Olympische vóór-zwemwedstrijden in Haarlem. Willy den Ouden en Rie Mastenbroek winnen slechts met handslag respectie velijk van Tini Wagner en Nida Senff. Hans Haasmann als gast bij de schoonspringers. toekomst. cMooie witte tonelen,' IV R O L DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. met De Olympische Spelen te Berlijn. Op de tribune bij Alkmaar-K.V.V. Zwemmen. (Van onzen eigen verslaggever.) In het groote Sportfondsenbad te Haarlem zijn gisteravond nationale zwemwedstrijden gehouden door de Heemsteedsche zwem- en poloclub „H. P. C.", welke door de buitenge woon sterke deelname gezien mogen worden als voor-wedstrijden voor de a.s. Olympische spelen te Berlijn, Hier waren niet alleen vereer.igd zoo goed als alle Olympische deelnemers, doch ook het voltallige bestuur van den K.N.Z.B. (behalve Jan de Vries, die verhinderd was) en de trainers van de zwemmers en zwemsters. Als groote verrassing werd in den loop van den avond nog bekend ge> maakt, dat aan het nummer schoon- springen zou deelnemen de juist uit Soerabaja in Nederland aangekomen springer Hans Haasmann. Deze 20 jarige springer mag na den dood van Joop Stotijn als Neerland's beste springer genoemd worden, die dan ook in ieder geval uitgezonden zal worden naar Berlijn. Wat nu het programma zelf betreft, dit bestond uit een aantal nummers, waaraan de allerbeste zwemmers en zwemsters hun medewerking verleenden. Onder de officials merkten we o.m. op „Ma" Trie beis, mevr. Wijkhuyze, mevr. Braun, de heeren Dogger, Le Cointre en anderen. Niet minder dan 21 vereenigingen had den voor deze „Olympische" zwem wed strijden ingeschreven. Toen om 8 uur de eerste zwemmers aan den start gefloten werden, was het stampvol en stampvol in het Sportfonsen bad en er heerschte een allerprettigste zwemsfeer. Diverse sterren ontmoeten elkaar en hier en daar weerklonk een hartelijk gelach. Op de eere-tribune merkten we o.m. op burgemeester Maarschalk van Haarlem en de heer Karei Lotsy met zijn echtge- noote. Begonnen werd met een interessant nummer, n.L 4 X 100 M. vrij slag heeren Hiervoor hadden zich 5 ploegen opge geven en H.P.C. zou probeeren het be staande record te breken. Deze poging is echter mislukt, want een tijd van 4.16.4 sec. is toch altijd nog iets boven het Ne derlandsche record. Het zwemmen van Addi Sipkema en Mooi trok alom de aandacht en een luid applaus weerklonk, toen H.P.C. als eerste bij den finish aan tikte. Zian (Den Haag) was goede tweede in den tijd van 4. 19.2 sec. Het tweede nummer bracht in de 5e serie aan den start de dames Olsen, Tini Wagner, Willy den Ouden, Jopie Selbach en v. Voorst. Toen deze 5 zwemsters hun 100 M. trokken, was het muisstil in het bad en een ieder was in spanning naar 't verloop van deze race. Na de eerste baan (33 1/3) hadden Willy en Tini de 3 anderen reeds een meter of vier achter zich en tesamen namen ze een onberispelijk keerpunt. In de tweede baan lagen ze zij aan zij en het was te zien, dat Willy alles op alles zette om toch maarte winnen. Het gelukte haar iets sneller dan Tini door het tweede keerpunt te gaan en hierdoor verkreeg ze een minimalen voorsprong. En daar gin gen ze beiden in een formidabele spurt naar de finish. Het publiek loeide en moedigde de cracks luide aan, temeer toen Tini inliep en de rivalen wederom gelijk lagen. Met den moed der wanhoop trachtte Willy voor te komen, doch het lukte haar niet en eigenlijk met meer geluk dan wijsheid won ze met handslag. Dit is een reuze compliment voor Tini Wagner, die zich zoo kranig gedragen had en van wie verwacht mag worden, dat ze te eeni- ger tijd de wereldrecordhoudster 100 M. vrije slag zal slaan. Met spanning wach ten we op de dingen, die komen. Voor het volgende nummers 200 M. schoolslag dames waren slechts twee series en deze race was heel wat minder spannend dan het voorgaande. Bij het nummer 200 M. schoolslag heeren noemen we uit de eerste serie J. Frijdal (den Helder) die van gelijke kracht mag genoemd worden met onzen Alkm. school slagzwemmer Imhülsen Sr. Frydal's zwemmen maakte een gunstigen indruk en hij houdt' een belofte in voor de In de derde serie lagen o.m. Smits- huyzen, v. Duin en Korpershoek en tus- schèn deze drie spande het behoorlijk. Na 120 M. trok Smitshuyzen er tusschen uit en niet den goeden tijd van 2.55 4 sec. tikte hy aan. Toen volgde het nummer 100 M. rug slag (dames), waar in de laatste serie Rietje Mastenbroek, Nida Senff en Beppy Martin tegen elkaar zwommen. Meisje Martin kon het niet lang tegen Nida en Rietje bolwerken en bij de laatste baan ging het tusschen deze laatsten. Het heele Sportfondsenbad stond zoowat op zijn kop, toen ook de ze twee beroemde zwemsters zij aan zy lagen. Nida zwom een rustigen slag, soepel en met gemak, Rietje daarentegen spande zich enorm in en dank zij haar meerdere vaardigheid om een eind spurt af te sluiten, sloeg zy een hand slag eerder de eindstreep aan. Als men ziet, dat haar tijd 1.17.4 slecht 1/5 sec. verschilt met dien van Nida, dan is ook hier een groote verrassing te consta- teeren, nl. dat Rietje binnenkort haar superioriteit zal moeten afstaan aan Nida. De 100 M rugslag heeren was gedecideerd voor Scheffer in den goeden tijd van 1.13, terwijl ook v. Schouwen van A. M. J. V. met 1.54.4 een uitstekend figuur sloeg. Dit waren dan de voornaamste num mers. Want hierna volgden met een aardi ge 10 x ;/3 M. estafette jongens t.m. 17 jaar en boeiende estafette-nummers 3 x 50 meter wisselslag dames, doch de clou van den avond waren toch geweest de sportaanvallen op Willy en Rie en hier was een boeienden strijd gestreden. Het slotnummer vóór den polowedstrijd H. P. C.H. Z. P. C. was de 200 M. vrije slag heeren, waar Sipkema selfstverstandlich eerste werd in 22.4 sec. (een keurige pres tatie!) Het springnummer leverde goede spron gen op. Hier verschenen op de plank v. d. Voort van „Haarlem", de Goede (bekend uit ons Victoriebad) van A. Z. '70 uit Am sterdam en als gast Hans Haasmann uit Soerabaja. Toen de laatste, gevangen in een bundel licht, met zijn door de zon gebruinde boddie op de springplank verscheen, weerklonk een allerhartelijkst applaus. De jeugdige sprin ger was hier kennelijk door verrast. In spanning en in vrijwel volmaakte stilte wachtte een ieder zijn eerste sprong af en zie... deze faalde volkomen. Met een ampere 3 tot 4 werd zijn eersten sprong beloond. Doch hierna werd het allengs beter en van hem zagen we b.v. een uitstekende 11/2 salto. En tóch meenen we, dat Hans nog lang niet geacclimatiseerd is, dat deze plank hem niet „lag", dat hij nog moest wennen aan de Hollandsche zwembaden, kortom, dat hij nog lang niet ingeburgerd is. Voor gisteravond gaven we de voorkeur aan de Goede, die voortreffelijke sprongen demonstreerde. Interview met Tini Wagner. Tusschen een der nummers door hadden we nog de gelegenheid Tini Wagner even te vragen naar haar laatste succes. Zij toonde zich natuurlijk verheugd met haar goeden tijd, doch eigenlijk zoo zei ze had ik een stille hoop Willy te kloppen. Tenminste, nog deze week zwom ik in Amsterdam be neden 1 min. /5 sec. en ik dacht, dat 't me hier ook wel zou lukken. Maar zoo zeiden wy je mag toch niet ontevreden zijn, niet- 100 meter rugslag dames: 1 Rie Mastenbroek, O.D.Z., 1 min. 17 2/5 sec 2. N. Senff, A.D.Z., 1 min. 17 3/5 sec.; 3. F. van Zeggelen, IJ Amsterdam, 1 min. 18 4/5 sec. 100 meter rugslag heeren 1. Scheffer, D.J.K. te Amsterdam, 1 min. 13 sec.; 2. Van Schouwen 1 min. 15 2/5 sec.; 3. Van der Meer, Haarlem, 1 min. 17 1/5 sec. Schoonspringen heeren: 1 Haasmann (Triton) Batavia, 110.79 punten; 2 de Goede, A.Z., 107.36 punten; 3. van der Voort, Haarlem, 106.08 punten. 3 X 66 2/5 meter wisselslag estafette: 1. A.D.Z. 2 min. 32 sec.; 2, O.D.Z., 2 min. 34 2/5 sec.; 3. Zian, 2 min. 43 1/5 sec.; en O.D.Z 1 en IJ, gediskw. 200 m e t e r v r y e slag heeren: 1. Sipkema, H.P.C., 2 min. 22 2/5 sec.; 2. Schieakers, Zian, 2 min. 26 sec.; 3. Charite, Zian, 2 min. 27 2/5 sec.; 4. Moolenaar, IJ, 2 min. 30 sec. DIPLOMA-ZWEMMEN IN DE „OVERDEKTE". De geslaagden. Geslaagd voor het diploma-zwemmen in de „Overdekte" op 8 Mei 1936: Jannie Bie- man, Truusje v. d. Goes, Mhr. Harink, Annie Kalverdijk, mevr. Maarleveld, Mhr. N. M. Oud, mevr. Poll, Mhr. de Reus, Rie Ranzyn, Greta Struving, Freddie Scheffel, Beppie Vermeulen, Tini de Vries, mevr. de Vries, Lex Vogelenzang, Tine van Truien, Loes van Thijn, Johanna van Thijn, Annie Tie- mens, Corn. Veen, Marijtje de Waal, Geertje de Waal, Gre Heep, mej. H. Loots, Piet Ver vaart en Jan Kootstra. Wielrennen. A.S,V. VICTRIX. Deze vereeniging hield Zondag onder gun stige weersomstandigheden een training.-- rit voor A, B en C klassen over 3,75 K.M. Er was voor deze rit veel belangstelling, zoowel van de renners als van het publiek. De trainingsrit slaagde prachtig. Er werd door de renners zeer snel gereden. De uitslagen waren als volgt: A-klasse: 1. D. Oudshoorn 6 min. 2,5 sec., 2. H. Oudshoorn 6 min. 3 sec., 3. P. Zand- voort 6 min. 3,6 sec., 4. W. Visser 6 min 4 sec., 5. van Essen 6 min. 5,2 sec. 6. J. Ka- ger 6 min. 12,6 sec., 7. J. Zandvoort 6 min. 16 sec. B-klasse: 1. Koning 6 min. 6 sec., 2. K. Kusch 6 min. 8 sec., 3. P. Evers 6 min 13 sec., 4. van Dijk 6 min. 13,5 sec., 5. H. Vis ser 6 min. 22 sec., 6. De Zeeuw 6 min. 24 sec., 7. De Bood 6 min. 25,1 sec., 8. Stroom' bergen 6 min. 26 sec., 9. W. Tol 6 min. 38 sec. C-klasse: 1. Ottebros 6 min. 3 sec., 2. Bruin 6 min. 12 sec., 3. J. Nierop 6 min. 17 sec., 4 R. Hiemstra 6 min. 19,8 sec., 5. Slot 6 min. 21 sec., 6. Wester 6 min. 31 sec., 7, Klaver 6 min. 37 sec., 8. Harms, 6 min. 40 sec., 9 Stroet 6 min. 53 sec. ONDERLING GENOEGEN. De ren- en tourvereeniging Onder ling Genoegen hield Zondag een sprint' wedstrijd over 300 M. Met de A en B nomen. De derde plaats wordt gedeeld door onzen landgenoot Van Vliet en den Por tugees Ferraz. De uitslagen van de heden gespeelde partijen luidden: Van Vliet 500 11 196 45.45 Ferraz 179 11 118 16.27 Dechner 500 31 243 16.12 Domingo 500 31 187 16.12 Domingo 500 3 494 166.66 Cote 176 3 78 5.86 Baltus 357 18 121 19.83 Van Vliet 500 18 202 27.77 Butron 500 5 500 100.00 Dechner 18 5 16 3.60 Ferraz 500 2 500 250.00 Joachim 76 2 76 38.00 Paarden. DRAVERIJEN TE GRONINGEN. Zondagmiddag werden in het Stadspark te Groningen wedstrijden gehouden door de Harddraverij-vereeniging te Groningen. De uitslagen luiden als volgt: Openings-prijs. Prij zendraverij 4e klasse. Afstand 1800 M.: 1. Young Scott, eig. Joh. Span, tijd 1 min. 34 1/5 sec.; 2. Vorst Wahn- fried H, eig. B. Monsma; 3. Ijlbode, eig. P. Kramer. Gruno-prijs. Heat-prij zendraverij 2e en 3e kl. Afstand 1700 M.: 1. Young Henriot, eig. J. de Vlieger, kilometertijd 1 min. 34 sec.; 2. Xaverius, eig. M. Poelsma; 3. Frank, eig. B. van der Molen. Lente-prijs, heat-prijzendraverij le kl. min. afstand 1700 M.: 1. Xoli, eig. A. Sierds- ma, tijd 1 min., 32 3/10 sec.; 2. Frances May, eig. B. de Vries; 3. Determination, eig. J. de Vlieger. Mei-prijs, prijzendraverij 3e en 4e kl. af stand 2300 M.: 1. Zus Braun, eig. Stal 'Val keveen, tijd 1 min. 30 sec.; 2. Vorst Wahn- fried, eig. B. Monsma; 3. X. B., eig. Dj. Bolt. Kermis-prijs, ren op de vlakke baan, af stand 1400 M.: 1. Marat, eig. R. L. Siemens, tijd 1 min. 35 3/5 sec.; 2. Beret, eig. Stal Gruno; 3. Vatagan, eig. Stal Gruno. Eerste heerrijdersprijs, handicap-draverij le kl. afstand 2300 M.: 1. Ulpia H, eig. M. France, tijd 1 min. 29 1/10 sec.; 2. Druy, eig. Stal Gruno; 3. St. Bernhard, eig. A. Marcus. Het zwemstadion. Enkele cijfers. Een dorp in de eenzaamheid. Zooals wij in ons eerste artikel schreven, is het Olympisch Stadion op het rijkssport J 1i. - i Nee, laten we eerlijk zijn, een mooi voet bal-partijtje was het niet, daarvoor was de afdeeling „zenuwen" te veel vertegen woordigd. Overigens, al hebben we dan geen superieur voetbal gezien, interessant was het zeker. Al was 't alleen al door de vele grandioze mistrappen, zoowel van de groen-gestreepten als van de rood- zwartjes. Het Sportpark zag er allergezelligst uit, in dichte rijen dromde de menigte langs het grasveld, dat door het hoog-opge- groeide gras iets warms', iets intiems over zich had. Waarmee we maar willen zeggen, dat iedereen ^ich op z'n gemak voelde, behalve natuurlijk de spelers, die de een meer, dan cte ander, op kauwgom hun ze nuwen in bedwang wilden houden. De scheidsrechter voelde zich alleszins op z'n gemak, met 'n prettig-aandoenden glimlach deelde hij reprimandes uit en nam met evenveel plezier een goede als een bar slechte beslissing. Als er eens een speler mistrapte (en wie deed dit eigenlijk niet) dan ging er als een wervelwind een afkeurend gemompel over de tribune. En het gebeurde nog al eens, dat er de een of ander over den bal maai de, zoodat je zelf kunt nagaan, hoe vaak we opgeschrikt werden door deze minia- tuur-cycloontjes. Toen donkere wolken zich dreigend bo ven het strijdperk samenpakten, zag 't er voor Alkmaar „niet zoo mooi" uit. Dat was voor het gebruikelijke kopje thee. Doch toen de zon haar stralen op het veld deed fonkelen, toen kwam de juiste voetbal inspiratie en als .één man wierp „Alk maar" zich in den aanval met het bekende succes. Toch begrijp je niet, hoe 't op zoo'n groot veld mogelijk is, dat de spelers nog zoo vaak tegen elkaar botsen, ja en dan niet alleen „Alkmaarders" tegen „K. V. V.ers", maar vaak ook „Alkmaarders" onderling. Ja, en dikwijls niet zoo zacht ook! Trouwens, dat is eigenlijk even onver klaarbaar als 't feit, dat het publiek, dat naast de goals stond, als magneten werk te op de schutters. Enkele spelers hadden 't zoo op hun zenuwen, dat ze eigenlijk beter hadden kunnen grazen. Een grappig intermezzo was ook, toen de scheidsrechter één der backs aan 't masseeren was terwijl de voorspelers maar niets bemerkten en lustigjes pro beerden te doelpunten tot groot vermaak van de duizenden langs de lijnen. Intusschen speelde Harmonica-Jim van ,,'t Leven, dat heusch niet zoo kwaad is" en we zijn dat met hem eens. Want toen het tweede doelpünt gescoord was, loeiden en brulden de tribune-menschen als wil den en waar nog zulk een spontaniteit kan zijn, daar is 't leven goed. Heel goed zelfs. En toen de strijd gestreden was en het overwinningszonnetje warme stralen ...ij i --•»- wainic straien veld het middelpunt, waar alles om draait, wierp op de vermoeide gezichten van de Maar n P huctorron" i.i; Maar de „bijsterren", het zwemstadion, het hockey-stadion, het poloveld, en alles wat MOiunt uaa -mui sog ja3 paai gssBR daarmee samenhangt, zijn toch belangwek- had goed succes door zich nummer 2 te kPnH B goed plaatsen. De uitslag der A en B klasse was: 1. J. Boon, 2. E. Bos en 3. P. Kort. Junioren: 1. C. Groen, 2. K. Heidsma, 3. H. Groen, Tine Wagner Biljarten. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN TE MULHOUSE. Van Vliet maakt een goeden indruk. De Vrijdag gespeelde partij tusschen Bal- tus en Cote is heden overgespeeld. Er had zich gisteren n.L een klein incident voor gedaan. De arbiter had een beslissing ge- nomen, dat een carambole, op den derden bal niet was gemaakt, waartegen Cote pro test aanteekende. Ook iemand uit het pu bliek riep, dat het punt gemaakt was. De arbiter, blijkbaar weifelend, herriep zijn beslissing en kende de carambole toe. De wedstrijdcommissie kwam na afloop van deze party bijeen en werd besloten deze Zaterdag over te spelen, daar het niet juist is geweest, dat de arbiter zich had laten beïnvloeden door een speler en een toeschouwer. Van Vliet maakte een goeden indruk. Hij munt niet zoo uit in de serie Americaine, maar zijn kwaliteiten als biljarter worden hoog geroemd. De resultaten van Zaterdag waren: kend genoeg, om er de noodige aandacht aan te schenken. In de onmiddellijke nabij heid der steenen arena ligt het fraaie zwem stadion. Aan twee zijden zijn groote tri bunes gebouwd, plaats biedend aan 10.00D toeschouwers. Hulptribunes kunnen nog worden opgetrokken en zoo zullen wel een kleine 20.000 toeschouwers in de zwemweek eiken morgen en middag de wedstrijden, die zeer belangrijk beloven te worden, bijwo nen. Er zijn twee bassins, het wedstrijdbekken voor de deelnemers en het springbassin, van elkaar gescheiden door een lagen muur. De gedachte, om deze bassins van elkaar te overwinnaars en de overwonnenen, toen ging een ieder naar huis met blij gemoed. Alkmaar een derde klasser rijker, kan 't mooier? tot een aantal van 7000 a 8000 arbeiders, die gedurende twee jaren hun brood hebben kunnen verdienen. Het Olympische dorp. Indien men den grooten weg van Berlijn naar Hamburg, de Heerstrasse, volgt tot voorbij het vliegveld Staaken, dan zal men rechts van den weg, in een heuvelachtig gedeelte het Olympische dorp kunnen vin den. Een bezoek aan dit dorp, waar het grootste deel onzer mannelijke athleten zal worden ondergebracht, heeft een diepen indruk op ons gemaakt. Aan den U|t/ uuo gciiictcttvt. ^.an scheiden, is uitstekend, daar men nu rustig I weg lig het groote ontvangstgebouw, waar in heide hascinc tooaiuv 1 ook de hal der naties en het enorme restau rant gevestigd zijn. In de hal der naties in beide bassins tegelijk kan oefenen. Het bassin voor de snelzwemmers is 50 meter ±u ue nai aer naties lang en 20 beter breed. Een magnifieke heeft elk land een afzonderlijke ruimte ge- wedstriidbaan. In bpf anrlhro Koocm kregen, waar de attachév^ Tat llnd m^ waar, met handslag verliezen van Willy den Ouden, mag toch voorwaar niet gering wordèn aangeslagen. Ja, zei Tini, dat is wel zoo, maar ik had 't.zoo leuk gevonden, als ik Willy al was 't maar voor een keertje had kunnen slaan Kom je nog eens in Alkmaar zwemmen, zoo vroegen wij. O, antwoordde ze, ik kom graag by jullie, ik vond 't vorig keer wat leuk en als 't aan mij zou liggen, kwam ik a.s. Zondag al. En ,nu ga ik gauw naar Rie kijken of ze kan winnen van Nida. We namen hierna afscheid van het aardige, tengere meisje, in de volle overtuiging, dat het haar binnenkort zal lukken Willy „voor één keertje" te kloppen. Nadat y/e geïnteresseerd naar den polo- wedstrijd hadden gekeken, vertrokken we weer naar Alkma r, met goede copie voor onze zwemliefhebbcis.' Hieronder volgen nog de gedetailleerde uitslagen: 4 X 100 meter, vrye slag heeren- estafe'tte: 1. Heemsteedsche poloclub 4 min. 16 2/5, sec. (Sipkema, ten Hacke, Kempen en Mooi); 2. Zian, den Haag, 4 min. 19 1/5 sec.; 3. Haarlem, 4 min. 38 sec.; 4. D.W.R., 4 min. 54 3/5 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. Willy den Ouden, R.D.Z. te Rotterdam, 1 min. 61/5 sec.; 2. Tini Wagner, IJ te Am sterdam, 1 min. 6 2/5 sec.; 3. Jopie Selbach, gees^ Ferraz verrichtte een opmerkelijke A.D.Z. te Amsterdam, 1 min. 10 1/5 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. J. Stroomberg, IJ te Amsterdam, 3 min. 10 sec.; 2. J. Groenendijk,R.D.Z. te Rotter dam, 3 min. 11 sec.; 3. C. Eyckenbroek, O. D. Z., 3 min. 12 sec. 200 meter schoolslag heeren: 1. Smithuizen, A.Z. te Amsterdam, 2 min. 55 2/5 sec.; 2. A. Jongsma, Groningen, 2 min. 57 2/5 sec.; 3. J. van Duin, Zian, 2 min. 58 1/5 sec. Baltus Cote Dechner Galmiche Joachim Loeb Van Vliet Domingo Cote Ferraz Joachim Cote Butron Baltus 500 18 137 425 18 141 500 9 451 42 9 23 500 35 200 227 35 62 373 7 173 500 7 361 500 12 305 208 12 161 500 6 489 30 6 25 500 5 396 212 5 80 27.77 23.61 55.55 4.66 14.28 6.20 53.28 71.42 41.66 17.33 83.33 5.— 100.— 42.40 sprongen van 1, 3, 5 en 10 meter te maken. Onder de tribunes liggen de kleedkamers. Het geheel ziet er eenvoudig, maar hoogst smaakvol en vooral practisch uit. Het valt slechts te hopen, dat onze zwemsters en zwemmers hier triomphen zullen vieren. Het hockey-stadion is vlak bij den hoofd ingang gelegen en hier kunnen zonder hou ten tribunes 8000, met noodtribunes 16.000 toeschouwers worden geborgen. In het ten nis-stadion zullen verder basketballwed- strijden en een gedeelte van het schermen worden verwerkt. Achter den Marathoningang ligt het enorme poloveld, waar ook een belangrijk deel der ruiter wedstrijden zal plaats vin den. Op dit veld kunnen 400.000 personen zijn helpers dag en nacht bezoekers en athleten behulpzaam zal zijn. Voor Ne derland zal de ook in ons land bekende ruiter ritmeester graaf Uxkuell als atttaché optreden. Wij zijn bij ons bezoek rondge leid door den adjudant van den comman dant van het dorp, luitenant Bernau, die ons in vloeiend Néderlandsch de bijzon derheden van deze stad heeft getoond. Rechts van den ingang, tusschen de huis jes in, ligt het Hindenburg-huis, dat het vermaakcentrum zal zijn voor de heeren athleten gedurende de dagen, dat zij in het dorp zullen wonen. lederen avond zullen hier filmvoorstellingen worden gegeven, variété, kortom, men zal alles in het werk stellen om het de deelnemers worden opgesteld en het is begrijpelijk, dat naam mogelijk te maken, zoo aange- men dit in de toekomst voor groote demon straties zal gebruiken. Aan den eenen kant begrensd door het OlympischStadion, is er aan de tegenover gestelde zijde een 18 meter hooge aarden wal opgericht met in het midden de 76 Overal is aan gedacht. Zoo hebben de Mohammedaansche deelnemers een plek in het dorp gekregen, waar zij hun gebeden kunnen zeggen, voor de Finnen is het spe ciale, voor West-Europeesche begrippen barbaarsche Saunabad gebouwd, de Japan- lAU.- meter hooge Führertoren, waarin de Olym- ners hebben weer iets anders geprefereerd" pische klok wordt opgehangen. Op dit ter- Zoo had ieder zijn wenschen ook de N^r' rein. waarvan de afmeting iis vi; onr, _wenscnen, OOK de Neder- Weer successen voor van Vliet. Mulhouse, 10 Mei. Vandaag werden de wedstrijden om het wereldkampioen ken- en Zwabentoren links tegenover den Führertoren, en voor het Olympisch Sta- -r*"va'r. dion' bii den hoofd-ingang, tegelijkertijd als schap libre te Mulhouse voortgezet, van sluitstuk van het parkeerterrein voor bus- Vliet, die momenteel in goeden vorm ver- sen en aut0's, de Priusen- en Beieren-toren. keert, wist ook nu zijn partij te winnen. In „wiowiui, uuiv ue iNeaer- rein, waarvan de afmetingen 375 bij 270 landsche équipe. Maar die wenschen heeft meter bedragen, zullen de athleten vcor hun opmarsch bij de openingsplechtigheid worden opgesteld. De Führerturm is niet de eenige op het rijkssportveld. Wij Hebben er nog 6 ontdekt, n.1. bij het poloveld, de Friezen- en Saksentoren rechts, de Fran- vcor I men vrijwel alle kunnen inwilligen. I De Nederlandsche équipe heeft vijf hui zen, villa's mogen we gerust zeggen, tot haar beschikking gekregen. Zij heeten Constanz, Baden-Baden, Neustadt en Darmstaidt en Kaiserslautern, zijn alle links van den ingang van het Olympische dorp gelegen. In zwart en wit zijn dé wapen% dezer steden buiten op den muur geschilderd. Deze huisjes bieden plaats aan 16 tot 23 18 "beurten maakte "hij" de"500vol,""terwijl Zy zyn alle 35 meter hoog en dienen in personen. In de meeste gevallen kunnen zyn tegenstander, de Belg Baltus, slechts aa. °m;l de *e twee athleten op één kamer slapen, oerru-ipn - tuurlijk is er wasch- en woon v v»MvtgcwiciuUi '•""1 1 Tenslotte willen wij nog enkele cijfers j- i er na- «v«wiv IC IWCC Cll -_ - I regelen, terwijl ook de brandweer en de ge- tuurlijk is er wasch- en woongelegenheid. 357 carambo es y e aar s oo e. e por u- neeskundige dienst hier zijn ondergebracht. Het geheel is in frissche kleuren uitgevoerd Ton cl /-»++/■* - - prestatie, door zijn partij in twee beurten te beëindigen. Het wonderlijke was, dat zyn eerste beurt 0 was, terwijl hij in de tweede beurt de party uitmaakte. Ook de Span jaard Butron behaalde een dergelijk resul taat. In de eerste vier beurten stootte hij telkenmale een 0, totdat hij tenslotte in de vijfde beurt de partij meteen uitmaakte. n. veld door 2000 a 2500 arbeiders gewerkt, niet door leden van den arbeidsdienst, maar door betaalde werkkrachten. Meer dan 600 - firma's hebben opdrachten voor een of De eerste plaats wordt thans bezet door ander onderdeel gekregen en indien men Butron (Spanje), terwijl de tweede plaats hen, die in het ryk aan deze opdrachten door zyn landgenoot Domingo wordt inge- hebben meegewerkt meetelt, dan komt men - en ziet er zoo smaakvol en hygiënisch uit, noemen, die door hun grootte wel een zeer dat wij ons kunnen voorstellen, dat de duidelijk beeld geven van het monsterwerk, athleten hier wel altijd zouden willen blij- dat hier verricht is. ven wonen. In iedere kamer zijn tafel en Gedurende twee jaar is op het rijkssport- stoelen geplaatst, er zijn kasten, er is een- ,1^1 onnn 2L aerxn trale verwarming, niet voor het gebruik in den zomer, maar om thans alle vocht er uit te stoken. Aan de wanden zyn fraaie foto's opgehangen, voorstellingen van de bovenvermelde steden, die de athleten ter herinnering mee naar huis mogen nemen. De kunstenaars uit deze steden zyn spe-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 7