DE OVERDEKTE KIJKEUOFEMOECK Agenda iVeecAeacht SAoj^L ea MAANDKAART 10 zwembaden f 2.50. li ,kt h'd. h« Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, half acht, t/m. Dins dag hoofdnummer Captain Blood (rom.- sens.); hoofdrollen Errol Flynn, Olivia De Havilland. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Krul- lekopje (amus.); hoofdrol Shirley Temple. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Een wedloop met Amor (amus.); hoofdrollen joan Crawford, Clark Gable, Robert Mont- gomery. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer De Winton-affaire (politie-film); hoofdrollen George Brent en Margaret Lindsay. Toegang boven 14 jaar. Woensdag 13 Mei. 10.30 uur, Gulden Vlies, 23e schooldag Bond van Chr. scholen in Noordholland bo ven het IJ. 8 uur, gebouw Heul 3, ledenvergadering Nazorg. Om half elf sloegen de vlammen ook op het administratiegebouw over, zoodat ook dit gedeelte in allerijl ontruimd moest worden. Te elf uur woedde de brand in onver minderde mate voort. Omstreeks dezen tijd had het vuur zich over een lijn van bijna 100 meter medegedeeld aan het com plex fabrieksgebouwen aan de overzijde van den weg, waarin een waxinelichten- en een glycerinefabriek zijn gevestigd. Naast deze gebouwen bevindt zich een terrein waar honderden vaten olie liggen opgeslagen. De vuurzee heeft zich van dit terrein meester gemaakt. Met een gewel digen knal sprongen telkens de olievaten uiteen. Het was een angstwekkend gezicht en men vroeg zich af, waar deze brand zou ophouden. De hitte was geweldig, en vormde een groote moeilijkheid bij het blusschingwerk. Het laboratorium werd eveneens door het vuur aangetast. Men begon omstreeks half twaalf ernsti ge vrees te koesteren dat het onbedwing bare element zich eveneens aan de aan grenzende fabrieksgebouwen van de stoomzeepziedery „De Hamer", van de Vereenigde Zeepfabrieken te Rotterdam, zou mededeelen. Een angstwekkend gezicht. Nader wordt gemeld: Gisteravond te half acht ontdekten ar beiders van de tweede dagploeg brand mid den tusschen de fabrieksgebouwen in een opslagplaats van stearine, waarvan zich een voorraad van anderhalf millioen kilogram op de terreinen bevindt. Deze brand was vermoedelijk ontstaan door broeiing in de stearine. De prinkler-inrichting, de automa tische bluschinstallatie begon onmiddellijk te werken, terwijl de brandweer van de fabriek zelf als zeer spoedig het vuur aan tastte. De Goudsche brandweer voègde zich na enkele minuten bij de blusschers, doch het brandbare materiaal bood een dergelijk gretig voedsel aan de vlammen, dat het vuur zich spoedig tot grooten omvang uitbreidde. Het blusschingswerk der Goudsche brand weer die onder leiding stond van den hoofd brandmeester J. C. den Boer, werd aanvan kelijk bemoeilijkt door de omstandigheid dat het water van de afvoersloot achter de fabriek, waarin men slangen had gelegd, voor blusschingsdoeleinden ongeschikt bleek te zijn wegens de dikke laag vet, die als af valstof uit de fabriek in de sloot was ge loosd. De brand kreeg mede hierdoor ge- genheid tot groote uitbreiding. En zoo ging de nacht in... Te half twee in den nacht woedde de brand in een gebouwencomplex van honderd meter lengte en vijfentwintig tot vijftig meter diepte, dat is ongeveer de helft van de totale terreinoppervlakte, van de totale op pervlakte van het fabriekscomplex. Het ter rein der fabriek beslaat 125.000 vierkante meter. Het laboratorium, dat in den laten avond vlam had gevat was te half twee ge heel vernield. Nabij de brandende gebou wen bevindt zich een bijzonder gevaarlijke plaats, bij het ketelhuis, dat een hoogen schoorsteen heeft van ongeveer veertig meter en dat grenst aan een groote ben zinetank. Deze tank bevindt zich zoo dicht bij den vuurhaard dat de brandweer alle pogingen moet inspannen hem te bescher men, en dan ook alle aandacht op dit punt concentreert. Zooals reeds gemeld, wordt ook de stoomzeepziederij „De Hamer" door het vuur bedreigd. Daarentegen heeft de brandweer den brand in het administratie gebouw onder den knie kunnen krijgen. Tot ver in den omtrek zichtbaar. Het ziet er niet naar uit alsof de brand spoedig een einde zal kunnen nemen. Het w een ongekende vuurzee, welke tot in Den Haag en Rotterdam zichtbaar is de brand- tatk Behlldanrf0tV°0r Cen bijna hopelooze aak. Behalve de Goudsche brandweer ziin de brandweren van Rotterdam D^n Haav terDlaat*?ille*ersber8 en Schiedam ter plaatse. Men bluscht met vijftig a zestig stralen. Evenwel is er zoo'n groote hoeveel heid brandbaar materiaal in de fabriek op geslagen, dat er voor het vuur nog voor vele uren voedsel is, en het te verwachten is, dat nog tot laat in den dag de vlammen omhoog zullen slaan. Vliegtuig boven den brand. Op het terrein bevinden zich overal vaten olie verspreid, welke gevaar loopen. Reeds thans zijn een groot aantal van deze vaten uit elkaar gesprongen. Zij vormen een groot gevaar bij het blusschingswerk. Immers zij ontploffen met een geweldigen knal en storten hun brandenden inhoud over de om geving uit. Het mag een wonder heeten dat tot nu toe zich geen noemenswaardige per soonlijke ongelukken hebben voorgedaan. Slechts drie brandweerlieden hebben lichte brandwondjes opgeloopen. Op het terrein van den brand zijn aan wezig de burgemeester van Gouda, E. G. Gaarlandt, die de leiding heeft bij het blus schingswerk, de burgemeester van Rotter dam, de heer Droogleever Fortuyn, een Goudsche Roode Kruis-colonne, de eerste hulp by ongelukken uit Gouda met bran cards en brand-verbandmiddelen, padvin ders, terwijl een zeer sterke politiemacht op de been is om een afzetting te vormen. Van alle zijden zijn belangstellenden uit Gouda en omgeving door het vuur aange trokken en slaan het grootsche schouwspel gade. Een lijnvliegtuig van de K. L. M., dat in den laten avond passeerde, kwam zich op de hoogte stellen en cirkelde eenige malen rond den ongewoon feilen vuurbaken. Deze brand beteekent voor de stad Gouda een treurige ramp, daar immers de kaar senindustrie een belangrijke werkgelegen heid vertegenwoordigde. De 2000 werkloo- zen, die de gemeente toch reeds telde, zijn thans weer vermeerderd met de arbeiders der stearinefabriek. Daar de eigenlijke fa- bricage-afdeelingen, n.1. de persafdeeling en de kaarsengieterij in vlammen zijn opge gaan is het bedrijf absoluut stilgelegd en is het ook niet te verwachten, dat het bedrijf binnen afzienbaren tijd weer zal worden geopend. De directie van de fabriek, ir. G. van Loon en de heer J. P. Treub, waren ter plaatse aanwezig. Historisch gegroeid. De fabriek is gelegen aan de Hooge Schie- landsche Zeedijk, de verbindingsweg tus schen Gouda en Rotterdam. De fabriek werd opgericht in 1859. Klein begonnen de kaarsenfabricage werd aan vankelijk uitgeoefend met 19 arbeiders nam het bedrijf in latere jaren grooten vlucht en legde zich behalve op de gewone stearinekaarsen, toe op de fabricage van Gothische kaarsen, thea-nachtlichten, en de bijproducten zooals glycerine, oleine, crème, goudalite en andere teerproducten voor den wegenbouw en oliën voor de textielindustrie. Het zijn de laatste producten die in den loop van den avond een ontplofbaar voedsel vormden voor den vuurzee. 350 werkloozen? Eenige jaren geleden werkten in de fa briek 500 tot 700 arbeiders, thans waren er 250 mannen en 100 meisjes werkzaam. Dezen zullen tot de slachtoffers van den brand behooren. Sinds eenige jaren is de koninklijke stearine kaarsenfabriek door een fusie met de kaarsenfabriek „Apollo" vereenigd in de N.V. Vereenigde Fabrieken van Stearine, kaarsen en chemische producten. De schade is nog niet te ramen, doch is enorm. De fabriek is verzekerd bij Lloyd's. De brand duurt in onverminderde heftig heid voort. Te half vijf in den ochtend werd ons gemeld: Toen het begon te lichten, was het duide lijk geworden, dat de brand geen verdere uitbreiding meer zou hebben. Het laboratorium, dat door het vuur Was aangetast, is toch grootendeels behouden kunnen blijven, alsook de gebouwen, waar in de materialen, onderdeelen en gereed schappen der fabriek geborgen zijn. Het ketelhuis met de daarbij behoorende benzinetank is geheel gespaard gebleven. In de tegenover liggende gebouwen woedt de brand met groote felheid voort, daar nog enorme hoeveelheden olie en vetten daar aanwezig zijn. Telkenmale ontploffen vaten olie en veroorzaken geweldige vuurkolom men, die wel 50 meter hoog gaan en zulk een hitte verspreiden, dat het op dertig meter afstand van daar niet te houden is. Donkere rookwolken stijgen nog steeds omhoog. De brandweer werkt nog op volle kracht. Het is waarschijnlijk, dat de vlam men nog den ganschen dag gretis voedsel zullen vinden. In de kaarsengieterij zijn alle machines tot een verwrongen massa ge worden. Voor de brandende gebouwen lig gen talrijke ijzeren vaten met olie gevuld. Het vuur heeft ze rood-gloeiend gemaakt. Als de waterstralen er op worden gericht, sist een witte damp omhoog. De omvang der schade is niet te ramen. De directie kan op dit moment geen enkele inlichting geven wat van het bedrijf zal worden, evenmin of middelen kunnen wor den gevonden om arbeidsgelegenheid voor de werklieden te scheppen. In de omgeving der fabriek zijn de café's en kleine winkels den ganschen nacht open gebleven om in de behoeften van de talrijke bij den brand aanwezigen te voorzien. Een losse hulp van de Goudsche brandweer, de spuitgast Leef- lang> die op een ladder stond, en duizelig is geworden, is achterover geslagen en heeft een hersenschudding opgeloopen. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Arbeiders melden zich tevergeefs aan. Na hedenmorgen vijf uur is in den toe stand nog weinig verandering gekomen. Nog steeds brandt de kaarsengieterij, waar de machines als een vervormde massa staan in het overvloedige bluschwater, waarin de brandende stearine en oliè dry- ven. De vlammen zijn wel getemperd, maar vinden toch nog voldoende voedsel. Bij de timmerfabriek, waar groote voorraden hout agen opgestapeld, is thans de Rotterdam- te vLWeer in volle actie om het vuur gemeentel?!» °ok de brandweer der andere weTk F°g l met h6t blusschings- die bij hefbevTn °°Udsche «utospu.ten, de slang Ld *TJnan den,brand stearine in toevoer geleidelijk vTrw !^001^ de water" strjjd moeten sUken ^'t /6'- i**" den b°uw, waaruit vannacht donJ u T'stratiege- alle belangrijke bescheiden en Loet^0"66' ingericht? ™dt vroeg voor ïeT he^de1; flLiek^vTrTche^n kon niet worden toegelaten, daar de direc tie hen niet aan het werk kan zetten. Het geheele fabrieksterrein is een chaos. Hedenmorgen werd er door de directie en commissarissen beraadslaagd over de vraag, wat er thans moet geschieden. Omtrent de geleden schade, alsook over het bedrag der verzekeringen, welke bij Engelsche maatschappijen zijn ondergebracht, konden hedenmorgen nog geen mededeelingen ver strekt worden. Vóór het uitbreken van den brand was de aankondiging voor de op den 27sten Mei a.s, te houden algemeene vergadering van aan deelhouders al verzonden. Directie en com missarissen hebben overwogen, ondanks de door den brand geschapen situatie, de alge meene vergadering op den daarvoor vastge stelde datum te doen doorgaan. AUTOBUS IN VLAMMEN OPGEGAAN. De inzittenden konden den wagen tijdig verlaten. Een gemeentelijke autobus van lijn 1, rij dende op het traject FlorawegTolhuispont te Amsterdam, is gisteravond omstreeks zes uur op het Mosplein in vlammen opge gaan. Rijdende in de richting van de pont, be merkte de bestuurder van het voertuig, waarin zich twee dames-passagiers bevon den, op het Mosplein plotseling, dat de motor in brand stond. De vlammen sloegen op dat moment reeds uit den motorkap. Onmiddellijk verlieten de chauffeur en de inzittenden vrouwen den wagen. De brandweer werd gealarmeerd, waarop twee motorspuiten van de-post Plaatijzerweg en de kazerne de Ruyterkade uitrukten. Met twee stralen op de waterleiding werd het vuur aangetast, evenwel zonder resultaat. Binnen eenige oogenblikken hadden de vlammen zich medegedeeld aan het inwen dige van den bus. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de brand is ontstaan door een lek in de benzine tank. DAMES, ZWEMT IN op de Kenoeg'ltyke Damesuren. Werkdagen v.m. 10—12. Zwemmen ontspant den geest. Zwemmen staalt zenuwen en spieren. STAKING IN AMSTERDAMSCH BAKKERSBEDRIJF? Wegens de loonsverlaging. De hoofd- en afdeelingsbesturen der drie samenwerkende arbeidersorganisaties voor het bakkersbedrijf te Amsterdam hebben zich met den toestand van het Amsterdam- sche bakkerij bedrijf wederom langdurig en nauwgezet bezig gehouden. De omstandigheid, dat de patroons geen maatregelen konden treffen om een einde te maken aan de chaotische prij zen-beder ving en evenmin in staat bleken te zijn, het steeds maar oprichten en openen van bak kerijen tegen te gaan, terwijl er een aantal van minstens twee honderd te veel is, en andere, misstanden, hebben sedert jaren de arbeiders-organi&ties'rfiet zorg vervuld. De mededeeling door de patroonsorgani saties, dat op 23 Mei het loon met 2 zal worden verlaagd, omdat de grondstoffen voor het bakkersbedrijf een aanzienlijke prijsverhooging vertoonen en wel door de nieuwe uitlegging van de wet op de omzet belasting, heeft bij de arbeiders niet weinig verwondering gewekt. Zij vragen zich af of de kosten van het bedrijf moeten worden afgewenteld op den arbeid. De belangrijke concessies waarvan het patroonscommunique spreekt, zijn de besturen onbekend. De meeste arbeiders zijn slechts in ge deeltelijken dienst en verdienen daardoor een gering loon. Tientellen hebben inko mens van 10 tot 15 per week. De besturen hebben besloten hun leden te instrueeren, geen genoegen te nemen met de aangekondigde loonsverlaging. Mochten de patroonsvereegugingen met de arbeiders organisaties alsnog maatregelen willen over wegen om het bedrijf voor een gewissen ondergang te behoeden, dan blijven zooals steeds de besturen daartoe bereid. De besturen besloten tien personeelen tegen Donderdagavond a.s. op te roepen. Indien de loonsverlaging van kracht wordt, zal geadviseerd worden resp. Zondag en Maandag, den arbeid niet te hervatten. DE TOESTAND IN LEERDAM. Twee weken voortzetting van het bedrijf. Naar verluidt, zal het bedrijf aan de glas fabriek „Leerdam" nog gedurende twee weken worden voortgezet. Een 50 a 60-tal arbeiders is weer in dienst gekomen om een aantal orders, die afgele verd moesten worden, klaar te maken. Hierdoor zijn op dit moment weer 425 arbeiders in het bedrijf werkzaam. Na deze twee weken arbeid zal een be slissing genomen worden omtrent de even- tueele stillegging. LIJK OPGEHAALD. Hedenochtend omstreeks half negen is uit het Twente-Rijn kanaal ter hoogte der buurtschap Armhoede, bij Zutphen, door een voorbijgaanden schipper het lijk gevon den van den sedert 2 Mei te Enschede ver misten 30-jarigen A. B. OPLICHTING EN ONBEVOEGD UITOEFENEN DER GENEESKUNDE. Door de recherche van 't bureau Spaarn- dammerstraat te Amsterdam is een man ge arresteerd, die aan den overkant van het IJ woont. Hij zou zich hebben schuldig ge- ocfpnp oplichtin6 en het onbevoegd uit- »i<* hu k™f.nt™,kund'- A,n daarvoor had hij Eeid !,®n betrekl«ng, bedrag van ffi fatL had hV" 660 kleine bedragen los gekreal n an°,go°ndere het in orde laten m£„T« zyVlawT' rium, want hij had verteld dat hii heer was In deze kwaliteit had hy de ver" looide van den goeden kennis in behande" ling genomen. Hij had haar ook geneesmid delen meegebracht, die thans in beslag zijn delen. De man heeft bekend zich schuldig gemaakt te hebben aan oplichting en het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Het waren alle onschuldige middelen. Hij zal ter beschikking worden gesteld van de justitie. BAAL HOOI UIT STROP GESCHOTEN. Stalknecht ernstig gewond. Bij het hijschen van balen hooi naar den hooizolder in een aan de Westerdokstraat te Amsterdam gelegen paardenstal der fir ma van Gend en Loos gisteren een baal uit de strop geschoten. De baal kwam te recht op het hoofd van een 66-jarigen stal knecht, die ernstig gewond werd. Met inwendige kneuzingen en een hoofd wonde is het slachtoffer naar het Binnen gasthuis vervoerd. DE LATE TULPEN. De bollenvelden op z'n mooist. Omtrent den bloei der z.g. „late tulpen" deelt de A.N.W.B. mede, dat tengevolge van de malschere weersgesteldheid en den regen van den afgeloopen nacht, deze tulpen zich prachtig hebben ontplooid, zoodat de bol lenvelden opnieuw een bezoek overwaard zijn. Men kan ze in de geheele bollenstreek aantreffen en daar de velden prijken met de meest uiteenloopende kleuren van wit en geel, tot lila en gloeiend rood, leveren ze een buitengewoon aantrekkelijk schouw spel op. Bewonderaars van de schoonheden van onze Hollandsche lente zullen er goed aan doen, nog een bezoek aan het bollenland te brengen. HET BRUIDSPAAR VAN BIJNA ANDERHALVE EEUW. Vrijwel het heele plaatsje Horst (L.) was gisteren uitgeloopen om getuige te zijn van de kerkelijke inzegening van het huwelijk van den ruim 75-jarige Jac. Daniëls uit Blerick en de 71-jarige Maria Kleuskens. Een dichte menigte stond bij den ingang van de St. Lambertuskerk om het „bruidspaar-op-leeftijd" af te wachen, terwijl in de kerk de belangstelling even eens zeer groot was. Na de gezongen huwelijksmis toonden de Horstenaren hun medeleven door zich op te stellen bij de woning van het „jonge" paar en hun een hartelijke ontvangst te bereiden. VLEESCH IN BLIK. Voor de werkloozen. De Vereeniging van Nederlandsche ex porteurs van vleesch en vleeschproducten groep „vleeschwaren en vleeschconser- ven" heeft den minister van sociale zaken een telegram doen tokomen, waarin de vereeniging er haar leedwezen over uit spreekt, dat de regeling omtrent de ver schaffing van ingeblikt vleesch aan werk loozen, is gemaakt zonder de georganiseer de vleeschwarenfabrikanten hierin te kennen. De vereeniging protesteert er verder tegen, dat de opdracht slechts aan een leverancier is verstrekt en dringt daarom aan op herroeping van die opdracht ten einde een nieuwe regeling te maken, waar bij alle bona-fide vleeschwarenfabrikanten tot het maken van offertes in de gelegen heid worden gesteld. De vereeniging verzoekt tenslotte een audiëntie om deze kwestie mondeling toe te lichten. DOOD GEVALLEN. De 61-jarige landbouwer J. Strijd te Ekehaar, gemeente Rolde, was gisteren bezig met de voorjaarsschoonmaak van zijn schuur. Hij viel van den zolder en brak zyn nek. De man was onmiddellijk dood. JONGEN VERDRONKEN. Het 5-jarige jongetje A. S. uit de Maas straat is hedenmiddag omstreks half 2 door onbekende oorzaak in het water aan het Zieken, bij het Spi, geraakt en ver dronken. De 19-jarige J. J. B., wonende in de Heerenstraat te Voorburg, die het ongeluk had zien gebeuren, sprong gekleed te water en dook nog naar den jongen, echter zonder succes. Het lijkje is later opgehaald en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. ONGEVAL BIJ HET VOETBALSPEL. Hersenschudding na een botsing. In den Zondagmiddag gespeelden voet balwedstrijd Ona IIIO.D.S. II zijn twee spelers bij het koppen naar den bal met de hoofden tegen elkaar gebotst. Een der voetballers, de O.D.S.-er G. Harms, uit Dordrecht viel en bleef bewusteloos lig gen. Per auto van den geneeskundigen dienst is hij naar het Van Iterson-zieken- huis vervoerd, waar een zware hersen schudding werd geconstateerd. Zijn toe stand is niet zonder zorg. JONGETJE VERBRAND. Te Gouda. In het gezin M. v. d. Bas aan den Wet houder Venteweg te Gouda onder de ge meente Reeuwijk zat Zondagochtend een bijna tweejarig jongetje op een stoel bij de tafel. In een onbewaakt oogenblik kreeg het een doosje met lucifers in handen en schrapte er eenige aan. De kleeren van de kleine, die het eenig kind van het echtpaar was, haakte daarbij in brand. Toen de moeder in de kamer kwam, trof zij haar zoontje in deerniswekkenden toestand aan. Zij wist spoedig de vlammen te doo- ven, doch het kind had reeds ernstige brandwonden gekregen. Het is naar het r.-k. ziekenhuis te Gouda gebracht, waar het vannacht is overleden. naar waarnemingen, verricht in den mor**,, van Dinsdag 12 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl M*t Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 767.6 fflM. t. Ingoe. Laagste barometerstand 735.0 mM. te Vestmanör. w Verwachting, geldig tot den avond v»n Woensdag 13 Mei: Zwakke tot matige wind uit noordelllk» richtingen; gedeeltelük bewolkt; aanvanke! lijk weinig of geen regen; weinig verand* ring in temperatuur. Weeroverzlcht. Meer zonneschijn te verwachten. De depressie op de Azoren is snel diepte toenemend naar IJsland getrokk** De hooge drukking in het zuidwesten nam toe, die m het noordoosten hield stand en de oostelijke depressie trok langzaam oostwaarts. Dientengevolge zijn de lucht, drukverschillen in onze omgeving zeer ge. ring gebleven. Ierland en Schotland hebben regen onder invloed van een depressie Scan dinavië hield fraai weer met hooge tempera- tuur overdag in Zweden, in zuid-oost- Duitschland valt nog regen in verband met de oostelijke depressie. Frankrijk heeft groo tendeels betrokken lucht, aan de Rivièra is het weer fraai. Ofschoon de toestand onzeker blijft schijnt voorloopig iets meer zonneschijn met weinig of geen regen te wachten. Aardappelziekte. In 't etmaal van 's avonds 10 tot 's avonds 11 Mei is in Noordholland tusschen Hoornen Enkhuizen de weersgesteldheid gunstig ge weest voor het optreden van aardappel ziekte, behoudens wellicht iets te weinig dauw. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 8.12 uur licht op. UITKIJKEN BIJ HET OVERSTEKEN. Gistermorgen wandelde een 75-jarige dame vanaf de Bergerbrug in de richting van den Geestersingel aan den kant van den Raad van Arbeid. Plotseling echter stak zij, zonder zich van tevoren te hebben overtuigd of de rij weg voor haar vrij was, linksaf den Gees tersingel over in de richting van den Gees- terweg. Op ditzelfde moment kwam er een driewielige melkfiets aanrijden, waarvan de bestuurder door krachtig te remmen pro beerde de vrouw te ontwijken. Dit geluk te hem niet, met het gevolg dat zij werd aangereden en op den grond kwam te val len. Zij brak hierbij haar rechterpols. Door dr. Moolhuyzen is geneeskundige hulp verleend. Bij een door de politie ingesteld onder zoek bleek de rem van de bakfiets naar behooren te functionneeren. Den bestuur der van dit voertuig trof geen schuld. PALINGFUIKEN VERMIST. Bij de politie is hedenmorgen aangifte gedaan van de vermissing van een vijftal palingfuiken uit het water bij de Alge meene Begraafplaats. Een onderzoek is in gesteld. DE „STAKING" IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. Op schriftelijke vragen van het Tweede- kamerlid Sneevliet in verband met de toe passing van het rouleeringsstelsel voor de tewerkstelling van werklooze arbeiders in de werkverschaffing, de steking van te- werkgestelden in de Wieringermeer en in houding op de loonen van tewerkgesteldcn, heeft de minister van sociale zaken het vol gende geantwoord. Het is den minister bekend, dat -de in voering van het rouleeringsstelsel by de tewerkstelling van werklooze arbeiders op enkele plaatsen eenig ontevredenheid heeft gewekt, vooral bij hen, die voorheen con tinu in werkverschaffing waren geplaatst en nu ten behoeve van hun mede-werkloo- zen periodiek moeten terugtreden in de steunverleening De zoogenaamde „staking in den Wieringermeerpolder is naar de rnee- ning van den minister mede een gevolg van deze gemoedsstemming, die door enkele on verantwoordelijke elementen in verkeerd banen geleid wordt. Vanwege den minister geschieden geen inhoudingen op het loon, dat bij de wer - verschaffing wordt verdiend. Indien e niettemin inhoudingen plaats vinden, za zulks alleen geschieden krachtens daarvoo geldende wettelijke bepalingen, waarop de minister geen invloed kan uitoefenen. Schorsingsmaatregelen tegen tewerkge- stelden in een werkverschaffing zijn zee ongewenscht. Zij worden dan ook alleen toegepast bij zeer ernstige gebeurtenissen. De minister hoopt van harte, dat hij hie - toe slechts uiterst zelden zal behoeven ove te gaan. De minister kan het systeem van rouiee- ring niet laten varen. Hij is echter bereid, om, indien hem aannemelijk wordt ge maakt, dat de toepassing niet juist zou ge schieden, hiernaar een onderzoek in te stel len.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2