SBiuneuland f)e lUcktiandsdu 'Jandnasta Kunst éh Wetenschap £atids en JuïhBoum Jïu&iicaÜes Jtackt&euchtM Mr. TRUIJEN TWEEDE KAMERLID. De voorzitter van het centraal stembureau te Den Haag, heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van Mr. Ch. J. M. Ruijs de Beerenbrouck, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. P. W. H. Truijen te Roermond. MEISJE GEDOOD. Gistermiddag was het vierjarig dochter tje van den caféhouder de Ruig in de Minkmaatstraat te Enschede aan het spe len met een bal, toen deze opeens op straat rolde. Het kind liep den bal achterna en kwam daarbij terecht onder de wielen van een met paard bespannen goentewagen. Het kind werd zoo ernstig gewond, dat het spoedig aan de gevolgen is overleden. MOLEN DOOR BRAND VERWOEST. Te Almkerk In den afgeloopen nacht is de uit 1803 dateerende molen te Almkerk door brand verwoest. Om twaalf uur werd de brandweer ge alarmeerd, welke machteloos stond tegen de vuurzee en er pas laat in den nacht in slaagde den brand te blusschen. Een hoeveelheid graan en kunstmest is een prooi der vlammen geworden. Van den molen is niet veel meer over dan de steen- fundeering. Zooals te begrijpen valt, trok de brand ondanks het nachtelijk uur tame lijk veel belangstelling. Op het terrein van den brand waren o.m. aanwezig de burgemeester van Almkerk, de heer R. H. Blok, de opperbrandmeester en de rijks- en gemeentepolitie. Een onderzoek naar de oorzaak van den brand wordt ingesteld. Men vermoedt, dat hij aan nonchalance te wijten is. Verzekering dekt de schade. GROOT VERLOF DIENST PLICHTIGEN. De minister van defensie heeft bepaald, dat de maatregel van het langer in wer- kelijken dienst houden niet zal worden toegepast op de dienstplichtigen van de hieronder vermelde groepen of onderdee- len der weermacht, voor wie de eerste oefe ning op 1 of 2 Mei 1936 eindigt 1. zeemacht; 2. onderofficieren-administrateur, uit gezonderd degenen, die zijn ingedeeld bij de bij sommige regimenten gevormde 5de compagnie en zijn aangewezen, om voorloopig bij het regiment aanwezig te blijven; 3. ziekenverplegers; 4. cavalerie, oppassers en verzorgers. Deze dienstplichtigen zullen op den in de indeelingsbeschikking bepaalden da tum in het genot van groot verlof worden gesteld, voor zoover zij niet om een andere bijzondere reden in werkelijken dienst moeten blijven. Gelegenheid om krachtens art. 35 der dienstplichtwet vrijwillig in werkelijken dienst te blijven, bestaat voor hen niet anders dan voor zooveel dit hun naar de gewone regelen of bij afzonderlijke mi- nisteriëele beschikking mocht zijn toege staan. DOODELIJK ONGELUK. In staatsmijn „Hendrik". Gistermiddag is de hulp-opzichter J. A. kolenwagens in de ondergrondsche werken Aarts bij het rangeeren van een trein van staatsmijn „Hendrik" te Heerlen aan gereden. De man, die 52 jaar oud was. weduwnaar en vader van een kind, is aan de opgeloopen verwondingen overleden. Hij woonde te Treebeek. NIEUWE GLASWATTENFABRIEK TE SAS VAN GENT. De Nederlandsche Spiegelglasfabriek te Sas van Gent heeft besloten naast haar bestaande bedrijv n een fabriek op te richten van fibreso (glaswatten). Deze Nederlandsche industrie, die in normale tijden aan mear dan 1000 arbei ders werk verschaft, werd, als zoovele bedrijven, gedwongen onder den druk der tijden haar bedrijf in te krimpen. Na grondige studie in het buitenland, waar glaswatten reeds lang met goede resultaten voor isolatie-doeleinden worden toegepast, heeft de directie besloten tot oprichting van een glaswattenfabriek. AANRIJDING MET DOODELIJK GEVOLG. Gisteravond zes uur had op den Rijks weg Nijmegen-Venlo, nabij Gennep een auto-ongeval plaats, dat aan den vijftien jarigen Th. Sanders het leven kostte. In gezelschap van andere wielrijders bevond hij zich op het rijwielpad, toen hij Plotseling den weg overstak. Op hetzelfde denbeer Personena"to, van INFLUENZA IN GRONINGSCH GARNIZOEN. Geen reden voor ongerustheid. Naar de chef van den militairen genees kundigen dienst te Groningen gisteravond meedeelde, is, door de slechte weersom standigheden der laatste dagen het norma le aantal inflenza-gevallen in het Gro- nmgsche garnizoen overschreden. Een twin tigtal lichte zieken wordt in de kazerne verpleegd, terwijl een even groot aantal in het Academisch ziekenhuis te Groningen is opgenomen. Hun toestand maakte een betere verple ging dan in de kazerne mogelijk is, noodig. Complicaties hebben zich tot nu toe niet voorgedaan, zoodat de ouders en familiele den van in het Groninsche garnizoen ver toevende jongelui niet ongerust behoeven te zjjn. HET DREIGEND CONFLICT BIJ DE KWATTA-FABRIEKEN. Gisteren heeft op het departement van sociale zaken, onder leiding van den rijks bemiddelaar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, 'n bespreking plaats gehad tusschen par tijen, betrokken bij het dreigend conflict aan de Kwatta-fabrieken te Breda. Na uitvoerige besprekingen heeft de rijksbem^ddelaar toegezegd een onderzoek te zullen instellen naar de mogelijkheid van maatregelen om tot een oplossing van de gerezen moeilijkheden te geraken. POOS 2 0 CT.-TüBE 40 CN 60 CT. 1 ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE KLIMMEN. Sigarenfabrikant levensgevaarlijk gewond. Gistermiddag omstreeks half twee is op den weg van Heerlen naar Valkenburg, in den bebouwden kom van de gemeente Klimmen (L.) een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. Een vrachtauto, die uit de richting Val kenburg kwam, geraakte er in botsing met qpn uit de richting Heerlen komende personenauto, vermoedelijk door te groote snelheid van de laatste. De personenauto werd totaal vernield. De naast den chauf feur zittende heer Bazelmans uit Zeels (N.B.), directeur van de Duc George- sigarenfabrieken en vader van negen kin deren, werd levensgevaarlijk gewond en werd ter plaatse van de laatst H. H. sa cramenten voorzien. In bewusteloozen toestand is hij daarop naar het hospitaal te Heerlen overgebracht. De bestuurders van beide auto's liepen geen letsel op. De marechaussee stelt een nader onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk in. TIMMERFABRIEK UITGEBRAND. Te Eindhoven. Gisteravond ontdekten omwonenden, dat brand was uitgebroken in het timmer- fabriekje van de firma R. Blommers in de St. Martinusstraat te Eindhoven. Het vuur, dt in den houtvoorrad gretig voedsel vond, werd allereerst bestreden door per soneel van de naast de fabriek gelegen op slagplaats van de firma le Gruyter, met een tuinslang, waarmede natuurlijk weinig kon worden uitgericht. Spoedig verscheen evenwel de brandweer met een motor spuit, die onder leiding van den comman dant A. Fens de vlammen met drie stralen aantastte. Men slaagde er in de omliggen de huizen het pand ligt bijna geheel in gebouwd tegen den vonkenregen te be schermen. Het timmerfabriekje, waar zeven man werkten, is geheel uitgebrand. De schade wordt door verzekering ge dekt. De oorzaak van den brand is nog niet achterhaald. ONTSLAGAANVRAGE VLIEGER VIRULY. Verzoek zal worden ingewilligd. De ontslagaanvrage van den vlieger A. Viruly als reserve-officier-vlieger bij de militaire luchtvaartaf deeling, welke blij kens de publicatie van den heer Viruly op 22 April gedateerd is, was nog niet ten de- partemente van Defensie ingekomen. Hot ligt echter, naar „Het Volk" verneemt, voor de hand, dat het gevraagde ontslag, zoo de aanvrage mocht inkomen, zal worden ver leend. De onderstelling van den heer Viruly, dat hij nu zou moeten verschijnen voor de commissie, die de gewetensbezwaren van dienstplichtigen tegen het vervullen van hun dienstplicht onderzoekt, is onjuist. De heer Viruly heeft zijn dienstplicht vervuld. Zijn ontslagaanvrage heeft niet het karak ter van dienstweigering. Deze zou zich eerst voordoen, indien de heer Viruly, daar toe opgeroepen, zou weigeren onder de wa penen te komen. VAN DERDE ETAGE GEVALLEN. Hedenochtend omstreeks kwart over 9 s in de Jan Hendrikstraat te Den Haag een glazenwasscher, die op de derde étage aan het zeemen was, van den ladder gevallen, doordat zijn voet van een der sporten uitgleed. Hij brak zijn linkerbeen en liep een kaakfractuur op. De gemeentelijke ge neeskundige dienst heeft hem overge bracht naar het roomsch-katholieke zie kenhuis. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN. Door werkloozen. In de afgeloopen dagen is te Standaar- buiten, Noordhoek en Zevenbergen en an dere plaatsen in de buurt van Roozendaal een aantal werkloozen aangehouden, die verdacht worden zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstallen van aardappelen bij de boeren. Het onderzoek in de zaak berust bij den gemeenteveldwachter te Standaarbuiten en den opperwachtmeester der marechaussee te Zevenbergen. De diefstallen dateeren van anderhalt aar geleden. Opmerking verdient, dat het ken S e'l.betreft van nood= betrok- riet om StalCn de Sappelen SnS," voèüenWanSelen' doch Het aantal arrestanten bedraact nn rür-— STEENFABRIEK DE LEK. Na een loonsverlaging van 15 pet. weer aan het werk. Het lag in het voornemen de stoomsteen- fabriek De Lek te Vianen, die ongeveer 6 maanden heeft stil gelegen, met ingang van 4 Mei a.s. weer in werking te stellen. Door overleg met de organisaties is men gekomen tot een loonsverlaging van circa 15 pet. BERGENS MANNENKOOR. Wellicht dank zij de samenwerking met Bergen's Harmonie was gisteravond op het concert van Bergens Mannenkoor de Rustende Jager uitstekend bezet, toen de voorzitter van Bergens Mannenkoor, de heer Jb. Koster, de vele aanwezigen wel kom heette en Bergens Harmonie dankte voor de gratis medewerking aan dit con cert. Voorts complimenteerde spr. de Har monie met het in Haarlem behaalde suc ces, waarbij hy den directeur, den heer P. Pranger, een bloemenmand aanbood. Hier sloot zich de heer Poldervaart namens den vereenigingsbond by aan; ook hij sprak gelukwenschen uit voor de Harmonie, die nu in de hoogste afdeeling is beland en hoopte, dat de Harmonie in die afdeeling mocht blijven; namens ge noemden bond bood spr. eveneens bloemen aan. De heer P. Blankendaal, voorzitter van Bergens Harmonie, dankte voor deze on verwachte hulde, die zeer op prys gesteld werd; vooral dat men den directeur zoo in de bloemetjes had gezet, werd door de Harmonie geapprecieerd. Spr. uitte er zijn voldoening over, dat de.Harmonie, waar spr. al 36 jaar werkend lid van is onder de bekwame leiding van den heer Pranger zoo is vooruit gegaan en thans in de superieure afdeeling een plaats heeft ver overd; spr. hoopte, dat het corps die plaats zal behouden en dat Bergen, dat zijn Har monie niet kan missen, nog lang van haar prestaties zal mogen profiteeren. Door hartelijk applaus stemde het tal rijke publiek met het gesprokene in. Bergens Mannenkoor, met applaus be groet, opende hierna het concert met Le Rossignol van Grétzy en Goede nacht van Roeske. De Harmonie speelde hierna met veel vitaliteit Le Royal Vainqueur van J. Vo lant en de Egmont-ouverture van Beet hoven; in dit laatste werk troffen bijzon der de harmonieuse accoorden in de lage re tonen der zwaardere instrumenten. Na de pauze zong het koor het bekende De Gravers van Olman, een oud repertoire stuk van Bergens Mannenkoor, waar steeds succes mee wordt gehaald; dezen avond zelfs zóó, dat het als toegifte ge vraagd en gegeven werd. De Harmonie speelde vervolgens de op het concours uitgevoerde nummers, de ouverture Le Brasseur de Preston van Adam en ae Ballet Pantomine, Les Fan- toccini van Lecocq, 'n ouverture, die zware eischen stelde aan de Harmonie, doch die blijk gaf van het hooge peil, waarop directeur Pranger zijn corps gebracht heeft. Het was werkelijk een volkomen harmonieuse vertolking met veel kleur en muzikale voordracht. De directeur heeft steeds het gewenschte contact met de exe cutanten, die met hun prestaties dezen avond groot succes oogstten. Bergens Harmonie deed zich kennen als een voor aanstaand corps, waar Bergen trotsch op kan zyn. Tot slot zong het Mannenkoor het aar dige Vlaamsche lied De Kuiper van Kools; een licht en komisch genre, dat behoudens enkele onvolkomenheden een goede ver tolking genoot. We wenschen den koordirecteur, Karei Böhne toe, dat hij zijn tenorpartij, de zwakke plek in het koor in de toekomst wat in kracht en kwaliteit mag zien toe nemen; dat zal de uitvoeringen van Ber gens Mannenkoor zeer ten goede komen. We hopen dan ook, dat de wensch, door voorzitter Koster uitgesproken, n.1. meer leden en meer donateurs, als resultaat van dezen avond vervuld mag worden. Aan het eind dankte de heer Koster de Harmonie nogmaals voor de welwillende gratis medewerking en deelde hy mede, dt het plan bestaat, om een volgend sei zoen weer samen een concertavond te geven, waarop het koor met begeleiding van de Harmonie een groot werk hoopt uit te voeren. Een gezellig bal met de Sonny Band volgde. Onze muziekverslaggever schrijft nog het volgende: Het koor zong onder leiding van zyn dirigent Karei Böhne, „Le Rossignol" van Gretzy (mooi ingezet, ook het slot van het tweede couplet was dat) en „Goeden Nacht" van Roeske. In het derde couplet van dit nummer waarvan men het begin dikwijls minder goed hoort uitvoeren, zong men dit gedeelte de vier eerste regels zeer duidelijk en doorzichtig. „De Gravers" van Olman en „de Kui per", van Kools, volgden en vermochten bij het publiek, dat gisteravond de zaal van de Rustende Jager geheel vulde alle aandacht te wekken. Kool' nummer zal wel een repertoire nummer worden, 't is een compositie die direct inslaat. Door de vele nieuwe leden, waaronder jonge menschen, bevindt het koor zich in een overgangsperiode wat nu en dan in den zang op te merken was; Böhne zal het ensemble echter wel weer zóó weten te krijgen als hij het hebben wil. Het harmoniekorps, onder Pranger's directie speelde uitstekend. Beschaafd van klank, zuiver, muizaal. Ook technisch was het in orde. Men demonstreerde dit in een marsch van Volant, de ouverture Egmont van Beethoven, de ouverture Le Brasseur de Preston, van Adam en een balletpan tomime van Lecocq. Nummer 3 en 4 waren ook uitgevoerd op het Nationaal concours dat eenige dagen geleden te Haarlem ge- st°eUa?llven waarin ons korPs in de hoog- punten van8rf°P ccn, na ket grootst aantal punten van den geheelen wedstrijd ver- «2£ ssLïfa*- hrrie- alsook den voorzitter van den ïW? ^°°r' bond, onder aanbieding van hul ers" den dirigent. g bloemen aan De heer Blankendaal dankte daarvoor in welgekozen woorden, tevens jonge lieden ouwekkende zich by het korps aan te sluiten. De Harmonie speelde daarop nog een wals en het mannenkoor zong als slot van den avond nog eens „de Gravers." CENTRALE STIERENKEURING VRIJDAG 24 APRIL TE ALKMAAR. De Ryksveeteelt-consulent Ir. L. de Vries schrijft ons: De C. S. K. van Noordholland voor 1936 behoort wederom tot het verleden en thans zien de N.H. fokkers met groote belangstel ling de verslagen in de landbouwbladen tegemoet. Ik geloof niet teveel te zeggen, dat men vry unaniem dit jaar een gunstige pers verwacht. Toen een ruwe selectie had plaats gehad, was de indruk reeds gunstig, welke nog werd verhoogd toen de bekro- nenswaardige dieren aan het publiek wer den getoond. De uniformiteit in type werd geroemd en dat is een zeer belangrijke uit spraak voor een fokdistrict. Deze uniformi teit in type toch is een zeer belangrijke waarborg voor koopers, het schept vertrou wen in de fokresultaten. Het is thans de 10de keer geweest, dat on- dergeteekende als Rijksveeteelt-consulent in Noordholland de C.S.K. heeft meegemaakt en ik meen, dat wat de algemeene indruk, zoowel als de indruk per rubriek betreft, nog nimmer zoo goed is geweest, al erken ik volkomen, dat vergelijking met voorgaande jaren altijd zeer moeilijk blijft. Een kort verslag van deze C.S.K. meende ik dit jaar te moeten maken. De lezers die nen er evenwel rekening mede te houden, dat een Rijksveeteelt-consulent, die reeds 10 jaar in een provincie met ambitie werkt, niet geheel en al meer als objectief in zijn oordeel is te beschouwen, hij is vaak elders critischer dan thuis. In dit verslag willen wij, mede om kort heid te betrachten, ons zooveel mogelijk ont houden van een individueele behandeling van de bekroonde dieren. Wij zullen ons be perken tot de rubrieken als geheel. De eenjarige stieren, volgens de catalogus 111 stuks in totaal, waren verdeeld in drie rubrieken, te weten: geb. 1 April 1935 of later, 20 stuks: geb. vóór 1 Jan. 1935, 14 st.; en de belangrijkste groep, geb. tusschen 15 Jan. en 31 Maart 1935, met 77 stuks. De ru brieken zgn. jonge en oude jarige stieren is in Noordholland altijd vrij onbelangrijk, wat betreft het aantal, alhoewel ze geleide lijk aan de laatste jaren grocter worden. De rubriek jonge jarige stieren was goed, de 4 bekroonde dieren, w.o. 2 kleinzoons van de Groninger Henriot 2 en 2 Fransen, nL een zoon en kleinzoon van de pref. Frans 104, waren evenredige en ruim gebouwde goed- gelijnde, gesloten en behangen jonge stieren, met goed beenwerk. De rubriek oudere ja rige stieren was als geheel minder goed, met een 5-tal bekronenswaardige dieren, waarbij een jonge Frans 104 een eersten en een andere den 3en pr. kreeg, voorts 2 zoons van de Friesche Pel Rooskes Roland en een uit Friesland geïmporteerde stier. De belangrijkste rubriek was die der jarige stieren, geboren tusschen 15 Jan. en 31 Maart 1935. De algemeene indruk van rubriek was goed. De vijftien bekroonde stieren vormden een fraaie collectie unifor me ruime gezonken, goed gelijnde en be hangen stieren. Bekroond werden 5 stieren behoorende tot de Frans-stam, t.w. 2 zoons van Frans 104 en 3 van Constantijn Frans, zelf kleinzoon van Frans 104 via Frans 156; 3 stieren behoorende tot de Wodan-stam, alle drie hebben ~/odan Jan 2 tot overgroot vader, één kleinzoon van de Groninger Hen riot 2; 5 stieren van directe of indirecte Frie sche afkomst, t.w. 2 van Pel Rooskes Roland, één van Roosevelt; 2 van Wiepkes Lodewijk en één van Lodewijk Neger 2. De collectie 2-jarige stieren was o.i. uitste kend, de 16 bekroonde dieren vormden een mooie collectie, waarvan vooral de eerste 7 prima stieren. Bekroond werden 7 stieren behoorende tot de Frans-stam, 5 tot de Wodan-stam, één jonge Henriot 2 en één behoorende tot de Jonge Meine-stam en 2 Friesche stieren, beiden behoorende tot de Athleetstam. Wij willen hier een uitzondering maken en de eerste 2-jar. stieren, die samen een prima collectie, een afzonderlijke klasse vormden, even afzonderlijk noemen: Athlee: 2 van H. C. Kooy te Haren karspel; Nelly's Meine van Firma Dapper te Schoorl; Emma's Prins eig. W. P. Koning te Beemster; Wo- dan, eig. P. Waal te Beemster; Frans Max 102, Constantijn Frans 5, eig. K. Metselaar e.a. te Twisk; Prins Jan van Gebr. Hoorns man te Koegras; Frans 14, eig. A. Brak e.a. te Sint Maarten. De collectie van 14 drie-jarige en oudere stieren was eveneens uitstekend. Bovenaan kwam de 5-jarige stier Constantijn Frans van den heer Groneman te Wieringerwaard, hierop volgde de 4-jar. Thompson van P. Spaan e.a. te Oterleek; derde werd Egbert van N. Ruyter te Beemster en 4e Frans Max 102 van C. Pool te Barsingerhorn, een vier tal beste oude stieren. Het preadicaat eervol werd nog verleend aan Blok Frans 4 van P. Blauw Jz., te Heerhugowaard en de 4-jar. Roosevelt van Wb. v. Oord te Barsinger horn. De C.S.K. heeft de N.H. fokker wel ge toond, dat zij zich mogen verheugen in een beste collecte mannelijk fokmateriaal. De productiecijfers, voorkomende in de catalo gus, toonen aan, dat het zeer we1 mogelijk is een goed exterieur te vereenigen met melk- rijkheid en goedgehalte (3.60 4 3.90 pCt.) In de afgeloopen paar jaar zyn er heel wat stieren uit Friesland in N.H. ingevoerd, de C.S.K. heeft tevens getoond, dat verschil lende koopers een gelukkige greep hadden gedaan. In totaal toch zijn er 11 stieren, hetzij direct of indirect van Friesch bloed te Alkmaar bekroond. De fokresultaten zullen wij nog moeten afwachten. Wy hebben geen enkel bezwaar tegen import van elders, mits men zooveel mogelijk vasthoudt aan het ge wenschte type en dan komt Friesland ons inderdaad voor als het meest geschikte fok- gebied, al willen wij niet ontkennen, dat er elders ook wel stieren te vinden zullen zijn. die hier wellicht gned werk kunnen leve ren. Op grond evenwel van het verleden, op grond van de bedrijfsomstandigheden en op gron van de fokrichting, achten wij Fries- meó^evenwp1 als ?rovin<de voor import het meest gewenscht. Wanneer men meent een stier elrtiTT moeten koopen, waarvan de noodzaak e zien de kwaliteit der N.H. stieren J ge" gebleken, laat nen dan zoo mogelijk ls van het beste fokmateriaal naar hier tnT" len. Waar het beste altijd duur is, schijnt^* dividueele aankoop ons over het ii„ niet de weg, maar wel collectieve aank Een handicap voor individueele aankoon ,°P' deze stieren is in N.H. het gemiddeld i dekgeld en vooral het gering aantal ne™8C centreerd wonende fokkers. 8 on" De N.H. fokkers hebben op de C S K laf zien, dat zy, ondanks, ja, misschien 3 tengevolge van de slechte economische standigheden, toch koppig volhouden. DE BESTRIJDING DER KOOLZIEKTEN DOOR TABAKSZAND. In verband met de thans in deze om geving by vele tuinders opgang vindend bestrijdingswijze van de draaihartigheid i de kool, door middel van het z g tabak zand heeft de provinciale commissie uit né veilingen in N.-Holland zich tot den m nister van financiën gericht, met een vet> zoek om de tuinders in de gelegenheid t stellen, ongedenatureerd tabakszand te ont vangen voor de bewerking van hun veld vruchten. De commissie heeft bericht ontvangen wordt aan de Tuinderij medegedeeld, dat by wijze van proef aan handelaren in' ruwe tabak en fabrikanten tot wederopzeggens toe vergunning kan worden verleend om ongedenatureerd tabakszand ten behoeve van de bestrijding van plantenziekten, af te leveren aan tuinders en landbouwers en handelaren in verdelgingsmiddelen. Een geleidebiljet is hiervoor thans ook niet noodig. Voor de tuinders is dit een verblijdend bericht, want zyn wij goed ingelicht, dan beteckent dit, dat geen accy'ns behoeven te worden betaald. VEREENIGING VAN VEEWEIDERS EN MESTERS. De Vereeniging van Veeweiders en Mes ters verzoekt, het volgende te melden: Er heeft gisteren een bespreking plaats gevonden tusschen een door de Vereeniging van Veeweiders en Mesters gekozen com missie en den regeeringscommissaris, den heer Louwes. In deze bespreking heeft de commissie zich beijverd, aan te toonen, dat, indien er geen maatregelen worden ge nomen, het gevaar dreigt, dat binnen twee jaar hier te lande een tekort aan rund- vleesch zal ontstaan en ons volk op invoer van buitenlandsch vleesch zal zijn aange wezen. Verder werd overhandigd en nota, behelzende de wenschen van de leden der vereeniging en waarin erop wordt ge wezen, dat de bloei, welke in den landbouw heeft geheerscht, slechts schijnbaar is ge weest en gepaard is gegaan met het uitlee- nen van milliarden guldens aan het buiten land. Hierdoor zyn volgens genoemde nota de binnenlandsche consumptieprijzen ab normaal gestegen. Op de vraag van den re geeringscommissaris, hoe over den export van varkensvleesch wordt gedacht, ant woordde de commissie, dat de vereeniging tegenstandster van den varkensexport is, indien deze niet rendabel voor den land bouw en economisch niet verantwoord is. De regeeringscommissaris heeft goedge vonden, dat tot de veeweiders, die steun zul len ontvangen, ook die categorie zal worden gerekend te behooren, die droog drachtig vee (fokvee) heeft geweid. HINDERWET. Bij besluit van heden is de beslissing op het verzoek van C. Bots, alhier, om ver gunning tot het oprichten van een borstel makerij in het perceel Heerenstraat nr. 6, verdaagd. Alkmaar, 29 April 1936. Burgemeester en wethouders van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT, burgemeester. A. KOELMA, secretaris. PAARDENMARKT. ALKMAAR. 29 April 1936. Op de heden gehouden Paardenmarkt waren in totaal 183 paarden (vorig jaar 214) en geen veulens aangevoerd (vorig jaar 1), waarvan de pry- zen als volgt: rijpaarden f 150350, paarden 100—f 175, slachtpaarden f 130 2.10, hitten 100—f 200. Handel matig. AMSTERDAMSCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 29 April 1936. Op de he den gehouden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 276 Vette kalveren, le kw. 5258 cent enkele boven noteering, 2c kW. 4050 cent en 3e kw. 3239 cent per K- levendgew.; 107 Nuchtere kalveren f 3.5U 6.50; 229 Varkens, vleeschvarkens, wegen- van 90—10 K.G. 39—40 cent, zware var kens 38—39 cent en vette varkens 37—38 ci. per K.G. slachtgew. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 29 April 1936. Op de n - den gehouden aardappelenmarkt ware prijzen onveranderd. Aanvoer 13660 BROEK OP LANGENDIJK, 29 April 375 K.G. Uien: gele drieling 70 ce"t,g n uien 3.20 en grove f 3.30, per 100 K. 325 bos Rabarber f 5.50. ,g NOORDSCHARWOUDE, 29 April Noordermarktbond. 4500 K.G. Uien. 2.90—3.20, drielingen f 0.70 en g 3.30—f 3.40 per '00 K.G. ,e WARMENHUIZEN, 28 April 1936. tio kool le s. 11.70; D. witte kool le s; 1 f 12.40, 2e s. 4.70—f 5.10; Drielingen cent, uien 2.70—3.20, grove uien I 3 30 c* Aanvoer: 900 K.G. Roode kool; 9500 K- witte kool en 3125 K.G. Uien. 80 „Och, waren alle menschen *'J*" (Dat Is heelemaal niet noodig, ze achter het stuur maar n kl»'n beetje beter wilden opletten, d»" konden we al héél tevreden ztjnO_

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10