A PALMOLIVE ZEEP Spoct tfdieepstiidiMQM WARMENHUIZEN ZUIDSCHARWOUDE 'OOi& VROUWEN IN ALLE LANDEN Stam, de snelle Indische zwemmer. 100 M. binnen de minuut? regen niet veraangenaamd werd, was de excursie ten einde en verlieten de deelne mers het crematorium, overtuigd dat hier voor het stoffelijk overschot de werkelijke rust is geschapen door het ontbindings proces, zoo weerzinwekkend als het op het kerkhof geschiedt, te verhaasten door het zuiverende vuur. Uitvoering V. O. P. Zondagavond gaf de tooneelclub V. O. P. een uitvoering in de zaal van den heer Slikker voor een flink bezette zaal. Door het houden van een kort openingswoord van den heer D. Pastoor werd uiteen gezet waarom genoemde vereeniging er toe was overgegaan om op eigen risico haar werk voort te zetten. Voorheen verleenden zy hunne medewerking aan de diverse be staande vereenigingen, maar daar die van wege de financien de gevraagde onkosten niet meer kunnen betalen, is tot voornoemd besluit overgegaan. Hij hoopte dat het V. O. P. (voor ons plezier) gegeven moge zijn nog vele uit voeringen te geven tot genoegen van de bezoekers. Hierna werd opgevoerd „De Vrijbuiter", spel in drie bedrijven door Hans Martin, onder onder regie van den heer N. Rart- land uit Koedijk. Zonder onderscheid hebben allen goed gespeeld en de rollen goed verdeeld waar uit een keurig samenspel vloeide, waar voor aan de regiseur een woord van lof toekomt. De grimage was eveneens goed verzorgd. Een gezellig bal tot slot. De kweekeling met acte kan worden aangesteld. Maandagavond werd in een lokaal van de openbare lagere school te Zuidschar- woude een vergadering gehouden door de Oudercommissie met de toegevoegde leden van het bestuur van Volksonderwijs over de aan te stellen kweekeling met acte, waar voor in de afgeloopen week met lijsten in de gemeente was gewerkt. Uit het onderzoek van de lijsten bleek, dat een bedrag van 450 per jaar aan den kweekeling kan worden aangeboden. De voorzitter, de heer S. de Boer Kz., sprak eenige woorden van dank aan het adres van de burgerij, die op zulke milde wijze op de lijsten had geteekend, waaruit wel blijkt, dat de ouders het belang voelen van de derde leerkracht aan de school en dat de O. I. school blijft gehandhaafd. Spr. feliciteerde het onderwijzend perso neel met de verkrijging van den derden leerkracht. Uit een door den voorzitter voorgelezen stuk, blijkt, dat de aanstelling van een kweekeling met acte geheel aan het hoofd van de school is. De voorzitter bracht Volksonderwijs dank yoor de betoonde belangstelling en de ver leende medewerking. De heer J. Keizer, voorzitter van Volks onderwijs dankte voor de ontvangen uit- noodiging en zegde de medewerking van de afdeeling toe voor het behoud van de school en zoo dit noodig mocht blijken, voor het behoud van de kweekeling met acte het volgend jaar. Bij de rondvraag deed een der commis sieleden de vraag of men er nu toe over zou gaan een aparte vereeniging te stich ten. Naar aanleiding hiervan zeide de voor zitter van Volksonderwijs, dat wanneer in de toekomst de afdeeling iets zou willen bereiken bij het hoofdbestuur, men zich dan natuurlijk alleen zou houden aan de Oudecommissie als het semie-officieele lichaam, dat de band tusschen de ouders en de school vormt. Eventueele bijdragen voor de bezoldiging van den kweekeling met acte zullen nog gaarne worden ingewacht bij den penning meester van de commissie, den heer D. de Geus Jbz. Naar wij nader vernemen, heeft men zich na de vergadering in verbinding gesteld met den heer D. Stam, candidaat-onderwij- zer te Zuidscharwoude en dezen verzocht, als kweekeling met acte voor de benoeming aan de O. L. school te Zuidscharwoude in aanmerking te willen komen. De heer Stam heeft dit gaarne aangenomen, zoodat men zoo goed als geen stagnatie bij het onder wijs zal hebben. De heer van den Berg gaat n.1. 1 Mei vertrekken. Tennis. „TENNIS". Zoodra de weersgesteldheid en de temperatuur het toelaten, ontwaken de tennissers uit hun winterslaap en ma ken zich op om hun gezonde sport*te gaan beoefenen. Deze tijd is weer aan gebroken en nu de belangstelling voor deze sport in Alkmaar zoo toeneemt willen wij onzen lezers een verkorte en zeer populaire beschrijving van den loop van het tennisspel geven. Een tennisbaan bestaat uit een rechthoek met band of strepen op het veld uiteeVet en dat door een net in 't midden 91 cM hoog in de breedte verdeeld is in twee ge lijke stukken. In elk stuk spelen de tegen standers met het doel de bal zoo te slaan, dat de andere(n) deze niet kan (kunnen) terugslaan. Hierbij zij vermeld dat de bal in eens (dus uit de lucht) of nadat deze éénmaal heeft gestuit mag worden terug geslagen. Stuit een bal tweemaal dan is dit voor hem in wiens vak dit gebeurt een ver loren punt. Men onderscheidt enkelspel (één tegen één) en dubbelspel (twee tegen twee). By het dubbelspel vormen de buitenste lynen de grens van het speelveld. Bij het enkelspel is het speelveld smaller, de lengte blyft hetzelfde. De breedtegrens wordt in dit ge val gevormd door twee lynen in lengte van hetveld op een afstand van 1.37 M. en even wijdig an de grenslynen in de lengte. Ver der ziet men nog in elke speelhelft gren zende aan het net twee vierkanten, de z.g. „service"-vakken, die alleen beteekenis hebben by den eersten slag. Want zooals bij voetbal het spel begint met den uittrap, zoo begint het tennisspel met een opslag, „de service". Hiertoe stelt een speler zich op, rechts achter het speelveld, werpt een bal omhoog en slaat deze over het net, zonder dit te raken, in het servicevak, dat diagO' neel tegenover hem ligt. Zijn tegenstander moet den bal eerst laten stuiten en mag de ze daarna terugslaan. Nu is het spel begon nen. De bal wordt over het net heen en weer geslagen totdat een der spelers dezen mist of buiten de lynen slaat. Dezelfde spe lers serveert (serveeren is opslaan) nu op nieuw van links achter het speelveld, en gaat zoo door tot een bepaald aantal pun ten gemaakt is, en een der spelers een „ga me" (spel) heeft gewonnen. Hoe wordt nu een „game" geteld? E«/i speler die het eerst vier punten maakt wint een „game". Deze punten worden niet geteld als 1, 2, 3, 4, doch achtereenvolgens als 15 (fifteen), 30 (thir- ty), 40 (forty) en dan „game". Echter wor den meestal de punten niet regelmatig door één der spelers gewonnen. De telling kan gelijk opgaan en als volgt oploopen: 150 fifteen-love), 15—15 (fifteen-fifteen, men hoort dan zeggen fifteen-all), 3015 (thirty- fifteen), 30—30 (thirty all), -3040 (thirty- fourty) en tenslotte 40-40 (fourty all) „deu ce" genaamd. By dezen stand wordt de „game" niet gewonnen door den volgenden (vierden) slag, doch pas wanneer een der spelers twee slagen achtereen wint. Na „deuce" telt men niet meer met getal len, doch met den term „advantage". De speler die na „deuce" een slag wint heeft „advantage", men hoort dan zeggen „ad vantage server", dit is slag ten voordeele van hem die serveert, of „advantage recei- ver", dit is slag ten voordeele van hem die de service toegespeeld krijgt. Wint hy den volgenden slag niet dan is het weer „deu ce", en dit gaat door totdat een van beiden twee slagen achtereen heeft gewonnen, en daarmede ook de „game". Nu wordt gewisseld van speelhelft en wordt door den anderen speler „geserveerd" (opgeslagen) en herhaalt zich het spel als voren. De telling van de game's die elke speler wint gaat met gewone cijfers 1, 2, 3, 4, enz. Hy die het eerst zes game's heeft gewon nen, wint een „set". Doch hier moet een verschil van tenminste twee zijn. Heeft de eene speler 5 games en de andere 4 en wint de eerste een game erbij, dan is het 64 en heeft öe eerste de set gewonnen. Wint na den stand 54 de tweede speler een game dan wordt het 55. De set wordt by de nu volgende game (in stand 65; niet gewonnen omdat net verschil geen 2 games bedraagt. Nu wordt de set gewonnen met 75, of via de stand 66 met 86, 97 enz. Voor het winnen van een wedstrijd is liet winnen van een set niet voldoende. Daar voor zyn óf twee óf (by belangrijke wed strijden.' drie sets noodig. In het laats'e ge val is het dus mogelijk dat 5 sets gespeeld moeten worden. Indien toch speler A twee sets wint en daarna speler E ook twee, dan iroet de vijfde set de beslissing brengen. Hiermede is ir. kort de loop van het spel beschreven. Wy zullen in een volgend artikel iets over de technici van het spel mededeelt n. Voetbal. SCHOOLWEDSTRIJDEN. De Julianadag zal voor de Alkmaarsche schooljeugd geheel in het teeken van de sport staan, 's Morgens om 8.30 uur beginnen reeds de Hockey-wedstrijden, weldra ge volgd door korfbal en estafette-wedstrijden voor meisjes. 's Middags vinden de eindwedstryden plaats tusschen de aangebleven voetbal elftallen en ten slotte zal na de prijs uitreiking een onderwijzerselftal den strijd aanbinden met een elftal van de Alcmaria- ruïne. Ziedaar een programma, elk wat wils. Hopen we nu nog op mooi weer en op sportieve, aangename wedstrijden. De financieele verantwoording behoeft een aanvulling en wel: Subsidie gemeentebe stuur van Alkmaar voor schoolwedstrijden, afd. voetbal 30; subsidie gemeentebestuur van Alkmaar voer schoolwedstrijden, afd. hockey, korfbal, enz. 20; bijdrage onder wijzend personeel U. L. O.-school 2.75. Hier volgt het volledige programma: Wedstrijd-terrein: Gemeentelijk Sport park. Hockey-wedstrijden. 1. Gymnasium, 2. R.-K. Lyceum, 3. R. H. B. S., 4. Handels school. A. 8.309.30 GymnasiumR.-K. Lyceum; B. 9.30—10.30 R. H. B. S.—Handelsschool; C. 1112.30 Winnaar AWinnaar B (Finale). De wedstrijden duren 2 x 25 min., de finale 2 x 35 min. By gelijk spel wordt beslist door middel van doelschoten, (iedere voorhoedespeler één schot). Estafette-wedstryden voor meisjes (lagere scholen). Aanvang 9.30 uur. De volgende scholen namen deel, ieder met 3 ploegen. 1. Julianaschool, 2. Hofdijkschool, 3. Bos boom Toussaintschool, 4. Lindenschool, 5. vondelschool, 6. Rochdaleschool. 7. Nic Beetsschool, 8. Centrale school voor 7e en SchadTschorol9' W"helminaSCh°ol' 10- Tessel" start. Va^elkf ot 3 ploe8en gelyk ge nomen. Zy, die de°esL7sÏÏy?mi!k °PgC" winnaar. y maken, zyn Korfbalwedstrijden. Enkele zijn reeds hedenmiddag gespeeld S eid" wedstryden vmden morgenochtend plaats Voetbalwedstrijden: Lagere scholen. (E?nd wedstryden). Veld C 1.30-2.45 O. L. S. Bergen ICentrale school I; Veld B 10.30-11.30 Vondelschool I —Bosboom Touss.school I; Veld C 10.30- 11.30 Vondelschool II—Wilhelminaschool II. Voortgezet onderwijs. Eindwedstryden. Veld A 3.00-4.30 R.H.B.S. I—Lyceum I; Veld A 1.30-3.00 ULO Bergen I— ULO Alkmaar I; Veld B 3.00-4.30 RHBS III— Lyceum III; Veld B 1.30-3.00 ULO Ber gen IIULO Noordscharwoude I; Veld C 3.00-4.30 ULO Alkmaar III—Ambacht school V. Prijsuitreiking: Na afloop der eindwed stryden door den edelachtb. heer Jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Alk maar. Na afloop hiervan om 5.30 uur opluiste- ringswedstrijd tusschen een elftal der Alc- maria-Veteranen en Onderwijzers-elftal. Waar de onderwijzers met een goed elftal voor den dag komen en men bij de Vete ranen klinkende namen als Homan, v. d. Horst, Doeschot, Roozendaal, Bos, e.d. aan treft, belooft dit een aardige wedstryd te worden. Door de schoolwedstrijden-commis- sie is voor dezen wedstryd een wisselprijs uitgeloofd. Wij vermelden tenslotte nog, dat de diverse fraaie prijzen vandaag tentoonge steld staan in de etalage van het sigaren magazijn Hartland. Wielrennen. DE ALKMAARSCHE WIELERBAAN. De wedstrijden van Zondag j.1. Men zal zich natuurlijk herinneren, dat de jury Zondag den koppelwedstrijd op een gegeven oogenblik met 50 ronden vermin derde en van 300 op 250 ronden bracht. Dat gebeurde na een algemeene valpartij, toen er nog ongeveer 100 ronden te ryden wa ren. HeJ gevolg was een algemeen fluitconcert van het publiek, een concert, dat weliswaar zeer onwelluidend was, maar een krachtig protest beteekende tegen de maatregel van de wedstrijdcommissie. Wy ontvingen van de zijde van het pu bliek over deze kwestie een paar ingezon den stukjes en verschillende bezoekers heb ben ons hun meening vertelt. Uit alles bleek, dat men verre van tevreden was met deze beslissing. Waar de diverse op- en aanmerkingen vrijwel overeenkomen, meenen wij te kun nen volstaan met een algemeen overzichtje te geven. Men brengt dan naar voren: lo. dat de goede renners gedupeerd wer den, omdat die hun krachten verdeeld had den over 300 en niet over 250 ronden; 2o. dat het publiek gedupeerd werd en „minder waar voor zyn geld kreeg"; 3o. dat de baandirectie er door gedupeerd werd, omdat het gebeurde van Zondag j.1. geen reclame is voor de baan En tenslotte vraagt men „waarom toch deze beslissing?" Laten wy beginnen met op te merken, dat de baandirectie geheel buiten deze kwestie staat. Zij heeft by de wedstryden niets te zeggen, maar moet alles overlaten aan de wedstrijdleiding. Maar waarom nam die wedstrijdcommis sie dan die beslissing? Wij gelooven, dat deze commissie iets te overhaast te werk is gegaan. Zy zag de val partij, zag ook de verwondingen der renners en heeft gemeend, dat de ontvellingen en schaafwonden te pijnlijk waren voor de meeste bij den val betrokken renners. En om niet den geheelen .wedstrijd te doen mislukken, verkorte men den wedstryd met 50 ronden. Het bleek na de neutralisatie al gauw, dat de renners geen last hadden van de vol- party en dat de geheele wedstryd best uit gereden had kunnen worden, maar de be slissing was toen al genomen en daarop kon de jury niet terugkomen. Het is nu gebeurd en er valt niets meer te veranderen aan het feit. Laten wij alleen hopen, dat de volgende wedstryden goed verloopen en dat elke categorie tevreden zal zijn. WEGKAMPIOENSCHAPPEN 1936. Behoudens goedkeuring door de betref fende autoriteiten, zal het individueel kam pioenschap van Nederland op den weg 1936 worden gehouden op Maandag 8 Juni a.s. op een traject by en te Hoogerheide (N.Br.) Het traject is een rond parcours (dus geen acht meer), is 13.555 kilometer lang en zal 10 maal gereden moeten worden door beroepsrenners, onafhankelyken en ama teurs, en door veteranen 5 maal. De inschrijving, welke schriftelijk moet geschieden by het algemeen secretariaat, van de Nederlandsche wielren-unie, Anna Paulownaplein 3, Den Haag, is vanaf heden opengesteld en sluit uiterlijk 24 Mei a.s. om des nachts 12 uur. HET WIELERCRITERIUM TE SCHEVENÏNGEN. De organisatoren van het wieler- criterium, dat ter inleiding van de „Residentie-week" op Zaterdagmid dag 6 Juni zal worden verreden op den Boulevard te Scheveningen, zyn nog druk bezig met het afsluiten van de contracten met die beroepsrenners, die reeds hun deelneming hadden toegezegd. De volgende Nederlandsche deelnemers zijn reeds definitief gecontracteerd: Pij nenburg, Wals, Slaats, dt gebroeders van Schendel, die te Toulouse woonachtig zijn, Braspenninx Sr. en Jr., Middelkamp, Vroomen, Bogaert, van der Ruit, van der Broek, van Schijdel, Valentjjn Jr., van der Heiden, Loskamp, Bosland, Matena, Hes- linga, Stuits, en de Zeeuw Verschuren, terwijl juist eergisteren Pellenaers zich heeft kunnen vrijmaken van zijn contract te Antwerpen. Van Fransche zijde is de deelneming ver zekerd van Le Greves, Magne, Vietto, en de gebroeders Bidot. De Belgen brengen in ieder geval de volgende vertegenwoordigers aan den start: Jean Aerts, Haemerlinck, Felicien Vervaecke, Loncke, de Caluwe, de Kuys- Duerl'oDiCtUS' V8n de ^ooremans en MdVSrh;^H^ltscliers z«n gecontrac- teOosteSn^k\omïerdeSftÖï °SZmeIla' jlla en Szucalla, terwhl h?t MaX gesloten, dat ook Karl Ton* ,s uit~ party zal zijn. 1 Telllnger van de De Italiaansche deelnemine worden, zooals men die u"let Alma en Guerra is het namelijk m had; band met de sancties verboden starten. Er zijn echter nog prima italia! nen, die reeds in het buitenland vertoeven verzorgen haar schoonheid regelmatig I Tweemaal daags masseeren zij gelaat en hals met het verzachtende schuim van Palmolive zeep en warm water. Want in elk stuk Palmolive wordt een groote hoeveelheid olijfolie ver werkt i het beste natuurlijke schoonheidsmiddel, dat op lichaamstemperatuur .smelt" en de portin grondig rei nigt. zonder deze te vergrooten of de huid te trriteeren. en die waarschijnlijk wel geëngageerd kunnen worden. De medewerking van bekende renners uit Spanje, Zwitserland, Luxemburg en Zuid-Afrika is verzekerd. Met den bekenden Deen Hansen zijn de onderhandelingen nog niet tot een goed einde gebracht. De Nederlandsche sportvlieger, de heer Van Gelder, zal met zijn toestel demon straties geven, teneinde het publiek bezig te houden op momenten, die zich daartoe leenen. Het zal tevoren ook een vlucht over ons land maken om propagandamateriaal uit te werpen. TRAINING OLYMPISCHE SPELEN. De heer B. Swaab algemeen leider der Nederlandsche wielren-unie, heeft de trai ningsperiode voor de baanrenners geopend. Op de stadionbaan te Amsterdam zullen onder leiding van den trainer G. Schilling de navolgende amateurs worden geoefend: A. van Vliet, H. Ooms, J. J. van de Vyver, B. J. van der Voort, J. Westbroek, G. J. van Wees en F. Herbershoff. Op de Ryswijksche wielerbaan zullen onder leiding van den trainer F. L. Didier de navolgende amateurs worden geoefend: B. Leene, P. Zwanenburg, A. Hellemond, J. C. Peperkamp en J. H. Meijer. De trainer G. Bontekoe, die hoofdzakelijk is aangewezen voor de wegrenners, zal te Ryswyk in samenwerking met den trainer F. L. Didier de oefeningen volgen. Zwemmen. Op het oogenblik geniet de Neptu- nuszwemmer Piet-Stam de volle be langstelling der Indische en Neder landsche sportwereld en de vraag of Piet naar de Olympiade te Berlijn afgevaardigd zal worden is het onder werp van den dag geworden. Het „A. I. D." heeft Piet in zyn woning aan den Dagoweg opgezocht en in den ge- zelligen familiekring zoo het een en ander gevraagd over dien tak van sport, waarin hy zich geplaatst heeft in de eerste rijen zyner Indische en Hollandsche makkers: het zwemmen. Piet is een lange, stevige, blon de jongen. „Ja hij is 1 meter 87", merkte zyn vader op, waartegen Piet onmiddellijk krachtig protesteerde, omdat hy „maar" 1 meter 85 is. Dit typeert Piet. Hy is een voudig, wars van overdrijving en houdt zich precies aan de werkelijkheid. Met bei de voeten staat hy stevig op den grond en zyn sportieve successen zyn hem totaai niet naar het hoofd gestegen. Zijn werk, hij zit n.1. in het derde studie jaar van de H.B.S., is voor hem gelukkig nog steeds nummer een. Dat bewijzen wel zyn goede rapportcijfers. „Weet u wel dat hij Maandagavond, van Soerabaja komende zoo moe als hy was, onmiddellijk is begonnen te werken voor school", zei de heer Stam met trots in zyn stem. „Daar zorg ik wel voor. Eerst het werk en dan de sport. Het werk mag er niet onder lijden". Piet vertelde, dat hy 17 jaar geleden in Pamekasan geboren is. „Vandaar dat z(j my de Madoerees noemen", voegde hy hieraan toe. Op zijn tiende jaar is hy met zwemmen begonnen. In Kali Bening, de bekende zwemgelegenheid by Magelang, heeft hij afgekeken hoe de andere jongens het de den. Op zyn 12de jaar won hij zijn eersten prijs op de 50 meter vrij slag. Hy werd n.1. twee op dit nummer, waaraan ook bekende Semarangsche zwemmers deelnamen. Bo vendien sleepte hij nog een derden prys met duiken in de wacht. In 1934 werd zijn vader overgeplaatst naar Bandoeng en Piet kwam in het twee de studiejaar van de H.B,S. Hij sloot zich aan by „Neptunus" en toen eerst legde hij zich meer op serieus zwemmen toe. „Teddy Treffers en Eddy Portier vertel den me, hoe ik het moest doen. Ik deed nog heel gek, toen ik pas kwam", vertelde Piet lachend. Een maand later reeds in Augustus, wierp de training vruchten af. Hij won n.1. in een wedstryd tegen ,„*t Centrumden eersten prijs in het nummer 200 meter vrye slag in een tijd van 2 min. 39 sec. (Zyn record is nu 2 min. 17 sec. d.i. 22 seconden sneller). Voor de kampioenschappen, die in April 1935 te Batavia werden verzwommen, trainde hy zich speciaal voor de 100 meter rug, maar hy werd ziek en kon niet mee doen. Van dien tyd af heeft hij van het rugzwemmen afgezien en zich met volle energie aan het crawl-zwemmen gegeven. Met Treffers, Portier en Rauwendaal ver beterde hij in de groote vacantie het Ne- derlandsch record 4 x 200 meter vrije slag estafette met niet minder dan 12 seconden. Ook het Indisch record 4 x 100 meter vrije slag namen deze vier jongens voor hun re kening. „Mijn gemiddelde tyd over de 100 was toen 1 min. 5 sec. en over de 200 meter 2 min. 27 sec.", voegde Piet er aan toe. Eerst tijdens de wedstryden op 31 ugustus, welke te Tjihampalas plaats von- vrli'o e'?dlgde op het nummer 200 meter Indisch '11 geiuk met Treffers, die toen cordhouder op dezen afstand was met een tijd van 2 min. 22.6 sec. Het was op 1 Maart j.1. te Batavia dat Stam zyn clubgenoot het record af snoepte en dit verbeterde tot 2 mi 21.6 sec., waarmede Piet ook het Ne derlandsche record, dat juist drie da gen te voren voor Sipkema te Amster* dam op 2 min. 22.2 sec, was gebracht" met 0.6 sec. verbeterde. l' Dit was zijn vierde individueel Ne- derlandsch en Indisch record, want on drie Zondagen achter elkaar, nl 2n October, 27 October en 3 November 1935 verbeterde Piet de Nederlandsche records op de 500. 400 en 300 mete' vrije slag. Op de 500 meter zwom hii 21.6 seconden sneller dan de record houder Geerling en op de 400 meter vrye slag deed Piet het record van Sip kema met niet minder dan 10 secon- den tuimelen en bracht het op 5 min> 9 sec. En met de Paaschdagen verbeter- de hy dit laatste record opnieuw met 8.8. Maar zyn eerzucht ging verder. Er be stond n.1. nog zooiets van de 100 meter vryè slag, op welken afstand Kreffer, die thans in Holland zit, Indisch recordhouder was met een tijd van 1 min. 3.2 sec. Dit record werd door Piet op 15 Maart j.1. in het zwem bad Manggarai verbeterd er. gebracht op 1 min. 2 sec. Dit was een voorproefje van wat de N.-L zwemkampioenschappen te Soe rabaja zouden brengen. Piet trainde zich speciaal voor de num mers 100 en 200 meter vrye slag, omdat hij hierop goede tijden wilde maken in ver band met zyn kansen op een uitzending naar de Olympische Spelen. De 200 meter vrye slag staat niet op het Olympisch pro gramma doch wel de estafette 4 x 200 meter vrye slag. En er bestaat een kans, dat het N. O. C. op dit nummer zal inschrijven, al staan momenteel de kansen voor de uitzen ding van het Nederlandsch polo-zevental gunstiger dan die der estafette-ploeg. In Maart begon Piet met zijn training, lederen middag zwom hij zyn baantjes in Tjihampelas. lederen avond lag hij om 8 uur reeds in bed. Veel vruchten, tomaten o.a. en suikerklontjes at hy dagelijks tijdens de training, al volgde hij overigens geen speciale levens- of voedingswijze. Het re sultaat is bekend. Vroeger beoefende hij nog andere spor ten als tennis, voetbal, hockey, maar nu het zwemmen zyn volle aandacht eischt, heeft hy geen tyd meer voor iets anders. „Let je nog tijdens het crawl-zwemmen op de verhouding tusschen arm- en been-be wegingen en op je ademhaling?" vroegen-wij Piet. „Och nee. dat gaat vanzelf. Mijn armen doen wel het meeste werk. Myn adem haling is uitstekend en ik ben ook niet gauw moe. Na de 400 meter b.v. gezwommen te hebben voel ik me nauwelijks vermoeid. Als ik voor de 100 meter train, dan zwem ik eerst 200 meter vrij om soepel te worden. Dan 200 meter speciaal beenslag en 200 meter speciaal armslag en daarop weer 200 meter met beide slagen gecombineerd. Ten slotte zwem ik drie baantjes van 331/3 meter op volle kracht met telkens een halve minuut rust tusschen twee baantjes". „En Piet, denk je dat je er toe in staat bent om de 100 meter binnen de minuut te zwemmen? Want dan zouden je kansen op uitzending zoo goed als zeker zyn". Piet lachte even. ,.Ik durf er eigenlijk niet op te ant woorden, want dan zouden ze denken, dat ik aan het opscheppen ben, maar als ik myn start en keeren beter ver zorg, dan denk ik wel daartoe in staat te zyn". Laten wy hopen dat Piet, die zijn liefde voor de sport van zyn vader, oud-midvoor van Z. A. C. (Zwolle) en zelf een enthou siast zwemmer in zyn jeugd, heeft geërfd, spoedig de daad bij het woord voegt, want een betere propaganda voor de zwemsport en daarnaast voor de Indische sport in het algemeen is wel moeilijk denkbaar. STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Amazone 24 April v. New York n. Pórt Au Prince. Aurora 28 April v. Triest naar Fiume. Barneveld 26 April v. Curacao n. Liverpool. Berenice 28 April v. Kopenh. n. Gdynia. Deucalion 28 April te Burriana. Euterpe 28 April te Bordeaux. Hebe 29 April 04.00 Lizard gepasseerd. Hercules 27 April 24.00 Finisterre gepass. Nereus 28 April te Stettin. Oranje Nassau 28 April te Amsterdam. Perseus 28 April te en v. Pasajes n. Bilbao. Pluto 28 April te Gothenburg. S. Bolivar 28 Aprü 12.00 v. Barbados naar Plymouth. Stella 28 April v. Algiers naar Castellon. Stuyvedant 26 April van Curacao naar PW. Cabello. Tritin 28 April v. Londen n. Duinkerken. Ulysses 28 April v. Piraeus na.r Volo. Venus 28 April te en v. Barcelona n. Genu Stoomvaart Mij. „Nederland". Salabangka uitr. v. IJmuiden 28 April. Marnix v. St. Aldegonde uitra van Suez April. Poelau Tello thuisr. te Londen 28 April- Tawali thuisr. v. Hamburg 28 April. Simaloer thuisr. te Suez 28 April. Mapia S. J. P, L v. Rangoon 21 April.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8