Het werk der Nederlandsche schijnfirma's. DE SCHOENINDUSTRIE IN NOOD. Binnenland Jeugdige werhlooze hooldarbeiders werken in cigc" „schijnbedrijl". Reeds vijftien fabrieken gesloten, aan export schept een moordende concurrentie. Gebrek onderlinge Middelen ter verlichting. SCHERMERhORN Varia uit de vogelwereld. BROEK OP LANGENDIJKl BEVERWIJK Ergens aan de Keizersgracht te Amster dam, waar de oude patriciërs- en koop manshuizen kantoorgebouwen zyn gewor den, ratelen in een zaal de schrijfmachines en heerscht een druk gegons van stemmen. Jongelui, loopen bedrijvig heer en weer met afschriften van brieven of zitten gebo gen over grootboeken en -correspondentie- mappen. Uit wat we van de zakelijke onderlinge gesprekken opvangen, leiden we af, dat we ons op het drukke bureau van een groote export-onderneming bevinden, doch in een andere hoek hooren we een druk gesprek over verzekeringskwesties, terwijl aan een anderen kan van de zaal iemand een assis tent om nadere omschrijving van bepaalde radio-onderdeelen verzoekt. We moeten ons even bezinnen om ons te realiseeren, dat het opgewekte zakenleven om ons heen slechts schijn is, hoe echt het geroezemoes, het getik der schrijfmachines en de jongelieden om ons heen ook zijn. We bevinden ons echer in het hoofdkwar tier van de Federatie van Nederlandsche Schijnfirma's, die dank zij haar samenwer king met de crisisafdeeling van de A.M.V.J. de beschikking heeft gekregen over een zaal van het voormalige Nederduitsch-her- vormde weeshuis aan de Kezersgracht, waar thans een aantal jeugdige werklooze han dels- en kantoorbediende als leden van schijnfirma's hun activiteit ontplooien en hun practische kennis uitbreiden. De idee van de schijnfirma is reeds onge veer 30 jaar oud en uit het buitenland af komstig. Reeds voor de crisis kwamen wer kende handels- en kantoorbedienden tot de conclusie, dat hun werk hun slechts in de gelegenheid stelde een zeer gering gedeelte van hun theoretische kennis in de practijk toe te passen. Derhalve werd in den vrijen tijd een gefingeerde firma opgericht, die alle handelingen verrichtte, die een gewone firma moet ondernemen. Er werd een boekhouding ingericht, die gefingeerde bestellingen deden of zelfs or ders boekten, en van al deze handelingen werd een volledige administratie bijgehou den. Op het afleveren van de goederen en het in werkelijkheid overmaken der be trokken bedragen na, ging alles alsof liet echt was. De praktijk van het zakenleven In de verschillende landen besloten deze schijnfirma's zich aaneen en de landelijke organisaties verkregen internationaal con tact, zoodat er thans op het Europeesche continent ongeveer 3000 schijnfirma's be staan, tusschen welke een opgewekt (schijn) zakenleven bestaat. De federatie van Neder landsche schijnfirma's is ruim 3 jaar oud, en de leiders-ervan begrepen reeds dadelijk, van hoe groot belang hun werkzaamheid kon zijn voor de vele jeugdige werkloozen onder de handels- en kantoorbedienden, die hun vakkennis en routine door langdurige werkloosheid dreigen kwijt te raken en ge woonlijk ook een meerdere energie verlie zen om door gewone lessen hun theoretisch kennis uit te breiden. Dank zij de medewer king van de A.M.V.J. kon men op dit gebied in de practijk iets gaan doen, en met de voldoening toonde de voorzitter der fede ratie, de heer J. Bloemhof, ons het werk van de 6 schijnfirma's, die door jeugdige werkloozen zijn gevormd. De jongelui wor den al naar hun branche, waarin zij zijn werkzaam geweest, samengevoegd tot een firma, die zich beweegt op het gebied, waar mee zij eenigszins vertrouwd zijn. Zelf moeten zij de stichtingsacte opmaken, een boekhouding inrichten, informaties omtrent prijzen inwinnen en offertes maken. Jeug dige werkloozen, die in een bestaande „firma" willen worden opgenomen, moeten op de gebruikelijke wijze solliciteeren. De gene, die daar de meeste geschiktheid voor toont, wordt directeur van de firma, en al naar gelang van de opleiding is men boek houder, correspondent, facturist, of verricht men andere werkzaamheden. Op het oogenblik werken aan de Keizers gracht de schijnfirma's N.V. Impex, de ma chinefabriek „Hollandia", de radiotoestol- lenfabriek N.V. „Wireless", de Nederland sche schrijf- en pakpapier-industrie en de N.V. „Neerlandia", een exportmaatschappij voor agrarische- en zuivelproducten, terwijl een expejjitieonderneming juist is ingericht. De meeste dezer schijnfirma's hebben van de groote en echte ondernemingen op hun gebied in vele gevallen de beschikking gekregen over een monstercollectie, prospecti en prijscouranten, waaruit de ge gevens voor het maken van offerten of het ingaan op aanbiedingen kunnen worden geput. De prijzen moeten nooit gefingeerd zijn, doch moeten overeenstemmen met de werkelijke marktprijzen van de betrokken producten, zoodat het raadplegen van do beursnoteeringen een der vele werkzaam heden is uit het bedrijfsleven, die by Je schijnfirma's evenmin ontbreken. Er komt elke week een vrij groote post voor elk dezer firma's binnen van de buitenlandsche schijnfirma's, vooral uit Zwitserland. En Duitschland, waar het instituut al goed is ingeburgerd en men de Nederlandsche zus terondernemingen aanbiedingen doet, prijs opgaven vraagt of bepaalde transacties voor stelt. Alle correspondentie wordt in veel voud gemaakt en afschriften ervan worden door leeraren in de handelswetenschappen, de zich hiervoor beschikbaar hebben ge steld, gecorrigeerd en met deze correcties naar de afzenders teruggezonden, waarna zij via een centraal postadres worden ver zonden en gedistribueerd. Het kantoorwerk staat onder leiding van den heer S. Noort, die tezamen met der. heer Bloemhof het toezicht op de werk zaamheden heeft, gezamenlijk als „raad van commissarissen" van elk der firma's wordt gecontroleerd door een accountant, die opmerkingen maakt over het bedrijfs beheer en zakenbeleid der jeugdige onder nemers, die somstijds op de vingers getikt moeten worden, dat hun bedrijf te duur werkt een euvel, dat niemand een cent kost, omdat het alleen maar in de schijn- boekhouding tot uiting komt. Nuttig crisiswerk. In werkelijkheid is het werk der schijn firma's een der goedkoopste vormen van nuttig crisiswerk onder de jeugdige werk looze hoofdarbeiders, waarvoor men ook in regeeringskringen belangstelling toont, zoo als is gebleken uit het bezoek, dat dr. I. N. Th. Diepenhorst van het departement van socale zaken dezer dagen heeft gebracht. Ook het particuliere bedrijfsleven begint langzamerhand belangstelling voor dit werk te krijgen en sommige werkgevers hebben reeds metterdaad getoond, dat zij bij het aanstellen van jong personeel het feit, dat de jongelui van de schijnfirma's in wezen zelfstandig praktisch werk hebben verricht, naar waarde weten te schatten. Tot nog toe komen deze crisis-schynfir- ma's een- of tweemaal per week bijeen en kunnen zy slechts een beperkt aantal jonge lui tewerkstellen, ook als wegens gebrek aan bureau-materiaal. Uit het enthousiasme en de werklust van deze jongelui blijkt echter duidelijk, dat zeer veel meer werk looze jeugdige hoofdarbeiders op deze wijze hun kennis zouden willen uitbreiden en hun energie behouden, indien men maar over den noodigen steun en middelen kon be schikken om dit nuttige werk uit te breiden. (Van onzen R.-redacteur). Onrustbarende berichten komen uit de kringen der Nederlandsche schoen industrie: in de laatste maanden zyn talryke fabrieken gesloten, andere wachten weer op een failliet-verklaring of hebben surséance van betaling aan gevraagd; waar nog gewerkt wordt ge schiedt dit met verminderde capaciteit en bijna nergens kan worden gesproken van een loonend bedrijf. Het is snel berg-af gegaan met onze schoenindustrie en het laagtepunt schijnt nog op geen stukken na te zijn bereikt. Speciaal de Langstraat, het klassieke Noordbrabantsche centrum der schoen- en lederindustrie, heeft onder deze miserabe len toestand te lijden, al is het elders vaak waarlijk niet veel beter gesteld. We zijn daarom eens op onderzoek uit geweest en hebben ons tot verschillende fabrikanten om inlichtingen gewend, ten einde een in druk te krijgen van de moeilijkheden, waar mede dit bedrijf thans te kampen heeft. Noodtoestand. Men kan gerust zeggen, dat de schoenin dustrie hier te lande in een noodtoestand verkeert. Een der fabrikanten noemde ons den toestand zoo schrikbarend slecht en catastrophaal, dat hy, naar zijn zeggen, er geen woorden voor kon vinden, om die te beschrijven. Sinds menschenheugenis is het bedrijf er niet zoo slecht aan toe geweest. De bedrijfsresultaten zijn allerbedroevendst. Zeker geen tien fabrieken zijn er, waar nog iets verdiend wordt, en de meesten zijn al heel bly, wanneer ze rente en aflossing er uit kunnen halen. Met tal van fabrieken is het nog erger gesteld. In de laatste maanden zijn er in totaal vijftien stopgezet moeten wor den, sommigen werken nog door met sterk verminderd personeel, bij velen wordt maar halve weken gewerkt en in de laatste weken zijn de massa-ontsla gen niet van de lucht geweest. Teekenend is het, dat in dezen tyd tus schen Paschen en Pinksteren, een tijd die anders door extra groote drukte wordt ge kenmerkt, het bedrijf slapper is dan ooit. Het voorjaarsseizoen kan als volkomen mis lukt worden beschouwd, hetgeen het ergste is, wat den fabrieken kon overkomen. Steeds vormde tot voor kort dit seizoen een lichtpunt temidden van de donkere dagen, doordat de vraag naar zomerschoeisel weer ?®£ge. °Pleving bracht. Terwijl de meeste mi a?d,ers met overuren werkten, is rtpn 1 a?ntal arbeidsuren minder dan in deni slapsten tyd van het vorige jaar Als dat m g°ed,e tW is' dan het duidelijk dat men met angst en beven de toekomst tegemoet gaat en een opeenvolging van woSr' faiUlSSementen en liquidaties Gedaalde export. Het is hier alweer niet anders, dan overal elders bij onze industrie. De export is ge weldig teruggeloopen en thans vrijwel tot nul gereduceerd. In 1928 bedroeg de uit voer nog 660.000 paar voor een waarde van ongeveer 4.000.000. Deze cijfers zijn in de daarop volgende jaren teruggegaan op de wijze als het hieronder opgenomen staatje laat zien: 1929 550.000 paar, waarde f 3.400.000 1930 450.000 2.600.000 1931 350.000 1.600.000 1932 76.000 290.000 1933 68.000 225.000 1934 32.000 117.000 1935 45.000 120.000 Zooals men ziet, was het jaar 1935 weer iets beter dan het eraan voorafgaande, doch thans, in 1936, is de export, naar ons werd verzekerd, practisch niets meer. Hoe zit dat nu met het buitenland? De grootste fabrikanten houden er geregeld voeling mee om te trachten er nog een afzet gebied te vinden, hetgeen nu volkomen on mogelijk blykt, omdat overal het Neder landsche product ondanks de scherpste cal culatie te duur is. In Engeland kunnen de eigen fabrieken nauwelijks aan de vraag voldoen. In de Scandinavische landen is de productie toegenomen, doch de import eveneens. Niet echter uit Nederland, doch hoofdzakelijk uit Duitschland, dat met een exportpremie van 30 werkt. Naar Duitsch land kan men nu in het geheel niet expor teeren, omdat, naar een bestuurslid van de Federatie van schoenfabrikanten ons mede deelde, in de clearingovereenkomst geen plaats zou zijn ingeruimd voor schoenleve ranties! De import uit vreemde landen wordt door de contingenteering weliswaar geremd, doch men beschouwt de werking ervan lang niet als voldoende. Het contingent bedraagt 35 van het gemiddelde van de basisjaren 1929, 1930 en 1931. Duitschland komt daar met zyn export naar Nederland echter ver bovenuit, omdat aan dét land bif afzonder lijke handelsovereenkomst extra contingen ten zijn toegestaan. Zwitserland mag hier practisch vrij inporteeren en heeft daarvan gebruik gemaakt door in het afgeloopen jaar 57.000 paar in te voeren, waartegen over Nederland maar 1500 paar naar Zwit serland heeft uitgevoerd. Binnenlandsche concurrentie. De Nederlandsche schoenfabrieken zijn door dat alles uitsluitend op de binnen landsche markt aangewezen. De productie is daardoor echter veel te groot en de on derlinge concurrentie heeft daardoor zul ke vormen aangenomen, dat van een loo nend bedrijf bijna nergens sprake is. Er zijn de laatste jaren verschillende kleine bedrijfjes ontstaan, die den anderen een moordende concurrentie aandoen, en zelf al evenmin het hoofd goed boven water kunnen houden. Deze kleine bedrijfjes le ven van den hand in den tand; zij moeten verkoopen om te kunnen leven en doen dat dan ook voor uiterst lage prijzen. An dere bedrijven hebben zich daaraan moe ten aanpassen en hebben zich uitgebreid om den kostprijs te kunnen drukken. Het gevolg is, dat ons land overstroomd wordt met goedkoop schoenwerk. In geen land in Europa zijn de schoenen zoo goedkoop als in Neder land. In geen land ook, aldus een onzer zegslieden, laat men zich zulke min derwaardige producten in de handen stoppen, waar men in het buitenland feestelijk voor bedanken zou. De vraag naar goedkoop schoeisel heeft geleid tot een grootscheepsche verknoeiing van een belangrijk deel van het eens zoo beroemde vaderlandsche product. De bedrijven, waarvan we hier spreken, werken met uiterst goedkoope krachten. De kleine zyn ongeorganiseerd en betalen lage loonen, meestal ook aan jeugdige ar beidskrachten en ver beneden die van de gevestigde fabrieken. De groote hebben vrouwen en jeugdig personeel in dienst, die de loonuitgaven tot een minimum beper ken. Dit hebben de voornaamste werkge vers steeds kunnen tegenhouden, doch zij zullen noodgedwongen moeten overgaan tot ontslag en in dienst neming van goed koope krachten. Het collectieve arbeids contract is tegen Juli a.s. opgezegd, omdat men tegen de ongeorganiseerde minderheid niet opgewassen bleek. Verlangens. Wat moet er gedaan worden, om in de ze industrie een débacle te voorkomen? Op het oogenblik voltrekt zich in de schoen industrie een proces van „uitzoeken", dat de sterksten alleen (en dat beteekent niet de besten, wegens de reeds gesignaleerde tendenzen naar prijsverlaging) doet over blijven. Dit is niet in het belang van de Nederlandsche industrie, noch in dat van de werknemers, wier loonen tot het uiter ste worden verlaagd, of die geheel op straat komen te staan. Men vraagt nu in de Langestraat aller lei maatregelen, die aan dit ontbindings proces een einde moeten komen. In de eer ste plaats wil men vestigingseischen voor de industrie, waaromtrent nu een wetsont werp in de maak is. Men meent echter, dat dit zal blijken te laat te komen, tenzy er krasse maatregelen worden genomen. Steeds dringender wordt de eisch tot verbindend verklaring van collectieve arbeidscontracten. Wanneer de over- groote meerderheid van werkgevers en werknemers de ongeorganiseerden zou kunnen dwingen gelijke arbeids voorwaarden in te voeren, zou de on derlinge concurrentie minder desas treus zijn. De regeering verzet zich daar echter tegen met de argumentatie, dat de aanpassing daardoor in het al gemeen wordt tegengewerkt. Men is in de schoenindustrie slecht te spreken over de regeering, omdat ze naar het °ordeel der betrokkenen te weinig doet stellfnp1 te verhinderen. De tegen- bouwende nCn v?6" gesteunden land- dustrie kan meneer ""alle ?V6rgelaten" in" ren bezingen. Als er gaarden hoo- komen (een panacee die" ^Valuatle kan kringen hartstochtelijk aanpas?) iaa^T regeering dan tenminste exportpremitl d® ven, om de binnenlandsche ma?kt te f vrijden van de producten, die door de vroe" ger exporteerende industrie worden ge. maakt. Zoo zou er althans naar de meening van vele althans iets worden gedaan, om verlichting te brengen. Het wachten is nu op Den Haag, dat op al deze verlangens uitsluitsel moet ge ven DE KRANT ALS PERSOONLIJKHEID. De ontwikkeling van de krant. In een gisteravond gehouden bijeen komst van de maatschappij der Nederland sche letterkunde is voorlezing gedaan van een rede van den heer A. J. Lievegoed (die verhinderd was) over „De ontwikke ling van de krant als persoonlijkheid". Hoewel men in de krant, gebonden als zij is aan den dag, niet licht eeuwigheids waarden zal verwachten begon spreker zoo valt het niet te weerspreken, dat zy, als ontvangster, verwerkster en door geefster van geestelyke waarden, orga nisch met het leven is verbonden. De Amerikaansche historicus Salmon kent haar een eigen zelfstandige persoonlyk- heid toe, onderscheiden van de persoon lykheid der redactie, een eigen, zelfstan dige persoonlykheid, welke spreker alge meen, bewust en onbewust, erkend ziet onder meer in het door de spraakmakende gemeente geven van bynamen aan kran ten. Spreker behandenlde nu den groei dezer persoonlykheid. De krant is in den loop der tyden ge worden van een chaos tot een organisme, beheerscht door geestelyke, economische en technische krachten. Het is de drang naar burgerlyke vry- heid geweest, die in alle landen het gees telyke groeiproces vpn de krant heeft ge stimuleerd. Spreker gaf hiervan verschillende voor beelden en ging uitvoerig na, hoe de na tionale persoonlykheid zich uitdrukt in de krant, ij wees ook op het gevaar der aan tasting van de journalistieke persoonlyk heid door commèrcialiseering van de dag bladonderneming. Tenslotte zeide spreker, dat de redactie niet alleen werkt aan de krant. Vroegere krachten blyven er aan meewerken, maar ook de lezers zeiven. In de krant ontmoe ten elkaar verleden en heden, redactie en lezersgemeente. Dit in spanning en emo tie dagelyks opnieuw tot stand gekomen compositum van gedachten, gevoelens, ver langens, vermaningen, vertoogen, verkrijgt voor ons in zyn continuiteit en voortdu rende vernieuwing, kracht en gedaante van een eigen persoonlykheid. DOODELIJKE VAL. In scheepsruim. Op het Grieksche stoomschip „Patale- mos" dat aan de Nederlandsche Dakmaat- schappy te Amsterdam ligt, is gistermid dag een 5-jarige man in een ruim geval len. Tydens zyn vervoer naar het binnen gasthuis is de man overleden. DE MUIS IN DE GEVANGENIS. Kameraad van een Osschen mis dadiger. Men schrijft aan de N. R. C.: In een cel van de Bossche strafgevange nis zit sedert eenigen tyd een der beruch te leden van het Osschen misdadigersgil- de, A. H., uit Eindhoven, bygenaamd de Saai. Kort geleden heeft hy in de stilte zyner gevangenschap een metgezel gekregen. Een muisje is op een onverwacht oogenblik binnen geslopen en aan dat beestje heeft de steenharde kerel van weleer nu zyn liefde en toewyding verpand. Het beestje eet de broodkruimeltjes uit zyn hand en geeft hem wat speelsche afleiding in zyn wrokkend bestaan. Het is of hy er een an der mensch door wordt. Nu doet zich echter de moeilykheid voor, dat de Saai a.s. Maandag wegens een moord te Hoensbroek voor de rechtbank te Maastricht moet terecht staan en dan wordt hy waarschynlyk „overgeplaatst" naar Leeuwarden. Moet men hem nu van zyn troost en ontspanning berooven? De gevangenisdirectie heeft besloten van neen. Hy mocht de toezegging ontvan gen, dat als hy zich voortdurend goed ge draagt het muisje de reis mede naar Fries land s hoofdstad zal mogen ondernemen. DE TERUGLEVERING VAN ONDERMELK. Naar wordt medegedeeld, zal met in gang van 10 Mei de regeling, ingevolge welke de teruglevering van ondermelk door zuivelfabrieken aan veehouders ver plicht is gesteld, in verband met de in middels opgetreden wyziging in de prijs- verhoudingen van dit artikel voorloopig worden opgeschorst. Zulks houdt in, dat de productie van kaas of melkproducten voorshands even min aan eenig beperkend voorschrift zal zyn verbonden. !P-toamciaal Tlieums Staatspensionneering. Donderdagavond vergaderde de afd. van den Bond van Staatspensionneering onder voorzitterschap van den heer J. de Groot. Uit het door den secretaris uitge brachte jaarverslag vermelden wy dat de afdeeling 229 leden telt. De rekening van den penningmeester was in ontvangsten 170.75, in uitgaven 145.51, alzoo met een batig saldo van 25.24. De heer J. Koster bracht namens de financieele commissie verslag uit en verklaarde de rekening accoord te hebben bevonden. De heer B. Plugboer, periodiek aftre dend, werd by acclamatie herkozen. De vaststelling van de winterpropaganda werd in handen gesteld van het bestuur. Tot afgevaardigde naar de op 2 Juni te msterdam te houden algemeene jaarver- Groot 6 Werd benoemd de heer J- de De heer D. A. Bouwmeester, alhier, was zoo vriendelyk mij de volgende waarn*! mingen mede te deelen. In een zyner vorige woonplaatsen grens de aan zyn woning e»i garage, waarin een Boerenzwaluw haar nest had gemaakt en op het tijdstip der waarneming jongen had. Als regel werd de garage niet vóór het invallen der duisternis gesloten. On een keer echter sloot men haar vroeger dan gewoonlyk. Op dien dag nu keerde een zoon van den heer B., zooals dagelyks het geval was, 's avonds even vóór negen uur van het ongeveer op 200 M. gelegen sta tion huiswaarts. Het trof hem, dat van het oogenblik af, dat hy uit den trein was ge stapt, een Boerenzwaluw hem steeds om het hoofd vloog en dit ook, by de ouder lyke woning gekomen, bleef doen. Waarl nemer deelde daarop zyn ervaring aan de huisgenooten mede; men kwam op de gedachte, dat de garagedeur wellicht dicht kon zyn, wat dan ook, zooals boven ge zegd, het geval was; ze werd geopend en de zwaluw verdween in de garage. Nu herhaalde het zich een keer, dat men de bewuste deur te vroeg sloot. Het was dien dag mooi zomerweer; buiten- en bin nendeuren van het woonhuis stonden open. Terwyl het gezin aan tafel zat waar nemer was toen reeds thuis kwam een Boerenzwaluw binnenvliegen. Al spoedig vermoedde men, dat de garagedeur weer te vroeg gesloten was; toen waarnemer op onderzoek ging, werd hy onmiddeliyk door de zwaluw, die onafgebroken in de kamer om de hoofden der aanwezigen was blyven rondvliegen, gevolgd en vloog zy al sjilpende .de geopende garage binnen.' De bekende dieren-psycholoog, de heer A. F. J. Portielje, Hoofdinspecteur der levende have in „Artis", wien ik boven staand mededeelde, was zoo vriendelyk my op myn verzoek zijn opvatting aan gaande het onderwerpelyke geval te mel den, waarvan de kern aldus luidt: „Het interessante geval met de Boeren zwaluw zal, indien men het verloop van het gedrag inderdaad juist heeft weerge geven, en onwillekeurig de wensch niet vader van de gedachte is geweest als volgt geduid kunnen worden: De Zwaluw zal zich by het visueele beeld van het nest-territorium de daar dagelyks geziene personen op den duur hebben kunnen in prenten en het opengaan of gesloten wor den van de garage-deur associeeren met de daarby gelyktydig optredende perso nen. Wanneer nu haar ouderlyk, verzor gend instinct haar drijft naar het nest, en de toegang versperd is, zal wellicht de vogel, de belemmering ontwarende, by het visueele beeld van de garage-deur den daarmee geassocieerden man missende, deze laatste zyn gaan zoeken." Arnhem, Mei 1936. A. A. VAN PET LECHNER. Voor ondergeteekende waren deze zelfde overwegingen aanleiding waarne mer aangaande een en ander met nadruk te ondervragen; hy verzekerde my in zyn mededeeling van het waargenomene noch iets daaraan toegevoegd, noch daarover verzwegen te hebben. v. P. L. Behandeling van den beschryvings- brief. Aangaande het voorstel Utrecht om alle pensioenen af te schaffen en een nieuw pensioenfonds te stichten voor alle 65-ja- rigen, werd besloten een afwachtende houding aan te nemen, aangezien dit voorstel afwykt van den grondslag van den bond. Het voorstel van de gecombineerde federaties in Noord-Holland, hetwelk be oogt contact te zoeken met Middenstand-, Boeren- en Tuindersorganisaties, wera door den voorzitter warm verdedigd. Z. i. kan alleen Staatspensioen komen wanneer er door allen die het noodig hebben en dat zyn in deze tydsomstandighden ver reweg de meeste 65-jarigen een krac - tige actie wordt gevoerd; de voorstel e van de afdeeling Purmerend, betreffer» kalender en rywielvlaggetjes achtte voorzitter van geen belang. Ook het voorstel Drachten, dat copi wenscht van lange redevoeringen, ac spr. onnoodig. Alleen van onder op, d belanghebbenden zelf, kan het Staatspe - sioen worden geëischt. Met de vePcie" gen is hiermede rekening te hou Thans wordt steun verleend aan wers.- loozen, land- en tuinbouw, visschery, en. Spr. achtte dit noodig, maar vond meer dan erg, ja onchristelyk om hen in de samenleving zyn vergrijsde uit sluiten. Een krachtig applaus was het De y dat de vergadering geheel met den voo - zitter meeging. De heer Plugboer bedankte by de rond vraag voor het in hem gestelde v®f wen en den voorzitter voor de harteiy woorden tot hem gericht. Autotocht ouden van dagen. Vrijdagavond vergaderde het comité voor ouden van dagen Broek op Langen y Zuidscharwoude in het café van den J. de Boer, onder leiding van den neer Kramer. By de besprekingen werd o.m. besloten weer een autotocht te organiseeren eri w verkrijging van middelen een ron g door de beide dorpen te doen met bussen. Van de giften zal het afhangen waar tocht dit jaar naar toe zal gaan. De heer T. Zym te Zuidscharwoude wera toegevoegd als comité-lid. Aspergesmarkt De prijzen per 100 bos waren Vrijdag als volgt: Dik Wit 24—36. Dik Blauw 17—28. Dun Wit 1221. Dun Blauw 1017; Aan de gecombineerde groenten- en fruitmarkt B. E. T. werden Vrydag door den Warmoezenier L. Docter Rz. te Noord dorp de eerste Wyker peulen aangevoerd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6