RUMOR IN FINSTERWOLDE. Buitenland. mihmtvxiigo&i!) iBuumtiattd ALKMAARSCHE COURANT van ZATERDAG 23 MEI 1936 Weer een regeerings-commissaris? De raad zal het niet zoover laten komen.t Een communistische meerderheid. De toestand in Abessinië. dat is noodzakelijk voor het behoud van gezonde tanden. Poets dus met De Nederlandsche tandpasta Doos 20ct,Tube 40en 60ct. (Van onzen R.-redacteur). Zal er weer een regeeringscommissa- ris komen in een Groningsche gemeente, terwyl het Beertasche avontuur bij iedereen nog versch in het geheugen ligt? In den gemeenteraad van Finster- wolde, op een paar kilometers afstand van Beerta gelegen, broeit het. De meerderheid dreigt er het raderwerk van het bestuursapparaat te doen vast- loopen, hetgeen de regeering zou nood zaken tot het nemen van bijzondere maatregelen. In Beerta is sedert 3 Sep tember van het vorige jaar weer een gemeenteraad in functie, nu ziet het er naar uit, dat in een naburige gemeente zich het drama van Beerta herhaalt. De gemeenteraad van Finsterwilde vormt een unicum in den lande. Daar zijn van de elf raadsleden er zes communist en vyf be- hooren tot vrijzinnige richtingen. Er is dus een communistische meerderheid, die met de laatste verkiezingen is ontstaan. Tevoren waren er zes vrijzinnigen en vyf commu nisten. Van een oppositiepartij is deze plot seling regeeringspartij geworden: de twee wethouderszetels werden in September door de communisten bezet en de nieuwe raads- meerderheid begon een geheel nieuw pro gramma uit te voeren, dat lang niet steeds by de hoogere autoriteiten genade kon vin den. Nu hebben de twee wethouders ge dreigd het bijltje erbij neer te leggen, waardoor een toestand zou worden gescha pen, die de gemeente totaal onbestuurbaar maakt. De „dictatuur" van een regeerings- commissaris verschijnt aan den horizon in de plaats van een „dictatuur van het prole tariaat!" Mogen we in U spoedig een nieuwen re- geeringscommissaris begroeten naar het voorbeeld van Beerta, zoo vroegen we den burgemeester, den heer J. Roelofs Pzn., met wien we naar aanleiding van de spannende gebeurtenissen in zyn gemeente een onder houd hebben gehad. Zoo ver zullen de communisten in den raad het denkelijk wel niet laten komen, luidde 's burgemeesters antwoord. Het voor beeld van Beerta is een goede waarschuwing geweest en het lijdt geen twijfel of men zal zich er hier wel aan spiegelen. Niettemin blijft de mogelijkheid bestaan, dat de regee ring te eenigertijd ingrijpt, wanneer het al te bar zou worden. Rustige bevolking. Voor het meerendeel bestaat de bevolking van Finsterwilde, evenals die van de an dere plattelandsgemeenten in Oostelijk Groningen, uit landarbeiders, benevens enkele arbeiders in de naburige stroocarton- industrie. Deze arbeiders hebben echter geen enkel eigen middel van bestaan, zoo als dat elders meestal het geval is. Zij heb ben geen grond en geen eigen bedrijfje, zoodat ze volkomen gelijk staan met in dustrie-arbeiders in de fabriekssteden. Ze hebben hun arbeidskracht en anders niet. Vandaar de tegenstellingen tusschen werk gevers en werknemers, die hier niet minder scherp kunnen zijn dan bij de industrie. Die tegensteellingen worden overdreven en uit gebuit door oproerige elementen, die bij de arbeidersbevolking in deze moeilijke tijden een willig oor vinden. Toch kan men niet zeggen dat de aard der bewoners onrustig is. Het tegendeel is eerder waar. Het zyn kalme en rustige menschen, verklaarde ons burgemeester Roelofs. Een eerlijk openhartig volk, dat werken wil en werken kan. Maar voor velen is er nu eenmaal geen werk en daar profi- teeren enkele raddraaiers van. Ze worden ontevreden en van die ontevredenheid vindt men by de verkiezingen den weerslag. Byna alle arbeiders in Finsterwilde zijn commu nist. Aanhangers van de S. D. A. P. komen er niet of nauwelijks voor. Wel zijn er nog eenige anarchisten, doch deze nemen uit principe niet aan de verkiezingen deel. Zij stemmen blanco en verkleinen daardoor de revolutionnaire meerderheid. Het was hier, dat in de negentiger jaren Domela Nieuwenhuis zijn groot sten aanhang vond. Hij werd er op de handen gedragen en als een godheid soms vereerd. In vele huisgezinnen vindt men nog zyn portret hangen, dat met groote piëteit wordt bewaard. Toen, in 1890, werd in deze streken wer kelijk armoede geleden. De boeren verdien den niets en de arbeiders hadden een heel laag loon. De staat greep niet in en velen kwamen aan den rand van den afgrond. Thans is dat anders. De staat grijpt nu wèl in en goed ook: aan den eenen kant door steun aan den landbouw, aan den anderen kant door werkloozenondersteuning. Anders, aldus de heer Roelofs, zou het platteland geheel verarmen, hetgeen nu gelukkig in veel mindere mate het geval is. Permanente werkloosheid. De déconfiture van 1890 was evenwel van voorbijgaanden aard. Nu is dat niet het ge val en burgemeester Roelofs ziet den toe stand voor zijn gemeente donker in. De werkloosheid van thans zal nooit ver dwijnen als er geen bijzondere dingen ge beuren. Allerlei omstandigheden werken daartoe mede. De emigratie is volledig stop gezet en in het algemeen is aan alle werk gelegenheid buiten de gemeente een eind gekomen. Vroeger gingen velen tijdelijk naar Duitschland en zij kwamen teruf als het hier weer druk werfd. Anderen gingen in het voorjaar turf steken in Stadskanaal, in den zomer gingen zij in Friesland hooien, maar daar is door de machines een eind aan ge komen. De oogsttijd is nog het gunstigst, doch deze duurt maar kort. In het algemeen is bij de Groningsche boeren de werkgelegenheid ook verminderd. Eensdeels door het in gebruik nemen van machines, doch ook doordat men zich met zoo weinig mogelijk arbeiders tracht te be helpen. Niettemin wordt alles nog behoor lijk onderhouden en men kan niet zeggen, dat het land er verwaarloosd uitziet. Zij, die werk hebben, verdienen nog een behoorlijk loon, doch velen zijn daarvan verstoken. Zoo ontstaat een voedingsbodem voor ontvredenheid. Sommige elementen hitsen die ontevredenheid aan en velen, wien het in deze dagen niet naar den zin gaat, geven aan die beweging hun steun. Ze denken er hoogsten beter van te worden en meenen althans van hen meer te verwachten te hebben dan van anderen. Wat als arbeiders- afgevaardigden in den raad zit, is echter lang niet het beste deel. De burgemeester duidde het aan met een woord, dat we hier maar niet zullen herhalen, maar dat geen hogen dunk gaf van het moreele en het be schavingspeil dezer lieden. Trouwens, het feit, dat de beide wethouders tezamen eenige jaren gevangenisstraf hebben onder gaan wegens vermogensdelicten, naar de burgemeester ons meedeelde, spreekt boek- deelen. Recalcitrante raad. De nieuwe raadsmeerderheid heeft al heel wat gekke dingen gedaan, waarvoor een geweigerde goedkeuring van Ged. Staten of een vernietiging door de Kroon de gemeente ten slotte heeft moeten be hoeden. Toen de communisten in de minder heid waren,, voerden ze al obstructie en trachtten ze de meerderheid te brutalisee- ren, doch een aantal strengere bepalingen in het reglement van orde heeft daaraan een einde gemaakt. Zoo werd eens een der tegenwoordige wethouders voor een zitting uitgesloten en een ander lid werd voor vijf zittingen de toegang ontzegd. In het laatste geval moest de politie eraan te pas komen, om hem te verwijderen. De nieuwe meerder heid heeft nu wel getracht het reglement van orde te wijzigen, doch dat besluit is door Ged. Staten bij de Kroon ter vernieti ging voorgedragen. Zoo gaat het telkens tegenwoordig. Her haaldelijk moeten Ged. Staten of de Kroon op verzoek van den burgemeester ingrijpen. Op mij zijn de heeren dan ook heel erg on tevreden, vertelde ons burgemeester Roe lofs, maar ik tracht er maar steeds mijn goede humeur bij te bewaren. Jammer is evenwel, dat het nieuwe bewind overal doordringt: in het burgerlijk armbestuur zijn communisten gekomen, evenals in de woningstichting, waar een zeer deskundige secretaris-boekhouder werd vervangen. Door tegenmaatregelen van den laat- sten tijd zijn de communisten evenwel zeer verstoord geraakt. De wethouders hebben nu gedreigd ontslag te nemen met het gevolg dat de meerderheid in de oppositie zou gaan. Wat er dan ge beurt, zal nog moeten worden afge wacht, doch het besturen van de ge meente zal dan zeker nóg moeilijker worden dan thans. De boosheid is ontstaan over een kwestie met enkele tewerkgestelden. die bij het graven van een sloot in tariefloon maar 20 cent per uur hadden gemaakt. Volgens den opzichter en den burgemeester hadden ze geluierd, maar de wethouders dreven in het college van B. en W. door, dat desniet temin een toeslag zou worden verleend. Dit besluit heeft de burgemeester nu ter vernie tiging voorgedragen en daarop had men de poppen aan het dansen. Maar of men het in Finsterwilde zoo ver zal laten komen als in Beerta, zal nog moeten worden afgewacht. DE BIJEENKOMST VAN HET UITVOEREND COMITÉ DER RAD SOC. PARTIJ. Gisteravond had te Parijs de zitting van 't uitvoerend comité der rad.-socia- listische partij plaats, waarbij tal van be kende persoonlijkheden aanwezig wa ren. O.a. werden opgemerkt Herriot, de partijsecretaris Raoul Aubaud en d'Ar- chimbaud. De bijeenkomst werd gepre sideerd door Daladier, die de debatten opende met een rede, waarin hij wees op de belangrijkheid dezer bijeenkomst kort na de verkiezingen en de noodza kelijkheid, dat de partij, na een ernstig debat en diepgaand onderzoek, op dui delijke wijze haar houding te kennen geeft ten opzichte der binnen- en bui- tenlandsche problemen, die door de nieuwe meerderheid in het parlement zullen moeten worden opgelost. Vervolgens ging hy over tot een uiteen zetting en verdediging van het voorstel van het dagelijksch bestuur. Dit verzoekt het comité, de eenheid der partij te verzekeren en tevens te besluiten, dat de radicaal-socia listische party besloten is, samen te weiken volgens het plan der regeering en het par lement aan het werk tot verdediging van de vrijheid, de economische vernieuwing en de organisatie van den vrede, die het Fran- sche volk wenscht, zooals ook blijkt uit de overwinning van het volksfront, waartoe de radicaal-socialistische party sedert Juli 1935 behoort. Daladier wees vervolgens op de noodzakelijkheid van eenheid na de over winning van het volksfront, daar verdeeld heid een doodelijke teleurstelling bij de vol keren zou verwekken met betrekking tot het republikeinsche regiem. Zou de partij geen loyalen steun verleenen aan de regeering van het volksfront, zoo zou zy zich bloot stellen aan dezelfde critiek, die zij zelf voorheen tot andere partijen richtte. Na te hebben gewezen op den ernstigen interna tionalen toestand, bracht Daladier vervol gens den critieken toestand der Fransche economie ter sprake. De partij verwerpt tot herstel van dit kwaad specifieke socialisti sche en communistische oplossingen, even als de stichting van een totalen bureaucrati- schen staat, doch stelt zich voor aan te too- nen, dat het programma van het volksfront doordrongen is van den geest van het radi calisme. Daladier verklaarde van meening te zijn, dat de samenwerking der radicaal-so cialistische partij aan het werk der regee ring van het volksfront van beslissenden aard moet zijn, daar ook de middenstand, het motorische element der economie, in de constructieve actie zal worden betrokken. Na zijn rede deed Daladier voorlezing van de des morgens door de vergadering van de federatievoorzitters aangenomen motie, wel ke ter goedkeuring aan het uitvoerend co mité werd voorgelegd. Vervolgens bracht de voorzitter een motie aangaande de algemeene politiek in stem ming, die met één stem tegen, die van Sa- bleau, lid van het dagelijksch bestuur, werd aangenomen. Daladier verklaarde nog, dat 't niet gaat om het invoeren in de partij eener militaire discipline, doch integendeel om een poging tot vrijwillige eenheid. Nadat de vergadering nog verlangd had. dat ook Herriot het woord zou voeren, het welk deze met een afwijzend gebaar wei gerde, werd de bijeenkomst gesloten. De negus naar Europa? Omtrent de plannen van den negus om zich naar Europa in te schepen is nog niets met zekerheid bekend. Algemeen wordt aangenomen, dat hij dienaangaande op een wenk uit Londen wacht. Aan den anderen kant wordt echter op gemerkt, dat, indien de keizer de wensch te kennen mocht geven, naar Europa te vertrekken, hem niets in den weg gelegd zal worden. Opbouw Italiaansche rechtspleging. Omtrent de rechtspleging in Abessinië is door den vice-koning, maarschalk Bado- glio, reeds een uitvoerig program voorge legd aan de Italiaansche regeering. Dit program wordt thans, naar verluidt, door de regeering bestudeert. Het ligt in het voornemen voor de Kopten en de Moha- medanen afzonderlijke gerechtelijke in stanties in te stellen, voorts gemengde rechtbanken te vormen voor geschillen tusschen blanken en inboorlingen en ten slotte „normale gerechtshoven" voor de blanken. Methodische voortzetting der be zetting. Uit Addis Abeba meldt het agentschap Stefani dat de gebiedsbezettingen op me thodische wijze volgens een tevoren vast gelegd plan voortgezet worden. De troepen van het derde legercorps ontplooien zich de zone van Dessie, die van het vierde legercorps opereeren in het' gebied van Gondar, terwijl het tweede legercorps de stellingen bezet houdt en organiseert in de reeds bezette gebieden. De divisie zwarthemden „28 October" blijft liggen in het gebied van Tembien. In de streken van Gondar, het Tanameer en langs de grens van den Soedan heerscht rust. De lucht macht wordt gebruikt voor de Ravitail lering van zekere posten, terwijl zij tevens de postdienst tusschen Asmana en Addis Abeba onderhoudt, gemiddeld landen 30 vliegtuigen per dag in Addis Abeba. Engelsche troepen nog niet terug getrokken. Thans wordt bevestigd, dat den Italiaan- schen ambassadeur door het Foreign Of fice is medegedeeld, dat de Britsche regee ring nog geen beslissing heeft genomen be treffende het al of niet terug trekken der Britsche troepen te Addis Abeba. Men acht het niet onmogelijk, dat de Fransche regeering eenzelfde houding aanneemt ten aanzien van haar detachementen te Diredawa. Fransche legatie feteert de Itali aansche officieren. De Fransche gezant ,Bodard, heeft gis teravond een diner en een ontvangst geor ganiseerd ter eere der Italiaansche officie ren. In zijn rede zeide hij, dat het Italiaan sche leger de drager van orde, beschaving en welvaart voor het Abessinische volk !s. Italiaansche troepen naar Moga- discio. Het s.s. Sicilia is met 150 officieren, 1000 soldaten, drie batterijen artillerie en 300 arbe iders aan boord gister uit Messina naar Mogadiscio vertrokken. In Zuid-Italië worden groote contingenten arbeiders bij eengebracht, die tijdens het weekend naar Oost-Afrika zullen worden verscheept. MINISTER THOMAS AFGETREDEN. De Engelsche minister van koloniën Thomas heeft den koning zijn ontslag aan vrage ingediend, dat door dezen is aan vaard. In een schrijven aan minister-president Baldwin wijst minister Thomas er opdat tie wijze, waarop zijn naam ter sprake is ge bracht in de „Verzekerings-kwestie" hem onmogelijk maakt langer lid te blijven van de regeering. En hy is van meening, dat alleen de nationale regeering het land door de crisis kan helpen. Baldwin antwoordde, dat hij in de plaats van Thomas evenzoo zou hebben gehandeld en hij en zijn collega's nemen met droef heid het ontslag aan. Dit uittreden stelt Baldwin in de gele genheid de regeering te wijzigen. Lord Monsell wenscht sedert eenigen tijd af te treden. Baldwin zal de kwestie in het komend weekend bestudeeren. GOED AFGELOOPEN. Twee bommen van 50 K.G. zijn giste ren losgeraakt uit het rek van een Ame- rikaansch legervliegtuig, dat zich op 1200 M. boven Carmichael, ten oosten van Sacramento, bevond. Het mag een won der heeten, dat bij de ontploffing der bommen betrekkelijk weinig schade is aangericht. MISLUKTE POGING UIT GEVANGENIS TE ONTSNAPPEN. Drie gedetineerden der gevangenis Schuylkill in Pennsylvanië probeerden gisteren te ontsnappen, doch hun poging mislukte, daar zij door de bewakers wer den overmeesterd. Een der bewakers hadden de gevangenen met een uit hout vervaardigd „pistool" geïntimideerd. Zij bonden den man vast en stopten hem een prop in den mond. ONBEKENDE VOLKSSTAM IN SIBERIE. Op 800 K.M. van Irkoetsk in de wilde streek aan den anderen kant van den Berg keten Saiansk woont een weinig talrijke volksstam, de Tofalars genaamd. De ge- heele stam omvat slechts iets meer dan 500 leden en behoort tot een menschenslag, dat nergens ter wereld voorkomt. De Tofalars waren vroeger nomaden, thans zijn zij ge organiseerd in Kolchozen en hebben zij een groote rendierfokkerij opgezet. VOLKSLIED BINNEN EEN HALF UUR GECOMPONEERD. Kedak, een onafhankelijke staat op Ma- laka, welke onder Britsche protectoraat staat, eischt voor zich de eer op het volks lied te hebben, dat in den kortst moge- lijken tijd is samengesteld, n.1. 25 minuten. Het werd gecomponeerd, nadat men ont dekt had, dat Kedak geen eigen volkslied had. De Britsche regeeringsadviseur Jones werd geraadpleegd door den sultan van Kedak. Hij zond een dringend schrijven uit Slor Star, de hoofdstad van Kedak, naar de federale regeering te Kwala Loempoer. Hier wendde men zich tot den directeur van een club-orkest Boeytenburgv die zich aan het werk zette en 25 miniuten later met een Maleisch volkslied gereed was. De sultan en de regeering van Kedak hebben hun tevredenheid over de compo sitie uitgesproken. UITSTAPJE MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Een autobus, de van een uitstapje naar den Arlsberg met 26 scholieren en hun leeraren terugkeerde is, doordat op een steile helling nabij Innsbruck de stuurin richting onklaar raakte, omgeslagen. Alle passagiers werden uit den wagen geslin gerd en stortten langs een steile helling in de diepte. Van de 26 scholieren werden de meesten zwaar gewond. Een hunner is nog des nachts overleden, terwijl de toestand van 3 anderen bedenke lijk is. Tijdens het transport naar het ziekenhuis, had nog een ongeluk plaats. Een motor rijder uit Prutz kwam in botsing met de ziekenauto, waarbij hy levensgevaarlijk werd gewond. OP ZOEK NAAR DE ZWEEDSCHE EN NOORéCHE AMBULANCES. De Italiaansche autoriteiten hebben een driemotorig vliegtuig ter beschikking ge steld van dr. Junod, den vertegenwoordi ger van het Internationale Roode Kruis, om over het gebied van Sidamo te vliegen en te zoeken naar de Zweedsche en Noor- sche ambulance, die in deze streek vermist worden. EEN BERENTELLING. In Zweden. Nu de beren met het intreden van het voorjaar uit hun winterverblijven te voor schijn zijn gekomen, zal men voor het eerst kunnen overgaan tot een berentelling. Deze berentelling is mogelijk gemaakt door dr. Axel Munthe, die voor dit doel een belangrijk bedrag heeft beschikbaar gesteld, waaruit indien noodig ook de kos ten voor de bescherming dezer diersoort kunnen worden bestreden. Tot in de woeste streken van Lapland zijn patrouilles uitgezonden, die de gesig naleerde beren noteeren. Hoewel het juis te aantal beren, van welke sporen zijn ge vonden nog niet kan worden opgegeven, is de algemeene indruk dat de berenbevol king van noord-Zweden aanzienlijk groo- ter is dan men had verwacht. Zooals met alles is ook de beoordeeling der beren zeer verschillend. De Lappen hebben niet veel met ze op, daar de beren vaak slachtingen aanrichten onder de ren dieren. Anderen daarentegen vinden dat de beren beschermd moeten worden tegen uitsterving. DE SMOKKELARIJ IN HET NOORDEN. Reeds thans beginnen de smokkelaars in Noord-China, ter ontwijking van de maatregelen die genomen zullen worden ter onderdrukking van den sluikhandel, nieuwe wegen te zoeken om hun smokkelwaar het land binnen te brengen, waardoor de pogin gen van Nanking, om den nationalen handel te beschermen, gevaar loopen. Zeventig pro cent van de Chineesche suikerfirma's heb ben hun bedrijf moeten sluiten daar het on mogelijk is te concurreeren tegen de ge smokkelde goederen. LEVENSMIDDELENCONVOOI DOOR ARABIEREN AANGEVALLEN. Gistermiddag vielen gewapende Arabie- ren een levensmiddelentransport aan op dei! weg van Hederah naar Caiffa. Een detache- ment van het North Lancashire-regimen! verdreef de aanvallers met enkele schoten. Op de voornaamste plaatsen van Jeruza- lem zijn manschappen van de Schotschg hooglanders geposteerd met de bajonet opj het geweer. De politie patrouilleert door de straten, de| Europeesche agenten gewapend met geweer, de inlandsche met een zwaren stok. Alle toegangswegen tot de stad wordefl bewaakt en allen, die de stad willen ingaan, worden gefouilleerd op wapenen. Naar verluidt hebben communisten in den afgeloopen nacht gepoogd de nieuwe doua neloods en een aantal paviljoenen van de oostersche jaarbeurs te Tel Aviv in brand te steken. VERVANGING VAN VOLWASSEN ARBEIDERS DOOR JEUGDIGE PERSONEN. Is ingrijpen van overheidswege gewenscht en mogelijk? Naar wij vernemen, heeft de minister van sociale zaken een brief gericht tot den Hoogen Raad van Arbeid met betrekking tot het plaats maken van volwassen per soneel voor jeugdige arbeiders. Men her innert zich de moeilijkheden, welke zicli ten aanzien van dit punt o.a. bij de Kwat- ta-fabrieken te Breda hebben voorgedaan tusschen de directie en de arbeiders. Dq minister verzoekt den Hoogen Raad van Arbeid de vraag, of op dit gebied van overheidswege zou mogen en kunnen wor den opgetreden, en zoo ja, welke de meest geschikte middelen zouden zijn om prac- tische resultaten te bereiken, in studie te nemen. TWEE DOODEN EN 28 GEWONDEN TE MANNHEIM. Bij een tramongeluk te Mannheim zijn gistermiddag twee vrouwen om het leven gekomen. In de ziekenhuizen werden 28 ge wonden gebracht, van wie zeven echter spoedig huns weegs konden gaan. 't Blijkt, dat de bijwagen het meest gehavend is. TOESTAND DR. VEENEKLAAS. De heer Veeneklaas die deel uit heeft gemaakt van de Nederlandsche ambulance in Abessinië en Donderdag bij een auto ongeluk te Ermelo gewond werd, heeft gistermiddag het ziekenhuis aldaar verla ten en is te Utrecht, zijn woonplaats, teruggekeerd. Zijn toestand is zeer bevre digend. TOELATING VAN KANSSPEL? Maatregelen ter bevordering van het vreemdelingenverkeer. De commissie-Krayenhoff, welke door minister Gelissen is ingesteld om maatre gelen aan te geven, welke kunnen leiden tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in Nederland is, naar het „Han delsblad" verneemt, thans vrijwel met haar arbeid gereed. De commissie heeft zich bij haar werk zaamheden laten voorlichten door zeer vele instanties, die direct of indirect bij het vreemdelingenverkeer zijn betrokken. Het aldus verzamelde materiaal is in een lijvig rapport verwerkt, dat binnenkort aan de regeering zal worden aangeboden. De commissie geeft verschillende wegen aan, waarlangs naar hare meening het vreemdelingenverkeer hier te lande zon kunnen toenemen. Is het blad goed inge licht, dan behoort tot een der aanbevolen maatregelen financieele medewerking van de overheid (rijk, provincie en ge meente), die weliswaar thans reeds in ze kere mate de A. N. V. V. subsidieeren, doch in veel te geringen omvang. Onder de vele denkbeelden, welke de commissie heeft gekregen van belang hebbenden buiten haar eigen commisso- rialen kring, is een aanbeveling om in zeer beperkten omvang het z.g.n. kans spel toe te laten. Dit denkbeeld wordt uitvoerig uitgewerkt, zoo t.a.v. de noodige wetswijziging, terwijl tevens wordt aan gegeven, onder welke voorwaarden der gelijke kansspelen zouden moeten worden toegelaten. Zij, die dit denkbeeld aan dö commissie in overweging hebben gegeven, zijn er zich van bewust geweest, dat, in dien de regeering ten deze haar medewer king zou willen verleenen, de kansspelen slechts in enkele plaatsen van ons land toegestaan zouden mogen worden.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5