DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. DE STAKINGEN IN FRANKRIJK. ZONDAG 14 JUNI STERRIT op Zondag 14 Juni. MOTORRACES 's middags 2 uur ALCMARIA V. V. V.'s dubbel jubileum. Ho. 132 138e Jaargong Algemeene verwarring in en om Parijs. Maandag uitbreiding? Tegen de verkiezingen beloofden zij De toestand van gisteren. 40 jaar V.V.V.-werk 15 jaar motorraces. (Alle seniores en juniores.) De staking te Antwerpen. Sneltrein Weenen-Parijs ontspoord. De onlusten in Palestina. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bjj vooruitbetaling voor Alkmaar f 2.— franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE AD VERTEN T1KN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer f 0.25, groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordans C postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Dit nummer bestaat uit vier bladen. Directeur: C. KRAK. Zaterdag 6 Juni 1936 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De toestand was op den tienden dag der stakingsbeweging vrijwel ongewij zigd. Het grootste deel der bedrijven is door de stakende arbeiders bezet. Aan de uitgangen staan stakingsposten, die naar het schijnt instructies krijgen van door roode banden om den arm gekenmerkte lasthebbers der vakver- eenigingen. De openbare verkeersmiddelen tram, me tro en autobuslijnen doen onbeperkt dienst. Ook de taxi's rijden voltallig. In de groote warenhuizen is het personeel in zijn geheel verschenen. Het bezorgen der verkochte goederen kan echter niet plaats vinden daar de chauffeurs staken. In het warenhuis La Feyette hebben de sta kers de uitgangen bezet. Zij verhinderen t publiek hier binnen te gaan. In de hallen heerschte gistermorgen vroeg de gewone drukte. De aanvoer van groenten en levens middelen is over het algemeen niet bekort. Wel trachtten gistermorgen bij de toegangs wegen van Parijs stakingsposten de vracht- autos met groenten tegen te houden, maar de politie slaagde er na korten tijd in de stakers te verdrijven. Bedenkelijker schijnt de toestand te zijn in de abattoirs van Parijs. Daar is een sta kingsbeweging gaande, welker omvang op het oogenblik nog niet te overzien is. De stakers hebben verschillende deelen van het terrein bezet om het slachten te verhin deren. De toestand in het Fransche stakingsge- bied blijft heel verwarrend, schrijft de Earijsche N. R. C.-corespondent en hij voegt er aan toe: Er kunnen ernstige dingen uit voortkomen, maar het is ook mogelijk, dat alles opeens weer terecht komt. Op straat blijft het rustig, afgescheiden van enkele relletjes voor warenhuizen en groote levensmiddelenwinkels, die in het begin van den middag nog geopend waren. Een aantal arbeiders nam daartegen een drei gende houding aan, waarop zij gesloten werden en ten deele door de verkoopsters bezet zijn. De bezorgde huismoeders blijven voedsel inslaan met het oog op alle gebeurlijkhe den. Er heerscht geen paniek, al doen ver ontrustende verhalen de ronde. Op bepaal de plaatsen begint het gas te ontbreken. Wa gens vol eetwaren zijn in een oogwenk uit verkocht. Er is nu ernstig sprake van een uit breiding van de stakingen op Maandag. Vooral wordt gevreesd voor een neer legging van den arbeid door spoorman- nen en die van de post, telegraaf en te lefoon. Blijkbaar heeft de overheid geen maatregelen getroffen om daarin te voorzien. De rede, gisteren door Blum voor de ra dio uitgesproken, was er op berekend deze mogelijkheid te voorkomen. Zoover het van de regeering afhangt, komt zij de arbeiders tegemoet. Zij kon niet anders dan de door hen gestelde eischen inwilligen en wel een werkweek van veertig uren, collectief con tract en betaalde verloven. De rest moet zij aan de werkgevers overlaten. Op hen deed hij een beroep op inschikkelijkheid. Hij was zoo verstandig hen te waarschuwen, voor de kwaadwilligen binnen en buiten de grens die op de loer liggen om van elke fout van het Volksfront partij te trekken en de weer standskracht van Frankrijk te verzwakken. Men begrijpt, dat deze moeilijkheden, al nemen zij niet den vorm van ongereldhe- den aan, naar buiten een droeven indruk maken. Dit Zou nog erger worden als Frank rijk van de buitenwereld zou worden afge sloten. In een groot hotel bij de Etoile heeft het personeel er het bijltje by neergelegd. Het is gemakkelijk daarbij aan het begin van de Russische revolutie te denken, zooals de bezetting van de fabrieken naar Italiaansch voorbeeld een fascistische periode zou kun nen inleiden. Men wachte zich voor opper vlakkige vergelijkingen. De toestand be hoeft nóg volstrekt niet gedramatiseerd te worden. Wel kunnen de spanningen zich opeens ontleden, wanneer zich een onvoor zien incident, gelijk de betooging van recht van 6 Februari 1934, voordoet. De vuurkruisen houden de handen vrij. Hun aantal groeit in de heerschende ver warring en zij trekken daarvan partij om te probeeren niet-politieke vakvereenigingen te vormen. Dit initiatief is voorloopig zon der beteekenis, maar het kan gewicht in de schaal leggen als de leiders van links mach teloos blijven tegenover een beweging, die zij zelf, zij het niet opzettelijk, ontketend hebben. den arbeiders van alles. Dezen dienen nu hun rekening in. De radicalen staan daarmee voor een hachelijke beslissing. In de Kamergangen is dit duidelijk te merken. Daar wint de drang naar de valuatie veld, uit vrees voor een onor delijke inflatie. Dezè wil men in geen geval. Gisteren is er behalve de reeds ge noemde, geen enkel dagblad verschenen en het ziet er naar uit, dat dit vandaag evenmin het geval zal zijn. De minister van binnenlandsche zaken De besprekingen met de regeering. Salengro, heeft gisteravond aan journalis ten verklaard, dat de regeering oogenblik- kelijk begonnen is, contact te zoeken met den administratieven raad van het Alge meen verbond van den arbeid. Verder heeft men met vertegenwoordigers van ver schillende vakvereenigingen geconfereerd, teneinde de voedselvoorziening van Parijs te verzekeren. Hij stelde met genoegen vast, dat de sta kingsbeweging een rustig karakter heeft en da zij zich in volstrekte discipline voltrekt, maar hij stelde er prijs.op, om de leiding van de stakers te doen weten, dat de regee ring niet zou gedoogen, dat er in de komen de dagen ongeregeldheden zouden bezor gen. De aandacht van de regeering richt zich in de eerste plaats op de stakingen in de buurt van Parijs. De besprekingen die gistermiddag begonnen zijn, duurden des avonds voort en zouden ook des nachts niet onderbroken worden. Men hoopte tot een spoedig einde van de cnflicten, die de meest vitale bedrijven aantasten, te komen. Er zouden maatrege len genomen worden tegen het verspreiden van onjuiste berichten en tegen lieden, die van de staking wenschen te profiteeren door een ernstige prijsopdrijving. Minister Salengro had den indruk nog gisteravond met een aantal vakvereeni gingen tot overeenstemming te zullen ko men. De conferenties die gisteren in den loop van den avond met de vertegenwoordigers van de vakvereenigingen en van de werk gevers gevoerd werden, werden bijgewoond door Blum, Salengro minister Lebas, den politieprefect Langeron en door een dele gatie van het Algemeen verbond van den arbeid. In het district Rijssel zijn 46 fabrieken met 11.400 arbeiders by de staking betrokken. In de buurt van Valenciennes, waar Don derdag 10.000 arbeiders staakten, was gis teren de staking uitgebreid tot 25.000 per sonen. De toestand is op den tienden dag der stakingsbeweging vrijwel ongewijzigd ge bleven. Het grootste deel van de bedrijven is door de stakende arbeiders bezet. Aan de uitgangen staan stakingsposten, die naar het schijnt instructies krijgen van lasthebbers der vakvereenigingen, die roode banden om den arm dragen. De openbare verkeedsmid- delen, tram, metro en autobuslijnen, doen onbeperkt dienst. Ook de taxi's rijden bijna allemaal. In de groote warenhuizen is het personeel in zijn geheel verschenen. Het bezorgen der verkochte goederen kan echter niet plaats vinden, daar de chauffeurs staken. In het warenhuis La Fayette hebben de stakers de uitgangen bezet. Zy verhin deren het publiek hier binnen te gaan. In de hallen heerschte gistermorgen vroeg de gewone drukte. De aanvoer van groenten en levensmdidelen is over het algemeen niet bekort. Wel trachtten des morgens bij de toegangswegen van Parijs stakingsposten de vrachtauto's met groenten tegen te houden, maar de politie slaagde er na korten tijd in de stakers te verdrijven. Bedenkelijker schijnt de toestand te zijn in de abattoirs van Parijs. Daar is een sta kingsbeweging gaande, welker omvang op het oogenblik nog niet te overzien is. De stakers hebben sommige deelen van het ter rein bezet om het slachten te verhinderen. Ook in de provincie duurt de staking nog voort. Bij de mijnbedrijven te Lens hebben de stakers, ondanks het feit, dat de voor naamste van hun eischen zijn ingewilligd, het werk nog niet hervat. Geen staking bij de posterijen. De nationale federatie van personeel der P.T.T. spreekt categorisch de berichten tegen, volgens welke de algemeene staking bij de posterijen binnen 48 uur zou worden geproclameerd. Alleen de organisatie zou een dergelijk be sluit kunnen nemen. Uitbreiding in de provincie. Gisteravond werd bekend, dat de sta kingen zich in de provincie vrij snel uit breiden. In 10 fabrieken in het Seine en Oise-district brak gisteren staking uit, waar bij in het totaal 2000 arbeiders betrokken zyn. Te Caen bezetten de 1300 arbeiders van een metaalfabriek de fabrieksgebouwen. 7000 mijnwerkers te Lievin zullen naar alle waarschijnlijkheid vandaag in staking gaan. Te Clermonteferrand hebben 1200 stakers 2 fabrieken bezet. Arras telde gisteren 300 stakers en Lemans 400. Te Nancy hebben de 2800 arbeiders van twee schoenfabrieken de gebouwen bezet. Aan den anderen kant heeft men in het Seine en Oise-district gis termiddag in 4 fabrieken het werk hervat. Ook bij Renault te Touluse is men weer aan het werk gegaan. Ministers bespreken de stakings kwestie. Onder voorzitterschap van Leon Blum is in de ambtswoning van den minister president een interministerieele conferentie gehouden. Teneinde de maatregelen te be spreken, waardoor een einde gemaakt zou kunnen worden aan de stakingsbeweging. Paardenrennen in verband met staking afgelast. In verband met moeilijkheden, verbonden aan de handhaving der orde, zullen de paar denrennen, die morgen te St. Cloud zouden worden gehouden, niet doorgaan. De regeeringsverklaring en de staking. In een na afloop van den kabinets-raad gepubliceerd communiqué ordt medege deeld dat de regeerings-verklaring in groo te trekken door den raad is aangenomen, en dat de middelen zijn overwogen voor 'n snelle uitvoering der plannen die in deze verklaring worden genoemd. De ministers van binnenlandsche zaken en arbeid heb ben met hun collega's den toestand bespro ken, die ontstaan 1b door de stakingsbewe ging. De regeeringsverklaring, die heden ochtend door den ministerraad defini tief zou worden aangenomen, kondigt o.a. aan, dat Dinsdag a.s. door de re geering wetsontwerpen zullen worden ingediend, strekkende tot invoering van de 40-urige werkweek, betaalde vacanties in de particuliere industrie en collectieve arbeidscontracten. Voorts staat de nationalisatie der oorlogs industrieën op het programma en een eer ste herziening der wetsdecreten, waarbij de loonen der beambten bij de openbare en geconcessionneerde diensten en de pensioe nen der oud-strijders worden verlaagd. De kamers zullen niet uiteengaan, alvo rens zich te hebben uitgesproken over het principe dezer wetgevende maatregelen, waarvan de toepassing door middel van de creten zal worden geregeld. Op het gebied der buitenlandsche poli tiek legt de regeeringsverklaring den na druk op den vurigen vredeswil der regee ring, die haar politiek zal baseeren op de Volkenbonds-organisatie. De regeeringsverklaring is zonder debat en met algemeene stemmen aangenomen. Bij Citroen de staking hervat. Hedenmorgen zyn alle bladen versche nen, doch de verzending naar de provincie was niet mogelijk, doordat de staking bij de Méssageries Hachette en andere vervoer- ondernemingen voortduurt. Het probleem van den aanvoer van ben zine en olie is nog niet opgelost, daar de patroonscommissie gisteren niet op het mi nisterie van arbeid is verschenen. Heden ochtend zouden de gedelegeerden der werk gevers zich echter naa rhet departement begeven. Ook bij de Citroën is nog geen accoord tot stand gekomen, zoodat het personeel hier opnieuw het werk heeft neergelegd en de fabrieken heeft bezet. Het conflict op de abattoirs van La Vi- lette nadert zijn einde, zoodat de vleesch- verzorging der hoofdstad verzekerd blijft. Betoogingen tegen Mandel. Bij het overdragen der zaken in het mi nisterie van P.T.T. heeft het personeel tegen den afgetreden minister Mandel be toogd. Toen hy het departement verliet rie pen vooral vrouwelijke employé's hem na: „Slaat hem dood. Weg met hem. Wij zijn bly, dat we je kwijt zyn". Toen Mandel in zijn auto had plaats ge nomen, zongen de voor het departement verzamelde beambten de Internationale. De Parijsches gemeenteraad heeft beslo ten, de gezinnen der stakende arbeiders een steunbedrag toe te kennen. De prefect van politie heeft in een zithting van den raad verklaard, dat hy alle maatregelen zal ne men om op te treden tegen de verbreiding van "ilsche geruchten en tegen prijsopdrij ving In melk- en vleeschbedryf zou geen sta kingsgevaar meer bestaan, terwijl ook geen overslaan der beweging naar het café en hotelbedrijf te verwachten zou zyn. Ver Schrijft in voor den (Int. bureau V.V.V.; sluiting Donderdag a.s.) Deelnemers Sterrit gratis toegang op het paddock. schillende bioscopen zijn gesloten en ook in de meeste filmstudio's wordt niet gewerkt. Indien de staking voortduurt, zullen in den loop van de volgende week vele theaters moeten sluiten, tenzij zij dezelfde film op het programma behouden. De staking in de haven. De staking in de haven heeft tot nu toe een tamelijk kalm verloop gehad. Nergens wordt gewerkt. Vele schepen zyn met halve lading vertrokken, terwijl tal van andere schepen, die reeds te Antwerpen waren aangekomen, naar Nederlandsche havens werden gedirigeerd. Het is tot enkele bot singen tusschen politie en stakers gekomen, die de zakkennaaisters tot staking wilden dwingen. De stakers werden met den blan ken sabel verdreven. Op verzoek van den minister van arbeid, Delattre, is de haven commissie van Antwerpen gister in spoed zitting bijeengeroepen. Het personeel van de autobusdiensten, die het verkeer op de Noorderhaven onderhouden, is in staking gegaan wegens een loongeschil. Deze staking heeft niets uitstaande met de staking der havenarbeiders. Partieele staking in de haven van Gent. In verband met de stakingsbeweging te Antwerpen vreest het beheer van de haven van Gent, dat deze beweging ook op Gent zal overslaan. Teneinde zulks te voorkomen, hebben de werkgevers en de werknemers in het havenbedrijf aldaar Donderdag reeds een bespreking gehouden, waar overeen stemming werd bereikt tusschen de partijen en een loonregeling werd goedgekeurd. Donderdagavond werd de beslissing aan de arbeiders meegedeeld. Zij aanvaardden de door de syndicaten gedane voorstellen. Niettemin is Vrijdagochtend een partiee le staking uitgebroken tengevolge van de houding der communisten. De politie heeft toen de diensten direct versterkt ter be scherming van de werkwilligen en mede dank zij haar krachtige optreden werd de staking nog gisteravond opgeheven. Stakingsbeweging in Henegouwen. Uit de provincie Henegouwen wordt ge meld, dat de communisten er een krachtige campagne voeren, welke de socialistische leiders ten zeerste verontrust. De socialisten hebben besloten zich met alle macht tegen deze strooming te verzet ten. Autobusstaking te Antwerpen. Er is te Antwerpen gister ook een staking uitgebroken onder het personeel der auto busdiensten. 2 Dooden, 10 zwaar gewonden. Gisteravond is de sneltrein Weenen Parijs bij het station Ebelsberg nabij Linz ontspoord. De locomotif en ver scheidene wagons vielen omver en werden vernield. Volgens inlichtingen uit particuliere bron bedraagt het aan tal slachtoffers twee dooden en 10 zwaar gewonden .Een officieel bericht is nog niet ontvangen. Het ongeluk zou gebeurd zijn doordat de sneltrein over een zwakke plek reed en de machinist een waarschuwingsbord met het verzoek vaart te minderen over het hoofd heeft gezien. Officieele mededeeling. De hoofddirectie der Bondsspoorwegen deelt inzake het spoorwegongeluk het vol gende mede: op Vrijdag 5 Juni is de uit Frankrijk en Zwitserland komende D-trein no. 122 op een opengebroken deel tusschen de sta tions Astenen en Ebelsberg ontspoord. De locomotief, de dienstwagon, de postwagon en drie personenwagons vielen omver. De telegraaf- en telefoonlijnen zijn hierdoor vernield. Volgens de voorloopige inlich- tingen zijn twee personen gedood en wer den bovendien 6 personen en een groot aantal licht gewond. Uit Linz en Weenen zijn hulptreinen ter stond naar de noodlottige plek gereden. Het verkeer is omgelegd. Tot handhaving van de orde is een com pagnie bondstroepen derwaarts gezonden. Volgens inlichtingen uit particuliere bron zou het aantal gewonden 25 bedra gen. De eischen der Arabieren en joden aan de mandaatregeering worden zienderoogen nadrukkelijk bekrachtigd. De burgemeester van Haifa, Hassan Bey Shoekri, heeft met een deel der gemeenteraadsleden besloten nog verder te gaan dan de door andere steden afgekondigde bestuursstaking, en den hoogen commissaris te dreigen met zijn aftreden en dat der Arabische gemeente raadsleden, voor het geval de eischen der Arabieren niet binnen tien dagen moehten zijn ingewilligd. Groote vernielingen. Opnieuw zijn aan een aantal Arabische dorpen collectieve geldboeten opgelegd, ter wijl andere dorpen hiermee gedreigd zyn. Voorts zyn weder verschillende telefoon leidingen doorgesneden. Bij Gaza zijn 2.400 boomen in joodsche plantages vernield. Naar Egypte, Irak en andere landen zijn Arabische propagandadelegaties gezonden. By den Moefti is een propagandabureau in gesteld. Aan den anderen kant heeft Emir Abdoellah, nadat reeds een dezer dagen de hooge commissaris een bezoek aan Amman had gebracht, de opperste Arabische raad eveneens voor heden bij zich uitgenoodigd, wat met bemiddelingsvoorstellen in ver band gebracht wordt. Burgemeester van Jeruzalem naar Londen. Naar gemeld wordt, zouden de burge meester van Jeruzalem en verschillende an dere Arabische persoonlijkheden, die oor spronkelijk van de officieele naar Londen af te vaardigen, delegatie deel zouden uit maken, voornemens zyn, zich in een niet- officieele missie naar Londen te begeven. Grensbewaking versterkt. Ter bewaking van de Palestijnsche grens teneinde het smokkelen van wapens te ver hinderen zijn reservisten van de Trans-Jor- daansche grensbewakingstroepen opgeroe pen. Aanslag op spoorbrug. Op een spoorbrug van de lijn Haifa Lydda is een aanslag gepleegd, waardoor schade werd aangericht. Het verkeer werd hierdoor opgehouden. Nog geen uitzicht op verbetering van den toestand. De onrust duurt nog onverminderd voort. Er worden bommen geworpen, schoten ge wisseld en brandstichting gepleegd. De toe stand blijft onzeker en er bestaat thans geen uitzicht op verbetering. SIR SAMUEL HOARE EERSTE LORD VAN DE ADMIRALITEIT. Opvolger van Lord Monsell. Sir Samuel Hoare is benoemd tot eersten lord van de admiraliteit als opvolger van lord Monsell. Sir Samuel Hoare, die thans 56 jaar oud is, werd in 1905 particulier secretaris van den minister van koloniën Lyttelton. In 1910 kwam hij voor Chelsea in het La gerhuis. Om zijn bijzonder groote talenkennis werd Hoare na het uitbreken van den we reldoorlog door lord Kitchener naar Rus land gezonden, waar hij de Britsche mili taire inlichtingendienst heeft georgani seerd, die hij tot aan de Kerenski-revo lutie heeft geleid. Daar Hoare ook de Ita- liaansche taal machtig was, werd hij toen naar Italië overgeplaatst en daar was hij eveneens leider van den Engelschen mili tairen inlichtingendienst. Aan het Itali- aansche front heeft hij o.a. de nederlaag van Qaporetto meegemaakt. Na den oorlog weer in het Lagerhuis gekozen, werd hij in 1922 minister van luchtvaart in het kabinet Bonar Law. Luchtvaart heeft hy ook in het in het einde van 1924 opgetreden kabinet Bald- win beheerd. In het derde kabinet Mac- Donald werd hy minister voor Indië, welk departement hij ook in het vierde kabinet Mac-Dönald behield. De grondwetsher ziening van Indië is voornamelijk zijn werk geweest. Op 7 Juni van het vorige jaar werd sir Samuel Hoare minister van buitenland sche zaken in het nieuwe kabinet-Bald- win. Men zal zich nog goed herinneren dat het plan voor de oplossing van den strijd tusschen Italië en Abessinië dat Hoare met Laval heeft opgesteld, zonder door het Engelsche kabinet gedekt te zijn, reden is geweest dat Hoare 18 December moest aftreden. Hij werd door Eden opge volgd.

Alkmaarsche Courant | 1936 | | pagina 1