Alkmaarsche Courant. Amstecdamsche Jieucs ÜMQezoMxLen Stukken JCeek S. School &attd: en J-uUt&ouw jBiicgediike Stand Gemeenteraden hoorn bovenkarspel west-friesland. langendijk egmond aan zee nederlandsche zuivelcentrale. Moor kleine tuinen. Pittige rijstgerechten. TEXEL Stukken Onland. sta atsleen1ngen. cultuur maatsch. scheepvaarten. tabakken. amer. spoorwegen. IV. Marktbönd. Alhier is opgericht een Hoornsche marktbönd onder den naam „Hoornsch be lang". Het bestuur bestaat uit de heeren K. Molenaar, A. v. Duimen en Polak. Uitbetaling. De Bloembollenveilingsvereeniging Westfriesland" is begonnen aan de leve ranciers 90 der vordering als eerste be taling uit te keeren. - Bloeitijd. De stand der vruchtboomen is hier over het algemeen niet zoo rooskleurig. Vooral sommige perensoorten bloeien heel matig De pruimenboomen hebben tijdens den bloeitijd door de gure winden veel geleden. Bestrijding van kooldieven. In een vergadering van verschillende tuindersorganisaties is besloten tot geza menlijke intensieve bestrijding van de kooldieven, die in dit tuinbouwdistrict groote schade aanrichten. Uitvoering „Volksonderwijs". Door de leerlingen van den handwerk- cursus, uitgaande van de afd. Volksonder wijs, werd Woensdagavond in het Oud- Katholiek Vereenigingsgebouw de kinder operette „Hans en Grietje" opgevoerd. De zaal was nagenoeg gevuld met ge- noodigden, de ouders der kinderen en leden van Volksonderwijs. De opvoering was een waar succes. De aankleeding van het tooneel, de wijze van spelen en de uitspraak waren uitstekend. Zeer goed spel werd geleverd door Hans (Aafje Prins) en Grietje (Koba Blok) en de heks (Neeltje Zwart). De bedrijven volgden elkaar snel op. Dat de aanwezi gen het gegevene op hoogen prijs stelden bleek wel uit het hartelijk applaus na elk bedrijf. De heer J. G. Bosschaart, de voorzitter der afdeeling, die een kort openings- en slotwoord sprak, dankte de medewerken den voor hun uitstekend spel. Naast de kinderen, die dezen avond zoo goed hun best hebben gedaan, mogen wij zeker hulde brengen aan mej. Jansen en den heer Bosschaart, onder wier beproefde leiding deze operette werd ingestudeerd en opgevoerd. Na afloop werd de verloting gehouden Tijdens de pauze werd bekend gemaakt wie de prijswinnaars van de verkeers- puzzle waren, n.1. P. v. d. Pol en P. Wij- ker Azn. ging in de prijsverhoudingen van dit artl kei voorloopig worden opgeschort. Zulks houdt in dat de productie van kaas, of melkproducten voorshands even min aan eenig beperkend voorschrift zal zijn gebonden. Week van 10 Mei tot en met 16 Mei 1936 consumptiemelk regeeringscontract, taxege deelte 5 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeeringsminimum- prijs 3.6 cent, afdracht bij levering consumptie van andere dan taxemelk 3 1/3 cent. U dacht Immers, dat u nog best vóór die andere auto het kruispunt kon passeerenl - Maar langs den weg moet u dat niet „den ken u moet 't zeker wetenl WAAR NOG KLEEREN TE VINDEN ZIJN. Ondergeteekende verzoekt een plaatsje in Uw veelgelezen blad. Het Kleeding- en Dekkingcomité vraagt om de kasten en zolders nog eens na te zien of er nog wat op te ruimen is, in hoofdzaak pakken van heeren en dames. Ondergeteekende heeft met een heer uit Westerlicht zitten praten. Toevallig liep het gesprek over kleeren en meubels die daar op de zolders liggen van jaar op jaar, omdat de familie van overledenen ze niet komen weghalen. Naar mijn mee- ning kunnen die kleeren na een ligtijd van één jaar en 6 weken wel weg gehaald laten worden voor de goede zaak van het comité. Met dank voor de opname. F. O. (Inzender beschikt wel een beetje ge makkelijk over andermans eigendom. Het is de eerste vraag of de directie de vrye beschikking over dit goed heeft en de tweede of zij, wanneer dit wel zoo is, bereid is het Kleeding- en Dekkingcomité te steunen. Red. Alkm. Crt.). PREDIKBEURTEN. Ev. Luth. kerk, 10 uur, ds. Keuning van Woerden. (Extra collecte voor de verbete ring van de predikantstractementen). DE TERUGLEVERING ONDERMELK. Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld, zal met ingang van 10 Mei de regeling, ingevolge welke de teruglevering van ondermelk door zuivelfabrieken aan veehouders verplichtend is gesteld, in ver- hand met de inmiddels opgetreden wijzi- Een mooi gazon is een belangrijk deel van den tuin. Een goed onderhouden gazon zal in den siertuin steeds aller aandacht trekken. De groene kleur vormt een mooien ondergrond of wel omlijsting van alle mogelijke bloem en bladkleuren waardoor deze voordeelig uitkomen. De groene kleur doet weldadig aan voor het oog in tegenstelling met tal van felle bloemkleuren die vaak hinderlijk zijn voor het oog. Door een groene omlijs ting wordt veel van hun scherpte wegge nomen. Allereerst moet het gazon goed ge lijk zijn. In de landschappelijken tuinaan leg mogen er zachte glooiingen zijn die naar de hoogere beplanting, die gewoonlijk uit houtgewassen bestaat, eenigszins op- loopen. Daardoor krijgt de tuin een na tuurlijk aanzien. In rechtlijnig aangelegde tuinen moet het gazon een effen vlak zijn, Om kleine oneffenheden weg te krijgen moet het gazon b.v. eenmaal in de 2 of 3 weken worden gerold. Maaien doen we mot een maaimachine om de 7 tot 10 dagen, al naar gelang den groei van het gras. Bij droog zonnig weer laten we het gemaaide gras even liggen tot het begint te verdor ren, we kunnen het dan gemakkelijker wegharken of vegen. Bij zeer droog en zonnig weer kunnen we het kort gemaaidi gras laten liggen om verbranden van de grasmat te voorkomen. Op hoog liggende gronden zal het dan ook vaak noodig zijn om te sproeien. We doen dat liefst de. avonds omdat het water dan niet zoo spoe dig verdampt. Bij het mesten van den tuin moet het gazon ook vooral niet worden vergeten. Daarvoor kunnen we zoowel rotten stalmest als kunstmest gebruiken. Om den geheelen zomer door een mooie groene kleur te behouden is het wenschelijk om de 4 a 6 weken per Are 2 K.G. Chilisalpe- ter uit te strooien. We strooien dit uit wan neer het gras droog is. Kale plekken in ga zons kunnen we herstellen door inzaaien De plekken maken we met een scherpe hark eerst goed los, waarna we het zaad goed verdeeld uitstrooien en inharken of onderstrooien. Als zaadmengsel gebruiken we steeds het meest passende voor onze grondsoort; voor alle grondsoorten zijn mengsels te krijgen. Nieuwe gazons kun nen ook door zaaien worden verkregen; we gebruiken daarvoor 1 K.G. zaad per Are. Het is nu een zeer geschikte tyd om gras te zaaien. Tot de onderhoudszorgen van een goed gazon behoort ook het regelmatig wegsteken van wortelkruiden als: paar densla, weegbree, madeliefje, boterbloem, e.a. We steken deze vooral diep weg. A. G. Wordt rijst, het voor de tropenbevolking onmisbare hoofd voedsel, bij ons eigenlijk wel naar waarde geschat? Ik geeft toe, dat wij den aardappel tot on ze beschikking hebben, en dat we dus min der bepaald zijn aangewezen op het product uit de tropen. Maarer zijn toch omstan digheden, waarin we over de hulp, die rijst ons kan geven, niet te gering moeten den ken! Als b.v. de tijd aanbreekt van de taaie, uitloopende oude aardappelen dan zal menige huisvrouw het een uitkomst vin den, dat ze bij het vleesch en de groente in plaats van die minderwaardige aardappelen, rijst kan kiezen: de moeilijkheid is alleen, aat rijst uit zichzelf het pittige mist, dat den aardappel eigen is en dat een rijstge recht dus al spoedig „flauw" wordt gevon den. Konden we dat euvel verhelpen, dan zou het pleit van de rijst wel gewonnen zijn. Welnu, we kunnen aan de ryst de ge- wenschte pittigheid aanbrengen: we hebben ze daarvoor eenvoudig te koken met wat bouillon in plaats van met water; en dat we bouillon op een heel eenvoudige wijze al tijd tot onze beschikking kunnen hebben, dat weet iedereen, die als trouwe hulp in de provisiekast steeds een busje Maggi's Bouil lonblokjes heeft staan. Willen we verder nog gebruik maken van andere hulpmiddelen in den vorm van kruiderijen en specerijen b.v. dan kun nen we dat doen: noodig is het echter vol strekt niet. Wel moeten we in ieder geval ons stipt houden aan de voorschriften, die in de vol gende recepten worden gegeven: mooie droog-korrelige rijst, geurig en pittig, berei den we alleen als we er de noodige aandacht aan geven. Rijst op Fransche wijze (4 personen): 400 gr. (4 ons) rijst, 50 gr. ons) boter, 8 d.L. water met 3 Maggi's Bouillonblokjes, snuifje peper en nootmuskaat. Wasch de rijst ecnige malen in ruim wa ter, tot het water volkomen helder is. Laat de boter in de pan smelten (op een zacht vuur), meng er de rijst met de kruiden door en roer die een paar minuten in de boter rond tot de rijstkorrels alle ermee in aanraking zijn geweest. Los de Maggi's Bouillonblokjes op in het kokende waer, giet den bouillon over de rijst, dek de pan dicht en laat op een zacht vuur de rijst gaar en droog worden (onge veer 20 minuten). Special bij gehakt, bij gestoofde lapjes en bij biefstuk is de op deze wijze toebereide rijst heel smakelijk. Turksch rijstgerecht (4 personen): 400 gr. rijs, 80 gr. (4 afgestreken eet lepels) boter, 8 d.L. water met 3 Maggi's Bouillonblokjes, snuifje pe per, wat zout, 1 uitje. Hak of snijd het uitje zoo fijn mogelijk en laat het in ruim de helft van de hoeveel heid boter goudbruin fruiten. Schud er dan de gewasschen rijst door, de peper en een ietsje zout; roer de rijst gedurende een paar minuten in de pan rond, tot ze zich goed met de boter heeft gemengd. Los de bouillonblokjes op in het kokende water, giet den bouillon over de rijst, dek de pan dicht en laat de rijst zachtjes gaar worden (ongeveer 20 minuten). Roer er ten slotte vlug achter elkaar de in de kleine klontjes verdeelde overgehou den boter door. Gebruik de op deze wijze bereide rijst vooral bij visch, bij hardgekookte eieren, bij verschillende soorten klein vleesch en bij allerlei groenten. GIJ MOKT BEZUINIGEN Plaatst dan alléén De heer Vlaming deelde op een vraag hieromtrent mede, dat de werkloosheid hier thans grooter is dan het vorig jaar. Het aantal ingeschrevenen bedraagt heden 90 meer dan vorig jaar in denzelfden tijd. Dit grooter aantal is te zoeken in de totale werkloosheid in het visschersbedrijf op Texel. De rondvraag leverde niet veel bizon- ders op, waarna de vergadering werd ge sloten. uw in advertenties die krant, die wer- I kelijk gelezen wordt, j de krant, die in alle kringen op de tafel in de huiskamer ligt. Zoo'n krant is de Vrijdag vergaderde de raad. Ingekomen was een verzoek van de Te- xelsche restaurant- en caféhouders, om vrij stelling van de vermakelijkheidsbelasting voor radiomuziek in café's. De voorzitter deelde mede, dat door B. en W. een onderzoek was ingesteld en dat hier bij gebleken was, dat door deze heffing de caféhouders wel wat zwaar belast worden. Voorgesteld werd daarom vrijstelling van de belasting op radiomuziek te geven op alle dagen, behalve de Zaterdagen en Zon dagen. Dit voorste] werd zonder stemming aangenomen. De begrooting voor 1936 van het alge- meene weeshuis werd op voorstel van de commissie van onderzoek goedgekeurd, zoo als ze was aangeboden. Besloten werd aan den heer H. de Jong te verkoopen een perceel gemeentegrond ter grootte van plm. 289.50 M2., gelegen achter de woning van den heer J. Daalder aan de Koogerstraat, voor bouwterrein, voor den prijs van 579, d.i. ongeveer 2 per M2. Nadat de raad eenigen tijd in geheime vergadering was overgegaan, werd beslo ten, medewerking te verleenen voor het ver krijgen van een plaatsje en land, als be doeld in de L.A.-wet voor den landarbeider J. de Ridder te Zuid-Eierland. De gevraag de som bedraagt 2300. Goedkeuring werd gehecht aan een be sluit van de T.E.M., om het bedrag voor vast recht voor electriciteit te verlagen. Deze verlaging bedraagt voor de aangeslotenen, volgens het 3 cents tarief, ongeveer 15 pCt., en voor die volgens het 10 cents-tarief ge middeld ongeveer 25 pCt. De raad besloot, dat door de gemeente als aandeelhoudster van de T.E.M. gestemd zal worden over het toekennen vair een hono rarium van 250 per jaar aan den heer A. G. D. Bruins, electr. ingen., als techn. comm. van de T.E.M. Aan den heer Th. Reuvers te de Cocks- dorp, die den autodienst den Burgde Cocksdorp onderhoudt, werd opnieuw voor den tijd van 2 jaren een subsidie verleend van 3500 per jaar. Het postvervoer hierbij inbegrepen. Dit bedrag wordt verminderd met de helft van de opbrengst van dezen dienst benevens 14 voor iedere week, dat deze dienst met de oude autobussen (die nog wel goedgekeurd zyn) wordt onderhou den. Deze laatste bepaling is gemaakt om dat van deze oude bussen niet meer behoeft te worden afgeschreven. Als laatste punt op de agenda stond: In voering steunregeling. Tot heden heeft men getracht het in deze gemeente buiten steun regeling te stellen, en de werkloozen steun te geven in den vorm van arbeid. De minis ter dringt echter zeer op het invoeren van een steunregeling aan, zoodat de gemeente hier ten slotte wel toe heeft moeten over gaan. TEXEL (April). G e b oren: Jansje Johanna, d. v. Jan Gerrit Dekker en Trijntje Hovenier. Dirk Anne, z. v. Kasse Zegel en Niesje Krij- rien. Catharina Maria Pieternella, d. v. Jacob Buis en Jansje Dekker. Jacob, z. v. Roelof Berkenbosch en Frouwkje Bijlsma Harmen, z. v. Johanhes Anthonius Ap példoorn en Maria Clasina van den Hoorn. Maria Adriana, d. v. Regnerus Johannes Timmer en Guurje Bakker. Hendricus Maarten, z. v. Jan Brouwer en Neeltje van der Vis. Adrianus, z. v. Hendrik Boo- gaart en Engelberta Elisabeth Haakman. Mattheus HendricuS, z. v. Jan Schraag en Catharina Smit. Ondertrouwd: Teunis Buis en Anna Cadova. Teunis Pongers en Maria Josepha Freericks. Cornelis van Groenin gen en Aafje Vlaming. Dirk Zuidewind en Maria Wilhelmina van Bovene. Hen- drikus Cornelis van Montfoort en Martha Margaretha Susanna Rab. Dirk Eelm'an en Anna Catharina v. d. Vliet. Jacob Dyt en Vroukje Tromp. Jan Dogger en Cornelia Boon. Getro uwd: Cornelis Roeper en Trijntje Dros. Jacobus Kalf en Pietertje Lok. Cornelis van Groeningen en Aafje Vlaming. Overleden: Aris Eelman, 84 jaar. Cornelis Jan Kalis, 61 jaar geh. m. Trijntje Knaap. Cornelis Kuiter, 31 jaar, geh. m. Leentje Kalf. Cornelis Schoenmaker, 76 jaar, wedn. v. Jantje Huisman. Poulus Mozes, 13 maanden. HARENKARSPEL (April). Geboren; Petrus Gerat dus, zoon van Jchi nnes Petrus Bakker en Maria Jansen. Martinus Wilhelmus, zoon van Matthias Blankendaal en Christina Cornelia de Wit. Catharina Maria, dochter van Adrianus Kruijer en Guurtje Maria Boon. Cor nelia, dochter van Cornelis Havik en C-a- tootje Bergen. Elisabeth, dochter van Simon Groen eh Elisabeth Catharina Groen. Maria Eleonora, dochter van Charles Gijsbert Marie Immens en Maria Johanna Verschuren. Cornelia, dochter van Theodorus Broeren en Catharina Mar garetha Laan. Ondertrouwd Aldert Mulder en Aaltje Stoop. Petrus Johannes Baars en Immerenciana Koenis. Simon Kruijer en Maria Anna Karsten. Johannes Blankendaal en Lucia Dorothea Mooij. Theodorus Johannes Droog en Cornelia Bruin. Andreas Petrus Groen en Maria Zut. Gehuwd: Simon Kruijer en Maria Anna Karsten. Aldert Mulder en Aaltje Stoop. Overleden Johannes Hoogeboom, 41 jaren, weduwnaar van Guurtje Schoen. Het slechtste land heeft vaak de mooiste natuur. Vogelleven langs den dijk. Het klinkt paradoxaal en het is ook in derdaad wat sterk gezegd, maar toch is het in menig opzicht juist: de natuur ontplooit zich vaak het allermooist en rykst op die terreinen, die als stukken onland voor de cultuur weinig of geen waarde hebben. Wie trekt over de Veluwe, wie spoort door het Naardermeer tusschen Amsterdam en Bus- sum, wie zwerft door de Brabantsche peel, wie de resten van de Drentsche heide of van het Overijselsche veen bezoekt, wie den afsluitdijk over is of overgaat en tusschen Zurich en Harlingen langs de dijkvaart rijdt en over het water de stukjes slecht land aan de oevers ziet liggen, die zal daar overal en op zoo vele andere plaatsen in ons dichtbe volkte, maar ook aan deze gebieden toch nog gelukkig zoo rijke vaderland, een oor spronkelijke natuur vinden, die deze wat hun opbrengst betreft goeddeels vrijwel waardelooze gebieden toch maakt tot be langrijke en eerbiedwaardige deelen van den Nederlandschen bodem. Ik fiets graag langs het mooie nieuwe tegelpad, dat van Harlingen naar den af sluitdijk voert. Op den grooten weg, waar mee dit fietspad parallel loopt, jaagt en raast het snelverkeer FrieslandHolland voorbij. Het vergezicht over de Waddenzee is afgesloten door den hoogen, hier wel zeer hoogen dijk, die Friesland's welige landen tegen het watergeweld beschermt. Aan de andere zijde gaat de blik onbelemmerd over wijde, wijde verten. Maar die blik, on willekeurig steeds naar die eene zijde ge wend, dwaalt niet alleen over die grootsche vergezichten, maar wordt ook geboeid door wat daar dichtbij, vlak over het water van de breede vaart is te zien. Daar liggen meest smalle reepen en kleine eilandjes van slecht land, waar niet veel anders dan wat riet en zeggen groeit, maar waar zich een interessant vogelleven ontplooit. De vogels houden van dit land, prefereeren het boven het in cultuur gebrachte. Hier buitelt de kievit, hier klinkt het lied van den leeu werik op over de velden. Hier staan de tureluurs zenuwachtig op een hekpaal te wippen en te roepen, hier vertoonen zfèh ook de mooie bonte scholeksters met veel rustiger allures. De gruttoroep is er te hoo- ren en meerkoet en waterhoentje waar las ik toch, dat die nooit bij elkaar in de buurt wonen willen? leven en nestelen hier. Het prachtige ranke vischdiefje staat boven het water of rust op een fuikstok en wie het treft, kan hier de kemphaantjes zien by een van hun tournooien. Het drukke autoverkeer vliegt en jaagt voorbij, het heeft geen tyd en geen lust om by dit kostelijk natuurleven stil te staan, het vangt hoogstens even een glimp op van het vrije, verre land, van een zware mas sieve hoeve in de velden. Maar dit, dit levendige en intieme vogelleven, dat ont vouwt zich slechts voor den rustigen be schouwer, die er even wat tijd en wat aan dacht voor over heeft. Door of vlak langs deze stukken onland is de spoorweg ontworpen, die van Gronin gen en Leeuwarden over Harlingen en den afsluitdijk naar Amsterdam zou voeren, die spoorweg, waarvan de toekomstige aanleg Ziet gij muggen, lang van poot, Aarzelt niet, maar slaat ze dood. van Zaterdag 9 Mei 1936. OPGAVE VAN NOORDHOLL A NOSCM LAN DBOUWCREDIET N. V. (Ontvangen per draadlooze telefoon). Koers van heden te 4 Nedefl, 1934 4 Ned -Indië 1934 5X Duitschland 1930 Idem met verklaring bank-instell1ngen. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert. v. 250 Koloniale Bank Vorige koers 98% 95% 18% 19% 119 122% 49 Ned. Ind Handelsbank. 110% Rotterd. Bank industr. ond. binnenl. Alg Kunstzijde Unie 106% pl.m. 10.30 98% 95% 13 20% 49 110% pl.m. 10.45 98jr%6 18 pl.m. 11.00 pl.m. 11.15 17% 19% Berkels Patent 40 23% 23% 23 23% 23% W% 210 184% Ul% Calvé Delft Cert, Nedefl. Ford Philips Gloeil Gem Bezit Unilever INDUSTR. OND. BUITENL Am, Smelting 43lft/la Anaconda 1918/16 Bethleh Steel2j% Cities Service 'ls/i6 Kenneeotl Copper 21%6 Steei comm, 3:n/lC U, S Leatber 4 H. V. A Java Cultuur Ned. Ind Suiker Unie Vorstenlanden Dito actions mijnbouw. Alg Explor, Mij. Redjang Lebong petroleum. Dordtscbe Petr. Kon. Petr. Per lak 220% 120 1041/, 23 1310 60 211 182%-3 m%-i 44% 0 26% 21% 33% 222% 117 104 23 Hl* 28J I8/i« 21%« 34s/ie -t 221.2 183 111.% 20%6-i 29 Vis 21%«-t 34% 185-5-4^ 111j-2* 21% 34% 15'% 200 233% 235% 80 Philips Oil 26% CL.„ 106/16 113% Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd, Rubber Deli Bat Hessa Rubber Oostkust Rubber661/, 89 e2T"j''j. 39% Sèrbadjadi59 Interc. Rubber17/. Kon, Ned Stoomboot Scheepvaart Unie Deli Batavia. 181 Oude Deli20/ Senembah Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw Cert Union Pacific gNoteering per 50 x) cx-coupon tExclaim. PROLONGATIE vorige koers 1% 44 19'%s 41% 17'y16 74 157 200 233% 256% 79 26 lOVis lf% 113% 66% 90 i9 1'%6 1% 44 181 206 197 8% 256-% 10% 114%.5 114% 2563-8* 10%« J 107/16 115-% 67-% 89 44%-5 207'/,-8 18%s°2 18V< 1% pCt Heden 2 pCt

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7