DE OVERDEKTE ^Pluimveeteelt. benoeming tweede kamerlid. \toor kleine tuinen. MAANDKAART 10 zwembaden f 2.50 Glimlachje üit'luit.nd verkrijgbaar In d. x l»bl. 70 cl». >n Of.nlti.kl., «.n 1 tiWTè |J(3fc De voorzitter van het centraal stembu reau heeft in de vacature van den heer C. P. M. Romme te Amsterdam, die zijn be noeming niet heeft aangenomen, benoemd verklaard tot lid der Tweede Kamer den heer H. E. van den Brule te Rotterdam. Als de eerste stoot is opgevangen, moet de crisispolitiek overgaan in een politiek van wederopbouw der volkshuishouding: de crisismaatregelen dienen zoo te zijn inge richt, dat de nieuwe bouw daarby kan aan sluiten. Voor de middenstanders is het moeilyk een plan uit te stippelen. Velen zullen terug willen naar de bedrijfsvrijheid I uitgesproken wensch der commissie, die van voor de crisis, anderen voelen wel iets 'n de provincie Noordholland voor deze OPLEIDING VAN DIENSTBODEN. Comité te Amsterdam opgericht. In verband met het streven der regee- Zomerbeplanting van bloemperken. De bloei van de voorjaarsbloemplanten is weer bijna ten einde. De tulpen en hya cinthen zijn nu ontdaan van hun kleuren pracht en alleen het groene loof herinnert nog aan de bloemenweelde waarvan we gedurende eenige weken mochten genie ten. Waar we tusschen deze bolgewassen andere bloemplanten hebben geplaatst zullen de perken ook nu nog mooi zijn, maar waar dit niet het geval is willen we ring tot bevordering van de opleiding van ze graag opruimen en opnieuw beplanten, dienstboden en naar aanleiding van een 0m van de bollen zooveel mogelijk te red- voor een meer gebonden en geordende samenleving, waarvoor zij echter in de prac tijd terugschrikken. Nog weer anderen voe len voor ordening van onderen uit. Een aangelegenheid reeds is ingesteld, hebben het bestuur der huisvrouwenvereeniging en de directie der gemeente-arbeidsbeurs het initiatief genomen, opdat ook in Am- laatste groep verwacht van staatsingrijpen sterdam dit vraagstuk weer opnieuw wel heil, doch volgens veranderde beginse- wordt ter hand genomen. len. Veel van wat thans betreurd wordt, vloeit voort uit de crisis zelve, en niet uit de crisismaatregelen. Tegenover al deze elementen van twijfel Gisteravond is in de vergaderzaal der Gemeente-Arbeidsbeurs een groot aantal vertegenwoordigsters van Vrouwenorga nisaties, van vereenigingen tot Bescher ming van Meisjes, van den Bond van van Instellingen voor en onzekerheid is slechts één ding positief Hu|sPersoneel. van Instellingen te stellen: versterking van de middenstands- Huishoudonderwijs, van het Centraal Co MXrtnn icnlinn f u J I TTllt.P VHOT* .TfiD ÖDrP WorH AA-7an 1TOM organisaties is in ieder geval noodig. Zjj zullen bij verdere noodmaatregelen en ter zake van de uitvoering der reeds bestaande r er voor moeten waken dat de belangen van den middenstand behoorlijk in acht worden genomen. Zoowel bij eventueele afbraak der crisis maatregelen, als bij eventueelen opbouw van een geordende samenleving, zal de middenstandsorganisatie een taak hebben. Daarom wekt mr. Lichtenauer aan het slot van zijn prae-advies de middenstanders tot aansluiting bij hun organisaties op. 3 NOTARIS A. PERK. f Na een langdurige ziekte is te Hilversum op 66-jarigen leeftijd overleden de heer A. Perk, notaris in deze gemeente; ter gelegen heid van zijn 25-jarig ambtsjubileum op 31 Maart j.1. hebben wij uit den levensloop van den overledene, die uit een bekend Hil- versumsch geslacht stamt, een en ander vermeld. De ter aardebestelling heeft plaats Woens dagochtend elf uur op de oude algemcene begraafplaats aan de Oude Torenstraat te Hilvérsum. GEVAAR VOOR COLLECTE-MOEHEID. Verzet tijdig de bakens, waar schuwt Jan van Zutphen. In het orgaan van „Zonnestraal" schrijft de bekende Jan A. van Zutphen één en an der over het groote aantal collectes voor t. b. c.-bestrijdingsvereenigingen. Wij ont- leenen daaraan: „Het aantal collectedagqn moet vermin deren, doch de actie op zulk een dag moet intensief en met al de krachten, waarover wij kunnen beschikken, gevoerd worden. Eén groote actie, stel van twee weken, door heel ons land, in iedere provincie afzonder lijk, grondig voorbereid, met steun van de overheid bij de te voeren propaganda, en daarnaast de medewerking van de directies van Spoor- en Tramwegen, auto-onderne mingen, enz., moet een klinkend resultaat kunnen brengen. Wanneer het rijk, de pro vinciën en de gemeenten hun krachtige steun daarbij zouden verleenen en het doen houden dier collecten niet als een gunst, maar als een plichtmatig beroep op het volk om hulp te bieden, aangezien de over heid niet bij machte is dit voldoende te doen dan zou een nieuwe geest in ons volk kunnen ontwaken, waardoor een ge voel geboren wordt van gulhartig-geven, omdat iedere Nederlander weten zou: „dat zijn collecten, die jaarlijks, door héél ons land, voor de bestrijding van een volksvy- anding worden gehouden". Wanneer alle krachten bijeengevoegd zul len worden, groot en klein, dan moet een eveinredige verdeeling van de opbrengst niet onmogelijk zijn. Een kleine kring van belanghebbenden, die zich thans een co'l- lectedag toegewezen ziet, heeft daarmede een betrekkelijk voordeel; zeker wanneer de collecte-oogst meevalt. Dit voordeel zal bij evenredige verdeeling van het resultaat van de gemeenschappelijke arbeid kunnen verminderen en daar dan een z.g. nadeel brengen. Doch dit mag niet wegen! Een actie van enkele weken zal een groot aan tal collecten overbodig maken, waarmee het gevaar voor de collecte-moeheid met den nadeelige gevolgen tegelijkertijd zul len verdwijnen en de hulp van het publiek behouden blijft. Worden de bakens niet tijdig verzet, dan kan het imDODulair worden der collecten ln ons land een financieel nadeel van groote beteekenis worden, waarvan de tuberculo- se-bestryding in haar geheel sterke belem mering zal ondervinden. Zoo ver is het echter nog niet. Daarom berinneren wij er nog reeds even aan, dat op 6 Juni de nationale „Zonnestraal"-dag wordt gehouden. Collectrices en collectan ten vóór! mité voor Jongere Werkloozen, van „Ons Huis" en van de Gemeente-Arbeidsbeurs bijeen gekomen, om zich over dit vraag stuk te beraden. Met algemeen goedvinden is een comité in het leven geroepen, op zoo breed mo gelijke basis samengesteld, dat dezq aan gelegenheid in Amsterdam entameert en zorgt voor de noodige samenwerking en propaganda. DE BRAND TE GRONINGEN. Begrafenis van den heer Homan. Onder zeer groote belangstelling had gistermiddag op het „Esserveld" te Gronin gen de ter aarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer B. Homan, die bij den brand van zijn restau rant Woensdagnacht om het leven is ge komen. Bij de geopende groeve, die met tal van bloemstukken was gedekt, werd gesproken door mr. H. Harmens, secretaris van den raad van Commissarissen van het restau rant „Suisse" A. H. Niewig namens talrijke handelsagenten, J. N. Kappelhof namens de R.K. Handelsreizigersvereeniging en door enkele anderen. Een broer van den over ledene dankte. DE HEER D. HANS LEGT ZIJN FUNCTIE NEER. Op medisch advies hedankt als voorzitter van den Journalisten kring. De heer D. Hans heeft aan het bestuur van den Nederlandschen Journalistenkring medegedeeld, dat hij zich, tot zijn groot leedwezen, op grond van medisch advies tot beperking zijner vele werkzaamheden, genoodzaakt ziet in den loop of aan het eind van dit vereenigingsjaar zijn taak als voorzitter neer te leggen. Het is hem een geruststelling zoo zegt hij in zijn schrijven aan het kringbestuur dat hij, na den onvergetelijken dag, hem op 4 April j.1. ter gelegenheid van zijn zil veren bestuurslidmaatschap bereid, straks met stillen trom zal kunnen heengaan. Als gevolg van een en ander zal hij ook ontslag nemen als redacteur van de „Journa list", als voorzitter der economische com missie, en als vertegenwoordiger van den kring in de representatie-commissie en in de contact-commissie. CRISISHEFFING OP KOFFIE. Kan thans niet beëindigd worden. Op schriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid Teulings in verband met de crisis heffing op en de contingenteering van koffie heeft de regeering geantwoord, dat zij op grond van tal van door haar genoemde om standigheden, er niet toe kan medewerken, de crisisheffing op koffie thans te be ëindigen. JAN EIGENHUIS 70 JAAR. De protestantsche schrijver Jan Eigen huis wordt heden 70 jaar. Hij is 'n onder wijsman en verkreeg bekendheid door zijn boeken, romans en novellen, waarin hij o.a. de typen en figuren beschrijft uit de bevolking van zijn geboorteplaats Aalsmeer en omgeving. Verder vertaalde hij de wer ken van Albert Schweitzer. Hij is thans te Apeldoorn gevestigd. £uchUïaact DE POSTVLUCHTEN OP INDIE. De Nachtegaal op de uitreis en de Lijster op de thuisreis, zijn te Jodhpur aangeko men. DE KIEVIT OP SCHIPHOL. Het K.L.M.-vliegtuig Kievit is om 20.06 uur op Schiphol uit Indië teruggekeerd. Het toestel had 226.09 K.G. briefpost en 7.025 K.G. pakketpost aan boord. HET ONGELUK MET DE „OOIEVAAR". Voor de raadsheer-commissaris mr. Paré den nemen we ze voorzichtig op om ze op een andere plaats, met het loof, op te kui len waar ze dan rustig mogen afsterven. Voor beplanting van de bloemperken kun nen heel wat soorten worden gebruikt. Goede soorten zijn: Pelargonium zonale of geranium in kleuren als rood, rose en wit, struik- en knolbegonia's in dezelfde kleu ren. Calceolaria, geel, Heliotroop, violet blauw, Petunia, rose, blauw en wit. Ver bena, rood, rose, wit en violet-blauw, Ta- getes of afrikaan, geel en bruin, Agera- tum, blauw, Chysanthemum frutscens of margrieten, geel en wit, Salvia, rood en blauw, Celesia of hanekammen, geel en rood, Asters in tal van kleuren en verder tal van planten die als aanvulling kunnen dienen. Bij het beplanten van de perken zorgen we voor een goede kleurencombi natie. Mooi is b.v. reeds geraniums met Gnaphalium lanatum, een plant met zilver grijze blaadjes. Andere planten met zilver grijs blad zijn: Centaurea candidissima, Ci neraria maritime, Leucephytum Brownii, Pyrethrum ptarmiciflorum, Antennaria te- mentosa en Stachys lanata. Al deze soorten kunnen op dezelfde wijze worden gebruikt met roode geranium of naar verkiezing met andere bloeiende planten. Een mooie kleurencombinatie krijgen we door Heliotroop aan te planten met Calceolaria. Tusschen rose Geraniums kun nen we planten met donkerrood blad aan planten als: Iresine Lindenii, Achyranthus Verschaffeltii en Lobelia fulgens. Ook tus schen rose Petunia en gele Calceolaria zijn deze goed te gebruiken. Een zeer mooie kleurencombinatie krijgen we wanneer we Verbena venosa, violetblauw, aanplanten met oranjegele, laagblijvende Tropaeolum of O. I.-kers. We doen hier maar een greep uit het vele materiaal dan kan worden ge bruikt. Naar den smaak van de tuinbezit- ter(ster) kunnen nog tal van andere kleu rencombinaties worden samengesteld. Wan neer we in den zomer de bloemperken in tal van tuinen gadeslaan zien we overwe gend geranium- en begoniaperken. Door bovengenoemde planten op de juiste wijze te gebruiken is er echter heel wat variatie in aan te brengen. A. G. van de Handelsvereeniging Holland-Siam, welk kantoor optrad als agent van de K.L. M„ verklaarde o.m., dat elke op het pas sagebiljet voorkomende clausule een onder werp van bespreking tusschen hem en den heer Baudart heeft uitgemaakt. Ook is ge sproken over een eventueele verzekering bij de K.L.M., doch de tarieven kwamen den heer Baudart te duur voor, terwijl bij in formatie is gebleken, dat een verzekering elders niet mogelijk was. Naar de meening van dezen getuige heeft de K.L.M. blijkens den tekst van het ticket elke aansprakelijk heid voor schade, jegens wie ook en ter zake waarvan ook, uitgesloten en deze uit sluiting van aansprakelijkheid is ook met den heer Baudart besproken, terwijl deze niet heeft doen blijken een andere opvat ting te huldigen. Volgens den getuige reisde de heer Baudart dan ook geheel voor eigen risico. Óok een andere getuige, die employé is op genoemd kantoor in Bangkok, gaf als de apvatting van dat kantoor te kennen, dat de clausule op het ticket over de uitsluiting van aansprakelijkheid duidelijk is in dien zin, dat daardoor elke aansprakelijkheid voor schade jegens wie ook door de K.L.M. werd uitgesloten. Als datum voor een eventueele contra enquête werd 29 Juni bepaald. K.L.M.-PILOOT VEROORDEELD WEGENS OVERTREDING VAN HET LUCHTVAARTREGLEMENT. Een piloot van de K.L.M. heeft gistermid dag voor den Haarlemschen kantonrechter mr. Bijl de Vroe terecht gestaan, omdat hij het Luchtvaartreglement had overtreden. Op 21 Maart was hij des morgens om acht uur als gezagvoerder van een Indië-vlieg- tuig van Schiphol vertrokken. Na den start keerde hij nog even terug en vloog boven het terras van het restaurant, om de passa giers nog even gelegenheid te geven hun kennis en familieleden toe te wuiven. Hij overtrad daarbij echter de bepaling, waar bij voorgeschreven is, dat slechts in een be paalde richting boven het veld gevlogen mag worden. De piloot erkende zijn fout, maar zeide, dat er absoluut geen gevaar geweest was, omdat er op dat oogenblik geen andere vliegtuigen in de lucht waren. Dit werd be vestigd door den heer Hofstra, chef van den verkeersdienst, die de overtreding had ge constateerd. Als getuige-deskundige werd de haven meester van Schiphol, de heer Dellaert ge hoord, die verklaarde, dat voor het vliegen boven het veld het éénrichtingverkeer geldt. De piloten overtreden het voorschrift nog al eens. Verd. was tevoren ook reeds een keer gewaarschuwd en bovendien had de heer Dellaert op 21 Januari de vliegers door middel van een rondschrijven op de verkeersbepaling attent gemaakt. Verdachte De K.L.M. heeft altyd het vertrouwen van het publiek en dit zou geschaad kunnen worden door piloten, die zich niet aan de voorschriften houden. De heer Dellaert heeft reeds een aantal vliegers, waaronder ook verdachte, gewaar schuwd en toen dit niet hielp, heeft hij pro- cessen-verbaal opgemaakt. Een collega van verd. heeft, om een behandeling voor liet kantongerecht te voorkomen, getransigeerd voor 25. Hoewel spr. feitelijk een hoogere boete volkomen gerechtvaardigd achtte, wilde hij voor dezen keer nogmaals f 25 boete eischen. Conform den eisch werd de piloot veroor deeld. VLIEGTUIGONGELUK IN CANADA EISCHT VIJF DOODEN. Naar nu pas bekend wordt, is in den nacht op Maandag een Canadeesch vliegtuig verongelukt bij Amos, in den staat Quebec. Vijf personen kwamen bij het ongeluk om het leven, o.m. de directeur-generaal der Canadeesche Luchtmaatschappij General Airways, Clairk. thans gehoopt, dat een en ander er toe zal bijdragen dat te Alkmaar en omgeving een wandelgroep der N. U. W. zal kunnen wor den opgericht, want de omstreken van Alk maar bieden voor het wandelen zulk een uitstekende gelegenheid als slechts in en kele overige bevoorrechte gedeelten van ons land mogelijk is. Daarom doet het nu en geeft U daarvoor op. Ieder is welkom. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. De renners Jan en P. Zandvoort, D. Oudshoorn en P. Evers hebben Zondag deelgenomen aan den openings-wedstrijd op de wielerbaan „de Volharding" te Jut faas. De twee gebroeders hadden het zwaar te verantwoorden tegen een zeer zware ploeg van amateurs en onafhankelijken. Piet Zandvoort wist zich te plaatsen in den Omnium-wedstrijd; in de sprint derde in den tijdrace, derde, in de eigen kracht race 30 ronden derde en in de koppelrace vijfde te worden. D. Oudshoorn wist zich 2de te plaatsen in een 50 ronden race. Voetbal. HET PINKSTER-PROGRAMMA. De Sportkroniek vermeldt o.m. de vol gende wedstrijden voor de Pinksterdagen: Kampioenschap van Nederland. Be QuickAjax (Zondag) EnschedéFeijenoord (Maandag) Promotie-degradatie. D.O.S.—H.D.V.S. (Zondag) HerculesBaarn. D.W.V—Kinheim. H.F.C.—H.V.V. S.C.H.—N.E.C. NoadT.S.C. PalemigWillem II. Zwemmen. PIET STAM VERTREKT 6 JUNI NAAR NEDERLAND. Benoodigd bedrag bijeerï^mate lijdende te zijn aan coccidiosis en Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door onze abonné's worden gezonden aan Dr. te Hennepe, Heemraadsingel 84 te Rot terdam. Postzegel voor antwoord insluiten en blad vermelden. Bezwaren bij aankomende kuikens. De kuikens beginnen thans al aardig op te schieten, doch er kunnen zich nog heel wat bezwaren voordoen, alvorens het flinke jonge hennen geworden zijn. Zoo ontving ik een brief bij een drietal kuikens 1-an 9 weken oud, waarin stond: „Enkele zijn er reeds van gestorven en verschillende heb ik gedood. Het lijkt op diphtherie, wat kan dat zijn?" De betreffende kuikens waren zeer zwak en leden inderdaad aan diphtherie. Nu zou men dat in dezen tijd van het jaar nog heelemaal niet verwachten, doch bij zwakke kuikens moet men toch goed op letten. De kuikens bleken n.1. ook in lichte De zwemmer Piet Stam zal op 6 Juni per K.L.M.-vliegtuig naar Holland vertrekken De totale kosten voor zijn uitzending naar Nederland zijn geheel gegarandeerd. DAMES, ZWEMT IN op de genoeglijke Damesuren Werkdagen v.m. 10—12. Zwemmen ontspant den geest. Zwemmen staalt zenuwen en spieren. Athletiek. DE JAPANSCHE OLYMPISCHE PLOEG. De Japansche Olympische athletiek-ploeg voor Berlijn bestaat uit 59 athleten, inclu sief de leiders, trainers en masseurs. Lawntennis. DE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN VAN FRANKRIJK Mej. Terwindt verliest. Gisteren viel wederom een beslissing in de internationale kampioenschappen van Frankrijk. In het dubbelspel sloegen de Franschen Borotra en Marcel Bernard het Engelsche paar Hughes en Tuckey met vier sets in den eindstrijd. De beslissing viel hier eigenlijk in de derde set, toen de Engelschen met 52 voorstonden het was toen one set all doch de Franschen waren er toen juist goed in, haalden op, het werd 66, 77 en tenslotte 97 voor Borotra c.s. Het was vooral de laatste die het veld beheerschte en zyn jongeren parner meesleepte tot een hoog opgevoerd spelpeil. In het damesenkelspel verloor onze land- genoote mej. Ter windt tegen mevrouw Henrotin met 61, 61. De Fransche speel ster was veel sterker en onze landgenoote verloor op volkomen regelmatige wijze. De belangrijkste uitslagen waren: Damesenkelspel: Mevrouw Sperling (Denemarken) sloeg mej. Horner (Frankrijk) 61, 61 Mej. Horn (Duitschland) sloeg mevrouw Aubert (Frankrijk) 75, 60. Mevrouw Henrotin (Frankrijk) sloeg mej. Ter Windt (Nederland) 61, 61. Heerendubbelspel: Eindstrijd: Borotra en Marcel Bernard (Frankrijk) sloegen Hughes en Tuckey (Engeland) 6—2, 3—6, 9—7, 6—1. Heerenenkelspel: Boussus (Frankrijk) sloeg Ritosa (Italië) 6—3, 6—1, 6—3. Kho Sin Khie (China) sloeg Lesueur (Frankrijk) 7—5, 3—6, 6—1, 5—7, 64. Martin Legeay (Frankrijk) sloeg Robert- son (Vereenigde Staten) 3—6, 6—1, 6—0,. 6—0. Hare (Engeland) sloeg Kukuljevic (Yougo- slavia) 6—3, 6—8, 3—6, 6—3, 6—4. Terrier (Frankrijk) sloeg Hadingham (Engeland) 6—2, 6—1, 6—1. Journa (Frankrijk) sloeg Goldschmidt (Frankrijk) 6—4, 7—5, 6—4. Wandelen. N. U. W.-WANDELTOCHT. De nationale wandeltocht der N. U. W. en SPOOR- EN TRAMPERSONEEL. Op het jaarlijksche congres van den Centralen Bond van Spoor-, Tram-, Ato- en Van Gend en Loospersoneel te Utrecht heeft de bondsvoorzitter, de heer Cramer, de openingsrede uitgesproken, waarin hij js gistermiddag de door het Hof bevolen en- herinnerde aan de loonsverlaging van het quête gehouden in de procedure tusschen spoorwegpersoneel. Het bedrijf der Ne- mevrouw D. Young, weduwe van den heer derlandsche Spoorwegen moet nog steeds c. A. A. Baudart en de K.L.M., betreffende had zijn passagiers ook alle gelegenheid heeft Zondag j.1. plaats gehad. Hoewel de if, -li"-»" -«l regen in gestadigen drup omlaag kwam starten om half elf toch 118 deelnemers, die zich door den regen niet laten afschrikken. In opgewekt tempo ging het via Heiloo naar Schoorl, alwaar de rust werd gehou' den. Na de rust verscheen de zon en ging het daarna weder in de richting van Alk maar, alwaar te kwart voor vier de Mu- ziektuin werd bereikt en de deelnemers na het in ontvangst nemen hunner herinne ring voldaan over deze tocht door onze mooie omstreken weder huiswaarts keer- den. Door de organisatoren der tocht wordt kunnen geven, om hun familieleden kennissen voor de laatste maal toe te wui ven, als hij de voorschriften had opgevolgd en in de goede richting boven het terras had gevlogen. De ambtenaar van het O.M., mr. Kleere- daling in de ontvangsten constateeren. Als de vordering van eerstgenoemde tot vergoe gevolg van reorganisatiemaatregelen is ding van de volledige schade, geleden door aan de personeelinkrimping nog geen den dood van haar echtgenoot, die veronge- einde gekomen. Het opheffen van lijnen lukt is bij het ongeval met het vliegtuig en de uitbreiding der electrificatie zullen „Ooievaar" bij Bangkok. het ontslag van nog meer personeel ten Aan de K.L.M. was opgedragen, door ge- gevolge hebben en wijziging brengen in tuigen te bewyzen, dat by het sluiten van koper, meende, dat deze overtreding veel de aanvankelijke loopbaan van verschei- de vervoerovereenkomst de heer Baudart overeenkomst vertoonde met overtredingen dene personeelleden, in vele gevallen heeft bewilligd in de uitsluiting van elke op den weg, die gewoonlijk begaan worden, geen verbetering in- aansprakelijkheid voor de K.L.M., in het omdat er op een oogenblik geen gevaar in bijzonder ook jegens zijn nabestaanden. schuilt. Men diept er echter een gewoonte Er werden drie getuigen gehoord. van te maken, zich. onder alle omstandig- Een dezer, die van 1931 tot 1935 de leiding heden aan de voorschriften te houden. Dit had van het te Bangkok gevestigde kantoor I geldt in hooge mate bij het luchtverkeer. een wijziging, die houdt. Voor het tramwegpersoneel schijnt er aanleiding te zijn om van een zekere sta biliteit in zijn positie te gewagen. mogelijk bevat het voer van deze dieren niet voldoende vitaminen. Vooral bij een gebrek aan vitamine A, waaraan kuikens groote behoefte hebben, wordt het weer standsvermogen sterk verzwakt. In dit geval zou ik dus direct drie maat regelen nemen en wel: 1. In het voer min stens 11/2 pet. levertraan om de noodige vitaminen te leveren. 2. Direct maatregelen nemen om de coccidiosis tegen te gaan. De kuikens moeten dus binnen gehouden worden en het strooisel moet gedurende 14 dagen iederen dag ververscht worden. Er mag volstrekt niet met ontsmettingsvloei stoffen gewerkt worden, daar deze de smetstof der coccidiosis niet dooden kunnen en juist de ontwikkeling bevorderen door de toevoeging van het vocht. 3. De kuikens moeten direct door den dierenarts tegen diphtherie geent worden. Meestal doet men dat pas als de jonge dieren ongeveer den leeftijd van 12 a 16 weken bereikt hebben. In bijzondere gevallen, zooals b.v. in het be schreven geval, en op plaatsen waar een hevige besmetting heerscht, kan men de kuikens beter zoo gauw mogelijk laten enten. Men kan zelfs kuikens die slechts een paar dagen oud zijn al laten inenten. In het bovenstaande geval is dus het kui kenmateriaal nog wel te redden, m^ar er zal heel krachtig aangepakt moeten worden. Een tweede brief getuigt van een toe stand, zooals die nog vaak voorkomt en waar naar mijn meening niets van terecht komt. Bij den briefschrijver is pullorum ge constateerd onder aangekochte kuikens en nu vraagt hij: „Graag had ik raad gehad over de beste opfokmethode. Hoe hoog de temperatuur precies wezen moet, welke opfokvoer het beste voldoet, welke ontsmettingsmiddelen de beste zijn, of ze veel of weinig drinken moeten hebben. U begrijpt wel dat, waar het nu al tweemaal met de kuikenopfok is mislukt, had ik graag goede gegevens voor dat ik het voor de derde maal probeer. Daarover hoop ik een uitvoerigen brief van U te krijgen". Deze brief komt er dus op neer dat de schrijver kuikens „probeert" op te fokken, zonder iets van het vak te kennen en nu denkt hij dat hij dan uit een uitvoerige brief van mij zal kunnen leeren. Ten eerste heb ik absoluut geen tijd om dergelijke brieven te schrijven honderd bladzijden zou bovendien nog te weinig zijn en ten tweede acht ik het onmogelijk om uit welke beschrijving ook kuikens te leeren opfokken. Men moet eerst eenige ervaring opdoen bij een bekwaam pluimveehouder en kan door eigen studie en vragen stellen ver schillende bezwaren leeren vermijden. Kuikens opfokken is echter een zeer moei lijk werk en zelfs ervaren pluimveehouders hebben de grootste moeite er mee als er soms de een of andere ziekte uitbreekt. Dr. B. J. C. TE HENNEPE. Eindelijk een schot, dat raak is.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 11