n Migraine op komst? AKKERTJES HEILOO WARMENHUIZEN CASTRICUM AKKER.CACHETS LILY VAN OYEN Wordt vervolgd. die overgeleverd worden aan de zandstor men en de zilte westenwinden die vanover de groote watervlakte komen? Inderdaad, het leek absurd, maar er wa ren twee factoren, die toch hoop op een suc cesvolle uitkomst gaven. De eerste was een levende factor in de gedaante van den heer Hoek, den directeur van Plantsoenen te Alkmaar, die en men stelt dit in Bergen op hoogen prijs belangeloos zijn deskun dig oordeel en practische ervaring beschik baar stelde en de stelling verkondigde, dal bloemen overal kunnen groeien waar de grond van te voren op doeltreffende wijze voor de plant geschikt wordt gemaakt. De tweede factor was een gemeentelijk park, een groot en bij uitstek geschikt park, vlak aan zee, dat door zijn beplanting, zijn struiken en dennen een zoo goede beschut ting bood, dat men alle hoop had hier te zullen slagen. Het Parnassia-park, in 1911 door mevrouw van ReenenVölter, wier borstbeeld den ingang siert, gesticht, was in den beginne met zijn 5 c.M. hooge dennetjes nog maar een plaats waar in verloop van jaren een park zou moeten komen. In 1914 werd er door mr. Brants, oud-lid der Tweede Kamer, een duinmuseum ge vestigd, waar men vogels, hagedissen, schelpen, duin- en zeedieren kon bekijken, die met uitzondering van de daartus- schen gesmokkelde schildpad in Bergen aan Zee en omgeving worden aangetroffen. Het is te betreuren, dat zoovelen die zomers naar Bergen aan Zee trekken regel recht op de watervlakte afstevenen en niet weten, dat er vlak tegenover den ingang van Nassau Bergen een park bestaat, dat men vrij kan betreden en waar men plotse ling uit een omgeving van zand en water in de schaduwen van een bosch wandelt. Want de kleine boompjes zijn groot geworden en het Parnassia-park is een lustoord, dat een bezoek alleszins waard is. Op dit park nu had men het oog geves tigd en toen de kweekers, die de commissio voor de tentoonstelling persoonlijk bezocht en die een bloemententoonstelling aan zee eenvoudig absurd noemden, overgehaald waren om eens te komen kijken en het park en zijn ligging in oogenschouw hadden genomen, toen was er geen sprake meer van eenige aarzeling. Toen werd van ver scheidene zijden een spontane medewerking toegezegd en het resultaat is geweest, dat er reeds maandenlang aan de voorbereiding wordt gearbeid en dat deze expositie, die van 28 Mei tot 20 Juli wordt gehouden, een der mooiste in den lande belooft te worden. Het is natuurlijk geen „Flora", die een Europeesche vermaardheid zal krijgen, daarvoor is Bergen te bescheiden en dat is ook de bedoeling niet ,maar het is toch iets zoo buitengewoons, dat er vanuit alle dee- len van ons land belangstelling voor ver wacht wordt. Laten wij hier even vermelden, dat het gezelschap ook de tentoonstelling van schil derijen bezocht heeft, welke de heeren Fi- larski en Germ de Jong, in verband met de bloemen-expositie in hotel Stroomer geor ganiseerd hebben en ook eenigen tijd in het mooie openluchttheater op het terrein van den heer Macdonald hebben doorgebracht. De meeste belangstelling werd natuurlijk getoond voor het Parnassia-park. Het Parnassia-park. De gemeente heeft het Parnassia-park tijdelijk aan Hollandsche kweekers toever trouwd en het uitvoerend comité voor de tentoonstelling, dat uit baron Taets van Amerongen en de heeren Roggeveen, Zeiler. Koek en Klomp bestaat, heeft daarmede een dubbel doel voor oogen. Allereerst natuurlijk om reclame voor de badplaats te maken en daarnaast om Hol- landschen kweekers, die bij den afzet van hun producten naar het buitenland zulke groote moeilijkheden ondervinden, gelegen heid te geven hun producten aan landgenoo- ten te toonen en door de mogelijkheid van verkoop in het binnenland hun bedrijven voor achteruitgang te bewaren. De heeren Roggeveen, M. Boendermaker en Van der Burg hebben onder de deskun dige leiding van den heer Hoek geen moeite gespaard het park voor zijn tijdelijke be stemming geschikt te maken en kweekers uit alle deelen van ons land, men vindt in de catalogus de meest uit elkaar gelegen plaatsen werken thans aan de voltooiing van hun inzending, welke binnen weinige dagen de bewondering der bezoekers zal trekken. Het Parnassia-park dankt zijn naam aan een klein bloempje, dat een attractie voor duinbezoekers is en daarom met uitroeiing bedreigd wordt. Uit dit kleine zal het groote komen, want de tentoonstelling belooft een schat van planten en bloemen te zullen brengen, welke na den bloei geregeld door nieuwe of andere exemplaren worden ver vangen. Het Parnassia-park is een eigenaardig park. Men denkt bij het binnenkomen, dat het maar klein is en is juist van plan er weer uit te wandelen, als men een laantje ontdekt, dat naar een ruimte vol nieuwe verrassingen voert en vandaar gaat het op dezelfde wijze verder, langs boomen en fonteinen, rotspartijen en gazons. Iedere kweeker heeft van zijn stand iets moois ge maakt, men vindt er o.a. het wapen van Bergen in bloemen en een zeer fraaien stand van Alkmaar, vervaardigd door leer lingen van tuinbouwcursussen alhier, waar in op alleszins bloemrijke wijze tot een be zoek aan onze gemeente wordt uitgenoodigd, een schepping van den heer Hoek, die daarvoor zeker een woord van dank ver diend heeft. In dit park, waar de echte en onver- valschte nachtegaal zijn melodieus geluid laat hooren, zullen duizenden van heinde en verre in de eerstvolgende weken kunnen constateeren, dat een bloemententoonstel ling aan zee een paradijsje van geur en kleur in duizenderlei variaties kan zijn. Mogen de gemeente, het bestuur van de V.V.V. en het tentoonstellingsbestuur in het bijzonder tot de ondervinding komen, dat men van een bloemententoonstelling, mits goed verzorgd en goed geleid, niet alleen bloemen maar ook rijpe vruchten kan plukken. fond-- w JMUtkuim OUDKARSPEL. De Eendracht. Vergadering van de tuinbouwvereeni- ging „De Eendracht" op Zaterdag 23 Mei ten lokale van den heer Vis. Betreffende den penoten steun merkte de voorzitter op dat deze nooit hooger ge weest kan zijn dan 140 per H.A. Spreker rekende voor dat per snees de opbrengst ongeveer 525 is. Als we rekenen dat de norm ƒ17 per snees opbrengst is, dan kun nen we nagaan hoe het gesteld is en be grijpen wij niet hoe er kunnen zijn die »e opmerking plaatsen dat er nogal goed ge steund wordt. Ingekomen was een schrijven van de tuinbouwvereeniging „De West" van Koe dijk, waarin de vereeniging uitgenoodigd wordt tot het bijwonen van een bespre king over de bestrijding van de kooldui ven. Behandeling beschrijvingsbrief Noor- dermarktbond. Het voorstel van het bondsbestuur, dat de aanvoerders moeten instaan voor het juiste gewicht dat op het veilingbordje is aangegeven en tevens vermeld moet wor den het aantal stuks per 100 K.G. kwam in bespreking. Het bleek dat er in de vérga- dering verschillende opvattingen zijn. Aan den eenen kant meent men dat het niet anders dan"kosten mee zal brengen voor de tuinders. Van andere zijde meende men dat er geen bezwaar tegen is. Alle pro ducten worden gewogen, waarom deze niet? Het voorstel werd goedgekeurd met 17 voor en 12 tegen, 1 blanco. Het bondsbestuur stelde voor ter bevor dering van een beteren aanvoer vooral voor de winterproducten, op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag één derde uit de markt te nemen en deze hoeveelheden op den daarop volgenden dag te doen veilen. Het bestuur van „de Eendracht" is hier tegen, daar het van meening is dat de groote aanvoer op Woensdag en Vrijdag zal komen. Ook bij kleinen aanvoer heeft dit systeem bezwaren. Nog meerdere be zwaren werden genoemd. Het bondsbestuur stelde van om alle vaartuigen welke in de overkapping wor den gebracht niet met de bedoeling om te veilen, een nader te bepalen liggeld te heffen. Allen waren er voor. Bij het voorstel van de L. T. B. Heerhu- gowaard betreffende wijziging van het boetestelsel, kregen de afgevaardigden vrij mandaat. De vergadering was voor de voorstellen tot uitbreiding van het terrein voor de auto's. Bij de bespreking van de voorstellen van „De Eendracht" werd het prae-advies van het bondsbestuur bij het voorstel tot ver betering van den aanvoer uitvoerig be sproken. Men meende het bezwaar van de vrachtschippers te kunnen ondervangen door b.v. de helft der schippers even num mers en de andere helft oneven nummers te geven en hun klanten dezelfde nummers als de schippers. Verder was men van meening dat deze regeling de beste op lossing zal zijn. Bij voorstel 14 werd nog eens gewezen op het vormen van een fonds, terwijl de heele tuinbouw met een groot tekort moet werken. Men vond dit een idioten toestand. De heer Blokker drong er op aan dat bij de rondvraag nogmaals werd aangedrongen op de erkenning van sovjet-Rusland. Aldus besloten. Als afgevaardigden naar de Noorder- marktbondsvergadering werden gekozen de heeren J. v. Hout, D. Wonder, W. Jon ker, G. angendijk, P. Volkers, C. Borst, L. Kalverdijk en W. Bakker. Als plaatsver vangers werden gekozen de heeren K. Borst, Jb. Smit, Elb. Vlug, P. Kostelijk. Bespreking koolduivenplaag. De voorzitter deed mededeeling over de vergadering die in Koedijk werd gehou den. In Koedijk werd een H cent per snees geheven en er werd voor elke geschoten duif 40 ct uitbetaald. De voorzitter was wel voor bestrijding, maar 'n bezwaar zijn de hooge kosten hieraan verbonden. Be sloten werd dit ter sprake te brengen bij de rondvraag in de vergadering van den N. M. Verder werd besloten te vragen naar de regeling voor de vroege aardappelen Rondvraag. De heer Van Hout gaf den uitslag van de aanbesteding kunstmest. Voor de Mei levering was aanbesteed 6% wagon kunst mest. De heer Kankert stelde voor speciaal een week te houden voor de bestrijding van de latten. De plaag schijnt erg te zijn. Besloten werd de bestrijding krachtig ter hand te r.emen. De heer Kaan gaf de leden in overwe ging het weer goed in het oog te houden in verband met de bestrijding van de aard appelziekten. De voorzitter drong er op aan den op slag van de koolstruiken zoo spoedig mo gelijk te verwijderen daar dit anders veel schade kan veroorzaken. Daarna sluiting. DE LANGENDIJKER GROENTEN- VEILINGEN. De laatste weken was het aan de Lan gendijker Groentenveilingen maar stil. De stille tijd is echter niet van dien aard ge weest, dat de aanvoer geheel en al stop was gezet. Toen de winterproducten nog aan de veilingen kwamen, hadden een paar nieuwe producten alweer hun intree gedaan, zoodat de veilingen geen enkelen dag behoefde te worden gesloten en er dus dit jaar geen sprake is van een algeheelen stilstand. De groote drukte zal echter eerst over enkele weken intreden, als de vroege aardappelen weer in groote massa's op onze veilingen zullen verschijnen... Op het oogenblik zijn het de late aardap pelen en de uien, welk van de winterpro ducten nog ter markt worden aangebracht. Van aardappelen is de aanvoer maar ge ring. Wat er verhandeld wordt van dit pro duct, geschiedt nog het meest uit de hard. Over de veiling werden Bevelanders en Robijn verkocht. De eerste werden voor 22,90 verkocht en voor Robijn werd 22,10 betaald, een iets betere prijs dus dan gewoonlijk voor deze aardappelsoort werd besteed. Aan de veiling van den Noor- dermarktbond verschenen nog verschillende partijen uien. Veel verandering kwam er niet in de prijzen. Voor drielingen werd 70 tot 80 cent per 100 K.G. betaald, gewone uien brachten 2,10—2,80 op, al naar ge lang van kwaliteit, terwijl voor grove uien iets meer werd betaald, n.L f 2,603,40. Deze prijzen zijn echter niet hooger dan die, welke de vorige maanden golden, zoodat de betrokken tuinders met het bewaren schade hebben geleden, daar er heel wat moet worden uitgeschoten als niet te verkoopen. Van de nieuwe producten zijn het rabarber en tomaten, die wat fleur aan de Broeker veiling geven. De aanvoer van rabarber was nog al van beteekenis. De prijs van dit product kan beter zijn, ofschoon grootere aanvoer geen prijsverlaging tengevolge heeft gehad. Ruim een week geleden werd er 1,902,30 voor betaald; deze week bij grooteren aanvoer werd er f 2,70—3,30 voor besteed. De prijzen schommelen echter vrü sterk. De aanvoer van tomaten betreft de z.g.n. stooktomaten. De productiekosten van dit product zijn alzoo hoog en de prij zen zijn er niet mee in evenredigheid. Veer tien dagen geleden werden ze voor f 42 verkocht. Deze week werd voor A f 32 35 betaald, B bracht f 32 tot ruim 36 op, C 28,20—33 en CC ruim f 18. Konden die prijzen gehandhaafd blijven, dan zou den de kweekers ongetwijfeld nog niet te hard klagen. Doch bij grooteren aanvoer wordt gevreesd voor prijsvermindering. Hietms Ontevreden kiezers, leden van Gemeentebelang. Op verzoek van eenige leden van „Gemeentebelang" werd Zaterdagavond in '*De Onderneming" een vergadering belegd, waar door het bedanken van den voor zitter, de heer Jac. Dekker presideerde. In gekomen was een schrijven van den heer Jac. Bakker, die wegens zijn leeftijd be dankte. De vergadering besloot eenbe stuurslid te kiezen, terwijl het bestuur uit zyn midden een voorzitter zal kiezen. In behandeling kwam het concept-regle ment. Daar niemand ingrijpende verande ringen voorstelde, werd het concept tot reglement verheven. De heer van Helsland bracht rapport uit over de financiën, die in orde werden bevonden. De heer IJ. Kroonenburg, die periodiek moest aftreden, werd by enkele candidaat- stelling herkozen. Daarna kwam aan de orde de gedachten- wisseling over het beleid van den raad. De vergadering stelde zich evenals op 8 Aug. 1935 op het standpunt, dat onze raads leden van 't Veer en Kant niet aan den lei band loopen, doch daar hun eigen meening mogen verkondigen. Dit houdt echter niet in dat er contact moet zyn tusschen de leden en de raadsleden en men via het bestuur wenschen naar voren kan brengen. Dat gebeurt ook bij andere partijen of groepen van kiezers, die hun mandatarissen naar den raad afvaardigen. Allereerst kwam in behandeling de agenda van de raadsvergadering van 4 Mei. Alsof het een peulschilletje was, voteerde de meerderheid van den raad op een avond een 300000. Critiek werd uitgeoefend op den aankoop door het grondbedrijf, waar men absoluut geen behoefte aan had. De bouwwoede een gestie van grondspecu- lanten is geluwd en hier staan momen teel een 60 huizen ledig. Unaniem sprak men zich uit dat men het bouwen aan het particulier initiatief kan overlaten. Opgemerkt werd, dat dr. Barnhoorn zijn stem motiveerde dat hij het plan-Muijs het beste achtte, omdat er meer arbeidsloon in zat. Alle belangen worden geofferd aan de werkverschaffing. Men keurde het af dat de werkloozen hier jaar in, jaar uit werken. Waarom aanvaardt men niet de rijksrege ling? We ontkomen er toch niet aan, We bezwaren onze gemeente niet met nog meer schulden. De rioleering, welke een last aan de ge meente oplegt, werd een overbodige luxe genoemd, met hetzelfde doel: werkverschaf fing. Slechts een stem verhief zich, die meende, dat rioleering. in de Buurt geen luxe was. Het bouwen van een U, L. O.- school achtte men verantwoord, doch dan by de bestaande school. Mocht dat onder wijs eens uit de „mode" raken, dan was het gebouw goed voor een gewone school. De begrooting werd behandeld. Scherpe critiek werd geuit, dat de gemeentepolitie ook bode is van de polders en een manusje van alles, wiens inkomen niemand kan be kijken. Politieagent moet hy zyn en niet meer. De thee- en koffieschenkery achtte men uit den booze. Als het gemeente- personeel koffie en thee wil hebben, laat het dat dan zelf betalen. Met klemmende ergernis nam men ken nis dat de architect van Nes maar liefst f 50 per dag krijgt. Gelukkig heeft de raad unaniem gezegd, dat die geldverspilling de spuigaten uitloopt. De burgemeester heeft dan ook toegezegd dat men hem niet langer zal houden dan noodig is. Alle subsidies behoudens Witte en Wit-Gele Kruis achtte men uit de booze. Vereenigingen, die niet op eigen beenen kunnen staan, dienen te verdwijnen. Meer uitvoerig werd de werkverschaffing be. sproken. De meerderheid van den raad wil blijkbaar werk houden en tegen loonen di boven die in het vrije bedrijf gaan. J* men vastloopt moeten de burgers die hie" jaren wonen, wachtweken hebben omdat men hier een ongelegimiteerd aantal werk- loozen heeft gekregen. Ongeveer 75 pCt" zijn vreemdelingen die op het luilekker land voor werkverschaffing zijn afgekoi men. Krachtig werd aangedrongen op stop* zetting werkverschaffing en steunverlea." nlng, waar men, zoo tnogelijk, rekening houden met hen die hier burgers waren toen de crisis uitbrak. Krachtig werd aan gedrongen om de rijksregeling in te voeren dan is men meer tevreden en willekeur en bevoorrechting uitgesloten. De vergadering droeg het bestuur op om deze wenschen aan de raadsleden kenbaar te maken en hun te vragen om overleg jn belangrijke zaken te plegen. De voorzitter die een en ander krachtig onderstreepte en aanvulde, bracht dank voor de gevoerde gedachtenwisseling, die in den juisten toon was gehouden, en sloot de vergadering, Burgerwaeht, Naar we vernemen heeft de heer A. j C. Maas Geesteranus bedankt als comman dant van de Burgerwacht. Vrijwel het heele bestuur gaat heen, zoodat de leden voor belangrijke besluiten staan. Naar we vernamen is de mededeeling dat de ge. meentelijke subsidie is vervallen, niet vreemd aan het bedanken. Voetballen met liefdadig doek Zondag had op het voetbalveld van H. S. V. een gecostumeerde voetbalmatch plaats. Veteranen van Abessinië en Italië hadden zich in twee ploegen opgesteld, toen scheidsrechter Degerhart liet aftrappen, £r was geweldig groote belangstelling, vooral van de jeugd. Het doel was om baten te ver zamelen voor de jongens van de H. S. V. die op 29 Maart te Alkmaar een ongeluk kregen. De scheidsrechter nam het met de spelregels niet zoo nauw, en er werd harte lijk gelachen. Er waren mooie „Koppen* by, vooral de keeper, die den negus voorstelde, was byzonder getroffen. We hadden ook „politie" als grensbewakers. Het „conflict" is geëindigd met een overwinning van Italië met 109. Het doel is bereikt, men heeft genooten en met de collecte en match is een 75 bijeen gebracht. De werkloozen. Het gemeentebestuur is Maandag be gonnen om de ongehuwde werkloozen van werk en steun uit te sluiten. Tevens is be kend gemaakt, dat de arbeiders die luieren, van de werkverschaffing worden uitge sloten. Slotvergadering Crisis-comité. Vrijdagavond vergaderde het crisis- comité ten gemeentehuize voor de laatste maal. De voorzitter, burgemeester H. Nolct, memoreerde wat het comité in de afgeloo- pen jaren heeft verricht. Op 1 Jan. '32 werd het comité opgerichL aan geld was in totaal ontvangen 2575,86 Dit bedrag is besteed hoofdzakelijk aan goederen en ondersteuning in bijzondere gevallen. Verder zijn goederen ontvangen het Nat. Crisis-Comité, waaronder Stf wa gon eierkolen en manufacturen tot een ge- zamelijk bedrag van pl.m. 2500. Aan de dames-bestuursleden van het tof mité, n.L mevr. GutkerNieuwland, mej. H. Nannes en mej. J. v. d. Poll, werd door den voorzitter een herinneringsmedaille uitgereikt van prinses Juliana als dank voor de vele werkzaamheden. Veldwachters benoemd. Voor het tijdvak van 14 Juni—14 Sep tember 1936 zyn benoemd tot bezoldigd ge meenteveldwachter in tydelyken dienst der gemeente Castricum L. Couperus en if Castricum. Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendigs aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 8 Volgens recept non Apotheker Dumort Zeuilletw door De chef rook er nog iets van, toen hy de kamer binnen stormde. Bij de eerste adem haling ging hij echter een stap achteruit, 7,eer ^ing er de lucht van bittere amandelen in de kamer, die zoo gevaarlijk „Terug!" brulde hij tegen de agenten „terug jullie allemaall" Hij haalde zijn zakdoek uit den zak en hield dien voor zijn neus en mond, hoewel de lichte aanraking van het verspreide gas reeds in zijn neus en longen prikte en zijn oogen deden tra nen. Het gebruikte gas „Hydrocyanic" ver dwijnt echter snel en dat was ook de re den waarom Rietsen geen nadeelige gevol gen van zijn binnenstormen had. Backersen lag ineengedraaid in een hoek, terwijl een wolk van kruitdamp om de lamp heen zweefde, die een zacht licht verspreidde. Boven zijn hoofd in het pla fond was een kogelgat zichtbaar in de wit te kalk. De heele kamer was rondom met paneelen van gevlamd eikenhout bekleed, die zwart waren van ouderdom, maar tus schen den bovenkant van de paneelen en den rand was een zware fries van pleisterwerk, voorstellende druiventrossen met druiven bladeren. In het midden van die fries tus schen twee groote druivenbladeren in was de kogel verdwenen. Hij had een groot gat gemaakt, want het lood van den kogel had het stuc in groote brokken naar bene den doen vallen. De chef ging naar binnen, boog zich over het lichaam van Backersen heen en draaide het om. De man was morsdood. Zijn wijs vinger zat nog aan den haan van zijn re volver, maar verder was er niets te zien dan alleen die vervloekte glassplinters, die steeds gevonden werden. Er lag een stuk glas vlak naast den verslagene, het grootste stuk, dat tot nog toe gevonden was, zeker wel twee centimeter groot en zoo dun als een eierschaal, maar de rest was versplinterd. Het gelaat van Backersen had denzelfden trek van angst als bij de an dere gevallen waargenomen was. Rietsen, tot zichzelf gekomen, stond lang zaam op, zijn verschrikte oogen wendden zich naar 't lichaam van zyn collega. Tien 1®ng ,hadden deze mannen samenge werkt, de dapperste rechercheurs van het hadHeCOr-S' De Sevaariijkste misdaden hadden zij samen tot opheldering gebracht Zy waren slaags geraakt met gewapende apachen, handelaren in verdoovende mid delen en door hun bijzondere kennis van de verschillende soorten van misdaden was het hun veelal gelukt de bandieten achter slot en grendel te brengen. En er werd niet veel ophef van gemaakt, een tevreden klopje op hun schouders van een der superieuren, twee regeltjes met hun naam er bij in de courant dat wa3 alles. De lange Backersen had altijd zijn plicht vervuld zonder een woord van wrevel. En nu was dat afgeloopen. Rietsen zou nooit meer met zyn vriend Backersen er op uit gaan om de maatschappij te zuiveren van misdadigers. Hij kon het niet gelooven. „Is hij dood?" vroeg hy verslagen. Maar het was niet noodig dit te vragen, want het gevallen lichaam hypnotiseerde hem. De chef antwoordde niet, hy wenkte de mannen om de kamer uit te gaan en sloot de deur achter hen. Daarna draaide hij zich om en zei tot Rietsen: „Ontzettend, he?" Rietsen keek naar zyn collega. „Ik ik zal het zwyn wurgen, als ik hem in han den krijg", barstte hy los. Maar opeens draaide hij zich om en zei: „Ach, laat ik maar stilhouden, want de moordenaar is weer weg opgelost is het niet. Maar chef, wat gaan we nu doen? We zijn nog net precies even ver als we waren. En weer is er een slachtoffer gevallen, een van de beste mannen van het politiecorps. En ws weten nog niet, hoe het gebeurd is. Hoe lang zal dit nog zoo doorgaan? Ik ben bang, dat ik gauw in het krankzinnigengesticht terecht kom, als er geen oplossing gevon den wordt". De chef keek naar het gat in het plafond, voor hem was het, alsof het schot een aan- wuzing was. Waar had Backersen op ge- den'cL W3S geC" enkele reden volgens Het V0nJ naar het plafond te vuren. Het was best mogelijk, dat de revolver af gegaan was toen Backersen viel, juist om dat hu zgn vinger aan de trekker had Maar wat den man ook gedood mocht hebben het moest van binnen gekomen zijn, want geen levend wezen was door de bewaking heen gekomen en daardoor werd de zaal; nog onverklaarbaarder. Hy boog zich nog maals over het slachtoffer heen. De dood was zoo plotseling ingetreden, dat het leek alsof de blik van angst in zyn oogen het beeld hadden trachten op te vangen. De chef nam de revolver uit de reeds verstijf de hand. „Denkt U dat hy wat gezien heeft, chef?" vroeg Rietsen. „Neen, ik geloof eerder, dat het schot is afgegaan toen hij viel en dat het dus puur toeval was. Misschien zag hij de gasbom op zich afkomen of hoorde hy hem uit el kaar springen, want ik vermoed, dat dat de eerste zachte plof was, die wij hoorden. Toen de bom uit elkaar sprong was hij onmiddellijk omringd door de verstikken de gassen, de plotselinge samentrekking van de spieren kan het schot hebben doen afgaan; het is dus best mogelijk, dat hy al dood was toen hij schoot. Zelfbehoud zou hem de handen naar het gezicht heb ben doen grijpen, dat is een instinct zou oud als de wereld, dat weet je ook wel. Daar door is het dan te verklaren, dat de kogel recht naar boven is gevlogen". „Dus U gelooft niet dat iemand door het plafond heen probeerde hem te bereiken?" veronderstelde Rietsen. „Dat plafond is meer dan 20 c.M. dik en in de kamer hierboven staan twee mannen gepost, dus dat is onmogelijk". Opeens werd de deur opengesmeten en Hansley kwam binnen in een staat van groote opwinding. In zyn hand had hij een dikke bundel papieren reepen. Zij waren van lakmoespapier en verschillende ervan waren fel rood. Hansley spreidde de ree- pen waaiervormig uit en hield ze onder de oogen van den chef. „Wat maakt U hieruit op?" vroeg hy. De chef bekeek ze aandachtig. „Kom jongen, wat is er gebeurd?" vroeg hy rustig. „Wel niets anders dan dit!" Hans ley knikte naar de reepen. Ik heb ze juist verzameld van de kamers hierboven. Het lijkt wel of er een hydro- cyanic-explosie heeft plaats gehad in iedere kamer van het kasteel. De derde en vierde étage heb ik nog niet onderzocht, op de eerste étage stopte ik de reepen achter de schilderlijsten. Meer dan de helft ervan is verkleurd. Wat denkt U ervan?" De chef bekeek ze nauwkeuriger. Hans ley had de zaak dadelijk degelijk aange pakt. Elke strook was gemerkt met het nummer van de kamer waar de strook ge zeten had. Hij zocht de reep van de kamer vlak boven de bibliotheek. Daar was de strook al, nummer 3, eerste étage. Dez® reep was nagenoeg karmozijnrood. Eenige minuten zweeg de chef. „Dat ziet er leelijk uit", zei Rietsen met sombere stem. „Ja", mompelde de chef. „Het wordt erger en erger. De moorde naar moet een maniak zyn, het lijkt wel of deze gasbommen-verspreiding geheel blin delings geschiedt, terwijl de bedrijver van het kwaad volkomen onbewust is van de resultaten van zijn daden", „Dus U denkt, dat de menschen per on geluk het slachtoffer zijn geworden?" vroeg Rietsen. „Het lijkt er wel op", zei de chef en zuchtend liet hy er op volgen: „We moe ten het parket en den dokter waarschu wen

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6