noordscharwoude EGMOND AAN ZEE UITGEEST TEXEL ZUIDSCHARWOUDE BEVERWIJK OUDE NIEDORP BERGEN ZIJPE BURGERBRUG SCHAGEN LIMMEN JUxwwciaal Tlieums Vergadering over het rouleersysteem In hotel Concordia te Noordscharwoude werd Zaterdagavond een vergadering ge houden, uitgeschreven door de Federaties van Bestuurdersbonden in N.-Holland. Deze vergadering werd door den heer J. van den Abeel geleid. Bij de opening wees de voor- zilter op de door de invoering van het rou leersysteem in Noord-Holland ontstane be roering. Daar het mogelijk is, dat de regee ring misschien nog meer pijlen op haar boog zal hebben, moet getracht worden dit tegen te gaan. Hiervoor heeft het bestuur de volle medewerking ontvangen van het N.V.V. Aanwezig waren 16 afdeelingen van vak bonden van den Langendijk en omgeving. Door den heer Albers, assistent-bestuur der van het N.V.V., werd hierna een rede gehouden, waarin hij begon met te wijzen op de gevolgen van de werkloosheid, waar direct 2 millioen menschen mee te doen hebben, hetgeen ongeveer een vierde ge deelte van het Nederlandsche volk is. Bij voldoende werkloozenzorg treedt ten slotte toch verarming op, maar als de werk loozenzorg niet goed is, hebben de men schen direct gebrek aan het allernoodzake lijkste, waardoor de zorgen al grooter en grooter worden, er van de gezinsvreugde niets meer overblijft en het gezin zoo goed als tot jien ondergang gedoemd is. Degenen, die hiertegen op komen, zijn de slechtsten niet. De vertwijfeling en de wanhoop groeit en leidt tenslotte tot een onbezonnen daad, zooals de staking in de Wieringermeer. Als wij de werkelijkheid zien, moeten we trachten hierin verbetering aan te brengen, dat zijn we verplicht. Het N.V.V. heeft van af het begin zijn best gedaan, by de be strijding van de verschillende verslechte ringen, zooals het Welter-rapport, de z.g. franje knipperij, de verlaging van den steun, de invoering van de z.g. proeftijd in Drente. Tegen deze verslechteringen is zooveel mo gelijk actie gevoerd. Dat het resultaat niet voldaan heeft, ligt er aan, dat men tegen een overmacht heeft moeten strijden. Door de te geringe werkloozenzorg wordt de taak van het kader moeilijker, daar de menschen allicht hierdoor tot onbezonnen daden kunnen worden gedreven, zooals de staking. Daaraan heeft Langendijk niet meegedaan en zich goed gehouden. De sta kers vroegen, waar blijft het N.V.V., maar zij bewezen hierdoor zwak te staan. Het N.V.V. heeft het standpunt ingenomen ten opzichte van de werkloozenzorg, dat alles moet worden gedaan met alle dienstige middelen. Onder deze dienstige middelen kan de staking in de werkverschaffing, welke eigenlijk geen staking maar een schorsing is, niet worden gerekend. Het N.V.V. heeft daarom tegen staking gewaar schuwd. De R.S.A.P. en de C.P.N. hebben ten aanzien van deze staking elkaar de lei ding betwist en elkaar van verschillende dingen beschuldigd in hun kranten. Na de staking heeft men zich niet meer om de slachtoffers bekommerd. Dat moest het N.V.V. eens doen. Toen er gestaakt werd, had men voor N.-Holland geen gehoor bij den minister. Er is veel tijd en ook terrein verloren. Het N.V.V. zet den strijd echter voort en zal strijden voor de volgende pun ten: Het N.V.V. gaat niet accoord met de rouleering als er voldoende werkobjecten zijn, of als het om bezuinigingsredenen gaat. Het N.V.V. is tegen het knijpen van de. tewerkstelling bij gezinsinkomsten van de arbeiders. Het verschil tusschen het steunbedrag en het loon in de werkver schaffing moet meer zijn dan 20 want de kosten voor een arbeider die werkt zijn grooter dan voor een die in den steun loopt. De steunnormen zijn op het platteland te laag en als de werkverschaffingsobjecten verminderen, zal er voor verhooging van de steunnormen moeten worden gestreden. Bovendien mogen de loonen in werkver schaffing niet worden afgemeten naar elk loon in het particuliere bedrijf. Tegen de verslechtering van den steun heeft men fel protest aangeteekend; in de landelijke contactcommissie trokken de r.k. en christelijken een lijn ten opzichte van deze verslechteringen met ons. De werkloozenzorg is ten nauwste ver bonden aan de regeeringspolitiek. Een an dere werkloozenzorg eischt een andere regeering. Vooral moet ook goed in het oog gehouden worden het Plan van den Arbeid. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door een zevental personen gebruik gemaakt. Hierbij werd de aandacht geves tigd op het uiteenrukken door dit systeem van het gezin van een werklooze, die nog iets heeft te verliezen. Verder werd gewezen op hetgeen in War- menhuizen is bereikt, waar samenwerking was gezocht met den middenstand en met het gemeentebestuur, met gevolg, dat een adres naar den minister is verzonden. De vraag werd gesteld of men de commissie van vijf niet achter de actie zou kunnen krijgen. Ook werd de grief naar voren gebracht, dat soms met zulke lage loontjes wordt ge werkt in de Wieringermeer. Gesproken werd van 8 en 9 per week, hoewel het garantieloon 0,25 per uur is. Voorts werd gevraagd, welke de ten dienste staande mid delen zijn. Waarom moet een dubbel uitge- trokkene minder ontvangen dan een ander werklooze. Een afgevaardigde wees op het schande lijke afjakker-systeem, dat in de Wieringer meer wordt toegepast. Er waren er die voor 7 en 8 per week den heelen dag in de sloot staan en hard werken. Een nieuwe ploeg kreeg 12 en 13 per week. Voor hetzelfde werk werd eens aan de eene ploeg 0,26 per strekkende meter betaald, aan een andere vijftig cent. Men zou den eisch moeten stellen, dat het basis-uurloon v/erd uitbetaald. De heer Albers beantwoordde vervolgens de sprekers, waarbij hij er op wees, dat werkloozenzorg nog steeds geen recht is. Er wordt gesteund naar behoefte. De wijze van werken te Warmenhuizen werd ten voorbeeld gesteld. In de Wieringermeer geldt geen garantie-loon, doch met flink werken moet men aan het loon kunnen toe komen, niet met beulen. De klacht, welke hier wordt geuit, zal binnen korten tijd worden onderzocht in de Wieringermeer. Bij den minister heeft men niets kunnen bereiken om de rouleering weg te krijgen. Toen werd in N.-Holland gestaakt. Voor Overijsel en Gelderland heeft men de ver slechtering wel weggekregen. Door den steun van de gemeentebesturen kan de kans op succes wel degelijk worden verhoogd. Na nog eenige besprekingen volgde slul ting. De richtprijzen bekend? Dat de richtprijzen van de tuinbouw' producten voor de tuinders geheim werden gehouden, heeft al veel aanleiding gegeven tot ontevredenheid. Op verschillende verga deringen werden hiernaar vooral in den laatsten tijd, vragen gesteld. De kans, dat men toch de richtprijzen nog eens zal vernemen, schijnt toch te bestaan. In antwoord op de door het kamerlid Groen gestelde vragen heeft de minister van land bouw en visscherij o.m. gezegd, dat hij be reid is, ter gelegenertijd de definitief vast' gestelde richtprijzen bekend te maken. Met belangstelling zullen deze zeker worden te gemoet gezien. Paard door bliksem getroffen. Dinsdagmiddag is tengevolge van een hevige onweersbui een paard van den heer Wolfswinkel nabij het station Noordschar woude door den bliksem getroffen. Het conflict in het visscherijbedrijf. Nu de reeders het voorstel van den rijksbemiddelaar aanvaard hebben en de werknemers in het visscherijbedrijf niet, heeft de rijksbemiddelaar zijn bemidde lingspogingen gestaakt, om die slechts te hervatten op verzoek van beide partijen. De reeders besloten alsnog tot 2 Juni op de oude voorwaarden te laten varen. Gezien deze precaire situatie kwamen de leden der verschillende organisaties van werknemers in spoedvergadering bijeen. Alile organisa ties besloten aan de eischen der reeders nog in zooverre tegemoet te komen, dat men niet alleen een verlaging van 5 van de vaste gage aanvaardt, maar van de geheele verdienste, dus ook van het zgn. procenten- geld. Hoe de houding der reeders naar aan leiding van dit besluit zal zijn, is op het oogenblik, dat wij dit schrijven nog niet bekend. Daarvan zal het intusschen afhan gen of de trawlers naar zee gaan! Verkoop van strandvonderij-goederen. De strandvonder heeft de aangespoelde strandgoederen, zooals battings, vaten, een boot van de Insterburg, twee ankers enz., in het openbaar verkocht. De opbrengst viel niet mee en bedroeg slechts 170. De boot van de Insterburg kon niet meer opbrengen dan 11. Het badseizoen officieel begonnen. De winkels mogen langer open blijven. 1 Juni is het badseizoen officieel begon nen. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus zullen de winkels weder langer open mogen blijven, namelijk tot 10 uur des avonds, ook op Zondag. Dit geldt alleen voor verkoop van tabaksartikelen, fruit, souvenirs, brood, koek enz., melk, badarti- kelen en dergelijke. Afstand van grond voor het Wijk- gebouw goedgekeurd. Bij besluit van 27 Mei 1936 nr. 130 hebben Ged. Staten van Noordholland het raadsbesluit van 12 Maart 1936 goedge keurd, waarbij aan Het Witte Kruis voor de stichting van een wijkgebouw gratis 300 M2. grond door de gemeente werd afgestaan. Veel ambitie voor gemeente-werkman. Voor de gecombineerde betrekking van gemeente-veldwachter en werkman, op een salaris van totaal 955 tot 1330, heb ben zich 35 sollicitanten aangemeld. Verlenging der werkverschaffing. Bij besluit van 28 Mei heeft de minis ter van sociale zaken goedgekeurd, dat de werkverschaffing, bestaande in beplanting der gemeente, nog wordt voortgezet van 1 Juni tot 29 Augustus a.s. Inbraak filiaal Albert Heijn. Tijdens de Pinksterdagen hebben on bevoegden zich toegang verschaft tot het filiaal van Albert Heijn en hebben het geld dat zich in de lade bevond medegenomen. Gedurende de beide feestdagen was de fi liaalhouder afwezig en naar het vermoeden is heeft zich een of meer onbevoegden toe gang verschaft tot het woonvertrek. Naar alle waarschijnlijkheid is men over de schutting geklommen en is een raam aan den kant van het postkantoor opengescho ven waardoor inklimming mogelijk werd. Het geheele perceel is doorzocht en men heeft tenslotte niets anders kunnen vinden dan eenig geld dat in de winkelkassa aan wezig was, ongeveer rond 20. Maandagavond laat, toen de familie te ruggekeerd was, werd een en ander ont dekt. Door de politie wordt thans een on derzoek ingesteld. Prijs behaald. De christelijke zangvereeniging „Looft en Heer" te Uitgeest behaalde 2en Pink- Wn™ °P htl concours te Bergen onder ding van haar directeur den heer Wii- nand van Rees te Krommenie, een 2en prijs met 269 punten. De drukte op het eiland. De Pinksterdagen zijn in onze gemeente dit jaar zeer druk geweest. Reeds Zaterdag voor Pinkster kwam een ware stroom van gasten op dit eiland aan, doch ook op de beide Pinksterdagen brachten de booten van T.E.S.O. steeds nieuwe gasten op Texel. Hoewel het weder Zondagmorgen weinig goeds voorspelde, en de dag Maandag be gon met een ferme hagelbui, heeft het zich verder zeer goed gehouden en hebben de gasten op Texel volop van het buitenleven kunnen genieten. Met den laatsten boot- dienst vertrokken de meeste gasten weei naar den vast enwal. Er heerschte toen een geweldige drukte op de Tex-haven. Niet alleen had T.E.S.O. haar beide flinke boo ten in de vaart, doch een boot moest bo vendien naar den Helder varen, om de rij wielen der passagiers mede te voeren. HEILOO Nieuw orgel in het witte kerkje. In de godsdienstoefening van den eer sten Pinksterdag in de herv. kerk is het nieuwe orgel ingewijd. Ja, van een nieuw orgel mogen we hier wel spreken, want de restauratie is zoo grondig geweest, dat er niet anders van het oude orgel is over gebleven dan de kast. Reeds langen tyd bleek het orgel niet meer voldoende aan zijn bestemming te kunnen beantwoorden, zoodat restauratie noodzakelijk was. Een deskundige van de orgelfabriek Feentrop te Zaandam werd er bij geroepen en deze adviseerde tot een grondig herstel. Echter de kerkvoogdij beschikte niet over het daarvoor noodige bedrag en dus bleef de toestand zooals hij was. Totdat het inderdaad niet meer kon. En toen was er een lid der gemeente, die zich bereid verklaarde het noodige geld op zeer aannemelijke voorwaarden te leenen. Natuurlijk werd dit aanbod geaccepteerd en toen werd ook direct begonnen met het hetrstel van het orgel. Het werk duurde een paar weken, gedurende welken tijd des Zondags een kleiner orgel werd be speeld, dat een plaats vond vóór in de kerk. En nu hebben de kerkgangers zich Zon dag kunnen overtuigen van de tot stand gekomen verbetering: een sterke vooruit gang wat klank betreft, waarover velen hunner zich hebben verbaasd. Als zichtbare verbetering kunnen we noemen een electrische installatie, waar door het orgeltrappen overbodig is ge worden. De predikant, ds. Bloemhof, die een enkel woord wijdde aan het nieuwe orgel, wekte daarbij de gemeenteleden op naar krachten te voldoen aan het verzoek van de kerkvoogden om de orgel-schuld zoo spoedig mogelijk af te lossen. Comité autotocht ouden van dagen. In zijn laatste vergadering besloot het comité autotocht voor ouden van dagen te Heiloo ook in 1936 weder een dergelijken tocht te doen plaats vinden. Hiertoe is de steun noodig van alle ingezetenen van de gemeente Heiloo, waartoe in de eerstvol gende weken door een zevental dames in- teekenlijsten zullen worden aangeboden. Ook hoopt het comité dit jaar de medewer king van de autobezitters te mogen ont vangen op de spontane wijze, zooals dit bij de acht vorige autotochten geschiedde. Rijksveldwacht. Tot majoor-brigadecommandant van de Rijksveldwacht is benoemd met ingang van 1 Juni de heer N. Wesseling te Noorddorp (brigade Beverwijk). De heer Wesseling is thans brigadier. Werkverschaffing. Het gemeentebestuur heeft het aantal wachtweken verlengd van 2 op 3 en deze week slechts 10 personen te werk gesteld. De steun van 10 per week plus toeslagen gaat onverminderd door. Hevig onweer. Boven deze gemeente ontlastte zich Dinsdagmiddag een onweersbui, gepaard gaande met een hagelbui. Stukjes ijs, on geveer 1 c.M. groot, vielen neer, zoodat van sommige gewassen het blad gedeeltelijk stuk sloeg. Ernstige schade werd gelukkig niet aangebracht. Veiling. De Beverwij ksche groenten- en fruit markten hebben met de Pinksteren een succes geboekt. Zoolang de veilingen bestaan hebben is het dit jaar voor het eerst ge weest, dat zij op den 2en Pinksterdag een veiling gehouden hebben. Bestond er aanvankelijk nog vrees dat deze markt door gebrek aan aanvoer of an ders door koopkracht op een fiasco zou uit- loopen, deze vrees bleek geheel van allen grond ontbloot te zijn. Vraag en aanbod hielden gelijken tred en beide markten verliepen zooals men maar wenschen kon. Behalve de kooplieden was er ook een flinke schare Pinkstergangers getuige van dit zoo ongewone gebeuren. De noteeringen waren als volgt: spinazie 34-80 ct., poste lein 35-42 ct., sla 15-60 per kist, peen 8-15 ct., rabarber 4-6 ct., soepgroenten 6 ct. per bos, bloemkool 6K-20 c., komkommers 4-8 ct. per stuk, peulen 35-37 ct., asperges 10-45 ct. per K.G., aardbeien per doos 17-26 ct., witte asperges 15-38 ct., blauwe 7-25 ct. per bos. Schoolzwemmen. Naar wij vernemen bestaat in deze ge meente het plan om het schoolzwemmen in te voeren voor de 4e tot en met de 7e klas van de O. L. school. Duur parkeeren te Bergen aan Zee. Men schrijft ons: Is het niet mogelijk de eerste uren geen of minder parkeergeld te heffen voor het parkeeren van automobielen in Bergen aan inH^ant "ien bi^v' vaak maar voor een half uurtje of uurtje uit zijn wagen stap pen om eens even langs het strand te loo- pen, of, zooals nu, meer dan eens de plan- tententoonstelling in het park te bezichtigen, dan is men dus telkens verplicht een kwar tje te offeren, ja, wordt zelfs daartoe ge dwongen bovendien door de op elke 5-10 M. slaande borden: Verboden parkeeren. Waar- cm vindt het goede voorbeeld van het Ro- kin te Amsterdam geen navolging? Dit is althans hier een onnoodige en vrij bezwa rende belasting opleggen aan autorijders en vreemdelingen en het zal niet bevorderlijk zijn voor druk bezoek. Het is uitsluitend in het voordeel van den eigenaar of pachter van de parkeerterreinen. Men leze eens d artikelen in de Autokampioen. Landarbeiderswet. De gemeente Zijpe is ingevolge de be palingen van de Landarbeiderswet, een rijksvoorschot ad 1430 toegekend ten be hoeve van een z.g. „plaatsje" voor den land arbeider. P. L. Rens. Aardbeien. Als bijzonderheid kan worden ver meld, dat bij den heer J. Bregman alhier, op 28 Mei j.1. de eerste rijpe aardbeien wer den geplukt van den kouden grond. Geslaagd. Onze plaatsgenoote, mej. B. de Vries, slaagde te Amsterdam voor het examen Stenografie Duitsch (100 lettergrepen). Boerenleenbank. De Coöp. Boerenleenbank hield Vrijdag avond jaarvergadering in café Kroon. Tegenwoordig waren 130 leden. De voorzit ter, de heer D. D. Swart, memoreerde den toestand in land-, tuinbouw- en bloembollen- kweekerij. Die toestand noopt tot de uiter ste voorzichtigheid, wat spr. aantoonde. Het ledental ging iets terug (door vertrek en overlijden) en bedroeg 178. In omloop waren 348 spaarbankboekjes. De reserve was thans 12454.88. De heer Keesom, accountant te Alkmaar, bracht een lijvig rapport uit. Dat er een f 58000 meer was opgenomen dan ingelegd was, is een teeken des tijds. Toch is het vol gens spr. niet onrustbarend, wat hij aan toonde als gemiddelde over 3 jaar. Er is een banksaldo van 133500. Er zijn minder voorschotten gegeven dan zijn afgelost. De liquide middelen zijn meer dan voldoende om een stoot op te vangen. De bank is safe. Toch is voorzichtigheid geboden en de on dankbare taak van den raad van toezicht en bestuur, die soms aanvragen moeten af wijzen, moet men niet onderschatten. Grooten dank is men aan hen verschuldigd en ook aan den kassier. Aangeboden werd de rekening over 1935. De ontvangsten en de uitgaven waren 430.793,79. De balans sloot in ontvangsten en in uitgaven met 296.115,91. De winst over 1935 was 1395,20. De rekening en balans werden goedgekeurd. De rentestan daard werd bepaald: voor voorschotten op 4 1/2 pet. en voor spaargelden op 3 pet. Het bestuur vroeg en verkreeg mandaat om, zoo noodig de rente te wijzigen tot de volgende jaarvergadering in 1937. De heer N. Kuijs werd met 120 stemmen herkozen als lid van den raad van toezicht en de heer M. Nierop met 119 stemmen als lid van het bestuur. In de financieele commissie werden voorgedragen en gekozen de heeren Jac. Kimman en J. Nuyens Pzn. Als afgevaardigden naar de vergaderin gen werden gekozen de heeren J. Valke- ring Tzn. en D. D. Swart. De rondvraag leverde niets op. Daarna sluiting. &utds en Juittiotm HOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. In de 142ste algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, gehouden in „Krasnapolsky" te Amsterdam heeft hedenmorgen dr. ir. P. N. Boekei, rijkszuivelconsulent, gedetacheerd bij de Nederlandsche Zui vel Centrale, een inleiding gehouden over „Zuivelvraagstukken". De inleider begon met te wijzen op de groote beteekenis van het zuivelbedrijf en van de moeilijkheden welke in het bijzon der de crisis-regelingen op zuivelgebied ondervinden, waardoor deze veel ingrij pender en gecompliceerder dienen te zün dan vele andere. Zulks vloeit in de eerste plaats voort uit het feit, dat ons land een te groote productie zuivel heeft voor de eigen behoeften en ten tweede uit het seizoen karakter, dat onze zuivelproductie ken merkt. Het zwaartepunt van de productie tocht ligt in het weide-seizoen. Vervolgens werp spr. een terugblik op de pryzen, welke golden in het tijdvak dat aan de inwerkingtreding van de crisis-zui- velwet in Juli 1932 voorafging, prijzen waarnaar thans verlangd wordt uitgezien. Er wordt volgens spr. onzen zuivelberei- ders en -exporteurs veelal ten onrechte een verwijt van gemaakt, dat zij in vroeger tij den de Engelsche markt ten behoeve van de voordeeliger Duitsche en Belgische afzet gebieden verwaarloosd hebben. De uitvoe ring der zuivelcrisisregeling berust bij de Nederlandsche Zuivel-Centrale. Hoofdtaak van deze instelling is het doen van heffin gen, welke op de diverse zuivelproducten zijn gelegd en het geven van uitkeeringen uit de opbrengst daarvan over alle tot zui vel- en melkproducten verwerkte melk Deze belastingheffing geschiedt aan de bron, dus bij productie en import. Bij ex port wordt de heffing gerestitueerd, aange zien deze vanzelfsprekend tegen wereld marktprijzen moeten kunnen plaats vinden" Belast is het melkvet in alle zuivel- eri melkproducten (boter, kaas, melkpoeder gecondenseerde melk en blokmelk). Spr. ging hierna voor elk der zuivelpro ducten de techniek van de crisisregeling na Cri8is.publicn,;T STrUNVEKGOEDING ERWTEN! De Nederlandsche Akkerbouwcentra] maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten en schokkererwten, gedena tureerd in het tijdvak van 17 Mei tot en met 23 Mei 1936 voor de kwaliteitsklassen C 0n D respectievelijk f 3.70 en 3.20 per iqq K.G. zal bedragen. Voor erwten van kwali- teitsklasse B, welke worden gedenatureerd door hen, met wie een z.g.n. B-contract was afgesloten en welke behooren tot de hoe veelheid ten aanzien waarvan bedoeld con tract is geannuleerd, wordt, voorzoover zj; zijn gedenatureerd in genoemd tijdvak, een denaturatievergoeding van 4.20 per io0 K.G. gegeven. DENATURATIE GROENE ERWTEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat van 1 Juni tot en met 3o Juni 1936 de gelegenheid zal worden open. gesteld om groene erwten, welke voldoen aan kwaliteitsklasse B tegen een nader vast te stellen vergoeding te denatureeren. 's-Gravenhage, 2 Juni 1936. Van de met de hoofdtaak der Zuivel-Cen trale in meer of minder verwijderd ver band staande verdere regelingen worden in de eerste plaats genoemd de koelhuisboter- regelingen, welke het gestelde doel hebben beantwoord evenals het uit de markt nemen van boter op bepaalde provinciale markten. De kaaspositie werd gesteund door export van een noemenswaardig kwantum kaas naar Rusland, waarmede de ervaring niet onverdeeld gunstig was. De binnenlandse!» zuivelafzet wordt bevorderd door een inten sieve reclamecampagne, bekostigd uit fond sen, afkomstig van de heffing op den zuivel- uitvoer naar gecontingenteerde landen. Eenige jaren werd de kaasproductie be perkt op vrijwillige basis door middel van subsidieering van de teruggave van onder- melk naar de boerderij voor veevoederdoel einden. Deze maatregel ging dit jaar over in een gedwongen regeling, welke volgens de deskundigen aan het doel heeft beant woord. Zij zijn in verband met de gestegen kaasprijzen en de betere exportmogelijk heden voor melkpoeder (naar Amerika) thans althans voorloopig buiten werking gesteld. De resultaten van de zuivelregelingen na gaande, moet geconstateerd worden, dat de indertijd zoo mogelijk in uitzicht gesteld* richtprijs voor de melk van 5 cent niet is bereikt. Zulks is niet veroorzaakt door mislukking vsui de steunregeling. Deze heeft gebracht, wat er van verwacht werd. De oorzaak is gelegen in de geweldige da ling van de wereldzuivelprijzen, die vee* verder is gegaan dan aanvankelijk ver wacht werd. In het bijzonder het afgeloopen jaar kenmerkte zich door lage zuivel- en daarmede overeenkomende melkprijzen. Sindsdien is gelukkig de zuivelpositie ver beterd en is er plaats gekomen voor eenig* hoop, dat we wellicht weer een iets stijgen de lijn zullen krijgen. Minder hoopvol laat zich het binnen- landsch boterverbruik aanzien. Toch kun nen de pryzen op zichzelf inclusief de hef fing niet hoog genoemd worden. Immers deze komen overeen met de vooroorlogsch, de kaas is zelf bijna de helft goedkooper. Ook het margarineverbruik daalt trouwens, waaraan de smokkelarij en de zelfbereiding door de huisvrouwen niet vreemd zijn. Daartegenover stijgt de vetconsumptie. Door een en ander is de toestand zoodanig geworden, dat, als deze ontwikkeling zoo voortgaat, maatregelen niet zullen uitblij ven. Ter bevordering van de boterconsumptii werd de heffing inmiddels reeds eeniger- mate verlaagd, in verband waarmede ook de uitkeering over de verwerkte melk een geringe verlaging onderging. Deze laatste beoogt de inteering der reserves eeniger- mate te vertragen en drukt trouwens weinig in verband met den verhoogden grondprijs van de melk. De consumptiemelkregeling werd dit maal voor de vierde maal voortgezet door ver plichte betaling naar kwaliteit en door be- drijfspremies en de instelling van erkende consumptiemelkers is en wordt de crisis- regeling tevens met succes dienstbaar ge maakt aan een verbetering van de kwaliteit der consumptiemelk. Het zoude ongetwij feld zeer wenschelijk zijn, indien na het be ëindigen van de crisisregelingen tevens al in de mogelijkheid ware voorzien om de kwaliteitsmaatregelen voor de consumpie- melk te behouden en te vervolmaken.. Het principe van betaling naar kwaliteit heeft in dezen buitengewoon gunstig gewerkt. Spr. eindigde zijn betoog met een beroep op de veehouders om voor oogen te houden, dat critiek wel gemakkelijk is, maar dat de uitvoering der steunregelingen op het zoo zeer uiteenloopende gebied van de zuivel bereiding zeer moeilijk is. LANDBOUWCRISISFONDS. De minister van Landbouw en Vissche rij heeft bepaald, dat uit het Landbouw crisisfonds een bedrag van 10.000 beschikking van de Nederlandsche Vis scherij Centrale zal worden gesteld, ten einde dakpannen, welke geschikt zijn °m als collecteurs van oesterbroed te worden gebezigd, aan te koopen. Jiidschcifta Het Juni-nummer van het Haagscb^ maandblad heeft een artikel van Prof. mr- P. Lieftink over de vraag: „Ordening'* Een modernwoord of een economisch reci" middel?; Mr. G. F. J. de Jongh schrijf1 over werkloosheid, jeugdcriminaliteit erJ straf, mr. J. Sj. Brouwer over Czeffliin- Onn c f n 'i r, i*. j oj. örouwer over een staatsman van klein kaliber en dr. J. Bernet Kampers over inflatie-exp«rl* menten in een lang vervlogen tijd, we artikel vooral thans interessant is. Er zijn een populair geschreven bijdraf» van G. J. Honig over de millioenen-erfenij van Neeltje Pater van Broek in Waterland en een beschouwing over de paragnostisch® droom van dr. W. H. C. Tenhaeff. Bsse van Boecop de vergelijking Mussohni—Hitier—Le Roque en houdt weer de maandschouw. Tenax

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 10