DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. reis van den Negus naar Londen tr f 20.000 verduisterd. No. 123 „Steeds meer een onweerswolk". De Engelsch-ltaliaansche betrekkingen worden steeds brozer. De toestand in Abessinië. De onrust in Palestina. Belgische Kabinet treedt af. Kassier te Tilburg gearresteerd. Verdachte bekent. Roofoverval op chauffeur. Toestand van het slachtoffer zorgwekkend. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk f 2.50. Losse nummers 5 cents. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTlENs Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. De reis van den negus naar Londen wordt door de Romeinsche bladen be sproken als „de nieuwste uitvinding van de sanctionnisten ten behoeve van hun anti-Italiaansche propaganda". Vol gens de opvatting van den Londenschen correspondent van de „Giornale d'Ita- lia" wordt deze reis „steeds meer een onweerswolk", die de mogelijkheden van een terugkeer naar normale betrek kingen tusschen Italië en Engeland dreigt te vernietigen. De negus, aldus het blad, komt naar En geland met de uitgesproken bedoeling van daar zijn zaak propagandistisch te verdedi gen en technisch houdt niemand een zoo danige actieve politieke propaganda van hem tegen. Men weet, dat hij in Londen ageeren wil voor de voortzettingen en ver sterking van de sancties en dat hij ook naar Geneve wil gaan om daar in den Volken bondsraad op te treden. Het vuur der harts tochten, dat nog aangewakkerd moet wor den door betoogingen der sanctionnisten en anti-Italiaansch-gezinden, zal beslist de En gelsch-ltaliaansche betrekkingen niet verbe teren. Het blad haalt dan een verklaring aan van den Morningpost, volgens welke een ontvangst van den negus als keizer van Abessinië een persoonlijke beleediging van den koning van Italië zou zijn en gaat dan verder: De Engelsch-ltaliaansche betrekkin gen worden dagelijks brozer, en de ge heele Europeesche horizon wordt daar door op beangstigende wijze verduis terd. Evenals in de alarmdagen van September gaat het woord oorlog rond en de toestand wordt nog donkerder door de omstandigheid, dat niemand weet, wat de Engelsche regeering wil. De waarschuwing van den Romeinschen correspondent van de Morningpost vindt geen gehoor, evenals alle verklaringen van Mussolini aan de buitenlandsche pers betreffende Engeland geen aan dacht vinden. De officieuze pers igno reert deze verklaringen van Mussolini en de anti-Italiaansche bladen overdekt ze met negatieve commentaren. Het lijkt bijna, of een onheilvolle hand de pers ertoe opruit het incident te voorschijn te roepen. Ook de Londensche correspondent van de „Tribuna" spreekt over een „drijven der sanctionnisten", die voor den negus betoo gingen willen houden, welke bezwaarlijk zouden kunnen verhinderen het tusschen Engeland en Italië bestaande gevoel van on behagen te verscherpen". Wanneer Londen werkelijk den wensch heeft met Rome tot een ontspanning te komen, zou het, aldus besluit de „Tribuna", geen onvoorzichtiger handeling kunnen begaan dan het bezoek in te willigen. Weliswaar kan men nog ho pen, dat dit geheele complex van proble men door de Engelsche regeering nog tijdig met alle rust bestudeerd wordt. Belangrijk gereserveerder is de taak van den directeur van den semi-officieelen Gior nale d'Italia, die in zijn hoofdartikel met be trekking tot de reis van den negus opmerkt, dat men zijn a.s. aankomst in Londen, waar toe voor de tweede maal een Engelsch oor logsschip medewerkt, noodzakelijkerwijze in verband moet brengen met berichten, die in Londen melding make van een zij het ook sceptisch weer opleven van de Abessinische actie. Tusschen het oorlogvoerende Abessinie en het Engelsche systeem bestaat mogelijk een contact, dat Europa met belangstelling kan volgen. Wie de verklaringen van Eden voor oogen houdt betreffende een zich onthouden door den negus van iedere politieke actie, kan daarbij een belangrijk vraagteeken zetten. Na het beëindigen van den oorlog in Afrika zijn er in Engeland menschen, die den oor log in Europa weer zouden willen doen op leven, doordat zij in Londen hun ontmoeting met den negus als uitgangspunt zouden ge bruiken. Ankober bezet. De Erythreaansche kolonne heeft Ankober 150 K.M. ten noordwesten van Addis Abeba aan den weg, welke naar de oostelijke v a te leidt, bezet. De bevolking en de Koptiscne geestelijkheid heeft de pntJerwsrpinS aan* geboden. Ook andere stamhoofden hebben hun onderwerping aangeboden, o.a. Desjas Kassa Sebhat, die in oostelijk Agame de guerilla tegen de Italianen leidde. Een groote hoeveelheid wapenen is in beslag genomen. Het gebruik van den spoorweg Djiboeti-Addis Abeba. In het Engelsche Lagerhuis verklaarde Eden in antwoord op een vraag inzake het gebruik van den spoorweg DjiboetiAddis Abeba door de Italianen, dat de Italianen bij zijn weten geen wapenen of munitie langs dezen weg mochten vervoeren. De Franschen staan alleen het vervoer van le vensmiddelen en kleeding toe. 53 Abessiniërs terechtgesteld, Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat. se dert de aankomst van de Italiaansche troe pen 53 Abessiniërs zijn terechtgesteld, waar van 39 aangezien zij op heeterdaad werden betrapt en 14 wegens andere ernstige mis drijven. Ernstige toestand te Gaza De toestand te Gaza werd gister zoo ern stig, dat de Britsche families vanuit hun woningen moesten worden overgebracht naar de centrale politiekazerne. Tijdens de overbrenging werd een soldaat door een kogel gewond. De Arabische menigte richtte barricades op en wierp met steenen naar de politie en trachtte verder de tele grafische eh telefonische verbindingen en de spoorwegverbindingen af te snijden. De politieagenten losten een salvo, waarbij een Arabier gedood werd. Er werden nieu we troepen met gepantserde auto's naar de oproerige streek gezonden. Thans wordt bevestigd, dat Zondagavond tijdens een patrouilletocht een Schotsche soldaat te Nablus gewond werd. Men spreekt echter het bericht, dat een Engelsch soldaat tij'! dens een aanval op de gevangenis van Noeelsheim zou zijn gedood, tegen. Twee Arabieren gearresteerd. Volgens de officiëele rapporten zijn te Jerusalem twee Arabieren gearresteerd bij een poging om een bosch in brand te steken. Herhaaldelijk worden bommen geworpen en worden schoten met de politie gewis seld. Blijft van Zeeland gehandhaafd. Na afloop van den ministerraad zal mi nister-president van Zeeland vandaag het Ontslag van het kabinet bij den koning indienen. Voor de verkiezingen zijn de drie partijen in de regeering, de socialisten, katholieken en liberalen overeengekomen onder leiding van van Zeeland te blijven samenwerken, doch nu de socialisten zeven zetels meer hebben in de nieuwe Kamer dan de katho lieken en dus de grootste partij zijn gewor den, moet de koning, overeenkomstig par lementair gebruik, de macht aan van der Velde aanbieden. Onder de socialisten bestaat een sterke strooming van Zeeland, voor wien zij veel sympathie hebben, te handhaven, het is derhalve nog niet mogelijk om te zeggen of van Zeeland dan wel van der Velde een nieuw kabinet zal vormen. In politieke kringen gelooft men dat van Zeeland premier zal blijven. Zeker is, dat ten aanzien van de oppositie van Rexis- ten, communisten en Frontisten, de regee ring van de drie partijen zal blijven. Dit blok heeft 156 stemmen van de 202 in de Kamer. Men vreest, dat de Rexisten een sterke obstructie in de Kamer zullen voeren en dat zij zullen pogen gedeeltelijke verkie zingen uit te lokken, door hun leider te doen aftreden. Zoo legt men de woorden van den leider, Leon Degrelle, uit, die heeft gezegd: „dit is nog slechts een begin, voor ons, Rexisten, begint de verkiezings campagne eerst 25 Mei. Bi het geheel ongeveer 50 dooden. Maandagavond zijn bij ongeregeldheden in Palestina in het geheel minstens vijf per sonen gedood en een groot aantal gewond, in het geheel zijn bij de ongeregeldheden bijna 50 personen gedood. Voortdurend gevechten. Overal in Palestina duren de onlusten voort. Op verschillende plaatsen zijn bom men ontploft, waardoor verschillende tele fonische verbindingen o.a. die met Egypte, zijn verbroken. Op de wegen vinden voort durend aanvallen plaats op patrouilles. In verscheidene steden zijn de Arabische be toogingen in vechtpartijen ontaard, en de troepen hebben van de wapenen gebruik moeten maken om de betoogers te ver spreiden. Deze botsingen hadden o.a. te Nabloes een bloedig verloop. Twee personen werden gedood en ver scheidene gewond. In verschillende Jood- sche plaatsen zijn de boomen omgehakt, de oogsten vernield en de velden verwoest. De voornaamste leiders der staking zijn ver bannen, doch de leiders van den oppersten Arabischen raad zijn vastbesloten de sta king tot het eind door te zetten. Een hunner, Emir Abdella, heeft den Brit- schen hoogen commissaris een nieuw me morandum gezonden, waarin de Arabische eischen worden uiteengezet. De hooge commissaris heeft gisteren een bezoek gebracht aan Tel Aviv om den Britschen dag op de jaarbeurs bij te Wonen. VECHTPARTIJ TIJDENS MOSLEY- VERGADERING. Tijdens een vergadering der Engelsche fascisten in Oxford, waar Sir Oswald Mos- ley een redevoering uitsprak, stond plotse ling een der aanwezigen op, om te protes teeren tegen uitlatingen van den spreker. De man werd uit de zaal verwijderd, waar op een algemeene verwarring volgde, in den loop waarvan verscheidene fascisten gewond werden, van wie een zwaar. De politie kwam tusschenbeide en herstelde spoedig de orde, die nog slechts door inter rupties verstoord werd. De vergadering werd in hoofdzaak niet zoo zeer door stu denten als wel door arbeiders bijgewoond. SPIONNAGE IN HET MEMELGEBIED. De geheime Littausche politie heeft te Memel een uitgebreide organisatie ontdekt, die zich bezig hield met spionnage in dienst van een naburigen staat. Zeventien personen zijn gearresteerd. Meer dan hon derd menschen werden ondervraagd. Negen hunner bekenden met de organisatie in verbinding te hebben gestaan. Leider der organisatie zou een zekere Stollger zijn, die eenige maanden geleden naar het buiten land is gevlucht. DRIE KNAPEN DOOR ONTPLOFFENDE GRANAAT GEDOOD. Aan de Krumpensee, nabij Graz, vonden drie scholieren in den leeftijd van 12 tot 15 jaar bij het bloemen plukken een granaat, blijkbaar afkomstig uit den wereldoorlog. De drie knapen gingen met het projectiel zoo onhandig om, dat het ontplofte. Een voorbijganger vónd de drie aan stukken gereten lichamen'dtr jongens. STAKINGEN IN ZUID-SLAVIE. De stakingen in geheel Zuid-Slavië duren voort. Opnieuw hebben 15.000 bouwarbei ders het werk neergelegd. Zij eischen loons- verhooging en invoering van den achturi- gen arbeidsdag. De staking in de textielfabrieken te Varasdin en Koela en in de vliegtuigenfa- brieken in verschillende plaatsen houden aan. ZEVEN MINUTEN ZONDER HARTWERKING. Toch in leven gebleven. Uit een plaatsje in Yorkshire (Enge land) wordt gemeld, dat een juffrouw Davenport, een meisje van 20 jaar, een zonderling avontuur heeft gehad bij een tandarts. Zij was met chloroform verdoofd, teneinde den tandarts in de gelegenheid te stellen haar alle 24 tanden en kiezen, die zij nog had, uit te trekken. Terwijl de man bezig was, „stierf" het meisje en het hart stond volle zeven minuten stil. Onmiddel lijk werd het hoofd lager gelegd, kunst matige ademhaling werd toegepast en zij kreeg een onderhuidsche strychnine-in- spuiting. Onderwijli werd het middenrif gemasseerd. Dit hielp niet en de behande lende dokter, A. A. Massen, besloot tot een inspuiting in het hart met „icoral". Na ongeveer een minuut werd een flauwe pulsatiebeweging in den halsslagader waargenomen. De kunstmatige ademha ling werd nu tien minuten voortgezet, waarna de natuurlijke ademhaling weer begon. Spoedig werd de toestand zoo be vredigend, dat de operatie kon worden voortgezet. Thans is juffrouw Davenport weer volkomen in orde en heeft zij haar werkzaamheden kunnen hervatten. DRIE DOODEN OP MESTSCHUIT. EEN Achtereenvolgens zijn te Rueil (Seine et Oise) vijf personen, die trachtten elkaar te hulp te komen, gevallen in een schuit met mest. Slechts twee van hen konden levend worden geborgen. ENORME BOSCHBRAND IN NEW JERSEY. Een geweldige brand heeft een uitgestrekt bosch te Tuckerton (New Jersey) en ver scheidene omliggende dorpen verwoest. Men vreest voor het lot van 200 brand weerlieden, die door het vuur zijn ingeslo ten. OVERSTROOMINGEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE. In Slowakije en Moravie hebben hevige j stormen gewoed, die groote schade aan den oogst hebben toegebracht. Verscheidene ri vieren zijn buiten hun oevers getreden, waardoor verschillende spoorwegen onder water staan. DE EER VAN DE WAPENROK. De „Daily Telegraph" meldt uit Berlijn, dat een jonge man te Bielefeld (Westfa- len) tot drie maanden gevangenisstraf is veroordeeld, omdat hij op zijn paspoort zijn geboortedatum had veranderd, ten einde zich op deze wijze aan den militai ren dienstplicht te onttrekken. De rechtbank verklaarde in het vonnis, dat de militaire uniform in Duitschland een teeken van eer is, de man had gezon digd tegen de opvatting van eer, welke de Duitsche jeugd behoort te hebben. De politie te Tilburg heeft gear resteerd den 30-jarigen gehuwden J. M. J. V., kassier bij de incassobank aldaar, wegens verduistering van ruim 20.000. -De verduistering werd ge pleegd in den loop van een drietal jaren. De gearresteerde, die een bekentenis heeft afgelegd, is naar Breda overge bracht, om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. AUTO VAN EEN HELLING GESTORT. In de nabijheid van Vicalvaro, in Spanje, is een auto van een tien meter hooge hel ling gevallen. Vier der inzittenden werden gedood, drie gewond. DE OVERVAL OP WAXENBERG. Het officieele Oostenrijksche nieuws bureau publiceert een mededeeling uit ge zaghebbende bron over den aanslag op Waxenberg. Hierin wordt bevestigd, dat geen der aanvallers lid was van de Heimat- schutz. Wel waren verscheidene hunner lid van de Heimatschutz ten tijde van den putsch van Pfriemer, op 30 Setpember '31. Na de mislukking van dien putsch tra den zij uit den Heimatschutz en sloten zich aan bij de nat.-soc. beweging. In dit verband kan nog opgemerkt wor den, dat de partijgangers van dr. Pfriemer reeds nat.-soc. waren en het hakenkruis droegen. Geen Heimwehren de schuldigen. De Amtliche Nachrichtenstelle te Wee- nen deelt mede, dat Duitsche zenders het bericht hebben verspreid, dat de aanslag op het kasteel Waxenberg het werk was van Heimwehren, die ontevreden waren over de politiek van Starhemberg. Dit is niet juist. Allen, die deelnamen aan eten overval waren leden van de illegale S.A.- formatie van Oberneunkirchen nabij Waxenberg, welker chef wist te ontvluch ten. Volgens bekentenis van de gearresteer den was de aanslag voor een lateren da tum voorbereid, doch deze werd vervroegd omdat het op het oogenblik gemakkelijker was te doen gelooven in een aanslag van ontevreden Heimwehren. DE VIJFLING DER FAMILIE DIONNE. Voor 50.000 dollar verzekerd. Volgens de Daily Telegraph is de vijf- ling der familie Dionne te Callender (On tario), welke dezer dagen twee jaar zal zijn, bij Lloyd's verzekerd voor 50.000 dollar. Dit bedrag zal worden uitgekeerd, indien een of meer van de kinderen in de twaalf volgende maanden te hunnen huize te Callender mocht komen te ster ven. Deze verzekering is gesloten door een Amerikaansche filmmaatschappij, welke het verfilmingsrecht van het wereldwon der heeft aangekocht. Een gedeelte van het bedrag werd ver zekerd tegen een premie van 2 dollar 10 s., maar daar men op dezen voet het risico te groot vond, is de premie voort durend gestegen. Er is o. m. een premie voldaan van 7 dollar 10 s. per cent. KWEEKERIJ DOOR BRAND VERWOEST. Door voogdijkind aangestoken. Schade 10.000. Gistermiddag omstreeks één uur is brand uitgebroken in de Champignon-kweekerij van de firma Verstraaten te Beuningen (Geld.), een langgerekt gebouw met glazen dak, staande op het terrein van de voor malige jamfabriek „De Asdonck" te Beu ningen. Het vuur begon in het gedeelte, waar de fcaardenmest, welke voor het be drijf gebruikt wordt, was opgeslagen. De vlammen deelden zich onmiddelijk mede aan een grooten voorraad verpakkingsma teriaal en in minder dan geen tijd was het lage gebouw een vuurzee. Aangezien de motorspuit van Beuningen, welke spoedig ter plaatse verscheen, machteloos tegenover deze vlammenpoel stond en bovendien er groot gevaar was voor uitbreiding, werd de hulp ingeroepen van de Nijmeegsche brand weer, welke ook weldra op het terrein van Nachtelijk drama te Alphen a. d. Rijn. In den afgeloopen nacht te om streeks kwart over twee is een Leidsch chauffeur onder Alphen a. d. Rijn het slachtoffer geworden van een brutalen roofoverval. De chauffeur, zekere W. P. van Lieshout, had twee vreemdelingen, die in Leiden waren ingestapt naar Alphen gebracht. Op den Rijksstraatweg, ver buiten de kom van de gemeente, tegenover de scheeps werf met woonhuis van den heer Kempers, lieten de beide mannen den chauffeur stoppen. Zij begaven zich naar een in de nabijheid gelegen woning, doch keerden spoedig terug. Een hunner overhandigde daarop den chauffeur een vijfmarkstuk, met de opmerking, dat zij geen Hollandsch geld bezaten. Op hetzelfde oogenblik gaf de ander van Lieshout met een zwaren hamer een klap op het hoofd. Deze had nog de kracht om hulp te roepen, doch viel daarna bewusteloos en hevig bloe dend neer. De beide aanranders trachtten zich daarop van de auto meester te maken, maar daar de chauffeur het contactsleuteltje in zijn zak had, slaagden zij daarin niet. Het hulpgeroep van het slachtoffer had intusschen de omwonenden uit hun slaap gewekt. Een der eersten, die naar buiten kwam, was de heer Kempers. Nauwelijks zagen de beide mannen hem of zij namen ijlings de vlucht in de richting Alphen a. d. Rijn. De heer Kempers heeft daarop nog met zijn eigen auto de beide mannen, die als schippers gekleed waren en Duitsch en Engelsch spraken, achtervolgd, maar zij bleken spoorloos verdwenen te zijn. De politie, die onmiddellijk werd ge waarschuwd, heeft daarna nog in alle richtingen gespeurd, doch tot dusver heeft men geen spoor van de daders kunnen vinden. De chauffeur bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Nadat een medicus hem de eer ste hulp had verleend, is hij in zorgwek- kenden toestand naar het Academisch zie kenhuis te Leiden overgebracht. den brand aanwezig was. Het vuur werd toen met kracht aangetast en na een kwar tier hard werken minderden de vlammen zienderoogen. Er kon toen met de nablus- sching worden begonnen, welke nog gerui- men tijd in beslag nam. Het gebouw is ge heel uitgebrand. Uit het politie-onderzoek is gebleken, dat de brand gesticht is door een 8-jarigen jon gen, het voogdijkind P. W„ geplaatst in het gezin J. W. te Beuningen. Arbeiders had den omstreeks het middaguur eenige kinde ren in de nabijheid van de fabriek zien spe len. In verband met deze mededeeling werd den kinderen door de politie een verhoor afgenomen, waarbij bleek, dat de jongen W. met moedwil een brandende krant door de opening in den muur va de Champignon- kweekerij had gestoken. De schade wordt geraamd op een kleine tienduizend gulden, welke door verzekering wordt gedekt. HET CONFLICT "IN HET VISSCHERIJ- BEDRIJF TE IJMUIDEN. In verband met zijn tijdelijke afwezigheid heeft de rijksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn. aan het bestuur van de reedersver- eeniging te IJmuiden verzocht de invoering van de nieuwe loonvoorwaarden nog eenige t(jd op te schorten. Het bestuur heeft besloten aan dit ver zoek te voldoen, zoodat voorloopig nog op de oude voorwaarden wordt gevaren. E en aantal trawlers is heden naar zee ver trokken.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1