i 1 i MèlkBrood is Merkbaar Beter/ JtadiopcoQtamma Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Binnenland. Overal harlelijke ontvangst <3 NEERLAND S ZUIVEL VOEDT U GOEDI Jmilletm De landsvrouwe en haar dochter woonden de godsdienstoefening bij in de Oranje-kerk. H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Juliana hebben gistermorgen de godsdienst oefening bijgewoond in de Oranje-kerk aan de Tweede van der Helststraat bij de Cein tuurbaan te Amsterdam. De plaatsen in het Godshuis waren, eeni- ge banken van de gaanderijen uitgezonderd, alle bezet toen te ongeveer 10 uur de voor ganger, ds. P. J. de Jong, van den kansel de mededeeling deed, dat de vorstelijke per sonen onder het gehoor zouden zijn en en kele minuten later traden de koningin en de prinses met de leden van het gevolg, zoomede de burgemeester, dr. W. de Vlugt, en de hoofdcommissaris van politie, de heer Versteeg, de kerk binnen, waar zij, zonder dat hieraan, overeenkomstig het desbetref fend verzoek, door d^ gemeente op eeniger- lei wijze bijzondere aandacht besteed werd, plaats namen in de banken van de kerk voogden ter rechterzijde van den kansel. De dienst ving aan met het zingen, door de gemeente van verzen 3 en 4 van psalm 43, aanvangende: „Zend Heer uw licht en waarheid neder". Ds. de Jong las daarop verzen 15-27 uit het Evangelie van Johan- nes 14, waarna gezongen werd het derde vers van het derde gezang: „U Vader, U zij lof op een verhoogden toon". In zijn gebed gedacht de voorganger mede de landsvrouwe. „Heer", zoo bad hij, „wilt Gy haar leiden door alle moeilijk heden en zorgen van dezen tijd, opdat uw vreugde Haar deel zij in rijke mate". Nadat de gemeente vervolgens gezongen had de eerste vier verzen van psalm 267, aanvangende: „U zij altijd mijn hart gewijd, o God van liefd' en zegen" hield de voor ganger zijn predikatie, waarvoor hy als on derwerp gekozen had de woorden: „Een anderen trooster" uit het 16e vers van Johannes 14. De dienst werd besloten met het zingen van gezang 267, laatste vers en, na het ge bed, van het laatste vers van psalm 97, aan vangende: Gods vriendlij k aangezicht Heeft vroolykheid en licht Voor all' oprechte harten, Ten troost verspreid in smarten. Terwijl allen zich van hun plaatsen ver hieven, verlieten koningin en prinses met de leden van het gevolg, den burgemeester en den hoofdcommissaris het gebouw. On der gejuich der velen, die in den stroomen den regen gewacht hadden en bij wie zich nog tal van kerkgangers hadden aangeslo ten, keerden de vorstelijke personen per auto naar het paleis terug. H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Juliana brengen een bezoek aan het Koloniaal Instiuut. H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Juliana hebben Zondagmiddag een rijtoer door de stad gemaakt en een bezoek ge bracht aan het Koloniaal Instituut, waar de vorstelijke personen ruim een uur hebben vertoefd. Op den Dam was het reeds ver voor het vertrek, dat te kwart over twee zou plaats hebben, bijzonder druk. Honderden Amster dammers hadden zich, met oranje getooid, naar het aloude stadscentrum begeven, om getuige te zijn van het afrijden van den stoet en om de beide vorstinnen hartelijk en langdurig toe te juichen. De koningin en de prinses namen, evenals Zaterdag, plaats in een open staatsierijtuig, met vier paarden-a la Daumont bespannen, gereden door twee jockeys. Het was langs de route, die door den stoet werd gevolgd, bijzonder druk. Langs beide zijden van den weg en op de pleinen hadden zich duizen den opgesteld, die bij het passeeren van het koninklijk rijtuig de vorstinnen, die vrien delijk terug groetten, luide toejubelden. Vanaf den Dam werd langs de Mozes en Aaronstraat, de N.Z. Voorburgwal, het Spui, de Singel, het Muntplein, de Vijzel straat, de evenzijde van de Heerengracht, de Utrechtschestraat, het Frederiksplein, de Sarphatistraat, de Mauritskflde, de Andreas Bonnstraat, het 's-Gravensandeplein, het Oosterpark naar de Linneausstraat gereden Bij den ingang van de afdeeling volken kunde van het Koloniaal Instituut had zich reeds een uur te voren een groote menigte verzameld. Rond de afzetting stond het pu bliek tientallen rijen achter elkaar en een hartelijk en aanhoudend gejuich klonk op bij de nadering van de koningin. Deze toe juichingen wonnen nog eens aan kracht, toen de koningin en de prinses haar rijtuig hadden verlaten en de stoep van het insti tuut bestegen. H.M. de Koningin en H.K.H. prinses Juliana werden begroet door de leden van het dagelijksch bestuur, de heeren jhr. mr. dr. A. Röell, voorzitter; W. C. Bonebakker, vice-voorzitter; H. Cremer, E. P. Westervold en H. B. de Boer. Na de begroeting boden mej. Isa Uter- mark en Marijke Spoon een bouquet orchi deeën aan de koningin en de prinses aan. Onmiddellijk werd hierop een aanvang gemaakt met den rondgang. Hare Majesteit werd rondgeleid door den waarnemenden directeur, den heer J. C. Lamster en de prinses door mr. Kunst. Eerst bezichtigden de béide vorstelijke personen de afdeelin- gen Java en Sumatra. Hare Majesteit en de prinses waren zeer belangstellend en vertoefden langen tijd in deze afdeelingen, waar zachte gamelang- muziek de vorstinnen op hun rondgang be geleidde. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de z.g.n schatkamer, waar o.a. de schat ten van Lombok zijn tentoongesteld. Hier op volgde een rondwandeling door de licht hof. Met het oog op het vergevorderde uur moest een bezoek aan het Handelsmuseum, dat eveneens in het gelijkstraatsche gedeel te van het instituut is ingericht, en waar de vorstelijke bezoekers door de heeren Uter- mark en ir. Spoon zouden worden rondge leid, achterwege blijven. In de bestuurskamer, die feestelijk met bloemen versierd was, gebruikten de hooge bezoeksters de thee. Hier waren ook aan wezig de leden van den raad van beheer en prof. dr. D. W. A. Schüffner, direc teur van de afdeeling tropisch hygiëne, die aan de koningin en de prinses werden voor gesteld. De vorstinnen verlieten het Koloniaal In stituut door den uitgang aan de Maurits- kade. Van alle kanten daverden toejuichin gen op, toen de koningin en de prinsen vriendelijk groetend de trappen afdaalden. Onder hoerageroep van de menigte zette de koninklijke stoet zich in beweging. Weer stonden duizenden in afwachting van het koninklijk rijtuig langs den weg. De tocht ging langs Mauritskade, Sarphatistraat, i Tulpplein, Weesperzijde, Ceintbuuraan, van Woustraat, Stadhouderskade, Jan Luyken- straat, van Baerlestraat, P. C. Hooftstraat, via het Vondelpark, langs de Vondelstraat, Tesselschadestraat, Leidscheboschje, Leid- scheplein, Leidschestraat, Koningsplein, Sin gel, Voorburgwal naar den Dam, waar de koninklijke bezoeksters weer hartelijke en spontane ovaties in ontvangst hadden te nemen. Koningin en prinses bezoeken de Diaconesseninrichting. Gistermiddag te vier uur zijn H.M de koningin en prinses Juliana van het paleis op den Dam uitgereden om een bezoek te brengen, eerst aan de Ned. Herv. Diacones seninrichting aan den Overtoom. Op den Dam was reeds' lang voor het ver trek een groote menschenmenigte bijeenge komen, om de vorstelijke personen harte lijk toe te juichen. De koningin en de prinses hebben aar. den rit naar het Diaconessenhuis een rij toer door het Vondelpark verbonden. Dit maal was het koninklijk rijtuig a la Dau- mant bespannen, d.w.z. getrokken door vier paarden, die door jockeys gereden werden De stoet met groot gevolg ging langs Mozes en Aaronstraat, den N.Z. Voorburgwal, het Spui, het Singel, Koningsplein, Heeren- gracht, Spiegelstraat en verder langs de Stadhouderskade en door het Vondelpark naar den Overtoom. Langs den geheelen weg en voor het Dia conessenhuis hadden zich aan weerskanten duizenden opgesteld om de vorstelijke per sonen warm toe te juichen. Tegen half vijf arriveerde de stoet voor het Diaconessenhuis, voor den ingang stond een rij diaconessen. Op het bordes verwel komde de voorzitter van het bestuur, ds. P. J. de Jong, de vorstelijke bezoeksters, waar na de beide zoontjes «van den dirigeerenden geneesheer dr. Royer hun loemen aanboden. In de hal heeft ds. de Jong daarna aan de koningin en de prinses de besturende zuster J. M. H. de Bruijn van Melis en Mariekerke, den dirigeerend geneesheer dr. Royer en den arts dr. O. Norel voorgesteld. Bij den hierop gevolgden rondgang door het ziekenhuis begeleidden zuster de Bruyn en dr. Royer de koningin en de prinses. Dezen hebben zich eerst eenige oogenblik- ken in het kantoor opgehouden, om daarna de naaikamer te bezichtigen en even van de kamer van de dirigeerende zuster uit het uitzicht over den fraaien tuin te genieten. Hierop volgde een kort bezoek aan de leerkamer der jongere zusters en aan ver schillende ziekenzalen en -kamers. Met de patiënten onderhielden de koningin en de prinses zich hier een oogenblik en wensch- ten hun een spoedige beterschap toe, waar bij zij hun een tuiltje bloemen overhandig den. Op de kraamafdeeling gaf de prinses aan de jeugdige moeders bovendien als aanden ken aan dit bezoek een rammelaar voor de jonggeborenen ten geschenke. De hooge bezoeksters hebben nog een oogenblik in de kerkzaal vertoefd, waarna in de huiskamer de thee werd ge bruikt. Bij het afscheid betuigden zij haar groote ingenomenheid met deze voortreffelijke verplegingsinrichting. Bij het vertrek van de vorstinnen hadden de diaconessen voor het bordes een eere- wacht gevormd, en zongen zij hun het Wil helmus toe, waarmee de duizenden, die voor het gebouw stonden, uit volle borst in stemden. De stoet reed door het Helmerskwartier, de Stadshouderskade, Leidschestraat, het Rokin, den Dam en het Damrak naar het hospitaalkerkschip „De Hoop". Klaas Knop in audiëntie. Hedenmorgen heeft de koningin in audiëntie ontvangen den heer Klaas Knop van Terschelling. De heer Klaas Knop leidt sedert 1924 te Westerschelling op Terschelling een cursus in zeemanswerk, bestaande in chiemans- en fancywerk. Hij is begonnen met vijf jongens en heeft thans honderd leerlingen. Door wijlen dr. J. W. van Dieren werd het Klaas Knop- fonds opgericht om dezen cursus finan cieel te steunen. Langzamerhand kreeg deze cursus vermaardheid en van alle kanten kwam belangstelling voor deze oude zeemanskunst. Nu heeft Klaas Knop een mat „gespekt", die onlangs is voltooid. Deze mat, waarin de kroon die de loodsen als insigne dragen, is verwerkt, is hedenmorgen door den maker aan de koningin aangeboden. Koningin en prinses bezoeken Artis. H. M. de koningin en haar koninklijke dochter hebben hedenrtiorgen een bezoek gebracht aan Artis. In een gesloten auto werd de thans zoo prachtige tuin bereikt. Aan den hoofdingang werden beide vorstinnen ontvangen door den directeur van Artis dr. Sunnier. Allereerst werden de schreden gericht naar de roofdieren. Geruimen tijd werd hier vertoefd, waar vooral het leeuwen- paar, dat de koningin ten geschenke heeft ontvangen van den negus van Abessinië de belangstelling had. Zooals men weet heeft dit roofdierenpaar welpen. Deze kleine leeuwtjes, thans nog zoo groot als jonge honden, werden in een mand naar buiten gebracht, opdat de beide vorstinnen ze naderbij konden aanschou wen. Door de prinses werd een dezer kleine leeuwtjes in de armen genomen. Ook het ouderpaar, dat op het Kerbertterras ver toeft, had nog de belangstelling van de hooge bezoeksters. De wandeling door den tuin werd voort gezet langs de olifanten en zeeleeuwen, naar de wisent's. Zoowel de koningin als de prinses heb ben bijzonderheden over deze dieren, die een groote vermaardheid hebben, ge vraagd. Dinsdag 26 Mei. HILVERSUM, 301 M. (AVRO-uitz.) 8.— Gr.pl. 9.Ensemble Lismon- de. 10.— Morgenwijding en gr.pl. 10.30 Ensemble Lismonde. 11. Huish. wenken. 11.30 Omroep orkest. 1.— Een leeszaal in een groote stad. 1.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.— Orgelconcert en fluit- recital. 3.— Knipcursus. 4.— Piano recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.— Voor kleine kinderen. 5.30 Omroep orkest. 6.45 Causerie vanwege het Verbond van V.V.V. 7.— Voor de kinderen. 7.05 De Staalmeesters. 7,35 Biologische causerie. 8.— Ber. 8.10 Omroeporkst. 8.45 Cabaret liedjes. 9.05 Kovacs Lajos' orkest. 9.30 Gr.pl. 10.— Kovacs Lajos' orkest. 10.25 Schaakles. 11.— Ber. 11.10—12.— Dansmuziek. HILVERSUM, 1875 M. (KRO-uitz.) 8.9.15 en 10.— Gr.pl. 11.3012. Godsd. halfuur.. 12.15 Gr.pl. en de KRO-boys. 2.— Vrouwenuur. 3.— Orgelconcert en gr.pl. 4.Gr.pl. 4.15 KRO-Kamerorkest en gr.pl. 6.15 KRO-orkest. 7.— Ber. 7.15 Me dische causerie. 7.35 Sportpr. 8.— Ber. 8.10 KRO-Melodisten. 8.30 In leiding zwemcursus. 8.40 KRO- Melodisten. 9.— Muz. causerie. 9.15 Sted. orkest Maastricht. 10.15 Gr.pl. 10.30 Ber. 10.35 Paul Godwin's orkest. 11.30—12.— Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Orgelspel. 12.10 Falkman's Apa chen-orkest en solist. 12.50 BBC- Northern Ireland-orkest en solist#. 1.502.20 Gr.pl. 3.103.55 Het Stanley-sextet. 4.20 Causerie „This and that". 4.40 Trioconcert en so liste. 5.35 Vocaal en instr. concert. 6.20 Ber. 6.50 Orgelconcert. 7.15 Fransche les. 7.50 Koloniale cause rie. 8.20 Geraldo's orkest en solis ten. 9.20 Zangvoordr. 9.50 fier. 10.20 Scheepvaartcauserie. 10.40 Piano-recital. 10.50—12.20 Dansmu ziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.20 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 2.50 en 4.20 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 9.05 Zang. 10.05 Concert. 11.0512^35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Or kestconcert. 1.35 Leipziger Symph.» orkest. 2.35 Gevar. concert. 4.20 OmroepkleinorkesL 5.35 Triocon cert. 6.20 Concert en Schrammel- muziek. 7.20 Dito. 8.30 Concert en Radio-tooneel. 9.30—10.20 Omroep orkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.; 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.3o' —2.20 Gr.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Ca baret. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.50—2.20 Gr.pl. 5.20 Koorconcert. 6.35 Gr.pl. 8.20 Symph.-concert 10.30—11.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Het Wendling-kwartet. 9.20 Dansmuziek. 10.20 Ber. 10.50 Cello recital. 11.05 Weerber. 11.20—12.35 Gr.pl. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.-8.45, D.sender 8.4510.05, Keulen 10.05—10.50, D.- sender 10.5011.20, Parijs R. 11,20 —12.20, Brussel VI. 12.2014.20, Keulen 14.2014.50, Parijs Radio Q 14.50—17.20, Brussel Fr. 17.20— 17.50, Brussel (VL) 17.50—18.50, Brussel Fr. 18.5019.20, Keulen 19.20—20.20 Brussel Fr. 20.20—21.20 Berlijn 21.2022.20, Brussel (VI.) 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30 22.50. Berlijn 22.50-24.-% Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35 11.20, Droitwich 11.2012.50, Lond. Reg. 12.50—17.35, Droitwich 17.35— 18.20 Luxemburg 18.2018.50 Lond. Reg. 18.50—20.20, Droitwich 20.20— 21.50, :x>nd. Reg. 21.50—23.15, Droitwich 23.15—24. 1 Ten slotte werd in de richting gewandeld van het aquarium. Door dit gebouw werd Artis door de beide vorstinnen verlaten, nadat dr. Sunnier, niet alleen dank was gezegd voor hetgeen hij had laten zien, maar ook bewondering was uitgesproken over den prachtigen tuin. Voor het aquarium stond de auto ge reed om koningin en prinses weer naar den Dam te brengen. Die auto had de be langstelling van het publiek getrokken, zoodat een tamelijk talrijk publiek het ver trek bijwoonde. Een spontaan gejuich weerklonk toen de auto weg reed. PRINSES BIJ MIDZOMERNACHTDROOM. In den Stadsschouwburg. Zaterdagavond woonde H. K. H. Prinses Juliana in den stadsschouwburg te Am sterdam de uitvoering van „Midzomer- nachtdroom", welk stuk gegeven werd door de Wagner-vereeniging. Aan den ingang van den schouwburg werd de Prinses verwelkomd door den bur gemeester dr. dr. W. de Vlugt en de be stuursleden van de Wagner-vereeniging, de heeren mr. dr. J. P. van Tienhoven, voor zitter, mr. H. L. de Beaufort, vice-voorzit ter, dr. Paul Cronheim, secretaris, zoomede door den heer J. M. Bendien, administra teur van den stadsschouwburg. Zy bege leidden de Prinses naar hare gewone loge. De zaal bood een voornamen aanblik door de kostbare toiletten van de dames, afwis selend door het keurige zwart en wit der heerencostumes. Toen burgemeester de Vlugt en diens echtgenoote hun plaatsen hadden ingenomen, maakte een merkbare spanning zich van de bezoekers meester in afwachting van de komst van de Prinses. Toen H. K. H. haar loge binnentrad, zette de muziek het Wilhelmus in, dat door het publiek staande werd aangehoord. Op den zetel van de Prinses waren door het bestuur der Wagner vereeniging bloe men neergelegd. Toen de laatste tonen van het Wilhelmus hadden weerklonken, draaide dr. Willem Mengelberg zich om naar de zaal, en riep met luider stemme: „Lang leve onze Prin ses", welke roep door de aanwezigen werd overgenomen. Terstond daarna begon de voorstelling, welke o.a. werd bijgewoond door den mi nister van onderwijs, kunsten en weten schappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, den heer P. Visser, chef van de af deeling kunsten en wetenschappen van dat departement, wethouder F. van Meurs en tal van vooraanstaande personen uit da kunstwereld en Amsterdamsche autoritei ten. HET AANTAL ARBEIDERS IN DE MIJNEN. Het totaal arbeiders der gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg op 1 Mei 1936: ondergronds 18.592, bovengronds 10.148. De totale netto-productie der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg bedroeg gedurende de maand April 1936 1.020.387. ton steenkolen. Het aantal werkdagen, waarop het e- dryf gedurende de maand April 1»33 re gelmatig werd uitgeoefend, bedroeg bij onderscheidende mijnen: Domamale myn 21; mijnen Laura en Vereeniging 21; Oran- je-Nassau mijn 1 en 4: 18, Oranje Nassa= mijn 2 en 3: 19; mijnen Willem Sophia .19, staatsmijn Wilhelmina: 22, Emma, Hen en Maurits: 25. Geruimen tijd brachten de mannen in de lüke «tüLinA«en gespannen' bÜna ondrage- iw.ht.tr 00gen waren strak OP de efden man?5"^' di" Zich tusschen ben h^vnnH T jaar bmnen in de bibliotheek bevond, die daar misschien enkele oogen- blikken la er de dood in het gelaat zou zien. De stilte was niet natuurlijk meer De chef bemerkte opeens, dat hij iedere ademhaling, die hij hoorde trachtte te iden- tificeeren. Een van de mannen schuifelde ongemakkelijk langs den muur en draaide zich een eindje om. Deze beweging leek wel wat op een ontploffing. Drie of vier mannen tegelijk sprongen op met de hand aan hun revolver en toen het licht aan floepte keken zij met starende oogen hun collega aan, die zich bewogen had. En of schoon aan het eind van de hall een klein te deuren stonden open, zoodat de hall vol zonneschijn was", zei Rietsen. „En vielen er geen schaduwen op de mu ren ik bedoel alsof er een klein kind passeerde?" „Ik heb hier en daar wel donkere plek ken gezien, maar toch niet zoo groot, dat het gedrocht, dat de kleine kleeren zou moeten dragen, die wij laatst gevonden hebben, zou kunnen passeeren. Misschien kunnen wy nu ook beter de lichten aan draaien". Daar was de chef het eigenlijk wel mee eens en even later brandden alle lichten, zoodat er geen denker plekje in het heele trappenhuis te vinden was. Zelfs een muis zou hier niet hebben kun nen rondloopen zonder dat hy werd ge zien. Tegen den langen muur stond een groote klok, die met tergende langzaam heid de seconden aftikte En in deze druk kende stilte klonk het geluid ervan zoo hard, dat het leek of de klok tegen een houten deur aanstond. Toen opeensmet een schok, die maakte, dat iedereen in de hall opsprong, kwam de knop van de hoedenpen tegen de eur aan. Het was het eerste teeken dat e,r?en ga*' maar de mannen waren er bepaald ontdaan van. Het leek wpI pen SÏÏS&& ChTCf naar de deuropening sen? S aUes in orde- Backer- Met een zucht van verlichting hoorden zy allen het antwoord met de prettige stem van den rechercheur: „Ja, alles is in orde". Een van de mannen, die nog wat ontdaan was, stak een sigaret aan, maar Rietsen schrok nu weer van het geluid der lucifer en zoo werden de mannen allemaal zenuw achtig. De chef zei: „Zoo vroeg in den nacht zal er niets gebeuren, wij maken ons doodzenuwachtig voor niets. Ik ver licht was blijven branden, konden de man nen daar in het midden toch vrijwel niets onderscheiden, vandaar dat er besloten werd wat meer licht aan te steken, doch zoo dat de lichtstreep uit de kamer goed zichtbaar bleef. Rietsen hield fluisterend een gesprek met den chef. Zijn oogen gleden van de lichtstreep naar de donkere hoeken bij de trap „Waren de lichten op, toen James ver moord werd?" vroeg de chef. „Neen, het was volop daglicht, de groo- moed, dat Backersen nog wel een groot uur volkomen veilig is. En daarbij mis schien gebeurt er vannacht heelemaal niets ja, zelfs misschien nooit meer". „Neen, dat geloof ik niet", zei Rietsen. „daarvoor zijn de moorden te snel, iets dat in enkele seconden gebeurd kan zijn neenik houd er niet van". Hij leunde voorover en duwde de deur een klein beet je verder open. „Is alles in orde, ouwe jongen?" vroeg hij zacht. Backersen stond in het midden van de kamer, boven zijn hoofd hing de electri- sche kroon, waarvan de lichten in de kris tallen kralen werden weerkaatst; verder brandden in ieder der vier hoeken lees- lampen. Deze lampen zaten aan uittrekba- re armen aan de muren vast, doch deze zo° Jang cn buigzaam, dat men het wdlde Toen Cn hoe men dat wilde. Toen de deur een klein beetje open geduwd werd draaide Backersen zich met een ruk om. Ook zijn zenuwen waren tot het uiterste toe gespannen, maar toen hil zag wie daar was, glimlachte hij even en zei: „O, ben jij het, Rietsen? Waarom waar schuwde je me niet even van te voren, mispunt, ik had je wel een kogel door je hart kunnen jagen. Maak dus eerst je tes tament voordat je weer iets dergelijks uit haalt". Ook Rietsen wilde glimlachen, maar het ging hem slecht af. „Neen me niet kwalijk, Back", zei hij, „ik hoorde je heelemaal niet en wilde daarom alleen maar zien of alles in orde was. Je zei, dat je ons regel matig een seintje zou geven". „Ja, dat is ook zoo, maar ik was bezig enkele punten uit te knobbelen, ik wil pro- beeren de zwakke plekken in de geheim zinnigheden uit te vorschen, maar ik zal heusch iedere minuut een seintje geven. Ik kan niet fluiten, ik probeerde het wel, maar mijn tong is zoo droog als een stuk leer". Rietsen draaide zich met een opgelucht gevoel om. „Alles in orde, chef", zei hij. „Rietsen, stuur een van de mannen naar den graaf en vraag hem hier te komen", zei de chef opeens. „Laat hij dan de platte gronden van de verschillende kamers mee brengen". Een paar minuten gingen er weer voorbij, die nog langzamer schenen om te kruipen dan de groote klok ze aftikte. De graaf kwam naar beneden met de plattegronden en de chef bestudeerde ze nauwkeurig. En zooals vroeger zag hü ook nu, dat de buitenmuur van de bibliotheek eveneens de buitenmuur van het kasteel was. In vroeger tijden had die kamer waar schijnlijk een andere bestemming gehad dan als bibliotheek en verzamelplaats van kostbare boeken, want deze kamer had geen enkel venster. Onmiddellijk achter den breeden muur liep een strook gronden U zond twee mannen naar buiten om Dy die muur de wacht te houden, zoodat nieman van buiten af tegen den muur zou kunnen opklimmen. Weer ging er een half uur voorby, een half uur van voelbare stilte, waarin slech s de voetstappen van Backersen werden ge hoord en het tikken van den knop van den hoedenspel tegen het deurpaneel. En toen juist op het moment, dat ae ondragelijke spanning iets begon te min deren toen kwam het. Er klonk ee zachte plof, een tik van den knop tegen de deur, daarna een gesmoorde zucht en ee revolverschot. De chef en Rietsen vlogen naar binnen, op het moment dat het geluid van het va len van iets zwaars tot hen doordrong. Al les by elkaar had het nog geen seconae geduurd. De heele wacht was opeens ge ëlectriseerd. Met 'n harden klap vloog he deur binnen tegen den muur aan en sloeg tegen een van de leeslampen, die daardo van den muur afviel en met luid geraas den grond terecht kwam. De deur vlo s daardoor bijna weer dicht en kwam m een vaart tegen Rietsen terecht, die daar door zijn evenwicht verloor en met zyn g zich op den grond viel, wat hem schijnlijk het leven redde. Want hij verdoofd door den slag, zoodat hij eenA oogenblikken bleef liggen, terwijl kleurlooze gas over zijn hoofd heen zwee de, dat hij anders zou hebben ingeadem Wordt vervolgd-

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10