DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Dr. Belmonte terug uit Abessinië. ALKMAAR-DEN HELDER v.v. Algemeene staking in Griekenland. C.V. Autobusdienst „NOORD-HOLLAND No. 111 Maandag II Mei 1936 138e Jaargang „Wij moesten met de revolver in de hand de orde handhaven". „Blij, dat ik er uit ben". Gewijzigde dienstregeling, ingaande ZONDAG 10 MEI 1936, INKORTING RIJTIJD: Van ALKMAAR (Station) Te HELDER (Havenhoofd) Van ALKMAAR (Station): Te HELDER (Havenhoofd): Van HELDER (Havenhoofd) Te ALKMAAR (Station) Van HELDER (Havenhoofd) Te ALKMAAR (Station): Groot aantal dooden en eenige honderden gewonden Bloedig treffen. Azana benoemd tot Spaansch president. Minister Barcia één dag premier. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: T). N. ADEMA. Dr. Belmonte, de Amsterdamsche chi rurg, die deel heeft uitgemaakt ,v3n de Nederlandsche ambulance in Ethiopië, is hedenochtend met den nachttrein uit Parijs in ons land teruggekeerd. Dr. Belmonte heeft op eigen gelegenheid de terugreis gemaakt. Hij was eenige da gen voor de anderen in Djibouti en moest toen eenige dagen op een boot wachten. Dien tijd heeft hij benut om een uitstapje in Egypte te maken en vervolgens is hij met een Fransch schip naar Marseille gereisd. Daar is hij gisterochtend van boord ge gaan en via Parijs naar Amsterdam ge reisd. Een redacteur van het Algemeen Neder- landsch Persbureau heeft in den trein met dr. Belmonte een gesprek gehad over zijn lotgevallen in Ethiopië. „Ik ben blij, dat ik er uit ben", waren de eerste woorden van dr. Belmonte. „Het was op het kantje af en een waar wonder is het, dat alles voor ons nog zoo goed is afgeloopen. Wat wij hebben moeten verduren, is niet in enkele woorden te zeg gen. Het was eigenlijk een groot avontuur. Een avontuur met vele tragische en ellendi ge kanten, maar toch een avontuur, dat ik niet gaarne gemist zou hebben". Dr. Belmonte gaf vervolgens een vrij uit voerig relaas van de lotgevallen der Neder landsche ambulance in den laatsten tijd. Onze lezers zullen verschillende feiten reeds weten uit de rapporten van dr. Winckel en uit de nieuwsberichten. Nog niet bekend is echter, hoe de ambu lance het laatste gedeelte van den weg tus- schen Dessie en Addis Abeba heeft moeten afleggen. Op ongeveer 100 K.M. ten noorden van Addis Abeba moest een gedeelte van de ambulance achterblijven. Er zou echter spoedig hulp komen uit Ad dis Abeba, doch juist in dien tijd brak de opstand uit en barstte een ware hel los. Achter het eerste gedeelte der te rugtrekkende ambulance werden alle wegen vernield en opgeblazen door het muitende Abessinische leger en een aantal van onze menschen zaten daar achter. Toen ben ik, zoo vervolgde dr. Belmonte, naar een der hoogste regeeringspersonen in Addis Abeba gegaan en deze heeft toen maatregelen getroffen, dat de achtergeble ven leden onzer ambulance langs een klein en onbekend weggetje zijn geleid, om het terrein, waar de opstand woedde, heen, en op deze manier zijn wij veilig in Addis Abe ba aangekomen. Deze tocht duurde twee dagen. Aan den dood ontsnapt! Wij moesten weg uit Dessie. Men zal zich in Holland wel eens afgevraagd hebben, waarom het Roode Kruis niet rustig in Des sie is gebleven en zijn diensten aan de Ita lianen heeft aangeboden. Dit was echter onmogelijk. Op het allerlaatste oogenblik zijn Wij uit Dessie weggegaan. Waren wij eenige uren langer gebleven, dan zou de geheele ambulance uitgemoord zijn door de muitende Abessiniërs. Niemand was er dan levend afgekomen. De kogels floten om onze ooren en zelf heb ik mijn leven aan een toeval te danken. Door een kogelregen naar ons kamp. Onze laatste avond in Dessie is de meest dramatische in mijn leven geweest. Ik was in het Amerikaansche hospitaal, een half uur van het onze verwijderd. Ook daar was men bezig het ambulancewerk te liquideeren om zich terug te trekken. De auto, waarmede men zou vertrekken, had echter niet voldoende benzine meer. Ik bood onmiddellijk aan benzine uit ons kamp te geven. Van mijn kant had ik dan het voor deel, dat de auto mij tegelijk naar ons basis- hospitaal zou brengen. De duisternis was gevallen en het rooven en plunderen der Abessinische muiters was in vollen gang. De inlandsche chauffeur durfde niet naar het Nederlandsche hospitaal te rijden. Wij hebben hem toen uit de auto verwijderd en een Europeaan heeft zijn plaats ingenomen. Ik zat naast den chauf feur met mijn revolver in de hand. Op de vrachtauto hadden wij een ma chinegeweer opgesteld en op deze wijze zijn wü door een regen van kogels naar ons kamp gereden. Dat niemand onzer gewond of gedood is, begrijp ik nog niet. De tocht zelf was ellepdig. Er heefsch- te een paniek. Overal zagen wij vech tende en moordende Abessiniërs, men schen die zich in wanhoop voor de auto's wierpen, die in ravijnen spron gen. Het was of alle booze machten der hel in dit land losgebarsten waren. Misleidende mededeelingen. De kroonprins heeft ons goed behandeld. Hij heeft mij een dag tevoren gewaar schuwd en gezegd, dat het niet goed zou afloopen en dat het beter was heen te gaan. Maar de mededeeling van zijn secre taris misleidde ons in de hoogste mate. Enkele minuten voor bovenbedoeld ge sprek met den kroonprins verzekerde zijn secretaris ons n.1., dat er niets aan de hand was, en eenige uren na bovenbedoelde kroonprinselijke waarschuwing werd door de Abessinische regeering medegedeeld, dat er geen gevaar dreigde. De misleiding, waaraan wij blootgestaan hebben van de zijde van de hoogste regee ringspersonen is een bron van veel ergernis en veel ellende geweest. Een laf en leugenachtig volk. Maar wat wil men, zoo vervolgde dr. Bel monte, de Abessiniërs zijn in den grond een lafhartig en leugenachtig volk. Ze zijn ka rakterloos en hebben geen gevoel voor orde en tucht; daarbij is met enkele hooge uit zonderingen na een ieder analphabeet, en van een verbluffende onkunde tegenover technische zaken. Onze muildieren kwijt. De kroonprins zeide mij persoonlijk, dat wij uit Dessie weg moesten, maar tegelijker tijd requireerde hij al onze muildieren. Toen ik hem daarop wees, beweerde hij dat zulks onmogelijk was, maar de muildieren kregen wij niet terug. Hij kon er niet een missen. Zelfs inlandsche paters niet veilig, Niemand is daar te vertrouwen en zelfs de paters Lazaristen, die daar reeds 15 jaar in Dessie wonen, waren niet eens veilig. Deze mannen zijn daar gebleven. Zij spra ken de taal en er waren ook enkele priesters bij hen die tot de opstandige benden behoor den. Ook deze vertrouwden zij, doch erg ge rust waren zij niet. Mocht de nood aan den man komen, zoo vertelden zij ons, dan hebben wij onder de bevolking nog vele vertrouwde discipelen die ons wel zullen verbergen. Men leeft nog geheel in de Middel eeuwen. Het land leeft nog volkomen in de Mid deleeuwen, zoowel wat techniek en bestuur als wat hygiëne betreft. Een röntgen-appa- raat, een orthopeadische tafel, als de Neder landsche ambulance bezat was er in geheel Ethiopië niet. De communicatie is ongeloof lijk slecht. De watervoorziening is allertreu rigst. Als u bedenkt dat wij maanden lang onze tanden met thee hebben moeten poet sen omdat het water er niet was of niet te vertrouwen, dan zult u wel begrijpen hoe de toestand was. De vliegtuigen brachten paniek stemming. Ik heb het, de omstandigheden in aan merking genomen, vrij goed gehad. In het basishospitaal leefden wij heel behoorlijk, in tegenstelling met onze landgenooten, die verder waren getrokken. Alleen de vliegtui gen brachten de menschen in een paniek stemming. Den laatsten dag in Dessie moesten wij met de revolver in de hand de orde op de zaal handhaven. Later bleek, dat de Italianen onze ambu lance zeer goed konden onderscheiden en deze ook spaarden. Maar stel u voor, een operatie en dan een bombardementsvlieg tuig over de tent, op ongeveer 80 meter hoogte. Groote bewondering heb ik voor dr. Mel- ley en zijn overlijden heeft mij diep ge schokt. Voor ons heeft hij veel gedaan. Een tweede slachtoffer. Een even treurig ongeval is dr. Stadion overkomen, een vrouwelijke Amerikaansche missie-arts, die veel met ons gewerkt heeft. Tal van keeren is zij als operatie-zuster op getreden. In Addis Abeba is zij bij de plun dering door een verdwaalde kogel gedood. Een eere-saluut breng ik ook aan haar. Beiden zijn nog op het laatste oogenblik het slachtoffer van hun plicht geworden. Toestand voor land en volk nu niet tragisch. De journalist vroeg dr. Belmonte's mee ning nog over Abessinië en de toekomst van het land, nu het door de Italianen is over meesterd. „U moet niet denken, dat de Abessiniërs het zelf zoo tragisch opnemen. Waar zij het goed hebben, is hun vaderland en onder Europeesche leiding kan van het rijke land ii 7.10 7.45 8.45 9.45 10.45 12.45 13.45 8.45 8,35 9.55 10.55 12.10 13.55 *14.55 14.45 15.45 16.45 17.45 18.45 20.45 16.10 17.10 17.35 18.55 19.55 21.55 7.10 8.40 9.10 10.25 12.10 13.25 14.10 8.20 9.40 10.40 11.35 13.35 14.35 15.35 15.25 16.10 17.40 18.25 19.25 20.25 16.35 17.35 18.40 19.35 20.35 21.35 nog veel profijt getrokken worden. Een groot kapitaal is voor alles noodig om de mineralen uit den bodem te halen, maar daarnaast is er ook voor landbouw en vee teelt veel te bereiken. En dan niet te verge- ten: het tourisme. Ik ken geen land, dat zoo geschikt is voor sightseeing als Abessinië, dat voor de Europeanen van een geheel bij zondere en ongekende schoonheid is. Ook wetenschappelijk werk verricht. Ondanks alle misère hebben wij toch nog wetenschappelijk werk kunnen doen. In Abessinië is rheumatiek zeer verbreid en de opvatting is algemeen, dat dit een gevolg is van syphilis. Wij zijn echter op grond van de resul taten der therapie tot andere conclusies ge komen, welke wij te zijner tijd zullen uit werken. Alles verloren. Van de uitrusting onze ambulance, waar wij zoo trotsch op waren, is bijna niets gered, alleen de administratie en het portret, dat de prinses ons heeft geschonken. Wat er van het overige terecht zal komen, weten wij niet. Wij zullen echter maar niet op veel rekenen. Het ging er rauw toe, zoo besloot dr. Bel monte zijn relaas, maar ik had het toch niet willen missen. Dr. Belmonte te Roozendaal. Dr. Belmonte werd in Roozendaal door den heer B. W. de Kan ter namens het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis welkom geheeten. De heer de Kanter vroeg, of dr. Belmonte Vrijdagochtend de vergadering van het dagelij ksch bestuur van het Roode Kruis zou willen bijwonen. Dr. Belmonte zeide, er voor te zorgen aanwezig te zullen zijn, doch hij moest weer tijdig in Amsterdam zijn. „Om 1 uur heb ik spreekuur", voegde hij er ter verontschuldiging aan toe. „Neem maar eens een week vacantie" ad viseerde de heer de Kanter hem toen vader lijk. Opnieuw is Saloniki, een den centra van de Grieksche tabaksindustrie, het tooneel van ernstige stakersonlusten geweest, waarbij 15 personen gedood en 50 gewond werden. De staking der tabaksarbeiders is uitgegroeid tot een algemeene staking. De regeering heeft daarop den staat van beleg afgekon digd. Na groote vechtpartij met de politie was de toestand in den loop van den nacht steeds ernstiger geworden en toen kwamen de stakers in openlijk verzet. Zij maakten zich meester van een aantal kerken en be gonnen de klokken te luiden, waardoor de opwinding onder de bevolking nog toe nam. In een der wijken van de stad kwam het tot een waren veldslag tusschen stakers en politie. De arbeiders hadden barricaden op geworpen en werden geholpen door tram- en spoorwegpersoneel, dat ondanks het mo- bilisatiebesluit toch in staking was ge gaan. Pas tegen den middag slaagde de politie er in, den toestand meester te wor den. Onder de 15 personen, die bij het ge vecht gedood zijn, bevonden zich twee vrouwen. Ook in de havenwijk hebben zich ernsti ge ongeregeldheden voorgedaan. 's Middags slaagde de politie er met de hulp van troepen in, de orde te herstellen. Nadat de staat van belegd was afgekon digd, trokken sterke afdeelingen politie door de stad en gaven het bevel, de ven sters te sluiten, terwijl infanterie-troepen de wijken, waar de stakers wonen, afzet ten. Op verschilende punten der stad staan snelvuurkanonnen en mitrailleurs opge steld. Afdeelingen cavalerie en tanks pa trouilleeren door de straten. Het Atheensche blad „Vradyni" spreekt zelfs van 30 dooden en 200 gewonden bij de vechtpartijen. De gouverneur der stad verklaarde gister middag, dat hij met den minister-president overeengekomen was, de orde tot iederen prijs te zullen handhaven. De ernst van het gebeurde heeft te Athe ne diepen indruk gemaakt. De minister van Verkeer heeft medegedeeld, dat na de bekendmaking van het mobilisatiebesluit tal van stakers bij de spoorwegen het werk hervat hebben. Zondag scheen de stakingscrisis in Noord- Griekenland, die, zooals bekend, op 23 April is aangevangen, doordat de eischen der tabaksarbeiders in zake loonsverhoo- ging niet werden ingewilligd, in zooverre iets van zijn omvang te hebben verloren, dat de 24-urige sympathiestaking van het spoorwegpersoneel was afgeloopen, zoodat Metaxas, de Grieksche min.-president. de arbeiders van het bedrijf in kwestie, op weinige uitzonderingen na, aan den oproep tot algemeene mobilisatie gehoor gaven. Een ernstige complicatie heeft thans ech ter den toestand kritieker doen worden: naar aanleiding van de bloedige gebeurte nissen, die zich Zaterdag te Saloniki heb ben afgespeeld, is, nadat langdurige on derhandelingen waren mislukt, met ingang van Maandagmorgen 5 uur een staking af gekondigd voor alle werklieden in geheel Griekenland. Bij de ongeregeldheden, die zich gisteren hebben voorgedaan, zijn acht dooden en achttien gewonden gevallen. De dooden werden des avonds in alle stilte begraven, ten einde incidenten te vermijden. De sta kers laten n.1. geen gelegenheid voorbijgaan om een betooging te houden. Zoo hebben gistermorgen tienduizenden personen, waar van velen kransen en bloemen medebrach ten, op de Grieksch-Katholieke en Joodsche kerkhoven de symbolische begrafenis bijge woond van de slachtoffers der troebelen, en zich later in de binnenstad vereenigd, om een geweldige meeting te houden. De liberalen hebben Sophoulis verzocht een hoogen officier naar Saloniki te zenden ten einde een grondig onderzoek in te stel len naar de tragische gebeurtenissen en met groote gestrengheid tegen de schuldi gen op te treden. Zij verklaren, dat de poli tie het hoofd heeft verloren en tegen de on gewapende stakers onnoodig hard is opgetre den, en zij verlangen, dat de politiechef zal worden ontslagen en maatregelen zullen worden genomen tot steun voor de achter gebleven betrekkingen der slachtoffers. Den geheelen Zaterdagavond werden te Saloniki besprekingen gevoerd tusschen re geering en stakersafgevaardigden. Laatstge noemden handhaafden hun oorspronkelijke looneischen en verlangden bovendien het aftreden van den gouverneur en den prefect van politie te Saloniki, voorts strafmaat regelen tegen de politieagenten, schadeloos stelling van de slachtoffers der incidenten en in vrijheidsstelling der gearresteerde sta kers. Uit een door de regeering gepubliceerd communiqué blijkt echter, dat .de besprekin gen volledig schipbreuk hebben geleden. Den arbeiders wordt er in verweten, dat bij hun het behartigen van de belangen der ar beidersklasse niet op den voorgrond staat, doch dat zij hun zgn. martelaarschap willen uitbuiten. De regeering verklaarde zich be reid, een diepgaand onderzoek in te stellen en de gearresteerde tabaksarbeiders vrij te laten doch zeide zich niet te kunnen verbin den, alle gearresteerde stakers in vrijheid te stellen en genoodzaakt te zijn, het mobilisa tiedecreet voor de arbeiders van spoor en tram te handhaven. „Niettemin", aldus ver zekerde zij, „staan wij nog steeds met groote welwillendheid tegenover de arbeiders, doch deze zullen goed doen, zich niet door oproe rige elementen te laten medesleepen". Voorloopig zijn te Saloniki in totaal 20 dooden en 152 gewonden (waarvan 32 ern stig) gevallen. De regeering had uitgebreide maatregelen genomen om de orde te hand haven en zelfs verzekerd den toestand ge heel in handen te hebben. Vier torpedo jagers kwamen Zondag te Saloniki aan. De lichtvoorziening was verzekerd, terwijl eeni ge winkeliers hun deuren weer hadden dur ven openen. Ondanks alle maatregelen van regeeringswege was echter onder de arbei ders de grootste opwinding blijven heer- schen, zoodat de afkondiging der algemeene staking toch niet geheel onverwacht kwam. Men verneemt verder, dat de Grieksche premier, Metaxas, na de bekendmaking door de vakvereenigingen de betrokkenministers heeft bijeengeroepen voor een bespreking, waarin de tot handhaving van de orde te nemen maatregelen onder oogen werden gezien. Ook de prefect van politie te Athene nam aan deze bespreking deel Zondagavond heeft Metaxas een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide, dat Maandag alle bijeenkomsten in en buiten de stad zul len zijn verboden, terwijl bioscopen en schouwburgen speciale vergunningen zullen moeten hebben. Verder verklaarde de pre mier het te betreuren dat in een voor het land zoo moeilijken toestand een algemeene staking uitbrak en de werklieden de voor stellen hadden afgeslagen. Hij voegde er aan toe, dat de onderhandelingen' te moeilij ker waren, daar het hier geen werkelijke vertegenwoordigers der arbeiders betrof. Metaxas heeft de mobilisatie van alle spoorwegbeambten afgekondigd, zoodat deze noch aan de staking, noch aan de demon straties zullen kunnen deelnemen. Het vakverbond van Athene heeft Metaxas medegedeeld, dat de bakkers niet zullen sta ken. Een deel der taxi-chauffeurs te Athene zal dit voorbeeld volgen. Azana De Spaansche premier Manuel Azana is met 754 van de 864 stem men, die door de compromisarios de kiesmannen van den president en de Cortes te zamen werden uitge bracht, geroepen tot het president schap van de Spaansche republiek. De candidaten Lerroux, Caballero en Primo de Rivera behaalden ieder een stem, terwijl op Gonzalez Pena twee stemmen werden uitgebracht. Alle andere stemmen waren blanco. Azana heeft zijn benoeming aan vaard. Een korte zitting van den ministerraad werd gehouden, waarin de president ad interim Barrios den oudsten minister, den minister van Buitenlandsche Zaken Barcia met de vorming van een nieuw kabinet belastte, dat gelijk zal zijn aan het minis-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1