Nieuwe Bond van Zuivelfabrieken. ss nrs." ope"rede"dap Vrijzinnig-Hervormden in Noord-Holland. Land- en Tuinbouw. Siad en Omgeving. Is de geblesseerde behandeld, dan 1 ruilt hij van plaats met den keeper, die zich ontpopt als een verdienstelijk S rechtshalf, want hij is fit en kan goed 1 trappen Een toeschouwer heeft zijn kain van de schouders geworpen en stort zich mede in den strijd. „Ajo, ajo", moedige de omstan ders aan. „Djangan takoet", laat je niet op je kop zittenhet gaat om een goalen twaalf tegen elf wordt er verder gevoet bald. Op zeker moment is men een der doelen gevaarlijk dicht genaderd. Alle spelers van de bedreigde partij trek ken zich terug en dan komen de voet- balschoenmenschen in actie. Zij stormen naar voren, trappen links en rechts om zich heen, zuiveren het terrein van tegenstanders en met for- sche stappen gaat het op den doelman af, die nog een laatste poging durft te wagen om den bal te stoppen, doch het is vergeefs... Het publiek huilt, loeit. Offside, beslist de man met het fluitje zeer gedecideerd, want zijn partij moest de bal in haar doel zien verdwijnen en hij heeft het fluitje, dus weet hij hoe het moet! De referee kijkt naar hem, ziet zijn blik enrilt„Offside" De keeper is te veel. Maar de aldus opgelichte party laat zich niet voor den gek houden. Men komt weer terug en alsdan wordt de keeper uit de goal gewerkt, verdwijnt met een fiksche duw in de agave en zonder stoornis volgt dan een erkend doelpunt, geheel naar den gulden regel „eerst den man en dan den bal!" Het publiek loeit wederom en de wegge sleurde keeper plukt zich zelve uit de agave, kruipt kreunend naar den verband- meester, die hem met een pincet tracht te ontstekelen, zooals dat in Holland op een houten wielerbaan wel moet geschieden na een valpartij. De toeschouwers komen in extase over het schitterende verloop van den wedstrijd. Men juicht en fluit van appreciatie over dit verloop. Zoo gaat het spel door, men holt en holt En vooral de rechtsbuiten van de ver liezende partij. Hij is de man met de sa rong. Eensklaps verliest hij dit schamele klee- dingstuk, doch in geestdrift blijft hy voort hollen, onder luide bijvalsbetuigingen van de supporters, die zyn doorzettingsvermo gen verafgoden. Kreten van aanvuring weerklinken alsof het nog noodig zou zijn; als hij in zijn phenomenalen ren nog in staat is een ka nonschot te lossen waarop zelfs Lagen- daal zich niet kan beroemen, dan brult het publiek van uitgelatenheid. En de speler kalmeert, een goal is ge maakt, de eer is gered. Hij keert zich om en wandelt op zyn gemak naar de sarong, omgordt haar weer en lacht... 11. De tijd is echter voortgegaan. Het loopt tegen zessen; het duistert en killer wordt de lucht. Een bleeke maansikkel verheft zich aan den violetten avondhemel, die zich koepelt boven de zwijgende bergen. De stand is ge'.iik en blijft dat ook, hoe men trapt en holt Zelfs de spijkerschoe nen vermogen het niet te wijzigen. Plotseling snerpt het fluitje weer, het einde is genaderd- en gewichtig stappende begeven de voetballers zich naar de pas ser, zich bewust van hun onmisbaarheid in dit. milieu. In de warongs op de lage banken onder het kosterende-somtijds-walmende petro leumlicht, zetten zij zich neer en bespre ken de resultaten van dezen strijd, de kan sen die geboden werden en de fouten die partijgenooten maakten. Men slurpt er de koffie, temidden van het publiek, dat vol bewondering luistert naar het oordeel van de insiders de spelers en men vergeet de beide gewonden, die weggedragen wer den. Het waren er vandaag maar twee en toch was de match spannend Zwemmen. NIEUW RECORD 200 M. RUGSLAG. Scheffer brengt het Nederlandsch record 200 M. rugslag op 2 min. 37 4/5 sec. In de zweminrichting aan den Heiligen Weg te Amsterdam deed de D. J. K.- zwemmer J. C. Scheffer gisteravond een poging het Nederlandsch record over 200 meter rugslag, dat Metman (Het IJ) met 2 min. 40 1/5 sec. op £0 October 1935 te Amsterdam had gevesugd, te verbeteren. Deze poging is schitterend geslaagd. Scheffer, die alleen over de baan ging, wist op fraaie wijze 2 2/5 sec. van het record af te halen en op zijn naam te brengen met 2 min. 37 4/5 sec. Scheffer maakte de volgende tusschentijden: 50 M. in 34 sec.* 100 M. in 1 min. 12 sec. 150 M. in 1 min. 54 sec. 200 M. in 2 min. 37 4/5 sec. Hoewel deze poging op een gewonen trainingsavond van D. J. K. werd ge daan, waren toch officieele tijdopnemers aanwezig, zoodat het record in ieder ge val zal worden erkend. Het Europeesch record op dezen af stand staat op naam van den Duitscher Kurt Gerstenberg met 2 min. 34,2 sec., (26 October 1935 te Maagdenburg geves tigd). Deze tijd is thans door Scheffer op ruim 3 seconden benaderd, een bewijs dus, dat ook onze heeren in de interna tionale zwemwereld steeds meer een woordje gaan meespreken. Wandelen. WANDELSPORT. Evenals vorige jaren zyn door de Ne- derlandsche Unie voor de Wandelsport (N. U. W.) in 18 verschillende plaatsen des lands thans Wederom Nationale Wan deltochten georganiseerd over een afstand van 30 K.M. Een dier tochten wordt gehouden te Alkmaar op Zondag 24 Mei a.s. geor ganiseerd in samenwerking met de Wan- delsportvereeniging U. d. I.S. O. S. te Hoorn en den Consul N. U. W. te Alk maar. Daar de omgeving van Alkmaar zich wat betreft natuurschoon uitstekend leent voor een wandeltocht en voor een goede organisatie en goed parcours is zorg ge dragen, verwacht de N. U. W. op 24 Mei a.s. de wandelaars uit Alkmaar en omge ving aan den start om 10 uur v.m. Er kan worden geloopen zoowel in groepsverband als individueel, terwijl de herinnering bestaat uit een eenvoudige, doch keurig uitgevoerde, medaille. Voor de groepen bovendien een groeps- herinnering. Inschrijvingen kunnen plaats hebben tot een half uur voor den start, terwijl bovendien gelegenheid bestaat voor den wandeltocht, uitgaande van Commissie voor Verkeersweek in West-Friesland, te houden te Medemblik op 1 Juni a.s., zich reeds thans op te geven. Wandelaars wy verwachten U. Als het mogelijk is op beide wandeltochten. In café „Central" werd Vrijdagmiddag een ledenvergadering gehouden van den Nieuwen Bond van Zuivelfabrieken, onder Voorzitterschap van den heer F. Lakeman, vice-voorzitter. De vergadering was slecht bezocht en werd ook bijgewoond door dr. Schey, den rijkszuivelconsulent, die speciaal door den voorzitter welkom werd geheeten. Spr. was overtuigd dat de landbouw nog wel geruimen tijd ups en downs zal doormaken. Geconstateerd kan worden, dat de directeur van het Kaascontröle- station, belast met de uitvoering van de crisismaatregelen, het mogelijke doet om het den veehouders zoo gemakkelijk moge lijk te maken. Medegedeeld werd dat de vereeniging voor t. b. c.-bestrijding onder het rundvee, geen genoegen had genomen met de con tributieverlaging. De secretaris, de heer T. Groot Cz., las een uittreksel uit het verslag van het bu reau voor melkonderzoek van dr. Schey en deed mededeeling van een ingekomen verslag van de vereeniging voor t. b. c.- bestrijding onder het rundvee en van een schrijven van B. en W. van Alkmaar hou dende bericht van tijdelijke verlaging van wik- en weegloonen. eenTn^kWerd meudedeel^g gedaan van een ingekomen schrijven van de firma Goes te Alkmaar over de eventueele i ichting van een Kaasbeurs te Alkmaar die de voorzitter te groot van opzet oordeelde ™ian -ZW- Van Alkmaar was een verJ zoek gericht om vroeger met het wegen aan te vangen. Hoewel daarop nog g|en antwoord was ingekomen, had men toch reeds kunnen constateeren dat verbete ring was aangebracht. De rekening werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op 1702.69, met een saldo van 122.61. Aan contributie was 782.10 ontvangen. De voorzitter kwam ter vergadering en nam de leiding over. Uit het jaarverslag bleek, dat 1935 voor den landbouw met zwarte kool moest worden aangeteekend. Twee leden hadden bedankt, doch twee nieuwe waren toegetreden. Het verslag eindigde met den wensch dat '36 den land bouw zal bevrijden van het dwangbuis der crisismaatregelen. De voorzitter deelde mede, dat de contributie voor het lidmaatschap voor de vereeniging tot t. b. c.-bestrijding on der het rundvee 40 moest blijven. Het bestuur is overtuigd van het groot nut, doch wil verzoeken, om, gezien de con tributieverhouding en de verwerkte melk, te trachten dat de vereeniging met 25 genoegen neemt. De vereeniging staat in het teeken van de belangstelling der vee houders, omdat het Rijk en de provincie belangrijk subsidieeren. Nieuwe leden worden niet toegelaten omdat de subsidie niet verhoogd wordt. De heer F. Lakeman zag daarin een remmen van dge t. b. c.-bestrijding, ten bate van'de thans bestaande leden. De voorzitter zeide, dat aanvanke lijk een ieder kon toetreden. Zij die meen den de kat uit den boom te moeten kijken, ondervinden daarvan nu de nadeelen. Spr. gaf echter toe, dat het algemeen belang vorderde, dat zooveel mogelijk vee houders konden toetreden. Verzocht zal worden om voor het vol gend jaar de contributie op 25 te mogen stellen. De Kaasbeurs. De heer F. Lakeman Jz. had in de vorige vergadering een inleiding gehouden over de vraag of in dezen tijd het verkoo- pen van kaas via de markt nog te ver antwoorden is of dat daarmede gebroken dient te worden en voortaan op monster behoort te worden verkocht. Nadeelen van een kaasbeurs noemde spreker dat op monster verkoop betrouw- senfusdlsWda8nnLnadedWPaaaghUiZen producent een grooter risico loopt. De voordeelen van den verkoop per kaasbeurs noemde spreker het voorkomen van extra verliezen door verdroging ten gevolge der hitte op de markt; het voorkomen van scheuren en barsten door ongewenschte weersinvloeden; het voorkomen van verliezen door ruwe behandeling van vervoeders en zetters en het gemakkelijk ophouden bij een slechte markt en voorts besparing van onkosten 0.35 per 100 K.G. marktkosten en ver voerkosten). Spr.'s stellige overtuiging is, dat de markt zich zelve heeft overleefd; dat de tokomst is aan den verkoop op monster; dat dit in het belang zal zijn van het pro duct en in het financieel belang van de fabriek en de melkleveranciers. De toekomst zal wel leeren wat in het voordeel is van producent en han del. Wij zijn overtuigd, dat bij het verdwynen van de markt men zich pas bewust zal worden, wat men heeft verloren. Verschillende fabrieken, die thans reeds hun producten van de fabriek af aan den handel leveren, parasitee ren voor de prijsbepaling op de markt. Het zou daarom billijk zijn, als zij door de crisiscentrale verplicht werden de marktaanvoerders in hun kosten te verlichten. Een actie om in Alkmaar een Kaasbeurs tot stand te brengen achten wij niet noodzakelijk. Wie aan ver koop per kaasbeurs de voorkeur geeft is reeds in de gelegenheid op deze wijze te verkoopen te Purmerend. Voor het bezoeken van de kaasbeurs speelt de ligging van de plaats nage noeg geen rol. Een kaasbeurs is overal een dooie boel. Het feit, dat het aan tal producenten ter kaasbeurs niet toeneemt, kan wel als een aanwijzing gelden, dat de praktijk de voordeelen van den verkoop per kaasbeurs nog niet heeft vastgesteld. Red. A. C.) Aan de orde werd gesteld een gedach- tenwisseling over dit onderwerp. De v o o r z. herinnerde aan het rapport van den Bond van op coöperatieven grond slag werkende zuivelfabrieken, van Ir. Cramer en den heer G. Nobel, reeds dooi de bladen gepubliceerd. Spr. heeft hierover geen vast staande meening, doch verneemt gaarne hoe de aanwezigen er over denken. De heer Worp uit de Wormer, zeide, dat zijn fabriek reeds geruimen tijd met succes op de kaasbeurs verkoopt. Persoon lijk is spr. voor het behoud van de Alk- maarsche markt, aangezien hij gelooft, dat de prijs op de beurs door de markt gunstig beinvloed wordt. De heer F. Lakeman herinnerde aan de totstandkoming van de kaasbeurs te Purmerend. Voo- Alkmaar is het de kwes tie, evenals in Purmerend, wie de kat de bel zal aanbinden. Verdwijnen doet de markt z. i. beslist. De voorzitter oordeelde, dat men de propagandistische waarde van de markt ook voor het product, niet moest onder schatten. Het is echter ook 'n stadsbelang en spr. geloofde, dat de wik- en weegloo- en nen wel meer verlaagd konden worden De heer Lakeman oordeelde dat kosten voor de fabrieken, in verhouding tot de reclame, te hoog zijn. De heer Worp oordeelde, dat de bond er zich niet mede behoefde te bemoeien. Wie naar de kaasbeurs wil kan dit doen Purmerend. Er zijn er die daar geregeld komen en er komen er ook die eens komen en dan weer naar de markt gaan en er zijn er ook die de helft op de beurs en de helft op de markt verkoopen; 17 a 18 fabrieken, w.o. ook de Wieringerwaard, komen geré geld op de beurs. Eenige van hen probee ren het eerst Dinsdags op de beurs markten, als dit geen succes heeft, Vrijdags in Alkmaar. De heer Henneman, kaashandelaar naar zijn oordeel gevraagd, was van mee ning, dat het instituut een wording is van eeuwen, dat wel waarde heeft. Hij wees op de directe betaling. De markt werkt prysvormend en de fa brieken kunnen een deel aanvoeren en na leveren, dan voorkomt men voor dat deel het indrogen. Spr. was van meening dat de markt groote waarde heeft en dat men het insti tuut niet gering moet achten. Voor voorstanders van een beurs be staat er echter gelegenheid om naar Pur merend te gaan. Ook is het gevaarlijk om den verkoop te verdeelen. Op de markt komen alle kooplieden en er zijn er die principieel niet op de beurs willen koopen. De heer Worp zeide dat de firma Simon de Wit nooit op de markt te Pur merend kwam, wel thans de beurs be zoekt, doch als regel in Alkmaar koopt. De voorzitter constateerde, dat maar moest worden afgewacht wat in de zen de tijd zou leeren. Dr. Schey oordeelde het een moeilijke kwestie. In Alkmaar heeft men nog een bloeiende markt. Als die weg is verandert ook de toestand. Niemand zal toch de verantwoordelijkheid durven dragen, om de markt op te heffen. Algemeen oordeelde men dat zoowel de Coöperatieve Bond als de Nieuwe Bond zijn leden kan verplichten om naar de markt of naar de beurs te gaan. Dr. Schey constateerde, dat dus blijk baar de tijd niet rijp was om een beslis sing in een bepaalde richting te forceeren. De v o o r z i 11 e r zag toch ook in Alk maar een kaasbeurs komen. De heer S nij d 3 i s merkte op dat men reeds gelegenheid heeft, ook in Alkmaar, om op een z.g. beurs te verkoopen. Spr. was echter niet voornemens dit te doen en bleef het liefst, zoo lang als dit mogelijk was, op de markt. Na rondvraag werd de vergadering ge sloten. Vergadering in hei vereenigingsgeboaw der Vrijz.-Hervormden, aan de Heul te Alkmaar De middagvergadering. In de middagvergadering kwam als eerste punt aan de orde het verslag van den propagandist. Een deel van de gegevens was reeds ver werkt in het jaarverslag, hetwelk in de ochtendvergadering werd gelezen. De heer K a r s s e n bepaalde zich er daar om toe, om thans slechts een overzicht te geven van zijn ervaringen en een beeld van wat er leeft onder de vrijzinnig-hervormden in Noordholland. Het relaas, dat naast aan vankelijke teleurstellingen sprak van een vruchtbaren arbeid, werd van huishoude- lyken aard verklaard, zoodat wij daarvan geen verslag zullen geven. De voorzitter bracht den heer Kars- sen dank voor diens causerie en getuigde van zyn vertrouwen in het op den inge slagen weg voortgaan door den propagan dist. In vervolg hierop deed ds. Dorgelo (Naarden) mededeeling van plannen der Prov. Commissie om in die plaatsen, waar de heer Karssen reeds zijn voorbereidend werk heeft verricht, bijeenkomsten te doen houden ter ondersteuning van dat werk. De vergadering hoorde een en ander met instemming aan. Vrijzinnige vrouwenvereenigingen. De heer C. P. van der Sluys, van Landsmeer, hield een inleiding ter bespre king van de wenschelijkheid om de vrij zinnige vrouwenvereenigingen in federatief verband te brengen, welk punt door hem ook in het Prov. bestuur reeds aanhangig was gemaakt. De kwestie leek spr. een belangrijk onder deel voor uitbouw van het geestelijk leven, waarbij men echter niet mag vergeten, dat de prov. vereeniging er nog wat vreemd tegenover staat. Alleen in Friesland heeft men de zaak nog onder de oogen gezien. Spr. ontwikkelde zyn standpunt, neerge legd m de volgende drie punten: 1. de belangstelling voor en behoefte aan kerkelijk leven is in Noordholland in onze kringen gering; 2. alle vrouwenvereenigingen kunnen dienstbaar worden gemaakt aan het kerke lijk leven; 3. de bestaande vrouwen-organisaties werken zonder eenig verband naast elkaar en daarom is het wenschelijk ze onder goede leiding te brengen, opdat ze gezamen lijk naar hetzelfde doel streven. Spr. stelde vast, dat de grootste belang stelling voor het kerkelijke leven komt van de zijde der vrouwen. Mede uit hoofde hiervan, maar ook vanwege den grooten invloed, welken de vrouw heeft op de op- kracht8aohuieUgd °m haaf 8roote stuw- het —schelijk de be staande vrouwencluhs rfll U aan de vryzinnidlenstbaar maken Hy zou daarom willen p™"!!186 ^weg brengen in federatief verbandvl echter bedacht moet wordendat' slechts zuiver plaatselijk wecken en S' malen staan of vallen met de door de leid" ster betoonde energie. Het uitsluitend beoefenen van handwer ken en naaiwerk bevordert naar spr.'s rnee- ning niet het clubleven, omdat het een voortzetting is van den huiselyken arbeid. Maar evenmin zal uitsluitend bijbellezen de werkzaamheid der club ten goede komen. De vrouw heeft er recht op, dat ook door middel van de club gewerkt wordt aan haar ontwikkeling, dat dan ook weer maatschap pelijke beteekenis zal hebben niet alleen, maar tevens vriendschapsbanden zal leg gen. Bovendien zal de club onder goede leiding kunnen werken op geestelijk ter rein. Die leiding zal voor de noodige varia tie in het werk der club kunnen zorg dragen. Spr. vertelde in dit verband hoe de be hoefte aan samenwerking onder de vrou wenvereenigingen in Friesland had geleid tot vorming van een federatie, waartoe aan vankelijk 17 plaatselijke vereenigingen toe traden, welk aantal thans reeds is uitge groeid tot 50 met pl.m. 1500 leden. Men verzorgt er naaiwerk etc., terwijl er in de bijeenkomsten tevens geestelijke liederen worden gezongen, voorgelezen wordt, enz. Om tegemoet te komen aan de moeilijkheid om goede leidsters te vinden voor de plaat selijke vereenigingen, wordt er een leidster cursus gehouden. Eéns per jaar wordt er een groote algemeene vergadering gehouden in Leeuwarden. Spr. meende, dat wat in Friesland is ge beurd, ook in Noordholland aou kunnen, maar dan ook samenbrenging onder het Prov. bestuur der vereen, van vryz. her vormden, wat in Friesland nog niet is ge schied. De statuten der prov. vereeniging zouden zich naar spr. meende daartegen niet verzetten, zij bepalen niets omtrent het opnemen in haar verband van een or ganisatie als door spr. bedoeld. Het regle ment der prov. vereeniging zou gemakkelijk kunnen worden uitgebreid om opname eener vrouwen-organisatie mogelijk te maken. Spr. meende zelfs, dat het regle ment reeds spreekt van den plicht tot op name van organisaties welke hetzelfde doel nastreven als de vereeniging van vryz. hervormden. In afwachting van eventueele regle mentswijziging zou spr. nu reeds willen be sluiten tot toelating van een provinciale vrouwenorganisatie omdat dit dienstbaar kan zijn aan den bevordering van 't geestelijk le ven, evengoed als ook de jeugdclubs dit kunnen. Tot steun van deze clubs wekte spr. eveneens op, daarbij opmerkende dat de verantwoordelijke mannen in de vrijz. herv. beweging tot grooter werkzaamheid mogen worden aangespoord en rondom zich meerderen hebben te verzamelen die kun nen en willen meewerken aan uitbouw der organisatie. Spr. vroeg aan de vergadering om aan het bestuur opdracht te geven, het in fede ratief verband organiseeren der vrouwen vereniging ter hand te nemen en in de volgende vergadering met voorstellen te komen. Do voorzitter was het in beginsel eens met den inleider, dat de vrouwenver eenigingen in de provinciale vereen vryz. hervormden dienen te WordPn Van nomem Hij erkende gaarne den"??6" invloed der vrouw ook op geestéirf °ten rein. s esleujk ter- Wat betreft het verzoek van den der meende spr. dat een beslissing 61' oogenblik moeilijk kon worden dit omdat het, aangezien het aantal 8vrn°men. ter vergadering sterk in de minderheid"^ toch met aanging over de vrouwenvét*88' gingen te beslissen zonder deze zlu, hooren. '■erve te De heer S i n d r a m merkte op enthousiast te zyn voor toelating van ciale vrouwen-vereenigingen, omdat SP6' mers de vrouwen reeds individueel Z kunnen zyn van de vereeniging Overigens meende spr., dat het best* zyn de zaak ter verdere voorbereiding renvoyeeren aan het bestuur Er zou h met spoed door dat college moeten den gewerkt, opdat in de eerstvolgend* gadering (misschien reeds in een specTaal voor dit doel te houden extra-bijeenkomst plannen kunnen worden ter tafel geleed Ds. Kannegieter (Krommenie) 7ao veel goeds in de gedachte door den heer d. Sluys ontwikkeld, maar meende dat d zaak van de vrouwen moeten uitgaan Ds. Poldervaart (Naarden) meende dat er wel behoefte bestaat aan de kriekt der vrouw. Iedere plaatselijke afdeeW zou als sub-afdeeling een vrouwen vér eeniging kunnen hebben. Bestaat er b hoefte aan een federatief verband dez^é sub-afdeelingen, dan zal dat wel blijken Meerdere sprekers en spreeksters voer den over deze zaak nog het woord, waarna de heer v. d. Sluys constateerde, dat al gemeen instemming was betuigd met zyn plan; het eenige verschil was slechts de vraag door wie en hoe er zal worden aan gepakt. Hij bleef er by, dat er niet ge talmd mag worden, de vorm van organisa tie kan te zijner tyd worden onder het oog gezien. Hy waarschuwde tegen het naast elkaar werken en beval ter voorkoming daarvan den federatieven vorm aan onder leiding van het prov. bestuur der vereeni ging van vryz. hervormden. Ten slotte werd het bestuur gemachtigd, om de zaak ter hand te nemen en stappen te doen om met de vrouwen-vereenigingen te overleggen hoe men tot 't beoogde doel zal kunnen komen. Beschrijvingsbrief algemeene vergadering. De voorzitter stelde vervolgens aan de orde de behandeling van den beschrij vingsbrief voor de algemeene vergadering van de Ned. Ver. van Vrijz. hervormden, te houden op 9 en 10 Juni a.s. te Naarden, waar ds. Faber te Velsen een inleiding zal houden over den Kerkstrijd in Duitschland. De heer van der Sluys besprak de waarde van de kerkelijke vrijzinnige pers, welke hij niet erg hoog aansloeg, omdat zij niet populair genoeg schrijft. Hij wenschte den afgevaardigden op te dragen daarover te spreken. Ds. Dorgelo waarschuwde tegen het brengen van de politiek in de op de alg. verg. te voeren debatten. Ds. Poldervaart was zeer tevreden over het werk van Kerk en Wereld, het voornaamste der organen. De voorzitter gaf in overweging de pers rust te geven om zich te consolideeren en dus geen mandaat mee te geven aan de afgevaardigden. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren van der Sluys, Blom, Avenarius te Amsterdam, De Graaf te Edam en Sindram. Als secundi werden aangewezen de hee ren ds. Dorgelo, de Boer te Beverwijk, Bran denburg te Hoorn, Ellerbroek te Amsterdam en ds. Spaargaren te Broek in Waterland. Congres 1936. Een bestuursvoorstel om ook in het a.s. najaar weer een congres te houden, werd onder applaus aangenomen. Het bestuur zal nog overwegen, of het mogelijk is het con gres niet alleen op een avond te houden. Rondvraag. Ds. Poldervaart noemde het, met het oog op het kwijnend godsdienstig leven, een gevaar, dat de protesteerende kerkvoogden nog steeds op het standpunt staan het beroe pen van een predikant te moeten te8e"" houden. In Naarden heeft de kerkvoogdij dit begrepen, zoodat zij onder handhaving van haar protest, toch het beroepingswerk steun de. Spr. zou het wenschelyk vinden met de protesteerende kerkvoogdijen overleg te ple gen in het belang niet alleen van de vryz. herv. beweging, maar van de geheele kerk. In principe was spr. het eens met de ge noemde kerkvoogden. De heer Ruyterman (Hauwert) noem de het verzet in Westfriesland algemeen, zoodat toenadering wenschelyk is. Spr. ze e het standpunt der kerkvoogdijen uiteen en wilde een minimum-salaris, met aan kerkvoogdyen het recht de grootte van e tractement nader te bepalen. Zooals het n gaat, wordt de kerk vermoord. De heer Leeuw (Blokker) zei, dat geen lyn of leiding is in de bepaling van de aanslag door den Raad van Beheer. De ve schillende besturende kerkelijke organisa ties hebben zich er mee te bemoeien, protesteerende kerkvoogdijen zijn niet a starrig, zij willen ook het belang van De voorzitter deelde mede hoe de aanslagen tot stand komen. Als de er voogden willen, kunnen zij zeer zeker Noordholland de meerderheid krijgen in a Commissie daarvoor. Maar waar het thans gaat, is: als er brand is, debatteere men n over de wyze van blusschen en de wie het doen zal, maar beginne te bw schen. Spr. geloofde, dat er wel iets te bere,k®" als beide Dartyen maar eens sam willen praten. wj, Ds. Poldervaart repliceerde. meende dat het in hoofdzaak een Pri"clP®' kwestie is en wees den weg om verhelden kr8f,m- sluiting- De voorzitter sloot hierna de vergade ring, waarvan hij getuigde, dat zij een op bouwenden geest had geademd en tot nieu we werklust zal aanvuren. te

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 8