^Buitenland !Büuien£aad KOOPT N EDERLAN DSCM E WAAR, DAN HELPEN WIJ ELKAAR ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 5 MEI 1936 De toestand in Spanje. De moordaanslag te Meppel Door zandinstorting bedolven. Interview met Ir. Dam me. EEN GROOTSCH PLAN. Volgens uit Spanje ontvangen berichten, Is een revolutionnaire staking uitgebroken te Malaga, waar alle winkels gesloten en de autobussendienst stilgelegd zyn, terwijl geen enkel schip uit de haven kan ver trekken. De veerdienst tusschen Malaga en jUgeciras wordt sinds vier dagen niet meer onderhouden. De ongeregeldheden te Madrid. In de buitenwijken van Madrid is het weer tot ongeregeldheden gekomen. Eenige kerken en kloosters staan in brand. Er hebben botsingen met de politie plaats gehad, waarbij een 40-tal personen, meerendeels lichte, verwondingen heeft opgeloopen. De opgewonden stemming schijnt zich fhans ook uit te breiden tot de wijken, die meer nabij het centrum der stad zijn gele gen. Extremistische uitspattingen. In de volkswijken van de stad duurden Incidenten gistermiddag voort. Een aantal wtremisten heeft de Ave Mariakapel in brand gestoken. Een kerk, die betoogers reeds des morgens hadden willen verbran den, werd opnieuw in brand gestoken. De politie tracht de orde te herstellen. Ver scheidene personen zijn gewond. De schade, die door de branden is aan gericht, is nog niet bekend. Nieuwe vechtpartij. Gisteravond hebben te Valencia fascisten sternen geworpen naar een auto met demonstreerende socialisten. Een vechtpar tij volgde, waarbij een fascist werd gedood en vijf personen ernstig werden gewond. Verder werden twee rechtsche politici aangevallen, die redevoeringen tegen de socialisten hielden. Een werd met negen messteken gewond, de ander kon vluchten na twee tegenstanders met revolverschoten te hebben gewond. Treinen stoppen. Aangezien de stokers van de spoorweg maatschappij M.Z.A. in staking zijn gegaan, staken ook de machinisten. Geen enkele trein rijdt. Stakingen, brandstichtingen, enz. De ongeregeldheden in Spanje duren on verminderd voort. Stakingen, brandstich tingen en overvallen op kerken zijn aan de orde van den dag. Te San Sebastian staken de bouwvakar beiders, te Malaga de landbouwarbeiders, de drukkers en het geheele verkeer staat stil. Te Sevilla staken de spoorwegarbeiders en te Cartagena de havenwerkers, de be manningen van de schepen verklaarden zich solidair en staken eveneens. Te Madrid zijn gisteren 7 kerken en een aantal kloosterscholen in brand gestoken. 11 DOODEN BIJ EEN MIJNONGELUK IN JAPAN. Nabij Sporo op Kokkaido heeft een mijn- gas ontploffing plaats gehad in een mijn, waarbij elf arbeiders om het leven zijn ge komen. Het stoffelijk overschot kon wqrden geborgen. STAATSVIJAND NO. 1 LEGT BEKENTENIS AF. Staatsvijand no. 1, de gangster Karpis, die overgebracht is naar San Paolain Min nesota, heeft bekend den bankier Bremer te hebben ontvoerd, waarbij hij 300.000 dollar losgeld inde. Hij ontkende echter verschil lende andere misdaden die op zijn rekening geschreven waren, te hebben gepleegd en weigerde ook de namen van zijn mede plichtigen te noemen. OORLOG ONDER GANGSTERS. Een onbekende heeft op den weg naar St. Louis een zekeren Silver gedood, die samenwerkte met den gangster Giovar.i Torrio bij het smokkelen van sterken drank. In verband met dezen moord verwacht de politie, dat wederom een felle oorlog tusschen de bootleggers zal ontbranden. Torrio bevindt zich op het oogenblik op vrije voeten, waarbij hij een cautie van 100.000 dollar heeft moeten storten. EEN PYROMAAN. De politie te New York zoekt op het oogenblik met grooten ijver naar een ge vaarlijken maniak, die in den loop van een week niet minder dan 11 huizen in de volks wijk Bronx in brand heeft gestoken. HET PROCES WESEMANN BEGONNEN. De eerste zitting van het proces tegen den Duitscher Wesemann, die terecht staat we gens ontvoering van den uit Duitschland ge- vluchten journalist Berthold Jacob, was ge- Wijd aan de voorlezing van de acte van be schuldiging, het verhoor van den verdachte en het verhoor van verschillende getuigen. Uit de getuigenverklaringen is gebleken, dat Wesemann een leven heeft geleid, dat niet in overeenstemming was met de hem toegedachte inkomsten. Wesemann was zeer bekend op de Duitsche ambassade te Lon den. Na de volksstemming in het Saargebied hield zijn activiteit op. Het bericht van de ontvoering van Jacob zou met groote voldoening zijn ontvangen door het ministerie van oorlog, door general Goering en rijkskanselier Hitier. REDDING VAN OP IJSSCHOTS AFGEDREVEN ESKIMO'S TOT NU TOE ONMOGELIJK. De piloten van de vliegtuigen, die uitge zonden zijn om de vijftien eskimo-jagers, die in de Poolzee op een ijsschots zijn afgedre ven, te redden, hebben draadloos medege deeld, dat zij onmogelijk op het ijs hebben kunnen landen. Van de vijftien vermisten heeft men er acht gezien. Over het lot van de zeven an deren verkeert men in het onzekere. WEER EEN NEGER GELYNCHT. In den staat Georgia hebben 200 mannen op een landweg nabij Pavo een gevangen transport overvallen. Zy ontrukten den sheriff een neger die van moord verdacht werd, lynchten hem en wierpen zyn met ko gels doorzeefd lyk in den tuin van een school. Dit is het derde geval van lynchjusti- tie, dat zich binnen een week in de Ver. Staten heeft afgespeeld. 9 ITrvTrWvVrrVV Slachtoffer overleden. In het Sophia-ziekenhuis te Zwolle is in den afgeloopen nacht overleden mevrouw B. Stern, die Zondag door haar dienstbode ernstig met een hamer werd gewond. Gebleken is, dat de dienstbode IJke V., een stil meisje, komende uit een keurig arbeidersgezin, vermoedelijk in een vlaag van verstandsverbijste ring heeft gehandeld. Haar mevrouw stond als een buitengewoon lastig per soon bekend. De deelneming met het gezin, waar uit het meisje komt, is algemeen. En kort hierop gestikt. De 50-jarige weduwe M.'te Nuth bij Heerlen was hedenmorgen met haar zoon bezig met zand te scheppen uit de z.g. „Zandput", toen er plotseling een instorting plaats vond en de vrouw ge heel bedolven werd. Haar zoon stak nog met zyn hoofd boven de zandmassa uit en wist zich snel te bevrijden. Hij kon er echter niet in slagen zyn moe der uit het zand te werken, waarom hy hulp uit het dorp haalde. Toen men er na een half uur in slaagde de vrouw te voorschijn te halen, bleek zij echter reeds overleden te zyn. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Bij Oldebroek. Gisteravond heeft in de buurtschap Win keldorp onder Oldebroek een ernstig auto ongeluk plaats gehad. Op het oogenblik, dat een vrachtauto van van S. uit Kampen, komende uit de richting Zwolle, vanaf den Zuiderzeestraatweg den Looweg wilde in slaan, passeerde een personenauto, bestuurd door den arts W. Schuurman, specialist te Zwolle. Een hevige botsing volgde. Na tegen de vrachtauto te zyn opgereden, vloog de personenauto tegen de langs den weg staan de woningen, rukte twee luiken af en ver nielde enkele ruiten. De inzittenden, de heer en mevrouw Schuurman en de arts J. L. van Vegte uit Zwolle en diens echtge- noote werden zeer ernstig gewond. Beide heeren, wier toestand het ergst was, waren bewusteloos. De eerste hulp werd verleend door dokter W. B. Haanschoten uit. Olde broek, die weldra assistentie kreeg van de geneesheeren Harting uit Oldebroek en Mesdag uit Zwolle. Per ziekenauto werden de gewonden daarna overgebracht naar het r.k. ziekenhuis te Zwolle. De marechausee te Wezep stelt een on derzoek in naar den oorzaak van het onge luk. De vernielde personenauto is in be slag genomen. De vrachtauto liep lichte schade op. Nader vernemen wy: Van Vegtenis in den afgeloopen nacht in het r.k. ziekenhuis te Zwolle overleden. Voor het leven van dr. Schuurman bestaat momenteel geen onmiddellijk gevaar. DE STOPZETTING VAN DE GLASFABRIEK TE LEERDAM. In een massale vergadering zal gepleit worden voor behoud van de werkgelegenheid. Op initiatief van ingezetenen van Leer dam, is een comité uit de burgerij opge richt, dat alsnog pogingen in het werk zal stellen om te trachten de glasfabriek als werkgelegenheid te behouden. Dit comité heeft tegen Woensdag 6 dezer een mas sale vergadering voor alle ingezetenen der gemeente boven de 18 jaar uitge schreven. De bijeenkomst zal in de open lucht worden gehouden. Aan de bevolking zal worden voorgesteld een deputatie af te vaardigen naar de regeering en de glasfabriek, met als taak een warm plei dooi te houden ten gunste van het voort bestaan van de Leerdamsche werkgele genheid. JUBILEUM IS. SANTCROOS DL.ZN. Het was 1 Mei 25 jaar geleden, dat de heer Is. Santcroos Dl.zn., redacteur- verslaggever van het dagblad „het Volk" en bestuurslid van den Ned. Journalis tenkring in de journalistiek trad. Dit ju bileum valt samen met zijn afscheid van de journalistiek. Op Woensdag 6 Mei is er receptie in het „American hótel" van 3 Yt tot 5 uur, waar het den heer Santcroos zeker niet aan belangstelling zal ontbreken. INVAL IN SPEELHUIS. De politie te 's Hertogenbosch heeft Zaterdagnacht in een perceel aan den Vughterdijk aldaar, bewoond door A. C. Th., een inval gedaan. Dertien personen, onder wie drie vrouwen, werden aange troffen. Het meerendeel verkeerde onder drankinvloed. Een hoeveelheid sterke drank en dobbelsteenen werden in beslag genomen. De personen waren uit Den Bosch, Boxtel en Tilburg afkomstig. CENTRAAL GENOOTSCHAP VOOR KINDERHERSTELLINGS- EN VACANTIE- KOLONIES. Het centraal genootschap voor kinderher- stellings- en vacantiekolonies heeft te Zwol le zyn jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De voorzitster der afdeeling Zwolle, dr. Elise H. Hengeveld, heeft de druk bezochte vergadering welkom geheeten, waarbij zij erop wees, dat naast de vreugde, die allen hebben over dé resultaten der kinderver pleging in de koloniehuizen, uitgedrukt in gewichtstoename, er groot geestelijk welzijn voor de kinderen wordt verkregen, vooral voor hen in wier omgeving de zon het minst schijnt. De voorzitter, de heer dr. A. Schuckink Kool, heeft voor deze woorden bedankt. Het afgeloopen jaar, zeide hij, was een bij zonder jaar geweest, door de verandering in den inwendigen dienst der vereeniging. Hij bracht lof aan de toewijding, die het ge heele personeel betoond had. De arbeid van het genootschap groeit bestadig. Op 4 April van dit jaar waren reeds alle elf koloniehui zen geopend, wat tot nu toe niet voorgeko men was. Plannen worden uitgewerkt om een der zeehuizen in te richten voor langere verpleging. Met de woorden dat aller werk in het teeken mocht staan, ruim 7000 kinde ren herstel van gezondheid te brengen, opende de voorzitter de vergadering. De afd. Goor, Zwolle en Wijhe werden aangewezen voor het vormen van de notu- lencommissie. Een afgevaardigde vestigde de aandacht op de groote bedragen die voor de boter aan crisisheffing betaald moeten worden en vroeg, waar de boter voor het zwakke kind gebruikt wordt, by den minister op vrijstel ling dezer heffing aan te dringen. Een opmerking van een der afgevaardig den over den verpleegprijs en de te betrach ten zuinigheid, werd door den penning meester, den heer Th. M. Ketelaar, beant woord, die er op wees, dat de verpleegprijs voor 1936 gelijk was gehouden aan dien van 1935. Het geraamde tekort daarop zou ook wel weer by elkaar komen. Spreker wensch- te dit optimisme te behouden. In al de jaren, dat het genootschap gediend heeft, is het nog nooit beschaamd. Verbetering van onzen dienst, zeide hy, kost geld, evenals de steeds betere inrichting onzer huizen. Met onze zorg voor het zwakke kind, gaan de verbe terde woningtoestanden hand in hand. Al zou spreker het toejuichen, dat door verbe terde Söciale omstandigheden er geen kin deren meer te verplegen waren, zoover is het echter nog niet en tot zoolang heeft het genootschap de taak, de verzorging van het zwakke kind in onze koloniehuizen steeds verder te verbeteren. Den penningmeester werd door de verga dering décharge verleend van het gehou den beheer. Aandrang werd uit de vergadering ge oefend, ook kinderen van anderen dan van loonarbeiders, die er vaak slechter dan deze aan toe zijn, te doen profiteeren van de by'- drage uit het Prophylaxefonds. Tot nieuw lid van de commissie van toe zicht werd in de plaats van dr. A. K. Dijk huizen, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer J. de Vos, gemeente-ontvanger te Weesp, terwijl in de plaats van de heeren dr. C. A. Deyll, mr.'T. J. T. Noyon en W. M. Metman, die eveneens niet herkiesbaar wa ren, in het hoofdbestuur gekozen werden prof. dr. J. van Lookeren Campagne, hoog leeraar in de kinderhygiëne te Groningen, de heer J. J. Teringa, inspecteur van het lager onderwijs te Den Helder en mej. W. J. C. Helmers, secretaresse van de afd. Bever wijk. Door den voorzitter werd den aftre denden bestuursleden dank gebracht. Aan de orde kwam vervolgens een voor stel van de afd. Wognum om strengere maatregelen te nemen tegen afdeelingen, die achterstallig zijn in de betaling der ver- pleeggelden. De heer Ketelaar wees erop, dat deze afdeelingen voor het verschuldig de een rente wordt in rekening gebracht, dat overigens het hoofdbestuur de ervaring heeft, dat het met deze schulden in den lan gen loop der jaren altijd nog terecht geko men is, al laat het hoofdbestuur zich naar de .meening van enkele soliede afdeelingen te veel leiden door de gedachte, dat eerst gezorgd moet worden voor de verpleging van het zwakke kind en pas in de tweede plaats op de vooruitbetaling der verpleeg- gelden gelet kan worden. Geruimen tijd werd aandacht besteed aan het vraagstuk der 5- of 6-weeksehe verple ging, waaromtrent een. schriftelijke discus sie was voorafgegaan in het maandblad van het genootschap „Het Hoefijzer", door het lid van het hoofdbestuur, den heer dr. Deyll, werd een uitvoerig pleidooi voor de zes- weeksche verpleging gehouden, zoowel op medisch als op andere gronden. Hy werd daarin bestreden door het hoofdbestuurslid, den heer dr. Leydesdorff. Ook uit de verga dering werd aan de bespreking deelgeno men, waarbij vooral het argument dat met de beschikbare geldmiddelen liever verple ging van zes kinderen gedurende vijf weken dan van vyf kinderen gedurende zes weken gewenscht werd, sterk naar voren kwam. Na hoofdelijke stemming werd met een klei ne meerderheid besloten den toestand, zoo als ze nu is: vyf weken in den zomer en zes weken in den winter, te bestendigen. Nadat als plaats voor de volgende alge meene vergadering Rotterdam was aange wezen, werd de vergadering door den voor zitter met enkele opwekkende woorden ge sloten. Den volgenden morgen brachten verschil lende der bezoekers van de algemeene ver gadering een bezoek aan het „Noorderhuis". li AUTOBUSDIENSTEN NAAR HET BUITENLAND. De gevolgen van het arrest van den Hoogen Raad voor autobus houders in en om Breda. In de kringen der autobushouders in de Baronie van Breda heerscht groote vreugde over het arrest van den Hoogen Raad van gisteren, waarbij is uitgemaakt dat het onderhouden van een rechtstreek - schen autobusdienst op het buitenland, De plannen van de propaganda- commissie voor Nederlandsch fabri kaat hebben in de kringen van handel en industrie groote belangstelling ondervonden. Het streven dezer com missie zal echter ook op de waardee ring van het groote publiek aanspraak kunnen maken, en wy hebben dan ook gemeend, den voorzitter dezer com missie, ir. M. H. Damme, directeur- generaal van P. T. T., te moeten vra gen, ons het een en ander van het doel en de werkzaamheden dezer com missie te vertellen. „Bestaat er verband tusschen de com missie voor de propaganda van Neder landsch fabrikaat en de „Vereeniging Nederlandsch Fabrikaat?" was onze vraag. „De propaganda-commissie" ant woordde ir. Damme werkt geheel onaf hankelijk van de „Vereeniging Neder landsch Fabrikaat". Daar ik echter, sinds kort, de leiding heb in beide organisaties, kan ik er zorg voor dragen, dat zij elkan der op doelmatige wijze aanvullen en steunen. Het betreft hier een groot, wij mogen wel zeggen, een grootsch plan, waarmede de belangen van de Nederland- sche handel en nijverheid en vanzelfspre kend dus ook het algemeen belang, ten zeerste zijn gediend. Om allerlei redenen was het gewenscht, om voor de voorbe reiding en uitvoering hiervan een speciale commissie te vormen." „Wij hebben het prachtig verzorgde al bum gezien, dat uw commissie aan be langstellenden en belanghebbenden heeft gestuurd en waarin om medewerking werd verzocht. Heeft u daarmede succes gehad?" „Het album heeft zijn werk uitstekend gedaan, het heeft allerwegen belangstel ling gewekt en het resultaat is geweest, dat velen reeds hun bijdrage hebben ge zonden. Er is zeker reden, om over de tot dusverre ondervonden steun en medewer king tevreden te zijn." „Ondervindt u ook medewerking van het Rijk, gemeentebesturen, e. d.?" „Inderdaad. Het streven van onze com missie, om door een nationale propaganda campagne het koopen van Nederlandsche waren te bevorderen en daardoor de Ne derlandsche industrie aan werk te helpen, heeft de volle sympathie van de regee ring. U weet, dat de minister van handel, nijverheid en scheepvaart eere-voorzitter van onze commissie is. Deze actie voor Nederlandsche waar moet worden be schouwd als een groot object voor werk verschaffing. Immers het koopen van Ne derlandsche waren beteekent werk geven aan Nederlandsche fabrieken en Neder landsche arbeiders." „Maar is de invoer van artikelen, welke ook in Nederland kunnen worden ge maakt, of reeds worden gemaakt, dan zoo belangrijk?" „U moet de invoerstatistiek maar eens bestudeeren, dan zult u het met mij eens zijn, dat er millioenen mee zijn gemoeid. Hier ligt een staatje voor mij, dat ook u ongetwijfeld zal interesseeren. De cijfers hebben betrekking op den invoer, uitge drukt in guldens, gedurende de eerste 11 maanden van 1935. In die elf maanden kwam er b.v. voor ruim 8 millioen aan radioarikelen over de grenzen. En wist u, dat wij toen aan zeep, tandpasta, parfu merieën, haarwaters e. d. voor ongeveer iy2 millioen in het buitenland hebben ge kocht? Dit is ook een belangwekkend cijfer: ruim 5.880.000 aan kousen en sokken. Aan papier, carton en diverse papier waren werd er in die elf maanden v»n 1935 liefst voor 19.36 millioen ingevoerd. Ongetwijfeld zou een belangrijk gedeelte van dezen import ook door onze eigen in dustrie gemaakt hebben kunnen worden. Merkwaardg vind ik ook, dat er in oms land nog voor 1.070.000 gulden aan leeren schoenen, laarzen en pantoffels ingevoerd moest worden. Nota bene de invoer van klompen bedraagt nog 376.000 gulden. Ik meende, dal wij een klompenmonopolie hadden. Hier na eenige leerzame cijfers: aan zak doeken werd ingevoerd voor 510.000 gul den, aan dassen voor 827.000. Tabakspijpen is ook nog een artikel, dat de moeite waard is om te importeeren er werd in het bui tenland gekocht voor ruim 3& ton. Eeri merkwaardige post is ook deze: complete rijwiellampen en dynamo's voor rijwiellam pen, in totaal voor ruim 1 millioen gulden. Laten wy nog eens verder kijken. Hier hebben wij den post hoeden: heerenhoeden voor 1.500.000 gulden en dameshoeden dat is natuurlijk veel meer, ja, hier ie het: 3.813.000 gulden. Aan handschoenen, met inbegrip van lee ren handschoenen, voor 2.543.000 gulden. Let u nog even op. In het Mekka van fruit en groenten, heeft Nederland in 1935 ingevoerd voor 2millioen aan versche vruchten, enz. enz. en vergeet u hierbij dan niet, dat deze bedragen ontleend zijn aan de z.g. douanefacturen, waarop de waarde van al deze artikelen zoo laag wordt aan gegeven, als toelaatbaar is." „Om'het belang van deze propaganda campagne voor Nederlandsche waar volko men te begrijpen, moet men wel vooruit kunnen zien. Dat is niet iedereen gegeven. Vreest niet, dat kortzichtigheid velen ervan zal terughouden, by te dragen in de kosten van deze nationale campagne?" „Er zyn nog talrijke zakenlieden, die niet verder kijken, dan hun neus lang is. Kort- zichtigen zijn er altijd geweest en zullen er altijd wel blijven ook. Ik geloof echter dat de meesten, betrokken bij de leiding van ons bedrijfsleven, mijn inzichten ten volle deelen. Wy wachten nog op bijdragen van b.v. enkele groote bedrijven, maar dat deze zullen komen, staat voor mij vast". „Hoelang zal deze reclamecampagne duren?" „Dat is niet precies te zeggen. Het hangt natuurlijk af van het budget. In ieder geval moet men er rekening mede houden, dat dit geen campagne mag worden van een maand of drie. Een jaar is nog veel te kort. M.i. zal zij een drietal jaren moeten worden volgehouden, wil het beoogde doel: het kweeken van de geneigdheid tot het koopen van Nederlandsche waren, met al de gun stige economische gevolgen daarvan, wor den bereikt. Laat mij er tenslotte nog eens de aan dacht op vestigen, dat het doel van onze comissie is, door een krachtige propaganda voor Nederlandsche waar, het bedrijfsleven hier te lande te stimuleeren, de werkloos heid daardoor te verminderen en de koop kracht van het Nederlandsche volk te ver- hoogen. Dat is aller belang. Ons economi sche devies zij van vandaag af: „Koopt Nederlandsche waar, dan helpen wij elkaar". niet valt onder de bepalingen van de wet op de openbare vervoermiddelen. In December van het vorige jaar is tegen verscheidene autobusondernemers, die regelmatig diensten op Antwerpen en Brussel onderhielden, door de Bredasche politie proces-verbaal opgemaakt wegens het onderhouden van een autobusdienst zonder concessie van Ged. Staten. De autobushouders stonden op het standpunt, datverleening van een dergelijke con cessie buiten de bevoegdheid van Ged. Staten viel, aangezien een gedeelte van het traject op het grondgebied eener vreemde mogendheid lag. Zij bleven de diensten onderhouden, tot tijd en wijle de Bredasche politie als haar voornemen te kennen gaf bij verdere vermeende over tredingen de bussen in beslag te zullen nemen. Sommige autobusondernemers lieten daarop de diensten beginnen in een van de aangrenzende plaatsen, waar de politie een ander standpunt innam en geen ver balen opmaakte; daarnaast heeft de Bond van bedrijfsautohouders driemaal 's weeks van Breda uit een nachtdienst op Antwer pen ingelegd. Thans echter zullen de diensten weer als voorheen te Breda pas sagiers kunnen opnemen. Aan de ver schillende, door de Bredasche politie op gemaakte processen-verbaal zal, naar wij voorts vernemen, in verband met het arrest van den Hoogen Raad geen verder gevolg worden gegeven. De vreugde van de autobusdiensthou- ders over het arrest wordt echter eenigs- zins getemperd door het feit, dat de ver binding op Antwerpen waarschijnlijk slechts van korten duur zal zijn, daar de trajecten AntwerpenWuestwesel en Antwerpen—Putte in de naaste toekomst geheel zullen worden geëlectrificeerd en in verband daarmede vervoer met auto bussen op het traject Belgische grens Antwerpen aan banden zal worden ge legd. SMAKELIJK ETEN. Frauduleus geslachte varkens te Alphen aan den Rijn. De politie te Alphen aan den Rijn-heeft bij den veehouder C. van V. aan het Ri®*" veldschepad onder die gemeente plm. 55 K.G. vleesch en spek in beslag genomen, dat afkomstig bleek te zijn van frauduleus ge slachte varkens. Een onderzoek heeft aan het licht ge bracht, dat ongeveer 70 varkens van van V. aan de pest en vlekziekte zijn gestorven. Een groot deel hiervan zou op de boerderij zijn begraven, doch 13 stuks zieke dieren had de veehouder geslacht en in het zout ge legd. Toen de politie zich ten huize van v. V. vervoegde, vond zij nog slechts het vleesch van plm. drie varkens, dat voor een deel in bedorven toestand verkeerde. Van V. deelde mede, reeds 10 varkens met zijn gezin te hebben geconsumeerd, doch het vermoeden bestaat, dat het vleesch van deze zieke dieren aan anderen is verkocht MOTORRIJDER BIJ BOTSING DOODELIJK GEWOND. Gistermiddag te half zes is op den nieu wen rijksweg tusschen Delft en Overschie, onder de gemeente Pijnacker, de motorrij der V. van M. uit Rotterdam bij het passee- ren van twee auto's in botsing gekomen met een uit de richting Rotterdam komen de auto, welke werd bestuurd door den heer T. uit Voorburg. De motorrijder en zijn vrouw, die op de duo gezeten was, werden tegen den grond gesmakt en ernstig ge wond. Zy zyn naar het ziekenhuis te Delft overgebracht. Eenig uren later is van M. overleden. De toestand van de vrouw, die een been had gebroken, is redelijk wel. De auto werd licht beschadigd, doch de be stuurder kreeg geen letsel. DE REISBELASTING NAGEVOLGD. Zwitsersche plannen. De Ned. Reisvereeniging schrijft ons: De Zwitsersche hotelhouders hebben zich, naar de N. R. V. meldt, dezer dagen tot de Zwitsersche Regeering gericht, met het verzoek een reisbelasting te willen heffen op de reizen van Zwitsers naar die landen, welke eveneens dergelijke ma®*~ regelen nemen. Hiermede wordt bedoeld: Duitschland en straks ook Nederland, in dien althans hier te lande tot ^voering van een reisbelasting mocht worden be sloten.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 9