de pyromaan en zijn prooi. Hit Aet JladetnetU Jladiopeogeatima Hiriteiiffuid 'Jieuilleton - Complot van brandstichters in Eindhoven aan het werk? ALKMAARSCHE COURANT vm WOENSDAG 3 JUNI 1936 Het mysterie onopgelost. Tijdelijke heffing Benzine. DE e (Van onzen R.-correspondent). De ongerustheid is in Eindhoven weer toegenomen. Men had er gehoopt, dat het na de arrestatie van den brandstichter Van der Looy, die zoo goed als op heeterdaad werd betrapt in de nabijheid van een boerderij, waar een begin van brand door het tijdig ingrijpen der politie nog kon worden bedwongen, met de geheimzinnige branden gedaan zou zijn. Thans heeft men er weer dat onbehagelijke gevoel eener mysterieuse bedreiging, nu een nieuwe brand zonder bekende oorzaak, waarvan we gisteren melding maakten, het bewys heeft geleverd, dat men met v. d. L. niet den «.enigen Eindhovenschen brandstich ter te pakken heeft. Nu zijn in de stad op vele plaatsen par ticuliere bewakingsdiensten ingesteld, ter wijl de politie haar waakzaamheid heeft verdubbeld en hier en daar posten heeft uitgezet, die zoowel preventief als repres sief werk moeten verricthten. De Philips- fabrieken hebben een eigen recherche- en bewakingsdienst en deze is natuurlijk evenzeer op zijn qui vive, ten einde een ramp voor deze industrie te voorkomen. De Eindhovensche gemeentepolitie heeft echter ook andere zorgen. Gistermiddag was namelijk een bezending nieuwe hoofd deksels voor de agenten aangekomen in groote doozen, die juist werden uitgepakt, toen we ons op het politiebureau vervoeg den om eens het vraagstuk der brandstich tingen te bespreken. Door deze besognes kon evenwel de inspecteur van dienst geen gelegenheid vinden om den bezoeker te woord te staan. Ook zonder des inspecteurs ongetwijfeld belangwekkende mededeelingen zijn we echter wel in staat om onzen lezers een indruk te geven van den stand van zaken in deze door branden den laatsten tijd zoo zeer geteisterde plaats. De gearresteerde brandstichter blijft maar steeds ontkennen, aap de serie bran den der vorige weken schuldig te zijn Zelfs ontkent hij den brand gesticht te hebben, welke tot zijn arrestatie aanleiding gaf. De commissaris van politie heeft hem een streng verhoor afgenomen, maar tot een bekentenis heeft hij hem niet kunnen krijgen. Dit strookt geheel met de houding, die deze jonge man bij vorige gelegenheden steeds heeft aangenomen. Men weet, dat hij eenige jaren geleden ook was gearresteerd als verdacht van het stichten van eenige branden. Hij bleef eerst ontkennen, maar zijn helper viel tenslotte door de mand en de rechtbank veroordeelde hem tot drie jaren gevangenisstraf, waarvan hij er twee heeft uitgezeten. Moeilijk bewijs Het bewijs voor de brandstichting in de boerderij is voor de politie nog niet zoo heel gemakkelijk. Zoolang de man blijft ontkennen en beweert het boerenerf alleen te zijn opgegaan ten einde aan een nood zakelijke behoefte te voldoen, heeft men meer indirecte bewijsgronden dan directe om in hem den dader te zien. Want de po litie, die in de modder van een sloot op de loer lag, heeft hem wel naar de schuur zien gaan, ze heeft even later den brand zien uitbreken en v .d. L. hard zien weg- loopen, maar ze heeft hem het hooi niet zien aansteken. Zelfs het feit, dat hij ver scheidene doosjes met lucifers in zijn zak ken had, vormt evenmin een directe aan wijzing. Bij vroegere gelegenheden is ge bleken, dat hij zijn pyromanie steeds bot vierde na zich eerst flink bedronken te hebben en ook nu was hij onder den in vloed van sterken drank. Wat bezielt deze jongen man, die uit een gegoede omgeving afkomstig is, om er op uit te trekken, ten einde zoo maar eens brand te stichten? Wij allen vinden een brand steeds een interessante gebeur tenis, getuige de groote belangstelling, die er altijd bij branden van eenigen omvang valt te constateeren, doch hier moet wel iemand aan het werk zijn geweest, die naast een wellicht begrijpelijke interesse voor branden een groot gebrek aan ver antwoordelijkheidsgevoel bezit. Toen hij indertijd zijn brandstichtingen bekende, zeide hij te zijner verontschuldiging: ik vind ze zoo mooi. Dat wijst in de richting van een pathologische geestesgesteldheid, waarin de medici, die hem onderzochten, evenwel geen aanleiding hebben gevonden om tot een geheele of gedeeltelijke ontoe rekeningsvatbaarheid te concludeeren. Toen was het zijn helper, die hem heeft verraden. Samen trokken de twee jonge mannen er op uit. Ze gingen zich te buiten aan sterken drank en staken dan den brand in gebouwen meest boerderijen in de omgeving waarvan zij de situatie tevo ren nauwkeurig hadden onderzocht. Na zijn arrestatie heeft de bekentenis van den helper, die niet opgewassen bleek tqgen het ondervragingssysteem van de politie, hem in de gevangenis gebracht. Daaruit heeft hij blijkbaar leering getrok ken en nu tracht hij door te blijven ont kennen de bewijsvoering tegen hem te be moeilijken. De politie heeft echter door dezen gang van zaken ook iets geleerd en zoekt nu naar zijn helpers, die er naar haar meening zeker bij de vorige branden moeten zijn geweest. Medeplichtigen? De branden in het gebouw van den R. K. Volksbond, in de Abonné-sigarenfabriek en in de Chicago-bioscoop zijn namelijk naar alle waarschijnlijkheid door meer dan één persoon gesticht. Bij het oprui- mingswerk op het terrein van dit bios- coopthéater is zoo juist gebleken, dat de daders zich moeten hebben laten insluiten en dat van kortsluiting, waaraan eerst is gedacht, geen sprake kan geweest zijn. Nu er in den nacht van Zondag op Maandag opnieuw een brand is gesticht, wordt het vermoeden bevestigd, dat men in Eindho ven met meer dan één brandstichter te doen heeft. Geldt het hier een toevallige samenloop van omstandigheden of is er een complot van brandstichters, die het werk voortzet ten ook nadat een hunner achter slot en grendel is gezet? Men weet het niet en dat maakt juist den toestand des te meer beangstigend. Hebben misschien de vorige branden anderen op de gedachte gebracht het plegen van dergelijke misdrijven, zoo als men dat wel meer ziet in zaken van misdadigheid? Een brandstichtingsbacil schijnt in Eindhoven besmettend te hebben gewerkt en vooralsnog ziet het er niet naar uit, dat de politie alle daardoor geïnfec teerde personen heeft achterhaald. Men heeft uit dit alles intusschen gecon cludeerd tot het nemen van allerlei extra voorzorgsmaatregelen, die aan den eenen kant het uitbreken van extra branden» moeten voorkomen en aan den anderen kant eventueele stichters van nieuwe bran den moeten afschriken. De laatste brand van een onbekenden dader heeft zoodoen de minder schade kunnen aanrichten, doordat de brandweer spoedig met groot materiaal ter plaatse was. De inboedel heeft vooral door het bluschwater veel geleden. Mysterie. Deze nieuwe brand heeft veel geheim zinnigs gemeen met de vorige. De bewo ners van het huis waren met de Pinkster dagen op een autotocht door België en buren ontdekten den brand, toen de rook reeds uit het dak sloeg. Het was midden in den nacht, omstreeks kwart voor twee. Zoowel aan den voorkant als aan de ach terzijde waren de deuren gesloten en het belendende perceel is geheel ingebouwd. Toen de brandweer door het vernielen van een deur zich toegang had verschaft, bleek dat de trap in brand stond, zoodat men het vuur van de belendende perceelen uit moest bestrijden. Het brandje scheen op „deskundige" wijze gesticht te zijn, want in betrekkelijk korten tijd waren de keu ken, een gedeelte van de bovenverdieping en de zolder uitgebrand. Een buurman was des nachts laat tluis- gekomen. Toen hy nog op was, hoorde hij de deur van de poort naast het huis open en dicht gaan. Hy dacht eerst, dat de be woners waren thuis gekomen, doch hy miste daarbij het geluid van een auto, die zyn buren naar huis had moeten brengen, Even later hoorde hij het geknetter van vuur en toen hij een onderzoek ging in stellen, ontdekte hy den brand. Er moeten dus een of meer personen kort voor de ontdekking het huis hebben verlaten. Wie kan het geweest zyn? De brandstichter sluipt nog rond door Eindhovens nachte lijke straten en angstig vraagt men zich af, wat zyn volgende prooi zal zyn. Dat een enkeling, nu de branden in Eindhoven niet van de lucht zijn, van deze omstandigheid tracht te profiteeren door zich door middel van een brandje uit financieele moeilijkheden te redden in de hoop dat ook zyn brand op de algemeene rekening zou worden bijgeschreven, is minder verontrustend. De politie is op dit gebied uiterst diligent, hetgeen zij wel be wezen heeft door de arrestatie van den behanger, die Maandagavond pogingen heeft gedaan om zijn eigen desolaten in boedel in vlammen te doen opgaan. De verzekeringsmaatschappijen zien ge lukkig voor Eindhoven den toestand niet donker in. We spraken nog even een voor aanstaand assuradeur, die ons verklaarde, dat men, al moge het dan ook waar zyn dat een abnormaal groot aantal branden in de laatste weken enkele portefeuilles van het verzekeringswezen heeft be zwaard, nog geen redenen aanwezig acht om een wijziging te brengen in de tot nu toe gevolgde verzekeringspolitiek. Maar men snakt daar ook naar het oogenblik, waarop gezegd zal kunnen worden, dat de brandstichtingsbacil te Eindhoven voor goed onschadelijk is gemaakt. (Van onzen parlementairen medewerker.) Den Haag, 2 Juni. De Senaat heeft heden het wetsontwerp tot financiering van den versnelden brug genbouw door verhooging van het tydelyke invoerrecht op benzine afgehandeld. De heer Van den Bergh (lib.) liet geen traan over de verdwijning van het aanvan kelijke plan, om den bruggenbouw door tol heffing te betalen, maar was toch slechts matig ingenomen met het voorstel om de weggebruikers nu de kosten te doen dragen. Hij berekende, dat zij nu reeds 40 millioen meer aan belasting moeten opbrengen, dan het rijk te hunnen behoeve uitgeeft. Jhr. van Citters (a.r.) vroeg, hoe men er zeker van kan zijn, dat de tijdelijke heffing de 21/4 millioen zal opbrengen, die de re geering uit de algemeene landsmiddelen jaarlijks in het verkeersfonds wil storten. Ook achtte hij het volstrekt niet zeker, dat de belastingopbrengst inderdaad voor ver snelden bruggenbouw zal worden aange wend. Ook merkte hij op, dat de jaarlij ksche opbrengst van de motorrijtuigen- en van de rijwielbelasting 30 millioen bedraagt, waar van slechts 23 millioen aan wegenaanleg worden besteed, zoodat zeer wel een deel der resteerende 7 millioen voor versnelden bruggenbouw zou kunnen worden aange wend. Jhr. van Citters vreesde, dat velen geen auto meer voor hun bedrijf zullen kun nen behouden, als de belastingen steeds ver hoogd worden. Beide genoemde senatoren waren van oordeel, dat de kosten beter uit het werkfonds betaald zouden kunnen wor den. En de heer Ter Haar (c.h.) verklaarde, te gen het wetsontwerp te zijn, omdat z.i. de grenzen van het draagvermogen der weg gebruikers reeds overschreden zijn. Minister Oud antwoordde, dat de perso- neele belasting niet van vrachtauto's gehe ven wordt en dat de benzinebelasting ge rechtvaardigd is door den nood van 's Rijks schatkist. Toen de benzinebelasting er nog niet was, kostte een liter benzine 24 cents en nu is de prijs nog niet de helft. Nu zal de benzine door de tijdelijke heffing niet meer dan een halve cent per liter duurder worden. En het motorverkeer zal toch maar profiteeren van den bruggenbouw. Het aan vankelijke plan tot tolheffing achtte Z.Exc. nog zoo gek niet" en zijn wetsontwerp in den tegenwoordigen vorm noemde hij „de Donderdag 4 Juni. HILVERSUM, 301 M. (Alg. progr. AVRO). 8.Gr.pl. 9.Ensemble Jetty Cantor. 10.Morgenwijding, gr.pl. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.Het Haagsche Trio. 12.15 Cantabilé-orkest en gr.pl. 2.30 Ont hulling v. h. gedenkteeken voor H. M. de Koningin-Moeder, door H. M. Koningin Wilhelmina. 3.15 Gr.pl. 4.Vioo1 en piano. 4.30 Mu zikale causerie. 5.30 Kovacs Lajos orkest. 6.30 Sportpr. 7.Piano recital. 7.30 Causerie. 8.Ber. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.30 Gr.pL 9.35 Radiotooneel. 10.15 Aeo- lian-orkest. 11.Ber. 11.1012.— Kovacs Lajos' orkest HILVERSUM, 1875 M. (8.—8.15 en 11.2.KRO, de NCRV van 10.— 11.en 2.11.30 uur). 8.9.15 en 10.Gr.pl. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gr.pl. 11.30—12.— Godsd. halfuur. 12.15 Gr.pl. en KRO- orkest. 2.Handwerkcursus. 3. Gr.pl. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.Bijbellezing. 5.Cursus v. d. jeugd. 5.30 Piano-recital. 6.15 Cau serie over de nieuwe Waalbrug. 6.30 Gerer.. Friesch halfuur. 7. Ber. 7.15 Journ. Weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.Ber. 8.15 Koorconcert mmv. solisten. 9.05 Boekbespreking. 9.35 Verv. concert 10.30 Ber. 10.35—11.30 Gr.pl. DROITWICH, 1500 M. 11.25 Orgel spel. 11.50 Gr.pl. 12.20 Trocadero- Cinema-orkest. 1.20 Gr.pl. 2.05 Het Colombo-Octet. 2.50 Piano-recital. 3.20 Vesper. 4.10 Literaire causerie. 4.30 Verslag Paarden-Show. 5.15 Gr.pl. 5.35 Dansmuziek. 6.20 Ber. 6.50 Kwintetconcert. 7.15 Spaan- sche les. 7.50 Causerie „De Publie ke Opinie". 8.20 Piano-recital. 8.35 Operette-uitz. 9.50 Ber. 10.20 Kerk dienst. 10.40 Oude muziek. 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.40 Gr.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Om roeporkest. 2.50 Gr.pl. 4.20 Symph.- concert. 5.20 Hoorspel. 7.20 Gr.pl. 8.20 Zang en cembalo. 9.05 Nat.- orkest. 11.05—12.35 Dansmuziek en Populair concert. KEULEN, 456 M. 6.50 Orkestcon cert. 10.20 Koorconcert. 12.20 Or kestconcert. 1.35 Populair concert. 2.45 Gevar. concert. 4.20 Populair concert. 5.30 Kamermuziek. 6.20 Orkest, koor en solisten. 7.30 Gr.pl. 8.30 Omroeporkest. 10.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Klein-orkest. 1.50 2.20 Gr.pl. 5.20 Salon-orkest. 6.50 Gr.pl. 7.20 Viool-recital. 8.20 Ge wijd koorconcert. 9.20 Symph.-con- cert. 10.30—11.20 Gr.pl. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salon-orkest. 1.5U 2.20 Gr.pl. 5.20 Klein-orkest. 6.50 en 7.35 Gr.pl. 8.20 Omroeporkest en zang. 10.3011.20 Gr.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gev. progr. 9.20 Juni-maand- overzicht. 10.20 Ber. 10.40 Sport. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerber. 11.2012.20 Populair concert. GEMEENTELIJKE RADIO DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.45—10.05, Keulen 10.05—11.20 Parijs R. 11.2013.05, Brussel VI. 13.05—14.20, Lond. Reg. 14.20— 16.20, Keulen 16.2017.15, Brussel VI. 17.15—18.50, Keulen 18.50— 21.20, Rome 21.20—24.—. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.50, Parys Radio 9.5010.20, Lond. Reg. 10.35 11.25, Droitwich 11.2516.10, Pa rys R. 16.1017.20, Droitwich 17.20—18.20, D.sender 18.20—18.50, Droitwich 18.5019.15, Lond. Reg. 19.15—20.20, Droitwich 20.20—21.50 Lond. Reg. 21.5022.20, Droitwich 22.20—22.40, Lond. Reg. 22.40— 24.—. minst verkeerde manier om de kosten te be talen". Bracht men ze ten laste van het werkfonds, dan zou dit toch óók betaald moeten worden, aldus de bewindsman. Wel ke waarborg er is, dat het geld voor ver snelden bruggenbouw zal worden gebruikt? De waarborg is, dat de minister van water staat eenvoudig zit te springen om met dien bouw te beginnen, aldus de minister van financiën. Minister van Lidth de Jeude sprak ook nog een woordje. Hij zei, dat men vergeet, dat de veer- en bruggelden worden afge schaft, als die 21/4 millioen extra aan ben zinebelasting wordt opgebracht. Wat de be zwaren voor het bedrijfsleven aangaat, be toogde Z.Exc. dat de belasting zal worden opgebracht niet door den vervoerder maar door den bevrachter. Wel zyn er minder auto's dan vroeger, maar zy worden inten siever gebruikt. En dit laatste ondanks de benzinebelasting! Al is het aantal vracht auto's verminderd, hun vervoerscapaciteit is vrijwel gelijk gebleven. En wat de auto bussen betreft, is de vervoerscapaciteit groo- ter dan een jaar geleden. Bovendien hebben de auto's een langeren levensduur dan vroe ger. Overigens is er een commissie doende om zoo zuiver mogelijk een antwoord te geven op de vraag, welke de lasten zijn, die op het wegverkeer drukken, en de baten hiertegenover. Wy vernamen voorts, dat de brug by He- del in 1937 voltooid zal zyn. De onderbouw der brug by Dordrecht is in uitvoering; de bovenbouw is aanbesteed. Op 3 Sept zal de brug of tunnel te Rotterdam worden aan besteed. Ook de brug bij Hendrik Ido-Am bacht zal dit jaar worden aanbesteed. Ten aanzien van de brug bij Deventer is nog niet volkomen overeenstemming over de plaats verkregen, maar men hoopt, in den loop van dit jaar tot overeenstemming te komen. De plannen voor de brug by Gorin- chem zyn nog in bewerking. En met betrekking tot de brug by Does burg bestaat nog onzekerheid als gevolg der kanalisatie van den IJsel. De senaat heeft het wetsontwerp zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met aanteekening, dat de heer Ter Haar tegen was. SNEEUW IN DE BEIERSCHE BERGEN EN REUZENGEBERGTE. De temperatuursdaling, die in den nacht van Zondag op Maandag is ingetreden, heeft tengevolge gehad, dat in de bergen tot op 1200 meter hoogte versche sneeuw is gevallen. Hedenmorgen was ook in hot dal de temperatuur by heldere lucht ge daald tot het vriespunt. Gisteren is het in verschillende streken van Silezië gaan regenen. De temperaturen daalden tot op het vriespunt, zoodat de neerslag overging in sneeuwval. De kam van het Reuzengebergte was gisteravond reeds bedekt met een sneeuwlaag, welke vanmorgen op de Schneekoppe reeds 5 c.M. dik v^s. Hier vroor het toen drie graden. Erik ging op dezen toon niet in, doch zei alleen: „Dirk Droog is weer boven water gekomen". Hij nam een sigaret uit zijn ko ker en stak die op, onderwijl genietend van den indruk dien deze mededeeling bij den chef had teweeg gebracht. „Dirk Droog? Wat kan my dat schelen?" „Misschien krijgen wij nu de oplossing van alle geheimzinnigheid", zei Erik. „Hebt U hem gesproken?" vroeg Van der Velden. „Dat niet direct, maar ik heb hem hooren praten", zei hy lachend. „Praten is anders niet de sterkste kant van Dirk", zei de chef grimmig. „Neen, maar nu praat hij toch, en hij schijnt heel wat te vertellen te hebben ook". „Weet U wie Dirk Droog is?" vroeg de chef nu. Hansley knikte. „Ja", zei hij, „ik heb vaak gewenscht hem te ontmoeten, een in teressante duivel, vindt U ook niet?" „Als je hem eenmaal aan het praten kunt krijgen, ja, dan wel, maar meestal is hij zoo gesloten als een oester. Dirk aan het praten? En waar?" „In de herberg, in het dorp. Hij is half dronken". „Dat bestaat niet", protesteerde de chef „Dirk drinkt geen druppel". „Ga dan naar de herberg en luister naar hem", zei Erik droog. De chef bladerde zijn verslag even door Dirk Droog in de herberg en lichtelijk aan geschoten? Heel langzaam gleden zijn vingers over het lijvige rapport en toen op eens vernam men het geluid van papier, dat verscheurd wordt. Erik keek Van de Velden aan. Een paar tellen later was er van het heele rapport niets meer over dan een hoop snippers. „Ga verder, meneer Hansley, ik luister", zei hy. Erik wees met zijn duim over zijn schou der. „Ik was een kwartiertje geleden in de herberg en vroeg om een flesch cider. Droog zat binnen met het halve dorp om zich heen. Hij legde een briefje van tien op de toonbank en zei, dat iedereen voor zijn rekening mocht drinken. „Vooruit jongens", brulde hij, „drink eens uit. Op mijn gezondheid en op hetgeen hier zal ge beuren. Morgen om dezen tijd zit ik we gens moord in de gevangenis, laten wy er dus maar eentje nemen, want dan kan ik het niet meer doen. Voor mijn part mogen ze me daarna ophangen, dat is een verdui veld goede mop. Maar het geheim van het kasteel zal opgelost zijn voor de nacht voorbij is, of ik heet geen Dirk Droog. Ik heb gevonden waar de heele politiemacht al maanden naar zoekt. Ik zag 't vanmorgen voor zonsopgang met mijn eigen oogen, en vannacht zal ik hem te pakken hebben, hem en dat kleine monster ook!" Hij leunde tegen de bar en dronk pure jenever. De baas vertelde me, dat hij al meer dan een uur aan een stuk aan het praten en drinken was. Vijftien glazen had hy hem al ingeschonken". De chef greep naar zijn hoed. „Kom mee, meneer Hansley", riep hl; uit. „Ik weet, hoe ik den mond van Droog juist iets meer open kan krijgen, dan een ander". Hij was halverwege de deur, toen hij ophield met spreken en wegholde met Erik vlak op zijn hielen. Dirk Droog leunde nog steeds tegen de bar aan toen zij de herberg bereikten. Zijn zware stem klonk door de ruimte. „Ik zag hem met mijn eigen oogen", verklaarde hij „De man, die mijn meisje vermoordde. En als er nog een hemel boven mijn hoofd is, dan zal hij vannacht in mijn handen val len. En geen duivel zal mij tegenhouden Hij vermoordde Hetty en al weet ik, dat ik er voor opgehangen zal worden, toch ruk ik vannacht zijn hart uit zijn lijf. Vooruit kerels, drink nog eens uit en luis ter naar me. Blijven jullie vannacht maar zoo ver mogelijk van het kasteel weg, want er zal misschien een hel losbranden. Ga allemaal vroeg naar bed en doe de lui ken voor de ramen. Als er dan verdwaalde kogels rondvliegen, kunnen ze jullie ten minste geen kwaad doen". En plotseling haalde hy uit zyn zak een groote revolver te voorschijn en hield die voor de doodsbleeke gezichten van de dor pelingen. Midden onder deze alleenspraak voelde hij opeens een greep op zijn schouder, en met een achterwaartschen draai werd zyn arm op zijn rug gelegd, terwijl de revol ver uit de machteloos geworden hand viel. Woest sprong Dirk op en wilde den man, die dat gedaan had, naar de keel vliegen, maar toen keek hy met zijn dronkenmans- oogen in die van den chef. Ongenaakbaar stond de chef voor hem en ontlaadde de revolver, terwijl hij de kogels in zijn zak liet glijden. „Dirk", zei hij met een stem, die geen tegenspraak duldde, „kom mee naar bui ten". Hij nam den man by de mouw en trok hem mee de herberg uit. In het zonlicht sprak hij tot hem: „Wat heb je gezien, dat wil ik weten". „Zooveel te gauwer zal ik hangen", klonk het antwoord. „Ga weg". „Luister", zei de chef scherp, „vertel me wat je gezien hebt en ik zal er voor zor gen, dat jij heelemaal niet in de zaak ge mengd wordt. Begrijp je wat dat zeggen wil? Je zult zelfs niet als getuige worden opgeroepen. Alleen Dirk Droog zal misschien voor moe ten komen, maar die heeft dan al lang op gehouden te bestaan, want je zult verstan dig doen een anderen naam te kiezen en 'n andere woonplaats. Nou, vooruit!" „Hemel!" de oogen van Dirk lichtten op. „Kom hier, dan zal ik het in uw oor fluis teren", zei hij. Dirk trok den chef mee naar den kant van den weg, zoodat zelfs Erik geen woord van het gesprek kon hooren, hij zag den man alleen druk gesticuleeren alsof hij zyn woorden kracht moest bijzetten. De chef luisterde met stijgende verwondering. Toen Dirk zyn verhaal beëindigd had, deed hy een paar passen achteruit en keek naar de grauwe massa van de Thomson-burcht, die achter de boomen oprees. „U gelooft me toch?" vroeg Dirk. „Of ik je geloof", zei de chef. Hy kon zich niet begrijpen, dat hij de oplossing van de ze eenvoudige zaak niet gevonden had. „En blijft U bij wat U mij beloofd hebt?" De chef draaide zich naar hem om. „Ja, Dirk, ik zal myn belofte niet breken, maar ik heb één voorwaarde en daar moet je je aan onderwerpen". „En die is „Dat je met den middagtrein naar de stad teruggaat en dat je hier niet meer te rugkomt. Begrepen? Dat is de eenige ma nier waarop je me kunt helpen". „In orde, chef", zei Dirk gedwee. Er lag een klank van onzegbare voldoening m zyn stem. „Het is jammer, ik had graag myn handen om zyn nek gelegd, ik wist wie het was, ik wist het allang. Maar nu zal ik toch het laatst lachen! Dag chef!" Dirk draaide zich om en ging de richting van het station uit. De chef ging naar Erik terug en de twee liepen nu vlug naar het kasteel toe. „Hoe slaap jij 's nachts, Hansley?" vroeg de chef plotseling. „Nogal vast, chef. Waarom?" „Zou een gewone stem je wakker maken of een geluid als bijvoorbeeld het ge- knaag van ratten, of sluipende voetstap pen?" ^Erik schudde het hoofd. „Ik denk het niet", zei hy. „Ik slaap gewoonlijk dadelijk in als ik myn hoofd op het kussen leg en word pas wakker als de wekker afloopt". „Er is geen schoorsteen in je kamer, wel?" „Neen, ik heb alleen een kleine electri- sche kachel". Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5