Aqmda De Lange De Moraaz Bankiers te Alkmaar sinds 1805 [Nu hebt ge Abdijsiroop noodig! Thans slechts 75 ct. per flacon fuchtvaad De vlucht Engeland—Kaapstad—Enge land maakte zij in 7 dagen 22 uur 43 minu ten, hetgeen een nieuw record beteekent. In 1934 vloog zij van Londen naar Kaapstad in 4 dagen 6 uur 53 minuten» 'feovmeiaatHieuw s BERGEN KOEDIJK Jieek School £aatste Aedcfiten Stad en Om Het Victoriebad. lüeec&ecicht Jjuye&jQHdeH Stukken Stedelijk Museum ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 uur; Zondags gesloten. Bioscopen. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Twin tig millioen schatjes (amus.); hoofdrollen Pat O'Brien, Dick Powell en Ginger Rogers. Toegang voor eiken leeftijd. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer Savoy-hotel 217; hoofdrol Hans Albers (rom.) Toegang boven 18 jaar. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Char- lie Chan in Egypte (detectivefilm); hoofd rollen Rita Cansino, Pat Paterson, Stepin Fetchit. Toegang boven 14 jaar. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Victoria-theater,. half acht, hoofdnummer Op weg naar Singapore (sens.); hoofdrollen Clark Gable, Jean Harlow, Wallace Beery. Zondagmiddag en Hemelvaartsdag vanaf 2 uur doorloopende voorstelling. Zaterdag 16 Mei. Opening Pesie's natuurbad. Zondag 17 Mei. 2 uur, Natuurbad Karperton, Groeneweg, Bergermeer, lentefeest. 8 uur, Muziektuin, concert St. Caecilia. Maandag 18 Mei. 8 uur, dancing Harmonie, rede H. Snee vliet over „Het proletarisch steunfonds en de zaak-Smit in het Fransche vreemdelingen legioen". ^0 Gij hebt kou gevat 1 Gii hoeit en Gij „doet" er niets aan. Past op! Bijna alle ernstige borstziekten zijn het gevolg van 't verwaar- loozen eener verkoudheid. Kom dadelijk de natuur te hulp, door de vastzittende slijm, die ziektekiemen bevat, te verwijderen. Neem daarvoor een zacht en toch krachtig werkend middel, neem daarvoor Akkers Abdijsiroop, die ak balsem zal zijn voor Uw zieke en ontstoken ademhalings-organen. De vastzittende slijm zal dan loskomen. Uw ademhaling zal weer diep en vrij worden, die hoest, dat piepende geluid verdwijnt. Weldra zult Gij, evenals zoovelen vóór U, de Abdijsiroop prijzen als een betrouwbaar middel Dij Hoest, Verkoudheid, Bronchitis, Kinkhoest, Griep en Borstbenauwdheid. DE POSTVLUCHTEN OP ÏNDIE. De Lijster is op de uitreis gisteren te Jodhpur aangekomen. De Sperwer is Vrijdag op de thuisreis te Jodhpur aangekomen. TWEE VLIEGONGELUKKEN. Boven het vliegveld te Marignane zijn een militair en een civiel vliegtuig in bot sing gekomen. Beide toestellen stortten neer en werden geheel vernield. De mili taire vlieger kon zich redden door van zijn valscherm gebruik te maken, de be stuurder van het andere vliegtuig' kwam om het leven. In de nabijheid van St. Raphael is een nieuw bombardementsvliegtuig bij het invliegen verongelukt. Een vleugel brak af en de machine viel met den kop naar beneden in zee. De piloot verdronk. DE PERKOETOET NAAR BATAVIA VERTROKKEN. Het K. L. M.-vliegtuig de Perkoetoet is met den heer Geysendorfer als gezagvoer der hedenmorgen te 6 uur van Schiphol naar Batavia vertrokken. Het toestel had 82 K.G. goedern, 11 K.G. pakketpost en 219 K.G. briefpost aan boord. Als passage voor dit vliegtuig waren 6 passagiers geboekt. HOOGE ONDERSCHEIDING VOOR JEAN BATTEN. Aan de Nieuw-Zeelandsche aviatrice Jean Batten, die verleden jaar in een Per- cival Gull een vlucht over het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan heeft gemaakt, is de Britannia Trophy voor 1935 toegekend. Deze Trophee wordt door de Roayl Aeroclub of Britain uitgereikt aan den Britschen vlieger, die in het afgeloopen jaar de meest verdienstelijke prestatie in de lucht heeft volbracht. Miss Jean Batten is reeds onderscheiden met de Harmon International Aviatrix tropy voor 1935 en met het Fransche le gioen van eer. AMY MOLLISON VERBETERDE HET RECORD. Mollison landde gister, zooals gemeld, vlot op het vliegveld roydon te 13.37 uur. Zij heeft de vlucht Kaapstad-Croydon gemaakt in vier dagen, 16 uur 18 minuten, waarmede zij het record van Tommy Rose verbeterde met 1 dag 14 uur 39 minuten. De winkels weer op Zondag open. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat met ingang van 15 Mei de winkel sluitingsverordening van deze gemeente weder van kracht is geworden, zoodat de daar genoemde zaken des Zaterdags tot 11 uur namiddags en de overige werkdagen en op Zon- en Feestdagen tot 10 uur na middags geopend mogen zijn. De bron der besmetting wordt opgespoord. Naar aanleiding van in den laatsten tijd in deze gemeente voorkomende typhusgevallen, waarvan onlangs het vierde werd geconstateerd uit één gezin, is in overleg met den hoofdinspecteur van de volksgezondheid (dr. Doyer) vanwege het rijkslaboratorium te Utrecht, met den gemeentegeneesheer en den burgemeester een onderzoek ter plaatse ingesteld. Er zijn eenige monsters slaatwater genomen ten einde de bron van deze besmetting vast te stellen. Beroepen tot predikant bij de herv. gemeentete Uitgeest ds. J. H. Hanneman te Jukwerd (Fr BISSCHOPPELIJK BEZOEK OP TEXEL. Op waardige wijze heeft katholiek Texel weder zijn kerkvorst ontvangen. Als ge meente met een overwegend katholieke be volking is Texel in dit opzicht wel een uni cum in Noordholland, want in geen enkele gemeente boven het IJ wordt de bisschop bij zijn vijfjaarlijksch bezoek op zulk een plechtige wijze ontvangen als op Texel. Toen de hooge bezoeker met het s.s. Mars diep de Texelsche haven binnenvoer, stond aldaar een eerewacht van ruim 60 rui ters gereed, die mgr.. naar den Burg bege- in een landauer en men reed langs de r.k. leidden. De bezoeker had plaats genomen kerk te Oudeschild over de Hoogte naar den Burg. Aan het begin van dit dorp stond Te- xelsch Fanfarecorps gereed en ging onder de tonen van een vroolijken marsch den stoet vooraf. Het was een schitterend schouwspel, dat nog juist beschenen werd door de laatste stralen van de avondzon, op dezen bij uitstek mooien lentedag. De fraaiste paarden die Texel bezit, bekleed met kleeden in de kleuren wit-geel, de rui ters met witte pantalons en dito pet, getooid met sjerpen in paars en geel, en tal van vlaggen en kleurige vaandels met zich voe rende. Aan de r.k. pastorie te Den Burg aange komen, werd de hooge gast toegezongen door leerlingen van de r.k. school te den Burg, die zich in den tuin der pastorie had den opgesteld. Vanuit een venster der bo venverdieping hoorde mgr. dit gezang aan en dankte na afloop de kinderen met een hartelijk woord, terwijl de kerkvorst tevens dankte voor de hartelijke ontvangst hem bereid. Het muziekgezelschap gaf nog een num mer ten beste. De bisschop onderhield zich nog eenigen tijd op innemende wijze met de kinderen en gaf den zegen. Donderdagmorgen is te 9.30 uur te Den Burg in de r.k. kerk het H. Vormsel toege diend, te 11 uur te Oudeschild en te n.m. te 1 uur te De Cocksdorp. Te 4.30 uur vertrok de bisschop weer van den Burg, op dezelfde wijze uitgeleide ge daan, als bij de ontvangst plaats had. Ook nu was de belangstelling van de Texelsche bevolking zeer groot. Op de haven was bij den uittocht een groote menigte aanwezig. (Ongecorrigeerd.) MALVERSATIES BIJ DEN B. V. L. In Maastricht. Dezer dagen is te Maastricht gear resteerd J. A. I. H. G., onder verden king van het plegen van malversaties ten nadeele van den bijzonderen vrij- willigen landstorm waarbij genoemde persoon een belangrijke functie ver vult. In het belang van het nog in gang zijnde onderzoek verstrekt de politie geen inlichtingen over dit geval. Met de N.V. Victoriebad is het vastgeloo- pen. Bij de behandeling van de begrooting, drong de heer Woldendorp tevergeefs aan op overlegging van de exploitatierekening, doch de wethouder volstond met de mededeeling, dat deze nog niet was ingekomen, doch dat wel vast stond, dat de gemeente een tekort van 3500 moest dekken en dat de N.V. zelve ook nog voor een tekort stond. Thans is er nog geen exloitatierekening en men weer zelfs niet of het bad al of niet in exploitatie genomen zal worden. Als het bad wel zal worden geopend, zal nog moe ten worden beslist in welken vorm dit zal geschieden. De badmeester, die nu toch in functie moest zijn, ontvangt geen salaris en is genoodzaak als werklooze te stempelen. De commissie van toezicht, bestaande uit de heeren Woldendorp, Bulens en Sietsma, is sinds Mei van het vorig jaar niet bijeen geweest en bezit trouwens geen bevoegdheden over de exploitatie, terwijl de gedelegeerde van de gemeente, wethou der Bonsema, ook om den tuin wordt geleid. Wij hebben destijds beweerd, dat het vo rige college te lichtvaardig met de z.g. Maat schappij voor Zwembadenbouw in zee is ge gaan en verwachten, dat binnenkort helaas de juistheid daarvan zaï komen vast te staan. De raad heeft echter o.i. tot plicht in deze openbaarheid van zaken te vorderen. DE NOODLOTTIGE BRAND TE HARENKARSPEL. Over den noodlottigen brand, die gister aan het 4-jarig zoontje van den heer J. Bruin Pz. te Harenkarspel het leven kostte, kunnen wij nog het volgende melden: De heer Bruin behoort tot een landbou wersfamilie die van oudsher het Waarland bewoont. Zijn woning staat aan een kade, eenzaam in den polder, op eenigen afstand van de boerderij door zijn broeder be woond, welke boerderij voor een paar jaar door het hemelvuur werd verwoest. Op een meter afstand van de woning staat de landbouwschuur, met riet gedekt, waarin des winters de kool wordt gebor gen, doch waarin thans een paar wasch- machines, eenig landbouwgereedschap, een paar rijwielen en een hoop riet, waar mede uienhoopen gedekt waren geweest, een plaats hadder. gevonden. Deze hoop riet is het vierjarig kereltje, een levenslustig ventje, dat zich helaas steils tot lucifers aangetrokken gevoelde (de vorige week moest mer hem nog een doosje lucifers afnemen, waarmede hij brand poogde te maken) noodlottig ge weest. Vermoedelijk heeft ook thans het jon- dezen riet-hoop met lucifers ge- speeid, hal*10 gewone tijd (in het Waar land bemoeit men zich niet met den zo mertijd) ontdekte de vader, die juist voor een kopje koffie thuis was geweest en zich op den akker achter de woning bevond, dat dikke rookwolken opstegen uit de schuur. Onmiddellijk snelde hij naar de plaats des onheils. Zijn echtgenoote was hem reeds vóór en had onmiddellijk ontdekt dat de vierjarige knaap vermist werd. Uit het 5-jarig broertje, waarmede de ver miste steeds speelde, was geen woord te krijgen. Met doeken voor den mond, luid roepende, begaf men zich in de met rook gevulde schuur, geen geluid van het kind werd echter meer vernomen. De vader, die brandwonden aan zijh ge zicht bekwam en wiens snor verbrandde, moest zijn pogingen om zijn kind te zoe ken opgeven. Herhaalde pogingen van zijn drie broers en deh heer-; Droog hadden ook geen succes. Vermoedelijk heeft het jongetje met lucifers bij den hoop riet gespeeld en is door den rook gestikt, zoodat het geen levensteekenen heeft kunnen geven. Een paar uur later werd althans het nagenoeg verkoolde lijkje onder een hoop verbrand riet, bij het opruimen van de brandresten, gevonden. Burgemeester Nolet, die spoedig, even als de pastoor en dr. Groenhart, op de plaats des onheils aanwezig was, gaf on middellijk de politie last om het stoffelijk overschot in het lijkenhuisje bij de r. k. begraafplaats te bergen. De deernis met het zoo zwaar getroffen gezin, bestaande uit man, vrouw en thans nog 12 kinderen, waarvan het oudste 14 jaar, is groot. Door het parket te Alkmaar werd toe stemming verleend om het stoffelijk over schot te begraven. Hedenmorgen om kwart over acht had onder groote belangstelling de teraarde bestelling plaats, vooraf gegaan door een plechtige uitvaartdienst in de r. k. kerk, op de r. k. begraafplaats. VERLOF VERLEEND TOT HET AANNEMEN VAN ORDETEEKENEN. Bü K. B. is aan onzen oud-stadgenoot, den heer D. P. de Vries, thans te 's-Gravenhage, hoofd van de afdeeling Handel van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V., verlof ver leend tot het aannemen van het ordeteeken van officier in de orde van den Witten Leeuw, hem door den president van de re publiek Tsjecho-Slowakye verleend. AN DIE AUSLANDDEUTSCHEN KATHOLISCHEN MADCHEN. Pater M. Helling O. P. Seelsorger der auslanddeutschen katholischen Madchen zu Alkmaar, verzoekt ons opname van het volgende: Auf Veranlassung des katholischen Madchenschutzvereines wird den ausland deutschen, katholischen Madchen ange- kündigt dasz vom 25 bis 28 Mai d.j. ein Triduum in der Francisca-Romanakapelle am Laat abgehalten wird. Als Prediger wird der bekannte Pater Alvarus de Bievre O. P., der in Deutsch- land viele Jahre als Seelsorger tatig war, auftreten. Anfang der Andachten Abends um 1/2 neun Uhr. Auch fragen wir Ihnen teilnehmen zu wollen an unsere Wallfaart nach Heiloo am 21 Mai d.j. (Himmelfahrtstag), wo wir uns anschliessen werden an die deutschspre- chenden Katholiken aus Amsterdam. in Heil0° 12 Uhr. Zurückfahrt 17.50 Uhr. VOLKENBONDSVRAAGSTUKKEN. Wie belang stelt in Volkenbondsvraag stukken luistert naar de radio-uitzendingen welke elders in dit blad uitvoerig zijn aan gegeven. GESLAAGD. Voor het op 21 April j.1. gehouden exa men diploma machineschrijven slaagde mej. M. van Duin, alhier, met een snel heid van 50 lettergrepen per minuut. ZOMERPOSTZEGELS. Ook te Alkmaar is een comité tot ver koop van Zomerpostzegels opgericht. Het comité van aanbeveling bestaat uit de volgende dames en heeren: Mevr. J. M. van KinschotDorhout Mees; mevr. M. BosmanLeopold; mevr. W. Broerete Kiefte; mevr. M. Cohen Stuart— Wichers; mevr. M. Conijn—Schröder; mevr. P. A. Offers—Rink; dr. C. M. Hoogenboom; mr. F. A. Josephus Jitta; J. J. D. H. Ver schoor; H. de Winter. Postzegels zijn tot elk bedrag verkrijg baar Doelenstraat 30 boven (Armenraad). ALKMAARSCH KLEEDING- EN DEKKINGCOMITE. Het Alkmaarsche Kleeding- en Dekking comité schrijft ons: De volgende week Zaterdag, 23 Mei, hou den wij onze collecte. Alvorens u iets wenscht te geven, zult u ongetwijfeld wil len weten, wat wy zooal deden. Daarom vertellen wy u nu, dat wij in Maart 130 ge zinnen, in April 120 gezinnen, in Mei (tot heden) reeds 80 gezinnen voorzagen van kleeding en dekking. Meermalen werden van één gezin twee drie menschen gehol pen. Voor hetgeen een gezin ontvangt, moet een kleinigheid wordenbetaald. Hierdoor vervalt het begrip „bedeeling". Alle gezindten worden geholpen, zoodat niemand achter behoeft te blijven om ons te steunen, hetzij financieel, hetzij door te collecteeren. Collectanten kunnen zich aanmelden bij den heer J. Stam, Korte Lyceumstraat 10, alhier. Ook kan men zich telefonisch opgeven door op te bellen no. 2019, no. 3894 of no. 2264. NA AANRIJDING DOORGEREDEN. Toen gistermiddag de bestuurder van een bakfiets den Kennemerstraatweg wilde over steken vanaf de Zuiderhoutlaan naar de Comanstraat, werd hij aangereden door een uit de stad komende personenauto, tenge volge waarvan de door hem bestuurde bak fiets werd beschadigd. Hij had even te voren gestopt voor een uit de richting van Heiloo komende auto, welke hij aan zijn rechterhand had. De bestuurder van de aanrijdende auto is na de aanrijding onmid dellijk doorgereden. De bakfiets liep mate- rieele schade op. Er vonden echter geen persoonlijke ongelukken plaats. Het ken- teeken van de auto is de politie bekend en proces-verbaal wordt opgemaakt. DE FIETSER MAAKTE EEN GROVE FOUT. Te omstreeks 6 uur vond gistermiddag een tweede aanrijding op den Kennemer straatweg plkats ter hoogte van de Brou werstraat tusschen twee auto's, die beide uit Alkmaar naar Heiloo reden. De oorzaak was, dat een wielrijder, die eveneens in de richting van Heiloo reed, plotseling naar links den rijweg overstak. De autobestuur ders werden toen genoodzaakt zoo krachtig mogelijk te remmen, waarop de botsing volgde. Tegen den wielrijder, die door zijn wijze van rijden de veiligheid van het ver keer in gevaar had gebracht, is proces verbaal opgemaakt. DAMESKOOR PRO ARTE in de St. Willibrordusstichting. Vrijdagavond 15 Mei heeft de heer Jac. Jansen met zijn dameskoor Pro Arte voor de patiënten van de St. Willibrordusstich ting te Heiloo een zanguitvoering gegeven. Met stille aandacht hebben de patiënten geluisterd naar het waarlijk subliem pro gramma, dat de heer Jansen had uitgeko zen. Met een vijftal koren uit het Stabat Mater van Pergolese toonde de dirigent al dadelijk met welk een disciplinaire en suggestieve kracht hy zyn koor be- heerscht. Deze prachtige Oud-Italiaan- sche muziek maakte zichtbaar indruk op de toehoorders, evenals de beide Italiaan- sche Aria's gezongen door Mevrouw EriksBuys, die haar welwillende mede werking als soliste verleende. Het koor zong daarna een tweestemmige mis van den jongen Nederlandschen componist J. Mul, welke een zeer devoten indruk maakte. Gaarne hadden wij deze compo sitie eens in een kerkgebouw gehoord; deze reine en ongekunstelde muziek zal daar nog meer tot haar recht komen. Na de pauze werden 4 liederen van Strawinski gezongen, waarvan de heer Jansen eerst een korte uiteenzetting gaf, om den inhoud van deze karakteristieke Russische muziek aan de patiënten duide lijk te maken. Geestig en zeer interessant klonk het, en al hadden de meesten der gelijke exotische muziek nog nooit met aandacht gevolgd, de stilte in de zaal be wees wel, dat men voelde, dat hier iets bijzonders geboden werd. Tot slot zong het koor een viertal composities van den Spaanschen componist Nin. De kleurrijkdom en warmte dezer vier stemmige koren demonstreerde duidelijk welk een extreme rastegenstelling in deze moderne Spaansche en Russische muziek tot uiting komt. Nog moeten wy dankbaar vermelden dat de heer Jansen zelf ook als solist op trad met de steeds bekoorlijke Mond- schein-sonate van Beethoven, waarvoor een speciaal enthousiast applaus der pa tiënten volgde. Een hunner bood, na het dankwoord van den geneesheer-directeur, dr. Barnhoorn, aan mevr. Jansen en mevr. EriksBuys bloemen aan. De leider van het koor heeft zeer goed aangevoeld, op welke wijze hij er toe kon bijdragen de ziel zijner toehoorders op te heffen uit de duistere machten van ellen de en alledaagschheid. Daarvoor zij hem en zijn koor hier nog maals dank gebracht. E. naar waarnemingen, verricht in den morgen van Zaterdag 16 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 776,7 m.M. te Hemösand. Laagste barometerstand 775,4 m.M. te Blacksod. Verwachting, geldig tot den avond van Zondag 17 Mei: Matige oostelijke wind; licht tot half be- wolkt; droog weer; behoudens geringe kans op onweer in het zuiden; in het noorden iets koeler. Weeroveiilcht. Mooi weer; echter iets koeler overdag. De hooge drukking over Scandinavië ver plaatste zich zuidwaarts en breidde zich vrij sterk over Duitschland uit, zoodat de luchtdrukverschillen toenamen al is de de pressie in het westen eerder iets afgenomen. De hooge drukking op den oceaan schijnt ook af te nemen. In noord-Scandinavië n«rn de bewolking toe en viel eenige regen, in het zuiden bleef het weer fraai. In noord-Duitschland heeft een noord oostelijke luchtstrooming eenige afkoeling gebracht ook in de bovenlucht en vormde zich een laag wolkendek, zoodat de tempe ratuur daar lager zal blijven. In het zuiden heerscht zonnig en warm weer, evenals in oost- en zuid-Frankrijk. West-Frankrijk heeft regen aan de kust en verder naar het binnenland kans op onweer. Op de Britsche eilanden is de lucht grooten- deels zwaar bewolkt, alleen zuid-oost-Enge- land heeft fraai weer, en in Ierland en Schotland valt eenige regen. De uitbreiding van de hooge drukking doet hier te lande nog zonnig weer verwachten met iets lagere temperatuur in het noorden en geringe onweerskans in het zuiden. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.20 uur tot 4.35 uur licht op. JONGEN IN GEVANGENSCHAP. De heer Beernink, Druivenlaan 48 al hier, heeft een tweetal lysters in een kooi die daar genesteld hebben. Er waren vijf eieren waarvan er een is verongelukt. Op de overgebleven vier eieren heeft de lijster thans veertien dagen gebroed en heden is het eerste ei uitgekomen. Men verwacht dat vandaag of morgen ook uit de andere eieren jongen zullen komen. Het is een groote zeldzaamheid, dat lysters in een kooi broeden. ZONDAGSDIENST APOTHEKEN. Op Zondag 17 Mei is de apotheek van Mevr. de Wed. P. A. F. Schouten, Verdron- kenoord 121, geopend. Op Zon- en Feestdagen en gedurende den nacht is slechts één der apotheken geopend. De andere apotheken zijn gesloten van 's avonds 8 uur tot den volgenden morgen 8 uur. In de apotheek, welke Zondags geopend is, wordt gedurende de daarop volgende week de nachtdienst waargenomen. VREDESGANG. Aan den vooravond van den dag, waarop de Nederlandsche vrouw zich wederom op maakt om in grooten getale van haar af schuw van den oorlog getuigenis af te leg gen, zou ik, mynheer de redacteur, graag in het licht willen stellen, dat de vredes- actie, zooals onze vrouw deze meent te moeten voeren, tot onvruchtbaarheid ge doemd is, indien demonstranten niet met terdaad krachtig medehelpen om den oor log in zyn grondvesten te ondermijnen. Gelijk men bij het vullen van een vat met vloeistof zich eerst zal hebben te verge wissen of dit waterdicht en van een deug- delyken bodem voorzien is, zoo zal men bij het maken van den vrede tot substantieele werkelijkheid, vóór alles hebben na te gaan door welke lekken van ons maatschappelijk vat de vredessubstantie tot nog toe is weg gevloeid. Slechts één van deze lekken, die vele zyn, zal ik hier, kortheidshalve, weer geven, in de hoop, dat zy die dit lezen, en inzonderheid deelneemsters aan den Vrou wen Vredesgang, hierover grondig zullen willen nadenken en dienovereenkomstig handelen. Waar onze tijd in het teeken van den dreigenden gasoorlog staat, ligt het voor de hand zich de vraag te stellen: Hoe is het mogelijk om zoo'n met alle menschelykheid in strijd zynden krijg practisch voor te be reiden? Het antwoord luidt dan: middels de vivi sectie: de werking der gifgassen wordt n.L in gaskamers geprobeerd op weerlooze dieren. Wanneer de geneeskundigen nimmer op het denkbeeld gekomen waren, den die ren de hel der vivisectie te bereiden, en de leeken, in den waan terzake tot oordeelen niet bevoegd te zyn, zich daarbij niet voet stoots hadden neergelegd, zou het gasspook zich nimmer hebben kunnen vertoonen. Acht gij de vivisectie helaas noodzakelijk en den gasoorlog slechts een uitwas der- zelve? Maar kan uit een zaak die in den kern goed is, zoo iets menschonteerends als een gasoorlog voortkomen, kan een boom, naast goede, ook giftige vruchten opleveren? Meent gy, als gy gelooft, dat vivisectorische praeparaten voor Uw lichaam nuttig zijn, dat deze medehelpen om zekere ziekten te beperken, of dat het medisch inzicht in het

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2