I Crisispolitiek en de middenstand. Grootsche hulde aari Koningin en Prinses. Binnenland. Zanghulde en défilé op den Dam van 16000 personen. Wereldjamboree 1937. r. 14.5017.20, Brussel Fr. 17.20 De invloed der crisismaatregelen op het middenslandsbedrijf. Prae-advies Kon. Ned. Middenstandsbond- De zanghulde, door het centraal co mité van oranje- en nationale organi saties te Amsterdam georganiseerd, is een nieuwe grootsche betooging gewor den van trouw aan het vorstenhuis en oranjeliefde, waaraan naar schatting meer dan 16.000 personen hebben deel genomen en die is geëindigd met een défilé, dat meer dan een uur langs het koninklijk paleis is getrokken om ko ningin en prinses, die al dien tijd op het balcon van het paleis stonden, hartelijk toe te juichen. De zanghulde werd gebracht door een groot aantal christelijke maar ook tal van andere zangvereenigingen, die zich opstel den op het middenterrein van den Dam, voor het paleis, waar ook de andere orga nisaties, die aan het défilé zouden deelne men, een plaats vonden. De politie, onder leiding van den hoofdcommissaris den heer H. J. Versteeg, geassisteerd door commis saris Hoogenboom en den commissaris der verkeerspolitie den heer Bakker, had voor een goede afzetting en verkeersregeling gezorgd, doch op het middenterrein zelf, dat met touwen was afgezet en waar slechts de officieele deelnemers werden toegela ten, werd de ordedienst waargenomen door Amsterdamsche padvinders. De algemeene leiding was in handen van den secretaris van het comité, den heer mr. J. H. P. Haitsma Muiier. Tegen 9 uur was het geheele midden terrein vol met de leden der deelnemende organisaties, o.a. de padvinders- en meis jesgezellen-organisaties van verschillende richtingen, de vereeniging de Princevlag, vele oranjevereenigingen uit alle buurten van Amsterdam, tal van Christelijke, Roomsch-Katholieke en joodsche vereem- gingen, vakorganisaties, verpleegstersgroe- pen, jeugd-, sport-, muziek en zangver eenigingen, de vereeniging Het Mobilisatie- kruis, de Amsterdamsche transportcolonne van het Roode Kruis, de Amsterdamsche burgerwacht en tal van andere groepen. Voor den aanvang van de zanghulde ont ving H. M. de Koningin ten paleize den voorzitter van het comité, den heer Jan ter Haar Jr. en de heeren van der Reyde en Timmermans van Het Mobilisatiekruis, als mede van de op den Dam verzamelde me nigte als vertegenwoordigsters twee ver pleegstertjes, die evenals de bovengenoem de heeren tijdens de geheele huldiging naast de Koningin en de Prinses op het balcon stonden. Rondom den Dam verdrong zich achter de afzettingen een dichte menigte. Voor het paleis zagen wij o.a. den commandant der vierde divisie generaal-majoor baron van Voorst en den garnizoenscommandant van Amsterdam, overste Boswijk. Het was ruim 9 uur toen de afdeelir.g militaire politie, die de wacht voor het pa leis betrokken had, op een kort bevel het geweer presenteerde en de koningin en de prinses, beiden in het wit gekleed, in ge zelschap van burgemeester de Vlugt en da bovengenoemde personen op het balcon verscheen. Een luid gejuich ging uit de menigte op en honderden kleurige vaandels en duizenden oranje vlaggetjes bewogen heen en weer en veranderde den aanblik van de duizendkoppige menigte in die van 'n golvende, kleurige zee, den beiden vorste- 1 ij ken personen ten groet. Koningin en Prinses dankten vriendelijk wuivend voor deze hulde, maar reeds gaf de hr. Willem van Laar, die zijn hoogen di- rigeerstoel had beklommen, een teeken en uit duizenden kelen klonk het oude Wil helmus op, door ieder met ontbloot hoofd of als men uniform droeg stram in de hou ding aangehoord. Het gejuich, dat hierop volgde was nauwelijks verstorven of de zangers zetten uit de Valerius Gedenck- clanck „Wilt heden nu treden" in. Na elk lied klonk opnieuw het gejuich der menig te op en telkens opnieuw dankten koningin en prinses vriendelijk en zichtbaar getrof fen het publiek en de zangers voor de spon tane uitingen van sympathie en aanhanke lijkheid. Er volgde verder: „Wij willen Holland houen", ,,'t Is plicht dat ied're jongen", „Hollands vlag je bent mijn glo rie" en tenslotte het zevende couplet van het Wilhelmus „Mijn schilt ende betrou wen sijt ghjj, o Godt, mijn heer". Hiermeer was de zanghulde afgeloopen, en bijna onmiddellijk erna, te half tien precies, begon het défilé. Op zeer handige wijze zorgden de padvinders, die voor den ordedienst waakten, dat de op het midden terrein staande deelnemers als het ware van achteren af afgerold werden, om dan groep na groep van den rechterkant van den Dam af dicht langs het paleis voorbij te marcheeren. Padvinders openden het défilé en werden gevolgd door zee verkenners. Dan volgden de eerste groe- wen°uftniir^en,igingen' mannen en vrou- 7n 6n Van de stad' kinderen en jeugdgroepen, somtijds in uniform flink stappend of stram marcheerend, met kleu rige vlaggen of met oranjevaandels en het nationale dundoek, maar steeds opnieuw luide juichend, wuivend, zwaaiend met hoeden of vlaggetjes en steeds weer op nieuw beloond door het vriendelijk wuiven van Koningin en Prinses. Het is onmogelijk alle groepen op te som men, die in het défilé meeliepen, en we noemen slechts uit het laatste gedeelte de meisjes van de Graal, het Leger des Heils, de oud-strijders uit Indië, en tot besluit de semi-militaire formaties als Het Mobilisa tiekruis, de transportcolonne van het Roo de Kruis en de burgerwacht. De mannen van Het Mobilisatiekruis liepen in militaire formatie en stram in den pas, zoodat zij met de hoofden naar links 't balcon passeerden. Om echter de gelegenheid niet te missen, hun vorstin en prinses ook te kunnen toe juichen, stelden zij zich in het gelid op te genover het paleis en brachten toen een luid hoera op de beide vorstinnen uit. Het middenterrein was pas tegen half elf zoo goed als leeggestroomd. Ruim een uur had het défilé geduurd en alleen de pad vinders, die zoo kranig hadden meegewerkt, bevonden zich nog achter op het terrein, waar zij zich ongemerkt verzameld had den. Op een fluitsignaal van een hunner lei ders stormden zij plotseling over de gehee le breedte van het middenplein naar het paleis, met hun hoeden zwaaiend en onder het slaken van een doordringende „Yell" naar padvindersgebruik. Het was een der aardigste momenten van den avond toen zij zich onder het balcon verzamelden en uit volle borst het bekende padvinderslied: „Hoort, zegt het voort" zongen. De koningin, die zich met de prinses naar binnen had begeven, liet de heeren Haitsma Muiier en van Laar in het paleis ontbieden om hen te danken voor hun aandeel in de huldiging, en geleidelijk trok de politieaf- zetting zich dichter naar het paleis terug om de daarachter staande menigte in de gelegenheid te stellen, het paleis te naderen De menigte drong naar voren en bleef juichen en roepen om de koningin te zien, die tegen kwart voor elf nogmaals met de prinses op het balcon verscheen en met luid gejuich werd begroet, waarvoor zij harte lijk dankten, waarna moeder en dochter zich in het paleis terugtrokken. Een N. S. B.-incident. Hoewel het de huldiging als zoodanig niet geschaad heeft, valt het te betreuren, dat het einde van de betooging op den Dam verstoord is door een wanklank, die veroor zaakt werd door een kort en overigens niet ernstig incident. Terwijl de politie de af zetting ophief en het publiek naar voren stormde om koningin en prinses nogmaals op het balcon te zien verschijnen, drong zich uit de richting van de Kalverstraat een bepaalde groep naar voren, met uitge- strekten rechterarm en luid „Houzee"-roe- pend. Aangezien reeds eerder te kennen was gegeven, dat men zich van politieke demonstraties van bepaalde strekking dien de te onthouden, maakte de politie hier snel een einde aan door de betrokken groep onmiddellijk terug te dringen, waarbij van den gummistok moest worden gebruik ge maakt. Toen even later de menigte het Wilhelmus inzette, zagen deze lieden op nieuw een kans om te demonstreeren door in gesloten formatie met demonstratief ge heven arm vooraan te gaan staan, waarop eenige politie-rpiters en agenten te voet met den gummistok deze betoogers uit el kaar joegen. Bezoek aan de gemeentelijke werk inrichting aan den Amsteldijk. Rondgang waaraan alle gedwongen heid vreemd was. In den namiddag van gisteren zijn H. M. de koningin en H. K. H. prinses Juliana voor de tweede maal op dezen zomerschen dag van het paleis uitgereden, waarbij voor den officieelen rijtoer, evenals dat gister middag is geschied, gebruik werd gemaakt van de hof rij tuigen. Ofschoon er in de lucht wat werking was, bleef het weer droog en zoo stonden aan weerskanten van de wegen dien de stoet, welke voorafgegaan werd door een detachement van de bereden poli tie, volgde, tal van belangstellenden, die bij het passeeren van de sierlijke a la daumont bespannen calèche, waarin de koningin en de prinses hadden plaats genomen, op spon tane wijze deden blijken, hoe zeer de aan wezigheid van de vorstelijke personen in de Amstelstad door breede lagen van de be volking wordt gewaardeerd. Te vijf uur was het einde van den rit be reikt: de in de vroegere tramremise aan den Amsteldijk 58 gevestigde gemeentelijke blindenwerkinrichting voor alle gezindten. Een zeer talrijk publiek sloeg van achter de afzettingen op den Amsteldijk, zoowel aan de zijde van het water als aan den huizenkant, de aankomst gade. Terwijl ge juich opklonk, hield het koninklijk rijtuig stil voor den ingang in de Rustenburger- straat, in de nabijheid waarvan ook zeer velen een goed plaatsje gevonden hadden. Mejuffrouw Schreuder, dochter van den secretaris van Maatschappelijken Steun, bood de koningin en Marianne Roos de prinses bloemen aan. Resp. onder geleide van de heeren Lob en Keulemans bezichtigden de landsvrouwe en haar dochter hierna achtereenvolgens de drie afdeelingen, waaruit de werkinrich ting bestaat, n.1. de mattenafdeeling, de mandenmakerij en de borstelfabricage. De 125 externe verpleegden, o.w. acht vrou wen, die hier 40 uur per week werkzaam zijn, waren, ofschoon hun werktijd te 5 uur was geëindigd, gaarne wat langer aan den arbeid gebleven, teneinde den vorstelijken bezoekers een indruk te geven van de wijze waarop de verschillende gebruiksvoorwer- pen in deze inrichting worden vervaardigd. u? koningin en de prinses sloegen de ver- r^!ng!n, der blinden met buitengewoon rtelHW gStelling gade- waarbij de vor- blindïn PCrenne\ZiCh Vfijwel alle met het toezichthoudend personeel onderhielden over den aard van het werk, hoe zij zich uiterst waardee rend uitlieten over de hier verrichte presta ties en voor iedereen een vriendelijk woord over hadden. Het bezoek duurde dan ook bijna tien minuten langer dan oorspronkelijk de bedoeling was, zeer tot genoegen van de verpleegden, die opgetogen waren over een dusdanige warme belangstelling voor hen zeiven en voor het werk hunner handen. Buiten deed zich wederom het gejuich deri honderden wachtenden hooren, toen te bijna kwart voor zes de koningin en de prinses het gebouw door den uitgang aan den Amsteldijk verlieten en in de calèche stapten. Hierna volgde, langs een nieuwe route, de laatste rijtoer van dezen dag, eveneens on der groote belangstelling van de zijde der bevolking. Te ruim zes uur keerden de landsvrouwe en haar dochter ten paleize terug en herkreeg het hart van Amsterdam voor luttelen tijd want de zanghulde en het defile zouden den Dam weldra weer doen volstroomen zijn gewone aanzien. De koningin naar Artis. Zeer onverwacht en zonder eenig cere monieel heeft de koningin hedenmorgen een wandeling gemaakt door Artis. Hare maje steit, die slechts vergezeld was van een hof dame, arriveerde omstreeks half twaalf aan den hoofdingang. Ongeveer een uur heeft de koningin door den tuin gewandeld en heeft toen door het aquarium den tuin verlaten. Excursie naar de kampterreinen. Op uitnoodiging van het hoofdkwartier van de vereeniging „De Nederlandsche Padvinders" hebben wij een excursie per touringcar naar de kampterreinen ge maakt, waar in den zomer van 1937 de wereldjamboree der padvinders zal wor den gehouden. Het kampten-ein, dat een totale opper vlakte van niet minder dan 16 H.A. heeft, is, zooals men weet, gelegen in de gemeen te Bloemendaal (Vogelenzang). Door een bezoek van eenige uren, ge deeltelijk per autobus, gedeeltelijk te voet, kregen wij een indruk niet in de eerste plaats van de ontzaglijke uitgestrektheid van het kamp, maar vooral van het prachtige natuurschoon. Temidden van een boschterrein, dat èn door zijn ligging èn door de fraaie begrenzing in het westen van een begroeid duinlandschap, ieder's bewondering afdwingt, zullen de tenten voor de ruim 30.000 kampeerders, uit 49 verschillende landen, worden opgeslagen. Zij zullen geplaatst worden op tien afzon derlijke terreinen, van elkander geschei den door lommei rijke lanen met eeuwen oude beuken cn kas.anjeboomen, waaraoo: tevens wordt voorkomen, dat een groote zee van tenten zou worden verkregen. Voor het Teylingerbosch liggen twee groote weilanden, welke voor demonstratieter rein en voor het opstellen van alle deel nemers worden bestemd. De in het complex van terreinen loo- pende wegen zullen tijdens den duur der jamboree voor het verkeer worden afge sloten. Bij de toegangswegen naar het ter rein worden eenige parkeerterreinen in orde gemaakt. De noodige hulpkampen zullen worden ingericht om de deelnemers van het noodige te voordien en om verder op alles voorbereid te 'Zfy'n. Het terrein Woestduin, met zeldzaam mooien planten- en boomengroei, zal worden ingericht voor gastenkamp. Waar het volgende jaar een groote be drijvigheid zal heerschen, een bonte men geling van jongens en meisjes, blank en bruin, tien dagen zullen doorbrengen, hun jamboree- en kampliederen by de kamp vuren zullen zingen, heerscht thans nog een zoete rust. Van de bedrijvigheid kregen we echter reeds een klein voorproefje van padvinders uit Haarlem en omstreken, die een plekje hadden gevonden om hun tenten te plaat sen. Een groepje jeugdige kampeerders had een orkest gevormd en studeerde ijve rig en vol enthousiasme het pittige jambo reelied in. En zij gaven Wijk deze kunst goed te verstaan. Ook in het koken en braden, in hun geimproviseerde keukens bleken zij goed thuis. De stemming, welke er heerschte, houdt goede beloften in voor de naderende groote gebeurtenis. Met onvermoeiden ijver werken velen aan de voorbereiding van deze grootsche organisatie. En bij allen geldt het parool: „moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden." Aan zulke padvinders, met zoo'n geest, kan met vertrouwen de inrichting van het kamp worden opgedragen. COMMUNISTISCHE PARTIJ VAN NEDERLAND. Zaterdag en Zondag j.1. vergaderde het partijbestuur van de C.P.N. Met algemeene stemmen werd een resolutie aangenomen, waarin de C.P.N. zich uitspreekt voor de verdediging van de vrijheid en van het le ven van de Nederlandsche volksmassa tegen het fascistische gevaar, dat uit binnen- en buitenland Nederland bedreigt, en waarin zij opkomt voor versterking van de collec tieve veiligheid en samenwerking van Ne derland met alle landen en krachten, die den vrede behouden willen. Op grond van deze overweging wordt ver langd, dat Nederland zoowel binnen als bui ten den Volkenbond op bovenbedoelde wij ze samenwerkt ter voorkoming van eiken aanval en tot het nemen van collectieve en doeltreffende maatregelen (sancties van financieelen en economische aard) tegen el- ken verstoorder van den vrede. Verder eischt de resolutie volledige open baarheid van de buitenlandsche politiek en verwijdering van de fascistische elementen uit leger en vloot. In de resolutie wordt daarom ook een be roep gedaan op alle organisaties van welke politieke of religieuse richting ook, die den strijd tegen den oorlog willen voeren, zich tot dat doel aaneen te sluiten. ^.zonder richt zich de resolutie tot cVn vtTrat? om ,esamen met de de arbeidende matsaïaaneenTe sMtentt een breed eenheidsfront als hid tot volksfront v,„ „Ie v,ede1kr«M,„V"r Scherp neemt de resolutie stelling tegen alle fascistische en semi-fascistische er0e peeringen, die zij als de gevaarlijkste oor- logsvoorbereiders aanduidt en wier verbod zij eischt. Woensdag 27 Mei. HILVERSUM, 301 M. (VARA-uitz.) 8.Gr.pl. 9.30 Keukenpr. 10. VPRO-morgenwijding. 10.15 Viool, piano, voordr., rel.-soc. lezing en gr.pl. 12.1.45 E. Walis en zijn orkest. 2.Voor de vrouwen. 2.15 De Notenkrakers en zang. 3.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 5.40 Cym- baal en piano. 5.50 Gr.pl. 6.Th» Lucky Stars. 6.30 RVU. Dr. J. Lu* ning Prak: U.L.O. en vakscholen. 7.Sportuitz. 7.15 De Krekeltjes. 7.40 Pacifistische lezing. 8.Ber., VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.Radiotooneel. 9.40 De Bohe- mians en accordeon. 10.Ber. 10.05 Verv. concert. 10.30 Fantasia. 11. 12.— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (NCRV-uitz.) 8.— Schriftlezing, meditatie. 8.15- 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.en 12.15 Ensemble v. d. Horst. 1.15 Orgelspel. 2.— Gr.pi. 3.Chr. Lectuur. 3.303.45 Gr.pl. 4.Zang. 5.Kinderuurtje. 6. Gr.pl. 6.30 Afgestaan., 7.— Ber. 7.20 De campagne „Meer Onder houdswerk". 7.30 Landbouwpr. 8.— Ber. 8.15 Enkrateia-uur, sprekers en gr.pl. 9.15 Arnhemsche Orkest- vereen. en mezzo-sopraan. (10.— Ber.) 11.—11.30 Gr.pl. (Indien mo gelijk van 3.354.05 en 6.6.20 Rep. v. h. vertrek van de „Queen Mary". DROITWICH, 1500 M. 11.20—11.50 Gr.pl. 12.05 Orgelspel. 12.35 BBC- Empire-orkest. 1.35 Gr.pl. 2.20 Het Hallis-kwintet en zang. 3.05 Ver slag van de „Derby". 3.35 Verslag van het vertrek van „Queen Mary". 5.05 Het MacArthur Kwintet. 5 35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Cem balorecital. 7.10 Zoölogische cause rie. 7.25 Landbouwpr. 7.50 Fred Hartley's kwintet en zang. 8.20 BBC-orkest, -koor en solisten. 9.35 Gr.pl. Rep. van het vertrek v. d. Queen Mary. 9.50 Ber. 10.20 Revue- progr. mmv. solisten en orkest. 11.2012.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gr.pl. 11.20 Orkestconcert. 4.20 Gr.pl. 5.50 Orkestconcert. 8.20 Zang. 9.05 Radiotooneel met mu ziek. 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Oi- kestconycert. 1.35 Symph.-orkest. 2.35 Gevar. concert. 4.50 Werag- kamerorkest. 6.20 Dansmuziek. 7.35 Pianorecital. 9.05 Zang. 10.50— 12.20 Omroepkleinorkest en solis ten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Kleinorkest. 1.30—2.20 Salon orkest. 5.20 Gr.pl. 6.20 Dansmu ziek. 7.20 Gr.pl. 8.20 Symph.-con- cert. 9.20 Roemeensch-Europeesch concert. 10.3011.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Salonorkest. 1.302.20 en 5.25 Gr.pl. 8.20 Salonorkest en voordr. 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Wagnerconcert (gr.pl.) 9.05 Uitz. voor jongeren. 9.35 Concert. 10.20 Ber. 10.35 Olympia-dienst 10.50 Karl Ristenpart's Kamer orkest. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—8.40, D.sender 8.40—10.05, Keulen 10.0511.20, Parijs Radio 11.2012.20, Keulen 12.20—13.20, Brussel (VI.) 13.20 14.20. Keulen 14.20—14.50, Parijs 18.20, Keulen 18.2020.20, Parijs R. 20.20—21.05, München 21.05—22.20, Brussel VI. 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.30—22.50, Keulen 22.50—24.—. Lijn 4: Brussel V). 8.9.20, Nor- mandië 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.05, Droitwich 12.0515.35, Kalundborg 15.3516.05, Droit wich 16.05—18.20, Luxemburg 18.20 19.50, Droitwich 19.5021.50, Lond. Reg. 21.5022.20, Droitwich 22.2024. „De invloed van de crisismaatregelen op het bedrijfsleven in het algemeen en op het middenstandsbedrijf in het bijzonder" is de titel van een geschrift van de hand van mr. W. F. Lichtenauer, secretaris van de Kamer van Koophan del en Fabrieken te Rotterdam, welk geschrift zal dienen als prae-advies voor het congres van den Koninkl. Nederl. Middenstandsbond te houden op den 7den en 8sten Juli te Delft. Uitgegaan wordt van de gedachte, dat de crisispolitiek voor den middenstand van bij zondere beteekenis is en dat deze daarop op eigen kenmerkende wijze reageert. De uiterlijk waarneembare gevolgen waarin de crisis zich voor het bedrijfsleven ir. ons land openbaart, worden nader be schouwd. De daling van de goudwaarde der goederen, uitgaande van belangrijke grondstoffen en zich verder uitbreidende over steeds omvangrijker sectoren van het geheel der wereldhuishouding heeft in ons land geleid tot ineenschrompeling van de waarde van vrijwel alle vorderingen, uit gedrukt in buitenlandsche munt-eenheden, terwijl de loopende verplichtingen in Ne- derlandsch geld bleven uitgedrukt. Doordat veelal de tering niet naar de nering kon worden gezet, omdat die tering een belangrijk gedeelte bestond uit reken- eenheden, werd de nering daarvan niet zelden het slachtoffer. De reserves van den middenstander zijn in den regel geringer dan die van grootere ondernemers, maar de omvang van zijn risico is gewoonlijk kleiner. Belemmerende invloeden. Vervolgens behandelt mr. Lichtenauer zeer beknopt, doch duidelijk, o.a. den be lemmerenden invloed der vaste lasten, de starheid der loonverhoudingen, de bijzon dere positie van den middenstander in het economisch bestel, de onvoldoende outillage van het middenstandsbedrijf om naderende of aanwezige gevaren tijdig op te merken en met juistheid den omvang daarvan te bepalen (hoewel daarin de laatste jaren verbetering kwam). De crisis bevorderde de beunhazerij en tengevolge van deze opge somde oorzaken trof de crisis den midden stander in den vorm van drastische ver mindering van hun belooning bij een star kostenpeil. Vervolgens wordt een overzicht gegeven, in algemeene lijnen, van de Nederlandsche crisispolitiek: het verband met en de in vloed op de middenstandsbedrijven wordt nader omschreven. De kleinhandel wordt door de landbouwcrisismaatregelen in zijn primaire functie geschaad: de hooge hef fingen maken aanzienlijke kapitaal-inves- teering noodig. Daarentegen heeft de door snee-winkelier een deel van zijn kapitaal ingeboet (doordat zijn reserves o.a. belegd in het pand, waarin zijn pand is gevestigd, wegsmolten). Door plotseling verlaging van heffing gaat een deel van het in den voor raad gestoken kapitaal verloren. De hin derlijke controlemaatregelen zijn een na deel voor het bedrijf. De invloed van den middenstand op het crisisbeleid is onvol doende en de coöperaties zien haar invloed er door versterkt. Betoogd wordt, dat nauwer contact tus- schen agrariërs en middenstanders tot een bevredigende oplossing dient te leiden, om dat maatschappelijke Godsvrede een eisch van crisistijd is. De practijk heeft geleerd, dat het voor degenen, die door de crisis-wetgeving met zeker gezag worden bekleed, moeilijk schijnt zich te houden binnen de grenzen, welke de aard der betrokken regelingen medebrengt. Het gevolg daarvan is het tref fen van maatregelen, die geheel andere belangen dienen, dan die voor den land bouw (verbod van flesschenmelk aan ver gunninghouders B: na het schrijven van het prae-advies kwam de toepassing der Crisis-invoerwet en Landbouwcrisiswet op koffie). Uitvoerig wordt stilgestaan by het distri butiewezen, de onvoldoende inschakeling van den middenstand, bij de groenten-, margarine- en blikvleeschdistributie. De aantasting van de positie van den midden stand door deze distributie wordt onge rechtvaardigd en gevaarlijk genoemd. Een hoofdstuk is gewijd aan de contin- genteering: de invoerhandel, voor zoover deze nog mogelijk is, te verstarren, afge zien van verschillende andere bezwaren. Vooral de „speciaal zaken" in porselein en aardewerk klagen daarover. Kartelvorming wordt in de hand gewerkt en wordt be schouwd als het sluitstuk tot contingentee- ring. Het vierde hoofdstuk handelt over de vaste lasten, o.a. de lasten op onroerend goed, het dwangaccoord buiten faillisse ment, verhooging van belastingdruk en de omzetbelasting. Maatregelen, waardoor de crisismoeilijk heden van den middenstand worden ver licht, worden in een volgend hoofdstuk be handeld. De wijziging van de winkelsluitingswet, de wet op de opruimingen en uitverkoopen, wettelijke regeling der afbetaling, het wets ontwerp op de inning van onbetwiste vorde ringen, het wetsontwerp tot regeling van het zich vestigen van vreemdelingen als zelfstandige ondernemers en het ontwerp Vestigingswet-Kleinbedrijf. Geldelijke hulp werd krachtens het crisis- crediet verleend en in de toekomst zal dit ook via het borgstellingsfonds mogelijk worden. Het urgentie-program. Als „Besluit" wordt hetgeen bereikt werd getoetst aan het urgentieprogram van de drie Nederlandsche Middenstandsbonden. Verschillende wenschen, daarin genoemd, werden vervuld, doch anderzijds heeft de middenstand geen reden tot tevredenheid over de „Algemeene Crisispolitiek". Ondanks de ontzaglijke offers, welke de gemeenschap zich heeft getroost, beschouwt niemand met blijmoedigheid de bereikte resultaten. Dat kan ook moeilijk anders, omdat crisispolitiek in den engeren zin van het woord slechts kan beteekenen, dat de onvermijdelijke gevolgen van de crisis in het overgangstijdvak voor de betrokkenen worden verzacht, voor zoover zulks met de belangen van andere groepen uit ons volk niet volstrekt onvereenigbaar wordt ge acht. Het kwaad wordt tot een minimum be perkt. Geestdrift kan dat nergens wekken, zeker niet onder groepen als de midden standers, die daarbij vooral defensieve poli tiek moeten voeren.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10