Overvolle huizen van bewaring. Vervolg congres „Vrijheidsbond". ALKMAARSCHE COURANT van MAANDAG 18 MEI 1936 Toeneming van het aantal van hen, die subsidiaire hechtenis ondergaan. Vergelijking met vroeger. Binnenland De jeugdwerkloosheid heefI de volle aandacht. VERLAGING KOSTENPEIL. (Van onzen R.-redacteur). Wie er in deze tijden over gebrek aan werk te klagen hebben, zeker niet de directeuren van strafgevange nissen, huizen van bewaring en rijkswerkinrichtingen, die haast ruimte te l^ort komen om de ver schillende categorieën gedetineerden te plaatsen en achterstand in de executie der straffen te voorkomen. Het is bekend, dat in deze gestichten gewoekerd moet worden met de be schikbare plaatsruimte, zooals dat vrijwel nimmer tevoren het geval is geweest. Het Centraal bureau voor de statistiek te 's-Gravenhage publiceert van jaar tot jaar een gevangenisstatistiek, waarin al lerlei interessante cijfers en gegevens Voorkomen omtrent de bevolking der ver schillende gestichten en de levenswijze der daarin opgeslotenen. De laatst ver schenen statistiek is die over 1933; over 1934 zijn alleen nog maar de bevolkings cijfers gepubliceerd en een merkwaardige opvatting van de leiding omtrent de voor lichting van het Nederlandsche publiek vormde een bezwaar om ons op ons ver zoek de nadere beschikbare, alhoewel nog niet gepubliceerde, gegevens te verschaf fen. De gevangenisstatistiek over 1934 zal, tezamen met eenige andere statistieken op justitieel gebied, eerst verschijnen in Juli 1936. Hoe het er in het afgeloopen jaar mee gesteld was, zal eerst in 1937 bekend iworden. Het reeds door het bureau gepubliceer de geeft echter reeds eenigszins een beeld van de oorzaken van het hierboven gesig naleerde plaatsgebrek en de chef van de betreffende afdeeling van het bureau, mr. P. J. Coffrie, heeft ons welwillend in het labyrinth van cijfers den weg gewezen. Meer gedetineerden. De laatste jaren hebben zich geken merkt door een bijzonder groote toene ming der bevolking van de huizen van be waring. Deze bestaat voornamelijk uit drie categorieën: le. de tot hechtenis ver oordeelden; 2e. de tot geldboete veroor deelden, die tengevolge van het niet be talen der boeten, vervangende hechtenis ondergaan; 3e. in voorloopige hechtenis geplaatsten. Doordat principale hechtenis in naar verhouding weinig gevallen wordt opgelegd, is de eerstgenoemde categorie niet zoo talrijk. Er is wel eenige stijging bij te onderkennen, doch niet noemens waard om een overbevolking te veroorza ken. Zoo is het eveneens met de derde categorie gesteld, alhoewel het aantal der in voorloopige hechtenis geplaatsten meer is toegenomen. De bevolking der huizen van bewa ring is vooral zoo sterk toegenomen door de enorme vermeerdering van het aantal personen, die de opgelegde geldboeten niet betaalden en ten aan zien van wie dientengevolge de ver vangende hechtenis werd geëxecu teerd. Het is dus weer een crisis verschijnsel, dat zich hier voordoet, want de meeste der aldus gedetineer den hebben waarlijk niet uit voorkeur hechtenisstraf ondergaan. Wel zullen er misschien enkele zijn ge weest, die uit koppigheid weigerden de opgelegde geldboete te betalen, maar zij vormen een kleine minderheid. Bovendien beschikt de justitie over de noodige mid delen om op wanbetalers, bij wie het geld wel te halen is, de verschuldigde boete te verhalen. Alhoewel hieraan extra kosten zyn verbonden, zal zij hiertoe in deze tij den eerder overgaan, nu men zoo met plaatsgebrek te kampen heeft, doch het komt maar zelden voor. De meeste gede tineerden der tweede categorie zitten er door den nood gedwongen. Criminaliteit. Ook in de strafgevangenissen steeg het aantal van hen, die in preventieve hech tenis werden genomen, hetgeen wijst op 'n stijging van de gerechtelijk geconsta teerde criminaliteit. Dat wil evenwel nog niet zeggen, dat de criminaliteit der be volking van Nederland over het algemeen is toegenomen, al is het natuurlijk wel mogelijk, dat een dergelijke toeneming daarmee samenhangt. Men moet op dit gebied met het trekken van' conclusies zeer voorzichtig zijn. Een eenvoudig voorbeeld zal dat duide lijk maken. De criminaliteit van Oss was in vroeger dagen Spreekwoordelijk groot. De misdadigers wisten daar echter tot voor eenigen tijd steeds» den dans te ont springen, totdat er krasse maatregelen werden genomen. Toen was de beschik bare ruimte in Den Bosch nauwelijks toe reikend om alle terzake van oude misdrij ven in voorloopige hechtenis genomenen te bevatten. Wanneer deze cijfers dus straks in de gevangenisstatistiek zullen zijn opgenomen, zal er een stijging kun nen worden geconstateerd, die geenszins wijst op een toename der werkelijke cri minaliteit. Als men de cijfers plaatselijk beziet, zou men geneigd zijn te zeggen: wat is Oss in 1935 en 1936 misdadig ge worden! Terwijl eerder het tegendeel het geval is. Is het nu met de bevolking onzer ver schillende strafgestichten zooveel ongun stiger gesteld dan vroeger? Vergelijkt men de cijfers over een grooter aantal jaren, dan blijkt dat geenszins het geval te zijn. Met het totaal cijfers van 4.634 der ge stichtsbevolking op 31 December 1934 zijn we ongeveer gelijk aan dat van 1916 en een paar honderd boven dat van 1914. Houdt men evenwel rekening met de toe name der bevolking van Nederland, dan is het cijfer over 1934 relatief geringer. Van 1914 tot 1919 hield de stijging aan. Het bereikte toen 7.467, om daarna geleide lijk te dalen tot 1929 met 3.971. Toen kwam plotseling een snelle stijging, welke zich is blijven voortzetten. Vergelijkingen met het buitenland zijn moeilijk te trekken. In Engeland heeft men over de laatste 25 jaren een gewel dige vermindering van het aantal gevan genen geconstateerd, hetgeen vooral wordt toegeschreven aan een milder strafstelsel en verbeterde wetgeving. Nederland heeft zich reeds lang door een humaan straf stelsel gekenmerkt. Er werden de laatste jaren steeds verbeteringen in aangebracht, zonder dat men het element van bestraf fing uit het oog verloor. In aansluiting op het reeds Zaterdag ge melde, nog het vervolg: Het vraagstuk van de werkloosheid onder de jeugd en de middelen tot ver mindering hiervan is, op den grondslag van het rapport, dat een commissie ad hoe onder leiding van mr. A. J. Romyn had samengesteld, de hoofdschotel ge weest op de Zondagmorgenbijeenkomst van het liberale congres te Utrecht. De commissie was bij haar onderzoek niet tot eenstemmigheid gekomen, en ook in de vergadering bleken de meeningen ver deeld te zijn. Het geanimeerde debat heeft in hoofdzaak geloopen over de vraag, of de huidige crisisomstandigheden aanleiding mogen zijn om ten aanzien van benoemin gen en tewerkstellingen aan jonge manne lijke werkzoekenden de voorkeur te geven boven vrouwelijke, en voorts over den weg, Welke bij voorkeur moet worden ingesla gen om de jongeren aan het werk te zetten en blijvend in te schakelen in het produc tieproces. Mejuffrouw dr. M. J. Baale, de moeder der liberale jongeren, door den galanten voorzitter mr. Wendelaar bij den aanvang der vergadering gelukgewenscht met haar verjaardag, is lid der commissie geweest en heeft aan het rapport een minderheidsno a toegevoegd om, afwijkend van het gevoelen der verdere commissie, de onverzwak e handhaving van het liberale programpun der absolute gelijkstelling van man en vrouw te verdedigen. Zij deed dit met e Jeugdig vuur, dat nog in haar brandt cn waarschuwde vooral tegen het door mr. Boon verdedigde utiliteitsstandpunt, ve e vrouwen zullen den Vrijheidsbond den rug toekeeren, die in 1922 zijn toegetreden naar aanleiding van de belofte van opneming der gelijkstelling in het partijprogram. De voorzitter wees er haar en de verga dering nog op» dat bet hier niet om e®11 principewijziging gaat, doch de kleinst mo gelijke meerderheid wilde ook op crisis overwegingen niet transigeeren en zoo won mej. Baale het met 91 tegen 90 stemmen. De vrees voor soc.-dem. en vrijz. dem. con currentie was daarmede meteen verdwenen. Over het andere twistpunt, de middelen waarmede de jeugd aan den slag moet ko men, hadden twee leden der commissie, mrs. H. J. Smidt en H. L. van Zanten, een minderheidsnota bij het rapport der com missie gevoegd, waarin zij een stelsel van vervroegd ontslag aan oudere arbeiders, met een toeslag, en vervanging door jonge ren op begin-bezoldiging, ontwikkelen. De meerderheid der commissie daaren tegen beschouwt als eenig doeltreffend mid del het ontsluiten van werkgelegenheid, waartoe allereerst het kostenpeil belangrijk zal moeten worden verlaagd. Men was het er uiteraard algemeen over eens, dat het vraagstuk moeilijk is, doch de tijd dringt en een oplossing zal op korten termijn gevonden moeten worden. Er zijn in Nederland tusschen de 160.000 en 200.000 mannelijke werkloozen van 14 tot 24 jaar; daarom is, naar mr. van Zanten betoogde, een paardenmiddel gewettigd. De jeugd werkloosheid is het meest demoraliseerende en ontwrichtende crisisverschijnsel, de in vloed er van werkt jaren na reeds nu is er in sommige bedrijfstakken een tekort aan geschoold personeel en radicaliseering en criminaliteit worden er door in de hand gewerkt. Hier moeten dus alle goedwillenden de handen ineen slaan tot een verlossende daad in het belang van land en volk en het bedrijfsleven! Tevergeefs wees mr. Romijn, sprekend namens de meerderheid der commissie, er op, dat het sysyteem der minderheid onbe taalbare offers zal vragen en dat het risico van ruwweg ingrijpen te groot zal blijken: met groote meerderheid vereenigde de ver gadering zich met het systeem-Smidt Van Zanten. Alsnog is op voorstel van den voorzitter besloten de nacht keel wel eens meer raad gebracht uit de Zaterdagavond overigens aangenomen resolutie de instel ling van een adviseerenden Rijksraad als desideratum bij Grondwetswijziging terug te nemen en dit vraagstuk eerst nader te doen bestudeeren. Ook is uit deze resolutie geschrapt de uit sluiting van het actief kiesrecht voor in staat van faillissement verkeerenden. Motie aangenomen. Eenige voorstellen tot wijziging van het Algemeen Program zijn naar de Program commissie verwezen en voorts is een motie- Utrecht, betreffende het zooveel mogelijk streven naar een, overigens evenredig kies stelsel, waarbij het directe contact tusschen kiezer en gekozene hersteld wordt en de rechtstreeksche invloed van den kiezer ver groot, na eenig verward debat aangenomen Mr. Boon had hierbij een sprekend beeld van een candidatenlijst, gelijk wij die tegen woordig kennen; bovenaan een paar kop stukken, die stemmen moeten trekken en verder een rist namen van menschen, die men niet kent en die best zoo maar van een willekeurige bladzijde uit de telefoongids overgeschreven hadden kunnen zijn! De motie-Utrqcht ten slotte betreffende de wenschelijkheid van het met groote ge strengheid en kracht optreden tegen moles- teeren en hinderen van werkwilligen bij stakingen, ten slotte is eveneens aange nomen, nadat bij amendement nog uitdruk kelijk de vrijheid om den arbeid neer te leggen, daarin was opgenomen. De heer Presser (Amsterdam) had aan vankelijk deze motie als arbeidersvrijandig willen deskwalificeeren, doch in den loop der discussie kwam duidelijk vast te staan, dat tegenover een vrijheid tot staken moet blijven staan een recht op werken. Mrs. Boon en Keppeyne van de Copello hebben in aansluiing hieraan de civielrechtelijke aansprakelijkheid van de organisaties voor posten en molesteeren volgens de recente uitspraak van den Hoogen Raad en de nood zakelijkheid van individueele strafrechte lijke aansprakelijkheid voor de eigenlijke daders uiteengezet. Bij de bestuursverkiezingen is mr. W. C. Wendelaar by acclamatie herkozen tot voorzitter, is als lid van het hoofdbestuur herkozen de heer S. van den Bergh, lid der Eerste Kamer, en zijn gekozen mevr. mr. C. C. BakkerVan Bosse ('s-Gravenhage), mr. H. P. C. M. de Witt Wijnen (Gouda) en, na herstemming, dr. A. tfe Haan (Alblasser- dam) en mr. H. L. van Zanten (Rotterdam) Des middags is in huishoudelijke verga dering langdurig gediscuceerd over het be leid van de beide Kamerfracties, waarna de voorzitter het congres heeft gesloten. BESTRIJDING BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. De Ned. Heidemaatschappij te Arnhem bericht ons, dat zij ook dit jaar weder een beroep op het publiek wenscht te doen om voorzichtig te zijn met vuur in bosch en heide ter bescherming van ons natuur schoon. Zij heeft daarvoor transparanten laten vervaardigen, welke gedurende de maan den Mei tot en met September a.s., dank zij groote medewerking van de Nederland sche Spoorwegen, gemeentebesturen en vele tram- en autobusondernemingen, op de stations, in trams en in autobussen worden aangebracht. Deze transparanten (afmeting 16/22 c.M.) worden voorts gaarne gratis beschik baar gesteld voor alle tram- en autobus- dienstep, die het verlangen daartoe ken baar maken. Ook pensions, hotels, uit spanningen, winkeliers, particulieren enz., kortom allen, die met het streven instem men, wordt gaarne het gevraagde toege zonden. INLICHTINGEN AAN STUDEERENDE MEISJES. Aan de ouders van vrouwelijke leerlin gen van H. B. S., Gymnasium of Lyceum, die dezen zomer haar einddiploma hopen te verkrijgen en plannen koesteren voor een studie aan een der Hoogescholen, wil len de Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen met Academische Opleiding en de Vereeniging van Academisch Gevormd- de Christenvrouwen gaarne inlichtingen verschaffen. Zij meenen die hulp te moeten aanbieden, omdat voor vele ouders het moeilijk is zich op de hoogte te stellen van eer. studie. Waar zij nu leden tellen onder alle faculteiten, zich gemakkelijk met zustervereenigingen in het buitenland in verbinding kunnen stellen en bovendien de vrouwelijke studentenvereenigingen tot samenwerking bereid vinden, is het moge lijk adressen te geven van personen, bij wie men betrouwbare inlichtingen kan krijgen. Om misverstand te voorkomen, zij er op gewezen, dat zij zich beperken moeten tot de academische opleiding. Wil men in het algemeen inlichtingen hebben over be roepskeuze voor meisjes, zoo wende men zich lot het Nationaal Bureau voor Vrou wenarbeid in den Haag (van Speijkstraat 30) of tot de adviesbureaux voor beroeps keuze. Namens de Nederlandsche Vereeni ging van Vrouwen met Academische opleiding: Mej. Dr. W. M. C. JUYNBOLL, Laan Copes van Cattenburch 105, 's-Gravenhage. Namens de Vereenig ng van Acade mische Gevormde Christenvrouwen: Mej. J. J. HOFKES, Rijswijk (Z.H.), Leeuwendaallaan 46 KIND DOOR AUTO GEGREPEN. Aan verwondingen overleden. Op den Zwerversdijk te Delft is gister morgen een driejarig meisje van de familie G., toen zij plotseling de straat overstak, door een juist passeerenden auto gegrepen. Het kind, dat een ernstige hoofdwonde had opgeloopen, is door de politie naar het zie kenhuis vervoerd, waar het Zondagavond aan de bekomen verwondingen is overleden. LUCHTBESCHERMINGSOEFENINGEN IN ZUID-WEST-NEDERLAND. Zeenwsche bevolking werkt mee aan het welslagen. Zaterdag zijn voor de eerste maal lucht beschermingsoefeningen gehouden in West- Noordbrabant en de daaraan grenzende, met het oog op de verdediging van onze zeega ten zoo bélangrijke, provincie Zeeland. De oefeningen hielden o.a. in, dat zeven vliegtuigen, komende uit oostelijke richting, boven Zeeuwsch-Vlaanderen, Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland zouden opereeren, terwijl drie marinevliegtuigen uit De Kooy Schouwen en Duiveland, St. Philipsland en Tholen onveilig zouden maken. Draadloos werden de berichten omtrent de bewegingen der vliegtuigen ontvangen, die hoe langer hoe dichter Zeeuwsch-Vlaan deren naderden, waarbij de luchtbescher mingsdienst in alarmtoestand werd ge bracht. Te kwart over drie verschenen de zeven vliegtuigen in escadrille-formatie bo ven het toen reeds gewaarschuwde Oost burg. Het bleek, dat de schade, die het gefin geerde bombardement had veroorzaakt, in eenige eveneens gefingeerde branden, huis instortingen met gewonden, en gasschade, eveneens met getroffenen bestonden. De verschillende hulpdiensten rukten uit en hier zeer snel, daar met eenige vertraging wegens het gebrek aan routine en ge oefendheid, werd de vereischte hulp ver leend. Per vliegtuig over het verduisterde gebied. Op de gebruikelijke wijze is de luchtbe schermingsoefening, die Zaterdag in de pro vincie Zeeland werd gehouden, besloten met een nachtoefening, die o.a. inhield, dat ste den en dorpen door het dooven van alle lichten zoo goed mogelijk verduisterd zou den worden, terwijl een verkeersvliegtuig der K.L.M., speciaal voor dit doel gechar terd, als vijandelijk bombardements-eskader boven verschillende plaatsen zou verschij nen en door het afschieten van lichtpatro- nen het werpen van bommen zou fingee- ren. Vanzelfsprekend hadden de inzittenden van het vliegtuig daarbij tegelijkertijd gele genheid, om te observeeren, in welke mate de bevolking aan de oproep om de lichten te dooven, gehoor had gegeven. Het verkenningvliegtuig, dat de nacht vlucht boven het verduisterde gebied zou maken, was de F 8, een fokkermachine, die ook den lijndienst op Vlissingen vliegt en bestuurd werd door den K.L.M.-piloot Snit- selaar, die te 21.50 uur van het vliegveld Vlissingen vertrok. Een redacteur van het A.N.P. die de vlucht meemaakte en ook aan soortgelijke nachtvluchten boven andere verduisterde gebieden heeft deelgenomen, moest een frappant onderscheid tusschen deze vlucht en de vroegere gevallen constateeren. Tot nog toe moest men reeds uitermate tevre den zijn, wannéér in de verschillende ge meenten het normaal uitstralende licht zoo danig verminderd was, dat men het grond plan der stad niet meer kon herkennen. De stad of het dorp als zoodanig bleven echter in de meeste gevallen kenbaar. In Zeeland echter niets daarvan. Geen enkel licht zicht baar in de dorpen en in de steden, behou dens de kust- en havenlichten, en op het land geen auto of zelfs geen fietsen, wiens uitstralend licht de ligging van een weg ver raadt. Het gaat niet aan, deze volslagen verduis tering te verklaren door de afkondiging der nieuwe luchtbeschermingswet, al heeft deze natuurlijk reeds thans haar invloed doen gelden. Nog bijna nergens hebben de bur gemeesters gebruik gemaakt van de rigou reuze bepalingen, waartoe deze wet de mo gelijkheid schept en men dankt 't resultaat dan ook voornamelijk aan de zeer groote vrijwillige medewerking der Zeeuwsche be volking. Radio-amateurs werkten ook mede. Behalve de marinediensten werkten ook de amateurs mede om door middel van ver schillende posten de bevolking van de plaats van het bombardeerende vliegtuig op de hoogte te houden. Zoo bevond zich te Etten een amateurzendstation PAOSX dat her haaldelijk verschillende luisterposten van de vorderingen van het vliegtuig op de hoogte stelde en contact hield met de an dere diensten. Uitkijkposten op den Vlissingschen toren beschikten over een ultra-kortegolfzender van de marine, waarmede men contact had met een in een politie-auto opgestelde ont vanger, om te waarschuwen, wanneer ergens in de stad nog licht werd waargenomen. Ook deze dienst heeft uitstekend gewerkt. Tegen middernacht verzamelden de auto riteiten zich in hotel Britannië te Vlissingen en sprak de commissaris der koningin zijn groote voldoening uit over het slagen der oefening in Zeeland, en zijn dank en waar deering voor het saamhoorigheidsgevoel en de medewerking der geheele Zeeuwsche be volking. STAKENDE BAKKERS IN AMSTERDAM. Zeer beperkte omvang. Omtrent de geproclameerde staking bij de Joodsche Bakkerijen deelt men ons mede, dat deze alleen doorgegaan is bij de firma van Thijn op het Cornelis Troost plein te Amsterdam. De cverige bakkerijen hebben toezeggingen gedaan, dat de loonen gehandhaafd zullen blijven, althans voor- loopig. Bij de firma van Thijn hebben' eenige werkwilligen het werk van de sta kers overgenomen. De karrijders van deze firma zijn onder politie-geleide uitgegaan. Twee van hen hebben echter, na enkele klanten bediend te hebben, hun kar terug gebracht. De besturen van de Bakkersgezellen- organisaties hebben in den afgeloopen nacht vergaderd met de personeelen van de firma's van Thijn, Bundels en Carels. In den loop van den nacht kwamen voorstellen van de patroons in, welke in houden opschorting van de loonsverlaging gedurende twee weken om gedurende deze periode onderhandelingen te voeren over Crisis-publicatie. VEBETERING VAN DE KWALITEIT VAN DRUIVEN. De Nederlandsche Groent- en Fruitcen- trale maakt bekend, dat maatregelen im voorbereiding zyn, die een verbetering van de kwaliteit der aangevoerde druiven beoogen. Deze maatregelen zijn: le. alle druiven, die niet aan de kwali teitsvoorschriften voldoen, zullen als afwijkend moeten worden geveild en zullen niet voor een eventueelen steun in aanmerking komen; 2e. de eventueele toeslag zal niet meer. worden uitgekeerd op alle aangevoerde druiven, maar beperkt worden tot een maximale hoeveelheid, berekend naar een oogst van 80 K.G. per strekkende roede of 2,7 K.G. M2 bodemoppervlakte; 3e. verder zullen alle aangevoerde drui ven moeten bijdragen tot vorming van een fonds, dat op dezelfde basis als de steun zal worden verrekend; (met dien verstan de, dat de bijdrage van de hoeveelheid, die de kweeker méér oogst dan hem is toegewezen, ten goede zal komen aan de per oppervlakte vastgestelde hoeveel heden). Het is duidelijk, dat door dit samenstel van maatregelen een oogst van méér dan 80 K.G. per strekkende roede of 2,7 K.G. per M2. voor den kweeker een nadeel zal beteekenen. Den druivenkweekers wordt in hun eigen belang aangeraden, met deze maatregelen reeds nu bij het krenten der druiven rekening te houden. een nieuw collectief contract, dat een regeling zou bevatten van de loonen, va- canties, uitbetaling bij ziekte, de niet-be- taling door de arbeiders van de premin voor de ziekteverzekering en andere socia le bepalingen. Gezamenlijk zouden dan pogingen worden gedaan om tot sanee ring van het bedrijf te komen. De patroons stelden tevens voor de staking bij de firma van Thijn op te heffen. De besturen der organisaties werden gemachtigd omtrent deze voorstellen by de patroons nadere inlichtingen te vragen, Besloten werd de staking by de firma van Thijn voort te zetten. Die bij de firma's bundels en Carels zal heden niet doorgaan. GRACE MOORE NAAR SCHEVENINGEN. Zy zal ook optreden te Amsterdam. Naar wordt vernomen, zal de beroemde Amerikaaneche filmartiste en zangeres Grace Moore de volgende maand in ons land optreden. Zij zal concerten geven in het Kurhaus te Scheveningen en wel op 23 Juni en in het Concertgebouw te Am sterdam op 26 Juni. Zooals bekend zou Grace Moore hel vorig jaar in ons land komen. Zy moest toen echter plotseling terug naar Ame- ka om een film te maken. SCHROEFAS VAN NOORSCH STOOMSCHIP GEBROKEN. Het Noorsche stoomschip Sta vanger is ter hoogte van Terschelling-bank-vuur- schip aangetroffen met een gebroken schroefas. De sleepboot Holland der firma Doeksen te Terschelling heeft het schip op sleep touw genomen naar IJmuiden en opge bracht naar Amsterdam, waar het schip in het dok der Amsterdamsche Droogdok maatschappij voor reparatie zal worden opgenomen. De Stavanger kwam uit Gothenburg. MEISJE VERDRONKEN. Te Kampen. Zaterdagmiddag is een twee-jarig doch- Bundels en Carels zal heden niet doorgaan, het met een zusje was gaan wandelen, van een vlonder aan den Haatlanderweg te Kampen gevallen, en jammerlijk verdron ken. Weliswaar kwam de vader zijn kind spoedig te hulp, doch de levensgeesten bleken toen reeds te zijn geweken. MOTORRIJDER TEGEN TAXI OPGEREDEN. En op slag gedood. Vannacht om 2 uur, na het sluiten van de kermis, wilde de 24-jarige H. Slijkhuizen, wonende te Groningen, even een ritje op het motorrijwiel van zijn vriend maken, ctsk voor een café stond. Hij was echter nauwelijks onderweg of den hoek van de Boteringestraat botste tegen een taxi op, bestuurd door W. K. Dë motorrijder liep een zware schedelbreuk op en overleed eenige oogenblikken later. Het ly'k van H. S., het motorrijwiel en de taxi zijn door de politie in beslag genomen, die een nader onderzoek instelt. EEN KAMERHUURDER ALS OPLICHTER. Politie zoekt hem. In de voornaamste buurten van Amster dam doolt in de laatste dagen een chique gekleed heer rond, die belust is op het huren van appartementen. De pensionprys kan niet te hoog zijn, want deze chiqueheer is öf zeeofficier en dan komt hij uit den Helder óf wel hy is advocaat en dan komt hij uit Arnhem öf hy is doctor in de let teren en dan komt hij uit Leiden. Na afloop van 't onderhoud, waarin hö altyd bereid is de aangeboden vertrekken te huren, blijkt zijn portemonnaie te zyn zoek geraakt. Hij heeft zijn geld verloren in den trein of elders. ïn elk geval moet hij terug naar zijn woonplaats en dan vraagt hij schuchter hem te helpen. Welke pensionhouder zou weigeren aan zulk 'n chiquen heer, die bovendien zoo juist kamers heeft gehuurd, even een tien tje te leenen? Met enkele dagen toch is het geleende geld weer terug. Echter de pensionhouder komt tediogeni uit, want den huurder ziet hy nooitte™f of het moet misschien straks zM J*™ politiebureau want de politie speurt rig naar dezen oplichter.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5