Waarin Indië en Holland verschillen. het bejaarde paar in den echt vereenigd. de r.k. tweede kamerfractie. JCliHSt £H liïjdMl&cflQP Indië is niet achterlijk! dr. willem mengelberg'S optreden te frankfurt. &oeket Glimlachje Indische Kroniek. Gistermiddag om drie uur had op het ge meentehuis te Horst (L.) de aangekondigde huwelijksvoltrekking plaats van den 75-ja- rigen Jacob Daniels uit Blerick, weduwnaar van Marie Elisabeth Verhaeg, met wie hij eenige jaren geleden zijn gouden huwelijks feest vierde, en de 71-jarige Anna Maria Kleuskins, weduwe van Hendrik Lamberts, die in 1934 in den ouderdom van 94 jaar js overleden. Er was veel belangstelling op het Marktplein voor deze niet alledaagsche gebeurtenis. De kerkelijke inzegening ge schiedt Maandag a.s. te 9 uur in de r.k. te Horst. Mr. Goseling voorzitter. In de gisteren gehouden vergadering van de r.k. fractie van de Tweede Kamer is me- dedeeling gedaan van het besluit van prof. mr. P. J- M. Aalberse om, na zijn benoe ming tot voorzitter van de Kamer, ontslag te nemen als bestuurslid van de fractie. Tot voorzitter der fractie werd daarna met op één na algcmeene stemmen gekozen mr. C. M. J. F. Goseling, en in de vacature els bestuurslid werd voorzien door de ver kiezing van dr. L. G. Kortenhorst. HET ARBEIDSONGELUK TE HAARLEM. Onderzoek van de arbeids-inspectie. Naar aanleiding van het doodelijk ongeluk dat Zaterdag j.1. plaats had in de Oude Janskerk te Haarlem, waarbij een 33-jarige arbeider onder een 30 ton wegende last be dolven werd, en aan de gevolgen overleed, heeft de hoofdinspecteur van den arbeid, hoofd van het zesde district der arbeids inspectie te Haarlem na Aiderzoek van de omstandigheden waaronder het ongeval ge beurde, aanleiding gevonden tot het opma ken van proces-verbaal wegens vermoede lijke overtreding van de Veiligheidswet. Het ongeluk had naar zijn meening niet kunnen plaats hebben indien was voldaan aan het bepaalde in het veiligheidsbesluit, n.L dat dergelijke werkzaamheden moeten worden verricht met inachtneming en toe passing van die voorzorgen welke voldoen de waarborg geven bij gevaar voo" verzak ken, vallen of instorten, vooral als men te doen heeft met een labiele belasting van ca. 30 ton op een heipaal. LOONWEEK IN DE WERK VERSCHAFFING. Mededeeling aan gemeentebesturen. In opdracht van den minister van sociale zaken is aan de gemeentebesturen medege deeld, dat voortaan alle werkverschaffingen een loonweek moeten hebben, welke samen valt met de kalenderweek. Thans liep de loonweek gewoonlijk van Donderdag tot en met Woensdag. In verband met een en an der zullen Zaterdag a.s. na werktijd alle loopende loonweken worden afgesloten, zoo dat Zondag overal de nieuwe loonweek aanvangt en voortaan samenvalt met de ka lenderweek. Teneinde de aldus ten opzichte van de loonweek bij de werkverschaffing verkregen uniformiteit zooveel mogelijk tot haar recht te doen komen, acht de minister het gewenscht voortaan ook ten opzichte van de z.g. pendagen uniformiteit te be trachten. Daar drie pendagen voor alle ad ministraties voldoende is te achten, is den gemeentebesturen en uitvoerders in over-- weging gegeven voortaan de uitbetaling van het werkverschaffingsloon op Woensdag te doen geschieden. DE STAKING IN DE TILBURGSCHE KATOENSPINNERIJ. Thans opgeheven, maar de staaksters worden niet herplaatst. De wilde staking, die drie weken geleden in de Tilburgsche katoenspinnerij onder eenige arbeidsters was uitgebroken, is thans, op advies van de „stakingsleiding" opgehe ven. De meisjes hebben zich aangemeld, maar de directie is, gezien de bedrijfsomstandig heden, niet voornemens tot herplaatsing over te gaan. Van die zijde deelde men ons bovendien mee, dat in elk geval (figeveer de helft van de meisjes niet meer tot de fa briek zal worden toegelaten. De stakingslei ding stelt voor deze „slachtoffers" nog ge durende vier weken 100 ter beschikking. „TOONKUNST". Op Donderdag 14 Mei a.s. geeft de zangvereeniging van de afdeeling Alk maar der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst haar tweede concert van dit seizoen. In tegenstelling met het eerste concert, toen een groot werk werd uitgevoerd, zullen nu eenige kleinere werken ten ge- hoore worden gebracht. In de eerste plaats een oratorium van A. Becker op teksten van geestelijke liede- De reis, welke mr. Hart, de directeur van Economische Zaken, naar Holland heeft ge maakt, zal, naar te hopen is, veel misver stand omtrent Indië als afzetgebied, uit den weg hebben geruimd. In nog veel te veel kringen wordt Indië beschouwd als een land, waar mislukte Hollanders maar een emplooi moeten zoeken en alle artikelen, welke Hol land niet goed kwijt kan, aan den man be- hooren te worden gebracht. Of zulk een afzet mogelijk is, gaan deze nieuwlichters niet na. Zij beschouwen Indie als een bodemloos vuilnisvat voor Holland, dat daar alles in kan deponeeren, wat het kwijt wil wezen. Een paar jaar terug kregen we zoo hier ren en gezangen, voor koor, solokwartet, orkest, klavier en orgel. Na de pauze een tweetal vrouwenkoren met sopraansolo en tot slot een werk van Julius Röntgen voor vier solostemmen en piano. De solisten zijn de dames Julia Röntgen en Diete Blooker en de heeren Jöh. Back en Max Wulff, terwijl de pianopartij in het werk van Julius Röntgen gespeeld wordt door diens zoon Johannes Röntgen. Zooals gewoonlijk verleent het Alk- maarsche strijkorkest hare medewerking, Mien Siezen verzorgt de klavierbegelei ding, terwijl de orgelpartij uitgevoerd wordt door den heer P. A. van Langen, en tenslotte het geheel onder leiding van den dirigent van Toonkunst, den heer J. Henri Oushoorn. Een programma dus dat groote ver scheidenheid en afwisseling biedt, en gaarne wekken wij dan ook onze lezers op de uitvoering bij te gaan wonen, en van hunne belangstelling in het Alkmaarsche muziekleven, dat die belangstelling zoo dringend behoeft, blijk te geven. Wij eindigen met de mededeeling dat ook de generale repetitie tegen gering entree toegankelijk is voor het publiek. Het bestuur van den bond van kunste naars ter verdediging van de cultureele rechten heeft den volgenden „open brief" gezonden aan prof. dr. W. Mengelberg; „Herhaaldelijk werd het Nederlandsche muziekleven in beroering gebracht door berichten, dat gij in tegenstelling tot andere kunstenaars, die principieel wei gerden hun talent in dienst te stellen van het gelijkgeschakelde Duitsche cultuur leven, in Duitschland als dirigent zoudt optx-eden en telkens weer hebben wij ons er over verheugd, wanneer die berichten werden tegengesproken. Met verbazing en droefheid lazen wij daarom in de avond bladen van 4 Mei, dat gij dienzelfden avond in Frankfurt a. M. optrad. Aangezien het van algemeene bekend heid is, dat gij uw kostbaren tijd vrijwel alleen aan de toonkunst wijdt, begrijpt ieder, dat de politieke verwikkelingen in Duitschland buiten uw aandacht vallen. Maar wat onmogelijk aan uw aandacht als katholiek en als kunstenaar ontgaan kan zijn, is de gelijkschakeling van het Duit sche godsdienst- en kunstleven, zijn de vervolgingen van uw geloofsgenooten, de uitbanningen, verguizing van tal van kun stenaars, waaronder om er slechts een te noemen, uw vriend Gustav Mahler, aan de uitvoering en erkenning van wiens werk gij uw beste krachten gewijd hebt. Gij hebt zeer onlangs te Amsterda n Mahler gevierd rr.et een herdenkingsfeest, dat terecht een storm van enthousiasme opriep. Het is niettemin onze vaste over tuiging, dat gij de nagedachtenis van Mahler treffender zoudt hebben geëerd en er daadwerkelijker toe zoudt hebben bij gedragen de Duitsche muziek haar ouden roem weer te geven, door naar het voor beeld van vele van uw collega's iedere samenwerking met de vernietigers van de Duitsche kunst en de usurpateren van haar roem, onvoorwaardelijk af te wijzen. Wij meenen in den geest van vele Ne derlandsche kunstenaars en muziekvrien- den te handelen door u openlijk te doen weten, hoezeer wij uw beslissing in dezen betreuren. NOORD-SCHARWOUDE (April). Geboren: Johanna Afra, d. v. Jan Hand en Johanna Breed. Maria Eliza- beth, d. v. Arie Goudsblom en Cornelia Bakker. Cornelis Herman, z. v. D. Bruin en Geertruida Wester. Clasina Maria, d. v. Johannes Groothuizen en Catharina Mol, Gehuwd: Hendrik de Wit te Broek op Langendijk en Guurtje Smit. Jan Mulder te Broek op Langendijk en Catharina Blom. Adrianus Johanes Beemsterboer en Char- lina Hendrika Drager. Johannes Bet en Frouwkje Bijlsma. Nicolaas Petrus Mole naar te Heerhugowaard en Emerensiana Catharina Beemsterboer. Klaas Swager te Zuid-Scharwoude en Margaretha Catha rina Kleimeer. Overleden: Cornelis Bet, oud 1 jaar, z. v. P. Bet en D. Grootjes. Albertus Everardus Petrus Bekker, oud 1 jaar, z. v. G. Bekker en N. Bouwmeester. WINKEL (April). Geboren: Neeltje, dochter van Mari- nus Bijpost en Cornelia Middelloop. An- nie Emieleus Maria, dochter van Cornelis Franciscus Buijs en Julia Maria van Over- maire. Ondertrouwd: Herke Kouwenberg, en Jansje de Zeeuw.. Pieter Beers, wo nende te Noordscharwoude en Antje Scha- ger. Arie Anne Zeeman wonende te Zij - pe en Catharina Kamp. Gehuwd: Herke Kouwenberg en Jans je de Zeeuw. Overleden: Aafje Smak, 23 jaar. Dirk Slooves Ajbzn., 78 jaar. een mijnheer, die het Nederlandsch fabri kaat zou pousseeren. Hij had een paar kof fertjes met monsters bij zich om een tentoon stelling in te richten. Hij was echter niet zoo dom, of hem bleek alras, dat een impor teurshuis van -middelmatige grootte, meer Hollandsche artikelen aan de markt bracht, dan hij in zijn taschje had. Daarop volgde een poging van een kwee- ker, ik meen uit Beverwijk, om hier Hol landsche groenten te importeeren. Hij zond in de koelkamer van een der schepen een aardige partij, welke natuurlijk onverkoop baar bleek, omdat Hollandsche groente hier voor 'n tiende van der prijs te verkrijgen is, dien onze man wel moest vragen, wilde hij alleen zijn kostprijs goed maken. Enkele maanden geleden gingen er stem men op om Hollandsche melk in vaten naar Indië te zenden. Mijn hemel! Melk naar Indië! Bandoeng beleeft al sedert een paar jaar een melkcrisis, geboren uit een over vloed van melk, die niet kwijt te raken is. Het vraagstuk heeft nog geen oplossing ge vonden. Dat de melk, welke op bedoelde wijze verstuurd zou "worden, voor de ge zondheid schadelijk bleek, was natuurlijk slechts een bijomstandigheid. Indië is nu eenmaal goed genoeg voor alles wat Holland niet hebben kan. De melk is niet aan ons voorbijgegaan, of er werden pogingen aangewend om Hol landsche eieren naar Indië te sturen. De prjjs van een Hollandsch ei weet ik op het oogenblik niet nauwkeurig, maar hiér is een z.g. raskippenei voor 4 cent te krijgen. Een product van de ajam kost nog veel min der. Op Java bestaat een overvloed van eieren en in de buitenbezittingen voeren China en Singapore millioenen stuks tegen een bedrag waartegen een Hollandsch ei hèt vele malen moet afleggen. Het vermakelijke van deze poging is, dat enkele maanden ge leden in het Hollandsche weekblad „Han delsberichten" een zeer uitvoerig stuk heeft gestaan op den invoer van eieren in Ned. Indië. Maar kennis nemen van hetgeen om trent Indië gepubliceerd wordt, was natuur lijk niet noodig. Holland had eieren te veel, dus die maar naar Indië. Het zal nog jaren duren, voordat het grootste deel van in het moederland omtrent Indië bestaande misverstand uit de wereld geholpen is en daarom moet het betreurd worden, dat de poging om reizen naar Indië te organiseeren tot mislukking gedoemd schijnt, niet wegens de kosten, doch wegens gebrek aan belangstelling. Een van de bla den hier maakte naar aanleiding van het be richt over een gebrek aan animo de opmer king, dat de Hollanders vermoedelijk willen wachten totdat Indië niet meer van Neder land is. Dan wordt een trip hierheen een reis naar het buitenland, krijgt daardoor een deftig cachet en vindt belangstelling. Reizen niet duurder dan hier. Misschien komt over enkele jaren verbete ring. Het reizen in Indië is voor iemand, die niet overal overdreven luxe wenscht, werke lijk zoo duur niet. Ik heb een paar jaar terug het denkbeeld opgeworpen om een troepje jongelui hier te laten rondtrekken, waarbij zij van goedkoope middelen van vervoer gebruik moesten maken en in goed koope hotels slapen. Toen zijn aan enkele zijden in Holland, waar men Indië van de laatste 6 jaren niet meer kende, bezwaren gemaakt. Het reizen in een autobus zou niet gaan! Maar hoofdambtenaren, die op tour nee gaan mogen in streken waar geen trein rijdt, geen auto declareeren als er een auto busdienst bestaat. En dan zouden opgescho ten jongelui niet in een bus mogen réizen? In een behoorlijk Europeesch hotel komt een gast voor 3.50 per dag onder, alles in begrepen. Het aantal Europeanen, dat 3e klas reist, neemt hand over hand toe. Wer kelijk een reisgezelschap, dat geen overdre ven eischen stelt, behoeft niet duur uit te zijn om toch veel te genieten. Onlangs bracht een gezelschap van 60 Au stralische jongens een bezoek aan Batavia. Zij kwamen omstreeks 9 uur aan en vertrok ken in den middag om 6 uur. Zy kregen een uitnemend maal om 1 uur, thee om vier, konden zwemmen en werden uren lang door Batavia en omstreken rondgetoerd. Totale kosten bedroegen slechts 135 of nog geen 2 per hoofd. Maar zoo lang in Holland nog de meening bestaat, dat hier achter eiken boom een tijger loert, aan eiken boomtak minstens één aap hangt en we dagelijks ons huis van de slangen moeten bevrijden, zal van een aanhoudend gezelschapsbezoek aan Indië wel niets komen. Er is op het gebied van wederzijdsch be grijpen nog zooveel te doen. Enkele jaren geleden zijn Indische vruch ten per koelkamer naar Holland gezonden, om daar een zeer matig onthaal te vinden, wat te begrijpen is. In de eerste plaats is den Hollander het eten van Indische vruchten vreemd hij zal gewoonlijk niet weten, hoe ze open te maken maar daarbij komt, dat wat den smaak betreft de Hollandsche vruchten het eigenlijk van de Indische win nen. Niets gaat toch boven een goede mei kers, een goudreinet, gele pruimen, peren. We hebben hier wei de mangga, de sawoe, de djeroek de lima, de mangistan en de poe- lassan, om maar enkele te noemen, maar als vrucht stel ik ze alle beneden de zoo even genoemde Hollandsche producten. Dat 'n Hollander er niet aan wilde, kan ik me in denken en een Indischman moet in Holland niets van deze vruchten hebben wegens den schrikbarend duren prijs. Ik betaalde in Holland voor een mangistan, die hier de 10 voor 2 1/2 cent te krijgen zijn en dat is nog duur, het lieve bedrag van 40 cent per stuk! Op het gebied van Indische vruchten naar Holland is m.i. niet veel te doen, mo gelijk wel op dat van de bloemen, maar dit terrein ligt nog zoo goed als braak? Orchideeën. De heer Dakkus heeft in zijn radio lezingen over orchideeën, welke ook naar Holland zijn uitgezonden, de aandacht ge vestigd op bloemen en planten, die hier voor enkele centen te verkrijgen zijn, maar waar voor in Europa exorbitante prijzen worden gevraagd. Een ankrek boelan, de gewone witte orchidee kost hier langs de deur als plantje op een stuk hout of mos 2 1/2 tot 3 cent. In een prijscourant van een grooten Parijschen bloemist, zag ik een dergelijke plant te koop aangeboden voor 300 franc en indien hij bloemen droeg, liefst 500 franc! Ben ik goed ingelicht, dan wordt in Hol land voor een enkele bloem 2.50 gevraagd. Nu is voor het kweeken van orchideeën in Holland een kas noodig en niet iedere bloe menliefhebber bezit er een, maar met wat handigheid is er in veel gevallen toch wel een samen te stellen. Centrale verwarming wordt tegenwoordig in vele huizen aange troffen en een kas, waar Indische bloemen tot ontwikkeling komen, behoeft niet meer dan 60 graden warmte, omdat deze warmte constant is en evenveel uitwerking heeft als de veel hoogere, maar tevens zoo wisse lende Indische temperatuur. Het overzenden van de plantjes gaat gemakkelijk. In mand jes kunnen zij, geheel drooggelegd, worden overgezonden. De soorten, die in een gelijk matige warmte het geheele jaar zouden doorbloeien, moeten op bepaalde tijden „droog" worden gezet, om ze voor uitput ting te vrijwaren. Er zijn hier ook soorten, welke een zeer zorgvuldige behandeling behoeven, het overzenden van deze lijkt minder gewenscht. Met de eenvoudige en sterke soorten zou een begin kunnen worden gemaakt. Naar ik meen te weten, zijn er slechts zeer enkele kweekers van bloemen in Hol land, die planten en zaden uit Indië laten komen. Waarom zou de ernstige amateur ook niet eens een poging wagen? Indien hij een kas heeft, komt het nemen van een proef hem op niet meer dan op enkele gul dens te staan. Vreemde geld-manipulaties. Enkele weken geleden is een rapport ge publiceerd van een bekend accountants kantoor over den financieelen toestand en de boekhouding van een reeds jaren be staand onderling hulpfonds te Batavia. In een vergadering van deelhebbers waren ernstige beschuldigingen uitgebracht, wat ten slotte tot het onderzoek heeft geleid. Het resultaat was niet fraai. Er bleek 'n tekort van meer dan een halve ton, maar het juiste bedrag kon moeilijk worden vastgesteld wegens zeer handige manipu laties in de boekhouding. Het aantal be- stuusleden wisselde sterk en nergens was aanteekening gehouden van den tijd gedu rende welken bepaalde menschen in func tie waren geweest. Geconstateerd werd. dat enkel malen gedurende een paar we ken geen boek was gehouden en met ze kerheid kon niet meer worden nagegaan, welke bestuursleden hiervoor aansprake lijk moesten worden gesteld. Verwijzingen naar folio's waren nergens aangebracht. Bladen uit boeken gescheurd. Zoo vond een der accountants, dat aan een zekeren heer Jansen 500 was geleend. Voornamen, woonplaats of andere aanduidingen ont braken, evenals een schuldbekentenis, en er waren minstens 50 Jansens aan wie geld was verstrekt. Gelukkig is het fonds goed bij kas, zoodat het de aderlating kan lij den. Getracht wordt enkele personen voor den Raad van Justitie te brengen, maar het is zeer de vraag of dit lukken zal wegens het Ontbreken van voldoende bewijs. Het aantal van dergelijke fondsen in In dië is groot. Volgens een matige taxatie een 1200 en aangezien controle behalve dan van de leden op deze fondsen niet bestaat, mag aangenomen worden, dat de boekhou ding en kas bij een respectabel aantal niet in orde is. Niet dat de Indischman oneer lijk is dan een Hollander, maar overal waar goede controle ontbreekt dreigt een tekort en de leden van dergelijke fondsen zyn slechts zelden in staat om zich in de zaak te werken, zoodat alles blijft overgelaten aan bestuursleden, waarbij dikwijls de zoon den vader opvolgt en ook in Indië kan de verleiding sterk zijn. Er zijn fond sen, welke volkomen zuiver en correct be heerd worden, andere echter raakten door onvoldoende deskundigheid van bestuurs leden, die volkomen eerlijke menschen zijn, in de war en als dan de moed ontbreekt om op het instellen van een deskundig on derzoek aan te dringen, dan is er ten slot te geen uitkomen aan. Gelukkig zijn er slechts zeer enkele opgericht speciaal met het doel om de menschen hun geld af te zetten. De regeering heeft wel eens ge dacht aan het onder controle stellen van dergelijke fondsen, maar dit zou zulk een uitgebreiden controledienst noodig maken, dat er geen betalen aan is. Hoe weinig commercieel bestuursleden van dergelijke fondsen soms zijn aange legd, ondervond onlangs een boekhouding aangelegd mensch, die door zeer toevalli ge omstandigheden in het bezit van enkele aandeelen van een goed békend staande hulpbank was gekomen. Hij was tegen den tijd van de jaarvergadering balans en re kening eens gaan nazien, wat hem op de vergadering tot de vraag bracht, wat van de post dubieuse debiteuren nog terecht kon komen. Na eenig vragen zeide het be stuur, dat de meeste van die debiteuren al jaren dood waren een had 12 jaar gele den dit tranendal verlaten maar dat het hun verstrekte geld niet afgeschreven was, omdat er dan geen dividend kon worden uitgekeerd. Het heeft onzen man bijkans een uur praten gekost voordat hij de vergadering kon brengen tot het besluit dë helft van het verloren bedrag af te schrijven. Bij totale afschrijving zou heelemaal geen winst te verdeelen overblijven en wat zou de buitenwereld dan van het fonds den ken! En hier betrof het een overigens nauw keurig beheerd fonds, waarvan de boeken tip top in orde waren. PSYCHOLOGIE EN LEVEN. Door Leslie D. Weatherhead M. A. (Erven J. Bijlcveld Utrecht 1936). Een boek voor ouders en opvoed-. De nieuwe studie van Weatherhead vormt een inleiding tot ae zielkunde van het dage- lijksch leven. Ze is geschreven voor den leek, en wel in de eerste plaats voor den tobbenden of zwaarmoedigen leek. Deze zal herhaaldelijk een openbaring zijn. Zonder overdrijving mogen we onderstellen, dat veel menschèn tegenwoordig aan slapeloos heid lijden, menigeen wordt gekweld door een bepaalde angst, weer anderen piekeren, enz. enz. Voor hen allen is genezing moge lijk. Het boek vgn W., dat wij we zeggen het nog eens met nadruk slechts als een populaire inleiding beschouwen, zal hen deze overtuiging geven. Onder toezicht van een bekwaam zenuwarts volgt men natuur lijk een zekerder weg, maar niet ieders beüfs laat de uitgaven daarvoor toe. Na W. zou men ook een „hoogere" handleiding kunnen nemen, die den patiënt wat steviger aanpakt en sneller tot de daad brengt, want op de toepassing van het voorgeschrevene komt het bovenal aan. Weatherhead houdt zich over het alge meen aan alledaagsche gevallen, en zal daarom bij den leek gemakkelijker 8elo°f vinden dan bijv. een Ramón Gómez de la Serna met zijn zeldzame en voor ons bij kans onaanvaardbare geneeswijzen, hoe in teressant overigens ook beschreven. (Een wegkwijnende kanunnik moet alle Paais® kleuren ontvluchten, een andere patien mag zyn zwarte regenjas niet langer dragen; een man, in wiens ziel de bliksem geslagen is, wordt door een veertiendaagsch verblijf in absolute duisternis genezen, enz. Zie „Dokter hoe is het mogelijk". Am sterdam 1933). Slechts een enkele maal evenaart W. den Spaanschen geleerde hier in: een zenuwachtige student geneest door de portretten van zijn vader te vernietigen. We meenen bij de hier volgende nadere bespreking van Psychologie en Leven voor op te moeten stellen, dat dit een door en door (vrijzinnig) christelijk boek is. Eenige malen wordt uitdrukkelijk betoogd, dat er in het Nieuwe Testament heel wat moderne zielkunde schuilt. Dit sluit natuurlijk niet uit, dat W. ook enkele sexueele gevallen behandelt. Van den rijken inhoud noemen we de hoofdstukken Belangrijkheid van het onbe wuste, Krachten der ziel, Verdringing en zelfbeheersching, Het minderwaardigheids complex, De ziel van het kind, Kees, angst, phobie en zorg, Neerslachtigheid en geprik keldheid. Alles met voorbeelden uit het „dagelijksche zieleleven" geïllustreerd. Bij enkele gedeelten wenschen we wat langer stilstaan. Zoo dachten wij zeer nuttig de waarschuwing tegen het opzweepen van den wil. Schrijver had hierbij ook een aantal voorbeelden kunnen ontleenen aan de kin deropvoeding. Menig kind van goeden wille wordt door welmeenende ouders ner veus gemaakt en grondig bedorven, doordat zij te veel een beroep doen op den wil. We geven zelf een paar eenvoudige gevallen: de meeste kinderen nemen zich heilig voor bij het bezoek van Oom of Tante of met een verjaardag op school extra goed op te passen, maar de besten moeten juist dien dag nablyven. Zij die zich inspannen om niet te morsen bij het eten, doen dit het eerst, vooral wanneer Moeder hun dringend ver zocht heeft te denken aan haar schoone tafellaken. In het bijzonder bij de verrich tingen van organen, wier functies geregeld worden door het z.g. sympathische zenuw stelsel, dus bij lichamelijke verrichtingen, die a. h. w. werktuigelijk behooren te ge schieden, moet men niet gaan denken en niet „willen". Schr. had in dit hoofdstuk nog de aandacht kunren vestigen op een niet nader aan te duiden lastige kwaal, waaraan sommige menschen lijden, enkel en alleen, doordat zij te onpas hun wil inschakelen. Ook dit is af te leeren en menigeen zal het uur zegenen, waarop hij van die ellende verlost wordt. Het uitspreken van innerlijke moeilijk heden acht W. terecht een uitstekende ge neesmethode. Wanneer kinderen, wien iets ernstigs is overkomen (bijv. een aanran ding) die niet vertellen, maar de schok verdringen naar het onbewuste deel van de ziel, dan heeft die veel levensleed ten ge volge. De taak van den psychiater is nu, deze verdringing op te sporen, ze den pa tiënt bewust te maken en de genezing volgt bijna automatisch. Verder behandelt schr. de sublimering van de instinctieve krachten die den mensch in een nieuwe, in een hoogere wereld met andere waarden leidt. Dan wijst W. op het heilzame van het simu- leeren eener tegenovergestelde aandoening voor het beheerschen van een emotie, op wat iemand verraadt die veel vloekt en geeft hij aan, hoe men een afwijking kan compenseeren. (De mosthenes wist zijn stot teren niet anders te beheerschen dan door een groot redenaar te worden; Napoleon zocht compensatie voor zijn kleine gestalte en bracht het tot keizer!) Zeer goede en soms ontroerende gedeelten bevat het hoofdstuk over de kinderziel. Bijv. op bl. 166 het verhaal over een on rechtvaardige straf en dat van den jongen, wien zoo vaak iets verboden werd, dat hij ten slotte meende „Jan Laat 't" te heeten. Zeer lezenswaard is hetgeen vermeld wordt over het z.g.n. liegen van kinderen, wat niets met hun karakter heeft uit te staan; idem de blz. 161, 175 en 176 en die over de infantiele regressie 3) .waarbij men neer slachtig of prikkelbaar is geworden door het weer aannemen van levensgewoonten, dateerende uit den kindertijd. De laatste bladzijden zijn gewijd aan „de uitweg", een titel die wel geen nadere ver klaring zal behoeven. Ja, dit boek kan voor menigeen een uit weg worden, een bevrijding van veel ver borgen levensleed. Maarzooals opge merkt, wie het kan betalen, kieze de hulp van den psychiater. S. Vgl. zijn reeds eerder verschenen werk „Het sexuele leven beheerscht door psycho logie en religie".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 15