PROFESSOR SLIM EN ZOON Italiaansch machtsvertoon op 15 Juni Palestina. De onlusten in De Japansche penetratie in China. Zuid-Slavië en de Volkenbond. Stakingsongeregeldheden in Griekenland. Anti-Joodsche actie in Polen De chaos in Spanje. demonstreerende suffragettes 1 ,_GROOTE_WERKIN^^ 3. GOED TE VERDRAGEN 4. GEEN SCHADELIJKE NEVENWERKINGEN Zou in hoofdzaak bluf zijn, Volgens de „Oeuvre" zijn de Fran- sche- en Engelsche ministeriën van buitenlandsche zaken ervan op de hoogte gesteld, dat de Italiaansche re geering met zorg een politiek macht- vertoon voor den 15den Juni zöü voor bereiden. De Duce zou openlijk voorbereidende mo bilisatie-maatregelen treffen lang de gren zen van Oostenrijk, Zuid-Slavië en Frank rijk. De reservisten hebben hun mobilisa tiebiljet ontvangen, waarop de plaats staat aangegeven, waar zij zich op order hebben te vervoegen, doch in de betreffende stre ken heeft men nog geen troepenbewegingen waargenomen. Volgens andere berichten zou de Italiaansche regeering order heb ben gegeven, dat openbare gebouwen en scholen voor 15 Juni ontruimd moesten zijn. Men is overigens van meening, dat 't hier in hoofdzaak bluf betreft voor het ge val, dat de sancties niet op 15 Juni zouden worden opgeheven. De toestand. Sedert het begin der troebelen zijn 1109 Arabieren en 94 joden gearresteerd. Hierbij zijn niet begrepen de personen die ge arresteerd werden omdat zij zich na bezet ten tijd op straat bevonden. Vandaag is wederom een Britsch bataljon aangekomen, hetgeen heeft bijgedragen op een kalmeering van den toestand. De mandaten-commissie. De mandatencommissie naar den Volken bond heeft gisteren haar onderzoek voort gezet naar den toestand in Palestina en Trans jordanië. De vertegenwoordiger van Groot-Brittan- nië nam op zich het rapport van de konink lijke commissie welke zoo juist is benoemd, aan de mandaten-commissie voor te leggen. De mandatencommissie zal derhalve haar onderzoek opschorten. Arabische bladen voor 10 dagen verboden. Drie Arabische dagbladen zijn voor 14 dagen verboden. De nacht „van den Moe- loed" is kalm verlaten. Vandaag zijn in de Moskeeën strenge maatregelen genomen. Men blijft huiszoekingen verrichten in de Arabische dorpen rondom Jeruzalem. In de joodsche bladen wordt geprotesteerd tegen het feit, dat wederom joodsche slachtoffers gevallen zijn. Joodsche delegaties zullen zich tot de autoriteiten wenden. Overval op autobus De Britsche autoriteiten hebben de geheele Arabische pers voor den tijd van tien dagen verboden. Er is een overval gepleegd op den tusschen Jaffa en Jeruzalem rijdende auto bus. Een der passagiers werd gedood, twee reizigers liepen verwondingen op. Het tele- graafverkeer - met Egypte is gedurende eenigen tijd verbroken geweest. Het totale aantal arrestaties. Volgèns een officieel communiqué uit Jeruzalem zijn sedert den aanvang der aan vang der onlusten ongeveer 1100 Arabieren en 100 joden gearresteerd. Plaatselijk wordt censuur op de pers uitgeoefend. met steun van een deel van het leger. De regeering te Kanton heeft inderdaad de mobilisatie bevolen en inderhaast troepen gezonden naar de grens van Foekien, daar zy een inval van die zijde vreest. In gezaghebbende kringen wordt ont kend, dat men een aanval tegen Nanking in den zin heeft, hoewel wordt toegegeven, dat maatregelen zyn genomen ter verdedi ging van de provincie Kwangtoeng, wan neer die door Foekien of Nanking bedreigd zou worden. Burgeroorlog niet verwacht. In officieele Chineesche kringen verklaart men geen enkel bericht uit het zuiden te hebben ontvangen. Men geeft toe, dat er een meeningsverschil tusschen Kanton en Nanking bestaat, doch een burgeroorlog wordt niet verwacht. Volgens een Domei- bericht heeft de Kantonregeering de on middellijke beschiking over 140.000 man geregelde troepen en 60.000 miliciens. Zuid-China verklaart den oorlog aan de Nanking-regeering. Volgens Domei hebben de autori teiten van Zuid-China te Kanton „den oorlog verklaard" aan de Nanking-re geering. Naar Domei voorts meldt zouden de troe pen in Zuid-China bevel hebben ontvangen op te rukken naar Koenan en Kaingsi om de troepen der centrale regeering aan te vallen op de grens tusschen Koetaoeng en Joe Kiangsi. Van oogenblik tot oogenblik verwacht men de vorming eener onafhankelijke re geering. Naar Reuter uit Kanton meldt hebben de autoriteiten van Zuid-China een tele gram gezonden aan de centrale regeering te Nanking, waarin zy aandringen op een verzet van het leger tegen Japan en waar in zij volledigen steun toezeggen In het telegram wordt voorst geprotes teerd tegen de uitbreiding der Japansche troepenmacht in Noord-China en verklaard, dat slechts een afschuwelijke oorlog China zal kunnen redden. „China moet oorlog voeren tegen Japan". Tsjoeloe, een der vooraanstaande per soonlijkheden van de universiteit te Kan ton heeft bij zyn vertrek naar Europa ver klaard, dat het een noodzakelijkheid is voor China oorlog te voeren tegen Japan, niet alleen ter redding van China, maar ook omWWeK?ld-7Sj0el0e gaat naar E"ropa tuisen van a"1 06 P°Htieke leiders te over~ hi noodzakelijkheid van het bieden van weerstand aan Japan Hii i- voornemens bezoeken te brengen' voor dt doel aan Mussolini en Hitier, waarna hi, naar Engeland zal gaan. „De ChTneesche legeering hoopt, aldus Tsjoeloe, dat Groot- Brittanme en de Ver. Staten, wier handel als het ware geruineerd is door den Ja- panschen sluikhandel binnen afzienbaren tyd handelend zullen optreden". Toestand te Kanton normaal. Politieke manoeuvre der Japanners? De toestand te Kanton is normaal geble ven. Het bericht van het Japansche agent schap Domei, volgens hetwelk Kanton den oorlog aan Nanking zou hebben verklaard wordt in officieele kringen te Kanton be schouwd als een middel om de aandacht af te leiden van de Japansche actie in Foe- kin, waar volgens niet bevestigende berich ten pro-Japansche elementen een autono me regeering zouden hebben ingesteld Redevoering van Toyadinowitsj De eerste minister van Zuid-Slavië, Toya dinowitsj, heeft als lid van het bestuur der regeeringsparty gisteren op het partijcon gres een belangrijke redevoering uitgespro ken over het binnenlandsch en buiten landsch politieke program der partij. Hij gaf daarbij uiting aan groot vertrouwen in deeconomische positie van het land en toonde goede verwachtingen te koesteren ten opzichte van de toekomstige ontwikke ling van de binnenlandsch-politieke situatie. Wat de buitenlandsche politiek betreft zeide Toyadinowitsj o.m.: Het doel van onze buitenlandsche politiek is den vrede te ver zekeren, evenals de bestaande vredesver dragen binnen het kader van den Volken bond. De Volkenbond is nog steeds een be langrijke instelling. De Abessinische oorlog wordt beschouwd als een koloniale aange legenheid, wanneer hierbij echter een Eüropeesche staat betrokken zou zyn ge weest, zou dit een groot verschil hebben uitgemaakt. Daarom, aldus spr., zou het on juist zijn den Volkenbond te becritiseeren. Tevens echter wees spr. er op, dat de Vol kenbond niet de eenige steun mag zijn. Aangaande de Kleine Entente, en den Balkanbond deed Stoyadinowitsj opmerken, dat. zij tezamen 5 staten en 70.000.000 zielen vertegenwoordigen. Spr. verzette zich tegen propaganda voor het revisionnisme én tegen herstel van de Habsburgers. Dergelijke maatregelen, zoo zeide hij, zouden recht streeks leiden tot gewapende conflicten zonder dewelke nergens de grenzen zouden kunnen worden herzien. Zuid-Slavië, zoo beëindigde Stoyadino witsj zijn redevoering, blijft vertrouwen stellen in den Volkenbond en zijn bondge- nooten, bovenal echter vertrouwt het land op zijn eigen kracht en zijn eigen leger.,. Te Volo enkele slachtoffers. Te Volo hebben de stakers opnieuw een aanval ondernomen en getracht het door de gendarmerie bezette telegraafkantoor in te nemen. De communisten schoten op de gen darmerie, die het vuur beantwoordden. Een arbeider werd gedood, zes anderen werden gewond. Algemeene staking van gebied Volo. Na de botsingen met de politie zijn te Volo de winkels gesloten en is het verkeer stilgelegd. In het geheele gebied van Volo is de algemeene werkstaking afgekondigd. Vanuit Larissa zijn troepen naar Volo ge dirigeerd. De autoriteiten hopen, dat het door de getroffen maatregelen mogelijk zal blijken de orde te handhaven. Slechts één gewonde? Naar aanleiding van de ongeregeldheden, welke zich gisteren te Volo hebben voorge daan, waarbij volgens de bladen twee of drie personen zouden zijn gedood en een groot aantal gewond, meldt Reuter, dat in het officieele rapport slechts sprake is van een gewonde. Sergeant gedood. In Minsk naby Warschau ha.d een open bare ordeverstoring plaats, in welker ver loop een jood met een revolverschot een sergeant van de Uhlanen doodde. De menigte trachtte den moordenaar te lynchen, maar de politie arresteerde hem en voerde hem naar de gevangenis. Vervolgens gooide de menigte de ruiten in van ver- scheidenen joodsche winkels, waarbij ook eenige joden mishandeld werden. Nasleep van anti-semietische onlusten. Voor het districtsgerechtshof te Radom is heden het proces begonnen tegen inwoners van Et Nabi. 57 inwoners van het nabij Radom gelegen stadje Przytyk en omliggende dorpen, t.w. 44 christenen, voornamelijk leden van de rechtsche oppositie, de z.g. nationale partij en 13 joden. Zij worden ervan beschuldigd, deel te hebben genomen aan de bloedige botsingen tusschen de Poolsche en joodsche bevolking van Przytyk, op 9 Maart j.1. Bij deze incidenten zijn twee joden en een Pol gedood. Verscheidene joden en Polen werden mishandeld, terwijl van talrijke joodsche winkels de ruiten werden inge gooid. De iqcidenten van 9 Maart vonden hun oorzaak in de door de nationale partij onder de christelijke bevolking gevoerde campagne om de joodsche zakenlieden te boycotten. Het gerechtshof heeft bijna 400 getuigen gedagvaard. Het proces wordt door talrijke Poolsche en buitenlandsche journalisten gevolgd. Nieuwe stakingen. Te Malaga hebben de vakvereenigingen de algemeene staking afgekondigd. Het ge heele verkeer is stilgelegd, en de winkexs en café's zijn gesloten. Aan de staking die zich ook tot de pro vincie heeft uitgebreid, wordt door meer dan 80.000 man deelgenomen. Staking onder de boeren breidt zich uit. De onder de boeren in dit gebied uitge broken staking heeft zich uitgebreid tot 200 0008 gemeenten' het zal °Pl°open tot Bloedig incident bij feestelijkheid. !a.ntu tCruz (Teneriffe) wordt ge- een ^echtn V d3ar tijdens een feest tot echtparty jS gekomen, waarbij veer- van wie verscheidene „"esUlteTSiehf Tijdens de zitting van den senaat hebben suffragettes strooibiljetten in de zaal ee worpen, met als tekst: „onze beste wen- schen voor de nieuwe zittingsperiode, doch vergeet ons niet". Voorts wierpen zij van de tribune pakjes naar beneden, welke sokken bevatten, waaraan briefjes waren gehecht met de woorden: „indien gij ons het kiesrecht geeft, zullen Uw sokken gestopt worden". SIR HERBERT SAMUEL OVER HET JOODSCHE VRAAGSTUK. Rede te Amsterdam over het Duitsche vluchtelingenprobleem. Voor het comité voor bijzondere joodsche belangen heeft gisteravond de Britsche oud-minister en voormalige hooge commis saris in Palestina Sir Herbert Samuel een rede gehouden voor een gehoor van ge- noodigden in de groote zaal van het con certgebouw te Amsterdam over het pro bleem der jopdsche emigratie en der joodsche vluchtelingen uit Duitschland. De voorzitter der bijeenkomst, het Sta tenlid de heer A. Asscher, heette den spre ker hartelijk welkom. Sir Herbert Samuel, die met applaus werd ontvangen, verklaarde dat het hem een bij zonder groot genoegen was op het continent het woord te kunnen voeren in een land, waar nog vrijheid en rechtvaardigheid be stond. De positie, waarin de Duitsche joden zich bevonden, achtte spr. genoegzaam bekend. Hij citeerde eenige passages uit het beken de verslag van den hoogen commissaris voor de vluchtelingenzorg, den Amerikaan James Mac Donald, aan den Volkenbond, waarin Macdonald tot de conclusie kwam, dat den joden in Duitschland het leven vol slagen onmogelijk werd gemaakt. Sedert dit rapport werd uitgebracht, in September j.1., is deze toestand nog verer gerd. De joden in de geheele wereld heb ben het daardoor ontstane probleem onder de oogen te zien. Naar allé omliggende lan den, die daartoe gelegenheid boden, zijn de Duitsche joden gevlucht, waar zij waren aangewezen op de particuliere liefdadig heid. - Hiermee is het probleem der Duitsche joden echter niet opgelost. De Volkenbond beschouwt de Duitsche jodenkwestie nog steeds min of meer als een interne kwestie van Duitsche politiek. Men moet er thans naar streven het pro bleem der Duitsche joden op te lossen door de jongere generatie gelegenheid te geven om te emigreeren naar andere landen, niet naar de landen rondom Duitschland, die met haar eigen problemen te kampen heb ben, maar naar de overzeesche gebieden, die daartoe gelegenheid scheppen, en voor al natuurlijk naar Palestina. Uitvoerig besprak sir Herbert Samuel de moeilijke Palestijnsche kwestie en de moge lijkheid, dat de immigratie in dit land bin nenkort door de Britsche regeering stop gezet zou moeten worden. Het is waar, dat de Joodsche bevolking sedert de Balfour- declaratie Palestina tot Joodsch nationaal tehuis verklaarde is toegenomen, maar de Arabische bevolking is in gelijke mate toe genomen. Ook de welvaart is er echter ge stegen en het land biedt ruimte genoeg voor verdere immigratie. Zonder bezwaren kunnen jaarlijks 10 a 12 duizend jonge Duitsche joden in Palestina worden toege laten, waarmee in vier jaar tijds 50.000 jonge Duitsche joden gelegenheid krijgen zich een nieuwe bestaansmogelijkheid te scheppen. Ook Zuid-Amerika heeft nog plaats voor jonge technici, Nieuw-Zeeland voor land bouwkundigen, en al deze gebieden samen kunnen zeker in vier jaar tijds 100.000 jonge Duitsche joden opnemen. Dit is de oplos sing van het probleem, waarnaar op het oogenblik gestreefd moet worden. Daarvoor zijn echter aanzienlijke bedragen noodig, zoowel voor de transportkosten als voor de huisvesting en het investeeren van kapitaal, dit laatste vooral in Palestina. Het bedrag, dat hiervoor bijeengebracht drie millioen pond of ruim 20 millioen gul den Tijdens zyn laatste bezoek aan Amerika heeft h'ij zijn collega's aan de Amerikaansche joodsche gemeenten voorge steld, daarvan twee millioen pond bijeen te brengen, terwijl hij in Engeland wilde trachten een millioen pond sterling bijeen te brengen. Welnu, in twee maanden tijds is men er in Engeland in geslaagd 600.000 pond sterling bijeen te krijgen. Spr. wilde het aan zyn Hollandsche vrienden overlaten, op hun wijze het geld byeen te brengen. Met belangstelling had hij gisteren de opleidingskolonie voor Duitsche emigranten in de Wieringermeer gezien. Ook deze instelling had echter meer geld noodig. Maar na het voorafgaande zal men inzien, dat het in Engeland inge zamelde geld hoe veel het ook lijkt, drin gend noodig is. Daarom kunnen de Neder landers, die wenschen bij te dragen, het best hun geld niet naar Londen zenden, maar afstaan aan het vluchtelingencomité in Nederland zelf. Ondanks de economische crisis dienen allen, die nog iets te missen hebben, bij te dragen om de slachtoffers van de wreede vervolgingen in Duitschland een nieuwe toekomst te scheppen, en nieu we vooruitzichten en hoop te schenken. De heer A. Asscher dankte in zyn slot woord den Engelschen gast en sloot de ver gadering met een krachtige opwekking om het leed der joden in Duitschland en der Duitsche joden in den vreemde te helpen lenigen. DE ITALIAANSCHE ORGANISATIE IN ABESSINIE. Italiaansche bankcommissie in Addis Abeba. De bankcommissie, die tot taak heeft op groot schaal den dienst van de Bank van Italië te organiseeren en de oude Keizer lijke bank van Ethiopië te liquideeren, is vandaag alhier aangekomen. Het gebruik van de Italiaansche taal. De regeering heeft een verordening uit gevaardigd, volgens welke alle uithangbor den etc. van winkels in het vervolge gesteld zullen moeten worden zoowel in de Ita liaansche taal als in de Inheemsche, met dien verstande, dat eerst de Italiaansche en vervolgens pas de Inheemsche moet worden gegeven. Uililultand vtrfcriigbMr In d* oran|«-bandbul>jM van 20 labl. 70 cis. an oranjasakjas van 2 labl. a 10 ets. DE ABESSINISCHE OORLOG. Opgave van gesneuvelde blanke militairen. De Italiaansche bladen publiceeren een opgave van de militairen, die in de periode van 16 April tot het einde der operaties in Oost-Afrika aan het Eritrea-front gesneu veld zijn, t.w. 8 officieren, 6 onder-officie ren, 31 soldaten en 8 zwarthemden, In de zelfde periode sneuvelden aan het Somali- fronta 16 officieren, 1 onder-officier en 20 soldaten. Aan opgeloopen verwondingen zyn be zweken aan het Eritrea-front 1 officier, J onderofficieren, 10 soldaten en 4 zwart hemden. Aan het Somalifront 1 officier en 2 soldaten. Door verschillende oorzaken in verband met den dienst en door ziekte zyn in de periode van 16 April tot 31 Mei overleden 17 officieren, 20 onderofficieren, 194 solda ten en 75 zwarthemden. Van het begin tot het einde der operaties zijn 1148 militairen gesneuveld, 125 zyn aan hun verwondingen overleden, van 31 heeft men niets meer gehoord. Gedood door oor zaken, verband houdende met den dienst, 1000. Opgave van gesneuvelde inboor lingen. Het aantal inheemsche militairen, Aska ri's en Doebats, die in de periode van 31 Maart tot het einde der operaties in Oost- Afrika in den strijd gesneuveld zijn, be draagt: 204 aan het Eritrea-front en 352, waarvan 96 Lybiërs, aan het Somali-front, in totaal dus 556. Van het begin tot het einde der militaire operaties zijn 1086 inboorlingen uit Eritrea en 507 uit Somaliland, dus 1593 in totaal, gesneuveld. KABINETSWIJZIGING IN ENGELAND. Naar verluidt zal het Engelsche kabinet nog in den loop van deze week worden aangevuld. Algemeen verwacht men, dat Sir Samuel Hoare de functie van minister van marine zal gaan bekleeden die vrijge komen is door het aftreden van Lord Mon- sell. Voor de functie van commissaris voor de openbare werken worden nog steeds Lord de La Warr en Sir Philipp Sassoon genoemd. SCHUSCHNIGG ZAL MUSSOLINI ONTMOETEN. De diplomatieke correspondent van het agentschap Stefani meldt, dat de Oosten- rij ksche bondskanselier dr. Schuschnigg, die in Italië is aangekomen om rust te nemen, dezer dagen een ontmoeting zal hebben met den duce. Men voorziet dat deze ontmoeting zal plaats hebben in een dorp aan de kust van de Adriatische zee. Schuschnigg's geheimzinnige reis. Bondskanselier Schuschnigg is gistermor gen te 11 uur te Venetië aangekomen en on middellijk vandaar'in een te zynef - be schikking gesteld vliegtuig naar een zorg vuldig geheim gehouden bestemming ver trokken. Te Rome verklaart men, dat hij in een der Italiaansche steden tot Zaterdag met vacan- tie zou blijven en in dien tijd in ieder geval met Suvich een bespreking zou hebben. Volgens andere geruchten zou hij zich naar Viareggio begeven, waar ook Otto van Habsburg verblijf zou houden. Maandagmorgen vernam men, dat Schuschnigg binnen een dag in Italië zon aankomen. De Oostenrij ksche legatie ver klaarde niets te weten, terwijl de gezant, die zich toen te Venetië bevond bij de ope ning der Biennale, mededeelde, dat Schusch nigg wel voornemens had gehad om de reis te maken, maar later had afgezegd. Het schijnt, dat of de binnenlandsche toe stand van Oostenrijk of de ontspanning in de betrekkingen tusschen Italië en Duitsch land de reden is voor dezen onverwachten gang van zaken. NOODWEER BOVEN DETROIT EISCIIT DRIE DOODEN. In Detroit (Am.) en omgeving zijn door 'n hevig* onweer geteisterd. Drie personen werden gedood en ongeveer 10 gewond. Aansluiting Verre Oosten. NIEUWE MINISTERS VAN LANDBOUW. In Griekenland. Als opvolger van Benakis is Kyriakos be noemd tot minister van landbouw. De on derstaatssecretaris van oorlog is eveneens afgetreden en vervangen door - Papadimas, j ,r die chef van den generalen staf tijdens de moet worden, schat sir. Herbert Samuel op revolutie van 1923 is geweest PRIMO DE RIVERA EN GOICOECHEA NIET LANGER AFGEVAARDIGDEN. De Cortes (Sp.) heeft't rapport van de com missie tot bestudeering van de omstandig heden bij de verkiezingen in Cuenca aan genomen, waarmede 't parlementslidmaat schap aan Primo de Rivera en den recht- schen leider Goicoechea is ontnomen. GROOTE BRAND IN ROUAAN. Schade van 5 millioen fraacs. In Rouaan (Fr.) zyn twee groote hallen en 'n garage in de asch gelegd. Hier waren 8 vrachtauto's en een depot balen katoen op geslagen. De schade wordt geschat op 5 millioen francs. DUITSCH GELEERDE IN CHINA VERMOORD. Een jeugdig Duitsch docent aan de pro vinciale hoogeschool in Kai Feng Foe, in Honan, Dillenz genaamd, is gistermorgen in het stille noord-oostelijke gedeelte van de stad vermoord gevonden. Dillenz, die eerst in November van het vorige jaar naar Chi na was gekomen, was den vorigen avond voor een wandeling uitgegaan. Hij was daarvan niet teruggekeerd. De Chineesche autoriteiten hebben een uitvoe rig onderzoek ingesteld. TREINONGELUK TE BARCELONA. 33 personen gewond. Te Barcelona is een uit Mataro komende personentrein tegen een stootblok in het station gereden. Verscheidene wagons wer den ernstig beschadigd, terwijl 33 passa giers gewond werden. NOODWEER BOVEN HONGARIJE. Bliksem doodt 3 personen. In vrijwel geheel Hongarije is groo te schade aangericht door onweers- en ha gelbuien. 1 ooral de oogst heeft zeer geleden. De stad Szekesfehervar staat blank. Te Oros- haza is de bliksem in een balzaal geslagen, waardoor drie menschen werden gedood en 24 gewond. natuurles) ieirU?t de professor. De dieren loopen sUn en daar zit Tl °mdal zie" wat op tan vTrta M°f E zal eens sien of ik er en een tonnetje verkleedde hif - van,een Pieren muts wül Piet in ei S^wSd^dS 'er" man fessor rustig de mn bl,CV<L" zitten> zoodat de pro- teekende J hJÜÜ!?0 Ste, klekJes kon maken. Ook Pietje deaetkhefeeeer VaderhaT en daL mofh0tenbd°eektZOumakCn Va" al d^diïren~fë!o's komen. de teekc™gen van Pietje ook in immers gezegd

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6