dag het einde van den koning verwachtte, ■«varen des avonds de krachten des konings nog niet uitgeput. Personen die in nauw contact staan met paleiskringen verklaren, dat de weerstand dien de koning aan de ernstige ziekte biedt, bijna bovenmensche- lijk is te noemen. Verwikkelingen voorzien na 's konings dood. De constitutioneeie toestand des lands bij een eventueelen dood des konings is zeer verward. Volgens de grondwet van 1923 zal het parlement binnen tien dagen na den dood des konings bijeenkomen. Zoo het huis van afgevaardigden ontbonden is, zal de oude kamer opnieuw bijeenkomen, totdat de nieuwe kamer zal zijn verkozen. De kamer verkiezingen zullen den 2en Mei plaats vinden en het is bijna onmogelijk dat de nieuw-gekozen kamer voor den 25en Mei bijeen zal kunnen komen. Naar men meent heeft koning Foead in 1922 drie regenten benoemd, wier namen geheim worden gehouden en in een ver zegelde enveloppe worden bewaard. Deze drie namen zouden zijn: Fakry pasja, thans gezant te Parijs, Nessim Pasja, oud-minister- president en Mohamed Taher Pasja. Het einde van koning Foead nabij. Het overlijden van koning Foead kan van oogenblik tot oogenblik verwacht worden. De koning heeft het bewustzijn reeds verloren. Weer een kleine opleving. Nadat de kritieke eerste uren van den morgen vrij goed waren doorstaan, zijn de krachten van den koning plotseling weder toegenomen. Hy heeft een aantal autoritei ten ten paleize ontvangen, waaronder ook minister-president Ali Maher Pasja. De ko ning stelde er prijs op instructies te geven voor de beantwoording van de talrijke tele grafische sympathiebetuigingen, die uit alle deelen der wereld zijn binnengekomen. Het merkwaardige weerstandsvermogen van den koning, wiens einde toch zeer naby is geweest, heeft bij de geneesheeren groo te bewondering gewekt. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de Egyptische legatie aldaar medegedeeld, dat dat prins Faroek morgen naar Egypte zal vertrekken. Hij zal per spoor tot Venetië reizen, en zich daar naar Port Said inschepen. Koning Foead overleden. Koning Foead is overleden. KARDINAAL LEPICIER ERNSTIG ONGESTELD. Kardinaal Lepacier is sedert eenige dagen ongesteld. Zijn gezondheidstoestand is ach teruitgaande en geeft aanleiding tot onge rustheid. Kardinaal Alessio Enrico Lepicier werd op 28 Februari 1863 te Voucouleurs bij Verdun (Frankrijk) geboren en is dus 73 jaar oud. Hij is prefect van de Heilige con gregatie der religieusen en behoort tot Orde der dienaren van Maria. I

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1