WAT BERGEN VOOR DE TOERISTEN DOET. De burgemeester stêlt~ëen~dêr~niooisie rijwielpaden °r de loensten open. JaZri00"?"** eCn bloemententoonstelling manman kweekers „I, he, geheele land hun beste krachten gewijd hebben. BERGEN CONCURREERT. ALKMAARSCHE COURANT van DINSDAG 26 MEI 1936 Bergen heeft het tegenwoordig niet ee pjakkelyk. 6 Het is niet meer het eenige stipje in de duinenrü waar ailen die bosch en zee zoch ten vanzelfsprekend naar toe gingen Het leeft thans in den tijd, dat meerdere ge meenten hebben begrepen, dat zeezand r.nts goed behandeld, goud kan bevatten en dat het de moeite loont daarvoor een kost bare reclame te maken. Nog altyd heeft Bergen dit op zoo vele vacantie-oorden voor, dat men er een ideale samenvoeging vindt van bosch en hei, van vruchtbaar polderland en daarnaast van zee en duin waar men naar hartelust van onge rept natuurschoon kan genieten. Bergen weet, dat het tegenwoordig zware concurrentie heeft, dat overal langs den duinvoet reclame wordt gemaakt om de vreemdelingen naar eigen gebied te trek ken en het wakkere gemeentebestuur en de altyd waakzame V.V.V. hebben ook nu weer samengewerkt om de toegangswegen tot dit rijke natuurgebied zoo gemakkelijk en mooi mogelijk te maken. Zij trachten tevens Ber gen een attractie te bezorgen, welke geen enkele badplaats ooit gehad heeft, die een experiment is, maar tevens een onderne ming, die alle kans heeft succesvol te zul len verloopen. Voor wij dit laatste bespreken willen we eerst verslag geven van de opening van het nieuwe rijwielpad langs den Heerenweg, een officieele plechtigheid, waarvoor tal van journalisten gisteren naar het dorp we mogen al lang niet meer spreken van het dorpje aan der duinenrand waren ge trokken. Burgemeester van Reenen opent het rijwielpad. Toen de journalisten alsmede de wethou ders Willekes, Macdonald, Miltenburg en Den Das, den gemeente-architect, den heer Roggeveen, en raadsleden van Bergen met den burgemeester en den secretaris per autobus bij den Franschman waren geko men, bleken daar vele belangstellenden aan wezig om de opening van het rijwielpad, aan welks begin de driekleur vroolijk in het zonnetje wapperde, bij te wonen. Daar waren, als vertegenwoordigers van de Rijwielpadvereeniging Kennemerland de heeren mr. J. P. Bosman, mr. Judell en Van Keeken, daar waren de consuls van den A.N.W.B., de heeren baron Van Fridagh en Leyen, de heer Ir. Mys van het Hoogovenbe- drijf. en de heer Kikkert als Rijksinspecteur voor de werkverschaffing, de oud-burge meester, de heer Jb. van Reenen en baron Taets van Amerongen, namens de Bouw maatschappij, de heer Hoek, directeur der plantsoenen uit Alkmaar, de dames Van Reenen en Van Keeken, het bestuur van de V.V.V. en vele belangstellenden, waaronder het dochtertje van den burgemeester, die met een groote schaar in de hand gereed stond om het lint door te knippen zoodra haar vader het rijwielpad voor geopend zou verklaard hebben. De burgemeester spreekt. Het doet mij buitengewoon veel genoe gen, aldus de burgemeester, dat ik in de ge legenheid ben, bij de officieele openstelling van het rijwielpad, enkele woorden te spre ken. Het verheugt mij, dat zoovelen gehoor hebben gegeven aan de uitnoodiging, hier op dit oogenblik tegenwoordig te zijn. Voor uw aller aanwezigheid zeg ik u na mens het gemeentebestuur dan ook hartelijk dank. Dat de drie wethouders en de raadsleden, voor zoover deze zich van hun werk hebben kunnen vrijmaken, aanwezig zijn, was te verwachten, gezien de groote en warme be langstelling, welke u, mijne heeren, van den beginne af, voor het plan hebt getoond. Dat de oud-wethouder, de heer Apeldoorn, die alle voorbereidingen heeft meegemaakt en zich zeer voor het plan interesseerde, niet tegenwoordig is door ziekte, betreur ik zeer. Reeds eenige jaren geleden, toen naar werkobjecten voor de werkverschaffing werd gezocht, viel het oog op den Heeren weg en vond een verbetering en verbree- aing van dezen weg bij den Raad volle in stemming. De plannen, welke mijn volle aandacht hadden, groeiden allengs, ze wer den in den raad verschillende malen be sproken en de raadsleden en ik stelden met den directeur van gemeentewerken ons ter plaatse op de hoogte. Het bleek dat de denk beelden over de wijze van uitvoering nogal uiteenliepen, hetgeen een gevolg was van het feit, dat men eenerzijds een zoo groot mogelijk nuttig effect wilde bereiken, an derzijds de schoonheid en de bekoring, die van dezen duinweg uitging, zoo min moge lijk wilde aantasten. Tenslotte werd een oplossing gevonden en u, mijne heeren, zult straks kunnen getui gen, dat het een rijwielpad is geworden, mooi en passend in de omgeving, een dat slechts door weinige paden in den lande wordt geëvenaard, een rijwielpad, waarop wij trotsch kunnen zijn. Doch zonder de deskundigen en uitvoer ders had dit rijwielpad niet tot stand kun nen komen. Gemeentewerken heeft het plan tot volle tevredenheid gemaakt en daarbij dankbaar gebruik gemaakt van tal van adviezen, niet het minst van die van den Provincialen Wa terstaat, die voor het werk bijzondere be langstelling heeft getoond. De Irs. Krijn en van Roggen zijn in verband met vacantie en drukke werkzaamheden tot hun leedwe zen verhinderd hier aanwezig te zijn. Een woord van dank komt deze heeren toe, die steeds hun volle medewerking hebben ver leend. Het Hoogovenbedrijf te IJmuiden is zoo wel financieel als materieel buitengewoon coulant geweest en de betoonde bereidwil ligheid is zeer op prijs gesteld. Zijn verte genwoordiger Ir. Mijs wil zeker wel zoo vriendelijk zijn den dank van het gemeente bestuur over te brengen. U, mijnheer Kikkert, Rijksinspecteur der Werkverschaffing, op wiens advies Z.Exc. den minister van sociale zaken voor dit werkverschaffingsobject rijkssubsidie ver leende, heet ik ook hartelijk welkom. Dat het bestuur der V.V.V., hetwelk de plannen steeds beeft toegejuicht, vertegen woordigd is, doet mij een groot genoegen. Een prettige verstandhouding tusschen de V.V.V. en het gemeentebestuur, wier belan gen zoo nauw samengaan, wederzijdsche waardeering en krachtige samenwerking, komen de plaats slechts ten goede. De mo- reele steun, welke de V.V.V. ons ten opzich te van het plan gaf, wordt dan ook zeer geapprecieerd. Welkom heet ik ook de vertegenwoordi gers van de Rijwielpadvereeniging Noord- kennemerland, de heeren mr. Bosman, ba ron van Fridagh en Van Keeken. Deze vereeniging heeft haar bestaansrecht bewezen. Jaren terug waren in Alkmaar en omgeving geen rijwielpaden bekend. Met haar geringe financiën heeft zij het voor beeld gegeven door het aanleggen van en kele rijwielpaden en op de onontbeerlijkheid van rijwielpaden gewezen. Zij heeft den stoot gegeven dat er meerdere rijwielpaden kwamen. Dat de gemeente Bergen in haar geest werkzaam is kunnen zijn, moge u, mijne heeren, verheugen. Laten we hopen, dat er wederom een tijd komt, dat uw vereeniging weder den aanleg van rijwielpaden kan ter hand nemen. Dat de heeren Jb. van Reenen en Taets van Amerongen namens de Bouw Expl. Mij. Bergen aan Zee hier tegenwoordig zijn, mo ge een bewijs zijn van de sympathie, welke de eigenaren der aan den weg grenzende gronden voor het werk gevoelen, waaraan zij gaarne hun medewerking hebben willen verleenen. Zonder die medewerking was het plan onuitvoerbaar. Van deze plaats wil ik alle grondeigenaren, die door hun grond- afstand de uitvoering van het plan moge lijk hebben gemaakt, namens het gemeente bestuur nogmaals hartelijk dank zeggen. En wanneer ik onzen opzichter der Ned. Heidemaatschappij eerst thans noem, is dit omdat hij de man is geweest, die onder bij zonder moeilijke omstandigheden het plan tot zijn einddoel heeft gebracht. Hij heeft dit werk, dank zij de medewerking van de Een der vele terrassen in het Parnassia-park, dat in een planten en bloementuin herschapen is. „«deeltc van het nieuwe rijwielpad. Een mooi gc««^ zijde der Heidemaatschappij tot onze volle tevredenheid volbracht. De werkloozen mogen dankbaar zijn, dat het gemeentebestuur nog steeds werk heeft kunnen vinden. Arbeiden aan werken, die weinig doel hebben, die geheel onproductief zijn, moet op den duur de lust tot werken ontnemen. Hier is iets tot stand gebracht, dat voldoening moet geven, iets zichtbaars voor iedereen, het moet voldoening geven voor degenen, die eraan gewerkt hebben, voldoening aan de gebruikers, aan de inge zetenen in de eerste plaats, die, wat men noemt „waar voor hun belastinggelden" krijgen, maar ook aan de vele zomergasten, die nu een eerste klas rijwielpad zien, waarvan zij een rustig gebruik kun nen maken. Een aansluiting is verkregen tusschen het rijwielpad langs Hoflaan en Eeuwigelaan en het rijwielpad vanaf de uiterste grens van Bergen naar de Egmon- den, waardoor het een genot is geworden dit pad per fiets te berijden, zonder vrees voor aanrijdingen, die de smalle duinweg zelfs zonder roekeloosheid van automobilis ten, steeds oplevert. Een prachtig pad is thans voor fietsers opengesteld tusschen het dorp Bergen en de Egmonden. Wanneer eenmaal ook de rijweg is verbe terd en verbreed, waarvoor de eerste werk zaamheden reeds zijn verricht, en waarmede na het zomerseizoen zal worden voortge gaan, dan is een mooi stuk werk tot stand gekomen, waarbij er naar gestreefd is met behoud van het schoone karakter van den ouden weg eene goede verkeersoplossing te brengen. Dat de Pers van haar kostbaren tijd een dag heeft willen tiemen om naar Bergen te komen, wordt 0{fc hoogen prijs gesteld. Wanneer u, mijne heeren, met ons het rij wielpad zult hebben bezichtigd en u de ex cursie, waartoe de V.V.V. u uitnoodigde, heeft volbracht, hoop en vertrouw ik, dat de door u genomen moeite ruimschoots zal zijn beloond door het genieten van een mooi stukje Nederland en dit er toe zal bijdra gen ook vele anderen de overtuiging te schenken, dat ook op eigen bodem veel schoons te genieten valt en eene vacantie in eigen land de schoonste perspectieven bie den kan. Alvorens u uit te noodigen een wandeling j langs het rijwielpad te maken, mag ik dan j aan Jacobientje van Reenen verzoeken, het j lint door te knippen, ten bewijze, dat het rijwielpad is geopend. Na deze met applaus beloonde rede knip te Jacobientje van Reenen met een vroolijk gezichtje het breede lint door en was het nieuwe rijwielpad officieel geopend. Alvorens het gezelschap het in oogen- schouw zou nemen was het eigenlijk van zelfsprekend, dat de vriendelijke woorden van den burgemeester beantwoord zouden worden. Mr. J. P. Bosman spreekt. Mr. J. P. Bosman sprak als voorzitter van de Rijwielpadvereeniging Kennemerland en wees er op welk belangrijk werk hier tot stand is gekomen. Beter dan welke organi satie ook weet de Rijwielpadvereeniging dat men er steeds naar streeft met behoud van het natuurschoon paden open te stellen waardoor de fietsers, afgescheiden van de gevaarlijke hoofdwegen, rustig hun bestem ming kunnen bereiken. In tegenstelling met sommiger opvattingen blijkt steeds weer, dat Rijwielpadvereenigingen, die con amore werken, nog wel degelijk recht van bestaan heben en dat zal ieder begrijpen als men be denkt, dat ons land niet minder dan drie millioen fietsers telt. Er zijn gelukkig nog gemeentebesturen en spreker bracht daarbij hulde aan Bergen die deze actie moreel en financieel steunen. Naast de me dewerking van particuliere zijde moet er steun van de overheid zijn en spreker noem de het sympathiek van het gemeentebestuur de bestuursleden van „Kennemerland" voor deze plechtigheid uit te noodigen. De aan leg van dit rijwielpad ging boven de finan- c;eele krachten van de Vereeniging, maar hier is een zeer te waardeeren samenwer king en het nieuwe pad vormt een onmis bare schakel in het wegennet, dat men van beide zijden poogt te bereiken. Er zijn nog altijd kortzichtigen, die remmend werken, vaak niet uit onwil, maar omdat zij het werk op een teekening niet kunnen overzien en beoordeelen. Spreker wenschte de gemeente Bergen geluk met deze nieuwe aanwinst, wlke ongetwijfeld tot de bevordering van het vreemdelingenverkeer zal bijdragen en zal medewerken tot den groei en bloei der gemeente Bergen. Aan Jacobientje van Reenen, die zoo goed knippen kan, bood spreker namens de Rij wielpadvereeniging een fraaie bloemen mand aan. (Applaus.) De burgemeester hoopte, dat de woorden van mr. Bosman bewaarheid zullen worden, sprak den wensch uit, dat men van dit pad met genoegen gebruik zal maken en het niet als een race-baan zal beschouwen en uitte ten slotte de hoop, dat in figuurlijken zin de bloemen op de paden der Rijwielpadver-' eeniging rijkelijk zullen groeien en bloeien. De heer Zeiler spreekt namens de V.V.V. De heer Zeiler wees er als voorzitter van de V.V.V. op hoe buitengewoon prettig het is, dat het gemeentebestuur op deze wijze met de V.V.V. samenwerkt. Spreker heeft als raadslid dit pad geboren zien worden en ook de verwijten gehoord, dat men zich door dit werk aan een zeker vandalisme zou schuldig maken. Aan den heer Rogge veen, die thans hier aanwezig is bracht spre ker hartelijk dank namens de V.V.V. voor de wijze waarop hij zich van zijn moeilijke taak heeft gekweten. (Applaus.) De burgemeester zeide de prettige samen werking van het gemeentebestuur en de V.V.V. zeer op prijs te stellen. Een woord van oud-burgemeester Jb. van Reenen. Oud-burgemeester Jb. van Reenen zeide met groot genoegen de tot standkoming van dit rijwielpad te hebben gezien. Spreker draagt alles wat den bloei der gemeente kan bevorderen een warm hart toe en wilde constateeren, dat hij een zoo mooi rijwiel pad als dit nog niet gezien heeft. Hij feli citeerde het gemeentebestuur met deze aan winst waarvan de uitvoering in alle opzich ten geslaagd mag heeten. De burgemeester bracht ook voor deze spontane uiting een woord van hartelijken dank. Het rijwielpad wordt bezichtigd. Het gezelschap heeft daarna een wande ling langs het nieuwe rijwielpad gemaakt. Men kent den ouden Heereweg waarlangs dit pad thans tot stand is gekomen, den weg, die al uit de vijftiende eeuw dateert en de eenige was, die de communicatie tusschen Westfriesland en Kennemerland mogelijk maakte. Deze weg langs den duinvoet is een der mooiste van ons land, maar hij was niet op het moderne snelverkeer berekend. De gemeente Schoorl heeft haar weggedeelte eenige jaren geleden vanaf Kamperduin tot Bergen reeds verbreed, Bergen bracht de Hoflaan en de prachtige Eeuwige laan in overeenstemming met het steeds toenemend verkeer, Egmond-Binnen en Castricum droe gen de zorg voor wegverbreeding aan het Hoogheemraadschap over, dat een wegdek van vijf meter breedte maakte en aan beide zijden rijwielpaden bracht. Daartusschen lag het gedeelte waarover Bergen moest beslissen. Hier was de beken de weg over 't Woud een der mooiste in den lande, een weg, die te eener zijde aan den duinvoet grenst waar eeuwenoude boo- men hun machtige wortels diep in het zand hebben gedrongen en waar aan de andere zijde het wijde polderland zich uitstrekt waar in den bollen tijd een weelde van kleu ren den bezoekers een schitterenden aan blik biedt. Wie kende niet den weg over 't Woud, maar juist omdat deze weg zoo bekend was kwamen de auto's in steeds grooter getale en bleek de noodzakelijkheid ook hier een offer aan het verkeer te brengen. Een uiterst moeilijk vraagstuk omdat het hier niet allereerst een kwestie van techniek was maar een kwestie van aanpassen in zoodanigen zin, dat het natuurschoon zoo mogelijk ongerept zou blijven. Hoe men in Bergen dit vraagstuk voor een groot deel heeft opgelost is thans reeds te constateeren. Een verkeersweg van 5 me ter breedte is bijna gereed, een weg, die ter weerszijden een zoo mooie afscheiding door boomen en struiken in tallooze soorten en kleurschakeeringen draagt, dat het rijden over het geruischlooze asphaltdek in alle opzichten tot een genot wordt. Wie het ver schil wil zien van wat er was en wat er ko men gaat volge nog maar eens het oude pad, dat men hier en daar verlaten heeft en dat als een bekoorlijk landpad terzijde van den hoofdweg en in een omlijsting van jong groen een schilderachtigen aanblik biedt. Hiernaast nu is het nieuwe rijwielpad tot stand gekomen. Het is een breed geasphal- teerd pad langs den duinvoet, dat zoo nu en dan even stijgt, maar zoo weinig, dat geen enkele wielrijder er eenigen hinder van kan ondervinden. Het slingert zich als het ware door een weelde van levend groen, het loopt langs eiken hakhout, langs beuken en ber ken, het is een moderne weg voor wielrij ders en wandelaars, die, veilig voor het snelverkeer, ten volle van de pracht van dit rijke natuurgebied kunnen genieten. Hier en daar loopt ten gerieve van de aanwonenden een gemakkelijke trap naar den hoofdweg en dat van het nieuwe rij wielpad een dankbaar gebruik wordt ge maakt, hebben wij reeds gister kunnen constateeren. Drie Kilometer volgt dit pad den duinvoet om daarna onmerkbaar over te gaan in het rijwielpad onder Egmond, dat door de technici van het Hoogheem raadschap is vervaardigd. Bergen, dat dit pad door werkloozen heeft laten aanleggen en dat van de Bouwgrond- Exploitatiemaatschappij daarvoor een bij drage van 20.000 M2. grond heeft ontvan gen, is er inderdaad in geslaagd de geluk kigste combinatie tusschen het technische noodzakelijke en het behoud van natuur schoon te verkrijgen. Een lunch in Nassau Bergen. De autobus stond alweer gereed om hei gezelschap langs de vernieuwde en prac- tisch aangelegde wegsplitsing bij da Franschman naar Bergen aan Zee te bren gen. Hoe weinig bedenkt men, dat vóór 1906 de zee langs dezen weg niet te bereiken was en dat nog in 1908 een moeizaam zwoe gend paard een veertienduizendtal belang stellenden drie Kilometer ver langs eert werkspoor moest trekken. Dertig jaar geleden is deze weg voor hei verkeer geopend, toen mevrouw Van Ree nenVölter met al haar energie aan de vestiging en volmaking van de badplaats werkte, waar in 1907 een gedeelte van hotel Nassau Bergen uit het zand verrees, dat m 1913 voltooid werd en waarheen sinds 1909 de stoomtram duizenden en duizenden be zoekers gevoerd heeft. Nu ligt het hotel daar als een breede burcht van comfort en gastvrijheid aan den rand van de blauwe watervlakte, tusschen tal van hotels, pensions en landhuizen, die met het pittoreske kerkje als het ware tot een eigen gemeente zijn geworden. Na een aperitief op het terras, werd in dg eetzaal van het hotel een lunch aangeboden door de V.V.V. welker gasten de aanwezigen thans waren geworden, omdat men een ge zamenlijk bezoek aan de Donderdag te ope nen bloemententoonstelling in het Parnas- siapark zou brengen. Een kort woord aan tafel. Aan de welvoorziene lunch hoe kan het anders, waar de heer Zeiler den scepter zwaait! zijn de aanwezigen door den voorzitter van het uitvoerend comité, baron Taets van Amerongen, welkom geheet en, heeft de heer Zeiler een woord van danü gebracht aan hen, die zich voor deze expo sitie belangeloos zoo groote moeite ge troost hebben, in het bijzonder aan de hee ren Hoek en Klomp en heeft de heef Santcroos, namens de aanwezige journalis ten een woord van hartelijken dank voor deze ontvangst en een woord van verwach ting op een succesvolle uitkomst gesproken. Naar de bloemententoonstelling^ Het is niet gemakkelijk, had de heef Zeiler aan de lunch al gezegd, om een bloe mententoonstelling aan zee te houden. „Je moet maar op het idee komen", maar al heb je het idee, dan heb je nog geen. tentoonstelling, omdat daar allerlei men- schen aan moeten meewerken, die er aller eerst van moeten overtuigd worden, dat het geen grap maar doodnuchtere ernst is. Hoe kun je nou bloemen aan zee planter^ bloemen, die in het duin komen te staan en Een hoekje rail «le bloemententoonstelling.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5