Jbymda QEEN WOORDEN MAAR DADENI ZOMERPOSTZEGELS BRENGEN HULP IN NOOD. KOOPT ZE NU! «sygagysy a" Rechtszaken lïicuws STOMPETOREN NIEUWE NIEDORP Stad, en Om Voor behoud kaasmarkt. De Middenstand in actie. Qemeenteeaden BERGEN Cdt W' JluMicuties JOmst m UD&tm&diap lüeeeiedcht Stedelijk Muieum Ingang Breedstraat, eiken werkdag van 9 tot 12 en van half 2 tot half 4 geopend; Zater dags van 9 tot 1 Uür; Zondags geslóten. Bioscopen. Victoria-theater, half acht, hoofdnummer Het geheim van Evelyn Prentice (rom.); hoofdrollen William Powell en Myrna Loy. Toegang boven 18 jaar. Roxy-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Schenders der wet (spannend); hoofdrol George O'Brien. Toegang boven 14 jaar. Bioscoop Harmonie, half 8, hoofdnummer Samson (dram.); hoofdrol Harry Baur. Toe gang boven 18 jaar. City-theater, 7.45 uur, hoofdnummer Vrou- wenbad (rom.); hoofdrollen Simone Simon, Jean Pierre Humont en Frangalse Rosay. Toegang boven 18 Jaar. DE PRINSES NAAR DE ZAANSTREEK. Ter opening van de Julianabrug. De Zaansche vereenlging voor vreemde lingenverkeer deelt het volgende mede: Op het tot H.K.H. prinses Juliana gericht verzoek, de naar haar genoemde, nieuw ge bouwde brug over de Zaan ln de provin ciale verkeersroute Haarlem—Purmerend, te ZaandijkZaandam, officieel te willen ope nen, heeft de prinses bericht, dat zij in be ginsel bereid is en wel op Donderdag 2 Juli a.s. DE VERDRONKEN KANOVAARDER GEVONDEN. Door het visschersvaartuig S. L. 5, schipper van Seeters, werd bij Minster in het net het lijk opgehaald van den 18- jarigen van Reenen, die verleden week bij het kano-ongeluk voor Scheveningen is verdronken. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Gistermiddag te omstreeks half drie is op den Rijksstraatweg te Roosendaal een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een motorrijder wilde een met paard bespan nen ijskar rechts passeeren, doch deze ge vaarlijke manoeuvre lukte niet, met het gevolg, dat het motorrijwiel in volle vaart tegen den kar opreed en over den kop sloeg. De man, zekere L. R. uit Heerlen, liep ernstige inwendige kneuzingen op. Hij is naar het r. k. ziekenhuis Charitas over gebracht, waar hij des avonds nog niet tot bewustzijn was gekomen. De motorfiets en de ijskar werden ernstig beschadigd. MOTORONGELUKKEN TE ALPHEN AAN DE RIJN. Gisteren hebben te Alphen aan den Rijn twee motorongelukken plaats gehad. Omstreeks elf uur kwam een motorrijder uit Zegveld, toen hy een bocht in de Prins Hendrikstraat wilde nemen, te slippen, waardoor zijn duorijder, de heer A. van Dijk uit Bodegraven, tegen de straat werd geslingerd. De man liep verwondingen aan het hoofd en een herschenschudding op. Per ziekenauto is hij naar zijn woonplaats overgebracht. Een tweede ongeval had des avonds plaats op den Steekterweg waar een kind van de familie Lagerwey, toen het plotseling de straat overstak, werd gegrepen door den motorijder Schuit uit Deventer. Het kind kwam er met lichte verwondingen af, maar door het krachtige remmen sloeg de duo- rijdster, mejuffrouw A. Schuyl verpleeg ster te Zutphen, over den bestuurder heen, waardoor zij met het hoofd op de straat te recht kwam. Zij heeft een schedelbasis- fractuur en bloedende verwondingen aan het hoofd opgeloopen. In zorgwekkenden toestand is zij in het ziekenhuis te Woerden opgenomen. STATENLID VERLAAT N. S. B. Zetel ter beschikking gesteld. By de verkiezingen van het vorige jaar heeft de N. S. B. twee van haar leden in de Provinciale Staten van Noordholland ge bracht. Eén van deze beiden, de heer H. van der Grinten uit Asten, is thans uit de partij van Mussert getreden. Hij heeft zijn zetel ter beschikking gesteld. ANNIE VAN EES NAAR WEST-INDIE. In „De West" komt een bericht voor, dat Cor van der Lugt Melsert en Annie van Ees een uitnoodiging hebben ontvangen om een bezoek te brengen aan West-Indië. Wij konden van dit bericht nog geen be vestiging krijgen, doch naar het „Vad." verneemt, heeft het echtpaar Van der Lugt Van Ees inderdaad een verzoek ont vangen om de West te bezoeken. Dit ver zoek is echter nog in beraad gehouden, zoo dat een definitieve beslissing nog niet ge nomen is. EEN HINDERLIJK DIERENASYL. In de le Oosterparkstraat te A'dam is een dierenasyl van S. F. K., dat de bu ren en omwonenden 2eer veel last veroor zaakt. Niet alleen verspreidt dit bedrijf een hoogst onaangenamen geur, doch een voortdurend geblaf en gemiauw maakt het bewonen van dat gedeelte van de Ooster parkstraat nu niet bepaald tot een onver deeld genot. De vele klachten deden B. en W. en bouw en woningtoezicht ingrijpen; ook de publie ke opinie en de bemoeiingen van de ver- eeniging voor dierenbescherming brachten eenige verbetering. Er werd door den ex ploitant meer op zindelijkheid gelet, doch het hinderlijke geblaf duurt nog vrijwel onverminderd voort. Vandaag stond de man voor den kanton rechter, mr. G. F. Haase, terecht, omdat h(j in de periode van 19 Februari tot 18 Maart honden en katten onder zulke on gunstige hygiënische omstandigheden had gehouden, dat de lucht de omwonenden hinderde. De man ontkende. Als getuige was opgeroepen een hoofd inspecteur van bouw- en woningtoezicht. Getuigde verklaarde, dat hij herhaaldelijk het huis had geïnspecteerd. Het perceel Is volmaakt ongeschikt voor een dierenasyl. De honden maken een oorverdoovend la waai en er hing een penetrante stank. De kantonrechter besloot om de zaak aan te houden tot 22 Juni om den slager, die naast verdachte woont, als getuige te hooren. Uitstapje ouden van dagen. Dezer dagen zal men in onze gemeen te evenals verleden jaar, wederom rond gaan met lijsten, van welker opbrkngst men de ouden van dagen 'n uitstapje wil geven. Wij, die nog genieten, als wij terugdenken aan de glundere gezichten van de meesten hunner die nimmer zoo gemakkelijk en ver konden reizen, twijfelen niet aan den goe den uitslag voor de organisatoren, daar 't spreekwoord dat geven zaliger is dan ont vangen, vooral voor zoo'n nobel doel, waarheid bevat. Geluk. Vrijdag viel den plaatselijken agent van Unicum Obligatie, den hr. T. de Jong, de eer ten deel om iemand in onze gemeen te gelukkig te maken, met het twintigste deel van de honderdduizend. Contact gezocht met Den Haag. Naar aanleiding van loopendc ge ruchten als zou er zich vandaag een de putatie van B. en W. van Alkmaar naar Den Haag begeven om in verband met het belangrijke vraagstuk „kaasbeurs of kaasmarkt" besprekingen te voeren, kunnen wij mededeelen dat bij infor matie ten stadhuize ons gebleken is, dat deze geruchten eiken grond van juist heid missen. Wel is het gemeentebestuur reeds dadelijk na het bekend worden van den - uitslag van de j.1. Vrijdag gehouden vergadering in contact getreden met de regeering, doch het is momenteel niet wenschelijk hieraan eenige ruchtbaar heid te geven. Naar wy vernemen zyn de drie plaatse lijke middenstandsvereenigingen Zaterdag avond om 10.15 uur in spoedvergadering in café „Central" bijeengeroepen om den thans ontstanen toestand nader onder het oog te zien. Na korte bespreking was men ervan doordrongen, dat er vanuit den mid denstand al het mogelijke gedaan moet worden om het naderend onheil af te wenden. Er is in deze vergadering een commissie van actie benoemd, bestaande uit de heeren Haytema, Endel, Rentenaar, Termaat en Keijsper Sr., welke zal trachten met alle bij dit vraagstuk betrokken instanties contact te zoeken. Allereerst zal er een conferentie aangevraagd worden met het bestuur van den Coöp. Bond van op coöperatieve grond slag werkende zuivelfabrieken, waar men zal trachten om een voor Alkmaar gunstige regeling te treffen. Hedenmorgen heeft zich een deputatie uit genoemde commissie ten stadhuize vervoegd om met den burgemeester over deze pre caire zaak te spreken. Deze bespreking was slechts een inleiding tot de eerstdaags te houden conferentie van het bestuur van genoemden Bond. Morgen zal in het college van B. en W. deze kwestie aan een nader onderzoek wor den onderworpen. COLLECTE ALKMAARSCH KLEEDING EN DEKKINGCOMITE. Het Alkm.-Kleeding en Dekkingcomité deelt ons mede, dat de collecte van Zater dag 23 dezer heeft opgebracht 471.60 en brengt langs dezen weg alle medewerken den in het bijzonder de plaatselijke pers hartelijken dank voor de gunstige beïn vloeding van het resultaat. VERBOUWING STATION. Naar wij vernemen zal binnenkort wor den begonnen met een belangrijke verbou- 7,*%i het stati°nsgebouw alhier. De lendi ?iv5 d'° tot dusver voor verschil- zal nl in v*I6n diensten in gebruik was, de hLL ,,1"1 met een "Pheffing van OVERGEPLAATST. De heer R. M. Oden chef-commies der Nederlandsche spoorwegen alhier wordt in gaande 16 Juni overgeplaatst naar Rotter dam, station Delftsche Poort. De heer K. J. Nies, sinds een 28-tal jaren als commies bij de Nederlandsche spoor wegen werkzaam alhier, is met ingang van 1 Juli a.s. als bureau-referent overgeplaatst naar Nijmegen. AANSCHAFFING NAAIMACHINE MARIASCHOOL. In bijlage No. 59 schrijven B. en W.: Den 14en Mei j.1, ontvingen wy van Uwe vergadering om bericht en raed een adres dd. 12 Mei t.v. van het bestuur der r. k. meisjesscholen alhier, verzoekende gelden uit de gemeentekas te willen verstrekken voor de aanschaffing van een naaimachine ten behoeve ven het onderwijs in nuttige handwerken aan de leerlingen der 7e en 8e klasse der onder zijn beheer staande Mariaschool aan de Paul Krugerstraat. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, deelen wij U mede, dat de aanvrage vol doet aan da artikel 73 der Lager-Onder- wijswet 1020 gestelde eischen. Derhalve moet dit verzoek op grond ven artikel 75 dier wet worden ingewilligd. In dit ver band deelen wij U nog mede, dat op de school voor Centraal 7e en 8e leerjaar eveneens naaimachines bij het onderwijs ln nuttige handwerken worden gebruikt. Wij stellen Uwe vergadering mitsdien vóór het desbetreffende besluit te nemen. SPELEVAREN HEEFT GEVAREN. Een veehandelaar alhier heeft j.1. Vrijdag een avontuur beleefd dat slecht voor hem had kunnen afloopen. Na afloop ven de lammerehmarkt ging hij met een Leldsche schoone aan het spelevaren waarbij onverwacht de boot omsloeg en de beide inzittenden te water geraakten. De Alkmaarsche roeier kon niet zwemmen, en zou zeker verdronken zyn, als niet om standers hem op het laatste moment gered hadden. Toch was hij al reeds b^vusteloos. Hij werd naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht ter verpleging. DE BURGEMEESTER EYMA-BANK TE EGMOND AAN ZEE. Zaterdagmiddag it de Burgemeester Eyma-bank ten raadhuize officieel door het Eyma-comité overgedragen aan de ge meente. Aanwezig was het voltallige col lege van B. en W„ t.w. Burgemeester Eyma (met mevrouw Eyma), de wethouders B. A. van Kleef en C. Broek en de secre taris, mr. J. J. Spit. Voorts waren aan- wezig de comité-leden, de heeren J. G. Bosschaart en F. Snoeks, de directeur der gemeente-bedrijven, de heer P. Schotsman en de architect, de heer D. Saai uit Alk maar. De voorzitter van het comité, pastoor van Kleef, bracht in herinnering hoe ruim een jaar geleden het geschenk der burgerij op papier aangeboden was. De afwerking had lang ge duurd, daar het ontwerp van architect Saai grootsch van opzet was. Door een gelukkige samenwerking was de uitvoering toch moge lijk gemaakt. Nu is de monumentale bank met het Burgemeester Eyma-plantsoen dan geheel gereed en mag roet trots gezegd worden, dat het een aanwinst voor het dorp is. Dank is daarvoor allereerst verschuldigd aan architect Saai. Voorts aan de heeren P. Broek, gemeente architect voor de dagelijksche leiding, H. Thiecke, opzichter der Nederlandsche Heide maatschappij voor den planteoenaanleg en P. Schotsman, directeur der gemeente-bedrijven voor de monumentale lantaarns en andere medewerking. Bij vele plantsoenen, aldus pastoor van Kleef, ziet men een bord, waarop de mede werking van het publiek wordt ingeroepen. Hier is dat niet noodig. In alle kringen der bevolking verheugt men zich in dit bezit, dat een lust voor het oog is. Het publiek heeft het in zijn hart gesloten en men kan het met ver trouwen aan zijn zorg overlaten. Met deze woorden verklaarde pastoor van Kleef ten slotte bank en plantsoen aan de gemeente over te dragen, met den wensch, dat het monu ment een aandenken moge blijven aan het zil veren ambtsjubileum van burgemeester Eyma en een blijk van waardeering voor hetgeen hij als burgemeester verrichtte. Burgemeester Eyma dankte voor het ge sprokene, waarmede hem tevens het gras voor de voeten weggemaaid wasl Daarom sloot hij zich zonder meer aan bij de woorden van dank aan alle samenwerkenden in dezen en speciaal dankte hij ook nog het comité. Hoewel ik erg critisch ben, aldus de burgemeester, weet ik werkelijk geen aanmerking te maken, alles is even goed geslaagd. Ik kijk naar deze bank met tweeërlei oogenl Mijn Eyma-oogen weten niet, hoe ze kijken moeten, naar zulk een schitterende bank voor mijn zilveren ju bileum. De oogen, waarmede ik kijk, als verte genwoordiger der gemeente, kijken met welbe hagen naar dit sieraad voor het dorp. Nog maals dank brengende aan allen, die een de tot standkoming medewerkten, verklaarde de burgemeester bank en plantsoen namens de gemeente te aanvaarden onder dankbetuiging. Terwijl de vlaggen vroolijk wapperden van het raadhuia en van de openbare lagere school, waarvóór de bank staat, begaf het ge zelschap zich vervolgens naar het thans offi cieel herdoopte Burgemeester Eyma-plein, waar bij de bank tot slot der plechtigheid een foto gemaakt werd. Ten huize Eyma werden hierna ververschingen aangeboden. De raad is tégen Dinsdagmiddag ten 2 ure voor de derde vergadering in dit jaar bijeen geroepen, Van de ingekomen stukken vermelden wij een schrijven van den heer J. H. Elfrlng, waarbij deze namens het warkloozen-comité een afschrift doet toekomen van een aan den minister-president gezonden adres en een schrijven, waarin de heer Elfring zijn inzichten ontwikkelt over werkverschaffing en steunregeling. B. en W. stelden den raad voor, die stuk ken voor kennisgeving aan te nemen. en verzoek van 38 bewoners van den hpirifWe8 *n Za'lenc'Ühje, waarin voor h! "0,"« wordt ».r- Het verzoek om den Netton-, Julianalaan te noemen, willen B en W mst het oog op de daaraen verbonden co^e quenties afwijzen. conse- B. en W. stellen voorts voor om het schrijven van het werkloozen-comité, waar in verzocht wordt tot den bouw van goed- koope arbeiderswoningen te besluiten, in hun handen te stellen om advies. Verhooging subsidie Burgerlijk Armbestuur. Voorgesteld wordt, de subsidie aan het B. A. over 1935 met f 2000 te verhoogen en in totaal te brengen op 35700. De agenda bevat voorts een voorstel om voor 1936 een tijdelijke kasgeldleening aan te gaan van 100.000 tegen een rente van ten hoogste 11/2 pet. boven het wissel- en promesse-disconto van de Ned. Bank. Het Bloemencorso. Ingevolge een verzoek van de Vereenl ging ter bevordering van het vreemdelin genverkeer stellen B. en W. voor, om be houdens goedkeuring van Ged. Staten, wederom voor 1000 in het garantiefonds deel te nemen, onder voorwaarde, dat aan twee door den Raad aan te wyzen gedele geerden zitting wordt verleend in de Com missie voor het Bloemencorso, welke gede- legeerden moeten beoordeelen of een vol doend aantal particulieren aan het corso deelneemt, alvorens het mag doorgaan en bovendien wordt als voorwaarde gesteld, dat pas dan het garantiefonds der gemeente kan worden aangesproken, wanneer een ga rantiebedrag van particulieren van ten minste 500 is verbruikt. Een voetpad. Onder dankzegging aan de eigenaren, mevr. H. Gortes—Sterken en den heer Jb. van Reenen, stellen B. en W. voor, de ge vraagde medewerking te verleenen om het fraaie boschpad over hun terreinen, van de Eeuwige laan naar den Buerweg, tot open baren weg te bestemmen. De ziekenfonds-premie voor de werkloozen. Aangezien met de drie plaatselijke dok toren overeenstemming is bereikt, stellen B. en W. voor, een regeling vast te stellen volgens welke de gemeente voor haar reke ning neemt een gedeelte van de premie, welke werkloozen, die zich bij het Algemeen Ziekenfonds voor Alkmaar en Omstreken voor geneeskundige behandeling bij ziekte hebben verzekerd, zijn verschuldigd. Werkloozen worden nu verplicht, zich bij het Alg. Ziekenfonds aan te sluiten. Zij ont vangen uit de gemeentekas een derde ge deelte van de wekelijks verschuldigde premie, terwijl de werkloozen zelf ook één derde van de premie betalen. Het overige één derde betaalt het fonds en ten aanzien van de regeling gelden de bepalingen van het reglement van het Algemeen Zieken fonds voor Alkmaar en omstreken. Een werklooze, die in het vrye bedrijf werk vindt, is verplicht, gedurende dien tijd de volle premie rechtstreeks aan het fonds te betalen. Voor werkloozen, die lid van het fonds worden, betaalt de gemeente gedurende een vol jaar de helft van de premie. Wanneer een werklooze drie weken premie achter stallig is, wordt de verschuldigde premie van zijn steunbedrag of het in de werk verschaffing verdiende loon afgehouden. Opheffing commissie. Aangezien in de practyk de noodzakelijk heid van de Commissie van toezicht op het L. O. niet is gebleken, stellen B. en W. voor, om die Commissie op te heffen. Regeling van het verkeer op de wegen. Tengevolge van de jongste wijziging van het Motor- en Rij wiel regiem ent, bij K. B. van 24 Maart 1934, is de tot nu toe geldende verordening tot regeling van het verkeer op de wegen, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rijwielen in de ge meente Bergen, in vele opzichten verouderd en onvolledig en zijn verschillende harer bepalingen van rechtskracht verstoken. Aangezien de invoering der nieuwe wegen-verkeerswet nog wel wat op zich zal laten wachten, stellen B. en W. voor, een nieuwe verordening vast te stellen. Deze verkeers-verordenlng zal in werking treden op den derden dag na haar afkondiging. GEMEENTELIJK BUREAU VOOR SOCIALE ZAKEN. BEKENDMAKING. De directeur van het Gem. Bureau voor Sociale Zaken deelt aan belanghebbenden mede, dat gedurende het tijdvak van Woens dag 27 Mei tot en met Dinsdag 2 Juni 1938 de volgende kleuren bons geldig zyn: Gehaktbonnen paars met roode streep. Boterbonnen rose kleur. Alkmaar, 25 Mei 1936. De directeur voornoemd, v. d. HEUVEL. GEDENKTEEKEN THOM DENIJS. Gisteren te Den Haag onthuld. Een zeer talrijke schare belangstellenden was gistermiddag op nieuw Eik en Duinen te Den Haag tezamen gekomen om getui ge te zijn van de onthulling van grafmo nument, dat is opgericht ter eere van de nagedachtenis van den grooten zanger Thom Denijs. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen werd bij deze plechtigheid vertegenwoordigd door den heer P. Visser, chef ven de efdeeling kunsten en weten schappen dat dit departement. Voor de plechtigheid ln de aula waren mede uitgenoodigd degenen, die giften voor de oprichting van het monument hadden geschonken. Nadat de familie van den overleden zenger was binnengeleid, heeft de voorzit ter van de Nederlandsche vereenlging ven concertzangeressen en -zengers, de heer L. ven Tulder, de overdrachtrede gehouden, waarin hij allereerst ellen dankte voor hun belangstelling. Hij memoreerde, hoe, na het overlijden van Thom Denijs ln November ven het vorige Jaar, het plan bij de var- eeniging ontstond om een gedenkteeken op te richten. Vervolgens schetste de heer ven Tuidtr, hetgeen Thom Denijs als zenger naar waarnemingen, verricht in den morgen van Maandag 25 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te de Bilt. Hoogste barometerstand 769,8 m.M, te Nordöyan. Laagste barometerstand 784,8 m.M. te Brest. Verwachting, geldig tot den avond van Dinsdag 26 Mei: Meest zwakke, oostelijke tot zuld-ooste- Hjke wind; licht tot half bewolkt; droog weer; vrij warm. Bultenlandsch weeroverilcht. Helder mooi weer; vrij warm overdag Het hoogedrukgebied over Scandinavië verloor in de afgeloopen dagen tijdelijk in beteekenia doch herstelde zich weer, zoodat zich thans een langgerekt maximum van de Baltische Staten, vla Zweden en Noorwe gen tot ver in het westen over den oceaan uitstrekt. Het weer is hierin ruitig, met helderen hemel over de Scandinavische landen. Nabij de Golf van Biicaye blijft de depressietoestand gehandhaafd. Aan den ingang van het Kanaal waaien nog vrij harde winden. Uit de barometerveranderin gen over Frankrijk valt op te maken, dat het lagedrukgebied zich westwaarts be weegt. De depressie over DuiUchlend vulde op, doch een rest in het oosten veroorzaakt nog zwaar bewolkte tot betrokken lucht over noord-Duitschland en Polen. De algemeene weerstoeetand ia verbete rende. Voor onze omgeving mag bij ooitelijken en zuidoostelyken wind op stijgende tempe raturen bij licht of half bewolkten hemel gerekend worden. LICHT OP! Hedenavond voor rywielen. motorrijtuigen en andere voertuigen van 21.32 uur tot 4.24 uur licht op. voor het muziekleven heeft beteekend, waarbij hij in het bijzonder wees op de wij ze, waarop de overledene de Christus-par ty uit de Mattheus-Passion en den inzet van het slotkoor uit Beethoven's negende symphonie vertolkte. Na woorden van dank te hebben gericht tot de beeldhouwster, mevrouw Franzen- Heslenfeld, droeg Louis van Tulder het gedenkteeken over aan mevrouw Denijs en familie met het verzoek, het te willen aanvaarden als blijk van groote dankbaar heid voor alles, wat Thom Denijs-aan het Nederlandsche muziekleven geschonken heeft. Na deze uitspraak begaf men zich naar 't giaf van Thom Den;is. EERE-TENTOONSTELLING MATTHIEU WIEGMAN De opening. In het Stedelijk Museum te Amsterdam waren Zaterdagnamiddag velen bijeenge komen om de opening van de eere-tentoon- stelling van schilderijen en teekeningen van Matthieu Wiegman, ter gelegenheid van zyn vijftigsten verjaardag, bij te wonen. Onder de belangstellenden merkten wy o.a. op: prof. Roland Holst en de oud-direc teur van het Stedelijk Museum, den heer Baard. Namens het comité nam daarna als eerste spreker de heer Pollet het woord. In zijn rede zelde spreker het zeer te betreuren dat Jhr. mr. dr. A. Röell op het laatste oogenbhk verhinderd was geweest aanwezig te zijn. Spreker gaf voorts met eenige hartelijke woorden blijk van zijn groote waardeering voor Wlegman's onafgebroken arbeid gedu rende de 25 Jaren dat hij hem kende en schetste den Jubilaris als een man, die steeds trouw Is gebleven aan zijn eens ge geven idealen. Vervolgens nam de heer P. v. Wijngaard het woord, die Wiegman had leeren kennen ln den oorlog, toen hij nog op de Rijksaca demie te Amsterdam werkte. Wiegman kon echter in Amsterdam niet tot ontplooiing van zijn talenten komen, en vluchtte naar het dorpje Bergen, waar hij de rust en de compositie van kleuren vond, die hij zocht. Met een klein troepje kunstenaars werden de werken van den grooten Paul Césanne besproken, waarvan Matthieu Wiegman een vurig bewonderaar was evenals trouwen! van Van Gogh. In dien tijd ontstond zyn eerste groote werk de „Prediking van St. Willebrord". Vervolgens trok Matthieu naar Parya» doch de lichtstad was geen groote stimulana voor zijn talenten die eerder op de waren gericht, zoodat hij spoedig naar Flon (een dorpje bij Barbiaon) trok, waar hU zijn eerste religieus getinte schilderwerken Is begonnen. Dan vestigt hij zich aan de Bretonsche kust, waar vooral de natuur si)n werken zeer heeft beïnvloed. Daar kwani ook „Het laatste avondmaal" tot «tand. Wlegman's evolutie ging geleidelijk; geen plotselinge ommekeer, doch een gestage ontwikkeling. Wiegman, aldus besloot spreker, ia een man die er naar streeft de levenswaarheden te doen glanzen in het licht van het Chris ten zijn. Daarna bood hy zyn collega een geschenk aan. Namens den Hollandachen Kunstenaars kring overhandigde Herman van den Bart* beemt een bloemstuk. De heer Van Wyngaard «prak nog hoop uit, dat na afloop van da tentoonstel ling aan de collectie van het Stedeiyk Mu seum een van Wlegman's werken sou wer dén toegevoegd. Zeer onder den indruk dankte daarna Matthieu Wiegman met aen enkel woord.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 2