fBUmettlavid Vï PROFESSOR SLIM EN'ZOON De staking in Antwerpen. Qe Residentie eert wijlen koningin Emma. 10.000 arbeiders bij de staking betrokken. Plechtige onthulling van het gedenhteehen voor H.M. de Koning-Moeder. Koningin en Prinses aanwezig. Ét' 1 Vt' iRS wil H «Él Reisbelasting in gewijzigden vorm. Enkele bezwaren als steek houdend aanvaard. In de paritaire commissie der Antwerp- sche haven, welke gistermiddag heeft ver gaderd, hebben de werkgevers medege deeld, dat zij slechts over loonsveranderin- gen willen spreken, wanneer de arbeiders het werk zullen hebben hervat. Het aantal stakers wordt geschat op tien duizend. De stakers weigeren het werk te hervatten. De stakers hebben gisteravond vergaderd en besloten geen gevolg te geven aan den eisch der patroons, dat zij eerst het werk moeten hervatten aleer besprekingen over de loonen zullen kunnen worden gevoerd. De staking duurt dus voort. De transportarbeidersbonden hebben de leiding der staking op zich genomen. HET THEE-LEK. Oud-minister Thomas onthullingen uit de verantwoordelijk. Onder overgroote belangstelling van autoriteiten en publiek heeft heden middag om 3 uür in het Rosarium aar. het Jozef Israëlsplein te 's-Gravenhage, in tegenwoordigheid van de konink lijke familie en haar vorstelijke gasten de plechtige onthulling plaats gehad van het gedenkteeken, ontworpen er vervaardigd op initiatief van de Ver eeniging voor Handel, Nijverheid er Gemeentebelangen te 's-Gravenhage, door den beeldhouwer Toon Dupuis en den bouwmeester Co Brandes. is voor de begrooting In het rapport inzake het „thee-lek" con cludeert het bijzondere gerechtshof dat uit gezaghebbende bron onthullingen zijn ge daan aangaande de begrooting en dat J. H. Thomas voor deze indiscretie verantwoor delijk is. Volgens het gerechtshof heeft Thomas aan Bates staatsgeheimen onthuld. Het tri bunaal verklaart, dat Bates van deze inlich tingen gebruik heeft gemaakt om er zich persoonlijk voordeel van te verschaffen. Thomas heeft hetzelfde geheim onthuld aan Sir Alfred Butt, die er eveneens per soonlijk voordeel van heeft getrokken. Het gerechtshof ontlast de ambtenaren en allen die op eenigerlei wijze hebben deelgenomen aan de samenstelling der begrooting vol komen, evenals de drukkers, terwijl ook de andere leden van het kabinet geheel vrij uit gaan. Het hof is unaniem tot deze conclusies gekomen. Het hof is voorts unaniem meening, dat Thomas Jr., de zoon van vroegeren minister, niet wist, noch moeddè, dat Bates op onwettige wijze lichtingen omtrent de' begrooting had vangen. Het hof ziet daarentegen geen enkel ver band tusschen de betaling aan Thomas van een bedrag van meer dan 15.000 pond door Bates voor zijn levensbeschrijving en voor de mededeelingen aangaande de begrooting behalve dan dat deze betaling wijst op een groote intimiteit der beide mannen en op het feit dat Thomas verplichtingen had jegens Bates. In zijn conclusies verklaart het hof rekening te hebben gehouden met de feiten, zooals deze bij de directe getui- genverhporen aan het licht zijn gekomen en geen acht te hebben geslagen op mededee lingen, welke op geruchten gebaseerd waren. Zal Thomas ook als Lagerhuislid moeten aftreden? In politieke kringen twijfelt men er niet aan of oud-minister Thomas zal tengevolge van de uitspraak van het hof van onderzoek van den ver- in- ont- spré naar de onthullingen aangaande de begroo ting genoodzaakt zijn als lid van het Lager huis af te treden. Persstemmen. De Engelsche bladen zijn alle ingenomen met het rapport van het tribunaal, daar het de politieke zeden zuiver houdt. Overigens onderstrepen de meeste bladen het goede en vele werk dat Thomas voor land en volk gedaan heeft. De Times zegt dat het nageslacht er de voorkeur aan zal geven Thomas te beoor- deelen naar het werk dat hij in lange jaren voor het vaderland heeft verricht, liever dan naar de pijnlijke gebeurtenissen, die tot zijn heengaan hebben geleid. De Daily Herald wijst er op dat de ma nier waarop deze zaak is behandeld op het credit van de parlementaire democratie moet worden geboekt, welk stelsel in tegen stelling staat met dictaturen, waar schan dalen bloeien dank zij de verdrukking van de vrijheid van meeningsuiting'. Tegenover het te onthullen gedenkteeken, aan het einde van een breed gazon, was een eenvoudig paviljoen opgericht volgens ont werp van den heer Co Brandes. Dit Pavil joen was uitsluitend bestemd voor koningin en prinses met de negen vorstelijke gasten en ongeveer 54 dames en heeren van de hofhouding van H.M. de koningin en de ge wezen hofhouding van H.M. de koningin moeder. Rechts van het paviljoen, tusschen dit ge bouw en het monument hadden verschei dene regeeringsautoriteiten, benevens an dere hooge genoodigden, plaats genomen, onmiddellijk links van het paviljoen wa gezeten het volledige eerecomité, waarvan o.m. de minister-president dr. H. Colijn en de minister van binnenlandsche zaken, mr. J. A. de Wilde, deel uitmaakten. Onder de genoodigden waren voorts jhr. mr. A. C. D. de Graeff, minister van buitenlandsche za ken, de ministers mr. van Schaik, dr. Slo- temaker de Bruine, mr. Oud, jhr. ir. van Lidth de Jeude, prof. dr. ir. Gelissen, mr. dr. Deckers en mr. Slingenberg, voorts mr. D. Foch, oud gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Indië. Voorts zaten op deze rijen de leden van het comité-gedenkteeken H.M. de konigin- moeder en nog andere genoodigden, in de eerste plaats de wethouders van 's-Graven hage, de heeren J. R. Snoeck Henkemans en M. Vrijenhoef, de gemeente-secretaris, mr. J. J. Boasson, tal van raadsleden, directeu ren van gemeentelijke diensten e.d. In de richting van het monument zaten vervolgens de vertegenwoordigers van 280 vereenigingen, die hebben medegewerkt om het gedekteeken tot stand te brengen. Ter hoogte van dit laatste, aan de rechterzijde, was gezeten het hof-personeel van H.M. de koningin en wijlen H.M. de koningin-moe der. Benevens stond daar opgesteld de Ko ninklijke Militaire Kapel, onder leiding van den directeur, kapitein C. L. Walther Boer. Het koor der afdeeling 's-Gravenhage der Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, dat eenige liederen ten gehoore zou brengen, stond ter andere zijde van het monument opgesteld onder leiding van dr. Johan Wagenaar. Zoo had ieder de voor hem of haar be stemde plaats ingenomen, toen precies 3 uur bazuingeschal de komst der vorstelijke gas ten aankondigde. Koningin en prinses had den met de familieleden van wijlen konin gin Emma ten paleize Noordeinde het noen maal gebruikt en waren om 10 minuten vóór half drie in een negental auto's, waar van vier voor het gevolg der koningin be stemd, naar het rosarium gereden, aan den ingang waarvan het comité voor de ont vangst gereed stond. De comitéleden wer den hier door den jarticulier secretaris der koningin, C. S. Sixma baron van Heemstra, aan H.M. en H.K.H. voorgesteld. De dames- leden van het comité, mej. H. H Blauw en mej. A. H. M. Thorbecke, boden koningin en prinses bloemen aan. De koninklijke familie en haar gasten be gaven zich vervolgens naar het paviljoen, waarin, zooals reeds gezegd, tevens de leden der hofhoudingen plaats namen. Rede K. I. B. A. de Coster. der koningin in Zuid-Holland, het woord als be schermheer van het eere-comité. Hij zeide, dat de tegenwoordigheid van koningin en prinses en de vorstelijke ver wanten, die tot de koningin-moe der in nauwe be trekking hebben v v i gestaan, wel een van Karnebeek *eer sprekend licht werpt op den dieperen zin van deze plechtigheid. Toen, na haar heengaan, nu twee jaar geleden, duizenden en tiendui zenden eerbiedig en diep bewogen in ein- deloozen gang, zwijgend aan haar baar voor bij geschreden zijn, is wel zeer duidelijk ge bleken, welk een plaats in het hart der be volking zij had ingenomen. Spr. schetste eenigszins uitvoerig het leven van koningin Emma en vroeg zich af, hoe het ons vader land zou zijn vergaan, indien deze vorstin destijds niet tot ons gekomen ware, dan wel op andere wijze haar roeping had vervuld. In de vereering, die haar werd toegedra gen, kwam nimmer verandering. Thans be hoort dit rijke leven tot het verleden, maar aldus spr. hier en overzee klink van dit leven de stem nog na met teederen klank in de harten van millioen. Alvorens tot de onthulling van het ge denkteeken over te gaan, hield H.M. de ko ningin de volgende rede: DAGBLADIRECTEUR ERNSTIG GEWOND. De. directeur van een Spaansch dagblad in de omgeving van Santander is in een café overvallen en door twee revolverscho ten ernstig gewond. De aanvaller pleegde tijdens de achtervolging door de cafébezoe kers zelfmoord. ONTSLAG AMBTENAAR. Wegens onbetrouwbaarheid. In verband met een dezer dagen in ver schillende bladen verschenen bericht ver nemen wij, dat bij het departement van sociale zaken de dienstbetrekking wegens dringende redenen is geëindigd van een bij dat departement op arbeidscontract werkzaam, op grond van het onbevoegde- lijk doen van mededeelingen, den dienst betreffende, aan derden. SIR NEILL MALCOLM IN DEN HAAG. De hooge commissaris van den Volken bond voor de vluchtelingen, Sir Neill Malcoln, is gisteren vergezeld van den heer Erim, van. het Volkenbondssecreta riaat in Geneve, in den Haag aangekomen en heeft zijn intrek genomen in hotel „Paulez". Sir Neill Malcolm heeft gistermiddag eenige besprekingen gevoerd met de Ne- derlandsche autoriteiten op de departe menten van sociale zaken en van justitie. In het bijzonder is besproken het program ma voor de inter-gouvernementeele con ferentie met betrekking tot het vraagstuk der vluchtelingen, welke in Juli in Genève zal worden gehouden. Sir Neill Malcolm is voornemens mor gen ons land te verlaten en zich naar Brussel te begeven. De voorzitter van het comité, de heer K I. B. A. de Coster, nam het eerst het woord, allereerst de eerbiedige dankbaarheid van het comité vertolkend voor de aanwezigheid der vorstelijke personen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de totstandkoming van dit monument en wees erop, dat de druk der tijden het niet wen- schelijk deed achten, een nationaal monu ment te stichten, zoo aanzienlijk en zoo kostbaar, als in overeenstemming zou zijn met de groote dankbaarheid, die het ge- heele Nederlandsche volk aan de hooge overledene is verschuldigd. Dat kostbare gedenkteeken moge aldus spr. de koningin-moeder, die vrouwe zon der vijand, reeds lang te voren zichzelf hebben opgericht in de harten van al onze landgenooten, de burgers van 's-Graven hage wisten, dat zij in 't bijzonder een eere plicht hadden te vervullen. Die eereplicht drong ons ertoe, hier in haar eigen woon stad voor haar een gedenkteeken te stich ten, tot stand gebracht uitsluitend door haar eigen stadgenooten. Niet minder dan 300 Haagsche organisaties en vereenigingen, uit de meest uiteenloopende kringen, na men de inzameling ter hand. Vervolgens sprak de heer de Coster woorden van dank tot de kunstenaars, voor de wijze, waarop zij hun ontwerp uitvoer den en uitte ten slotte de hoop, dat dit ge denkteeken door de eeuwen heen zal ge tuigen van de liefde voor het vorstenhuis en Emma dankbaarheid voor koningin Herdenkingswoord jhr. van Karnebeek. Hierop voerde de minister van staat, jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, commissaris „Och, waren alle memchen wij» (Dat li heelemaal niet noodlg, alt ze achter het ituur maar 'n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijn I) Rede van H. M. de Koningin. Op deze voor mij weemoedigen en toch zoo gelukkigen dag wensch ik U. de verze kering te geven, dat ik diep getroffen ben door den, na het overlijden mijner geliefde moeder, algemeen bij de Haagsche burge rij opgekomen wensch de herinnering le vendig te houden aan haar persoon door de oprichting van een gedenkteeken, dat haar geheel weergeeft, zooals zij bij haar volk bekend en geliefd was, gelijk U zooeven heeft gezegd. Niet minder getroffen ben ik door de eendrachtige wijze, waarop alle kringen hun steun en medewerking daartoe gaven. Dank zij de onvermoeide ijver en toewij ding van het comité zullen, straks, als het doek gevallen is, de trekken, die ons allen bekend en lief waren, als levend voor ons staan. De gevoelvolle woorden, waarin U, zoo wel de genegenheid mijner moeder en hare onverflauwde belangstelling voor allen en alles, dat den Haag betrof, geschetst heeft, als de aanhankelijkheid en vereering van de ingezetenen der residentie voor haar persoon heeft vertolkt, alsmede de wijze, waarop U gewezen heeft op de hechte ban den, dié tusschen haar en de stad, die meer dan vijftig jaren de stad harer inwoning geweest is, zijn ongetwijfeld de juiste weer gave van hetgeen in de harten leeft. Onze bloedverwanten, die door hunne aanwezigheid op de plechtig oogenblik ge tuigenis afleggen van hun medeleven met mijn volk, met mijne dochter en met mij, stellen de oprichting en wijze, waarop dit monument tot stand gekomen is, eveneens op hoogen prijs. De beschermheer van het eere-comité heeft zooeven op schoone en welsprekende wijze voor onzen geest teruggeroepen, het geen mijne moeder voor ons volk zoowei in het moederland als in de overzeesche gewesten geweest is gedurende haar lang een gezegend leven, en de veelzijdige gaven van hart en van verstand, welke zij bij de vervulling van haar meer dan eens gewij zigde taak in zoo ruime mate ontplooid heeft. Van ganscher harte vereenig ik mij met den wensch, waarmede hij zijn rede besloten heeft, dat juist in deze moeilijke tijden haar vaderlandsliefde, plichtsbe trachting en naastenliefde, haar groote op vatting van het leven, ons allen moge blij ven bezielen. Gaarne geef ik thans gevolg aan uw verzoek, mijnheer de voorzitter, om het ge denkteeken te onthullen. Hierna drukte H.M. op een knop, waarop de Koninklijke Militaire Kapel de onthul- lingsmuziek inzette, welke bestond uit het Volkslied van Waldeck. Een 6-tal Haagsche meisjes uit verschil lende kringen zorgde er voor, dat het mo nument zichtbaar werd. Na dit ontroerend moment zongen alle aanwezigen uit volle borst het Wilhelmus. Koningin en prinses, de vorstelijke verwan ten en vervolgens de verdere aanwezigen hebben hierna het gedenkteeken bezichtigd waarna onderscheidene kransen werden ge legd o.a. namens de koningin, de verwan ten de hofhouding, het personeel van wijlen koinngin-Emma en de Nederlandsche regee- ring. Gedurende de prechtigheid toonkunstkoor onder leiding van dr. Wage naar eenige liederen gezongen, De burgemeester aanvaardt het monument. De burgemeester van Den Haag, mr. S. J. R. de Monchy, heeft ten slotte het monu ment namens de Haagsche burgerij aan vaard. Hy zeide, da ook zonder dit monu ment 's-Gravenhage niet spoedig koningin- Emma zou hebben vergeten. Daarvoor was de liefde, die uit alle kringen der stad naar haar uitging, te oprecht en te algemeen. Spr. bracht hulde en dank aan het comité, dat tot deze daad van piëteit het initiatief nam. De burgemeester legde hierna een krans aan den voet van het monument. >.w<- - V- s V' - 'P? De vertegenwoordiger der vereenigingen kregen vervolgens gelegenheid, eveneens een krans te leggen. Nadat de koninklijke personen en haar gasten waren vertrokken, was er voor alle verdere aanwezigen gelegenheid, het ge- dijkteeken te bezichtigen. Na afloop hier van trok de Haagsche burgerij, die in groo- ten getale was toegestroomd, eerbiedig langs deze groote aanwinst voor de konink lijke residentie, een aanwinst, waarnaar zoo sterk verlangd was, een fraai monu ment ter nagedachtenis van H.M. de konin gin-moeder. De plechtigheid zal worden uitgezonden door de A.V.R.O. en de N.C.R.V. GOUDVOORRAAD GEDAALD. Vermindering bedraagt 43.6 milliWn De beweging op de wisselmarkt en de koersstijging van den dollar en de Belgn heeft tot belangrijke goudverzendingen naar de Vereenigde Staten en België aanleiding/ gegeven. De vorige week werd met het s.s Veendam naar schatting ongeveer voor 25 millioen goud naar Amerika verscheept. Blijkens de staat van de Nederlandsche Bank, die betrekking heeft op de week van 25 Mei tot en met 2 Juni, is de totale goud voorraad van 683,8 tot 640,2 millioen, of met 43,6 millioen verminderd. Daar de goudvoorraad, die door de centrale bank in het buitenland wordt aangehouden, van 12,5 tot f 12,8 millioen is gestegen! heeft dus een hoeveelheid goud ter waarde van f 43,3 millioen de kelders aan het Rokin te Amsterdam verlaten. In de week van 18 tot en met 25 Mei be droeg het goudverlies 14,2 millioen, zoodat de voorraad in veertien dagen in totaal met 57,8 millioen is gedaald. CLANDESTIEN MARGARINEBEDRIJF. Groote partij wikkels en margarine in beslag genomen. Na reeds lang te hebben vermoed, dat zich te Hilversum een clandestine bereid- plaats van margarine moest bevinden, werd gisteren door rechercheurs der landbouw- crisiswet uit Amsterdam met groot succes een inval gedaan in een perceel te Hilver sum bewoond door een boterhandelaar. In de woning werden duizenden marga rinewikkels in een divan aangetroffen. In de garage en in de kelder daarvan werd een geheime bereidplaats van margarine aan getroffen, waar een groote party bakkersvet en margarine, alsmede onverpakte marga rine bevond. Op een groote paktafel had men een mengapparaat aangebracht. De geheele tafel was besmeerd met margarine. Door middel van boterkleursel, zout en water. b. c. De regeering heeft, naar aanleiding van ernstige bezwaren, welke uit de Tweede Kamer tegen het ontwerp-reisbelasting zijn gerezen, aanleiding gezien een aantal be langrijke wijzigingen in het ontwerp aan te brengen. Deze zijn: Het tarief van 75 cent vervalt; de belas' ting zal dus worden 50 cent per dag gedu rende de eerste twaalf dagen en vervolgens een gulden per dag. Een maximumtarief van 24 gulden wordt ingevoerd voor: a. zakenreizen (reizen „ondernomen uitsluitend uit hoofde van een beroep of een bedrijf); gezondheidsreizen. Ook begeleiders en verplegers behoeven slechts het maxi mum te betalen; reizen voor familiebezoek. Duren deze reizen dus langer dan dertig dagen, dan is voor dien verderen duur geen belasting verschuldigd. Studiereizen van kunstenaars e.d. zullen in vele gevallen als beroepsreizen kunnen worden beschouwd. De bepaling omtrent vrijstelling voor rei zen aan boord van een Nederlandsch zee schip, wordt teruggenomen. De minister is bereid, onder nader te stel len voorwaarden een vrijstelling in de wet op te nemen, zoowel voor het verblijf in de overzeesche gebiedsdeelen als voor den nor malen duur van de rechtstreeksche uit- en thuisreis. Ook worden vrijgesteld: reizen van open bare en consulaire ambtenaren, alsmede voor personen die voor de regeering conferenties in het buitenland bijwonen. Ten behoeve van het gezin komt de memo rie op vier punten aan bezwaren tegemoet: 1. Vermindering van het tarief tot de helft voor jeugdreizen, georganiseerd door bepaalde vereenigingen; 2. Een maximumtarief van 12 voor reizen ten behoeve van studie voor universi taire, middelbare en daarmede gelijk te stellen examens. Het afzonderlijk tarief voor kinderen van grensbewoners, die 10 verschul digd zouden zyn, vervalt. 4. Verlaging van de tarieven voor grens bewoners, in het bijzonder voor gehuw den. DE TOESTAND IN HET KAPPERS- BEDRIJF. Onder voorzitterschap van den heer C. E. Gotzch is gisteravond in de groote zaal van „Amicitia" te Den Haag vanwege de commissie van samenwerking uit de bestu ren van den Nederlandschen kappersbond, den Nederlandschen bond van kappergper- soneel en den Nederlandschen r. k. bond van kappersbedienden „Sint Cosmas" een vergadering gehouden, waarvoor groote be langstelling bestond. Nadat het woord was gevoerd door de heeren A. J. Loppersum, secretaris van den Nederlandschen bond van kappersperso- neel, C. Th. Zorn, secretaris van den r. k. bond van kappersbedienden „St. Cosraos", en Fr. Werner, voorzitter van den Neder landschen kappersbond, nam de vergade ring een resolutie aan, waarin aange drongen wordt op regeling van de mini mum-tarieven van de minimum-loonen en op wettelijke middagsluiting. Welke resolutie aan den gemeenteraad zal worden gezonden. BRAND IN BAKKERSWINKEL. Te Rotterdam. Gisteravond omstreeks tien uur ontdekten surveilleerende agenten, dat er rook sloeg uit het winkelraam van de beschuit- en banket bakkerij van mevr. J, J. Seyner, aan den Goudscheweg 152 te Rotterdam. In het pand was niemand aanwezig. Om half acht waren de bewoners weggegaan en om acht uur had de winkeljuffrouw de zaak ge sloten, op welk tijdstip zij niets bijzonder had gemerkt. Onmiddellijk werd de brandweer gealar meerd, die spoedig met vijf spuiten en een motorreserve-wagen ter plaatse verscheen. Met een straal op de waterleiding tastte de brandweer het vuur aan, en het gelukte haar in korten tijd den brand onder de knie te krijgen. Niettemin is een groot gedeelte van de bakkerij uitgebrand. Een achter de bakkerij gelegen sousterrain, bestaande uit een groote en een kleinere kamer, werd in de asch ge legd, terwijl ook een bovenkamer geheel uit brandde. Een oogenblik bestond er gevaar, dat het naastgelegen pand, een handel in markiezen, rolluiken en rolhekken van den heer C. de Klerk, ook door het vuur zou worden aange tast, doch de brandweer heeft den brand tot perceel 152 weten te bewerpen. Op het gerucht, dat er zich nog kinderen w het pand zouden bevinden, is de reddingsbri gade uitgerukt. Deze heeft evenwel geen dienst behoeven te doen. Wel heeft men, op het moment dat er gevaar bestond, dat het vuur naar andere perceelen zou overslaan, een bejaarde man van een eerste étage naar beneden gehaald. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Omtrent de oorzaak van den brand tast men in het duister. grappTge6 pïddestof len^e lussSe V00ralde Niet alleen de stukken rif» het «ras groeien, doch hij krabbelde ook den s-rond ^.r°nd «roeiden. je de wortels kon zien en de klein17 °n^r weg' zoodat nog niet boven den grond waren uhgekomen.06"^8 6. Professor Slim zag boven op een reusachtige padde stoel een galvlieg zitten. Die was heelemaal niet bang, toen de professor naderbij kwam, daar hij evenals alle andere dieren dacht dat het een haantje was. Op zijn gemak stelde de professor zijn fototoestel in.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 6