8 8 8 8 HEILOO Qemutitemdm Belangrijke besluiten: de gemeente krijgt een nieuwe school voor u.l.o.; 'n groot deel krijgt rioleering; aan koop nieuwe bouwterreinen. De gisteravond gehouden raadsvergade ring, die door alle leden werd bijgewoond, is wel een zeer belangrijke geweest. De kermis in ouden vorm hersteld. B. en W. stelden voor de kermis weder te doen houden op de historische data: den eersten Zondag na 25 Juli en de twee daar opvolgende dagen. Eén van de redenen, die hen tot het voorstel brachten was, dat het laten vervallen van den Zondag had geleid tot aanzienlijke verlaging der staangelden. De heer Sengers wilde zijn stem er wel aan geven, doch wenschte 't besluit slechts voor één jaar te doen plaatshebben De voorzitter vond dit moeilijk en 't besluit moet door Ged. Staten worden goedgekeurd. Spr. was nog nooit getuige ge weest van groote bacchanalen en zou ook in de toekomst zorgen voor behoorlijk politie toezicht. De kermis is drooggelegd en dat is uitstekend bevallen. De heer Kamer dacht, dat de kosten voor extra-politietoezicht te groot zullen worden. De heer Opdam achtte kermis overbo dig. De voorzitter dacht, dat de Hei- looërs naar andere kermissen gaan, als er geen wijziging komt in de dagen waarop zij hier gehouden wordt. Zonder stemming werd het voorstel aan genomen, met aanteekening, dat de heer Opdam tegen was. Een voorzorgsmaatregel. Om te voorkomen, dat gebouwen worden opgericht, die niet in overeenstemming zou den zijn met het toekomstige uitbreidings plan of een beletsel zouden vormen voor de uitvoering ervan, ging de raad accoord met een voorstel van B. en W. om te bepa len, dat de herziening wordt voorbereid van het plan van uitbreiding der gemeente, voor zoover dat betrekking heeft op de terreinen gelegen tusschen Kraaienlaan en Kromme- laan, de terreinen ten Oosten van den Ken- nemerstraatweg en die ten Westen van de spoorbaan in het verlengde van eerstge noemde wegen inbegrepen. Verbreeding Warmoezierslaan. Door de heeren J. Rus e.a. is kosteloos aangeboden de grond benoodigd voor het verbreeden van de Warmoezierslaan. De N.V. Koelhuis IJsvries te IJmuiden is be reid om den voor verbreeding benoodigden grond kosteloos af te staan, behoudens goedkeuring van commissarissen. Van P. Groot en E. van Veen ontvingen B. en W. nog geen antwoord, terwijl dr. C. A. Bauman te Amsterdam, eigenaar van per ceel 413, een afwijzend standpuntinneemt. De verbreeding. kan ...door overname van grond van J. Rus e.a. en van de N.V. voor noemd over het grootste gedeelte reeds wor den tot stand gebracht; het zou wel wen- schelijk zijn, dat ook met de overige eigena ren overeenstemming werd bereikt, doch noodzakelijk is dat niet. Inmiddels is een verzoek om bouwvergun ning ingekomen tegen inwilliging waarvan bij B. en W. geen bezwaar bestaat, wanneer vaststaat, dat de weg verbreed en verbeterd zal worden. In verband daarmede stelden zij voor, te aanvaarden den grond, groot on geveer 380 M2., aangeboden door de heeren J. Rus e.a. Te zijner tijd zullen B. en W. nadere voor stellen doen omtrent aanvaarding van den verderen voor verbreeding verkrijgbaren grond en omtrent beharding van den weg. De heer Sengers betuigde zijn in stemming met het voorstel. Weth. Akkerman zeide, dat men al wat men krijgen kan, moet aanvaarden. De heer Keesman kon zich met 't voor stel vereenigen. De Warmoezierslaan is wei nig beteekenend, doch met den Westerweg is het wat anders en deze houdt er toch ten nauwste mee verband. Na nadere uitlegging door weth. Barn- hoorn werd het voorstel aanvaard. Een wijziging van het uitbreidingsplan werd eveneens zonder stemming aanvaard. Een nieuwe school voor u.l.o. In een uitvoerig gemotiveerd voorstel be toogden B. en W., dat 't bestaande gebouw voor l.o. en u.l.o. te klein is geworden en dat splitsing van de scholen gewenscht mag worden geacht. Elke school zal dan een eigen hoofd krijgen, het onderwijs aan beide scholen zal meer leiding ontvangen en be ter tot zijn recht kunnen komen, de groote- re leerlingen der u.l.o.-school worden niet meer samengebracht met de jongere leer lingen. De gestadige toename van het aantal leer lingen geeft aan de school het karakter van een streekschool; ook de inspecteur van het u.l.o. was van oordeel, dat de school haai bestaansrecht zal behouden, zoodat hij met nadruk in overweging gaf een nieuwe school voor u.l.o. te bouwen. Het college stelde voor om dit nieuwe ge bouw te stichten op een terrein tusschen Kerkelaan en Stationsweg. (Uit de discussie maakten wij op, dat de bouwkosten worden geraamd op 30.000.) De voorzitter verdedigde nader het voorstel, o.a. opmerkende, dat verschillende kinderen tot dusver de H.B.S. bezoeken, of schoon hun ouders liever plaatsing hadden gezien op de u.l.o.-school. De heer Keesman vroeg of bij aan neming van het voorstel een der onderwij zers benoemd zal kunnen worden tot hoofd der school. Voorts achtte spr. het meer wen- schelijk een nieuwe openbare lagere school te bouwen dan een school voor u.l.o. Het bestaande gebouw vond hij vooral voor de kleine kinderen niet voldoende hygiënisch. Hij zou dat gebouw dan voor het u.l.o. wil len bestemmen en misschien was er dan ook nog wel gelegenheid om een beter gym nastieklokaal te krijgen. De voorzitter ontried dit voorstel op grond van de hoogere kosten. De heer Gr eeuw erkende, dat de kos ten van het plan-Keesman grooter zullen zijn dan die volgens het voorstel van B. en W. en vroeg of aan de inspectie voor het u.l.o. eerstbedoeld plan ook was voorge legd. Weth. Akkerman ontried aanhouding van het voorstel van B. en W. voor onder zoek van het nieuwe voorstel. Er is behoef te aan een afzonderlijk gebouw voor u.l.o. Weth. Barnhoorn vestigde de aan dacht spéciaal op de hoogere kosten van het voorstel-Keesman. Deze zouden zeer zeker boven 30.000 loopen, omdat het een 6-klas sige school zal moeten worden. De bestaan de lagere school zal, als de klasse-indeeling weer normaal is, zeer zeker aan de te stel len eischen voldoen. Een te stichten nieuwe school voor u.l.o. zal de eerste stap zijn op den weg naar algeheele verbetering van het onderwijs in Heiloo. De lagere school zal zeer zeker ook een beurt krijgen, maar al les kan nu eenmaal niet tegelijk. De heeren Keesman en Greeuw vroegen om in elk geval in de toekomst re kening te houden met het door eerstge noemde gedane voorstel. Na nog eenige besprekingen over de even- tueele benoeming van een hoofd werd het voorstel van B. en W. zonder stemming aan genomen. De kwestie van wijziging in het leerjaar, waarbij de toelating zal geschieden in Sep tember, Werd overgelaten aan B. èn W. Te gelijk met dezfe Wijziging zal de" schóóT wor den omgezet in een vierjarige (tot: dusver omvat zij een driejarigen cursus.) Rioleering Kerklaan—Stationsweg ten Oosten van de Spoorbaan. In aansluiting op hun voorstel van 23 Maart j.1. (hetwelk wij destijds in zijn ge heel plaatsten) deelden B. en W. den raad mede, dat zij het ook na de daarop gevolg de besprekingen in drie comité-vergaderin gen en na de nadere rapporten van ir. Ver- heij wenschelijk bleven achten om, wanneer de rioleering niet dadelijk wordt uitgevoerd langs alle wegen, die door den heer Verheij in het plan zijn opgenomen, alles toch zoo danig wordt gemaakt, dat het heele plan in de toekomst gaandeweg uitgevoerd zal kunnen worden. Het aanleggen van een af zonderlijke rioleering voor een gedeelte van het dorp zal tot grootere kosten leiden en een beletsel vormen om uitbreidingen te maken, omdat in dat geval telkens kostbare werken voor zuivering c.q. pompinstallaties dienen te worden gemaakt. B. en W. kunnen er zich wel mede vereenigen, dat thans niet verder wordt gegaan dan tot het aanleggen van een rioleering voor het gedeelte tus schen Kerklaan en Stationsweg ten oosten van de spoorbaan, mits de aanleg geschiedt volgens het volledige plan van den heer Verheij. De bepaling van het punt waar het water uit de rioleering geloosd wordt is in meer dere opzichten van het grootste belang. Met het oog op de kosten dient dat punt zoo dicht mogelijk bij het te rioleeren complex te worden gekozen, doch anderzijds moet vaststaan dat de zuiveringsinrichting geen hinder veroorzaakt aan omwonenden en dat de loozing van het water in de slooten van een polder geen bedenkingen ontmoet met betrekking tot het verminderen van de bruikbaarheid van het water als drinkwater voor het vee. Door een persoonlijk bezoek in tegen woordigheid van den heer van 't Veer, als oudste raadslid, tevens veehouder, ir. Ver heij, ir. Hopmans van het Rijksbureau voor de zuivering van afvalwater en den gem.- opzichter aan een bestaande inrichting te Groenloo, hebben B. en W. zich van een en ander op de hoogte trachten te stellen. Hun indruk van dat bezoek was, dat de zuive ringsinrichting niet in de omgeving van de bebouwde kom dient te worden gebouwd en dat het water niet in slooten, waaruit vee moet drinken, behoort te worden ge loosd. Lettende op andere bijkomstige omstan digheden komt het B. en W., in overeen stemming met het advies van ir. Verheij, daarom voor, dat de loozing moet geschie den op het Noordhollandsch kanaal. Dit brengt weliswaar een niet onaan zienlijke verzwaring van de kosten met zich, doch het zal vele onaangenaamheden voorkomen, welke zich bij een andere wijze van loozing ongetwijfeld zouden voordoen. Er is thans een begrooting gemaakt, waar bij met 't bovenstaande rekening is gehou den. Die begrooting omvat dus het aanleg gen van een rioleering ib het gedeelte der gemeente tusschen Kerklaan en Stationsweg ten oosten van de spoorbaan, geheel over eenkomstig het oorspronkelijke plan, doch met loozing op het Noordhollandsch kanaal en plaatsing van de zuiveringsinrichting ten oosten van het dorp. Die begrooting wijst een eindcijfer aan van 220.000. Ten gevolge van den grooten spoed die betracht moest worden, is die be grooting globaal, doch zij is volgens ir. Verheij aan den veiligen kant gehouden. Naar aanleiding van een berekening, aan gevuld met een schatting, zullen de wonin gen, die aan het bovénómschreven gedeelte der rioleering kunnen wórden aangesloten, een huurwaarde hébbén van ongeveer 125.000, zoodat bij eèh heffing van 5 dier huurwaarde, de rióólbelasting zou op brengen 6250. Op de gronden, in hun advies van 23 Maart j.1. uiteengezet, bleven B. en W. adviseeren te besluiten tot het aanleggen van een riolee ring, thans in bovenomschreven gedeelte der gemeente en stelden Zij voor, een sup- pletoire begrooting voor hét plan goed te keuren met als totaal-kosten 220.000, waarvoor het rijk een bijdrage verleent van 5000, zoodat te leenen blijft f 215.000. De heer Opdam vröég een nieuwe be handeling in comité naar aanleiding van de nieuwe cijfers. Spr. meehde, dat de zuive ring en de afvoer ander* en goedkooper zouden kunnen geschieden. - Dr. Barnhoor n antwoordde, dat wel voldoende aandacht is besteed aan het in comité door den heer Opdam ter sprake ge brachte. De daarbij Voorgestelde reiniging zou naar de meemrng yan het "rijksbureau voor zuivering van- afvalwater duurder worden dan volgens het .plan van B. en W. Bovendien had het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen den afvoer in de Egmonder vaart niet willen toestaan. Ook het idee van vischvijvers, door den heer Op dam voorgestaan, werddoor spr. afge wezen, omdat dan toch evengoed een zuive ringsinstallatie noodig zou zijn; de kosten ervan zouden het totaal, met 30.000 ver- hoogen. De heer S c h u y t verdedigde het voor stel van B. en W„ maar wees er nog op, dat de begrooting 70.000 hooger is dan oor spronkelijk. De heear Greeuw -verheugde zich over de aanhouding van het voorstel van 23 Maart, omdat nu de anders stellig ge maakte fouten zullen kunnen worden ver meden. Spr. zou gaarne een onderzoek zien ingesteld naar de vraag of niet ook het noordelijk deel van het dorp kan worden aangesloten. Uitvoering van het heele plan- Verheij met loozing op het Noordhollandsch kanaal zal 360.000 kosten, waarvan nu vol gens het voorstel van B. en W. voor 220.000 zal worden besteed. Wat zullen daarvan de jaarlijksche kosten zijn voor de gemeente? ti De heer Kant betwijfelde of voor uit voering van het klein plan wel f 220.000 mag worden besteed; niet meer dan 60 pet. der bevolking zal ervan kunnen profiteeren. De heer Barnhoorn zette eenige misvattingen ten aanzien van de hoogere kosten even recht; het totaal-bedrag van Woensdag 6 Mei. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 De Notenkrakers en gr.pl. 12.—1.45. E. Walis en zijn orkest en gr.pl. 2.— Voor de vrouwen. 2.15 Klarinet en plano. 2.25 Gr.pl. 2.30 Viola en piano. 2.40 Gr.pl. 2.45 Saxofoon en piano. 2.55 Gr.pl. 3.— Voor de kin deren. 5.30 Orvltropia, mmv. zang solist. 6.30 RVU. Medische lezing. 7.05 Sport-interview. 7.20 De Rood borstjes. 7.40 Lezing over de Nozema. 8.— Ber. 8.15 Residentie orkest, mmv. cellist. 9.Radio- tooneel. 9.45 Gr.pl. 10.— Ber. 10.03 Zomerfeest-progr. 10.10 De Fliere fluiters mmv, orgel en zang. 10.50 —12.— Gr.pL HILVERSUM, 1875 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing. 8.159.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11. 12.Orgelspel. 12.15 Kwintetcon cert. 2.— Gr.pl. 2.30 Postzegelpr. 3.3.45 en 4.— Zang, cello en piano. 5.— Kinderuur. 6Land- bouwpr. 6.30 Afgestaan. 7.Ber. 7.15 Reportage. 7.30 Liefdadige causerie. 7.45 Gr.pl. 8.Ber. 8.15 Cantate-uitz., mmv. jeugdkoren, solisten en het Bach-orkest. 9.30 Causerie over solliciteeren. 9.50 Ber. 9.55—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 10.20—10.50 Gr.pl. 11.05 Orgelspel. 11.35 BBC- Empire-orkest, mmv. de BBC-zan- gers en bas-bariton. 4.05 Het Mac- Arthur-kwintet. 4.35 Dansmuziek. 5.20 Ber. 5.50 Beethoven-concert. 6.10 Lezing over Hyde-Park. 6.25 Landbouwpr. 6.50 Het Campoli-trio. 7.20 Radiotooneel. 8.50 Ber. 9.20 BBC-Theaterorkest, m. m. v. so praan. 10.3511.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 6.20 en 8.15 Gr.pl. 10.20 Kamermuziek. 1.50 Or kestconcert. 3.20 Gr.pl. 4.50 Or kestconcert. 8.05 Radiotooneel. 10.05 11.35 Dansmuziek en populair concert. Klein-orkest. 5.35 KEULEN, 456 M. 5.50 Orkestcon cert. 11.20 Populair concert. 12 35 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevar concert. 3.50 Gr.pl. 5.20 Omroen' orkest, Franz Hauck's orkest en so listen. 7.35 Concert. 8.05 Werae kamerorkest. 9.50—11.20 OmroerT kleinorkest, piano-trio en solisten" BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M 11.20 Zigeunermuziek. 12.30— im 4.20 en 5.20 Gr.pl Zigeunermuziek. 6.20 Gr pl 7.20 Omroeporkest en solisten. 9 30 —10.20 Gr.pl. 484 M.: 11.20 Klein orkest. 12.301,20 Zigeunermuziek. 4.25 Dansmuziek. 5.50 Zang en luit 7.20 Gr.pl. 8.- Orkest- en koor- concert. Hierna tot 10.20 Dansmu- ziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 7.30 „Maiglöckchen", gevar. progr' 8.05 RJjksuitz. „Müsik der Jugend"' 8.35 Zwabisch progr. 9.20 Ber. 9.35 Olympiade-nieuws. 9.50 Fluit en piano. 10.05 Weerber. 10.20—11.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Brussel VI. 8.—9.05, Keu- len 9.0510.20, Parijs R. 10.20— 11.20, Keulen 11.20—12.20, Brussel (VI.) 12.20-13.20, Keulen 13.20 13.50, Parijs Radio 13.5015.5a Keulen 15.50—16.50, Parijs Radio 16.5017.20, Keulen 17.20—19.20, Brussel VI. 19.20—20.05, Keulen 20.05—21.20, Brussel VL 21.20— 21.30, Weenen 21.30—24.—. Lijn 4: Normandië 8.—9.35, Lond. Reg. 9.35—11.05, Droitwich 11.05— 11.35, Lond. Reg. 11.35—12.35, Droitwich 12.35—13.20, Lond. Reg. 13.20—14.20, Droitwich 14.20—17.20, Luxemburg 17.20—17.50, Droitwich 17.5018.10, Lond. Reg. 18.10— 22.50, Droitwich 22.50—23.—Ka- lundborg 23.24.— 0 het plan-Verheij zal pl.m. f 300.000 bedragen. Overigens verzekerde spr., dat B. en W., indien het plan wordt goedgekeurd, het be drag van 215.000 ten zuinigste zullen be steden. Nadat nog verschillende cijfers uit het rapport-Verheij waren voorgelezen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen met als tegenstemmers de heeren Kamer, Kant en van 't Veer. De voo rzitter sprak de hoop uit. dat het besluit tot heil van de gemeente ?al zijn. i. .V£., De gemeente koopt nieuwe bouw terreinen. B. en W. deelden den raad mede: De behoefte aan bouwterrein, die zich in deze gemeente voortdurend dringender doet gevoelen, heeft ons aanleiding gegeven uit te zien naar terreinen, die geschikt kunnen worden geacht om als bouwterrein te wor den geëxploiteerd. Omtrent meerdere terreinen hebben wij inlichtingen ingewonnen en berekeningen doen maken. Nauwgezette overweging van prijzen en exploitatie-mogelijkheden heeft ons geleid tot de conclusie dat de voorkeur gegeven dient te worden aan de terreinen, die aangekocht kunnen worden van de hee ren J. Muis en C. Bakker Pzn. De terreinen van den heer Muis zijn groot 11.78.11 H.A.; inbegrepen den grond waarop de boerderij en bijgebouwen staan; de gebouwen blijven voor afbraak eigendom van den verkooper. Als koopprijs is bedongen een bedrag van 50.000. De terreinen van den heer Bakker zijn groot ongeveer 43.14 aren, het oude woon- huisje inbegrepen; de koopprijs bedraagt 3756. Het collége stelde voor tot den aankoop van de genoemde gronden over te gaan. De voorzitter lichtte het voorstel nader toe, o.a. opmerkende, dat de terreinen aan den Zeeweg stellig méér gezocht zullen worden, als het voorstel mocht worden aan genomen, nu er ook bebossching zal worden toegepast. De heer Sengers achtte uitbreiding van het complex bouwterrein in de gemeen te wel zeer goed gezien, maar het aanhan gige voorstel is daarvoor z.L niet geschikt, als liggende aan den westkant der ge meente, waar de bebossching het langst zal duren. Men mag zich niet blind staren op misschien hoogere cijfers van aankoop van terrein, dat gunstiger is gelegen. De heer S c h u y t geloofde niet aan gunstige exploitatie van het beoogde ter rein vóór dat het voldoende beboscht is. Het plan in het Zuidelijk gedeelte der gemeente leek spr. verkieslijker. .Weth. B a r n ^0, 0 r n liet de drieplan nen, welke in Comité-vergaderingen ztjtt be sproken, de revue pasSeeren en kwam ioï de conclusie dat het plan, zooals nu voorge steld, het meest aan te bevelen is, ook al omdat er veel meer arbeidsloon in zit Overigens is de aanblik van het dorp vanaf den Zeeweg allesbehalve fraai, ver betering ervan is zeer wenschelijk om den trek naar Heiloo te verhoogen. En dit zal kunnen gebeuren door aanneming van ljet voorstel van B. en W. De heer Kant vroeg of in de naaste toekomst gebrek aan bouwterrein is te vree zen. De trek naar Heiloo was tot dusver ge baseerd op goedkoop wonen alhier, naar nu de schuldenlast der gemeente alleen in deze vergadering reeds weer is verhoogd met 2 y, ton, zal zeker de belasting moeten stij gen, en zal men dan kunnen blijven reke nen op toename der bevolking door vesti ging? Spr. vreesde van niet en geloofde dat er van tekort aan bouwterrein voorjoopig nog geen sprake zal zijn. De heer Keesman stelde tegenover den heer Sengers vast, dat ook aan den westkant der gemeente bij voldoende zorg een goede boom groei is te krijgen. Spr. gaf toe, dat de lasten der gemeente stijgende 'zijn in -verband met de werkloos heid, maar men vergeete niet, dat Heiloo goede perspectieven bezit. Spr. steunde he voorstel van B. en W. De heer Opdam was overtuigd, dat he aanzien der gemeente zal verbeteren door uitvoering van het plan. Wat de vraag naar bouwterrein betreft, geloofde spr., dat men SxuilletoH ve.1 meer „En verder? Dat is toch niet alles?" „Hij zei, dat hij waarschijnlijk niet zou blijven dineeren". Van der Velden deed een stap nader en keek den man strak aan. „Kijk eens hier", ei hij. „Jij bent min stens de vijfhonderdste, die ik in mijn le- vën al heb ondervraagd, probeer mij dus maar niet om den tuin te leiden. Eerlijk heid en openhartigheid is het beste, mis schien leidt dit tot de ontdekking van de robijnen, die een waarde van millioenen vertegenwoordigen. Je houdt was voor mij Verborgen, vooruit vbor den dag er mee". De klank van de stem deed den man be grijpen, dat hij beter kon zeggen, wat hij wist. „Ik vroeg hem, of ik hem iets van dienst kon zijn", begon hij zenuwachtig", en meneer Hansley zei van „ja". Hij zei; „Breng me al de Thomson-robijnen op een gouden blad". „Zoo, zei hij dat? In orde. Denk er om, dat je voortaan niet zoo lang talmt voor dat je antwoordt. Kom, ga nu even mijn inspecteurs opzoeken". Van der Velden diep in gedachten ver zonken, richtte zijn schreden naar den hoofdinging en trok aan de bel. Hij werd onmiddellijk in de bibliotheek gelaten waar Graaf Thomson reeds op hem zat te wach ten. Heel rustig kwam van der Velden binnen en nam scherp de gestalte van den graaf in zich op, zóoals hij dezen hier vond zitten, als een gebroken man. „Goeden avond, Graaf Thomson", zei hij „Ik heb al een paar aanwijzingen gevon- y 8taat mij wel toe, dadelijk tot de zaak te komen?" „Heel graag, commissaris". als Uife zïg?"W eigend°mmen herkennen, „Natuurlijk", zei de graaf terwiil *nn gezicht van kleur veranderde. HaTt" Vhld!T £8m ""et hoedend Hart in zijn hand. „Bekijkt U dit eens" zei hij, „ik vermoed dat dit van U is". Het gezicht van den graaf werd lijk bleek. Even leek hij iemand, die in het nauw gedreven wordt. Zijn gezicht was zoo merkwaardig, dat de commissaris zijn oogen half dichtkneep èn hem door zijn oogharen verwonderd aanstaarde. Graaf Thomson keek naar het juweel alsof hij gehypnotiseerd was. Tenslotte keerde de kleur weer op zijn gezicht terug en terwijl hij moeite deed een glimlach te voorschijn te roepen, schoof hij het juweel naar den chef terug. „Neen", zei hij, „dat mag U zelf behou den, voor mij heeft het geen waarde". De verwonderde chef keek Graaf Thom son aan en opende zijn mond om iets te zeggen, maar Graaf Thomson zuchtte en zei: „Glas, rood glas, een prachtige imi tatie, iemand heeft getracht U voor den gek te houden". De commissaris zag de steen in een waas en wreef er met zijn hand overheen. Deze uitspraak gooide zijn heele theorie in dui gen. Er scheen meer achter de zaak te zit ten, dan een gewone diefstal. Het leek wel een heel complot en hoewel hij zichzelf moest bekennen, dat hij op een dood punt was gekomen, besloot hij de heele zaak van voren af aan te gaan bestudeeren. HU vroeg echter nog: „Bent U er heel zeker van, dat deze steenen gewoon glas is?" en in zijn stem klonk een toon, alsof hij hoopte, dat de graaf zich vergist zou hebben". „Het is glas, hoewel buitengewoon mooi glas", herhaalde de graaf. „Diep in het hart van den echten robijn t'nr-vfw? v neveIvIek- heel klein, maar t h6t glas is heel helder. wtt goud MimVetrsclïil tusschen platina e" wn goua. Mijn steen was eezpf i„ wi„«i en deze ketting is van wit |oud" Van der Velden verwenschte zichzelf in nerlijk, dat hij zich zoo had laten beetnpl men. Een half uur lang besprak hij de fei ten met den graaf en ging den heelen loop der "zaak "tiog eens zorgvuldig na, vanaf het oogenblik dat de graaf de étui's met de ro bijnen uit de brandkast had gehaald tot het oogenblik, dat zij verdwenen waren. Daarna had de commissaris een lang on derhoud met Erik dat als resultaat had, dat hij Erik nog dienzelfden avond met een ge vangenisauto naar het politiebureau in de stad overbracht. HOOFDSTUK IV. Het was den volgenden morgen nog zeer vroeg, toen de chef in het halfduister naar zijn scheermes zocht, dat hij den vorigen avond op de toilettafel had zien liggen. Daar Rietsen zijn valies had uitgepakt, riep hij naar de andere kamer: „Zeg Riet sen, waar heb je gisteren mijn scheermes gelaten?" „Op de toilettafel neergelegd", klonk het terug. „Dat dacht ik ook, ik heb het toch gister avond naast mijn sponzenzakje zien lig gen", bromde hij, „maar het is er niet meer". Plotseling scheen hem iets in te vallen en verbaasd bleef hij staan. „Zeg Rietsen", begon hij, „daar heb je het weer, het doosje, waarin mijn scheer mes zat, was rood". „Wat zegt U?" vroeg Rietsen verwon derd, terwijl hij de kamer van zijn chef binnenstapte. Dé chef hield een heel klein stukje van het imitatieleer in zijn hand, dat hij op de toilettafel had gevonden. „Hier heb ik er nog een klein stukje van", zei hij. „Van het deksel". Hij begaf zich naar het openstaande raam en Keek naar buiten, langs den muur. „Als jeblieft, nog een stukje, hier aan een spij ker, de in den muur zit. De dief is er me blijven haken. Wat moeten we doen? Voordat Rietsen hem nog kon antwoor den, kwamen er haastige voetstappen trap op en over de gang en even later weT er hard op de deur geklopt James, huisknecht stak zijn hoofd om de open 1 g en stamelde: „Een van de meisjes, meneer, dooa vermoord, meneer". „Wat zeg je? Wie is het?" „Hetty Frank, meneer". James huiverde. Hij klappertandde stotterend vertelde hij: „Ze-ze h-hebben h-haar gevonden in a bi-bibliotheek, meneer, z-zij vonden n dood en - en koud - zij lag heelemaal m elkaar gekrompen. Wij wij wtf ben haar naar haar kamer gebracht, neer, en «maI h2 „Vermoord? Hoe weet je dat? viel chef hem opeens In de rede. m „Wat is er gebeurd? Heeft haar lich W James zuchtte diep en schudde zwijg»»'1 '^„Neen, meneer",' zei hij gejaagd. juist zoo vreeselijk, zij heeft geen lidteeken. Men kén zelfs niet zien geweld gebruik is, alleen is zy dood haar japon is „Nu, wat?" mC. „Die is heelemaal rood geworden, neer! Rood! Rood! Mijn hemel!" „Rood!" herhaalde de chef. (Wordt vervolgd)-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6