DE GEBROEDERS „GOCHEM" NOORDSCHARWOUDE EGMOND A. D. HOEF BEVERWIJK HEILOO TEXEL HOORN DE BANGERT BERGEN De heer Elzer (v.b.) onderschreef volko men de meening geuit in het rapport, dat vreeniging der gemeenten in het belang zal zijn van een betere strand- en badwe- zen-exploitatie. Voorts oordeelde spreker, dat de onderwijsbelangen van de o.l. school te 't Zand ten zeerste zouden worden ge diend met vermeerdering van leerlingen, afkomstig van Kolksluis en Schinkeldijk' die thans te Julianadorp schoolgaan. Hier door zou kunnen worden voorkomen, dat de o.l. school te 't Zand een éénmansschool wordt. In dat opzicht is een eventueele ver- eeniging van het grootste belang. De heer Kager (r.k.) was het als „onder wijsman" eens met zijn collega Elzer, dat vermeerdering van leerlingen in het belang van de school zou zyn, doch men moet ook rekening houden met de belangen van de kinderen. De voorzitter zeide, dat dit punt voor B en W. een van de moeilijkste punten is ge weest, omdat hier twee belangen tegenover elkaar staan, n.1. de bezuiniging voor de openbare kas en de belangen van de ouders der kinderen uit Koegras. Echter schijnt het een oplossing, dat bij mogelijke vereeniging wordt gepoogd de ouders, wier kinderen openbaar onderwijs genieten, te bewegen j,un kinderen vrijwillig naar 't Zand te sturen. Het is echter zeer moeilijk op dit punt een definitief antwoord te geven De heer Kager (r.k.) vreesde wrijving met de inwoners van Callantsoog als de kin deren gedwongen werden naar de O.L school te 't Zand te gaan. De heer Elzer (v.d.) zeide, dat het gaat om een gering aantal leerlingen, dat vroeger reeds de school te 't Zand bezocht en later naar de school te Julianadorp is overgehe veld. De heer Komen (r.k.) betwijfelde of de in het rapport genoemde bezuiniging ad 900 op den post subsidie aan het burger lek armbestuur inderdaad zal worden ver kregen. In 1935 is door het burgerlijk arm bestuur 2000 van het batig saldo inge teerd. De voorzitter lichtte toe, dat men op het standpunt staat, geen individueele steunver mindering te moeten toepassen. In een grootere gemeente werkt men goedkooper, door de lagere administratiekosten en door ruimere toepassing van het verhaalsrecht, tengevolge van de betere outillage der ad ministratie. In deze meening verklaarde spr. zich nog gesterkt door een onlangs te Alkmaar gehouden lezing door den secreta ris van maatschappelijk hulpbetoon te Haarlem, die aantoonde, dat in een grooter rayon de kosten van maatschappelijk hulp betoon per ingezetene dalen. Voorts wees spreker nog op een onlangs gedane verklaring van dr. Oterdoom, dat in verschillende gevallen patiënten uit Cal lantsoog naar een ziekenhuis werden ver voerd, terwijl de verpleging minstens even goed in het Tehuis voor Ouden van Dagen te Zype plaats had kunnen vinden. De aan gegeven bezuiniging zal zeker kunnen wor den verkregen, en dat terwijl niemand wordt gekort. Op een desbetreffende vraag van den heer Kager (r.k.) toonde de voorzitter aan. dat de bijdrage uit het werkloosheidssubsi- diefonds niet zal tegenvallen indien er voor steunverleening aan inwoners van Callants oog meer wordt uitgegeven. Eindbeschouwingen. De heer Kager (r.k.) betreurde het, dat Callantsoog nog geen uitspraak over de eventueele vereeniging heeft gedaan. Wan neer men zijn oor te luisteren legt, krijgt men sterk den indruk dat een zeer groot percentage van de inwoners van Callants oog niet voor vereeniging gevoelt. Wanneer de vereeniging een feit zou worden, kon dit voor Callantsoog wel eens een gedwon gen oplegging beteekenen. Spreker heeft wel antwoord gekregen op zijn gemaakte op- en aanmerkingen, doch het antwoord heeft hem niet steeds tevreden gesteld. Spreker vermoedde, dat het met de inwoners van Callantsoog geen volledige en hartelijke sa menwerking zal zijn. De meeste van de 17 in het rapport genoemde conclusies zijn rechtstreeks in het belang van Callantsoog. Spreker achtte het tegenstrijdig, dat men in Zijpe aan de vereeniging medewerkt op de voordeelen, welke grootendeels voor Cal lantsoog gelden. Door den voorzitter werd hiertegen aan gevoerd, dat een eventueele vereeniging voor de gemeente Zijpe ontegenzeggelijk groote voordeelen biedt, niet alleen door bezuiniging, maar ook door een betere be langenbehartiging. Men kan niet redenee ren: indien Callantsoog er tegen is, moe ten wij ook tegen vereeniging zijn. B. en W, van Zijpe zijn er van overtuigd, dat de samenwerking niet te wenschen zal overlaten en dat de oppositie van sommigen wel spoedig tot het verleden zal gaan be- hooren. Spreker geloofde stellig, dat de Callants- oogers de voordeelen van vereeniging ook wel inzien, doch dat zij uit gevoelsoverwe ging tegen het plan zijn. De idee voor ver eniging is uitgegaan van een raadslid van Callantsoog, tengevolge waarvan de raad van die gemeente indertijd deze aangelegen heid aanhangig heeft gemaakt bij Ged. Sta ten. Ook in Petten zal men indertijd wel gevoelsoverwegingen gehad hebben, waar- ever misschien de heer Eriks, als oud-burge meester van Petten, wel mededeelingen kan doen. De heer Eriks zeide gaarne zitting in den nevénraad te hebben genomen. De taak van de leden van den nevenraad achtte spr. aanmerkelijk lichter geworden door de ver schijning van het rapport, dat hij heel mooi vindt. Ook te Petten was men indertijd niet voor vereeniging met Zijpe, maar later is gebleken, dat de samenvoeging veel goeds heeft gebracht. Er zijn dingen tot stand ge komen, die anders niet bestaanbaar geweest waren. Zoo zal het zeide spreker straks ook zijn ten opzichte van Callants- °°g en als voorbeeld noemde hij werken die eventueel in werkverschaffing uitge voerd kunnen worden, in het belang van de geheele nieuwe gemeente. En de voordeelen zullen nog sterker gaan spreken, wanneei de tijd zich in gunstiger zin mocht wijzigen. Bovendien is daar voor de Inwoners van Callantsoog nog de gelukkige omstandig heid, dat de tegenwoordige burgemeester van Zjjpe voorheen burgemeester van Cal- en lantsoog was en deze dus de menschen toestanden in Callantsoog kent. De voorzitter zeide het te betwijfelen of men in Callantsoog wel zoo blij niet hem is, gezien het ingezonden stuk van den heer de moeilijkheden, hieraan verbonden had gewezen trok de afgev. van Nieuw Leven zijn voorstel in. Op een voorstel van Harenkarspel Oost Kooeer Toch knn 7" TV *T I en Waarland en omstreken, beide behelzen- spreker niet nalaten te deeen uitbreiding van de laadplaats bij de verklaren, dat hij gedurende de 10 jaren, z.g. Paardenboet zal welke hii tc raiiD"„*" I '•6' een gunstig prae-ad zeer Drettiaonallant®°<werkzaam was, een vies worden uitgebracht. By de bespreking g werkkring heeft gehad en hiervan werd de aandacht gevestigd op de is y/el Er m0«el«kheid welke misschien aanwezig zou lantsoog zou w Ncn I spr' Cal" zÜn om bij de nieuwe weg een laadplaats spreke/ niet dèüvt 7"w?araan te kunnen aanleggen. Een onderzoek zal spreker niet denkt - doch het is zijn in- worden ingesteld. nige en vaste overtuiging, dat deze veree- rieinp --- --- In verband met een voorstel van De Een- In de ol™ 5 rr,dC 8 8treek dracht te 0udkarsPel zal de aangesloten Callantsoog was - zeWeÏS^heb^k 7reeniginge" worden geadvlscerd geen le- sprexer neb ik den van andere vereenigingen over te ne- mijn best gedaan iets voor die gemeente te bereiken en ook in de toekomst zal ik dit doen. men zonder er het bestuur over te hebben gehoord en wanneer deze overname reeds De heer- jIwas geschied, deze leden te royeeren. Dit rapport on hem *1 i vel;klaarde> dat het voorstel werd door de Eendracht gedaan dat vereenicini» nn£ ^e.eft 8®maakt- omdat er sommige leden toe overgingen om ZÜDe terwifi tf i, belan8 is voor verplichtingen te ontduiken, welke de ver- kiecén vnm- h V°nS bezui"18ing wordt ver- eeniging op zich had genomen. Sm- wis h °Penbare klissen. Met het voorstel van De Eendracht, om ivoor deXTvereeniging, èn er op aan te dringen, dat de positie van de zajpenaar én als goed Nederlander I Nederlandsche bodemproducten verbeterd als aandacht nn dt a vestigde er nog de wordt op de clearing rekening met Duitsch- ,d Persoon van den bur- land kon het bestuur zich vereenigen, even- eze zaak buiten spel behoort als met het voorstel van dezelfde vereeni- ,°P .Spre^ers Sedach- ging om te ageeren voor directe uitbetaling van 80 van de kostprijs. Het dag. bestuur achtte het voorstel van „De Eendracht" om de voorstellen voor de tengang geen invloed heeft gehad. Daarna werd het rapport, waarbij Gedep. Staten in overweging wordt gegeven de vereeniging van Zijpe en Callantsoog op de I vergadering van het Centraal Bureau eerst ft aangegegeven, te be- op de alg. verg. van de Noordermarktbond te behandelen onuitvoerbaar. De alg. ver gadering kan niet zoo veel vervroegd wor- vorderen, in stemmin gebracht en met 8 te gen 3 stemmen aangenomen VA At* 1 ,7 nau mei, tuu v cci vciviucgu wv*- semden de heeren Geensen, Rens, den. Wat het doen van voorstellen betreft, annis, Schouten s.d.a.p.), Elzer, Eriks, Jon- op de herfstvergadering van de tuinbouw- gens (v.d.) en Bos (v.b.); tegén de r.k. Ie- vereenigingen kan toch desgewenscht een den Kager, Komen en Kramer. voorstel worden gedaan voor de bestuurs- Hierna sloot de voorzitter de vergadering vergadering -van de N.M.B., welke het dan met het uitspreken van de hoop, dat de be sprekingen zullen zijn geweest in het belang van de gemeente, eventueel in dat van de nieuwe gemeente. Bestuursvergadering bond. Noordermarkt- Maandagmiddag werd in het vergaderlo kaal van de Noordermarktbond alhier een bestuursvergadering gehouden onder lei ding van den heer J. Ootjers, voorzitter. Medegedeeld werd, dat men naar aanlei- dingding van het voorstel op de vorige ver gadering over de invoer van Deensche witte kool uit Denemarken op de alg. verg. van het Centraal Bureau was overtuigd dat het van weinig beteekenis is geweest. On geveer 20 wagons zijn uit Denemarken in gevoerd. Het C.B. zal echter paraat zijn. Ten aanzien van de veilingsomzetten werden de volgende cijfers medegedeeld. Januari 100.474.78, Februari 141.835.26, Maart 187.842.56. Door dit laatste bedrag was men het millioen met pl.m. 25000 ge passeerd. In Januari werd 98.585.32 aan steun uitgekeerd. Het tabakzand kan zonder accynsbetaling worden vervoerd, deelde voorz. mede, naar aanleiding van een schrijven van de Prov. Commissie. Gehoopt werd, dat dit het juiste middel mocht zijn voor de bestrijding der koolziekten. Het voldoen aan het verzoek van de Koophandel om ook hier het systeem te vol gen volgens hetwelk te Warmenhuizen wordt gewogen, lokte nogal wat besprekin gen uit, waarbij velerlei bezwaren naar vo ren werden gebracht, zooals bijv. het be zwaar voor de vrachtvaarders en vrachtrij ders. Tenslotte wisten echter de voorstan ders de overwinning te behalen en zal aan de alg. verg. worden voorgesteld, deze rege ling ook hier in te voeren. Het bestuur stelde voor, een aanvoerrege- ling in het leven te roepen, zoodanig te re gelen, dat van de op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag (de drukke dagen) 1/3 gedeelte van de aangevoerde hoeveelheid wordt be stemd om de volgende dag te worden ge- venld. De afd. Oudkarspel bracht haar voor stel naar voren, hetgeen gebaseerd was op iedere tuinder een nummer te geven en deze volgens deze nummers te laten veilen. Dit voorstel zal ook op de agenda worden geplaatst, doch het bestuur besloot het eerstgenoemde voorstel te doen. Het voor stel Oudkarspel zou niet kunnen bewerken, dat er op Maandag een voldoende markt zou zyn. Het dag. bestuur stelde voor, van de vaar tuigen welke in de overkapping liggen niet met de bedoeling te veilen, (zooals er veel zijn met zaad en de schuiten van de koop lieden) een liggeld te heffen, al naar ge lang de grootte van de schuit. Het bestuur ging hiermee accoord. De idee werd nog geopperd, actie te voe ren tegen de nieuwe tijd, maar dit werd niet doorgevoerd. Zeer breedvoerige besprekin gen werden gevoerd over de wenschelijk- en mogelijkheden van he veilen van poot- aardappelèn in verband met de ongeregelde handel in dit artikel. Er werd de aandacht op gevestigd, dat men, door georganiseerd op te treden, betere resultaten zou kunnen bekomen, zooals in andere streken van het land wordt bewezen in de practyk. Men zal een onderzoek instellen. De afd. L.T.B. Heerhugowaard Noord stelde voor, een wijziging aan te brengen in het boetestelsel, waardoor het niet meer mogelijk zou zijn, dat een koopman een partij kool koopt mèt het doel deze te laten afkeuren en daardoor de helft van de boete z'n zak te steken. Een dergelijk voorval was volgens den afgevaardgde dezen winter voorgekomen. In antwoord hierop zeide de voorzitter, dat er wel eens iets is gebeurd tengevolge van de stippen in de kool, maar dergelijke toestanden zooals hier genoemd, dat geloof de spr. niet In het onderhavige geval betrof het een aankoop voor weer opleggen op de dorsch. Het was niet om de boete te doen. Deze menschen hebben de helft van de boe te dan ook niet gehad. Een afwijzend prae- advies zal hier worden gegeven. Door de vereen. Nieuw Leven te Heerhu gowaard werd voorgesteld de uien direct na en bij de veiling te doen keuren, om te voorkomen dat de aanvoerders een groot stuk moeten varen en dan tenslotte tot de onaangename ervaring komen dat hun uien worden afgekeurd. Nadat de voorzitter op verder kan brengen naar het C.B. Het voorstel van De Eendracht om twee dagen aan te wijzen voor het veilen van an dijvie werd door het bestuur gunstig ont vangen. Het zevende voorstel van De Eendracht behelsde de aanwending van het minimum- prij zenfonds voor aanvulling van de mis- oogststeun. De voorz. zeide, dat dit niet mogelijk was dat men niet aan dit geld mocht komen. Het fonds was gevormd op voorstel van de prov. organisatie en bestemd voor de hand having van minimumprijzen, maar niet voor de misoogststeun. De nood zal door dit kleine bedrag bovendien niet kunnen wor den opgeheven. De afgevaardigde van Oudkarspel lichtte het voorstel toe. Men vroeg zich af, voor wie men eigenlyk reserveerde in deze moei lijke tijd. Kan er niet mee worden opge houden? De meerderheid van het bestuur achtte dit voorstel niet verdedigbaar. Ben de rondvraag werden nog eenige vra gen gesteld over het veilen en contractee ren van kool. Als datum voor de alg. vergadering Werd vastgesteld 27 Mei a.s. bij J. de Bakker, al hier. y Daarna sluiting te half zeven. Het pl.m. vierjarig dochtertje van den heer P. de R. alhier, viel Zondag van de trap. Zy bleef onder aan de trap bewuste loos liggen. De ontboden geneesheer consta teerde een hersenschudding. Te kleine autobus. Een vijftal werkloozen moet inplaats van naar de werkverschaffing stempelen, omdat de autobus voor de Wieringermeer niet meer personen 'kon vervoeren. Vijftig jaar getrouwd. Naar wy vernemen hoopt het echtpaar P. Zut Az. en G. ZutSpil den 5den Mei het gouden huwelijksfeest te herdenken. Huisvlyttentoonstelling. Door de afdeeling Egmond van het Nut was een huisvlyttentoonstelling georgani seerd, die Zondag in de o. 1. school werd gehouden. Ds. Nobel opende de tentoonstelling. Het was 3 jaar geleden dat een dergelijke ten toonstelling was gehouden en wy waren aangenaam verrast zulk een groote voor uitgang op 't gebied van huisvlijt te con- stateeren. Wij zagen zeer mooie staaltjes van hand- werkkunst, brei-, haak- en naaiwerk, maar ook wordt hier aan leerarbeid ge daan en wordt de schilder- en teekenkunst beoefend. Zeer veel was ingezonden ter opluiste ring, het is onmogelijk om alles te ver melden, maar in het bijzonder mag toch wel worden geroemd het beeldhouwwerk in hout van den heer F. Wijker te Egmond aan Zee, voorstellende „Het laatste Oor deel" en „Redding" (mijnwerkers in nood en reddingsploeg). Hier is iets bereikt dat uitgaat boven het gewone peil. Het model van H. M.'s van Galen, ver vaardigd door een 84-jarigen oud-zeeman, was de algemeene belangstelling, die het trok, zeer waard. Een kostelijke verzameling leerwerk, in gezonden door mej. T. Jaarsma te Alk maar, vormde een uitstekende propagan da voor huisvlijt. De bekroonden waren: Volwassenen. Schilderstukken: le prijs de heer J. Veldman met Duinlandschap; 2e pr. de heer J. Staartjes, huisje met lantaarn; 3e pr. H. van Elven, kerk. Houtsnijwerk: eenige prijs de heer J. de Haan. Houtzaagwerk, eenige prijs Manus Ro sing, schip in lijst. Timmerwerk: le pr. K. Hopman De „Drenthe"; 2e pr. J. Veenhuysen, kastje. Kinderen. Teekenwerk: eenige prijs Jan Staartjes Jr. Handwerken (groote meisjes): le prijs Lientje Wijker, jumper; 2e pr. Janny van 't Veer, schortje; 3e pr. Annie Breeuwsma, theemuts. (Kleine meisjes): le pr. Ali Docter, taschje; 2e pr. Betsy van den Berg. kleedje. Leerwerk: Kees van der Pol en Lies van der Pol. Volwassenen. Spreien: le pr. mej. Tr. Smit; 2e pr. mej. M. van 't Veer. Ondersprei: mej. Gr. Veenhuysen, eeni ge prijs. Kussens: eenige prijs mevr. Helder. Breiwerk: le pr. mej. Duinmeyer, pakje; 2e pr. mej. Gré Hopman, jumper; 3e pr. S. Bult, jumper. Eenvoudig breiwerk: eenige pry's, mej. Gré Smit, looper. Fijn haakwerk: le pr. mevr. Helder, laken met sloopen; 2e pr. idem, kleedje; 3e pr. mej. N. Bus, lakenkant. Naaldwerk: le pr. mej. Marietje Wij ker, gordijnen; 2e pr. mevr. Mienes Spaans (79 jaar), theesluier; 3e pr. mej. Rosing, hond. Naaiwerk: prijs voor hare geheele in zending, mej. Marie Bosman. Tot slot van deze tentoonstelling werd een gezellige avond gehouden in café Palsma, waarvoor was uitgenoodigd 't duo Henk SmalLeo van Norde, die er uitste kend in slaagden de aanwezigen aange naam bezig te houden. In de pauze werden door ds. Nobel de prijzen op gezellige prettige wijze uitge reikt. Jaarvergadering V. V. V. Deze vereeniging hield Maandagavond in Oud-Meresteyn hare jaarvergadering welke matigjes bezocht was. Uit het jaarverslag bleek dat de nog steeds voortschrijdende crisis oorzaak was dat de resultaten der vereeniging in 't af- geloopen jaar niet zoo waren als zij be hoorden te zijn, terwyl de hooge lasten, de vestiging van nieuwe bewoners hier ter plaatse eer tegen dan medewerkte. Alvorens de penningmeester het finan cieel verslag uitbracht, merkte hij nog op dat de vereeniging over 1935 eert' aan winst van 40 nieuwe leden kon boeken. De rekening sloot in ontvangst en uit- gaafcyfer met een eindbedrag groot 159.14 met een klein winstsaldo. Tijdens de bestuursverkiezingen, waar bij alle leden volgens het reglement om de 3 jaar moeten aftreden werden alle leden bij acclamatie herkozen terwijl nog als nieuw lid hoodzakelijk voor de sport aan het bestuur werd toegevoegd de heer Blauw, gymnastiek leeraar. Mededeeling werd nog gedaan dat de feestweek der vereeniging van 15-23 Aug. zou plaats vinden. Nog voor de rondvraag uitte de heer Timmer, caféhouder, verschillende grie ven aan het adres van mr. A. Moens in zijn kwaliteit als voorzitter der vereeniging die door den voorzitter wederlegd werden. Na de rondrvaagd hield de heer Mar- tens, tuinbaas bij mevr. v. Hattum op Scheybeek eene hoogst interessante cau serie over zijn reizen naar en medewer king aan de Wereld-bloemententoonstel ling te New-York, Philadelphia (U.S.A.) en Zagreb, Joego-Slavië. Roode Kruis. De afd. Heiloo van het Roode Kruis hield Vrijdagavond een druk bezochte vergadering onder presidium van den heer A. Hopman. De voorzitter heette welkom, inzonderheid den burgemeester van Foreest, den heer Jaring uit den Helder, militair commissaris, dr,. Ham burger uit Alkmaar en den heer kwak man uit Alkmaar. Van jhr. van Kinschot was bericht van verhindering ingekomen, evenals van mr. Ledeboèr. De voorzitter verheugde zich over den grooten bloei der afdeeling welke tot uiting kwam in 2 nieuwe ploegen en een groep dames-helpsters. Dank werd ge bracht aan dr. Louis te Alkmaar, die zoo'n groot resultaat behaale. Een bijzon der woord van dank bracht spr. aan den heer Meilink en zijn staf. Daarna werd overgegaan tot het uitrei ken van de diploma's, waarvan het bruidspaar KoehorstKaenis hartelijke woorden van gelukwensch in ontvangst nam. Burgemeester van Foreest sprak een woord van gelukwensch tot de ge slaagden en sprak zijn genoegen uit dat hij zooveel diploma's moest teekenen. (In stemming). Tot ploegcommandanten wer den voorgedragen en benoemd de heeren S. Modder Sz., P. van Bohemen Jr. en C. Sengers Jzn. Tot administrateurs de heeren J. J. Rommel, N. C. Waal en E. J. de Journy. De Landsteiner medaille werd uitgereikt aan de heeren B. B. van Tricht en J. W. Balder, die zich beschikbaar hadden gesteld voor bloedtransfusie dienst, waardoor 2 patiënten van den dood zijn gered. Dr. Hamburger hield een inleiding over dien dienst en was dank baar dat zoovelen hiervoor zich disponi bel stelden. Daarna werd besloten tot het houden van een bazar in October en werd een commissie van uitvoering be noemd. Ook werd besloten tot het houden van een gascursus. Markt te Den Burg. Op initiatief van de landbouworgani saties op Texel, is met medewerking van de vereen, tot bestr. van rundvee T. B. C." als proef Maandag een markt te Den Burg gehouden van T. B. C. vrij rundvee. De aanvoer bedroeg 30 koeien. Het aantal koopers van buiten Texel was 'slechts ge ring. Misschien was het samenvallen met de koeienmarkt te Hoorn hiervan wel de oorzaak. De prijzen liepen van 135. tot 180.per stuk. De bedoeling is om op Texel, waar bijna alle boerderijen ge heel vrij van T. B. C. onder het rundvee zijn, meerdere dergelijke markten te houden. Voorjaarsinarkt. Opde heden gehouden voorjaarsmarkt waren aangevoerd 1153 stuks vee. Men besteedde de volgende prijzen: melk koeien 130 tot 210; vaarzen of gelde koeien 80 tot 190; stieren 50 tot 160; pinken 40 tot 90; graskalveren 20 tot 40. De handel, vooral wat betreft de melk koeien, was goed. Bloeitijd. In de weken van 26 April tot 9 Mei zullen de pruimeboomen en pereboomen alhier in bloei staan. Ver. voor facult. lijkverbranding. Zondag organiseerde de afd. Bergen van de Ver. voor facult. lijkverbranding eene excursie naar Westerveld, waaraan door 35 personen, leden en belangstellen den, werd deelgenomen. Door de goede zorg der spoorwegen, waren, waar noo- dig, plaatsen gereserveerd en bij aan komst te Westerveld was een der beamb ten van het crematorium ter begeleiding aanwezig. Door den schoonen tuin der be graafplaats Westerveld ging de tocht naar het crematorium. Hier kwam reeds dadelijk een der uiter lijke voordeelen, aan de crematie verbon den, naar voren. Ons werd de handeling als bij eene crematie gedemonstreerd en terwijl buiten de regen bij stroomen ne- derviel en een koude wind het verblijven aldaar dubbel onaangenaam maakte, za ten de aanwezigen in een verwarmd ver trek in een stemmingvolle zaal onder de tonen van het orgelspel en zagen later in de verasschingskamer langzaam de kist dalen. Niets storends was daarbij aanwe zig, geen nieuwsgierigen, geen aarde die hol op het deksel der kist neerviel, geen wind en regen, die je doet huiveren in je kraag en je vol vrees doet zien naar de aanwezige ouden van dagen, die erbij tegenwoordig zijn. De tocht werd voortgezet door de ver schillende columbaria (bewaarplaatsen van urnen) naar het impluvium (open hof, toegankelijk voor regen en wind) waaromheen feen nieuw columbarium is gebouwd en waar het beeld, vervaardigd door den beeldhouwer v. d. Ende, voor- Stellende eene in diepe gedachten verzon ken vrouw, als het ware bepeinzend het mysterie van het leven, zeer de aandacht trok. Na ook nog den urnentuin bezichtigd te hebben, wat door den stroomenden 249. In de consternatie die op het schip heerschtë, hadden de mannen niet bemerkt dat de deur openstond. Ze pakten een zware kist en sjouwden deze de deur uit. Oaarna kwamen ze terug en deden zoo vervolgens met alle kisten die in de kamer waren. 250. Nadat de laatste kist weg was, wachtte Pit nog een oogenblik en kwam toen voorzichtig uit zijn schuil hoek te voorschijn. Hij opende de deur, keek of er geen onraad was, en holde toen vliegensvlug naar^at terug. Deze keek erg verbaasd, toen hij zag dat Pit binn - stormde. „Het lijkt wel of er een wild beest on .ie hieie zit", zei hij tegen zijn broer.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7