DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ho. 1t7 Maandag 18 Mei 1936 138e Jaargang Nasleep Oost-Afrikaansch conflict. Nieuwe onlusten in Palestina. Revolutie in Bolivia. Onze ambulance-leden terug. Allen in de beste conditie. Een onderhoud met eenige doctoren. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden btf vooruitbetaling voor Alkmaar f 2. franco door het geheele Ryk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij T/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Starhemberg by Mussolini. Mussolini heft een lang en hartelijk on derhoud met Starhemberg gehad. Starhemberg Mussolini beantwoordt telegram van Schuschnigg. Mussolini heft bondskanselier Schusch nigg, op diens telegram als volgt geant woord: „wederkeerig bied ik u de verzeke ring aan van mijn gevoelens van oprechte vriendschap en mijn oprechte wenschen voor het welslagen van uw werk. De trouw, die gij hebt betuigd aan den geest van het pact van Rome is een der hoek- steenen van de politiek der fascistische regeering." Het van den Hongaarschen minister president Goemboes ontvangen antwoord is eveneens uiterst hartelijk. De Senaat bijeen. De Italiaansche senaat heeft Zaterdag in een buitengewone zitting de wetsdecre- ten goedgekeurd betreffende de souverei- niteit van Italië over Abessinië, de in stelling van het keizerrijk en de benoe- noeming van Badoglio tot onderkoning. De zitting werd o.a. bijgewoond door de prinsen van Piemont, Turijn en Genua. Even voor den aanvang der zitting om 4 uur kwam de duce binnen, luide toege juicht door alle aanwezigen. Nadat de wetsvoorstellen door den voorzitter van den senaat waren ingediend, werd de zit ting geschorst, voor de bestudeering der voorstellen door een daartoe gevormde commissie. Italië trekt beschuldiging inzake levering van dum-dumkogels van Britsch fabrikant in. Het document, waarin de Italiaansche regeering beweert, dat in Abessinië dum- dum kogels zijn gebruikt van Britsch maaksel, dat aan den Volkenbond zou worden voorgelegd, is ingetrokken. De Britsche regeering zal dus niet den Volkenbond behoeven te antwoorden. Amerika en de bezetting van Abessinië. Zoodra de toestand te Addis Abeba minder duister zal zijn geworden, zal de gezant der Vereenigde Staten, van Engert, met vacantie gaan, en op deze wijze zal het ministerie van buitenlandsche zaken een oplossing hebben gevonden voor het vraagstuk van de erkenning der Italiaan sche overwinning in Abessinië. De gezant kan zijn standpunt niet verlaten zonder een beleefdheidsbezoek aan den Italiaan sche gouverneur te brengen, en dit zou vrijwel gelijk staan met erkenning van het nieuwe regime. Journalisten uitgewezen. De Italiaansche autoriteiten hebben vier journalisten uitgewezen, onder het motief dat zij zich aan anti-Italiaansche propa ganda en spionnage schuldig zouden heb ben gemaakt. Het zijn George Steer, de correspondent van de „Times", Neben- zahl, de correspondent van Havas, Ange- lopoelos, de Grieksche correspondent van de Amerikaansche bladen der Hearst-pers, en de obillard, de Fransche directeur van de „Courrier d'Ethiopie". Voorts zijn nog drie andere Europeanen uitgewezen. Allen zijn Zondagmorgen per trein vertrokken. Zoons van Mussolini in Italië terug. Graaf Ciano, de schoonzoon van Mus solini, alsmede diens beide zoons, zijn Zon dagmiddag uit Abessinië op het vliegveld Littoria aangekomen. Zij werden bij hun aankomst door een talrijk publiek toege juicht. Ook de duce en mevrouw Musso- loni bevonden zich onder de aanwezigen. Geheime Abcssinische regeering voltooid. In een telefoongesprek heeft de Negus aan den Abessinischen gezant te Londen medegedeeld, dat de geheime regeering in Abessinië thans voltallig is. Dooden en gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag duurden de onlusten in Palestina voort. Vooral in Tel Aviv en te Jaffa is de toe stand gespannen. In de laatste stad zijn bij botsingen drie Joden gedood en twee ge wond. Te Haifa hebben de brandstichters hun luguber bedrijf hervat; in de havenwijk is aanzienlijke schade aangericht. Gespannen toestand te Jeruzalem. De Joodsche bevolking van Jeruzalem ver keert tengevolge van de jongste aanslagen in een paniekstemming. De Joodsche zaken zijn in verscheidene gemengde wijken geslo ten. De Palestijnsche regeering heeft spe ciale maatregelen genomen tot handhaving van de orde. Politie en soldaten bewaken de wegen en fouilleeren de voorbijgangers. Bezorgdheid onder de Joden. Sedert den vuuroverval in de Joodsche bioscoop heerscht groote spanning in geheel Jeruzalem. Door de straten bewegen zich opgewonden menschenmenigten. In de Jood sche bladen wordt met bezorgdheid gewe zen op de algemeene onveiligheid, welke niet alleen geldt voor de Joodsche bevol king, maar ook voor de Europeanen, met in begrip van de Engelschen. De bladen ver klaren, dat het vertrouwen der Joden in de mandaatsregeering zwaar geschokt is, aan gezien zij haar toezegging van bescherming van leven en eigendom niet heeft nageko men. Zaterdag is een bespreking gehouden tus- schen leidende Arabische persoonlijkheden over het resultaat waarvan echter niets be kend is geworden. Van toonaangevende Arabische zijde is alleen aan de pers een verklaring verstrekt, waarin gezegd wordt, dat men zonder voorafgaande stopzetting der Joodsche emigratie geen voorstellen der Engelsche mandaatsregeering zal aanne men. Toestand nog steeds gespannen. Daar de toestand in Palestina nog steeds gespannen is, hebben de Cameron hooglan ders bevel gekregen door de straten van de stad te marcheeren. Naar het Joodsche tele- graaf-agentschap meldt, heeft de Arabische opperste raad besloten de staking in het ge heele land voort te zetten. De regeering heeft buitengewone maatregelen getroffen tot handhaving van de orde. Tusschen acht uur des avonds en zes uur des morgens moe ten de lichten gedoofd worden. De hooge commissaris heeft de hooge regeeringsauto- riteiten voor een dringende vergadering bij eengeroepen. Het uitvoerend Joodsch agent schap heeft den geheelen nacht vergaderd. Brandstichters hebben ernstige schade aan gebracht in de haven van Haifa. Naar het Joodsch telegraaf-agentschap meldt, heeft een bomaanslag plaats gehad op de gevan genis van Jaffa, waarbij deuren en ven sters vernield werden door de ontploffing. De leider der Arabieren, Hassan Sidky Dajani, heeft tegenover buitenlandsche jour nalisten een verklaring afgelegd, waarin hij ten stelligste ontkende, dat de Arabische be weging door nationaal-socialisten of Italia nen wordt gefinancierd. Naar hij verder verklaarde was het een plaatselijke strijd tegen de politiek der mandaatregeering. Hij voegde er aan toe, dat de Arabieren, indien zij even sterk wa ren geweest als Japan, Italië of Duitschland, zelf hun rechten van den Volkenbond zou den hebben genomen, thans was het hun echter een troost, dat de Volkenbond op het oogenblik bezig was ineen te storten. Dajani sloeg verder voor dat Groot-Britannië een verdrag met de Arabieren zou sluiten op grond van wederzijdsche gelijkheid. De Ara bieren zullen hun staking voortzetten, totdat hun eischen volledig zijn ingewilligd. Niets zal hen daarvan afbrengen. TSALDARIS PLOTSELING OVERLEDEN. De vroegere minister-president van Griekenland, Tsaldaris, is gisternacht aan een congestie overleden. Des avonds had Tsaldaris nog een bij eenkomst van de parlementaire com missie bijgewoond. Omstreeks midder nacht had hij zich in goede gezondheid te bed begeven, doch tegen 1 uur kreeg hij een hevige hoestbui en klaagde hij over benauwdheid. Een half uur later verloor hij het bewustzijn. De in allerijl ontboden geneesheeren konden nog slechts den dood constateeren. Begrafenis op staatskosten. Zoodra het bericht van het overlijden van Tsaldaris bekend geworden was, begaven talrijke afgevaardigden zich naar het sterf huis. Ook de koning heeft de familie van den overledene zijn deelneming betuigd. De begrafenis zal Dinsdag a.s. op staats kosten geschieden. Levensloop van den overledene. Tsaldaris, de Grieksche staatsman, die gisternacht is overleden, is in 1868 te Ka- marios bij Corinthe geboren. Na een Griek sche, Duitsche en Fransche universiteiten in de rechten te hebben gestudeerd, begon hy Tsjaldaris t in 1910 zijn politieke loopbaan als afgevaar digde van Corinthe. In 1915 werd hij mi nister-president. Toen Venizelos in 1917 aan het bewind kwam, werd Tsaldaris verban nen, doch in 1920 speelde hij weer een rol in het politieke leven. Verschillende malen was hij minister. In 1932 vormde hij met Kondylis en Metaxas 'n regeering, die door Venizelos ten val werd gebracht. In Maart 1933 kwam hij opnieuw met Kondylis aan het hoofd der regeering in October van het vorige jaar trad hij af. WEER EEN GRENSINCIDENT IN CHINA. De Russische bladen melden uit Chaba- rovsk, dat aan de grens opnieuw een vuur gevecht heeft plaatsgevonden van Japan ners en Mandsjoeks tegen Sovjet-Russische grenswachten. Op 13 Mei heeft een Russische grenspa- trouille, welke uit 5 man bestond, drie groe pen gewapende Japanners waargenomen, in het geheel 125 man sterk, die de grens naderden van een op Russisch gebied gele gen hoogte. Toen zij de Sovjet-Russische grenswach ten opmerkten openden de Japanners het vuur van een afstand van 2 K.M. Zij nader den tot 500 M., waarbij zij onophoudelijk vuurden. De Russische grenswachten hebben het vuur niet beantwoord om het incident geen ernstiger aanzien te geven. De „Prawda" over den toestand In Noord-China. Over de gebeurtenissen in Noord-China schrijft de „Prawda" uit Moskou: De sterke Japansche detachementen, die in Noord- China zijn aangekomen, bezetten thans ge leidelijk de belangrijkste strategische pun ten in de provincies Hopei en Tsjahar. Fei telijk is hiermede de reeds lang voorbereide bezetting van Noord-China en Binnen-Mon- golie door Japansche troepen begonnen. Na dat het terrein in Noord-China, door ge bruik te maken van den internationalen toe stand, in het bijzonder als gevolg van de annexatie van Abessinië door Italië, was ge- effend, gaat het Japansche commando voort op den weg naar bezetting van Noord-Chi na. Het Japansche commando maakt de noordelijke Chineesche provincies tot de groote basis voor verdere annexaties, niet slechts in China, doch ook in andere deelen van het Aziatische vasteland. Militaire dictatuur ingesteld. In Bolivia heeft een onbloedige staatsgreep plaats gehad en is een militaire dictatuur ingesteld, nadat de president, Jose Luis Tejada Sorzana, onverwacht was gedwongen het be wind neer te leggen. Direct nadat de militairen het bewind hadden overgenomen, hebben zij tot de bevolking een manifest gericht, waarin zij zeggen, dat er geen geweld zal worden gebruikt, de oppositie niet zal worden on derdrukt en haar leiders niet gevangen genomen. Het is de grootste wensch der regeering, gezonder toestanden te schep pen en de sociale toestanden te verbeteren. De afgetreden president heeft een ver klaring gepubliceerd, waarin hij zegt, dat hy het bewind aan de militairen heeft overgedragen en dat zijn bewegingsvrij heid niet is belemmerd. De nieuwe regee ring zal de door Bolivia gesloten interna tionale overeenkomsten eerbiedigen. In het geheele land heerscht rust. Sorzana, die tot de liberale party be hoorde, heeft op 28 November 1934 presi dent Salamanca opgevolgd. DRIE MENSCHEN VERBRAND. Bij auto-ongeluk in Amerika. Een met whiskey geladen vrachtauto is te Philadelphia Zondag tegen een telegraaf paal gereden en in brand gevlogen. Drie menschen zyn in de vlammen om gekomen. BRAND TE PORTSMOUTH. Zaterdagnacht is te Portsmouth (Eng.) brand uitgebroken. Zes winkels zijn een prooi der vlammen geworden. De brand is uitgebroken in een zaak van behangselpa pier. De patiënten in het nabijgelegen zie kenhuis zijn zeer bevreesd. De draden van de electrische tram in de straat smolten door de groote hitte. Een cy- linder met 160 gallon terpentijn en vaten met andere brandbare vloeistoffen ontplof ten. De brandweerlieden zyn uitgerust met gasmaskers, verscheidenen liepen kwetsuren op; een werd ernstig gewond. SPIONNAGE - AFFAIRE IN JAPAN. De „Dzjidzji-sjimpo" te Tokio meldt, dat het onderzoek der politie in de spionnage- affaire, waarbij employe's van een buiten landsche ambassade betrokken zijn, geleid heeft tot de arrestatie van 31 Japanners, die als communisten beschouwd worden. Tien hunner worden ervan beschuldigd de wet tot bescherming van militaire geheimen te hebben overtreden. Uit het onderzoek is gebleken, dat zij, onder leiding van Mitsoeri zich hebben meester gemaakt van geheime documenten over de nationale defensie en over de gebeurtenissen op den 26sten Fe bruari. NEGERPAAR BELEGERD. Uit Gordonsville (Virginia) bericht men: Na een sheriff die hem wilde arres teeren, te hebben gedood, zochten een neger en zijn zuster een toevlucht in een hut, waar zij zich gedurende zes uur ver dedigden tegen de politie, gewapend met mitrailleurs en verscheidene honderden gewapende burgers. Tenslotte slaagde een politieman er in plat op zijn buik gedekt door het vuur van de belegeraars naar de hut te kruipen en deze in brand te steken. De negerin liet zich het eerst zien en werd door een schot gedood, even later volgde haar broer. Beide lijken werden door de vlammen verteerd voor de oogen van de belegeraars. De speciale verslaggever van het A. N. P. te Londen telefoneerde heden middag: Hedenmorgen vroeg is het stoomschip „Palembang" van den Rotterdamschen Lloyd te Londen aangekomen met aan boord de zes leden van de Nederland- sche roode kruis ambulance naar Abessinië, die tot nu toe niet in ons land waren teruggekeerd. Het stoomschip, dat reeds gister avond tegen middernacht verwacht was, doch eerst in den ochtend arri veerde, nam ligplaats in de Tilbury docks. Daar hebben wij de aangekomen le den der ambulance, de doctoren Winc- kel, Hagenstein, Lampe en Veenen- klaas, ir. de Vries en den verpleger van den Honing, opgezocht. Wij vonden onze landgenooten aan de ontbijttafel. „Wij hebben een prachtige reis gehad", verklaarde de heer Winckel, nadat wij hem hadden begroet en de leider der Neder- landsche ambulance ons aan de overige le den der expeditie had voorgesteld. De zee was over het algemeen rustig en de ne gentien dagen, welke wij aan boord hebben doorgebracht, zijn vlug omgegaan, vlugger dan wij verwacht hadden. Den 24en April zijn wij uit Addis Abeba vertrokken en in Djibouti hebben wij toen op een boot gewacht, een lot, dat wij met tal van vreemdelingen deelden, die over haast uit Abessinië moesten vertrekken. Dit had nu eenmaal niet een gunstigen in vloed op de toestanden in de hotels „Ja, wij zijn allen in de beste conditie", vervolgde de heer Winckel glimlachend, terwijl wij langs de opgewekte, door de zon gebruinde gezichten langs de tafel ke ken. „De ouderen onder ons zyn eenige pon den afgevallen, maar de jongeren zijn even zooveel ponden aangekomen, wat een goed teeken is. De stemming is voortdurend uit muntend geweest en wij hadden dan ook niet te klagen. Wij werkten onder gunstiger omstandig heden dan elke andere ambulance. Het ge bouw, dat Fransche paters te Dessie te on zer beschikking hadden gesteld, lag op een hooge van bijna drieduizend meter. Het klimaat was er heel goed, 's avonds zelfs koel met af en toe verfrisschende regens. Deze regens waren zelfs zoo, dat de kok eens op een middag in wanhoop binnen kwam loopen met de mededeeling, dat de vuren waren uitgeregend. Dat wy een per manent gebouw te onzer beschikking had den, was een groot voordeel, daar wij hier door in staat waren, dank zy onze prachtige uitrusting, een soort ziekenhuis in te rich ten en dagelijks honderden patiënten te helpen. Met gevallen van gasvergiftiging hebben wij daar uit den aard der zaak minder te doen gehad dan een aantal onzer onder wie de heeren van Schelven en Veenenklaas, die dichter bij het front in Kworam werkten. Van onze prachtige uitrusting is inmid dels weinig overgebleven. Wij vertrokken met zevenhonderd kisten en by stukjes en beetjes hebben wij alles moeten achterlaten om het veege lijf te redden. Het aantal stuks van onze bagage, dat wij terugbren gen, kan op het oogenblik gemakkelijk geteld worden. Hiervan weet onze heer Veenen klaas mee te praten, die thans in het uni form van een Abessinischen officier aan boord rondwandelt. Abessinische roovers hebben hem in Kworam van alles beroofd. Ook hij ziet echter, evenals alle andere leden van de Nederlandsche Roode Kruis- ambulance, met tevredenheid op de Abessi nische expeditie terug. Het spijt hem slechts, dat het werk zoo overhaast moest worden afgebroken. Hij had er opgerekend tot on geveer Juli in Abessinië te blijven. De houding der bevolking tegenover de Nederlandsche ambulance was over het al gemeen uitstekend en zij verleende over het algemeen medewerking... totdat plotse ling de stemming omsloeg tengevolge van den wanhoop, die zich van haar meester maakte. Juist op tijd vertrokken! „Wy zijn juist op tyd vertrokken", ver volgde de heer Winckel. „Wij hadden er een voorgevoel van. Van de zijde van de Abessinische legerleiding kregen wy geen waarschuwing. Het was over het algemeen een fout, dat men daar de noodzaak van voortdurende communiqué's niet inzag. Dat schiep een toe stand van volkomen onzekerheid. Wy hebben trouwens in alle opzichten geluk gehad. Want als wij niet ineens be sloten hadden om te vertrekken, dan zou den wij thans nog in het Fransche gezant schap te Addis Abeba zitten. En wat het lot is geworden van de Zweedsche, de Fin- sche en de Noorsche ambulance, die alle aan het zuidelijk front werkten?", vraagt de heer Winckel met bezorgd gezicht. Ook het bericht van het overlijden van dr. Melley, lid der Engelsche ambulance, heeft ons allen zeer getroffen. De Neder landsche ambulance heeft voortdurend nauw samengewerkt samengewerkt met de Engelsche en allen hadden dr. Melley bui tengewoon leeren waardeeren". Vandaag Londen bezocht. De leden van de Nederlandsche ambulance blijven heden in Londen en o.a. staat een be zoek aan het Engelsche Roode Kruis te Lon den voor hedenmiddag op het programma, een haastig bezoek, want vanmiddag te vijf uur zal het s.s. „Palembang" haar reis voort zetten om morgenochtend te 10 uur te Rot terdam aan te komen. Bovendien wilde de heer Veeneklaas he denmiddag in Londen nog tijd vinden om verschillende inkoopen te doen, want hij voelde er weinig voor om in het uniform van een Abessinisch officier in het vaderland voet aan wal te zetten. „Wij zyn blij weer in Nederland terug te komen", verklaarden allen volmondig. „Wij hebben echter prettige herinneringen meege bracht en ons spoedwerk van hulpverlee ning verricht in nooit falende samenwer king en in uitmuntende geest. „Dat het werk van de Nederlandsche am bulance buitengewoon geapprecieerd werd is voortdurend gebleken", aldus dr. Winckel' „Ook de keizerlijke familie in Abessinië heeft haar waardeering betuigd en als een aardigheid vertelde de leider van de expedi tie, dat hij ook het muildier van den kroon prins en het lievelingshondje van den Kei zer, dat hem ook op de reis naar Palestina heeft vergezeld, onder zyn patiënten heeft gehad. Ook uit Nederland hebben wij duizenden brieven ontvangen, die van medeleven met de Nederlandsche «xpeditie getuigden en wij hebben meer dan drieduizend kaarten met handteekeningen verzonden in antwoord aan diegenen, die gevolg hebben gegeven aan den oproep van het Nederlandsche Roode Kruis om een gulden daarvoor te storten". „Morgen zyn wij weer in Nederland. Wat wij dan gaan doen? Ieder van ons gaat terug naar het werk, dat hij sedert December heeft achtergelaten. Wij raken weer verspreid over het geheele land, doch wij blijven ge reed om, wanneer en waar ook, de hulp van het Nederlandsche Roode Kruis wordt ver- aischt, deze hulp te yerleenen".

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1