De vaste lasten-ontwerpen. Jiadiopeogzantma ^Buitenland ALKMAARSCHE COURANT van DONDERDAQ 4 JUNI 1036 Tweede Kamer De meeningen der leden loopen sterk uiteen, volgens mr. Vervoorn zijn zij bolsjewistischde eer Prees zegt: onvoldoende en onbevredigend Bestrijding door jhr. de Geer. De Negus in Engeland. De aankomst te Southampton. De onrust in Palestina. het Chineesch-Japansche conflict. het spant in Spanje. De sluikhandel in Noord-China. (Van onzen parlementairen medewerker.) Den Haag, 3 Juni. De Kamer behandelt nu de beide vaste lasten-ontwerpen. Het eene betreft bijzon dere maatregelen ten aanzien van loopende landbouwhypotheek- en pachtovereen komsten. In de wandeling wordt dit ontwerp 59 genoemd. Het andere strekt ter verkrij ging van verlaging van sommige vaste las ten en van huren. Dit is ontwerp 74. De al- gemeene beschouwingen over deze wetsont werpen worden gelijktijdig gevoerd Wat wetsontwerp 59 betreft, er bestaat nu een bescherming bij Koninklijk besluit van schuldenaars, wier onroerend landelijk eigendom met hypotheek is bezwaard, tegen excessen, tegen onredelijke executies. De voorgestelde wettelijke regeling strekt tot bescherming tegen executies in het alge meen. Voorts bestaat er al een crisishypo- theekaflossingswet. Deze .komt tegemoet aan hen, die in het algemeen steeds aan hun verplichtingen hebben voldaan, maar nu met executie bedreigd worden, doordat zij niet in staat zijn, de hoofdsom of de tus- schentydsche aflossing te voldoen. In die gevallen maakt de wet uitstel van betaling van de hoofdsom en een zekere verminde ring van periodieke aflossing mogelijk. Dit wetsontwerp gaat echter verder. Het helpt ook hen, die al met hun betalingen in ge breke waren. Volgens de crisis-hypotheek aflossingswet moet de rente onverminderd worden doorbetaald, maar volgens dit ont werp zal de rente niet alleen tijdelijk kun nen worden verminderd, maar zal die ver mindering een kwijtschelding en geen uit stel beteekenen. Zoo kunnen de boeren worden afgeholpen van verplichtingen, waaraan zij binnen afzienbaren tijd niet kunnen voldoen, zonder dat hierdoor hun latere verplichtingen weer zullen kunnen worden verzwaard. De eenige grens, die dit ontwerp stelt aan de vermindering van de rente, is, dat rente en aflossing te zamen niet lager mogen worden gesteld dan 5 per cent van de gebruikswaarde van het lande lijk eigendom. Jhr. de Geer (c.h.), die de wetsontwerpen krachtig bestreed, maakte tegen deze laatste bepaling groot bezwaar, omdat z.i. de berekende gebruikswaarde veel kleiner is dan de verkoopwaarde; hij noemde de bepaling een handwijzer naar wanbetaling. Ook is de regeling der kwijt schelding van achterstallige rente volgens jhr. de Geer een premie voor wie het met de betaling van zijn schuld niet al te nauw heeft genomen, een bevoordeeling van hardvochtige schuldeischers, die den boeren het vel over de ooren hebben gehaald, en een benadeeling van medelijdende crediteu ren, die hun schuldenaren niet al te hard hebben aangepakt in de verwachting, dat zü in een beteren tijd hun achterstallige rentevordering nog wel zouden krijgen. Niet alleen als hy door executie wordt be dreigd, kan een hypotheekboer zich tot de kamer voor crisislandbouwzaken wenden, maar ook, als een borg deswege wordt aan gesproken. De opheffing van de borgen deed jhr. De Geer de vraag stellen, wat men zou denken van een branduitgang, welke automatisch onklaar wordt, als er brand uitbreekt! Mr. Vervoorn (platteland) fulmineerde tegen beide wetsontwerpen, welke hy een bolsjewistisch ingrijpen in privaatrechte lijke overeenkomsten noemde, achtte deva luatie buitengewoon voordeelig voor den landbouw, wenschte voor den boerenstand een afschaffing van de successiebelasting voor vererving van ouders op kinderen en meende, dat er geen reden wa6 voor een (in dit wetsontwerp opgenomen) verlenging van de crisispachtwet. Volgens den heer Van der Sluis (s.d.) heeft laatstgenoemde wet goede resultaten afgeworpen. Zij betreft echter alleen pacht- contracten, vóór 1932 afgesloten. Ontwerp 59 daarentegen betreft contracten, afgesloten voordat dit ontwerp wet zal zijn geworden. De heer Van der Sluis gaf een geestige «childering van de positie der eigengeërfde boeren, welke z.i. zooveel beter is dan die der pachtboeren. De eersten, zeide hij, hu welijken hun dochters ook beter uit dan de laatsten. „Verlichting van vaste lasten!", in terrumpeerde mr. Joekes. Den toestand van den hypotheekboer noemde de heer Van der Sluis zeer slecht, met een ietwat gewaagde beeldspraak op merkende, dat deze zich en zijn familie uit kleedt op een wijze, waarvan niemand in de Kamer zich een voorstelling kan maken. De sociaal-democratische afgevaardigde keurde af, dat de boer zich alleen tot den rechter kan wenden, als hy door executie wordt be- dieigd, dus slechts in het allerergste geval; dat de rechter het verzoek van den boer moet afwijzen, als inwilliging ervan een grooter nadeel zou beteekenen voor den schuldeischer dan afwijzing voor den boer; en dat de hoofdsom niet wordt aangetast. Het zal toch tot aantasting van de hoofdsom moeten komen, aldus de heer Van der Sluis, en zijn partijgenoot Drees sprak desgelijks t aanzien van ontwerp 74. De heer Van der Sluis bleek ook bij dit debat wel sterk het tegendeel van mr. Vervoorn, die er al len nadruk op legde, dat de schuldenaar aan zyn verplichtingen behoort te voldoen. Nu ontwerp 74. Het brengt een renteverlaging voor an dere dan landbouwhypotheken. Maar die verlaging zal niet gelden voor nieuwe hypo theekovereenkomsten, fla 1 Juli 1935 geslo ten, en evenmin voor verlengingen of ver nieuwingen van loopende contracten na de inwerkingtreding van de wet. Het ontwerp brengt de rente op eerste hypotheken terug tot 4 3/4 percent; die op volgende zal ten hoogste 5)4 percent mogen bedragen. De rente van pandbrieven wordt tot 4 percent verminderd. Voorts zijn er bepalingen be treffende de vermindering van de ver plichte aflossing op pandbrieven. Wat huurverlaging aangaat, kan de huur der, die niet goedschiks een verlaging van zijn verhuurder kan verkrijgen, den rechter verzoeken, zulk een vermindering toe te staan. Deze rechter is de, by elk kantonge recht in te stellen, huurkamer. De huurka mer zal een verzoek tot huurverlaging in willigen, tenzij haar blijkt, dat in de ge meente geen dergelijk gebouw voor lageren huurprijs beschikbaar is, of dat bijzondere omstandigheden inwilliging van het verzoek onredelijk zouden maken. De huur mag niet lager worden gesteld dan 80 percent van de huurwaarde op 1 Januari 1931. De huur- paragraaf zal slechts gelden voor gemeenten en huur klassen, welke de Kroon aanwijst. Daar de gemeenten de hernieuwde vast stelling van belastingverordeningen op on roerend goed niet gepaard kunnen doen gaan met een verlaging van heffingen, stelt de regeering voor, dit den gemeenten mo gelijk te maken, door haar in staat te stel len, tien extra-opcenten op de gemeente fondsbelasting te heffen. De heer Drees achtte het wetsontwerp on bevredigend en onvoldoende, ja, hij meent, dat het schadelijke elementen bevat. Hy begreep niet, hoe de regeering, waarvan prof. Gelissen deel uitmaakt, nu een aantas ting van de hoofdsommen afwijst, hoewel prof. Gelissen vroeger verklaarde, dat men te kiezen had tusschen devaluatie en een hermeting van alle waarden. Volgens ge noemden afgevaardigde moet ook in de leeningrente worden ingegrepen en moet het ontwerp met de huurverlaging veel ver der gaan. Hij achtte het uitermate twijfel achtig, of zijn fractie ervoor zou stemmen als het ontwerp niet ingrijpend werd v ar.derd. Nadat mr. Arts (k.d.p.) in denzelfden geest als de heer Drees had gesproken, heeft jhr. De Geer zijn rede gehouden, waarnaar de Kamer met groote aandacht geluisterd heeft Hij zeide, dat de rente altijd wissel vallig is geweest en dat zij zich in de laat ste veertig jaar heeft bewogen tusschen drie en zes percent. Als de regeering op grond van de gewijzigde omstandigheden voorstel len wil doen, aldus jhr. de Geer, had zij moeten voorstellen, niet om de rente te ver lagen, maar om de hoofdsom aan te tasten al was jhr. De Geer hier niet voor. Zij had zich dan moeten beroepen op de waarde vermeerdering van het geld tegenover de goederen. Zeer sterk keurde genoemde af gevaardigde het ingrijpen in contracten af, betoogende, dat men geen nieuwe contrac ten zal durven sluiten, omdat men niet weet, of zij in de toekomst vrij zullen blij ven. Na een geschonden Locarno heeft men geen vertrouwen in een nieuw Locarno!, riep hij uit. Hij voerde aan, dat men zijn geld liever in het buitenland zal beleggen dan hier te lande in hypotheken en dat op deze manier de hypotheekbehoevenden achter het net zullen visschen. Zoo wordt, klaagde jhr de Geer, één der beste vormen van credietgeving kapot gemaakt. Hij is tegenstander van devaluatie, maar zou hier' aan nog de voorkeur geven boven wat de regeering voorstelt. Voor de Abessinische legatie. Voor de Abessinische legatie en het belen dende perceel, waar de negus zal verblijven I had zich reeds in het begin van den middag een groot aantal menschen opgesteld om hier den negus toe te juichen. Toen de auto's met den negus en zijn gevolg aankwamen, barstte de menigte los in luide toejuichingen, die aan hielden toen de negus het huis was binnenge- I gaan. Even later verscheen de keizer met zijn kinderen op het balcon om opnieuw een ovatie in ontvangst te nemen. De negus wuifde vrien- delijk en leek ontroerd door het huldebetoon. Prinses Tshai sprak eenige woorden ip de i microfoon en zeide, dat de vriendelijke ont vangst, die het Engelsche publiek den negus bereid had, hem goede hoop gaf voor het wel slagen van zijn missie. Daarna nam dr. Martin het woord, die eveneens dankte voor de vrien delijke ontvangst. De menigte juichte hierna nog eenige minuten in grbote geestdrift, tot de negus zich in het huis terugtrok. De negus ontvangt Zaterdag het j diplomatieke corps. De Abessinische gezant te Londen heeft het I geheele diplomatieke corps, met uitzondering van de Italianen, uitgenoodigd tot een receptie, die Zaterdag ter eere van den negus gehouden j zal worden. Maarschalk Badoglio te Rome. Maarschalk Badoglio is gistermiddag om 1 uur met zijn echtgenoote te Rome aangekomen. Voor het station had zich een groote menigte verzameld, die den maarschalk wenschte toe te juichen. Op het perron werd Badoglio begroet door Mussolini, verder waren er aanwezig: alle ministers, de onderstaatssecretarissen, de voorzitters van senaat en kamer en talrijke afgevaardigden en andere autoriteiten. Zoodra maarschalk Badoglio uit den trein I stapte snelde Mussolini hem tegemoet en om helsde hem. Bij het verlaten van het station juichte de menigte den maarschalk met geest- I drift toe. Op het plein van het station waren troepen van het Romeinsche garnizoen en oudstrijders opgesteld, die Badoglio militaire eerbewijzen brachten. Ook Mussolini werd bij het verlaten van het station luide toegejuicht. Nadat de Oxford gisteren te Southampton aan de kade gemeerd was, begaf dr. Martin, de Abessinische gezant te Londen, zich onmiddel lijk aan boord om den negus eh zijn familie leden te verwelkomen. Hij trof den negus op de brug van het schip, waar hij de ontscheping van de andere passagiers gadesloeg. Vervol gens hadden de negus en dr. Martin een be spreking in een van de salons van de Oxford. Middelerwijl werd de bagage van den negus •n zijn gevolg van boord gebracht. Hieronder bevond zich ook een groot aantal kisten, die reeds te Haifa zooveel opzien hebben gebaard en waar volgens alle journalisten de schatten van den negus in geborgen waren. Deze schat ten dan werden onder een speciale bewaking naar den trein gebracht. Even later verlieten ook de negus met den hertog van Harrar, prins Makonnen, prinses Tshai en ras Kassa het schip om plaats te ne men in een gereserveerden wagon van den trein naar Londen. Men had de compartimen ten van een smaakvolle versiering van bloe- voorzien, Een groot aantal menschen trachtte aan het station te Southampton een glimp van den Abessinischen keizer op te vangen. Geweldige belangstelling bij het Waterloo-station. Veel grooter was echter het aantal me schen, dat zich te Londen in de buurt van het Waterloostation verzameld had. Bij het nade ren van het uur waarop de trein het station zou binnenkomen, groeide deze menigte nog aan. Onder de belangstellenden bevonden zich tal van leden van de Abessinische kolonie te Londen, waarvan velen in jacquet en allen ge tooid met de Abessinische kleuren. Om vijf minuten voor vijf stoomde de trein het station binnen. Aangezien de negus Engeland incognito be zoekt, werd hij niet officieel ontvangen; wel was Harvey, de particuliere secretaris van Eden, op het perron aanwezig om den negus te begroeten. Toen de negus met zijn gevolg het station verliet om zich naar zijn hotel in het West End te begeven, steeg de geestdrift van de onaf zienbare rijen toeschouwers, die reeds gerui- men tijd op de auto's met het gezelschap van den negus gewacht had, zoo, dat het politie- cordon verbroken werd en men vlak bij de auto den negus luide toejuichte. Deze dankte vriendelijk lachend. Vermindering der Joodsche immigratie, migratie.e. De Dinsdag aangekomen 200 man cavale rie zijn bij de grensbescherming ingedeeld. Gisteren, zoo meldt het Duitsche nieuws bureau, werden te Jeruzalem vijf Joodsche communisten gearresteerd. Een der sta kingsleiders, de advocaat Hassan Sidki Na- ;ani, die onlangs naar Betjibrin was ver bannen, is thans overgebracht naar een con centratiekamp in de woestijn. Ook andere Arabische leiders zyn verbannen. De im migratie der Joden is volgens het D.N.B. in den loop van Mei teruggeloopen. Zy be droeg slechts 2158 personen tegen 3095 in April en 3646 in Maart. Te Damascus zijn botsingen ontstaan met de politie, omdat de bevolking de leveranties van levensmidde len door Joodsche kooplieden naar Palestina wilde verhinderen.- Een onrustige dag. Arabieren hebben gisteren op verschillen de plaatsen terroristische daden gepleegd. De politie te Bethlehem heeft 500 betoogers niet den stok moeten uiteen slaan. Twee po- litie-beambten en twee betoogers werden licht gewond. In de buurt van Jaffa zyn twee Joodsche arbeiders door een bende Arabieren over vallen en bloedig verwond. De tachtigjarige rabbijn der Sephardische joden, Jacob Weiz, heeft een beroep gedaan op de Arabieren. Hij verklaarde, dat de Joden in vrede met de Arabieren willen leven. Aanslag op Britsch troepentransport. Volgens een bericht uit Jeruzalem is een poging tot het plegen van een aanslag op den troepentransporttrein ontdekt, welke de twee Britsche bataillons uit Egypte naar Je ruzalem vervoerde. Een voor den transport trein uit rijdende locomotief werd tot ont sporing gebracht. Nadat de rails hersteld waren konden de troepen veilig naar Jeruzalem worden ge bracht,, waar zij door de stad marcheer den. Manifest van den politieken raad van het zuid-westen. Vrijdag 5 Juni. HILVERSUM, 301 M. (8.—12.— 4.8.en 11.—12— VARA, de VPRO van 8—11— uur). 8— Gr.pl. 10.VPRO-morgenwyding. 10.15 Voordr. en Fantasia. 12. Kovacs Lajos' orkest en gr.pl. 2— Kniples. 2.30 Omroeporkest 4. Gr.pl. 4.30 Kamermuziek. 5.Voor de kinderen. 5.30 Gr.pl. 6— De Flierefluiters. 7.Rel.-soc. lezing. 7.20 Gr.pl. 7.50 Ber. 8.05 Bijbel- sche lezing. 8.30 Schola Cantorum. 9.Dr. H. Th. Fischer: De Gene- sis-mythen by andere volken. 9.30 Verv. concert. 10.Architectoni sche lezing. 10.30 Gr.pl. 10.45 Avondwyding. 11.Jazzmuziek (gr.pl.) 11.30—12— Gr.pl. HILVERSUM, 1875 M. (Alg. progr. NCRV). 8— Schriftlezing. 8.15— 9.30 Gr.pl. 10.30 Morgendienst. 11.12.Tenor en vleugel. 12.15 Gr.pl. 1.Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. Lectuur. 3.3.45 Viool en piano. 4.Orgelspel. 5.Gr.pl. 5.15 Alt, piano en cello. 6.30 Tuin- bouwpr. 7.Ber. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Rep. 8.Ber. 8.15 Arnhemsche Orkestver. 9.Cause rie over wespen. 9.30 Vervolg con cert. (9.55 Ber.) 10.30—11.30 Gra- mofoonplaten. DROITWICH, 1500 M. 11.20 Orgel spel. 12.05 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.35 Het Maurice Cole Trio. 2.20 Gr.pl. 3.05 BBC-Northern-orkest. 4.20 Het Colombo-orkest. 5.05 Gr.pl. 5.35 Ch. Ernesco's kwintet. 6.20 Ber. 6.50 Kwintetconcert. 7.10 Voor tuinliefhebbers. 7.30 Muzikale dia loog. 7.50 Zang en piano. 8.05 Brian Lawrance's dansorkest. 8.50 2de acte van Charpentier's opera „Louise". 9.55 Ber. 10.25 Causerie over kanosport. 10.45 Het Parking- ton-kwintet. 11.3512.20 Dansmu ziek. RADIO PARIS, 1648 M. 7.20 en 8.35 Gr.pl. 12.35 Orkestconcert. 2.50 Gr. pl. 4.20 Kamermuziek. 5.50 Orkest concert. 8.20 Zang en piano. 9.05 11.05—1.05 Opera-uitzending. ke6tconcert KEULEN, 456 M. 6.50 en 12.20 Or kestconcert. 1.35 Omroepklein- orkest. 2.35 Omroepschrammel- ensemble en solisten. 4.20 Literair- muzikaal progr. 6.20 Leipz. Sym- phonie-orkest. 7.20 Grpl. 8.30 Voor soldaten. 11.Literair-muzik. pro gramma. 11.3012.20 Orkestcon cert. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Dansmuziek. 1.50 —2.20 Gr.pl. 5.20 Dansmuziek. 6.20 Salonorkest. 7.20 Gr.pl. 8.20 Om roeporkest en rep. 10.3011.20 Kamermuziek. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 12.50 Salonorkest. 1.502.20 Gr.pL 5.25 Salonorkest. 6.05 en 6.35 Gr.pl. 8.20 Klein-orkesL 9.20 Voordr. 9.35 Klein-orkest. 10.3011.20 Dansmu ziek. DEUTSOHLANDSENDER, 1571 M. 8.30 Gr.pl. opnamen van een Res- pighi-concert uit Turijn. 10. Piano-duetten. 10.20 Ber. 10.40 Sportnieuws. 10.50 Viola d'amore- recital. 11.05 Weerber, 11.2012.20 Dansmuziek. GEMEENTELIJKE RADIO- DISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.8.45, Norman- dië 8.45—10.05, Keulen 10.05—11.10, D.sender 11.1011.35, Parijs Radio 11.3513.05, Brussel VI. 13.05 14.20, Keulen 14.20—15.20, Parijs R. 15.20—15.50, Lond. Reg. 15.50—16.20 Parys R. 16.2017.20, Brussel Fr. 17.20—18.20, Keulen 18.20—20.05, Droitwich 20.0521.55, Berlijn 21.55 —22.20, Brussel VL 22.20—22.30, Brussel Fr. 22.3023.— en Berlijn 23.-24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.10.85, Lond. Reg. 10.3511.20, Droitwich 11.20—18.20, D.sender 18.20—18.50, Parys Radio 18.5019.50, Droit wich 19.5020.05, Lond. Reg. 20.05 —20.50, Parys R. 20.50—22.50, Lond. Reg. 22.5024. Protesten tegen onjuiste Japansche berichtgeving. De autoriteiten van Kwantoeng en Kwangsi spreken de Japansche berichten, als zouden de Kanton-troepen oprukken in Hoenan, beslist tegen. Van een zoogenaamd officieel communiqué waarin de bezetting van Yoengtsjau in Itsjang zou zijn bekend gemaakt, is hier niets bekend. Men stelt zich voor by de Japansche regeering te pro' testeeren tegen de verspreiding van geruch ten, waarvan zich een Japansch persbureau tot echo heeft gemaakt. Ondanks de geruststellende mededeelin gen van officieele zyde blijft de depreciatie van den Kantoneesche dollar voortduren. De Chineesche bladen publiceeren een te legram uit Kanton, waarin wordt gezegd, dat.de politieke raad van het zuid-westen een manifest heeft uitgegeven, waarin een onmiddelllijke oorlog tegen Japan wordt ge- eischt en geprotesteerd wordt tegen de ver hooging der Japansche effectieven in Noord-China. In zekere Japansche kringen verklaart men, dat het manifest in werke lijkheid gericht is tegen Tsjang Kai Sjek, dien men ervan beschuldigd dictatoriale neigingen te hebben zich slechts met bin- nenlandsche kwesties bezig te houden en Japan China te laten binnenrukken. Volgens deze zelfde kringen eindigt het manifest dan ook aldus: „Laten wy onze troepen afzenden tegen Tsjang Kai Sjek, Ja pan en de bandieten". De publicatie van het manifest werd door de censuur verbo den en de minister van buitenlandsche za ken Tsjang Tsjoen, verklaarde dan ook slechts door de kranten van het bestaan er van te hebben vernomen. Het manifest maakte echter geen indruk op de regeering, die er een manoeuvre in ziet van de zyde van de leiders in het zuid-westen. De minister van oorlog, Tsjang Tsjoen, sprak het bericht uit Japansche bron tegen, volgens hetwelk de Kantonnezen den oor log aan Nanking zouden hebben verklaard en voegden eraan toe, dat een dergelijke handelwijze ook onbegrijpelijk zou zyn, daar Nanking nog nooit een aanval tegen het zuid-westen had voorbereid. Ondanks deze geruststellende verklaringen houden JH Chineesche kringen te Nanking en te Sjang-1 dat Japan, wat den toestand in China be- hai zich toch bezig met de plannen der treft, met de grootste belangstelling het op- Kwangsjisten. Hun mobilisatie en opmarsch I roepen van troepen uit Zuid-China tegen naar het noorden schijnen niet aan twijfel Noord-China gadeslaa. Japan blijft waak- onderhevig, doch men verdiept zich in gis- zaam. Voorts verklaarde Arita, dat de mee- singen naar het motief der beweging. I hing in het buitenland verspreid, dat de be-1 Incidenten in Alora In Alora heeft een groep stakende land arbeiders een landgoed overvallen met de bedoeling zich daar te vestigen en den grond zelf te ontginnen. Toen de eigenaars zich tegen hen verzet ten ontstond een schietpartij, waarbij een persoon gedood en twee levensgevaarlijk gewond werden. Uit naburige plaatsen zyn afdeelingen politie onderweg tot herstel van de orde. In Malaga is een geestelijke, die loonen tot een bedrag van 3000 peseta's bij zich had, overvallen, beroofd en met pistoolscho ten gewond. Bij een botsing tusschen poli tieke tegenstanders werden een fascist en een op straat spelend kind gewond. In Saragossa is door Anarcho-syndicalis- ten een bom geworpen in de lokalen van een sociaal-democratisch vakvereenigings organisatie. De ontploffing veroorzaakte aanzienlijke materieele schade. Twee per sonen werden gewond. Uitgebreide maatregelen. Te Madrid zijn door de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen, aangezien men van den kant der Anarcho-syndicalis- ten, die in tegenstelling tot de socialisten de kellnersstaking willen voortzetten, daden van sabotage verwacht. Op eenige plaatsen der stad zijn stukken vuurwerk tot ontplof' fing gebracht, die echter geen noemenS' waardige schade hebben aangericht. China zoekt compensatie in den handel met Siam. De zware verliezen, die de smokkelarij in Noord-China toebrengt aan den douane dienst, dus aan de Chineesche belastingen, brengen China er toe te pogen nieuwe bron nen van inkomsten aan te boren. Mede tot dat doel is Pingling naar Bangkok vertrok ken, teneinde te pogen den handel tusschen China en Siam uit te breiden. Volgen Ping ling beschouwt China het smokkelen als struikroof. Het zou echter zeer moeilijk zyn voor China om daaraan een eind te maken. Het doel van de Chineesche missie naar Siam is te komen tot meer handel en beter vriendschap tusschen China en Siam. Zoo zou er voor de nadeelen, teweeggebracht door de smokkelarij in Noord-China een vergoeding kunnen komen. De Japansche minister van buitenland sche zaken, Arita, heeft aan een medewer ker van het blad Nitsji Nitsji meegedeeld, trekkingen tusschen Mantsjoekwo en Noord- China met „smokkelhandel" zouden zijn te betitelen, onjuist is. Echter wekt die voor stelling in China de anti-Japansche stem ming in de hand. Een rapport van de maritieme douane in China. Een onderzoeker van den dienst der ma ritieme douane in China heeft aan den in specteur-generaal van dien dienst, Frederick Maze, een rapport uitgebracht, waarin hy constateert, dat de douane-ambtenaren en -beambten in de gedemilitariseerde zone on beschermd zyn tegen de ruwe elementen onder de Japanners en Koreanen aldaar. Schepen, die den smokkelhandel zouden kunnen tegengaan, moeten drie mijl uit de kust blijven en hebben van de Japansche marine-autoriteiten de waarschuwing ont vangen, dat zy als zeeroovers zullen worden behandeld, indien Japansche schepen wor den aangehouden. De douane-ambtenaren en -beambten aan den wal worden geterrori seerd en aangevallen door bandelooze Ja panners en Koreanen, die smokkelwaren vervoeren en die met stokken en steenen bewapend zyn. IN BRANDENDE AUTOBUS RIJDT EEN KANAAL. Vier dooden, vier zwaar gewonden. Op den weg van Cairo naar Zagazig heeft een verschrikkelijk auto-ongeluk plaats ge had. Een autobus reed in volle vaart tegen een boom, om, nadat de benzinetank was ontploft, in een kanaal te storten. Vier Egyptische inzittenden verdronken. Vier anderen waaronder twee regerings ambtenaren, werden zwaar gewond. HET PROCES TEGEN HET „ZWARTE LEGIOEN". Een der beklaagden ter dooi) veroordeeld. Tijdens het te Detroit gevoerde proces tegen twaalf leden van het „Zwart» Legioen", verdacht van moord op Char les Poole, die zou zijn gepleegd, om dat Poole zijn vrouw mishandelde, vroag het openbaar ministerie aan een der be klaagden, Dayton Dean: „Indien u opdracht ontving van een moord te plegen of een an dere misdaad te begaan, zoudt u dat dan doen?" De beklaagde beantwoordde deze vraag bevestigend. Vervolgens gaf hy een beschrijving van de bijeenkomst, waarin besloten was om Poole te bestraffen. Op de vraag, waarom Poole doodgescho ten was, antwoordde Dean: „De leden van het legioen moesten orders aannemen". Ook de vraag van het O.M. of Dean hier mede bedoelde te zeggen, dat hy iedereen moest neerschieten omtrent wien hy een dergelijk bevel kreeg, beantwoordde Dean bevestigend. Daar Dean tydens het verdere verhoor bekende Poole te hebben gedood, werd hfj tot de doodstraf veroordeeld. MOSCICKO TIEN JAAR PRESIDENT VAN POLEN. Gisteren werd overal in Polen plechtig de dag herdacht, waarop tien jaar geleden professor Moscicko het presidentschap der republiek aanvaardde. Gistermorgen heeft in de kathedraal een plechtige dienst plaats gevonden, die behalve door den president en zijn familie werd bijgewoond door d» leden der regeering Rydz Smigly, den in specteur-generaal van het leger en de leden van het diplomatieke korps. Voorts vond een défilé der troepen plaats.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 5