Koningin en Prinses in de hoofdstad. De groote werkloosheid onder de jeugd. Langs den weg naar hei Paleis stonden duizenden menschen, die de vorstinnen harteliik toejuichten. Nieuw ministerieel schrijven aan de provinciale besturen. Zoeken naar een oplossing. De wijde blik. CASTRICUM WIERINGEN UITGEEST SCHERMERHORN NOORDSCHARWOUDE SCHAGERBRUG De wimpels aan de beugels van de tram, het hyschen of uitsteken van de driekleur op en van de openbare gebouwen en van particuliere huizen, de voor het publiek waarneembare werkzaamheden aan het pa leis op den Dam, dat thans gelukkig zonder steigers prijkt, waren gister de voorboden van het jaarlyksch koninklijk bezoek aan de hoofdstad. Bewogen zich in den namiddag in de binnenstad reeds vele menschen, die hun maaltijd vervroegd of uitgesteld hadden om zich by den ditmaal op een later uur dan andere jaren vastgestelden intocht van H.M. de koningin en H.K.H. prinses Juliana een goede plaats te verzekeren, te half zeven boden het Stationsplein, het Damrak, waar de jeugd den boventoon voerde en de Dam van échter de afzettingen, den immer weer imposanten aanblik van een groote en bonte menschenmenigte, die geduldig en toch met iets van de spanning, welke iedere bijzon dere gebeurtenis kenmerkt, den vorstely- ken stoet afwachtte. Ook de natuur deed zich, na haar wel erg booze bui van de laat ste dagen, van haar goede zijde kennen. De blauwe hemel was gevlekt met witte wolk gevaarten en de temperatuur mocht mild heeten. De aankomst. Te half zeven reeds was prinses Juliana per auto uit den Haag komende, te Amster dam gearriveerd en onmiddellijk doorgere den naar het Centraal Station, waar zij in de koninklijke wachtkamer met leden van haar gevolg de komst van haar moeder af wachtte. Precies op tyd te negen minuten voor zevenen rolde de Apeldoornsche trein het station binnen en reed het salonrijtuig van de koningin tot voor het afgezette ge deelte van het eerste perron ter hoogte van de koninklijke wachtkamer. Hare majesteit, die een mauve complet met een toque van dezelfde kleur droeg, werd hier allereerst verwelkomd door den burgemeester, dr. W. de Vlugt, die in ambtsgewaad was. De prin ses, die een blauw, witgebloemd zomertoilet met pelerine en een grooten, donkeren hoed droeg, trad met een paar vlugge stappen op haar moeder toe, waarna een hartelijke begroeting volgde. Ter ontvangst waren, be halve de leden van het gevolg, mede op het perron aanwezig schout by nacht Kruys, commandant van de marine te Willemsoord, jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris van de koningin in Noordholland, generaal-majoor van Voorst tot Voorst, bevelhebber van de vierde militaire afdeeling, kapitein ter zee Meyer Ranneft, ondercommandant der ma rine te Amsterdam, luitenant-kolonel Bos wijk, garnizoenscommandant in de hoofd stad, allen in groot tenue. Voor de Neder- landsche spoorwegen was aanwezig dr. H. van Manen, directeur. Voorts merkten wij nog op de heeren E. Haak, stationschef, zoomede zijn opvolger de heer W. Jongstra, aisook den hoofdcommissaris van politie, den heer Versteeg. In de koninklijke wachtkamer werden de koningin bloemen aangeboden door het dochtertje van wethouder G. C. J. O. Krop man, de prinses ontving bloemen van het dochtertje van wethouder Jacq. Rustige. Tegen zevenen kwam er, terwijl van de richting van het IJ het dof gedreun der 35 saluutschoten uit een der vuurmonden van Hr. Ms. „Gelderland" tot in de stad door drong, beweging in de massa op het plein. 'Korte bevelen weerklonken, het aan den kant van het water opgestelde detachement militaire politie, dat onder bevel van eerste luitenant Wannensma het eere-escorte zou vormen, presenteerde het geweer en op het zelfde oogenblik traden de koningin en de prinses naar buiten, waar zij plaats namen in de onder de peristyle gereed staande, met twee paarden bespannen roode caleche, waarachter de rijtuigen van het gevolg wachtten. Even later zette de vorstelijke stoet zich onder het gejuich der honderden wachten den op het Stationsplein, voorafgegaan door het militaire escorte, in beweging voor den rit naar het paleis. Op en om den Dam. Reeds lang voor het vastgestelde uur van aankomst hadden honderden zich naar den Dam begeven om getuige te zijn van de aankomst van de koningin en prinses Ju liana aan het paleis. Aan de zyde van de Mozes en Aaronstraat hadden zich vele leden van oranje- en jeugdvereenigingen opgesteld met hun kleu rige vaandels en vlaggen. Een bijzonder fleurig en blij beeld lever de het door de avondzon overgoten Damrak op, waar zich ruim 5000 schoolkinderen met oranje en nationale vlaggen hadden opge steld. Het carillon speelde vaderlandsche wijs jes, die door de wachtenden werden meege zongen. Kort voor de aankomst van den konink lijken stoet betrokken de matrozen van Hr. Ms. „Gelderland" de eerewacht onder com mando van luitenant ter zee Winsser, daar voor stelden zich tamboers en pijpers op. a*zet*ln.g °P den Dam geschiedde door de litie Van dC hoofd6tedelijke po- Een oude dame in een rolstoel liet zich tot op het afgezette Damterrein brengen. Geroerd wuifde zy de beide vorstelijke figuren op het balcon toe, die vriendelijk en nadrukkelijk naar het bejaarde vrouwtje groetten. Nog zeer lang bleef het druk op den Dam, het eere-escorte rukte in, toen de koningin en de prinses zich in het paleis hadden te ruggetrokken. Hedenmiddag te 12 uur verscheen de gemeenteraad, die door H. M. in audiën tie werd ontvangen. Het was den burgemeester, dr. W. de Vlugt, een aangename plicht de gevoelens van het gemeentebestuur van Amsterdam te mogen vertolken, nu dit wederom het voorrecht te beurt valt, Hare majesteit te mogen begroeten. Hoe zou het ons hebben verheugd, zoo ging hij voort, indien wij na de moeilijke jaren, die achter ons lig gen, uwe majesteit hadden mogen me- dedeelen, dat de economische depressie uit deze stad geweken was, dat handel, scheepvaart en industrie weer opleefden en aan nijvere handen den arbeid ver schaften, waarna nu jarenlang reikhal zend was uitgezien. Dit is helaas echter niet het geval. De toestand onzer stad, ik mag het niet ver helen, is geenszins gunstig. Het is uwe majesteit bekend, hoe scheep vaart en handel zijn ontwricht en moei zaam worstelen om niet ten onder te gaan. De Amsterdamsche koopvaardijvloot, welker verschijning in alle havens der wereld van de glorie der stad getuigt, zag gedurende de laatste jaren haar sterkte tot 80 percent teruggebracht en hiervan is dan nog bijna een tiende gedeelte opge legd. De binnenscheepvaart, die anders aan duizenden nijveren brood geeft, ver keert in een zorgelijken toestand en in vele schippersgezinnen heerscht thans gebrek. Talrijke moeilijkheden, belemmeringen van allerlei aard blokkeeren den handel en drukken de industrie. Inkrimping van personeel bij de groote fabrieken en drei gende ondergang van kleine industrieën zijn even zoovele verontrustende symp tomen van den ernstigen toestand. Op on rustbarende wijze steeg het getal der werkloozen en der behoeftigen, tengevolge waarvan het gemeentebestuur zich dage lijks geplaatst ziet voor het probleem, de middelen te verschaffen, om in den ma- terieelen nood dier duizenden te voorzien. Deze zwaar-drukkende last en de daling der gemeentelijke inkomsten als gevolg van de omstandigheden, waarvan ik zoo even mocht gewagen, vergen de uiterste inspanning, om de budgetaire positie der gemeente op hechte basis te handhaven. De gemeenteraad van Amsterdam is zich er stellig van bewust, dat ook de overige deelen van ons vaderland defi zwaren druk der tijden ondervinden en dat de vraagstukken, waarvoor Amsterdam zich gesteld ziet, meer dan ooit verweven zijn met die, waarvoor de regeering des lands staat. PRINSES BEZOEKT KERKSCHIP. Hartelijke begroeting. Hedenmorgen bracht prinses Juliana een bezoek aan het hospitaal kerkschip „De Hoop", dat gemeerd ligt aan den steiger van de reederij van Es en van Ommeren aan de Ruyterkade te Amsterdam. H. K. Hoogheid, die beschermvrouw is der Ned. Vereeniging ten behoeve van zee lieden van elke nationaliteit, werd aan boord van het slanke witte scheepje ont vangen door den voorzitter der vereeniging, mr. G. Vissering, die daar aan de prinses nog voorstelde de heeren N. de Booy, vice- voorzitter, W. R. Chambers, secretaris, G. D. W. Boissevain, penningmeester, N. N. v. d. Poll, havenmeester, dr. G. P. Utermöhlen, ds. A. Luteyn en dr. H. J. van Baaren. Mede waren ter ontvangst aanwezig mevrouw Rahusen, mevrouw Beelsvan Eeghen, me vrouw de Marez Oyens, leden van het dames-comité. Door een dochtertje van den heer G. Vis sering werden aan de prinses bloemen aan geboden. Door den heer H. de Booy werd de prinses toegesproken in tegenwoordigheid van de bemanning die aan dek geschaard stond. In de korte toespraak schetste de 'heer de Booy het leven van den visscher aan boord. Hij maakte daarbij een vergelijking met den visscherman zooals die voor drie eeuwen door Vondel werd beschreven. Voorts richtte spr. een hartelijk woord tot de bemanning die nog vandaag de reis naar zee zal aanvaarden. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het vooronder, waar de gebruikelijke kerk dienst plaats had voor het vertrek. Ds. Luteyn was voorganger bij dezen dienst. Na afloop werd H. K. Hoogheid uitgeleide ge daan door eenige leden van het bestuur. Omstreeks half twaalf was de prinses ten paleize terug. In het laatst van het vorig jaar heeft de minister van sociale zaken de pro vinciale besturen verzocht aan de ge- meentebestur» n in overweging te geven, het noodige te doen teneinde te komen tot de instelling van plaatselijke com missies, welke het opnemen van jonge ren in het bedrijfsleven zouden kunnen bevorderen. Nu het den minister gebleken is, dat het niet eenvoudig is, aan te geven, welke soorten van werkzaamheden zich in het bijzonder ervoor leenen, om als z.g. onbenutte arbeid te worden be schouwd, heeft de minister in een nieuw schrijven aan de provinciale be sturen met een zestal voor beelden aangegeven, wat als z.g. onbenutten arbeid kan worden aangemerkt, waar bij hij er echter op wijst, dat overleg tusschen de afdeeling werkverschaffing van zijn betrokken departement en de betrokken gemeentelijke commissies steeds wenschelijk is, teneinde te ver mijden, dat werkloosheidsbestrijding werkloosheidsverplaatsing worde. De minister van sociale zaken vraagt in hetzelfde schrijven door bemiddeling van de provinciale besturen de aandacht der ge meentebesturen voor een bepaald stelsel, dat kan medewerken tot plaatsing van jon ge werkloozen, te weten het stelsel van „twee op een", dat in den Haag bij den ge meentelijken telefoondienst en andere ge meentebedrijven en ook reeds elders met succes wordt toegepast. Het stelsel komt in groote lijnen hierop neer, dat de arbeid van jonge mannen van 14 tot en met 21 jaar, niet door een verricht, doch door twee, in de gemeente den Haag is dit bij de ge meentebedrijven aldus uitgewerkt, dat 's morgens een deel van de jongens aan den arbeid is geplaatst en 's middags een ander deel. Het is in de praktijk gebleken, dat het technisch in vele gevallen mogelijk is, dit systeem toe te passen, zonder dat dit voor het bedrijf als zoodanig, ook uit financieel oogpunt, overwegende bezwaren behoeft op te leveren. prinses enthmislas^ rt«irv.n,en de De toepassing van het hierbedoelde stel vlaggen zwaaiden. Vriendelijk wuifden de beide vorstelijke personen de kinderen toe. Het was ruim zeven uur toen de stoet den Dam opreed. Tromgeroffel weerklonk, het carillon deed de plechtige tonen van het Wilhelmus hooren, duizenden zongen de ko ningin en de prinses het volkslied toe. Vrien delijk buigend en wuivend dankten zij voor de enthousiaste begroeting. De eerewacht presenteerde het geweer, het militair escorte stelde zich tegenover het paleis op en op 't oogenblik, dat de ko ninklijke bezoekers het paleis binnengingen werd de koninklijke standaard geheschen. Enkele oogenblikken later verschenen de koningin en de prinses op het balcon, luide en langdurig toegejuicht door de menigte. I als volgt: Bij de Staatsmijnen werken de jongens gedurende 2 weken halve dagen en daarna gedurende 1 week heele dagen. De eigen tisehp t draagt hier zorg voor de theore- d On! 1 den U g®komen tyd. Ongeveer 900 jongens zijn op deze wyze werkzaam. Ook bij „Werkspoor" te Amsterdam wordt het hierbedoelde stelsel in practijk gebracht. In December 1935 is men begon nen voor de jongens van 14 en 15 jaar twee jongens in plaats van een aan te nemen, waarvan ieder halve dagen werkt. In totaal zyn op deze manier thans 36 jongens werk zaam, te weten koperslagers, smeden, bank werkers, draaiers en ketelmakers. Plannen bestaan om het aantal jongens op den duur uit te breiden. In den vitten tijd volgen de jongens lessen aan de school, uitgaande van het bedrijf. Te Dordrecht by de biscuitfabriek van de firma Redele (Victoria), welke onderne ming eigener beweging het 2 op 1 stelsel heeft ingevoerd, werken de jongens om de andere week. Nu de practijk heeft aangetoond, dat dit stelsel technisch en sociaal-economisch, zonder al te veel bezwaren kan worden toegepast, waarbij wordt uitgegaan van een normale belooning (de jongemenschen die halve dagen werken ontvangen de helft van het normale loon) moet zegt de mi nistergepoogd worden, dit systeem, dat bij goede en uitgebreide toepassing vele jonge menschen weer in het arbeidsproces zal doen opjnemeri, op ruimere schaal in gang te doen vinden en dit niet alleen in bedrijven van de overheid, doch zeer zeker ook in particuliere bedrijven. In dit verband wijst de minister er op, dat het niet in de bedoeling ligt het hier bedoelde stelsel ook in te voeren voor die jongen, die tot nu toe heele dagen werken, doch slechts bij plaatsing van nieuwe jonge krachten. Om concurrentie te voorkomen verdient het aanbeveling, dat de invoerihg zooveel mogelijk gelijktijdig door de voor naamste werkgevers in een gemeente ge schiedt. Naar het inzicht des ministers moet het stelsel gebaseerd zijn, eenefzijds op de vrij willige medewerking, zoowel van de werk gevers als van de jonge menschen zelf. Ver der dient ervoor te worden zorggedragen, dat in de gemeenten waar men dit stelsel wil toepassen, bij het orgaan der arbeids bemiddeling een voortdurend goed opge zette registratie van alle jonge mannelijke werkloozen plaats vind, dus ook van hen die ingevolgde het 2 op 1 stelsel aan het werk zijn gegaan. De plaatsing dient dan ook te geschieden door bemiddeling van 't orgaan der arbeidsbemiddeling. Nadat de minister van sociale zaken in zijn circulaire uiteenzet hóe z. i. de ge meentelijke actie in deze aangelegenheid het meest vruchtdragend ware te organi- seeren, n.1. door samenwerking in een plaatselijke commissie van gemeentelijke organen en vertegenwoordigers van werk gevers en werknemers ter plaatse, doet hy opmerken, dat hij toepassing van het stel sel, voor wat betreft de sociale verzekering wellicht eenige extra kosten kunnen ont staan. De minister verklaart zich echter bereid, zoo hem dit wordt gevraagd, deze kosten voor gemeenschappelijke rekening van ryk en gemeente te nemen. Ten einde een zekere eenheid in de toe passing te verkrijgen en tevens om moei lijkheden te voorkomen, is het noodig, dat, wanneer een plaatselijke commissie door aar activiteit of op andere wyze een voor stel inzake de toepassing van het stelsel ter P„:e gemeentebestuur doet, burgemees- w en rir r? >,zich met de en S. van het departement van sociale zaken verstaan. sociale Het doel van de plaatselijke commissie zooals de minister deze ziet, zou aldus kun nen worden omschreven, dat zij tot taak heeft actief bezig te zijn voor de uitbrei ding van de werkgelegenheid voor jonge De Bond van op coöperatieven grondslag werkenden zuivelfabrieken in Noord Holland hield Vrijdag een algemeene vergadering te Alkmaar. V. 1. n. r. Dr. L. T C Schey; J. Veldstra; J. Blaauboer; burge meester van Kinschot; H. K. Koster, voor zitter; A. J. Geluk, secretaris F. N. Z. en G. Nobel, secretaris. werkloozen, onder meer bestaande in: A. Het vinden van leiders van bedrij ven, die bereid zijn het 2 op 1 stelsel in hun onderneming toe te passen, b. het opnemen van jongeren in het be drijfsleven voor het verrichten van onbe nutten arbeid, c. het zoeken van wegen en middelen die er toe kunnen leiden, de werkloosheid on der de jeugd te verminderen. OMZETBELASTING OP WILD EN GEVOGELTE. Vragen van het Tweede Kamerlid Vervoorc De heer Vervoorn heeft aan den minister van financiën de volgende vragen gesteld: 1°. Is het den minister bekend dat de Tariefcommissie heeft beslist, dat op wild en gevogelte omzetbelasting moet worden betaald, hoewel ingevolge tabel B. dieren, zoowel levend als dood, vrij zijn van be lasting? 2°. Wil de minister in overeenstem ming met hetgeen door Z. E. bij de behan deling van deze wet is gezegd bevorderen, dat wild en gevogelte, zooals deze door poeliers worden afgeleverd, vrij worden gesteld van omzetbelasting, evenals zulks ten aanzien van b.v. gezouten haring is geschied? Het wijde vergezicht karakteristiek voor ons land. De gevaren van lint bebouwing en heesterbeplanting. Wie het natuurschoon van Nederland be schrijven en karakteriseeren wil, zal daar bij een belangrijk deel van zyn aandacht hebben te geven aan het wijde vergezicht. Dat geldt, zooals wel eens gemeend wordt, volstrekt niet voor het Noorden of speciaal voor Friesland alleen. Wel is het voor een groot gedeelte van Friesland bijzonder ty peerend, maar ook de andere provincies be zitten het. Wie, om een voorbeeld uit het dichtst bevolkte deel van ons land te noe men, wie reist met trein of auto van Am sterdam langs de Zaanstreek naar Uitgeest en verder naar Alkmaar, wie tusschen Zaandam en Purmerend uit het coupéraam zyn blik over de velden laat gaan, die zal het grootsche vergëzicht kunnen bewonde ren, dat zich hier voor hem ontplooit. Dit zal vluchtig, al te vluchtig stellig, kennis maken met een landschap, dat te weinig gewaardeerd, toch inderdaad tot het meest belangwekkende van den vaderlandschen bodem behoort. Het is in de zeer dicht be volkte en als fabrieksstreek weinig moois biedende Zaanstreek een verademing, daar behalve de Zaanstroom zelf, even buiten de bebouwde kommen ten oosten en ten westen van de zich in een ononderbroken snoer aaneenryende plaatsen, dat grootsche wijde lage land te zien, waar nu de Mei- sche wei vol bloemen en vogelroep is, waar hier en daar een molen schoone stoffage aanbrengt, waar breede en smalle spiege lende wateren de groenende, bloeiende lan den doorbreken en waar de ruimte, de heerlijke vrije Tuimte bovenal een vreugde is voor oo$ en hart. Dat alles, dat hier bij het snelle voorbij vliegen opvalt en boeit en tot nadere ken nismaking roept, dat vindt ge in soortge lijke of in anderen vorm in meerdere of mindere mate in alle provincies terug. In Friesland's greide en in de Overijsselsche venen, in de heide van Drente, van de Ve- luwe en van Brabant en in Zuidhollands polderland, zooals Herman de Man het ons heeft leeren kennen en leeren zien. Dat landschap, karakteristiek Hollandsch, meer misschien dan eenig ander natuur gebied in ons zoo rijke, veelzijdige Neder- landsche domein, is volstrekt niet kaal en leeg en doodsch. Het leeft volop, het bloeit, het geurt, het zingt en er staat een hemel over, de grootsche wolkenhemel van Hol land, die het in een ontzaglijk kader zet. Ook dit landschap kent zyn bedreigingen. Ik wil nu in dit geval niet allereerst aan heide-ontginning en veencultiveering den ken, ofschoon deze helaas ook heel wat van ons wijde landschap hebben vernietigd en bedorven, wijd gelaten soms, maar dan toch, noodig dikwijls, ook wel vaak onnoo- dig, in zijn karakter hebben aangetast. Ik denk aan twee andere euvelen die in het bijzonder het wyde cultuurland, het wijde veld van wei en bouwakkers op vele plaat sen bederven. Daar is de afschuwelijke lintbebouwing, een kwaad dat al te lang heeft voortgewoe kerd, maar waaraan nu eindelijk door de nieuwe wet, die in de maak is, afdoende paal en perk moge worden gesteld. Dit al maar voortbouwen in een eindelooze rij en reeks van steeds weer nieuwe landhuizen en villatjes, ook wel aaneengesloten blok ken en huizenrijen, juist vaak langs de mooiste en wijdste wegen, heeft ons vrije ruime Nederlandsche landschap aangetast en aan den blik van den wandelaar, den toerist in welken vorm ook onttrokken op een wijze, die niet fel genoeg veroordeeld worden kan. In ons zoo dichtbevolkte land moet tegen dit euvel worden opgetre den, zoo spoedig mogelijk om voortgaande rampen te verhoeden. Een tweede bedreiging vormt de toene mende boom- en heesterbeplanting, door vele gemeentebesturen ondernomen, zooge naamd tot verfraaiing van het landschap. Er wordt dan gebruik gemaakt van het ge schikte aanbod van de sierheestercentrale, die in zeer grooten getale boomen en sier heesters gratis ter beschikking stelt. Dat lykt doodonschuldig en zelfs zeer prijzens waard. Maar zoo onschuldig is het lan» niet altijd. Waar het niet oordeelkundig en in bescheiden mate geschiedt sticht het veel meer kwaad dan goed. Het is hiermee als met alle opsiering en verfraaiing. Wat in zich zelf mooi en goed is, behoeft niet opgesierd te worden. Een mooie moderne gevel verdraagt geen torentjes en staket, seltjes en moderne meubelen dulden geen krullen en tierlantyntjes. En zoo behoeft ons wijde ruime landschap over het «W. meen geen o zoo goed bedoelde maar vaak verkeerd toegepaste opsiering en verbete ring. Dat Zaansche vergezicht, dat Friesche weiland en bouwveld is mooi, is prachtig op zich zelf, wat daar kunstmatig in veranderd wordt, kan meestal niet anders dan schaden en bederven. A. L B JxooUiciaal Tlieums Veldwachter benoemd. De gemeente-opzichter, de heer D. van Diepen alhier, is benoemd tot onbezoldigd veldwachter dezer gemeente. Brand. Door onbekende oorzaak is op den zolder van de aroeiderswomng bewoond door B. de V. te Hippolytushoef brand ontstaan. Een tweetal op surveillance zijn de rijksveldwachters die rookwolken uit het dak zagen opstijgen, waarschuwden de bewoners en wisten daarop met dezen den brand tot een zolder te bepeiken. De scha de wordt door verzekering gedekt. Bouw boerderij. Door de fa. Kaars-Sypesteyn te Krom menie is aan den heer KI. Tromp, timmer man a'hier, opdracht gegeven voor den bouw van een Zuid-Hollandsche boerderij met woonhuis, schuur, ierkelder enz. aan den Busch en Dam, voor een bedrag van rond 10.000. Verloting Amicitia. Donderdagavond werd door de rede rijkerskamer „Amicitia" een verloting ge houden ten bate van hare kas. Tevens was aan dien avond een feestavond verbonden. Door de leden van Amicitia werden opge voerd twee kluchtspelen elk in één bedrijf, n.1. „Tooneel Triomphen" en „De Wedden schap". De opvoering dezer stukjes was goed en men wist het publiek in een vroo- lijke stemming te houden wat ook ge schiedde door het trio Bandmuziek. De hoofdprijs, een rijwiel, werd gewon nen door den heer P. Oostwouder, de 2e prijs een haardfauteuil door mej. A. Willig te Avenhom. De zaal was vrij l?0^ bezet. Een geanimeerd bal was het slot. Medaille uitgereikt. Door tusschenkomst van den burge meester dezer gemeente werd aan de heeren J. Los, W. C. van Setten van der Meer en R. van der Laan, respectievelijk voorzitter, secretaris en penningmeester van het plaatselijk crisis-comité, een medaille uitgereikt van het Nationaal Crisis-comité als blijk van waardeéfing voor het vele werk dat door hen in die functies is verricht. Een mooi succes! De Chr. Zangvereeniging „Soli Deo Gloria", dirigent de heer Paul Kok, behaal de op het met Hemelvaartsdag te Leiden gehouden zangconcours een lsten prijs niet 306 punten in de tweede afdeeling. - „Witte Kruis"-vergadering. Woensdagavond werd in „Het Wap«n van de Zijpe" een algemeene vergadering gehouden van de afdeeling Zijpe—Cal- lantsoog van „Het Witte Kruis". Na de opening door den voorzitter, den heer J. de Moor, werd o.m. medegedeeld, dat het bestuur van de afdeeling pogin gen in het werk stelt om te komen tot op richting van een afdeeling „Zuid-Zype (omvattende de dorpen Schagerbrug, 5 Maartensbrug, Burgerbrug en Petten) van het Centraal Genootschap voor kinderher stellingsoorden en vacantiekolonies. Voorts werd medegedeeld, dat de her denking van het 40-jarig bestaan der af deeling Zijpe—Callantsoog van „Het Wie Kruis" wegens ziekte niet is doorgegaan e dat het nu de bedoeling is dit feit te her denken in het najaar van 1936. De rekening 1935 wees aan in ontvangr 3572.48 en in uitgaaf f 1885.14, batig saldo alzoo 1687.34. Aan den penningmeester, den heer W. Blaauw, werd dank gebracnx voor zijn beheer. Eveneens hechtte de vergadering naar goedkeuring aan de rekening van de P1®*^" selyke tuberculose-commissie over 193 aanwijzende in ontvangst f 1548,32 en w

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6